Klein niet minder dan groot autotest Lancia behoudt met 'k' eigen klasse Op 'avontuur' met Honda's Shuttle Mercedes-Benz en Renault Pechlicht Lichtgewicht band Zweedse Side-airbag Mobiliteit Dieselen met Peugeot 106: FEEL FREEFEEL SUZUKI Geswifte Suzuki dealers geven Voor alle niet geswifte mei en dat 4 welcen lang AHo GtS v.a. f 15.495c- Swffl v.a f 19.595.* Nu met 3jr. fabrieks Garantie ken Braaf i MaasstaD Bescheiden na Het Tsjechische Skoda lijkt definitief af te rekenen met de kleurloze (lees: commu- nistische) periode. De Feli cia, de opvolger van de Favo- rit, oogt modern en voldoet in alle opzichten aan de normen van deze tijd. De motoren zijn 'schoon' en er is een flink pakket veiligheidsvoor- zieningen aan boord. De nieuweling komt begin vol gend jaar op de markt. Ruimhartig Woensdag 23 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 's Avonds met pech langs de weg staan is geen fijn idee. Zeker niet omdat in het donker de andere automobilisten de stilstaande auto slecht kunnen zien. Een afdoende alarmering van medeweggebrui- kers is daarom zeker niet onbelangrijk. Een pechlicht kan daarbij van grote dienst zijn. Dit is een kunststof knipperlamp die op een driepoot staat. Het licht is al vanaf zo'n 600 meter zichtbaar. Het pechlicht dat werkt op batterijen is te koop bij Halfords voor 24,95. Dunlop heeft een lichtgewicht band ontwikkeld. de Dunlop SP 8000 ULW (Ultra Light Weight). De staalgordels van de band zijn vervangen voor aramide (kevlar en twaron: ultralichte kunststof vezels, die sterker zijn dan staal). Hierdoor is de band dertig procent lichter dan een vergelijkbare band met staalgordels. Fabrikant Dun lop rekent voor dat vier banden plus het reservewiel een besparing van vijftien kilo opleveren. Het voordeel van het lage gewicht een verbeterde wegligging (het onafgeveerde gewicht is lager, waar- door de band beter de oneffenheden van de weg kan volgen). Dit leidt tot meer stabiliteit en comfort. Voivo heeft met de eerste Side-airbag een wereldprimeur.^/olgens de Zweedse autofabrikant kpn deze luchtzak het aantal verWondin- gen ten gevolge van een aanrijding in de flank met 25 procent terug- brengen. De airbag is onderdeel van Volvo's SIPS (Side Impact- Protection System). De luchtzak is in de zijkant van de rugleuning van de voo'rstoelen gemonteerd. De veiligheidsvoorziening zal om te beginnen verkrijgbaar zijn op de Volvo 850 vanaf modeljaar 1995. De meerprijs bedraagt 950,-. Het denken over mobiliteit is aan verandering onderhevig. Zo lang- zamerhand beseft iedereen dat het autoverkeer niet kan blijven toe- nemen. Helaas ontbreken van overheidswege nog s tee eft, initiatie- ven om aiternatieven aan te bieden. De nieuwe minister van Ver- keer en Waterstaat, mevrouw A. Jorritsma, roept op dit moment wel dat ze van alles gaal ondernemen maar er is nog niets gebeurd. En van de vorige minister van Verkeer er. Waterstaat weten we, dat lang niet alle woorden in tastbare dader. warden omgezet. Het is wel een prettige constatering, dat mevrouw Jorritsma richting automo- biel een positieve houding uitstraalt. Zij begrijpt, dat de komst van de auto mensen een enorme bewegingsvrijheid heeft gegeven die we niet meer kunnen missen. Het is trouwens wel leuk om te constateren, dat autodealers op een zinnige manier over mobiliteit nadenken. Neem in dit verband de Mercedes-Benz organisatie. Voorzitter LJ.M. Knijn van de Dea- lervet waging Mercedes-Benz Nederland ziet voor zichzelf en zijn collega's cen taakverschuiving van distributcur naar mobiliteitsver- zorger. Hij gelooft bijvoorbeeld in de mogelijkheid dat mensen een contract afsluiten met de dealer om een aantal dagen per jaar over een auto te kunnen beschikken. Dit zogenaamde call-a-car project, dat door andere instances als de ANWB is geintroduceerd, dicht Knijn een grote toekomst toe. Het zorgt ervoor dat mensen over een auto kunnen beschikken als ze die nodig hebben. Bijvoorbeeld als ze op bezoek widen bij hun tante in Rotterdam en de bus geen soe- laas biedt. Want dat blijft in veel gebieden voorlopig nog echt een probleem. Henri Stolwijk hogeiwuhw SUZUKI Suzuki e a 1 e r s Inter Auto, Edisonweg 1 6o, 2952 AD Alblasserdom, Tel.; 01859-18500 AufobocJrijf Vorhoovo B.V., Hoofdweg Zuid 30, 2908 LC Copelle a/d IJssel, Tel.: 010- 4589027/4589036 Ophorst en Kammerman Nijvertieidsstraat 65, Industrieterrein Dordt West 3316 AP Dordrecht, Tel. 078-139244/139931 Auto Doklcor B.V., Theemsweg 1, 3201 IT Spijkenisse, Tel 01880-16377/16946 Van B.V., Taanderi|straat 5, 3133 ET Vlaardingen, Tel.: 010-4356639 Vari I.V., Noordenweg 77, 2984 AG Ridderlrerk, Tel.: 01804-30368 County Car Rotterdam I.V., Aulostra "De Esch", Toepad 15, 3063 NJ Rotterdam, Tel.: 010-4529066 Vari B.V., De Ni|vedieidstraat 14 (Spaanse Polder) 3125 AK Schiedam, Tel 010-4624922 Auto Doklcor hook so Waard B.V., J van de Heydemtraat 2, 3261 IE Oud-Bei|eriand, Tel. 01860-21160/21161 Eurocaro Rotterdam B.V., Aristotelesstraat 20, 3076 BD Rotterdam-Zuid (Lombordijen), Tel 010-4326868/4326166 De Peugeot 106 is de welp uit de Franse Peugeot familie. Maar met de nieuwe 1,5 liter dieselmotor presteert de auto kranig. Brullen is er niet bij, hoewel dat natuurlijk zou passen bij de leeuwekop in het vernieuwde logo op de neus van de 106. Hij heeft, typisch Peugeot, een prettige inborst. Na een week van veel sturen in afwisselend goed en slecht weer zijn we ons thuis gaan voelen in de welp. De 106 heeft een compacte en lich- te dieselmotor. Dat was ook nodig, omdat er niet zo gek veel ruimte onder de kap is. Bovendien zou een zware krachtbron de rij-eigen- schappen nadelig beinvloeden. De 1,5 liter vervangt sinds kort de kleinere 1,4 liter. De nieuwe diesel levert nu 42 kW/58 pk, wat 5 kW/7 pk meer vermogen is. In de prak- tijk is daarmee prima te leven. De motor laat zich ver in de toeren op- jagen, zodat er ook reserve is voor inhalen of vlot optrekken. Al bij het wegrijden valt op dat de Peugeot 'lange versnellingen' heeft. De motor hoeft maar weinig toeren te maken om de 106 al rede- lijk wat snelheid te geven. Dat heeft een gunstige invloed op het verbruik, dat gemiddeld 4,8 liter per 100 kilometer bedraagt. Bo vendien kun je al in lage versnel- lingen een flinke snelheid ontwik- kelen. De tweede versnelling reikt al tot nabij de tachtig kilometer per uur. De keerzijde is evenwel dat de auto aarzelend op snelheid komt en dat bij het wegrijden zelfs redelijk wat gas moet worden gegeven. Doe je dat niet dan slaat de motor af. lets wat we niet gewend zijn van een diesel. De dieselmotor doet stil en braaf zijn werk. Is de 106 op tempo dan laat de krachtbron zich niet meer horen. Ook niet als 120 kilometer per uur gereden wordt. Tel daarbij de aangename zitpositie -de stoel zit lekker stevig- en de 106 diesel ontpopt zich zelfs tot een prettige reisauto. In de nachtelijke uurtjes, alleen op de weg, met de radio aan, bleek het een uitgesproken be- haaglijke wagen. Trouw en rustig draaft hij over de wegen. Omvang zegt weinig over rij-kwaliteiten, dat is wel duidelijk. Minder prettig is het kleine deur- knopje waarmee het portier zich laat openen. Het dobbelsteengrote ontgrendelknopje, een beetje ver- stopt achter de portierrand, moet omhoog worden geduwd in een nogal krappe ruimte. Het is welis- waar een futiel probleem, maar het keert meerdere keren per dag te- rug. Diesel is een relatief goedkope brandstof. Tel daarbij het lage ver bruik en het zal duidelijk zijn dat de 106 geen grote aanslag doet op de portemonnee. Minder leuk zijn de hogere wegenbelasting en de stevige aanschafprijs van de auto, vergeleken met een benzineva- riant. 'Onze' 106 diesel komt (ex- clusief radio afleveringskosten en dergelijke) op 26.840 gulden, ruim 3.500 gulden meer dan de 1.1 ben zine. Daarom verdient deze auto zich pas terug bij hoge kilometra- ges, maar het zal duidelijk zijn dat de 106 zich daarvoor uitstekend leent. TECHNISCHE GEGEVENS: Motor: 1.527cm3. Vermogen: 42 kW/58 pk. Acceleratie: 16,9 sec van 0-100kmAiur. Topsnelheid: 155 kmAiur. Gem. verbruik: 4,8 ltr/100 km. Gewicht: 830 kilo. Felicia eerste model van vernieuwde Skoda Zeker in combinatie met lichtmetalen velgen is sprake van een auto met een vlotte uitstraling. Heel anders dan de vroegere Skoda's. zes personen. Doordat de voorste zitplaatsen zijn gescheiden is er een handige doorloopmogelijkheid naar achteren. Voorts zijn er vier portieren. De grote achterklep geeft weer toegang tot een behoor- lijke bagageruimte. Die heeft een capaciteit van 290 liter. Met de achterbank weggeklapt wordt het 738 liter en met de tweede rij stoe- len uit de auto komen we zelfs aan 1237 liter. De interieurhoogte be draagt 1,2 meter en dat is fors meer dan een gemiddelde stationwagen. Op luxe heeft Honda niet beknib- beld. Groene warmtewerkende ruiten zijn standaard, evenals stuurbekrachtiging, centrale por- tiervergrendeling en n dan wel twee airbags afhankelijk van de uitvoering. De fabrikant claimt een hoge mate van veiligheid. Het remsysteem is bijvoorbeeld voorzien van abs. De carrosserie is versterkt op vitale punten om de gevolgen van een aanrijding te beperken. Zelfs de achterklep is voorzien van be- schermende profielen. Overigens lpvert Honda het zuster- model Odyssey op de Japanse markt met een speciaal navigatie- systeem, dat uit de wereld van de luchtvaart lijkt te komen. Het werkt met wegenkaarten, opgesla- gen op CD-ROM en bepaalt de po- sitie van de auto met behulp van een satelliet. Bijzonder is echter de projectie van de ideale route op de voorruit. Blijkt het systeem op de thuismarkt goed te bevallen, dan zal Honda het ook in andere landen gaan leveren. De spitse neus draagt de bekende Lancia grille. Het altijd wat eigenzinnige Lancia heeft opnieuw aangetoond zijn ei gen weg te gaan door het topmodel 'k' (ze zeggen 'kappa') een tame- lijk behoudende vorm te geven, die smakelijke techniek omhult. Met name de nieuwe serie vijfcilinder motoren is interessant. De 'k neemt het vaandel over van de Thema, maar overtroeft in veel op- zichten zijn voorganger. De vijfcilinder motoren zijn zeer compact en lopen dankzij ba- lansassen nagenoeg trillingvrij. Ze zijn daarnaast krachtig en hebben een bescheiden verbruik, zo claimt Lancia. De kleinste is een 2,0 liter vijfcilinder met twintig kleppen. Bij 6.100 toeren levert deze 107 kW/145 pk. De grote k, 4,7. meter lang, 1440 kilo zwaar, kan met de ze motor prima uit de voeten. Lancia levert een 'Power' versie, waarbij de versnellingen wat kor- ter zijn. De motor maakt daardoor meer toeren en is beter in staat de auto te versnellen. Er is ook een 'Comfort' variant, met langere versnellingsbak verhoudingen. Andere merken zouden de aandui- ding 'Economy' hanteren. De mo tor maakt minder omwentelingen, wat in zowel weinig geluid als een lager verbruik resulteert. Echt vlot voelt deze variant niet aan. Beide laten een topsnelheid van 205 kilo meter per uur noteren. De 2,4 liter twintigklepper (129 kW/175 pk) is veel beter in staat de 'k' op te zwepen tot flitsende pres- taties, een Italiaanse auto waardig. In 9,2 seconden wordt vanuit stil- stand de 100 km/uur bereikt. Met deze motor is het echt fijn rijden, zo ondervonden we op de heuvels rond het Zuidfranse Biarritz. Door zijn omvang voelt de 'k' niet kwiek en wendbaar aan. Zeker in de nauwe straatjes van de vele klei ne dorpjes moest met beleid wor den gestuurd. Wel is hij prachtig stil en uitermate comfortabel. Ze ker de luxere varianten zijn een weldaad voor de inzittenden. Met Alcantara leer beklede en elek- trisch te bedienen stoelen, cd-spe- ler en airconditioning verhogen het genot. Luxe en Lancia horen bij elkaar. Zoals gezegd, de buitenzijde is be- houdend gestileerd. De klassieke sedanvorm met een nogal spitse neus wordt opgesierd door enkele stukje chroom rond de ruiten en op het kofferdeksel. Niks geen tier- lantijntjes als stootstrippen, wel- vingen of ander 'design-geweld'. De k is een bescheiden automo- biel, tenminste wat betreft het ui- terlijk. De aanduiding van het top- model, 'k', is wel wat schamel. De ruimtewagen van Lancia die z (zeta) heet, beeuhierin het spits af. Wij prefereren volledige, wellui- dende en klankrijke namen als Thema, Dedra of Ypsilon. Een kleurrijk en karaktervol merk als Lancia kan wel wat beters verzin- nen. De 'k' wordt in ons land leverbaar met de twee eerder genoemde vijf cilinder motoren, een 3,0 V6 krachtbron en een nieuwe vijfclin- der 2,4 turbodiesel. De goedkoop- ste zal net geen zestigduizend gul den kosten. Vanaf 16 januari 1995 is Lancia's 'k' leverbaar. dan ook niet gek dat de Felicia in de loop van volgend jaar ook met een 1,6 liter benzinemotor en een 1,9 liter dieselkrachtbron van Volkswagen zal worden geleverd. Zo'n slordige 70 miljoen gulden heeft de ontwikkeling gevergd. Vooral aan kwaliteit tijdens het produktieproces is veel zorg be- steed. De Skoda Felicia zit in elk geval merkbaar stevig in elkaar. Op de wegen rond Praag, waar we kennismaakten met de speels en vlot gevormde Felicia, viel direct op dat het interieur vrij van 'ram- mels' is. De wegligging is het best te om- schrijven als comfortabel, hoewel het onderstel zeker niet van het fra- gielste soort is. De schokdempers en de vering kunnen verbazend grote kuilen slikken, ondervonden we. Het onderstel is kennelijk be- rekend op de slechte kwaliteit van de wegen in het Tsjechische bui- tengebied. Ook met de veiligheid loopt Skoda in de pas. De deurstij- len en de bodemsectie van de auto zijn bijvoorbeeld extra verstevigd en er zitten balken in de portieren. Ook zijn nu abs op de remmen en airbags zowel voor bestuurder als bijrijder te leveren. De Felicia heeft vijf deuren en is te leveren als LXi of als de meer luxe GLXi. Op- ties zijn ondermeer centrale por- tiervergrendeling, airconditioning en elektrisch te bedienen ruiten. De prijs van de auto zal rond de twin- tig mille uitkomen. Skoda ver- wacht in Nederland de totale ver- koop volgend jaar te kunnen op- schroeven naar 1.500 dankzij de Felicia. Over vijf jaar moet dat 4.500 zijn, mede omdat voor 1996 een 'grote' Skoda staat gepland in de klasse van de VW Vento. De Honda Shuttle zal vooral avon- De Peugeot 106 Diesel is een brave auto, met een goedmoedig karakter. De bodemplaat van de Felicia is, op enkele verstevigingen na, nog de- zelfde als die van de Favorit. Ook de twee te leveren motoren kennen tuurlijk en individueel ingestelde automobilisten moeten aanspre- ken. Hiermee typeert Honda zijn ruimtewagen, die halverwege vol gend jaar in Nederland op de markt moet komen. Helemaal vers van de pers is hij dan niet, want het twee- lingzusje is onlangs al onder de naam Odyssey in Japan en Ameri- ka gepresenteerd. De naam Shuttle is ons niet geheel vreemd. Eerder leverde Honda al een extra ruime Civic onder de- zelfde naam. Nu is echter sprake van een volstrekt nieuw voertuig, waarvan de sportiviteit hem vooral zit in de gestroomlijnde carrosserie en de krachtbron. Aan boord is een 2,2 liter zestien kleppen motor. Het is dezelfde als in de duurdere va riant van ondermeer de Accord Coup. De motor is goed voor een vermogen van 110 kW/150 pk. De wielophanging garandeert een bes- te wegligging, want ook op de ruimtewagen past Honda het in- dertijd aan de Formule I auto ont- Honda komt volgend jaar met Shuttle. leende concept met Double Wish bone draagarmen toe. De term 'individueel' lijkt wat ver gezocht voor dit type auto. Per slot van rekening mag je verwachten dat de kopers in de eerste plaats ge- interesseerd zijn in zoveel moge- lijk interieurruimte, voldoende voor een man of zes. Dat individu- ele slaat dan ook meer op de vorm- geving, die zich in het segment van een ruimte-auto onder de naam de ruimtewagens dient te onder- scheiden. De Shuttle heeft zeer zeker een ruimhartig innerlijk. Twee rijen met elk twee onafhankelijk van elkaar geplaatste zetels en achterin een bank voor twee personen le vert comfortabel transport op voor De topman van Mercedes-Benz, Helmut Werner, heeft in een inter view met de Franse krant Le Figa ro, onthuld dat er besprekingen zijn met Renault voor samenwer- king. Hij zei dat het voor beide partijen aantrekkelijk zou zijn om bij de ontwikkeling en produktie van onderdelen de handen ineen te slaan. Een fusie tussen het Franse en Duitse merk wees hij af. De Franse minister van industrie, Grard Longuet, juicht een samen- werking van harte toe. Zeker sinds de mislukte fusie met Volvo, eind vorig jaar, zit de fabrikant hier om te springen teneinde de kosten te kunnen verlagen. we van dit model. Bei- den hebben een cilin- derinhoud van 1,3 liter en leveren respectieve- lijk 40 kW/55 pk of 50 kW/ 68 pk. Maar daarmee houdt de ge- lijkenis op. Carrosserie, plaatwerk, interieur en de wielop hanging zijn volstrekt nieuw. Aan een aantal zaken is duidelijk de invloed van Volkswagen te her- kennen. Dat is niet zo vreemd, want VW heeft een belang van 31 procent in Skoda. Dat percentage zal in de toekomst alleen maar groeien, mogelijk zelfs tot 70 pro- cent. vertelt verkoopdirecteur Detlev Schmidt bij de presentatie van de Felicia in Praag. Het klinkt

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17