Wflgj Kia Sportage blinkt uit op het asfalt H w Zinvolleveiligheid Cinquecento Sporting Opvolger van 1,8 miljoen voorgangers Excel 1.3 LS: MaasstaD autotes BMW 3281 Eldorado Touring Coupe Volvo wereldwijd Goedkope Toyota Goede resultaten BMW Belangstelling Opel Tigra Daewoo in Roemenie Winst Lotus Eisenach Snorkelend Scherpe prijs Technische gegevens: Bumpers Compleet Woensdag 16 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 General Motors bouwt Opels Astra in Polen r Ij De assemblage van Opels Astra in Warschau is al in voile gang. General Motors heeft onlangs een assemblagefabriek geopend in Po len, om precies te zijn nabij Wars chau. Hier zullen Opels Astra in elkaar worden gezet. waarvan de onderdelen worden aangevoerd uit andere fabrieken van GM in Euro- pa. De Opels zijn bestemd voor verkoop in Polen. Ze vallen buiten de forse importheffing die dit land oplegt als auto's van elders worden aangevoerd. GM heeft vooralsnog zo'n 35 mil- joen gulden genvesteerd in het pro ject. De nieuwe assemblagehal is in nauwe samenwerking met de Poolse autofabrikant FSO opgezet. Vooralsnog blijft FSO ook eigen auto's fabriceren. Die worden in ons land als Prima verkocht. Als onderdeel van de overeenkomst zal General Motors de komende ja- ren FSO bijstaan om de kwaliteit en de efficiency op te voeren. De twee fabrikanten zullen bovendien samenwerken aan een opvolger van de Prima. Het is niet duidelijk of die nieuweling gebaseerd zal zijn op een onderstel van Opel of dat het hier om een van top tot teen eigen produkt zal gaan. De opening van General Motors Poland, waarvoor enkele hallen van FSO opnieuw zijn ingericht, onderstreept dat het merk Opel steeds meer zal worden gebruikt op de wereldmarkt. Topman Jack Smith van General Motors, die met vele andere topmanagers voor de opening naar Warschau was geko- men, wees daar met verve op. GM Poland sluit zich aan bij een trotse familie van Astra producenten, waaronder onze fabrieken in Duitsland, Belgi, Engeland en klei- nere faciliteiten in Hongarije, Tur- kije en Taiwan. De Astra zal ook geproduceerd gaan worden in Bra- zili, Indonesi, India, Thailand en op andere plaatseii, aldus Smith. De opzet van GM Poland is verge- lijkbaar met de nieuwe fabriek die General Motors in het Duitse Ei senach is begonnen: daar werd in een samenwerkingsverband met Wartburg begonnen met de assem blage van Opels. Dat leidde uitein- delijk tot een nieuwe autofabriek, waar op jaarbasis 150.000 Corsa's worden gebouwd. De oude Wart- burg-fabrieken,die onder het vroegere communistische Oost- duitse regime nauwelijks enige modernisering hadden meege- maakt, zijn inmiddels gesloten. Of het in Polen ook zo zal gaan, hangt af van de economische ont- wikkelingen. In elk geval zal GM de komende jaren fors blijven in- vesteren in nieuwe voorzieningen in de fabriek in Warschau, zoals de inrichting van een ultra-moderne lakstraat. Vanuit Polen kan GM in de visie van Smith in de toekomst ook andere markten in Centraal Europa bedienen. Veiligheid in het verkeer hangt van geweldig veel factoren af. Na- tuurlijk zal iedereen begrijpen dat dwarsbalken in de portieren van een auto en een airbag in het stuurwiel een forse bijdrage leveren. Dat geldt evenzeer voor autogordels, mits die worden gedragen. Het zijn niettemin stuk voor stuk zaken, die lijf en leden van inzit- tenden van een auto bij een botsing beschermen. Werkelijke veilig heid is, op de keper beschouwd, gediend bij het voorkomen van een ongeluk. Temeer omdat de 'zwakkere" verkeersdeelnemers zoals voetgangers, fietsers en motorrijders het zonder de pantsering van staal en autogordels moeten stellen. Natuurlijk heeft elke weggebruiker een grote eigen verantwoorde- lijkheid. Niemand zal zijn leven bewust in de waagschaal willen stellen. Meestal is een ongeluk het gevolg van een opeenhoping van missers. 'Die heeft vast te hard gereden', luidt al gauw de verklaring van omstanders. Hoewel stevig rijden het risico vergroot. hoeft dat niet per definitie tot een botsing te leiden. De grootste vijand van de mens is schrik en het daardoor te schielijk remmen. Gillende banden vertragen niet al- leen beroerd, de auto is tegelijk totaal onbestuurbaar. In dat geval is alleen abs, het systeem dat blokkerende wielen tegengaat, de uit- komst. Niet voor niets betitelde Paul Maaskant, de instructeur van onder anderen beroepschauffeurs, het systeem onlangs op de radio als een zeer zinvolle bijdrage aan de verkeersveiligheid. Maar dan moet wel elke auto het standaard hebben. Iedereen zal het ermee eens zijn dat abs niet slechts te koop zou moeten zijn als een dure extra en al helemaal niet belast zou moeten zijn met de van oor- sprong als 'luxe' belasting bedoelde bpm. Henri Stolwijk Fiat heeft van de kleine Cinquecento een hele speciale uitvoering uitge- bracht, de Cinquecento Sporting. De auto is voorzien van een 11 liter Fi re-motor en heeft een topsnelheid die boven de 150 km/uur ligt. De in kleur gespoten voor- en achterbumper en de lichtmetalen velgen doen de naam van de auto eer aan. Met onder meer een toerenteller, elektrische raambediening, centrale vergrendeling en een lederen stuurwiel en pook- knop is de Cinquecento Sporting heel compleet. De prijs van de auto is nog niet bekend, maar komt rond de 20.000 gulden te liggen. De Chevrolet Blazer spreekt nog immer tot de verbeelding van de liefhebber van 4x4 terreinauto's. Het is een kolos, zoals alleen Ame- rikanen in het 'land van de onbeg- rensde mogelijkheden' die kunnen maken. Van de Blazer S zijn er sinds 1983 1,8 miljoen gebouwd. Nu is er een opvolger met veel ron- dere vormen, maar niet minder in- drukwekkend als het gaat om zijn formaat. De divisie North American Export Sales-Europe (NEAS) van General Motors zal de nieuwe Blazer begin volgend jaar in Europa op de markt brengen. Van de voorgaande ver- sie is het gros in de Verenigde Sta- ten aan de man gebracht, vooral doordat het uiterlijk voornamelijk is bepaald door de smaak van de consument aan de andere kant van de Atlantische'Oceaan. Bij de nieuwe Blazer heeft Che vrolet meer zijn best gedaan om het model op Europese smaak te brengen. Ronde vormen en een minder schreeuwerige grille bepa- len het design. Comfort staat op een hoog plan. Zaken als stuurbe- krachtiging, airconditioning en cruise control zijn standaard, zoals het een echte 'Amerikaan' be- taamt. Ook abs op de remmen en een airbag voor de bestuurder be- horen tot de uitrusting. De zescilinder motor van 4,3 liter levert een vermogen van 142 kW/ 193 pk. Minstens zo indrukwek- kend is de trekkracht van 345 Nm bij 3.400 t/min. De onafhankelijke wielophanging voor en de variabe- le instelbare vering van de starre achteras maken comfortabel rijden zowel op het asfalt als in het terrein mogelijk. In Europa zal GM de Chevrolet al leen in de versie met vier portieren een grote achterklep gaan leveren. De achterbank is neerklapbaar om meer bagageruimte te creren. De koper kan kiezen uit een automati- sche transmissie met vier versnel- lingen of een handgeschakelde vijfbak. De vierwielaandrijving is voorzien van een elektronische in- en uitschakeling. De prijs van de Blazer zal begin volgend jaar wor den vastgesteld. De vierwielaangedreven Kia Sportage is geschikt voor vele doeleinden. Afgaand op het uiterlijk is de Kia Sportage zonder enige twijfel een terreinauto. Hij komt robuust en stoer over. Met een stevig en dus ook stug onderstel in gedachten" kruipen we achter het stuur. Wat een verrassing krijgen we daar. Al snel blijkt dat de eerste indruk geen goede leidraad was. De Sportage ontpopt zich als een comfortabel voertuig, dat zich zeker voor een terreinauto voorbeeldig gedraagt op het asfalt. De Sportage is met recht een alles- kunner. Ruim genoeg om het hele 'Licht klassiek' van Hyundai De Hyundai Excel is een auto die is gemaakt in Korea, vormgegeven in Californi en nu te koop is in Ne- derland. Dit model moet de naam van Hyundai wereldwijd vestigen. Het auto-offensief uit Korea, waar ook Kia en Daewoo vandaan ko- men, is daarmee begonnen. Hyun dai schakelde zijn Amerikaanse ontwerpafdeling in, zodat het re- sultaat ook ons westerlingen, zal aanspreken. De verpakking staat de Excel goed. Het is niet zo dat nieuwsgie- rigen om de auto heen zullen drommen, maar hij oogt evenwich- tig en attractief, mede dankzij de standaard in de carrosseriekleur meegespoten bumpers. Hyundai noemt de vorm van de sedan die wij testten 'licht klassiek'. Door de elipsvormige koplampen lijkt het of de auto zijn ogen toeknijpt. Tus- sen de beide koplampen bevindt zich een dunne koelspleet, die meer voor het uiterlijk is aange- bracht. De echte koeling voor de motor verloopt via de onderzijde van de bumper, die deels open is. De geslaagde vormen van de buitenzijde scheppen hoge ver- wachtingen ten aanzien van het in- terieur. Dat oogt verzorgd, maar naar smaakmakende tierlantijnen is het lang zoeken. Hyundai heeft duidelijk voor functionaliteit en degelijkheid gekozen, wat op zich- zelf in deze klasse heel gebruike- lijk is. De stoelen zijn zacht en De lichtmetalen velgen zijn niet standaard, maar staan wel erg leuk. Bovendien leveren ze een prima wegligging op. vlak. Het stuur is behoorlijk groot. Wel treffen we in de basisversie in hoogte verstelbare koplampen aan en een dimmer voor de dashboard- verlichting. Een toerenteller heeft de Excel niet. Met het portier is het even oppassen geblazen. Dat van de bestuurder kan met de vergren- delknop omlaag zo in het slot wor den gegooid. Beter zou het zijn als het knopje omhoog floept, zodat de bestuurder zich niet buiten kan sluiten, terwijl de sleutels nog in het contact bengelen. De 1.3i motor in de testauto heeft een maximaal vermogen van 62 kW/84 pk. Hij trekt gemakkelijk door in hogere toeren. Daarbij is de luchtinlaat duidelijk te horen. Van uit het vooronder komt een roffe- lend, snorkelend geluid. Naarmate meer prestaties gevraagd worden, klinkt het harder. Maar onder de meeste omstandigheden doet de motor kalm en geluidsarm zijn werk. Wie niet te veel verlangt, wordt beloond met een verbruik van minder dan 6,7 liter per hon- derd kilometer (1:15). Het ontbreken van stuurbekrachti- ging is goed merkbaar onder het rijden. De brede banden (185 mm loopvlak) zorgen voor een super solide wegligging, maar maken het sturen tot een inspannende bezig- heid, zeker bij lage snelheid. De fraaie lichtmetalen velgen en de brede banden zijn niet standaard. Van huis uit heeft de auto 155 mm brede banden. Dan zal het sturen ook wel wat lichter gaan. Overi- gens is de Excel wel te leveren met stuurbekrachtiging. Wellicht is dat een goede aanrader wanneer voor de brede banden wordt gekozen. De Excel 1.3 LS sedan kost 25.495 gulden. De prijs van de goedkoop- ste Excel, de driedeurs hatchback, komt met 22.995 gulden onder bij- voorbeeld een Opel Corsa 1.2i Ci ty uit. Beslist scherp geprijsd, want de Hyundai benadert het formaat van dat van de Opel Astra. Motor: 1.341 cm3 Vermogen: 62 kW/84 pk. Acceleratie: 12,8 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 174 km/uur. Gem. verbruik: 7,0 ltr/100 km. Gewicht: 935 kilo. Vloeiende lijnen sieren het uiterlijk van de Excel. gezin mee te nemen en bovendien door zijn ronde vormgeving beslist geschikt om er doordeweeks zake- lijk mee voor de dag te komen. Even een uitstapje in het terrein is dankzij de apart inschakelbare vierwielaandrijving en de versnel- lingsbak met een keuze tussen ho ge en lage overbrenging geen en- kel probleem. Evenmin geldt dat voor het trekken van zware lasten. Tot 1.800 kilo aanhangwagenge- wicht mag de Kia trekken. De prijs van 49.900 gulden doet in eerste instantie wat pittig aan, ze ker bij een merk dat pas ruim an- derhalf jaar in Nederland op de markt is. Een model presenteren met een prijskaartje van een halve ton lijkt gewaagd. Gezien de rijca- paciteiten, het multifunctionele ka- rakter en de luxe die de Sportage te bieden heeft, is de prijs eigenlijk niet eens verkeerd. Het onderstel met random schroef- veren en telescopische schokdem- pers is modern en garandeert een wegligging op het niveau van een normale personenauto. De Sporta ge is koersvaSt en laat zich ook op hoge snelheid prima rijden. De sta- bilisatorstang v<j$r zorgt dat de car- rosserie in snel genomen bochten niet gaat overhellen. Wat dat be- treft hoeft er ook in het terrein niets te worden gevreesd. De auto kan tot 45 graden overdwars gaan zon der te kantelen. De in de wagenkleur meegespoten bumpers zorgen voor een chic voorkomen. Vier portieren geven toegang tot het ruime interieur. De bagageruimte is enorm. Dankzij de in delen neerklapbare achterbank is die zelfs tot 1,3 kubieke meter te vergroten. Aan motorvermogen heeft deze auto geen gebrek: de 2,0 liter motor met acht kleppen levert 70 kW (95 pk). De 2,0 liter versie met dubbele bovenliggende nok- kenassen en vier kleppen per cilin- der is goed voor 94 kW (128 pk). Stuurbekrachtiging, een in hoogte te verstellen stuurwiel, elektrisch te bedienen portierruiten en bui- tenspiegels, alsmede centrale por- tiervergrendeling zijn aan boord. Daarnaast heeft de auto getint glas, een wisser op de achterruit en een toerenteller. De portieren zijn voorzien van balken, die bescher- ming bieden bij een botsing in de flank. Airconditioning, abs op de achterremmen en een automati- sche transmissie (vanaf begin vol gend jaar) zijn als extra te leveren. De BMW 325i heet per 1 januari 1995 328i. In het model is een nieuwe 2,8 liter motor geplaatst. BMW eigen, corresponderen de namen van de automobielen met de motorinhoud. Vandaar de naamswijziging. De nieuwe motor levert dezelfde prestaties als zijn voorganger. Het koppel en koppelverloop zijn wel verbeterd. Ande re wijzigingen van de motor zijn de gewichtsbesparing van 31,5 ki lo door gebruik van aluminium en een gunstiger benzineverbruik. Tevens is de standaarduitrusting van de auto uitgebreider met onder andere een airbag voor bestuurder eh passagier. De BMW 328i is verkrijgbaar vanaf 86.750 gulden. De vernieuwde Cadillac Eldorado Touring Coup verschijnt begin 1995 op de Nederlandse markt. De voor- en achterzijde van de auto hebben rondere contouren gekregen. Ook de grille is vernieuwd. Voor het comfort van de achterpassagiers, zijn de stoelen voorzien van een armsteun met bekerhouders. Luxe op topniveau wordt ge- waarborgd door een uitgebreide standaarduitrusting waaronder twee airbags, airco, cruise control, lederen bekleding en stoelver- warming. De Cadillac Eldorado TC rijdt voor om en nabij de 165.000 gulden de showroom uit. i Sinds de fusie tussen Volvo en Renault mislukte heeft Volvo een nieuwe strategic ontwikkeld die uitgaat van eigen kracht. Als eerste werden alle activiteiten die niet direct met de ontwikkeling en pro- duktie van personenauto's of vrachtwagens te maken hebben, afge- stoten. Nu heeft de Zweedse fabrikant het plan opgevat de trucksec- tor wereldwijd laten opereren. Daarom staat nu een nieuwe serie vrachtwagens van 7,5 tot 15 ton op stapel. De produktiecapaciteit zal in de klasse van boven de vijftien ton met twintig procent stijgen in twee jaar. Daarnaast komen er fabrieken in Azi, waarbij de voor- keur uitgaat naar China of India. Toyota werkt aan een nieuwe auto die net zo groot is als de Corolla, maar wel dertig procent goedkoper is. Met deze goedkope auto kan Toyota in het buitenland zelfs concurreren bij een koers van 80 yen per dollar. Momenteel bedraagt de koers 97 yen per dollar. Hoe Ja pans grootste autoconcern dit wil bereiken werd niet onthuld. Waar- schijnlijk heeft de fabrikant, toonaangevend in de ontwikkeling van efficinte produktieprocessen, opnieuw een methode bedacht om te- gen nog lagere kosten te kunnen produceren. Het model zal rond 1998 in produktie gaan. Jaarlijks zal Toyota er 100.000 van maken. In de eerste negen maanden van dit jaar produceerde BMW 414.599 auto's. Dat betekent een stijging van 4,5 procent ten opzichte van de eerste drie kwartalen van 1993. De verkopen stegen 6,8 procent ter wijl de omzet met 8,5 procent toenam tot 25 miljard gulden. Op dit moment is de vraag volgens BMW zo sterk dat het de pro duktie overtreft. Extra ploegendiensten in de fabrieken moeten daar een einde aan maken. Er zijn nu zo'n 700 tijdelijke medewerkers in- geschakeld om de produktie op te voeren. Het Nederlandse koperspubliek heeft veel interesse in de nieuwe Opel Tigra. Het kleine coupeetje van Opel dat pas volgend jaar fe- bruari op de markt verschijnt, heeft al 500 kopers weten te trekken. Vanaf oktober konden genteresseerden voorintekenen. Volgend jaar zijn er 3.500 exemplaren van de Tigra op de Nederlandse markt beschikbaar. Opel schrijft de enorme belangstelling toe aan de gun- stige prijsstelling, vanaf 34.950 gulden, het flitsende uiterlijk, de prima prestaties en de complete uitrusting. Het Zuidkoreaanse merk Daewoo heeft meer dan de helft van het Roemeense Automobilia Craiova (AC) gekocht. Daewoo betaalde er driehonderd miljoen gulden voor. De aankoop is onderdeel van een wereldwijd investeringsplan ter grootte van tien miljard gulden. In het jaar 2000 wil Daewoo de produktie hebben verviervoudigd. Dit betekent dat de fabrikant dan twee miljoen auto's per jaar zal maken. Bij AC zullen er dan jaarlijks 200.000 van de band rollen. In 1996 begint de produktie van een nieuwe compacte auto. Daaraan voorafgaand wordt een bestaand model geproduceerd. Een jaar nadat Lotus door General Motors werd verkocht aan Bugatti maakt het illustere Engelse bedrijf weer winst. De verkopen van de Esprit stegen met 45 procent tot 360 stuks dit jaar. Daarnaast kwamen er meer opdrachten voor het Lotus ingenieursbureau. Lo tus meldt al een winst van circa vier miljoen gulden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 13