Mercedes ontwikkelt gezinsauto voor China COUNTYCAR 1 t Honda noemt vijfdeurs Civic van levensbelang autotest Prijzen Lancia K Gratis auto Auto van het Jaar Succes Kia Besta Oosterse AutoRAI «r t* ii 1 J 291 ■ii ■4., 11 ni Op naar China DE NIEUWE CHRYSLER NEON: VANAF f 37.995,- CHRYSLER 010-4529066 Compact van buiten en ruim van binnen; dat zijn de kenmer- ken van een gezinsauto die Mercedes-Benz heeft gepresen- teerd tijdens een onlangs gehouden Family Car tentoonstelling in China. Geen onbekende m Uitbreiding Zelden heeft een auto een zo belangrijke missie als de Honda Civic vijfdeurs. Voor de Japanse fabrikant is het welhaast van levensbelang dat dit model zich ontpopt tot een kassucces. De voorwaarden daarvoor zijn aanwezig: rijden met de vijfdeurs variant, die begin volgend jaar in de verkoop gaat, is een waar genoegen en hij is concurrerend geprijsd. Ruzie Woensdag 7 december 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 De voor China bedoelde compacte Mercedes, die overigens in een iets andere gedaante in 1997 als A-klasse in Europa op de weg zal verschijnen sprake van een proefballonnetje. De Duitse autoproducent wil de Hoewel het om een zogenaamd studiemodel gaat, is toch geen auto, die is gebaseerd op de in 1997 in Europa te lanceren A-klas se, in China gaan bouwen. Niet al- leen als handzame vierzitter, maar ook als ruime sedan voor zeven passagiers en als een pick-up. De compacte bouw wordt bereikt door de plaatsing van de motor midden onder de auto. Mercedes wil voor de produktie een overeenkomst aangaan met di verse Chinese partners. Dat past ook in het streven van de regering in China. Fabricage in eigen land levert immers werkgelegenheid op.- Mercedes spreekt van een 250.000 exemplaren van deze compacte gezinsauto op jaarbasis. De basisversie zou omgerekend rond de 18 mille moeten kosten. De Duitse producent is geen onbe kende in China. A1 in 1936 is een overeenkomst gesloten voor de bouw van bedrijfswagens. Ander overeenkomsten uit het verleden zijn de produktie van autobus- chassis en de levering van 1000 zware bedrijfswagens in 1979. Van 1987 tot 1989 werkte Merce des-Benz in Changchun samen met de First Automobile Works voor de bouw van ruim achthon- derd auto's uit de 200-serie. In 1993 verkocht het Duitse merk in China al ruim 3.700 personenau- to's en 400 bedrijfswagens. Helmut Werner, voorzitter van de Raad van Bestuur van Mercedes- Benz: „De Chinese automarkt zal Renault Laguna met levenslustige diesel Na dik 150 kilometer toeren staat de brandstofmeter nog even roer- loos op maximum als aan het begin van de rit. Het is een voorbode voor een spaarzaam leven met de Renault Laguna diesel, waarvan het gemiddeld verbruik volgens de producent zo'n 6,6 liter per hon- derd kilometer zal bedragen. De dieselversie van de Laguna komt in februari in Nederland op de markt. Hij zal 44.100.- gaan kosten, inclusief standaard centrale portiervergrendeling met afstands- bediening en stuurbekrachtiging. Het is de uitvoering RN. De luxere RT met ondermeer elektrisch te bedienen buitenspiegels en zijrui- ten komt op 47.300,-. Renault heeft voor zijn troef in de zakelijke middenklasse een nieu- we dieselmotor ontwikkeld. Die heeft een cilinderinhoud van 2,2 li ter en beschikt over drie kleppen per cilinder (twee inlaat, een uit- laat). Het maximum vermogen be- draagt 61 kW/85 pk. Tussen 1.500 en 4.000 toeren/min is altijd 95 procent van het maximum koppel van 142 Nm voorhanden. In de praktijk levert dat een bijzonder willige krachtbron op, zo konden wij tijdens de kennismakingsrit er- varen. Van 0-100 km/uur in zo'n 15 seconden is een knappe presta- tie voor een diesel zonder turbo. Aan de 2,1 liter diesel, die in voor- ganger Renault 21 werd geleverd, mankeerde trouwens niets. Gezien de krappere afmetingen in het vooronder van de Laguna bleek een compactere krachtbron zeer wenselijk. Bovendien beantwoordt ffl: wv&asax \mm Renault Laguna straks leverbaar met een levendige en stille 2,2 liter dieselmotor de nieuwe motor, mede dankzij de drie kleppen per cilinder techniek, aan de jongste eisen op het vlak van uitlaatgasemissie en brandstof- verbruik. Zo zijn, zonder ingrij- pende aanpassingen, in de toe- komst een systeem voor uitlaatgas- recirculatie en een dieselkatalysa- tor toe te voegen. Daarmee zal de emissie voldoen aan de vanaf 1996 geldende normen. Minstens zo belangwekkend en al rijdend heel goed merkbaar is de onderdrukking van dieselrumoer. Slechts een rustig geknor is ergens ver op de achtergrond hoorbaar. Zelfs als het gaspedaal helemaal wordt ingedrukt, blijft het opmer- kelijk rustig in de wagen. De dieselversie is de eerste grote uitbreiding van het gamma van de Laguna, die sinds maart in Neder land op de markt is. In 1996 komt er een turbodiesel. Eind 1995 staat de introductie van de stationwagon op de kalender. Renault verwacht in 1995 in Nederland 10.000 exemplaren van de Laguna te ver- kopen, waarvan 15 procent een diesel zal zijn. Overigens scoort de auto sterk in de zakelijke markt. Over dit jaar bedraagt het aandeel 65 procent, waarvan 40 procent wordt geleast. „Een prima resul- taat", aldus Jacques Lemonnier, algemeen directeur van Renault Nederland. Hij is overigens sinds 1 december directeur van de Franse dealerorganisatie van Renault. Pa trick Debrot is in ons land zijn op- volger. in de nabije toekomst sterk groei- en. Wij verwachten dat het jaar- lijks aantal kentekenbewijzen van nieuwe auto's zal stijgen van ruim 475.000 eenheden nu naar ruim twee miljoen in 2004." Vanzelf- sprekend dat de autoproducent daar als de kippen bij wil zijn. Behalve Mercedes-Benz spreiden ook andere autofabrikanten hun vleu- gels uit in China. Porsche heeft onder de codenaam C88 een gezinsauto ontwikkeld. De fabrikant verwacht jaarlijks zo'n 300.000 tot 500.000 van deze gezinsauto's te bouwen. Volvo Car Corporation heeft onlangs voor het noordoostelijk deel van China een importeur aangesteld. De importeur zal een aantal dealerschap pen op gaan zetten. Het ligt in de bedoeling dat een dealer in de stad Dali an al in het eerste kwartaal van 1995 actief is. Ook in het eerste kwartaal van 1995 levert Chrysler Corporation maar liefst 700 Voyagers af aan de Chinese regering. De auto's zijn allemaal voorzien van een automatische transmissie, airconditioning, twee extra passagiersbanken en een car-audio. Honda heeft hooggespannen verwachten van de Civic vijfdeurs Dit model van de Civic, gebouwd 2.900 gulden, wdarmee dit model de fabriek in het Engelse Swindon, zal een belangrijke bij- drage leveren aan de groei van Honda. Het marktaandeel in Ne derland moet stijgen van 2 procent dit jaar naar 3 procent volgend jaar. De verkoop van 3.500 Civics vijfdeurs is de doelstelling in 1995. Honda Nederland heeft op dit mo ment al weinig reden tot klagen. Met name de Accord heeft gezorgd voor dertig procent meer verkoch- te Honda's. Deze auto scoort heel goed in de zakelijke (lease)markt, waar hij een stijging noteert van maar liefst 50 procent. De verhouding prijs-prestatie lijkt bij de Accord dus in orde. Met de Civic vijfdeurs beoogt Honda het- zelfde te doen. De versie met 1,4 liter 66 kW/90 pk motor, inclusief stuurbekrachtiging en centrale por tiervergrendeling, komt op 32.990 gulden. Voor de versie met de even sterke 1,5 liter VTEC E krachtbron is de prijs slechts dui- zend gulden hoger. „Wij denken dat dat heel scherp is. De motor is een alternatief voor een diesel, die wij nog niet kunnen leveren. Met de VTEC E zijn al veel prijzen in zuinigheidswedstrijden gewonnen. Met deze auto is een gemiddelde van n liter op twintig kilometer haalbaar", aldus G. Waterman, de verkoopdirecteur van Honda Ne derland. Overigens is de prijs van de Civic 3-deurs verlaagd met nu onder de 30 mille uitkomt. De eerste rij-impressies met de naar Europese smaak gestileerde vijfdeurs hebben we opgedaan op het eiland Madeira. Kronkelige wegen met een hoog gehalte haar- speldbochten per kilometer en ste- vige hellingen vormen daar het to- neel. Het is het ideale traject om de handelbaarheid van een auto te be- proeven. De Civic laat zich voor- beeldig leiden. We hadden nauwe- lijks anders verwacht, omdat het voertuig is gebaseerd op de bo- demsectie en de moderne wielop- hanging van de vierdeurs Sedan. Toch voelt de vijfdeurs net even wat meer solide aan. Het zal liggen aan het gebruik van veel dempend materiaal en een op sommige plaatsen verstevigde carrosserie. Tevens heeft deze Honda als novi- teit een soort rolbeugel in de ach- terste dakstijlen. Op de constructie, die de stevigheid ten goede komt, is patent aangevraagd. De 1.5 VTEC E heeft door zijn lange versnellingen wel wat moei- te op de stijle hellingen. In dat ge- val is doortrekken tot aan de rode zone op de toerenteller de oplos- sing om te voorkomen dat de mo tor te ver terugvalt bij het opscha- kelen. De krachtiger 1.6 VTEC versie in de duurdere uitvoeringen had hiervan minder last. Maar ja, die levert dan ook wel 83 kW/113 pk of in het geval van de SR zelfs 93 kW/126 pk. Chrysler Neon is anders Met de Neon is Chrysler een com- pleet nieuwe richting ingeslagen. Het is namelijk de eerste keer dat de Amerikaanse fabrikant een compacte, voorwielaangedreven auto heeft ontworpen. Daarmee wil Chrysler aantonen dat het wel degelijk in staat is om met name de oprukkende Japanse fabrikanten af te troeven. De Neon is eerder dit jaar met veel succes gelanceerd in de Verenigde Staten, thans is Europa aan de beurt. Qua grootte concurreert de auto met Europese produkten als de Opel Astra, de Peugeot 306 en de Volkswagen Golf. Daarbij moet de iets grotere Neon vanwege de hoge basisuitrusting (waaronder twee airbags) en de forse motor wel met de duurdere uitvoeringen worden vergeleken en niet met de instapmodellen. De SE versie staat voor 37.995,- in de prijslijst, de luxere LE-versie kost 41.995,-. Echt grote aantallen zullen daarom van de auto in ons werelddeel niet worden verkocht Als imagebuilder heeft Chrysler met deze Neon een sterke troef in huis gehaald. Vooral de buitenkant maakt de Neon anders dan andere auto's. Het is bepaald een opval- lende auto, met een zeer aparte en aansprekende vormgeving. Met name het neusje, met twee vriende- lijke koplampen, ziet er aandoen- lijk uit. Daarbij biedt de auto ook aardig wat binnenruimte. Chrysler heeft er allerlei comfortverhogen- de extra's in aangebracht, zoals elektrische raambediening voor, centrale portiervergrendeling en stuurbekrachtiging. Voor de bestuurder is het wel even wennen: je zit niet helemaal recht achter het stuur en de linkerknie heeft constant ruzie met het paneel van de elektrische raambediening. Tijdens onze testritten gebeurde het herhaaldelijk, dat met de knie per ongeluk een van de ramen werd geopend. Je leert zo vanzelf af om met je been tegen het portier te leunen. Onder de motorkap schuilt een twee liter viercilinder, die je ty- pisch Amerikaanse eigenschappen mag toeschrijven. Hij levert een topvermogen van 133 pk en een maximum koppel van 175 Nm, maar dan neemt het aantal decibel- len aanzienlijk toe. Amerikanen rijden anders dan Europeanen, wij trekken in het algemeen wat verder door in de versnellingen en houden ook van hogere snelheden. Qua weggedrag is de Neon echt een Europese auto. De bekrachtig- de besturing werkt nauwkeurig. Het deinen dat de Amerikanen al tijd kenmerkte is hier niet van toe- passing. Alleen bij kleine oneffen- heden zou je willen dat andere ve- ren en dempers waren gemonteerd. Kopers kunnen er ondanks deze kanttekeningen vanuit gaan, dat zij met de Neon een goede koop doen. Een internationale jury van auto- journalisten heeft dit Amerikaanse voertuig uitgeroepen tot World Car 1994. Redacties van autobla- den in Frankrijk, Italie, Hong Kong, Zweden en de Verenigde Staten vormden hierbij de jury. De Neon is ook leverbaar met automatischetransmissie De Chrysler Neon ziet er met name van voren vrolijk uit TECHNISCHE GEGEVENS: Motor: 1.996 cm3 Vermogen: 98 kW/133 pk. Acceleratie: 8,8 sec van 0-100kmAiur. Topsnelheid: 200 km/uur. Gem. verbruik: 7,5 ltr/100 km. Gewicht: 1.085 kilo. ROTTERDAM Autostrada - Toepad 15 - 3063 NJ Rotterdam Lancia heeft van zijn nieuwste model, de K(appa), de prijzen be- kend gemaakt. De 2.0 20v vijfcilinder LE komt op 59.950. Het is de goedkoopste. Wie alle luxe wil die Lancia kan bieden, komt nog net uit onder de ton. Het topmodel de 3.0 V6 LS Automatic kost name lijk 97.950 gulden. Voor diegene die veel kilometers rijden en daar bij een spaarzaam verbruik wensen, is er een 2.4 turbodiesel LE van 69.950 gulden. Renault gaat het jaar uit met de 'Grand Luxe Weken'. Tussen 8 de cember en 2 januari 1995 maken kopers van een nieuwe Renault kans het aankoopbedrag, minus belastingheffing, terug te ontvan- gen. Dagelijks kiest een notaris uit de aankoopcontracten van die dag een geluksvogel. De uitslag is iedere dag te zien bij RTL4. Elke koper van een nieuwe Renault krijgt trouwens een weekend voor twee personen in de Franse Vogezen. Daarbij kan elke showroom- bezoeker meedingen naar een auto: de exclusieve Clio Club Med. De Fiat Punto is gekozen tot Auto van het Jaar 1995. De auto kreeg in totaal 370 punten van de 57 juryleden. Op de tweede plaats ein- digde de Volkswagen Polo met 78 punten minder dan de nummer eert. De Opel Omega zat vlak daarachter met een score van 272. Als nummers vier en vijf eindigden de Audi A8 en de Renault Laguna. De auto's zaten dicht op elkaar met respectievelijk 235 en 231 pun ten. De 300 Kia's Besta die in September in Nederland arriveerden waren te weinig voor de vraag in de markt. Daarom zijn nogmaals 100 van deze Koreaanse bestelwagens per boot gearriveerd. Dat betekent dat in 1994 400 Besta's een eigenaar hebben gevonden. Importeur Kia Motors Nederland verwacht dat het succes zich volgend jaar doorzet en schat de verkoop voor 1995 op zo'n 600 stuks. Het succes schrijft de importeur onder andere toe aan de gunstige prijs van de bestelwa gen van 21.900,- (exclusief btw). Als de voortekenen niet bedriegen, zal de AutoRAI volgend jaar vooral een Oosters karakter dragen. We zullen er voor de eerste keer de nieuwe Mitsubishi kunnen aanschouwen, die wordt ge bouwd bij NedCar in Born. Een auto van Japanse oorsprong, ver- vaardigd door Limburgers, dat moet wel iets bijzonders worden. Er.zal meer Japans nieuws zijn: Suzuki heeft onze nationale auto- tentoonstelling uitgekozen voor de lancering van een nieuw model ja de C-klasse, waarin auto's als de Opel Astra, de Volkswagen -tJolf en de Ford Escort vallen. Een,van 's werelds grootste produ- centen van kleine auto's stapt hiermee een nieuw tijdperk in, want nooit eerder voerde Suzuki een model van dit formaat. Tijdens de RAI zullen met name de Koreaanse fabrikanten flink uit- halen. Nieuwkomer Daewoo presenteert zich voor het eerst aan het publiek, met modellen die zijn afgeleid van de Opel Kadett en de Opel Ascona. In het verleden werkte Daewoo namelijk samen met General Motors, de moeder van Opel. KIA, dat al enige tijd op de Nederlandse markt aanwezig is, zal ondermeer dedriedeurs uitvoe ring van de Sportage tonen. Het grootste Koreaanse merk, Hyundai, is het natuurlijk aan zijn stand verplicht om flink uit te halen. Je laat je door je eigen landgenoten immers niet ondersneeuwen. Onder meer zal een zeer interessant studiemodel, de HCDII, te zien zijn. Natuurlijk zullen ook de Westerse fabrikanten hun uiterste best doen om met allerlei zaken en modellen de aandacht van ons alle maal te trekken. Voor de AutoRAI komt het echte nieuws toch uit het Verre Oosten. HENRI STOLWUK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 9