Grootscheepse alcoholcontrole levert hoopvolle resultaten op Een Kethelse reis door vroeger tijden MERKTAPp -40% is heel gewoon... I De Monopole voor elk feest MaasposT Stedelijk Gymnasium viert 115—jarig bestaan Woonruimteverdeling Prijs-infolijn 4126180 COSMOS te MaasposT 'Wilt u even blazen?' FM 106.7 en kabel 96.1 Programma Herinrichting Frans Halsplein als wij gaan rekenen bent upas echtvoordeliguit! Stcf Meeder Specialist in designvloeren VAN DE LEZER Racisme KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - „Het is u ze- ker niet ontgaan dat wij een alcoholcontrole hou- den, wilt u daarom even blazen?" Op maar liefst drie locaties in Schiedam liep men in de nacht van 25 op 26 november de kans aan dit verzoek ge- hoor te moeten geven. Begrip Vrouwen SCHIEDAM Het Stede lijk Gymnasium bestond het afgelopen weekend maar liefst 115 jaar en dat werd dan ook op grootse wijze gevierd. Twee dagen lang stond de school aan de Hugo de Grootstraat van's morgens vroeg tot 's avonds laat in het teken van excursies, muziek, cabaret en het ophalen van jeugd- herineringen. TAPUT GORDUNEN Schiedam Tonmerken: Dansen ITAL CERAMICA Vierhavensstraat 19 - Rotterdam tel.: 4762054 Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 30 november 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven zonder opgaaf van reden te weigeren of in te korten. Een ingezonden brief heeft betrek- king op een actueel onder- werp in het verschijningsge- bied en omvat maximaal hon- derd woorden. Mij trof het artikeltje op uw voor- pagina getiteld 'Kunstenaars tegen racisme'. Ik juich zo'n initiatief van harte toe. Het is vreselijk wat zich nu, vijftig jaar na de ver- schrikkingen tijdens de tweede we- reldoorlog in Europa en Nederland afspeelt. Ook ik schreef hierover vorig jaar een 'protest', want de neofascisten (of zo u wilt racisten) kunnen niet genoeg worden tegen- gesproken. Protest Eens bracht ik een bezoek aan Bergen-Belsen en Hep daar tussen de massagraven door. Ik kon toen mijn emoties niet beschrijven daar had ik niet de juiste woorden voor. Geen woorden voor het leed daar eens geleden geen woorden voor het kwaad daar toen begaan. Ik heb met schroom dat monument betreden en zwijgend voor de grote muur gestaan. Maar als men ons vandaag wil doen geloven dat dat onmenselijke niet is gebeurd 'He'd Hitler' roept en hakenkrui- zen schildert terwijl een volk nog om zijn doden treurt. m Dan zullen wij dat heftig tegenspreken flan is geen woord te zwaar voor een protest. J Zo 'n concentratiekamp is als een teken wat ons van die verschrikkingen nog rest. Dus zullen die fascisten moeten zwijgen! D. de Gelder Berkel en Rodenrijs Diensten zondag 4 december Hervormde Gemeente Schiedam -Opstandingskerk Burg. Honnelage Gretelaan 10.00 uur ds. G. de Lang •Grote Kerk Lange Kerkstraat 10.00 uur ds. H. Onderstal 17.00 uur ds. G.H. van Kooten 19.00 uur Avondgebed -Huize Thomas Grieksestraat 18 Rotterdam 10.00 uur ds. A. van der Klaauw -Bethel Kapel Nieuwe Maasstraat 68d 10.00 uur Dhr. A. van Santen Gereformeerde kerk Schiedam -De Ark 10.00 uur ds. A.N. Verheul -Magnalia Dei Kerk 10.00 uur ds. C.J. van er Drift -Bethelkapel 10.00 uur dhr. A. van Santen -Grote Kerk 19.00 uur Muzikaal avondgebed MaasstaD weekbladen KANTOOR: Westblaak 180 3012 KN Rotterdam Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4004264 Telefax 010-4128449 VERTEGENWOORDIGER: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur VERKOOPLEIDER: C. Kersbergen Telefoon 010-4004288 ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4004491 Telefax: 010-4116454 chef-redakteur L.M. Hartman Prive 010-4522293 Redactie: L.G.H. van der Sande Prive 010-4225277 FOTOGRAFIE: en voor fotobestellingen Willem de Bie Media Produkties Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 010-4778066 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur De grootscheepse alcoholcontro le van de politie Schiedam werd dit jaar voor de tweede keer ge- houden. Honderdacht medewer- kers van politie, waaronder ver- keerspolitie, surveillanten, vrij- willigers en agenten van andere corpsen waren ingezet om dui- zenden automobilisten te contro- leren op overmatig alcoholge- bruik. Doel van de aktie was om het publiek in de eerste plaats alert te maken. De politie hoopt dat men gaat beseffen dat de pak- kans voor rijden onder invloed groot is. District 1, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland, heeft onlangs laten doorscheme- ren gei'nteresseerd te zijn in een samenwerking met de politie Schiedam, zodat toekomstige controles mogelijk een nog groter gebied tegelijk gaan beslaan. Terwijl men in de Schiedamse kroegen het glas nog eens liet vullen. was het enkele uren voor de alcoholcontrole, die van 24.00 tot 04.00 uur zou duren, al een drukte van belang op het bureau. Voor het opbouwen van de drie fuiken aan de 's-Gravelandse- weg, Churchillweg en Nieuwe Haven, waren reeds enkele mede- werkers vooruit gegaan, de overi- ge politiemedewerkers werden door coordinator Van Haaften in- gelicht over de gang van zaken deze nacht. Een alcoholcontrole bestaat uit een inmens netwerk, waarvan de blaastest zelf slechts een klein on- derdeel is. Voor elke locatie was een compleet team samengesteld dat de controle letterlijk en fi- guurlijk in goede banen moest leiden. De verkeersposten hebben de taak de auto's in de fuik te diri- geren en staan garant voor de al- gehele veiligheid op de locatie. Wanneer door de 'blazers' wordt geconstateerd dat men te diep in het glaasje heeft gekeken, moet de medewerker verhoor de gege- De grootscheepse alcoholcontroles zorgden voor opstoppingen en oponthoud. vens van de automobilist noteren op een werklijst en zijn sleutels en rijbewijs innemen. De auto gaat vervolgens aan de kant. de beschonken automobilist moet plaatsnemen in het arrestanten- busje. Zijn auto kan later opge- haald worden achter het bureau. Op het bureau wordt een tweede blaastest afgenomen. Wanneer ook deze een te hoog ademalco- holgehalte aangeeft, wordt de ar- restant onmiddellijk voorgeleid. In het minst erge geval moet de politietransactie van fl. 320.- zo mogelijk direkt voldaan worden. Door de verkeersdrukte van vrij- dagnacht ontstond er van tijd tot tijd een enkele meters lange file voor de controleposten. Toch konden de meeste mensen wel enig begrip voor de actie opbren- gen. Een enkeling beschouwde de blaastest zelfs als curiositeit en was blij ook eens te mogen bla zen. De blaasapparatuur kon, al naar gelang het alcoholgebruik, drie uitslagen geven. De meesten scoorden P'en konden doorrij- den. Bij 'A' (alarm) en 'F' (goed fout) moest men de auto verlaten en mee naar het bureau. Na afloop van de test kreeg elke automobilist van een van de me- dewerkers van Veilig Verkeer Nederland een folder en sticker uitgereikt, waarin men nog eens duidelijk alle misverstanden rond het gebruik van alcohol in het verkeer kon nalezen. In de folder maakt men korte metten met veelgehoorde cliche's als: 'Van een paar glaasjes merk je eigen- lijk nog niets' en 'Na een paar biertjes rijd ik eigenlijk beter'. Rijden onder invloed is dan ook een misdaad waar terecht enkele pittige straffen tegenover staan. De wettelijke grens is 0,5 promil- le of 220 ademalcoholgehalte (A.A.G.) Dit bereikt men al na twee glazen alcoholische drank. Bovendien is de politie sinds fe- bruari '92 verplicht het rijbewijs in te vorderen bij een A.A.G. van meer dan 570 microgram. Naast een boete van fl. 1250,- levert dit ook nog een ontzegging van de rijbevoegdheid op. Bij de alco holcontrole van vrijdagnacht overkwam dit twee automobilis ten. De meeste automobilsten wisten zich van de prins echter geen kwaad en scoorden dan ook 'P'. In totaal werden er 39 mensen naar bureau Bijdorpplein ge- bracht, waarvan er tien na een tweede test nog onder de limiet bleken te zitten. Opvallend was deze nacht wel het grote aantal vrouwen dat achter het stuur zat. Blijkbaar is het in veel gevallen nog steeds zo dat de vrouw zich een avondje 'onthoudt' omwille van de man. Ook uit readies van aangehouden automobilisten bleek dat rijden onder invloed door velen als iets onacceptabels wordt gezien. Veelvuldig kreeg men te horen: 'Natuurlijk wil ik blazen, want ik drink nooit als ik rijd' of 'Je zal een kind er door doodrijden'. De uitkomst van de alcoholcon trole van vrijdagnacht en de reac hes van de automobilisten lijken aan te geven dat men op de goede weg is. Dit is voor de politie Schiedam echter geen reden min der controles te houden. De 39 ar- restanten zijn er nog altijd 39 te veel. Zolang er nog mensen die met alcohol in hun lijf achter het stuur kruipen, blijft de politie controleren. Ieder glas is tenslotte een gevaar op de weg. Vrijdag 25 november waren er tal van aktiviteiten gepland voor de huidige leerlingen en hun ouders. 's Morgens werden er in groepjes van acht leerlingen bedrijven en instellingen bezocht, waarvoor men eerder dit jaar had kunnen in- tekenen. Een bezoek aan het Coo- peratief Museum, de Grote kerk, de Bloedbank, maar ook aan Christian Dior of de diamantslijpe- rij behoorden tot de mogelijkhe- den. Naar aanleiding van het be zoek werden er vervolgens werk- stukken gemaakt. De educatieve morgen werd ge- volgd door een massale lunch in de Korenbeurs, waarna een filmmid- dag volgde en voor de acteurs van de school de generate repetitie van een stuk van Plautus aanbrak. De dag werd feestelijk afgesloten met een grote dans- en toneelavond. De reiinie van zaterdag 26 novem ber was een enorm succes. Hon- derden oud-leerlingen, veel meer dan zich hadden opgegeven, beslo- ten de oude school weer een be- zoekje te brengen. Rector Th.F.M. Waayers: „Er waren zelfs oud- leerlingen bij die in 1940 eindexa- men hadden gedaan." Het bleef deze dag echter niet bij foto's kij- ken alleen. Voor de gasten was, geheel in de klassieke sfeer van de school, een Griekse maaltijd aan- gericht. Later op de avond kon men naast het toneelstuk van Plau tus genieten van cabaret en een swingende band. Hoewel alien de weg naar de Hugo de Grootstraat moeiteloos wisten te vinden, is de school niet altijd op deze plek gevestigd geweest. De school heeft in haar 115-jarig be staan al op diverse locaties onder- dak gehad, waaronder de Lange Nieuwstraat. Binnenkort staat er weer een verhuizing voor de deur; in augustus wordt het nieuwe on- derkomen aan de Valeriusstraat betrokken. Hoe geliefd en bekend het intieme gebouw aan de De Grootstraat ook was, de verhuizing naar een ruimer onderkomen is door het nog steeds toenemende aantal leerlingen al enkele jaren broodnodig. De oude school, in 1967 gebouwd voor zo'n 100 leer lingen, kan de ruim 300 leerlingen die het Gymnasium nu telt bij lan ge na niet meer kwijt. Hieruit kan men dan tevens afleiden dat de 115 jaar oude school door alle jaren heen'nog niets van haar aantrek- kingskracht heeft verloren en wel- licht in de Valeriusstraat haar zo- veelste jeugd tegemoet gaat. Maandag tot en met vrijdag 7.00-9.00 Ochtendmagazine Aad van der Wel 9.00-12.00KoffieprogrammaMar- co Donkersloot 12.00-14.00 Lunchradio Sissi Oostveen 14.00-16.00 Muziekmuseum Rob van der Heiden 16.00-18.00, Schiedams Nieuws Chrit Wilshaus Woensdag 18.00-20.00 Muzikale Massage Aad Ouweneel en Arie van Win- gerden Donderdag 18.00-19.00 Non-stop Muziek Mi- cha Ingenkamp 19.00-21.00 Jazz Melodies Jaap Wapenaar 21.00-22.00 Groove Garden Men- no Sprang Vrijdag 18.00-20.00 Marokkaans Pro gramma Hassan Aissati 20.00-22.00 Turks Programma Huseyen Cayir Zaterdag 9.00-10.00 Non-stop Muziek Mi- cha Ingenkamp 10.00-12.00 Passage 12 Jan Wil lem de Boer en Laurette Lankester 12.00-14.00 Muzikale Omloop I Peter Voorburg 14.00-16.00 Muzikale Omloop II Lennard de Bles 16.00-17.00 Muzikale Afloop Ste fan de Ruiter/Paul de Jongh 17.00-18.00 Sport Jan Fels en Henk Groenewegen Zondag 9.00-10.00 Kinderradio Chrit Wilshaus 10.00-11.00 5 Kwartier in 1 uur Bas Barendregt 11.00-12.00 Goedemorgen Schiedam Paul de Jongh 12.00-14.00 Muzikale Omloop I Ed van Dommelen 14.00-16.00 Muzikale Omloop II Jalande van der Zee en Stefan de Ruiter 16.00— 18.00 Sport Patrick de Boer 18.00-19.00 Gospel Channel Mar- cello Stewart 19.00-20.00 Koers Mies den Har- tog 20.00-21.00 De Klassieken Cees van Giezen Jaap de Raat en een vertegenwoordiger van het Fonds Historische Publikaties Schiedam met het boek een kethelse reis. SCHIEDAM - Op een enigszins primitieve, maar wel zeer toepas- selijke plaats zag vrijdag 25 no vember het alweer vijfde boek van schrijver. tekenaar en schilder Jaap de Raat het licht. De Stichting Fonds Historische Publikaties Levering door heel Nederland Coolsinqel 00 3011 AE Rotterdam Beursgabouw T41. 010 - 4126180 Fax 010 - 4126157 Schiedam, uitgever van het boek, had voor deze bijzondere gelegen- heid het Saksisch boerderijtje aan de Harreweg uitgekozen als ont- vangstruimte voor enkele tiental- len belangstellenden. De reden lag voor de hand; de schrijver is er ge- boren en getogen en heeft het een belangrijke rol in zijn nieuwste boek toebedeeld. Het boek draagt de titel 'Een Kethelse reis' en neemt de lezer mee naar het rijke verleden van dit vriendelijke dorp tussen Schiedam en Delft. De reis in tijd en ruimte die zo'n 118 blad- zijden lang duurt en de lezer mee- voert langs 't Hof van Spaland, Laan van Botes en andere Kethelse gebieden, wordt afgesloten met twee hoofdstukken over de Kethel se rederijkerskamer 'De Sonne- bloem' en de dichter Hubert Kor- nelisz Poot, de belangrijkste expo nent van dit zeventiende-eeuwse gezelschap Jaap de Raat, die zoals altijd ook alle illustraties verzorg- de, weet met zijn meeslepende en beeldende vertelstijl het oude Ke- thel moeiteloos op te roepen bij de lezer. Daarnaast is het in het bij- zonder voor de wat jongere lezers uitermate interessant om te ontdek- ken, hoe nu volkomen verstede- lijkte gebieden er in vroeger tijden uitzagen. Het boek.'Een Kethelse reis' maakt deel uit van een vier- luik. De delen 'In en rond de dorpskerk' (1975), 'Een dorp dat driemaal onderging' (1980) en 'De zeis aan de wilgen' (1988) gingen het vierde geesteskind van Jaap de Raat vooraf en handelen alien over het dorp Kethel dat zo'n speciale plek in het hart van de schrijver in- neemt. De boeken konden zich im- mer verheugen in een grote be- langstelling van het publiek en wa ren dan ook altijd binnen afzienba- re tijd geheel uitverkocht, 'Een Kethelse reis' is te verkrijgen bij de boekhandel voor Fl. 22,50. SCHIEDAM Door het Team Woonruimteverdeling is de eerste kwartaalrapportage gemaakt, met daarin een overzicht van de resul taten van juli 1994 tot november 1994. De nieuwe wijze van woon ruimteverdeling, met de nieuwe criteria, levert voor het Gemeente- lijk Woningbeheer en Woning- bouwvereniging Schiedam waar- devolle informatie op over de marktpositie en de vraag naar hun woningen. Hierdoor is het moge lijk om de voorwaarden, die bij ie- dere woning vermeld staan. zoda- nig af te stellen, dat vraag en aan- bod beter met elkaar overeenstem- men. In het begin bleek bijvoor- beeld al vrij snel at jongeren niet voldoende aan bod kwamen. Door een aantal woningen specifiek voor hen te reserveren maken zij nu een grotere kans om voor een woning in aanmerking te komen. Schiedam heeft echter nog steeds te maken met een krappe woning- markt; er zijn meer woningzoeken- den dan dat er huurwoningen leeg komen. Enkele gegevens uit de kwartaal rapportage: Het Woningbeheer heeft met 320 woningen in het Nieuwe Stadsblad geadverteerd, de Woningbouwvereniging met 79. Hiervan waren 221 woningen (55,4 bestemd voor doorstro- mers en 178 (44,6 bestemd voor starters.; In totaal zijn er 6725 readies binnengekomen. het aantal readies van doorstromers is 38.9 en bij starters 61.1 Gemid- deld zijn er per woning 17 reac- ties.; Van de woonbonnen blijkt een redelijk groot aantal niet cor rect of niet volledig ingevuld te worden. Vanaf week 33 zijn wo- ningzoekenden die hun woonbon foutief hebben ingevuld zoveel mogelijk benaderd om aan te ge ven wat zij verkeerd hebben ge daan. Daarnaast is het de bedoe- ling om aan de balie wat meer on- dersteuning te verlenen bij het in- vullen van de bonnen. Tevens zal de toelichtende tekst op de adver- tentiepagina npg eens goed onder de loep worden genomen. Bij de sociale verhuurders bestaat echter ook de indruk dat de woningzoe- kenden, ondanks dat ze niet vol- doen aan de voorwaarden zoals die bij de woningadvertentie staan, toch proberen mee te dingen voor de desbetreffende woning.: In to taal zijn er 111 aanvragen voor de noodregeling binnengekomen, daarnaast zijn er 94 huurders uit stadvernieuwingsgebieden die voorrang krijgen, waaronder de bewoners van de Dr. Boslaan. Bij de overgang van het oude naar het huidige systeem is een overgangs- regeling opgesteld voor de zeer ur gent woningzoekenden die in het oude systeem op basis van hun ur- gentie en inschrijfduur bijna aan de beurt waren. Opvallend is dat deze mensen nog bijna niet via woi- ningbonnen gereageerd hebben op voor hun geschikte woningen. I Keyboards Digitale Piano's Orgels REGELMATIG EEN RUIME VOORRAAD VAN GEBRU1KTE ACOUST1SCHE PIANO'S HalEGENaM ZEER AANTREKKE1JJKE PRUZEN!!! 's Gravelandseweg 620 - Schiedam Tel. 010-4734366 Koopauond: donderdag uan 19.00-21.00 uur. SCHIEDAM Het Frans Hals plein is binnen de dicht bebouwde wijk Schiedam West een belangrij ke openbare ruimte. Bij de aanleg van deze wijk waren de pleinen vooral bedoeld als rustige ver- blijfsruimten met veel beplanting. In de loop der jaren is het accent echter steeds meer komen te liggen op het gebruik van de ruimte voor actieve vormen van recreatie zoals voetbal, basketbal en andere kin- derspelen. Door het jarenlange, in- tensieve gebruik zijn de speeltoe- stellen en overige inrichtingsele- menten aan vervanging toe. Het herinrichtingsplan voor het Frans Halsplein is door de Hoofdafde- ling Groenvoorziening en Natuur in nauwe samenwerking met de bewonersvereniging Frans Hals ontwikkeld. Zo zijn er diverse in- spraak- en voorlichtingsbijeen- konisten gehouden en is er een speeltoestellenverkiezing georga- niseerd met de kinderen uit de buurt. In het ontwerp is gekozen voor een symmetrische opbouw van het plein. Dit zal door middel van het bestratingspatroon en de stand- plaats van bomen benadrukt wor den. Voor de jongste gebruikers van het plein wordt een deel inge- richt nabij het schoolgebouw De Kring. Voor de wat oudere gebrui kers wordt een voetbal- en basket- balveld gerealiseerd en wordt een in vrolijke kleuren geschilderd be- tonnen jongerenhonk geplaatst. Het plein zal omgeven worden door een hekwerk, met bij de in- gangen hondenroosters om het plein honden-vrij te houden. Inmiddels begint het ontwerp in werkelijkheid zijn vorm aan te ne- men. Het voetbal veld en de hier- omheen lopende asfaltbaan zijn al gerealiseerd. Ook zijn de keermu- ren geplaatst die het hoogtever- schil opvangen en heeft een van de bestaande bomen een nieuwe standplaats gekregen. Naar ver- wachting zal het plein half decem ber gereed zijn. SCHIEDAM - Partyhouse 'De Monopole' is sinds oktober 92 in handen van Carlo en Natasha Broekhuizen die met hun zaak be- wijzen dat sfeer en voldoende ruimte zich goed laten verenigen. Het huis mag zich dan ook verheu gen in een grote belangstelling van diverse groepen feestvierders. „In veel partycentra gaat de sfeer verloren door verkeerde verlich- ting of een ongezellige opstelling. Dat is ontzettend jammer, omdat een feest toch altijd iets bijzonders moet zijn. Hoe groot of klein een zaal ook is, de sfeer valt en staat vaak met een goede sfeerverlich- ting, daar hebben wij dan ook enorm veel aandacht aan besteed" vertelt Broekhuizen. Wie besluit een feest te geven in 'De Monopo le' krijgt van de eigenaar een per- soonlijke begeleiding van begin tot ver na het einde. Ruim van te vo- ren neemt Broekhuizen met zijn gasten de wensen door en schept zo een beeld van het toekomstige feest. De avond kan naar believen worden uitgebreid met een van de vele extra's die de eigenaar zijn gasten te bieden heeft, zoals de wijze waarop het koud buffet wordt opgebouwd of de bedankjes die uitgedeeld worden bij het ver laten van een bruiloft. De zalen worden overigens voor heel wat meer aktiviteiten ge- bruikt, dan uitsluitend bruiloften. Regelmatig organiseert de eige naar speciale evenementen die al tijd zeer in de smaak vallen. The- ma-avonden in Caraibische of Country and Western sfeer hebben hun succes meer dan eens bewe- zen. Elke vrijdagavond en zondag- middag wordt de zaal omgetoverd in een danspaleis voor 30 plussers, een groep die voor dit initiatief ei genlijk nergens terecht kon voor een gezellig avondje uit. Partyhouse De Monopole' is in principe 365 dagen per jaar open. Voor reserveringen of een vrijblij- vend gesprek kan men bellen met Carlo Broekhuizen, tel. 4264644. Constante expositie van meer dan 300 soorten wand- en vloertegels. Wij leggen op alle soorten ondervloeren AANBIEDING 40 m2 vloertegels 33 x 44. 2 Groeps vloerverwarming. Kompleet aangesloten en gelegd incl. materiaal 3.950,- Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 3.450,- canA««CA

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 5