QKO 11 Vers bloed in aderen van roemruchte Maserati Opel Astra 1.6-16V, niks mis mee Winnaars krijgen Hyundai fiets Citroen Allure serie: chic en sportief tegelijk Applause met automaat Sport en klassiek Opvolger 3-serie touring Nieuwe dieselmotor Auto van het jaar w FEEL FREE, FEEL SUZUKI 62 Bij elke testauto hoop je stie- kem op een of meerdere ge- breken te stuiten. Niet omdat een gebrekkige auto zo pret- tig is, maar omdat het makke- lijk is om een testverslag aan op te hangen. Kritiek leveren is nu eenmaal eenvoudiger. Bij de Opel Astra gaat die vlieger echter mooi niet op. T NETC Cranfield AX ZX Xantia Geswifte Suzuki dealers geven AltoGLSv.af15.495r Swift v.a. f 19.595.- Nu met 3jr. fabrieks Garantie Voor alle niet geswifte merken en dat 4 v/eken lang Woensdag 30 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 mm Met nieuwe Primera over zeebodem naar vaste land Twee Schotten stappen jn Calais van de boot. En van de twee ziet een kikvorsman de zee uit lopen en /.egt hi j tegen de ander: ..Zieje wel dat het goedkoper kan." Het lijkt een mop, maar in theorie is dit te- genwoordig mogelijk. De tunnel tussen Engeland en Frankrijk is immers af en in gebruik genomen. Voor Nissan was dit de aanleiding om de introductie van de nieuwe Primera te combineren met een be- zoek aan Nissans Europees Tech- nologisch Centrum in Cranfield (Engeland) om vervolgens naar mnPBm De nieuwe Nissan Primera heeft een nieuwe voorspoiler gekregen. Folkestone te rijden en daar op de trein naar Frankrijk te stappen. 35 Minuten later en 35 kilometer ver- der duiken de Primera's in Calais weer op. De nieuwe Primera is ver- krijgbaar in 25 verschillende uit- voeringen. Bovendien zijn de mo- toren van alle uitvoeringen ver- fijnd. zorgt de gemodificeerde voorwielophanging voor nog meer stabiliteit en is de grille vernieuwd. De 1,6 liter viercilinder benzine krachtbron is uitgevoerd met twee bovenliggende nokkenassen, vier kleppen per cilinder en sinds kort ook een multi-point brandstofin- jectie. Verder is de motor voorzien van nieuwe in- uitlaatspruitstuk- ken, nieuwe motorsteunen en een groter luchtfilter. De 1,6 liter mo tor levert nu 75 kW/102 pk. De 2,0 liter benzinemotoren zijn voorzien van nieuwe cilinderkoppen en an- dere in- en uitlaatspruitstukken. Het vermogen komt hiermee op 92 kW/125 pk. De snelste Primera, de GT, haalt uit hetzelfde blok maar liefst 110kW/150pk. Deoptionele automatische transmissie is verder Maserati is zo'n merk, waarvan het hart sneller gaat kloppen. De klei- ne Italiaanse producent maakt al dertig jaar uiterst bijzondere auto- mobielen. Voor de fijnproever van techniek zijn ze om van te smullen. Daarbij is al dat fraais verpakt in tamelijk bescheiden vormgegeven koetswerk. dat net dat vleugje Itali- aans raffinement heeft meegekre- gen. Voor het behoud van kleur in de autowereld is het goed te verne- men dat het in Modena gevestigde Maserati de toekomst optimistisch inschat. Een jaar geleden zag dater beslist anders uit.Het jaar 1994 is een belangrijke mijlpaal in de ge- schiedenis van Maserati. De inte grate in het Fiat-concern garan- deert continui'teit op het punt van onafhankelijke modelontwikke- ling. Hierbij is het technisch poten- tieel van de Fiat groep. waarin ook Ferrari. Lancia en Alfa Romeo zijn verenigd, een ondersteunende fac tor", zo stelt de Nederlandse im- porteur van Maserati, Hessing's Autobedrijven b.v. in De Bilt. Vers bloed stroomt in de aderen van het roemruchte Italiaanse en tegelijk heel eigenzinnige merk. Het optimisme is per direct ver- taald in een opvolger van de Quat- troporte, die in december zijn pre- sentatie beleeft en vanaf januari in Nederland te koop zal zijn. Een prijs is nog niet bekend, maar die zal ongetwijfeld op een niveau lig- gen dat voor slechts enkele kapi- taalkrachtigen is weggelegd. Het bedrag is evenwel niet van belang volgens de kenners, meer het feit dat ook deze Quattroporte met de grootste zorg bijna volledig met de hand in elkaar wordi gezet in een fabriek met 300 medewerkers. Zes cilinders in V-opstelling met dubbele bovenliggende nokkenas sen, 2.8 liter en twee turbo's spre- ken tot de verbeelding. Elke cilin der heeft vier kleppen. De kracht bron is een Maserati waardig. Hij levert 209 kW/284 pk, waarmee de Quattroporte een topsnelheid kan bereiken van 260 km/uur. Voor de gelukkige bezitter van deze Mase rati is het straks niet aan te raden dat in Nederland uit te proberen. De kans dat hij zowel auto als mo- Qua stijl staat de Quattroporte van Maserati op eenzame hooqte. gelijk ook rijbewijs terstond moet inleveren is groot. 'Agressieve elegantie', dat is vol gens de producent de beste om- schrijving van de vormgeving van deze auto. Het is een ontwerp van Marcello Gandini, een van de Itali aanse toppers op dit gebied. Het agressieve is moeilijk te ontdekken of het moet het merklogo zijn in de vorm van een vork met de har- poenachtige tanden. De koets blinkt vooral uit door zijn klassie- ke glooiende lijnen. Dat geeft het uiterlijk zeker iets eigenzinnigs. Ook het interieur getuigt van een traditionele gedachte door het gre- tig gebruik van wortelnotehout en leer van de beste kwaliteit. Opval- lend kenmerk in de Maserati is het klokje in een soort art deco. Knap hoe dit uurwerk fraai contrasteert met het verder modern aandoende interieur. Natuurlijk ontbreekt in een derge- lijke auto de luxe niet. Praktisch al- les is electrisch bedienbaar. Abs is standaard evenals de airbag in het stuur dat een houten rand heeft. Zo zit deze auto vol met charmante details. Met de Astra is het eenvoudig in- stappen en wegrijden. De auto laat zich gemakkelijk bedienen en alle functies spreken voor zich. Geen design-grapjes die het gebruiksge- rpak in de weg zitten of ten koste gaan van het comfort. De auto is af en doet waar hij voor gemaakt is, het, comfortabel vervoeren van passagiers en hun bagage. De reden om weer eens op stap te gaan met de Opel Astra is de intro- ~Tv ductie van de nieuwe viercilinder, 1.6 liter, 16 kleppen motor. Deze krachtbron, genaamd Ecotec, le- fJ vert 74 kW/100 pk en heeft een maximum koppel van 148 Nm. De driedeurs versie weegt 1010 kilo gram, in combinatie met de nieuwe motor goed voor een topsnelheid m if n f n r van 190 km/uur en een nul tot 100 T I sprint in circa 11,5 seconden. Op de prestaties valt dus niets af te aanwijzers, een licht gewijzigde dingen. grille en een groter Opel-logo. Wellicht dat wat valt aan te merken op het verbruik. Zelfs met stevig doorrijden verbruiken we niet veel meer dan zo'n 8,4 liter op de hon- derd kilometer. Bij normaal ge bruik blijkt zo'n 1 op 14 haalbaar. Na een week geven we het op. Er is niks mis met de nieuwe Astra. De auto ligt goed op de weg, pres- teert naar verwachting en heeft een Bij deze versie heeft Opel meteen een nieuwe close ratio versnel- lingsbak en gasgevulde schokdem- pers gemonteerd. De nieuwe bak nodigt uit tot een sportieve rijstijl terwijl de dempers de wagen goed met zijn wielen aan de grond hou- den. Andere veranderingen zijn witte in plaats van oranje richting- net verbruik. Bovendien is onze versie, de driedeurs Sport, com- pleet uitgerust. De auto bsschikt over een bestuurdersairbag, mist- lampen voor, sportstoelen, een met leer bekleed stuurwiel en centrale vergrendeling. In deze vorm kost de auto 35.450 gulden. De minder luxe GL kost 33.150 terwijl de achtkleps 1,6 liter voor 1.700 gul den minder in de prijslijst staat. De vijfdeurs hatchback kost duizend gulden meer terwijl de wagon de prijs nog eens tweeduizend gulden opdrijft. Al met al is de Astra ver- krijgbaar in zestien verschillende uitvoeringen die in prijs variren van net geen 30.000 tot net geen 45.000 gulden. De Opel Astra is compleet, het eni- ge gebrek is dat aan karakter. Bijna elke auto haalt enig onderschei- dend vermogen uit iets wat de an- deren niet, of anders hebben. Za- ken die het merk eigen zijn en waarmee het zich onderscheidt van de massa. Juist deze factor mist de Astra, maar hij heeft het niet nodig. Er hoeft geen enkel excuus be- dacht te worden om iets te vergoe- lijken. De Opel spreekt voor zich. Het is een goede nette auto die doet wat hij belooft zonder pretenties of "dikdoenerij. Met de Opel Astra 1.6 Ecotec is het eenvoudig instappen en wegrijden. TECHNISCHE GEGEVENS: Motor: 1598 cm3 Vermogen: 74/100 kW/pk. Acceleratie: 11,5 sec van 0-100km/uur. Topsnelheid: 190 km/uur. Gem. verbr.: 7,1 ltr/100 km. Gewicht: 1010 kilo. (3-deurs) verfijnd en laat de bestuurder de keuze uit drie schakelprogram- ma's. Power, Sport en Snow. Op alle uitvoeringen met benzine- motor blijft airconditioning beho- ren tot de standaarduitrusting. De populaire LX uitvoering heeft nu ook standaard mistlampen voor en bumpers, dezelfde als op de GT, in de kleur van de carrosserie. De luxueuze SGX heeft plaats moeten maken voor de nog luxere SE. De ze is voorzien van lichtmetalen velgen, chromen deurgrepen, een leren stuurwiel en houten afwer- king op de middenconsole. Een aantal zaken van de Primera is afkomstig van Nissans technische centrum in Cranfield. De laatste tijd heeft het centrum zich in het bijzonder beziggehouden met het ontwikkelen van een anti-diefstal systeem. Daarvoor hebben twee medewerkers zich eerst bekwaamd als autokraker. Het resultaat is dat Nissan als eerste autoproducent in alle Primera's een driepunts start - onderbrekermonteert. Het systeem is in de carrosserie gei'ntegreerd en blokkeert de ontsteking, de krukas- sensor en de brandstoftoevoer. Bo vendien schakelt het systeem zich- zelf in. Inmiddels hebben de mees- te vooraanstaande verzekerings- maatschappijen en TNO de start- onderbreker goedgekeurd. Met al deze vernieuwingen kan de auto die in het verleden van liefst acht verschillende autobladen het predikaat 'auto van het jaar kreeg' weer enige tijd vooruit. De prijzen van de L en LX uitvoeringen blij- ven ongewijzigd ofschoon de uit voering iets luxer is geworden. Voor de andere types gelden slechts geringe prijsverhogingen. De 1.6 LX kost iets meer dan 37.000 gulden, de 2,0 liter uitvoe ring begint bij 39.595 gulden. De luxe SE kost handgeschakeld bijna 51.000 gulden. Voor de automati sche versie dient 3.300 gulden te worden bijbetaald. De snelle GT kost ruim 64.000 gulden. Niet met een of twee, maar met drie speciale najaarsmodellen gaat Citroen de laatste maanden van 1994 in. De AX, de ZX en de Xan- tia zijn overgoten met een chic en tegelijkertijd sportief sausje. Na tuurlijk kan een passende naam voor de drie modellen niet ontbre- ken. Citroen heeft ze alledrie Allu re genoemd. Om de auto's een echte Allure uit- straling te geven, zijn ze alleen le- verbaar in drie opvallende metallic parelmoerkleuren. Ook in het inte rieur is chic gecombineerd met sportief. De velours bekleding geeft de AX, ZX en Xantia een stijlvolle aanblik, terwijl onder meer het driespaaks sportstuur voor de sportieve uitstraling zorgt. Andere extra's zijn per model ver- schillend. Natuurlijk hebben ze, zoals het actiemodellen betaamt. een aantrekkelijke prijs. De kleinste van de Citroen familie, de AX, is als Allure leverbaar met een 1,1 liter injectiemotor. Daarbij kan de koper kiezen uit een drie deurs of een vijfdeurs uitvoering. Deze Citroen is met zijn 704 kilo (driedeurs) de lichtste in zijn klas- se. Met een verbruik van ongeveer 6,5 liter benzine per 100 kilometer is het beslist een zuinige auto. De speciale uitvoering is gebaseerd op de AX l.li First. Naast de Allure badge en striping beschikt de auto over nog meer extra's. Zo zijn de bumpers in de carrosseriekleur ge- spoten en zit aan de zijkanten een chromen bies. Om niet constant de ogen dicht te hoeven knijpen bij zonneschijn, is de auto voorzien van zonwerend glas. Ook handig is het dashboardkastje, zodat niet bij elke bocht de kaarten door de auto rollen. Deze AX Allure kost in driedeurs uitvoering 21.850 gul den. Voor de vijfdeurs moet de ko per 22.800 gulden betalen. De ZX Allure is net als zijn klei- nere broertje herkenbaar aan de Allure badge en striping. De 1.4i Reflex vormt de basis voor dit spe ciale model. Naast de uitgebreide standaarduitrusting maakt een toe- renteller het interieur nog comple ter. Het rijcomfort wordt vergroot door zonwerend glas, terwijl in de kleur van de carrosserie gespoten bumpers, spiegels en deurgrepen de auto een sterallure geven. Daar- naast bevestigen aparte wieldop- pen de sportieve uitstraling en ver- beteren breedstralers in de bumper het zicht. Ook de ZX Allure is met drie of vijf deuren leverbaar. De prijs van de driedeurs bedraagt 29.850 gulden. De vijfdeurs uit voering kost 1100 gulden meer. Citroens nieuwste model, de Xan tia, is ook verkrijgbaar in de spe ciale Allure uitvoering. Naast de elektrische ruitbediening, de cen trale portiervergrendeling en het kaartleeslampje van de Xantia 1.8 SX heeft de Allure nog een aantal aantrekkelijke extra's. Door de an- ti-startcode is de auto extra bevei- ligd tegen diefstal. Met de in kleur gespoten buitenspiegels en de mat- tenset die is afgestemd op de carro- seriekleur is de Xantia een hele complete auto. Voor 44.110 gul den rijdt deze Citroen de showroom uit. In oktober van dit jaar werd door Hyundai Highlights, het huisblad van Hyundai dat bij 40.000 Hyun- dai-eigenaren in de bus viel, een wedstrijd uitgeschreven. De Hyun- dai-rijders konden een schitterende Hybride Hyundai fiets winnen door een slagzin op te sturen waar in zij in maximaal dertig woorden moesten omschrijven waarom zij Hyundai reden. De importeur Greenib Car ontving duizenden re adies, waarbij in sommige geval- len prachtige verhalen vergezeld van foto's van trotse bezitters. De redactie van Hyundai Highlights is dagen bezig geweest om uit de sta- pel inzendingen de meest originele te kiezen. Tot de gelukkigen be- hoorden de heer Van Rijn en de heer Braafhart, die op de foto uit handen van Hyundai-dealer Auto- mobielbedrijf A. de Leeuw uit Rotterdam, de sleutel van hun tweede Hyundai ontvangen. Deze Hyundai fiets betekent niet alleen op de verharde wegen, maar ook op ruw terrein een goede aanvul- ling op hun gemotoriseerde ver- voer. Voor het onderhoud van hun nieuwe fiets kunnen ze ook terecht bij hun dealer De Leeuw. Suzuki Deale Inter Auto, Edisonweg 16a, 2952 AD Albiasserdam, Tel 01859-18500 Autobodrijf Verhoeve B.V., Hoofdweg Zuid 30, 2908 IC Capelle a/d IJssel, Tel 010- 4589027/4589036 Ophorst en Kammerman Nijverbeidsstraat 65, Indusfrieferrein Dordt West, 3316 AP Dordrecht, Tel 078-139244/139931 Auto Dokkor E.V., Theemsweg 1 3201 LT Spijkenisse, Tel 01880-16377/16946 Van B.V., Taanderi|straat 5, 3133 ET Vlaardingen, Tel 010-4356639 Van B.V., Noordenweg 77, 2984 AG Ridderkerk, Tel 01804-30368 County Car Rotterdam B.V., Autostra "De Esch" Toepad 15, 3063 NJ Rotterdam, Tel 010-4529066 Vari B.V., De Nijverbeidstraat 14 (Spaanse Polder), 3125 AK Sch.edam, Tel 010-4624922 Auto Dokkor Hook so Waard B.V. J van de Heydenstraat 2, 3261 LE Oud-Bei|erland, Tel 01860-21160/21161 Eurocaro Rotterdam B.V., Aristotelesstraat 20, 3076 BD Rotterdam-Zuid (Lombardijen), Tel 010-4326868/4326166 Voor de Daihatsu Applause is een nieuwe viertraps automaat op de markt. Een groot voordeel van deze automaat is het lock-up sys teem. Dit zorgt namelijk voor een gunstiger brandstofverbruik. Dit wordt veroorzaakt doordat bij kruissnelheid de hydraulische koppe- ling tussen motor en transmissie, de koppelomvormer, wordt over- brugd. Volgens Daihatsu kan dit vijf procent brandstof besparen. De lock-up kan zowel in de derde als in de vierde versnelling wor den ingeschakeld. Een Applause met automaat is 3.200 gulden duurder dan een handgeschakelde versie. Droomauto s, klassiekers, race-auto's en motoren staan tijdens de 7e Friese Auto- en Motorensalon op 9. 10 en 11 december. zij aan zij. Het is een veelzijdig evenement, waar op een oppervlak van 20.000 vierkante meter 200 deelnemers voor een boeiende ten- toonstelling zorgen. Publiekstrekkers zijn de Ferrari F40 racer en de Porsche Carrera racer. Deze twee wedstrijdauto's staan op de stand van Dutch Racing Promotions. Voor de liefhebbers van de (snelle) gemotoriseerde tweewieler staan bijna alle nieuwe '95 motorfiet- sen, ook die van Ducati en Harley-Davidson in de Frieslandhallen in Leeuwarden. In een aparte hal zijn mini-bike kampioenschappen georganiseerd. De wedstrijden worden op minuscule, kniehoge, motorfietsjes gereden. BMW zal in de zomer van volgend jaar de nieuwe 3-serie touring introduceren. Het nieuwe model is afgeleid van de 3-serie sedan. Een opvallende wijziging is dat de nieuwe touring car van BMW ruimer is dan zijn voorganger. BMW wil direct met drie verschillen de motortypes op de markt komen. Dat worden de 318 tds, de 320i en de 325 tds. Mercedes-Benz heeft een nieuwe direct ingespoten dieselmotor ont- wikkeld. De motor is bestemd voor de A-klasse, waarvan de pro- duktie in 1997 van start zal gaan. Deze nieuwe dieselmotor kent ve- le voordelen, zoals zuinigheid, minder uitlaatgasemissie en een laag geluidsniveau. Volgens Mercedes-Benz zal het brandstofverbruik per honderd kilometer een drie voor de komma hebben. Dat bete kent dus dat met een liter diesel de auto ruim 27 kilometer kan rij den. De verkiezing Auto van het Jaar is altijd weer een spannende aange- legenheid. Dat geldt zeker voor de fabrikanten die aan de strijd deelnemen. Als hun auto wordt uitverkoren, is dat natuurlijk een stevige pluim op de hoed. Of het blijvende waarde heeft, valt te be- twisten. Weet u uit het hoofd wat de Auto van het Jaar 1992 was'' Of van 1989? Voor veel autoliefhebbers is de jaarlijkse verkiezing vooral een boeiend onderwerp van gesprek, je kunt er fiks over twisten. Het ieuke van dit soort zaken is immers, dat je zelf een geheel ander voorkeur kunt hebben. De 57 journalisten (uit 21 landen) die de jury vormen, zijn immers ook maar mensen die gewoon hun eigen me- ning uitspreken. Zo zullen Franse journalisten geneigd zijn een auto van Citroen, Renault of Peugeot positiever te beoordelen dan een van pakweg Rover. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld Italiaanse en Duitse journalisten ten aanzien van produkten uit hun eigen land. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Heeft zon verkiezing dan geen enkele waarde? Natuurlijk wel. Uit de negentien autos die dit jaar nieuw op de markt zijn gekomen (een voorwaarde om deel te nemen) zijn er vijf genomineerd voor de fi nale: de Audi A8, de Fiat Punto, de Opel Omega, de Renault Lagu- na en de Volkswagen Polo. Drie Duitse autos, een Italiaanse en een Franse. Geen enkel land heeft in de jury de meerderheid. Al beslui- ten de Franse juryleden allemaal de Renault Lagune op de eerste plaats te zetten dan nog blij ven 52 juryleden over die anders kunnen beslissen. Op I december wordt bekendgemaakt welke van het genomineerde vijftal met de titel Auto van het Jaar 1995 de geschiedenis zal in- gaan. Nu is het een aardig onderwerp van gesprek, straks zijn we het waarschijnlijk vergeten. Of herinnerde u zich spontaan nog dat de Volkswagen Golf de titel behaalde in 1992 en de Fiat Tipo in 1989? HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17