De verleden tijd Schiedam is de Brandersstad van Nederland Even een 'Hoogstraatje pakken' MaasposT I MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Muziek is troef Winkelstraat Hoogstraat: CENTERS Schiedam Hoogstraat 121-123 Gasthuis Deze pagina is een publicatie van de Winke- liersvereniging Hoogstraat De enige echte amusements-centers in Nederland! In een sfeer van luxe en optimale gastvrijheid genieten van een frisdrankje en een lekker hapje. Maar vooral van deboeiende en spannende kans- en behendigheidsspelen. Niet alleen de scheepvaart heeft voor Schiedam een be- langrijke rol gespeeld; het is ook een stad van molens. Schiedam heeft zelfs de vijf hoogste molens ter wereld. Historisch gezien is de Hoog straat in Schiedam een van de oudste straten van Schiedam die door het hele centrum loopt en waar een groot deel van de detailhandel is geves tigd. Ook de horeca is gecon- centreerd in het centrum. Wat voor vele Schiedammers en mensen van buiten Schiedam een reden is om gezellig te winkelen of uit te gaan in het centrum. Gelukkig is Schiedam ook actief om naast het oude ge- zellige centrum te denken aan nieuwbouw. Zo is onlangs in de Lange Kerkstraat het nieu we ABC-centrum in gebruik genomen. Ook de nieuwe passage, die in 1995 gereed komt zal zeker de aantrek- kingskracht van het centrum vergroten. Men spreekt nu al van de grote omloop. De winkeliers van de Hoogs traat, verenigd in de Winke- liersvereniging Hoogstraat zuilen er alles aan doen om samen met de winkeliers in deze grote omloop er een ge- zellige winkeleenheid van te maken waarin de Hoogstraat als oudste straat een belang- rijke rol blijft spelen. SCHIEDAM De Hoogstraat is tegenwoordig een drukke winkel- straat, maar dat is het natuurlijk niet altijd geweest. Sterker nog. in vroeger tijden haalde je een nat pak als je door de Hoogstraat wil- de: het gebied waar nu de Hoogs traat ligt was een drassig stuk moe- rasland waar een klein kreekje, de Schie, doorheen stroomde. Zagen de eerste Schiedammers omstreeks 1200 al de mogelijkhe- den van de winkelstraat of wilden ze eindelijk weleens met droge voeten thuis komen? Hoe dan ook, in die late middeleeuwen begon- nen de toen al ijverige bewoners van het gebied met de inpoldering van wat nu hun eigen Schiedam is. Eenmaal op het droge was de strijd met het water, zoals in de rest van Nederland, nog niet gewonnen. Lange tijd bleef Schiedam, voor zover daar al sprake van was, nog kampen met onverwachte water- standen en dienovereenkomstige overstromingen, die wij eigenlijk alleen nog kennen uit Zeeland en, recenter, Limburg. In 1250 hadden ze uiteindelijk het lek boven en bouwden ze een dam, de huidige Dam. Maar de ene drooglegging is de andere niet. Toen de letterlijke drooglegging was voltooid, begon- nen de Schiedammers toch wel een beetje op te drogen en besloten ze maar weer voor hun eigen natje te zorgen. En wat dat is geworden weten wij allemaal. De drankindustrie kwam van de grond en dat was een van de rede- nen voor een bloeiperiode in het Schiedamse. De regenten van de stad vonden zichzelf steeds voor- namer worden en wilden bouwen aan hun stad. Een van de projecten die zij van de grond tilden was de bouw van een nieuw gasthuis die het in hun ogen inferieure St. Ja cobs Gasthuis, dat in 1785 werd gesloopt, zou moeten vervangen. De opdracht voor het nieuwe gast huis ging naar de Rotterdamse stadsarchitect Jan Guidici en luid- de: 'Ontwerp een voornaam uit- ziend gebouw met aan de Achter- wegzijde een bordes met een groot plein'. Toch was het een vreemde zaak dat Guidici de opdracht kreeg, want Schiedam had in die tijd een eigen stadsarchitect in dienst. Maar het vertrouwen van de regenten in de eigen architect Rutger van Boles was niet bijster groot. Om het in de woorden van regent Doom te zeggen 'Boles maakt monsters van gebouwen', waarmee hij doelde op het Wees- huis aan de Achterweg. Ongeveer gelijktijdig met de sloop van het oude Gasthuis begon Gui dici met zijn nieuwe versie, dus in 1785. In 1789 was het pand klaar, maar de bouw was niet helemaal verlopen als voorzien. Al bij het maken van de funderingen kwa- men de eerste problemen: een deel van de Hoogstraat dreigde door de werkzaamheden in te storten. Hier- door diende de plannen enigszins herzien te worden en werd afge- zien van de bouw van het grote bordes aan de Achterwegzijde dat wel in het ontwerp was opgeno- men. Maar Guidici was een vol- houder en volmaakte het Gasthuis, dat uiteindelijk met recht een voor naam pand genoemd mocht en mag worden. Het nieuwe gasthuis was een van de eerste voorbeelden van de zogenaamde neo-classicis- tische bouwstijl. Dat komt onder meer tot uiting in het prachtige in- terieur van de voormalige gast- huiskapel met zijn gemarmerde zuilen en aan de pleinzijde met de zogenaamde tympaan, gedragen door twee zuilen en pilasters. Te genwoordig zijn de regenten ver- dwenen en heeft het Gasthuis zijn voorname functie voor hen verlo- ren. Maar het gebouw is nog im- mer voornaam, tot grote plezier van het Stedelijk Museum Schiedam, de huidige bewoner van het pand. De Hoogstraat een aaneengesloten winkelgebied van Koemarkt tot Grote Markt. Muziek is troef op de Hoogs traat. De oudste en gezelligste winkelstraat van Schiedam beschikt over een vaste ge- luidsinstallatie waaruit dage- lijks achtergrondmuziek klinkt. Woensdag 26 oktober 1994 Hoogstraat winkelstraat 'n spelletje i !<l "P ipy Rozenburg Nieuweweg 2 Rotterdam Coolsingel 191-193 gezelligste plek voor Sfeerverlichting; winkeliers doen er alles aan om het winkelen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Een oud-Schiedammer De Hoogstraat een gebied waar voetgangers vrij baan hebben en verkeer beperkt mag laden en lossen. Parkeren op het Spinhuispad en nog gratis ook. Oud Schiedammers weten het nog wel; in het verleden gingen ze altijd even een 'Hoogstraatje pakken'. Ze bedoelden hiermee dat ze even een rondje gingen lopen over de Hoogstraat, Lange kerkstraat en de Broers- vest. In de na-oorlogse jaren had de Hoogstraat nog een smal trottoir dat eigen lijk te klein was om er op te lopen en net nog breed genoeg was om je de veiligheid te bieden om niet voor je sokken gereden te worden. Verkeer in een richting werd in die jaren nog gewoon toegelaten tot twee uur in de middag. Tot die tijd kregen de winkels de gelegenheid om te bevoorraden. Voor een deel gebeurde dat nog met de paard en wagens van Van Gend en Loos. Oni alles te kunnen trekken waren twee paarden voorgespannen en meestal tijdens het lossen van de wagens viel er ergens op de Hoogstfaat een grote boodschap op de grond. Dolle pret natuurlijk wanneer het win- kelend publiek, dat in de loop van de dag de winkelstraat in beslag nam en in een van die grote vijgen stapte. Het rondje door Schiedam begon ergens ter hoogte van 't Vierkantje, waar Wasman toen nog eigenaar van was. In de richting van het museum lo- pend bevonden zich allemaal winkels waarvan het merendeel verdwenen is. Een enkele is nog terug te vinden zoals de slagerij op de hoek van de Havensteeg tegenover het Broersveld. lets verder treffen we nog de juwe- lier aan die van vader op zoon is ovCrgegaan. Verder lopend passeerde je het weeshuis, op de plaats waar nu de doorbraak naar de nieuwe passage komt. Op dezelfde hoogte was vroeger ook 't Lingeriehuis gevestigd. Aan de overzijde bevindt zich nu het smalste steegje van Schiedam; de Water- steeg. In de volksmond werd dit kleine steegje het Nunessteegje genoemd, afkomstig van de enige bewoner die hier woonde. Nu prijkt in het steegje het naambordje 'Watersteeg'. Of deze naam is afgeleid van het water van de Lange Haven of van het vele wateren van de Schiedammers in dit steegje laten we verder maar in het midden. Verder richting stadhuis. Meer dan een jaar geleden was hier nog het win- keltje van 'bruidsuikerkoning' Verhulsdonk gevestigd. Gerard was niet alleen bekend van zijn lekkernijen maar timmerde ook aan de politieke weg voor de WD. lets verder links was het Monopole-theater gevestigd; een klein theater waar wat minder bekende films werden vertoond. lets verder zit nog steeds de drogisterij van Van der Sman, een zaak die eveneens van vader op zoon overging. Eenmaal aangekomen bij de Dam ging het rondje Schiedam verder naar het stadhuis, dat nu nog alleen een representieve functie heeft. Over de Lange Kerkstraat en de Broersvest was het rondje Schiedam voltooid. Molensaan de Noordvest; Schiedam is van oorsprong een brandersstad. In de 19e eeuw waren er maar liefst een twintigtal in gebruik. Het graan voor de branderijen werd er gemalen. Tot de zeventiger jaren waren deze molens stille getuigen van een brok geschiedenis. Nadat vrijwilligers het inititatief hadden genomen werden de molens met professionele hulp hersteld. WAAG GERUST EEN GOKJE MAAR ZET JEZELF NIET OP HET SPEL! TOEGANG VANAF 18 JAAR.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 14