0 A A n Hi "'■BP - •fn De deskundigen zijn het er over eens: de ko- mende jaren zullen heel veel mensen in Europa een zogenaam- de ruimtewagen ko- en. We willen name- ijk steeds meer spullen meenemen als we erop uit trekken en dan is zo'n voertuig bijzon- der handig. Die trend was de afge- lopen jaren trouwens al zichtbaar: de afzet van ruimtewagens in Europa is in vijf jaar tijd verdrievoudigd tot 133.000 stuks. De ko- mende vier jaar gaat dat groeien tot 400.000 stuks. De afgelopen tijd was het aanbod in ait seg ment relatief gering. Eigenlijk was Renault de enige Euro pese producent met een ei- gen ruimtewagen, de Espace. Uit de Verenig- de Staten is met name de inmiddels in Oos- tenrijk gebouwde Voy ager een geduchte concurrent van de Fransen, terwijl de Ja- panners onder meer via de Toyota Previa, de Nissan Prairie en Se rena en de Mitsubishi Space Wagon en Space Runner ook een flink partijtje meeblazen. Maar er tekent zich een kentering af: de af gelopen jaren hebben de Europese autofabri- kanten keihard ge- werkt om ook een ruimtewagen te ont- wikkelen. In veel ge- vallen hebben ze daar- voor de handen ineen geslagen. Logisch, want de ontwikkeling van een nieuw model kost vandaag de dag een paar miljard gul den. Dan moet je wel heel veel voertuigen weten te verkopenlpill je investering terug te verdienen. Door sa*'; men te werken druk je de kosten zodat je min der auto's hoeft te ver- kopen. Dat is zeker in dit geval verstandig, want ook al groeit de populariteit razend- snel, op de totaje auto- markt van pakweg 13 miljoen voertuigen spelen de ruimtewa gens natuurlijk slechts een marginale rol. Zelfs al kopen 400.000 Europeanen zo'n auto betreft het totaal nog maar 3,25 procent van de markt. Het is lucra- tief, dat wel, maar er moeten nog heel wat meer auto's ontwik- keld worden om in de zware concurrentie- slag overeind te blij- ven. Overeenkomsten Vandaar dat recente- lijk bijvoorbeeld Ci troen, Lancia, Fiat en Peugeot ieder een ei- Een ruimtewagen heb- en uitgebracht die gewoon uit een en de- zelfde fabriek komen. Ze heten respectieve- lijk Evasion, Z (Zeta), Uiysse en 806. Hierbij moet overigens wor den aangetekend, dat het in feite om een sa- menwerking gaat tus- sen twee fabrikanten, omdat zowel Citroen en Peugeot als Lancia en Fiat tot hetzelfde huis behoren. De Fran- sen en de Italianen werken trouwens op meer gebieden nauw samen, zoals de geza- menlijke ontwikkeling en produktie van be- drijfswagens bewijst. Het viertal ruimtewa gens toont uiteraard veel overeenkomsten. Ok, aan de buitenkant, bijvoorbeeld aan de grille, herken je nog de typische trekjes van de diverse merken maar dat kan niet verhullen dat het hier in feite om dezelfde wagen gaat. Naam zoeken Ook Volkswagen en Ford hebben samen een ruimtewagen ont- wikkeld, die ze bouwen in een geza- menlijke fabriek in Por tugal. De eerste proeve van bekwaamheid was te zien tijdens de on- langs gehouden auto- tentoonstelling in Parijs, waar beide mo- dellen aan het publiek werden getoond. Vol- gend jaar pas staan de auto's bij de dealers. Dat geeft Volkswagen nog even de tijd om een mooie naam te be- denken. Aanvankelijk was het model Sharan genoemd, maar inmid dels is gebleken dat die naam in bepaalde Ian- den een onprettige be- tekenis kan hebben. Dus wordt naarstig ge- zocht naar iets beters. Ford heeft het eigen model, dat dus in een Portugese fabriek ge- bouwd wordt, trou wens Galaxy gedoopt. Meerdere modellen Er zitten meer ruimte wagens in het vat. Op- vallend daarbij is, dat merken met meerdere modellen op de markt komen. Mitsubishi voegt binnenkort met de Space Gear een der- de variant aan het gamma toe. Deze Ja- panse fabrikant be- schikt daarmee in elk geval over de grootste variatie in het aanbod. Nissan heeft de in Spanje gebouwde Se rena gelanceerd en handhaaft de Prairie. Mazda zal begin vol- gend jaar de export van zijn in de Verenig- de Staten gelanceerde ruimtewagen naar Eu ropa ter hand nemen. Mercedes-Benz komt in de loop van 1995 met een eigen, in Spanje gebouwd mo del uit. Rover en BMW kunnen natuurlijk niet achterblijven. Dat geldt welbeschouwd ook voor de Zweedse merken Volvo en Saab, maar uit het hoge noorden komen nog geen geruchten over een op handen zijnde lancering van een der- gelijk model. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er niet aan wordt gewerkt. Henri Stolwijk Redactie: Willem Jan Oosterveld Wim Otten Henri Stolwijk Autospecial Stortvloe d aan r ruimtewagens

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 13