Missie Fiat Punto lijkt te slagen Nissan 200SX: sportlimousine autotest Alfa 146: waardige opvolger van de Alfa 33 Crystal Prijzen Felicia Prijzen voor A8 Golf VR6 syncro Nooit te oud om te leren Kerstexpositie Zelf sleutelen Snel Pittig Jt-SHe Woensdag 14december 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 We schrijven eind augustus 1993. Fiat onthult in Turijn met veel show een nieuwe auto. Het is de Punto. De ver- wachtingen zijn hooggespan- nen. Paolo Cantarella, de top- man van Fiat Auto, windt er bij de presentatie geen doek- jes om. De Punto dient een regelrechte verkoopknaller te worden, niet alleen in Italie maar ook in de rest van Euro- pa. Nu, ruim een jaar later lijkt de mis sie van de Punto in meer dan een opzicht geslaagd. Van de auto zijn al 680.000 exemplaren in Europa verkocht, waarvan in Nederland 8.500. Voorts heeft Fiat de felbe- geerde titel Auto van het Jaar 1995 gekregen. De producent ziet dat als een bekroning voor alle inspannin- gen. Het ontwerp van de Punto is van de hand van Giorgetto Giugiaro. Fris en eigenzinnig zijn de ken- merken. De auto is opvallend com pact van buiten maar biedt in zijn klasse grensverleggende binnen- ruimte. Fiat heeft werkelijk alles op alles gezet om de auto zo snel mogelijk in Europa op de markt te krijgen. Fiat Punto, Auto van het Jaar 1995 Op de voor de Italianen zo belang- rijke thuismarkt dreigt immers een toenemende concurrentie vanuit Japan. De al jaren gehanteerde protectionistische importrestricties zullen verdwijnen. Daarom was haast geboden. Cantarella zei bij de introductie: „Tussen de goed- keuring van het ontwerp en de start van de produktie zaten slechts 35 maanden." In Melfi in Zuid-Italie is voor de Punto een nieuwe fa- briek opgezet. In totaal is zo'n 6,5 miljard gulden genvesteerd in het project. Fiat heeft enorm veel energie ge- stoken in de zorg voor kwaliteit. In de eerste plaats zijn chassis en car- rosserie van de Punto stijf gemaakt met op sommige plaatsen twee keer zo dik plaatstaal als gebruike- lijk. Verder is een grootscheeps trainingsprogramma opgezet voor 50.000 medewerkers van alle dea lers in Europa. Op het vlak van veiligheid heeft Fiat met de Punto in het segment van compacte auto's in elk geval binnen Europa van meet af aan de top willen bereiken. Een airbag voor de bestuurder is bijvoorbeeld standaard op de luxe Punto ELX- versies en de GT. Op de andere ty- pevarianten is die als extra lever- baar. Ook voor de passagierszijde levert Fiat een airbag als optie voor de Punto. De wegligging is prima en de ve- ring comfortabel. Die lijkt zelfs op dat van een veel grotere auto. Dat komt doordat de wielen achter mooi op de hoeken staan. De korte neus, waarvan de lijn vloeiend overloopt in de grote voorruit, zorgt voor een zeer lage luchtweer- stand (Cw 0,31). De Punto is er in geweldig veel uit- voeringen. Zowel drie- en vijf- deurs en in de uitrustingniveaus S, EL, SX, ELX en GT. Ook is er een cabriolet te leveren. Het motoren- aanbod is eveneens ruim. De spits wordt afgebeten door een 1.1 ltr (55 pk), al dan niet met zesbak. De andere krachtbronnen zijn een 1.2 ltr (60 pk), een 1.2 ltr (75 pk), 1.6 ltr (90 pk) en voor de GT een 1.4 ltr turbomotor (136 pk). Verder is er een turbodiesel van 1.7 ltr (72 pk). Traditiegetrouw houdt ook dit jaar het Autotron Rosmalen de Kerst expositie. Italiaanse grootheden als Ferrari, Bugatti en Lamborghini stelen de show. Behalve deze au to's staan er ook diverse schaalmo- dellen. Het zijn allemaal Ferrari's van de verzamelaarsclub Ferrari On Scale. De Kerstexpositie start op 23 december en duurt tot en met 8 januari. Gedurende deze 17 da- gen is de show te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt 13,50,- voor volwasse- nen, voor kinderen is het een tient- je- Voor de autoliefhebbers die af en toe zelf iets aan de auto willen doen is er een handig boek op de markt: 'Zelf Sleutelen' Het boek beschrijft niet alleen hoe te werk te gaan bij bijvoorbeeld de vervan- ging van een oliefilter, maar maakt dit tevens duidelijk aan de hand van illustraties en foto's. Bij elke beschrijving wordt aangegeven welke materialen en gereedschap- pen nodig zijn. Achterin het boek is een lijst met gereedschappen op- genomen.De prijs van het boek is f 29,75,-. De Nissan 200SX is een luxe sportlimousine Nissan heeft onlangs zijn 'ijzeren hand in fluwelen handschoen' ge- presenteerd. Op deze manier be schrijft de Japanse autofabrikant de 200SX. Een neutraal, bijna on- opvallend, uiterlijk waaronder een berg aan vermogen schuil gaat. Om precies te zijn levert de 200SX 147 kW/200 pk, goed voor een topsnelheid van 235 km/u. De ac celerate van nul tot 100 vergt slechts 7,5 seconden. Deze tweeli- ter, viercilinder turbo motor vormt de 'ijzeren hand', dezelfde zoals die wordt toegepast in de Nissan Sunny GTI-R rallywagen. De fluwelen handschoen staat voor de neutrale vormgeving en het luxe interieur. Lederen bekleding en airconditioning zijn standaard. De Japanse sportwagen laat de klant slechts twee keuzes: koop ik hem of niet en wil ik er een met of zon- der automatische transmissie. Ook alle denkbare veiligheids- voorzieningen als airbags, voor rij- der en bijrijder, zijn net als het abs- remsysteem en gordelspanners standaard. Hetzelfde geldt voor stoelverwarming, elektrisch te be- dienen ramen, centrale vergrende- ling en een visco sperdifferentieel tussen de aangedreven achterwie- len, dat een slip moet onderdruk- ken. Ofschoon de 200SX op gebied van prestaties en volledigheid veel concurrenten het nakijken geeft, komt de auto niet over als een sportwagen. Eerder is de auto een voor hoge kruissnelheden geschik- te sportlimousine. Veel coups on- derscheiden zich door een sportief karakter en een uitgesproken, meestal opvallend, design, de Nis san blinkt vooral uit in soberheid. De 200SX moet het hebben van de mensen die altijd roepen dat het vooral gaat 'om wat erin zit'. Nissan stelt dat deze auto vooral 'empty-nesters' dient aan te spre- ken. Het zijn mensen waarvan de kinderen het huis uit zijn en die niet meer primair op zoek zijn naar veel binnenruimte. Handgescha- keld kost de Nissan 200SX 79.800,-, automatische transmissie vergtbijbetaling van 4.500,-. Goed nieuws voor de liefhebbers van de Alfa 33, de compacte Alfa die sedert dit jaar niet meer ge- bouwd wordt. De Alfa 146, recent op de Bologna Motor Show gepre- senteerd, is een meer dan waardige opvolger van dit model. Eerder lanceerden de Italianen de Alfa 145, een driedeurs hatchback, met een duidelijk andere vorm dan de Alfa 33. De nieuwe Alfa 146 heeft de be- kende subtiele mix van een sedan- vorm (met aparte kofferbak) en hatchback (met 'vijfde' deur). De achterklep loopt onderaan de ruit iets horizontaal door, een stijlken- merk dat ook de trotse Alfa 33 had. De achterbumper steekt daarbij een weinig schuin omhoog. Van de zijkant bezien heeft de 146 daar- door een taps toelopende achterzij- de: een fraai einde van het Italiaan se koetswerk. De achterkant strak en vlak vorm gegeven. De voorzijde is gelijk aan die van de 145, met de opvallende punt- vorm van de gril. Het zij-aanzicht van de 146 toont veel gelijkenis met de grotere 155, het model waarmee Alfa Romeo opnieuw race-historie schrijft. Met name de richel die van de koplamp tot de achterklep loopt, langs de deurgre- pen, onderstreept deze indruk. Qua motorisering wijkt de jonge Alfa niet af van zijn kloon, de 145. Naar keuze is hij met de 1.4i; 1,6i en 1.7i 16V benzinemotor lever- baar of de 1.9 Turbodiesel. De Al fa 146 zal in mei 1995 zijn opw- achting maken bij de Nederlandse Alfa Romeo dealers. De Alfa 146 is de opvolger van de 33 Lancia Dedra SW: Gezinsvervoer in stijlvolle ambiance Transport van al wat niet vies is, daar leent Lancia's Dedra SW zich het beste voor. De auto getuigt in alle opzichten van een stijlvolle kijk op de zaken. Het is puur zonde om een verharende hond, een zak tuinaarde of snelhardend cement in de achterbak te stoppen. Golftas- sen of een complete kofferset, ui- teraard van Italiaans design, zijn meer op hun plaats.' Het is de conclusie na een weekje rijden met de Dedra SW. De aan- duiding staat voor Station Wagon. Een overzichtelijk instrumentari- um in een met wortelnotehout af- gewerkte dashboard springen di rect in het oog. De klokken ter con- trole van vitale functies zoals olie- en watertemperatuur zijn prima af te lezen. De bedieningshendels aan het stuur dienen voor de ruitewis- sers, verwarming van buitenspie- gels en achterruit en de mistlamp achter. De testauto was van de uitvoering LS. Elektrisch te bedienen voor- en achterruiten, elektrisch verstel- TECHNISCHE GEGEVENS: Motor: 1.750 cm3 Vermogen: 74 kW/101 pk Acceleratie: 12,7 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 180 km/uur. Gem. verbruik: 9 ltr./100 km. Gewicht: 1.255 kilo. bare en verwarmde spiegels zijn dan ondermeer standaard. Dat geldt eveneens voor de lichtmeta- len velgen en mistlampen voor. In deze gedaante verlaat de Dedra SW voor 45.950,-de showroom. De liefhebber van bijzondere luxe kan aan deze auto nog heel wat meer geld spenderen. Op de test- wagen zat voor niet minder dan 10.740,- aan accessoires. Onder andere een prima werkende airco 4.750,-) en een abs-remsysteem 4.000,-). Niet standaard, maar wel een eis van bijna iedere verze- keringsmaatschappij is een afdek- systeem voor de bagageruimte 425,-). De motorisering is dik in orde. De 1,8 liter viercilinder motor met brandstofinjectie weet prima raad met de 1.255 kilogram wegende Dedra. Het blok levert 74 kW/101 pk wat voldoende is voor een top snelheid van 180 km/uur. Volgens de fabriek verstrijken er 12,7 se conden om bij vol gas de teller op de honderd te krijgen. Indrukwek- kende prestaties voor een gezins- auto van dit kaliber. De Lancia springt niet echt zuinig om met de ongelode benzine. Vol gens de fabriek is een verbruik van 1 op 12,5 haalbaar, maar dan dient wel zeer terughoudend te worden gereden. Daartoe nodigt de Lancia niet bepaald uit. Integendeel, het is juist de ideale auto voor wie van stevig doorrijden houdt. Het ver bruik zal dan in de richting uitko- men van 1 liter op 10 kilometer. Stationwagens als deze worden naast hun wonderschone uiterlijk veelal ook gekozen vanwege de laadmogelijkheden. Met die baga geruimte zit het wel goed. Zelfs onder een klep in de vloer schuilt nog wat bergruimte. Het lijkt de plek van het reservewiel, maar dat, het zogenaamde thuiskomertje, be- vindt zich achter het linker paneel in de laadruimte. De Lancia Dedra SW is een fraaie verschijning en rijdt uitstekend. De klassieke aandoende stijl met veel chroom en het comfortabele interi eur geven de auto klasse. Boven- dien is hij voorzien van een paar voortreffelijke stoelen voorin. Je zou willen dat ze eruit konden om ze in huis te gebruiken. Maar he- laas, dat gaat niet. De bagageruimte is niet alleen fors, maar tevens rondom bedekt met tapijt van goede kwaliteit Een stijlvolle vormgeving kenmerkt de Lancia Dedra SW Peugeot heeft drie speciale modellen die staan te schitteren in de showroom. De 106, 306 en 405 zijn namelijk te koop onder de naam Crystal. Alle modellen kennen een aantal zeer aantrekkelijke extra's. Als basis voor de 106 diende de XR met 11 benzine- of 1.5 dieselmotor. De auto is te koop vanaf 25.995,-. De 306 Crystal is ook afgeleid van de XR uitvoering maar dan met 1.4 benzine- of 1.9 dieselmotor. De prijs van deze Peugeot start bij de 31.990.-. De 405 Crystal is in sedan versie te verkrijgen, maar ook als stationwa- gen. Deze speciale 405 verlaat de showroom vanaf 36.530,-. De prijzen van de nieuwe Skoda Felicia, de opvolger van de Favo- rit, zijn bekend. De LXi met 1,3 liter motor met een vermogen van 40 kW/54 pk kost 20.495,-. De luxere versie, de GLXi heeft een prijs van 21.795,-. Deze versie beschikt eveneens over een 1,3 li ter motor, maar dan met een vermogen van 50 kW/68 pk. De Audi A8 staat wereldwijd hoog aangeschreven. Dat valt op te maken uit de vele internationale onderscheidingen die aan de Audi zijn toegekend. Zo ontving de auto in Duitsland Das Goldenes Len- krad voor auto's in de topklasse. De A8 werd vooral geprezen van wege de ruimte en het brandstofverbruik. In Engeland ontving de Audi de IBCAM Auto Design Award. Desing, constructie van de carrosserie, ergonomie, veiligheid en af- werking zijn bij het uitloven van deze prijs de belangrijkste selectie- criteria. In Amerika won de A8 een prijs voor de meest bijzondere innovatie van 1994 in de automobieltechniek. Deze prijs werd toegekend door het tijdschrift 'Popular Science'. Een zescilindermotor met vierwielaandrijving, dat biedt de nieuwe Volkswagen Golf VR6 syncro. Deze auto die aan de top van het Golf gamma staat zal volgend jaar januari op de Nederlandse markt verschijnen. Onder de motorkap huist een 2,9 liter motor die een vermogen heeft van 140 kW/190 pk. Hiermee bereikt de VR6 een topsnelheid van 225 kilometer per uur. Naast de krachtige motor be- horen gordelspanners, abs en een airbag tot de standaarduitrusting van de auto. Het is een rare gewaarwording: het oer-Duitse Porsche hanteert Ja panse methoden. Bij de fabriek in Stuttgart zijn 'Kaizen' workshops om de kwaliteit en de produktiviteit te verbeteren een alledaags be- grip. Het is geen toeval, want toen Porsche een paar jaar geleden ba- lanceerde op de rand van de financiele afgrond zijn Japanners aan- getrokken om de problemen te lijf te gaan. Het bezit van een Porsche geldt in bepaalde kringen nog immer als het ultieme statussymbool. Teren op een roemruchte naam van wel- eer gaat vandaag de dag niet meer. Ook hier verlangt de koper een goede verhouding tussen prijs en kwaliteit. Porsche heeft zijn trots opzij gezet en zich de leidraad 'je bent nooit te oud om te leren' aan- gemeten. Dr. Wendelin Wiedeking, de voorzitter van de raad van bestuur bij Porsche, verhult niet dat de Japanners Porsche weer op de rit heb ben gezet. „Wij weten waarin we beter zijn dan onze concurrenten uit het Verre Oosten, maar we weten ook waar onze concurrenten beter zijn dan wij. Zij zijn meesters op het gebied van de produk tie." De betrokken Japanners vergaarden hun kennis in dienst van Toyo ta, dat in alle opzichten baanbrekend werk heeft gedaan bij het op- zetten van rationele produktieprocessen en de bijbehorende kwali- teitscontroles. In een aantal sessies maakten de Japanners hun be- doelingen waar, daarbij werd benadrukt dat iedereen verantwoorde- lijk is voor zijn eigen werkzaamheden. Het uitgangspunt is heel simpel: problemen moet je direct oplossen, voor je naar huis gaat, dan is het morgen geen probleem meer. Het heeft resultaat: het aan tal fouten in de produktie bij Porsche is gehalveerd, terwijl de ge- middelde bouwtijd per auto is bekort met zo'n 35 procent. Alle rationaliteit neemt niet weg, dat Porsches aansprekende sport- auto's zijn, waar kleine en grote jongetjes van dromen. Dat ze dank- zij Japanse produktiemethoden een stuk betrouwbaarder zijn dan voorheen geeft aan, dat samenwerking tussen Oost en West voor al le betrokkenen zinvol is. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17