Voor BMW heeft diesel toekomst Renault wil verkoop van bedrijfsauto's opschroeven autotest Hcnda Accord Coupe: laar Auto van het Jaar Autoverkopen 1994 Primeur op AutoRAI Schrikken van minister ^22 318TDS Express Specialisten Ta m me koorknaap Aardige prestatie Zuinig Kunsttof MaasstaD Binnenruimte ft J Technische gegevens: Geswifte Suzuki dealers geven 19.595 Nu met 3jr. fabrieks Garantie 7i f5 Woeruag 2 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 AU h'&itrnaaC Vorstelijktoeven in luxe Scorpio Ghia De Ford Sccoio rijdt bijzonder comfortabel. Een Ford Scoiio is bij uitstek de auto ora je stivol in te laten ver- voeren. Om deens te laten bele- ven, regelde F d bij de introductie van de nieuwScorpio een aantal chauffeurs, d ons door Parijs hebben geredt. Meteen werd ons duidelijk waom het Koninklijk huis al jaren rug voor deze Ford heeft gekoze je voelt je op de riante achterlnk eenvoudig vor- stelijk. Vooral in deixe Ghia is het goed toeven, Onduitgezakt in de met leer beklede oelen valt eerst een zee van ruimte op. Wat dat aan- gaat, biedt de Scorpio evenveel als zijn voorganger. De veranderingen lijken in eerste instantie vooral het dashboard en exterieur te betref- fen, zoals een totaal andere neus met een kemperkende grille en een volledig nieuwe achterkant. Vol- gens Ford is er echter meer aan het vlaggeschip veranderd. Het begint al met de uitgebreide standaarduitrusting. De CLX ver- sie is komen te vervallen, zodat het gamma nu begint met GLX. Bo- venop de veiligheidsattributen als een remsysteem met het eigen Ford anti-blokkeersysteem en een airbag heeft de Scorpio nu ook za- ken als elektrisch te bedienen zij- ruiten en buitenspiegels (ook ver- warmd), airconditioning, een elek trisch te verstellen bestuurders- stoel, hoofdsteunen achterin en een filter in het ventilatiesysteem om stof en stuifmeel buiten de deur te houden. De voorwielophanging is nieuw voor meer stabiliteit en de op- hanging van de achterwielen is eveneens verbeterd. De opvallende afgeronde koplampen herbergen een bijzondere techniek: poly-el- lipsode. Dat levert niet alleen meer licht op, ook de spreiding is beter waardoor het zicht in bochten sterk is toegenomen. De tweeliter zestienkleppen motor heeft een nieuw variabel inlaatsys- teem. Dat vergroot de trekkracht bij lage toerentallen. De zescilin- der 2,9 liter motor met 12 kleppen levert nu 150 pk in plaats van de 145. De 24 kleppen variant komt nu zelfs aan 207 pk, wat een stij- ging is van maar liefst 13 pk. Alle motoren zijn gemonteerd aan hydraulische motorsteunen, die trillingen tot een minimum terugb- rengen. Dat is een aanwinst voor het toch al behoorlijke comfort in deze auto. Tevens past Ford in de Scorpio een nieuwe elektrische in- stallatie toe. De hoeveelheid bedrading voor de voeding van tal van zaken is daarmee aanzienlijk teruggebracht en daarmee de kans op storingen. De installatie maakt ook de toepassing mogelijk van ondermeer een andere afstandsbe- diening voor de centrale portier- vergrendeling. Belangrijk daarbij is de mogelijkheid een persoonlij- ke code toe te passen, waardoor diefstal bijzonder moeilijk is ge- worden. Hoe dan ook, de Scorpio rijdt bij zonder comfortabel. Bovendien ziet hij er in het echt indrukwek- kender en vooral eleganter uit dan de foto's doen voorkomen. De auto is te leveren in de uitvoer- ingen met vier portieren en als sta- tionwagon. Er zijn twee uitrustin- gen: GLX of Ghia. De prijs van de 2.0 GLX bedraagt 52.990 gulden. Met de viercilinder diesel laat BMW zien dat het gelooft in een groeiende belangstelling voor dittype motor. BMW gelooft in een groeiende be langstelling voor de dieselmotor. De sportieve producent uit Beieren heeft daarom het aanbod uitge- breid met een viercilinder diesel motor. De toepassing van moderne technieken, zoals uitlaatgas-recir- culatie en een katalysator, garan- deren dat deze zelfontbrander vol- doet aan de strenge hedendaagse milieu-eisen. De dieselmotor heeft een inhoud van nagenoeg 1,7 liter, maar is op de markt gebracht als 318 TDS. Het staat zo raar, vindt BMW, om tussen de al jarenlang bekende 316 en 318 een 317 diesel uit te bren- gen, vandaar dit kleine leugentje. BMW heeft inmiddels wel een be hoorlijke reputatie op dieselge- bied. In 1983 introduceerde het Renault wizich in 1995 krachtig man:fester* op de bedrijfswagen- markt. Dehandzame bestelauto Express erle lichte bestelbus Tra- fic verschiten daarom in een flink gemoderneerde gedaante. Voorts wijst impceur Renault Nederland zo'n 25 gte dealers aan als be- drijfsautopecialist. Op de gevel komt dan: vermelding Transport Service Citer. De verk)p van bedrijfsauto's heeft ditiar een stevige knauw gekregen door de veranderde wetgevinvoor het grijs kenteken. De fiscalvoordelen ten opzichte van een uto met geel kenteken zijn vooren belangrijk deel weg- genomer Bovendien is het niet meer mcelijk om normale perso- nenwages in een Van-uitvoering te kopeizoals een Renault Clio. De maatgelen hebben, vanuit de overheitbezien. effect. De ver koop va bedrijfsauto's is bij ons in Nedeand met 40 procent terug- gelopertot een verwacht aantal van 2.30 over 1994. Dat komt De Renault Express heeft een nieuw front met half afgeronde koplampen. vooral door het verlies van het aan- deel aan Clio's en Nevada's op grijs kentekeii, aldus directeur ver koop H. van Dijk van de impor- teur. Om verkoopaantal en marktaan- deel weer op te vijzelen is het daar om nodig de nog leverbare be drijfsauto's in de schijnwerpers te zetten. Zo heeft de Renault Ex press een nieuwe neus met afge ronde koplampen. Ook is vanaf de uitrusting RN centrale portierver- grendeling standaard. De auto biedt in zijn geheel meer luxe, zo als de stoffen stoelbekleding en van binnenuit verstelbare bui tenspiegels. Voorts is het systeem 'Easy' te le veren op de Express. Het gaat hier om een versnellingsbak, waarvan de kop|pling elektronisch wordt bediend. Met name in stadsverkeer verwachten we dat dit systeem la- gere onderhoudskosten aan bij- voorbeeld de koppeling met zich meebrengt, aldus Van Dijk. De Trafic heeft evenzeer een ver- nieuwd uiterlijk. Tevens is het no- dige aan geluidsisolatie gedaan. De vloerbedekking is een stuk dik- ker dan voorheen. Volgens Re nault is daardoor het geluidsniveau in de cabine maar liefst met 12 dB gedaald ten opzichte van de vorige Trafic Diesel. Ook is de bestelbus voorzien van een nieuw overzich- telijk dashboard. De lay-out van dat van de Faguna is duidelijk hierin te herkennen. De Transport Service Centers van Renault zullen volgens Van Dijk het accent op dienstverlening leg- gen. In de eerste plaats leveren ze maatwerk als het gaat om financie ring van wagenparken. Ook wer- ken de dealers nauw samen met specialisten op het vlak van om- bouw en opbouw van bedrijfsvoer- tuigen. Renault heeft daarvoor af- spraken met gerenommeerde on- dernemingen als Snoeks, Den Oudsten en Terberg. Een ander in- teressant service-aspect zijn de uit gebreide openingstijden: maandag tot en met vrijdag tot 21.00 uur en op zaterdag. Tevens is er een alar- mnummer voor 24 uur bereikbaar- heid en hulp. Overigens gaat bij de alle Renault-dealers wel de ver koop en het onderhoud van be- drijfswagens door. Dat is niet al leen voorbehouden aan de 'specia- le' adressen. Minstens zo belangrijk zijn con- currerende prijzen. Wat dat betreft komt Renault sterk voor de dag. De Express kost vanaf 15.250 gul den, exclusief btw. Dat is de prijs van de versie met 1,2 liter benzine- motor. De 1,9 liter diesel (40 kW/ 55 pk) is er vanaf 16.600 gulden. De prijslijst van de Trafic begint bij 26.380 gulden, exclusief btw. merk een 2,5 liter zescilinder die sel. Bij de motorenfabriek van Steyr in Oostenrijk zijn sindsdien al meer dan 400.000 exemplaren geproduceerd. De krachtbron be- wijst inmiddels ook zijn diensten in de Range Rover en de Opel Omega. BMW gebruikt hem zelf voor de 3- en de 5-serie. Jaguar is genteresseerd om dezelfde diesel te plaatsen in de nieuwe XJS, maar dat ziet BMW vooralsnog niet zit- ten. Vergeleken met de 2,5 liter, zeer temperamentvolle zespitter is de hiervan afgeleide viercilinder maar een tamme koorknaap. Als hij een- maal op toeren is, valt de geluid- sproduktie absoluut mee, maar bij het optrekken gaat de motor flink te keer. Echt snel is ook anders, het duurt 14,5 seconden voor de snel- heidsnaald van de 1.265 kilo zware auto uit stilstand de 100 bereikt. Met een topsnelheid van 183 kmuurh doe je op de Autobahn in Duitsland niet echt mee, maar voor ons land is dat ruirnschoots vol- doende. Wij maakten uitgebreid kennis met de nieuweling in het heuvelland- schjtp van Zuid-Duitsland. Dan worden van zo'n motor zo nu en dan behoorlijk zware pre(staties ge- vraagd. Dat maakt duidelijk dat deze viercilinder diesel niet be- stemd is voor de BMW-rijder die houdt van een zeer vlotte, enigzins agressieve rijstijl. Volgens de offi- cile gegevens van de fabriek levert de motor dankzij de turbo een ver- mogen van 66 kW/90 pk, het maximale koppel komt vrij bij 2000 toeren per minuut. BMW heeft de diesel wel zuinig gemaakt: een brandstofverbruik van 5,9 liter per honderd km is na- tuurlijk een aardige prestatie. Je moet er dan wel een redelijk inge- togen rijstijl op na houden. De 318 TDS is te koop vanaf 57.950 gulden. Begin volgend jaar komt de krachtbron ook beschik- baar voor de Compact. hgetogenheid juist zijn tro Hond zegt dat de Accord Coup bewu: terughoudend is vormge- geverDat is prima gelukt, want opvatn doet deze auto niet echt. Gedu:nde de week dat we ermee hebbo gereden, keek bijna nie- mandop of om als de gestroom- lijndewagen voorbij zoefde. Juist dat oitbreten van het buitennissi- ge lijct eveiwel de troef van deze auto. Je kuit er altijd en overal mee toor dedag komen. De Accord (cup is in de Verenig- de Staten orworpen. Daar wordt hij ook gebuwd. Hij wijkt dan ook in vormeving af van de Ac cord sedan die in het Britse Swindon ui' een Honda fabriek rolt. In techisch opzicht zijn er weinig vershillen tussen beide modellen. Dt merk je dan ook al rijdend. Je 3U een kniesoor moe- ten zijn omle wegligging van de Coup bewu als anders te willen omschrijveals die van de sedan. De Honda jdt gewoon voorbeel- dig. Scheertls op rails door boch ten, waarbi de koets nauwelijks overhelt. Ej 2,0 liter motor rea- geert gretigip het gas en schake- len gaat alhet spreekwoordelijke hete mes oor de boter, zoals bij Honda al jien gemeengoed is. Het ontbekt de bestuurder aan weinig. Rnen en spiegels laten zich elekttch bedienen, er is cen trale poiervergrendeling aan boord. De testauto beschikt voorts nog over airconditioning, wat stan daard is in de versie 2.0i ES. Geen overbodige luxe, zo konden we zelfs in dit jaargetijde ervaren. Door het behoorlijk grote ruitop- pervlak wil de temperatuur in de Accord Coup bij zonneschijn be hoorlijk oplopen. Het is een en al comfort wat de klok slaat. De stoelen zitten uitste- kend, niet te hard en niet te zacht. De bestuurder kan bovendien de zithoogte regelen. Meteen valt op hoe stil de tweeliter motor zijn werk doet. Tenminste als met een constante snelheid wordt gereden. Bij het optrekken produceert de motor wel een sportieve roffel. Het klinkt aanstekelijk voor wie daar- van houdt. Coup modellen staan niet te boek als bijzonder ruim. De aflopende daklijn beperkt vooral achterin de hoofdruimte. Hoewel, bij deze Ac cord valt dat eigenlijk nog mee. Tussen voorstoelen en achterbank is voor de benen in elk geval rede lijk wat ruimte. Bij de ES-uitvoe- ring is het voorin wel even opletten voor lange mensen. Het standaard gemonteerde elektrisch te bedie nen schuif-/kanteldak neemt en- kele millimeters weg. Het dashboard is keurig afgewerkt, maar echt sportief komt het niet over ook al is een toerenteller ge monteerd. Gewaagde stilistische grappen, die je wel eens bij Coups wil zien, ontbreken. Honda stelt dat hiervoor ook min of meer be- wust is gekozen. Per slot van reke- ning is er voor de automobilist die graag wil showen altijd nog het model Prelude. Het had daarom geen enkele zin om de Accord Coup als een soort concurrent te presenteren. Honda heeft gekozen voor een elegante uitstraling, waarmee de op ingetogenheid be- luste zakelijk rijder overal en altijd goed voor de dag kan komen. Het is net eens wat anders rijden dan een sedan of stationwagen. Boven dien biedt de Coup een ruime kof- ferbak, die prima bereikbaar is via een grote achterklep. Dat is zeker een praktisch argument. De Accord 2.0i LS kost 53.890 gul den. De luxere ES kost 6.000 gul den meer. Er is ook een krachtiger 2,2 liter motor te leveren (110 kW/ 150 pk), Dan komt de Honda op 69.890 gulden. De Accord Coup is ingetogen en voor dit model opmerkelijk praktisch. Voor een Coup is de Accord best ruim. Motor: 1.997 cm3 Vermogen: 100kW/136pk. Acceleratie: 10,2 sec van 0-100km/uur. Topsnelheid: 200 kmAiur. Gem. verbruik: 8,8 ltr/100 km. Gewicht: 1325 kilo. Alto OLS v.o. f 15.495 I SUZUKI en dat 4 weken lang Suzuki Dealers Inter Auto, Edisonweg 16a, 2952 AD Alblasserdam, Tel.: 01859-18500 Autobedrijf Verhoeve B.V., Hoofdweg Zuid 30, 2908 LC Capelle a/d IJssel, Tel.: 010- 3589027/4589036 Ophorsl en Kammerman, Nijverbeidsstraat 65, Industrieterrein Dordt West, 3316 AP Dordrecht, Tel.: 078-139244/139931 Auto Deklcer B.V., Theetnsweg 1 3201 IT Spiikenisse, Tel.: 01880-16377/16946 Van B.V., Toanderijstraat 5, 3133 ET Vlaardingen, Tel.: 010-4356639 Vari B.V., Noordenweg 77, 2984 AG Ridderkerk, Tel.: 01804-30368 County Car Rotterdam B.V., Autostra "De Esch" Toepod 15, 3063 NJ Rotterdam, Tel.: 010-4529066 Vari B.V., De Nijverheidstraat 14 (Spoanse Polder), 3125 AK Schiedam, Tel.: 010-4624922 Auto Dekker Hoekse Waard B.V., J. van de Heydenstraat 2, 3261 LE Oud-Beijerland, Tel.: 01860-21160/21161 Eurocaro Rotterdam B.V., Anstotelesstraat 20, 3076 BD Rotterdam-Zuid (lombardijen), Tel.: 010-4326868/4326166 De Auto van het Jaar 1995 zal op 1 december bekend worden ge maakt. Dit is een jaarlijks terugkerende titel voor een nieuw op de markt verschenen model in het voorgaande jaar. Maar liefst 57 au- tojoumalisten uit 21 landen vormen de jury voor deze titel. Dit jaar dingen negentien auto's mee naar de prijs. Elk jurylid moet vijf au to's kiezen. Aan de hand van deze lijstjes stelt het jury-comit uitein- delijk de officile kandidatenlijst samen. Hierop staan hooguit zes auto's. Voor dit jaar zijn de deelnemers: Alfa 145, Audi A8, BMW 7-serie, Chrysler Neon, Fiat Punto, Coupe Fiat, Hyundai Excel, Hy undai Sonata, Kia Sephia, Mazda 323, PSA/Fiat ruimte-auto, Opel Omega, Opel Tigra, Range Rover, Renault Laguna, Subaru Legacy, Toyota Celica, Toyota FunCruiser en de Volkswagen Polo. IS? jariiiifi 'ii In de eerste negen maanden van 1994 is de verkoop van personen- auto's succesvol verlopen. Het totaal aantal verkochte auto's telde eJnd September 360.337 eenheden. Dat is ten opzichte van dezelfde periode in 1993 12,3 procent meer. Het aantrekken van de Neder landse economie en het toegenomen vertrouwen van de consument vormen volgens de RAI de belangrijkste oorzaken voor deze posi- tieve ontwikkeling. Tegen deze ontwikkeling in zijn de verkopen van Japanse auto's in Nederland teruggelopen. Dit is toe te schrij- ven aan de hoge wisselkoers van de yen. Verwacht wordt dat in 1994 ongeveer 425.000 nieuwe personenauto's uit de showroom wegrijden. Auto-tentoonstellingen zijn vaak de aanleiding om nieuwe model len te presenteren. Dat geldt dit keer voor Mitsubishi. De MX, een codenaam voor de nieuwe middenklasser van de Japanse autofabri- kant, zal zijn werelddebuut maken op de PersonenautoRAI 1995. Het is de eerste auto die Mitsubishi in Europa heeft geproduceerd. Om precies te zijn in het Nederlandse Bom, waar Neerlands enige autofabriek NedCar is gevestigd. Als alles volgens planning ver- loopt, zal de nieuwkomer medio 1995 in de showrooms van de Ne derlandse dealers staan. Plotseling staat er een forse kop in de krant: Laat mensen in de file staan, dan kiezen ze voor het openbaar vervoer'.' Je schrikt even, vooral als blijkt dat dit is gezegd door niemand minder dan minister De Boer van VROM. Zij zit daar om onze belangen te behartigen, maar we kunnen genoegzaam vaststellen dat wij in elk geval van mening verschilien over wat die belangen zijn. Het is natuurlijk waar dat de files toenemen. Dat is vervelend. ei genlijk zelfs ergemiswekkend. Die mening deel ik met mevrouw De Boer. Maar ik trek wel andere conclusies. Want al die mensen staan natuurlijk helemaal niet voor de lol in de file, liever rijden ze zonder oponthoud 's morgens naar hun werk en's middags weer naar huis. Het betreft hier een categorie mensen die een bijdrage levert aan de nationale economie, dus aan ons aller welzijn. Ze wonen bijvoor- beeld in Hellevoetsluis of op een van de eilanden, omdat daar hui- zen zijn gebouwd die ze leuk vinden. En ze werken in Rotterdam, omdat daar werk te vinden is. Veel van die mensen hebben geen an dere mogelijkheid om op de werkplek te geraken dan met de auto, aangezien bussen en treinen onvoldoende soelaas bieden. Als ze al op het gewenste traject rijden, zijn ze namelijk in de spits ook over- vol. Er is in het verleden gewoon te weinig genvesteerd in het open baar vervoer om een groeiende vraag aan te kunnen. Het gaat thans weer iets beter met de Nederlandse economie, dus neemt ook de mobiliteit toe. Het een heeft nu eenmaal met het ander te maken. Natuurlijk is dat geen reden om ongelimiteerd nieuwe wegen aanleggen. Het is echter best mogelijk om door positieve maatregelen de capaciteit van het wegennet te vergroten. Sinds de carpoolstrook bij Naarden ook voor het gewone verkeer is openge- steld, zijn de files daar teruggelopen. Het reserveren van een aparte baan voor het vrachtverkeer op de Brienenoordbrug heeft eveneens zijn vruchten afgeworpen. Zoiets zou een minister toch aan het den- ken moeten zetten. Gelukkig is het daarvoor nooit te laat. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 15