Residence Sterrebos in Schiedam Vrienden gezocht Schiedam Molenstad bij uitstek „Wij verwachten ongehoord veel belangstelling" Gat Huijsmans-straat opgevuld Wethouder legt eerste steen Taxeren bij Christie's MaasstaD Vrijwillige politie vervangt reserve-politie KERKDIENSTEN SCHIEDAM - Sinds de op- richting van de Stichting Schiedamse Molens, nu in- middels ruim dertienenhalf jaar geleden, hebben direc- teur Jos Gunneweg en zijn naaste medewerkers op alle mogelijke manieren getracht om de rijke molenhistorie van Schiedam onder de aan- dacht te brengen bij een breed publiek. Het resultaast van al deze inspanningen is, dat Schiedam anno 1994 meer dan ooit bekend staat als molenstad bij uitstek. Een status die niet alleen te danken is aan het feit dat de stad tegenwoordig nog altijd plaats biedt aan de vijf grootste molens ter wereld, maar ook aan de renovatie- en herstelwerkzaamheden, de regelmatige bezoeken van buitenlandse delegaties en 'last but not least' het Ha- venmuziek en Molenfestival dat inmiddels reeds tien keer georganiseerd is. Trots Historisch Museum RIJNMOND Burgemeester A. Peper van Rotterdam, ver- antwoordelijk voor de regiopolitie Rijnmond, verwacht een behoorlijke belangstelling van de bewoners uit de Regio om zich als vrijwilliger aan te melden bij de politie. Deze week gaat er een campagne van start om vrijwilligers te werven als ondersteuning op het bestaande politie-apparaat. De vrijwilli ge politie-mensen komen in de plaats van de reserve-politie. Zorgfaciliteiten Bijzonder Prijzen OEZE STEEN IS GELEGD DOOR WETHOUDER Drs. A. Reunhout r NOVEMBER 1994 Woensdag 9 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 -v; Stichting Schiedamse molens laat geschiedenis herleven Directeur Jos Gunneweg kijkt derhalve met tevredenheid terug op de afgelopen jaren, maar be- seft tegelijkertijd dat er nog volop werk aan de winkel is. „Want het restaureren gaat gewoon door. En daar is nu eenmaal geld voor no- dig." En dus zal de stichting nog regelmatig de boer op moeten om de hiervoor noodzakelijke fond- sen te werven. Het is immers niet mogelijk om een verantwoord molenbeleid te voeren zonder fi- nanciele steun van zowel het be- drijfsleven als particulieren. „De Gemeente Schiedam heeft een aantal jaren een voortrekkersrol gespeeld", vindt Gunneweg. „Onder meer door het aankopen van molens, maar ook door het verstrekken van een exploitatie- subsidie. Deze is in de loop der tijd echter aangepast aan onze ac- tiviteiten die vanzelfsprekend Zondag 13 november Predikbeurten van de Gerefor- meerde kerk Schiedam. - De Ark Aanvang: 10.00 uur Ds. A.N. Verheul - Magnalia Dei kerk Aanvang: 10.00 uur Hr. J. A. van Lambalgen Diensten van de Hervormde Ge meente Schiedam. - Opstandingskerk, Burg. Hon- nelage Gretelaan Aanvang 10.00 uur Ds. G. de Lang - Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang 10.00 uur Ds. C. Cluistra Aanvang 17.00 uur Ds. J.C. Schuurman - Huize Thomas Grieksestraat 18, Rotterdam Aanvang 10.00 uur Ds. D. Kluiver - Bethel Kapel, Nieuwe Maas- straat 68d Aanvang 10.00 uur Ds. H. Onderstal. ROTTERDAM Christie's Am sterdam heeft in September 1994 een bijkantoor geopend op de be- gane grond van het vernieuwde ge- bouw van MeesPierson aan de Coolsingel te Rotterdam. Deze vestiging biedt haar clienten een compleet scala diensten aan, waar- onder kosteloze taxatie van kunst- werken door nationale en interna- tionale specialisten van het vei- linghuis. Tevens wordt informatie verschaft over het kopen en verko- pen van kunstvoorwerpen. Christie's organiseert dan ook met grote regelmaat taxatiedagen op locatie, waaronder in Rotterdam. Afgelopen donderdag vond er een een algemene taxatie- en informa- tiedag plaats, waar gei'ntereseerden van harte welkom waren. Deze doorgaans goed bezochte dagen zijn een direct gevolg van de grote vraag van bezoekers naar informa tie over hun kunstvoorwerpen. Christie's specialitisten zijn dan aanwezig om kosteloos en vrijblij- vend de objecten te taxeren en te adviseren omtrent koop en ver- koop via Christie's. Indien een kunstvoorwerp moeilijk te ver- plaatsen is of wanneer het gaat om een collectie kunnen de bezoekers foto's meenemen, voorzien van zoveel mogelijk relevante infor matie. Christie's Rotterdam is gevestigd aan de Coolsingel 93, telefoon 414 32 02. Drie van de molens van Schiedam op een rij. fors zijn toegenomen. Want op dit moment houden we ons, be- halve met het molenbehoud waarvoor speciaal de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam in het leven geroepen is, ook be- zig met beheer, exploitatie en promotie van de molens, terwijl in 'De Nieuwe Palmboom' tevens een museumfunctie gecreeerd is." Ondanks een chronische schaars- te aan rijksmiddelen is het de sti chting in een relatief kort tijdsbe- stek gelukt om de Schiedamse molens weer in beweging te krij- gen. Hiervoor is Gunneweg uiter- aard veel dank verschuldigd aan de vele sponsors en donateurs, die de vijf grootste molens ter we reld een warm hart toedragen of zijn gaan toedragen. Want inmid dels gaan de deuren voor de stich ting een stuk gemakkelijker open dan in de beginjaren. „Op het moment dat de stichting in het le ven geroepen werd, heerste in Schiedam een zeker vacuum op het gebied van cultuurhistorisch besef. Vele monumenten herin- nerden aan de brandersstad-histo- rie en dan met name aan de nada- gen, de doffe ellende. In feite was sprake van een verdrongen trau ma en vanzelfsprekend was de in- teresse om de bouwkundige her- innering aan die zwarte periode te koesteren niet groot. De vier overgebleven molens en het stompje ('De palmboom',red.) namen wat dat betreft gelukkig een wat neutralere plaats in en van lieverlee groeide hierdoor de behoefte om structureel inhoud te geven aan een molenbeleid. In eerste instantie zijn we toen be- gonnen met het wegwerken van het achterstallig onderhoud en het restaureren van onderdelen. Pas in een later statium zijn we ons meer gaan toeleggen op de cultu- rele en toeristische mogelijkhe- den die de molens bieden. De her- bouw van 'De Palmboom' tot 'De Nieuwe Palmboom', de inrich- ting van het Nederlands Malend Korenmolenmuseum in deze mo- len en de organisatie van het Ha- venmuziek en Molenfestival zijn daarvan de mooiste voorbeelden. We hebben weliswaar nog ge- noeg te doen. maar op dit moment gaat het de Schiedamse molens dus zeker voor de wind," besluit Gunneweg. SCHIEDAM - De vijf grootste molens ter wereld vormen voor Schiedam niet alleen een rijk, maar ook een kostbaar bezit. Om het noodzakelijke onderhoud aan de molens te kunnen bekostigen, is de steun van donateurs onmisbaar. De Stichting Schiedamse Molens heeft daarom Vrienden nodig die met een minimale bijdrage het mo lenbehoud mede mogelijk maken. In ruil voor hun vriendschap krij- gen donateurs twee maal per jaar het blad Schiedams Molennieuws toegezonden en ontvangen zij tevens een persoonlijk passe-partout voor museummolen "De Nieuwe Palmboom". Bel voor meer infor matie naar de Stichting Schiedamse Molens :010-4261291 SCHIEDAM - De geschiedenis van Schiedam wordt in belangrijke mate bepaald door de befaamde je- neverindustrie. Het verklaart de opvallende aanwezigheid van de grootste molens ter wereld, de pak- huizen, typische branderijpanden, grachten en vele monumenten. In de negentiende eeuw waren in Schiedam niet minder dan twintig molens in bedrijf. Ze maalden gra- nen voor de branders, die mout- wijn stookten en voor de bakkers van de stad. In de loop der jaren is het aantal molens in Schiedam echter aanzienlijk geslonken. Tot de zeventiger jaren waren de vijf thans nog bestaande molens de stille getuigen van een voorbij tijd- perk. Mede door de oprichting van de Stichting Schiedamse Molens is het molenbestand weer in ere her- steld en herleeft de molenhistorie als nooit tevoren. Alle vijf molens zijn nog regelmatig in gebruik om de aangevoerde granen te malen. 'De Walvisch', daterend uit 1794, wordt als windkorenmolen bema- len door het molenaarsgeslacht Van Driel-Kluit, molenaars van va- der op zoon sinds 1818. In de mo- len is tevens een winkeltje geves tigd waar bakprodukten en 'Oud- hollands snoep' wordt verkocht. 'De Drie Koornbloemen' is ge- bouwd in 1770. Ook deze molen draait en maalt nog geregeld. In vroeger tijden had deze molen ook een zogenaamdpel-werk. Molen 'De Vrijheid' maalt dage- lijks de granen voor de bakkers van 'Het Echte Bakkersgilde'. De ze bakkers bakken er hun speciale molenbroodprodukten van. Sinds 1987 maalt deze molen ook weer als vanouds voor de moutwijnin- dustrie, want in dat jaar besloot een Schiedamse brander en distillateur weer een echt moutwijndistillaat op de markt te brengen, dat als eni- ge voorzien is van het kwaliteits- garantiezegel van de gemeente Schiedam. In molen 'De Noord' is reeds ge- ruime tijd een kwaliteitsrestaurant gevestigd. Desondanks slaat ook deze molen haar wieken nog regel matig door de wind en is het maal- werk geheel in takt. 'De Nieuwe Palmboom' heette oorspronkelijk 'De Palmboom' en dateert uit 1781. Na een brand aan het begin van deze eeuw was een ruineuze stomp jarenlang het enige dat op deze plaats herinnerde aan het roemrijke molenverleden. Ne- gentig jaar na dato kon -met steun van vele molenliefhebbers- een aanvang worden gemaakt met de ambitieuze herbouw en restauratie van deze molen welke in 1993 ge- reed kwam. In 'De Nieuwe Palmboom' is te vens het Nederlands Malend Ko renmolenmuseum gevestigd. Dit museum vestigt de aandacht op de de belangrijke rol die molens spe- lep en hebben gespeeld in de ge schiedenis van Nederland in het al- gemeen en Schiedam in het bijzon- der. Het museum stelt de thema's boer, molenaar, bakker, brander centraal en biedt met haar speci- fieke huisvesting een perfekte wis- selwerking tussen de malende ko- renmolen als kijkobject en museale opstellingen in een malende mo len. gers kunnen dit dan mede opvan- gen." Peper benadrukt nog eens dat de vrijwilligers een afspiegeling moe ten zijn van de samenleving en dat ze volstrekt geaccepteerd moeten worden door de bevolking. Bestreden wordt door Peper dat de komst van de vrijwillige politie een 'ordinaire' bezuiniging is: ..Gebleken is dat de beloning voor de reserve-politie per gemeente zeer verschillend was. Nu, bij de komst van de vrijwilligers moeten we uit onze gewone begroting zelfs nog geld vrij maken om dit te kunnen bekostigen. Wie het voor de (schrale beloniong wil doen, doet het niet goed." In de advertentiecampage wordt uiteen gezet hoe men zich bij de vrijwillige politie kan aanmelden en aan welke eisen voldaan moeten worden. De vrijwilligers krijgen de rang van surveillant en worden voorzien van een volledig uniform. Aan de vrijwilligers wordt een uur- vergoeding betaald. De vrijwillige politiemensen worden zoveel mo gelijk ingezet voor werkzaamhe- den in het district waar ze wonen. Per district kan het werk verschil- len. Gedacht moet worden aan o.a. toezicht, surveillance, inlichtingen geven en werk aan het bureau. Het werk is niet geheel vrijblijvend en schept verplichtingen voor wat be treft het aantal dagdelen dat ge- werkt moet worden. LEO VAN DER SANDE „Het instituut reserve-politie werd opgebouwd vanaf de oorlog. Het politie-apparaat was tijdens de oor- logsjaren voor een deel uiteen ge- vallen en moest opnieuw georgani seerd worden. Omdat na de oorlog de politie niet over voldoende mensen kon beschikken bij even- tuele calamiteiten of grote evene- menten moest een bproep gedaan worden op mensen die elders werk hadden en naast hun normale baan opgeroepen konden worden voor de reserve-politie. We zagen dit na de oorlog ook bij de BB (Bescher- ming Bevolking). Tijdens de kou- de oorlog werd het reserve-politie- apparaat zelfs nog uitgebreid", al- dus korpschef Hessing. Hij vervolgt: „Mensen die zich aanmelden werden eerst geselec® teerd alvorens ze in dienst konden komen bij de reserve-politie. Na de opleiding werden de mensen inge zet bij grote evenementen zoals voetbalwedstrijden en optochten. Het betrof altijd een oefening; de reserve-politie is nooit echt ingezet hetgeen een punt van discussie was." „Bij de reorganisatie van de politie is ook naar de reserve-politie geke- ken en het was duidelijk dat deze opgeheven moest worden. Wei was en is er behoefte aan samen- spraak met de burgermaatschappij en o'ndersteuning op momenten dat het echt nodig is", zegt Peper in een toelichting bij de komst van de vrijwillige politie. In onderlinge vergelijking met de Rijnmond gemeenten bleek het be- leid te verschillen. Zo werd buiten Rottterdam de reserve-politie inge zet met wapen. Bij de overgang van reserve naar vrijwilliger stond de afgelopen periode dan ook het inleveren van het wapen ter discus sie buiten Rotterdam. De toekom- stige vrijwillige politie wordt on- gewapend ingezet, wel, net als de politiesurveillant, met wapenstok, handboeien en opsporingsbe- voegdheid. Voor de regio Rijnmond is in de toekomst zo'n vier- tot vijfhonderd man nodig. Van de bestaande re serve politie heeft het merendeel ja gezegd tegen de overgang naar de vrijwillige politie; zo'n tachtig tot negentig procent stapt over. Bijzonder optimistisch toont Peper zich over het aantal nieuwe aan- meldingen: „Wij verwachten on gehoord veel belangstelling. Onze ervaring is dat velen de zorg van de politie delen. Tal van mensen willen hun steentje bijdragen. Van de vrijwilligers mag bekend zij dat ze bij de politie werken. Je moet er trots op zijn. Het werk dat ze gaan doen is additioneel en niet vervan- gend." Over de noodzaak van vrijwilli gers bij de politie zegt Hessing: „Wij zijn een piekbedrijf en in de pieken hebben we onevenredig veel mensen nodig. De vrijwilli- SCHIEDAM Aan het einde van dit jaar wordt er gestart met de (ver)bouw van 32 twee-, drie- en vierkamerappartementen, 2 pen thouses en 6 inpandige garages aan de Prins Bernhardlaan 40 in Schiedam. Een ontwerp waarbij de voormalige Fraijois Haverschmidt- flat wordt veranderd in een van al le gemakken voorzien apparte- mentencomplex van negen verdie- pingen hoog. Mensen van alle leeftijden kunnen in de Residence wonen, maar juist de wat oudere bewoners kunnen gebruik maken van speciaal voor hen ontwikkelde zorgfaciliteiten. De deelnemende partners aan dit project zijn Aarnink Beheer, Ran ters Architecten, Bouwbedrijf Werner en voor wat betreft de aan- vullende zorgfaciliteit Gericon, Adviseur voor Gezondheidszorg. De appartementen zullen in de loop van 1995 worden opgeleverd. 'Sterrebos' is niet te vergelijken met een traditioneel verzorgingste- huis of een serviceflat. Het bijzon- dere is dat de bewoners wel ge bruik kunnen maken van dezelfde faciliteiten. Zij bepalen zelf of en wanneer ze deze diensten willen kopen. De service die wordt gebo- den bestaat onder meer uit verse maaltijden, alarmering, klusjes, huishoudelijke hulp, medische ver- zorging en verpleging. Dit bete- kent dat mensen zeer lang in hun eigen appartement kunnen bjijven wonen, ook wanneer ze verzorging en/of verpleging nodig hebben. 'Sterrebos' biedt hiermee een uniek combinatie van mooi wo- SCHIEDAM - Na de sloop van de schoolgebouwen Erasmus en Goe- man Borgesius in 1990, ten behoe- ve van de samenvoeging van deze twee scholen tot de Annie M.G. Schmidtschool, ontstond in de ge- velwand van de Huijsmansstraat een gat van ca. 17 m. breedte. In de maatvoering van de school en het schoolplein is in het ont werp destijds rekening gehouden met de projektie van woningbouw in dit gat, waardoor tevens het ge- wenste besloten schoolplein gerea- liseerd zou worden. Na oplevering van de basisschool is door de Gemeente Schiedam het initiatief genomen om op de be- treffende lokatie een aantal koop- woningen te ontwikkelen. Nadat de mogelijkheid hiervan met een voorlopig ontwerp door stadsar- chitect ir. Rene Meere (ook de ont- werper van de basisschool) was onderzocht, is het plan in bouw- team van de Dienst Gemeentewer- ken en Bouwbedrijf Roosdom Tijl- huis West als ontwikkelaar/ bouwer verder uitgewerkt. In dat stadium werd er tevens voor geko- zen om het projekt tot leerling- bouwplaats te benoemen. De stich ting Rijnbouw heeft .de hiervoor benodigde leerling-bouwvakkers geselecteerd. De invulling bestaat uit vier eenge- zinswoningen in de sociale koop- sektor, in drie bouwlagen. Naast het woningblokje, achter een be- staand trafogebouwtje, zijn vier fietsenbergingen geprojekteerd, welke via een achterpad en de be staande poort aan de noordwest- zijde van de lokatie worden ontslo- ten. De woningen, met een beukmaat van 4,20 m., bevatten een woonka- mer met open keuken op de begane grond en twee slaapkamers op de verdieping. De tweede verdieping is vrij indeelbaar, waarbij in opzet rekening is gehouden met de mo gelijkheid tot het maken van twee slaapkamers. Op de tweede verdie ping bevindt zich tevens een dak- terras. Gezien de nadrukkelijke beperkin- gen van budget en projektgrootte op deze gecompliceerde lokatie kan worden gesproken van een op- merkelijk resultaat kwa prijs/kwa- liteitsverhouding van deze (poten- tiele) vijfkamerwoningen met dak- Wethouder drs. A Reijnhout met de officiele eerste steen voor de moderne nieuwbouw in Schiedam. De steen werd maandag gelegd bij het project aan de Zwaluwlaan dan aanvankelijk was voorbestemd een woonwagenlo- katie te worden. Op de voorpagina van Maaspost is al een impressie te zien van hoe het er daar uit gaat zien. Korpschef Hessing nen/service voor Schiedam en om- geving. Op andere plaatsen in Nederland zijn dergelijke projecten in ontwik- keling. De prijzen van de wonin gen varieren van fl. 199.000,- tot fl.295.000,-. De penthouses kosten fl.490.000 en fl.499.500,-. De prijs van een garage bedraagt fl.35.000,-. De eerste acht apparte menten zijn inmiddels verkocht. Een belegger in onroerend goed wil bij voldoende belangstelling een aantal appartementen in de vrije sector verhuren. De huurprij- zen zullen varieren. De laagste huurprijs is geraamd op 1.350,- per maand exclusief servicekosten. Burgemeester Peper

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 9