NedCar licht tipje van Mitsubishi-sluier op Des Bouvrie geboeid door Renault Twingo Cadillac blijft imponeren Dat scheelt een koffer autotest Extra medewerkers DAF Fikse naheffing Fransen slanken verder af Motorfiets BMW India 100.000 Astra's Onderhoud gratis Wij gaan ervoor jppP Peugeot 306 STDT sedan: Technische gegevens: Europese markt Investeringen --- Reputatie Stevige brul Woensdag 21 december 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 De nieuwe Mitsubishi heeft eeri duidelijke wigvorm. De eerste schetsen van de Mitsubi shi die medio volgend jaar van de band zal lopen bij NedCar in Born zijn vrijgegeven. De vijfdeurs hatchback, die de codenaam MX draagt, za! voor het eerst te bewon- deren zijn tijdens de AutoRAI be gin februari. Dan zal ook de defini- tieve naam worden onthuld. Volvo zal korte tijd later op basis van dezelfde bodemplaat een eigen auto uitbrengen, die eveneens in Born zal worden gebouwd. Deze moet de huidige 400-serie vervan- gen. Op jaarbasis moeten van elk van de twee modellen ten minste 100,000 exemplaren worden ge bouwd, maar bij gebleken succes kan dat aantal met relatief eenvou- dige maatregelen en investeringen moeiteloos verdubbelen. Nooit eerder had Nederland zo'n grote autofabriek binnen de landsgren- zen. Aan het ontwerp van de MX is bij- gedragen door diverse designcen- tra van Mitsubishi, maar het defini- tieve ontwerp is vormgegeven in Duitsland. De auto is bedoeld voor de Europese markt, waarbij Mitsu bishi deze positioned! tussen de huidige Galant en Lancer in. De MX heeft duidelijk een kort motorcompartiment, waardoor het interieur wat naar voren kan schui- ven. Daarbij is de achtersteven re latief hoog, wat zorgt voor een sportieve uitstraling. Voor de aan- drijving zullen viercilinder benzi- nemotoren van 1,6 of 1,8 liter zorgen. In de toekomst komt daar een 1,9 liter diesel bij. In NedCar is sinds de deelneming door Mitsubishi in 1991 al meer dan 3,4 miljard gulden genves- teerd. Daarbij is vooral veel aan- dacht gegeven aan het opvoeren van de produktiviteit en de kwali- teit. Er zijn bijvoorbeeld meer dan 300 ultramoderne robotten gen- stalleerd, waardoor de gemiddelde produktietijd per auto op circa twintig uur uitkomt. Bij de huidige Volvo 400-serie is dat circa 27 uur. Het produktiesysteem is vooral op Japanse leest geschoeid. Vele tien- tallen medewerkers van NedCar hebben daarvoor stage gelopen bij fabrieken van Mitsubishi in Japan Het gevolg is, dat de Nederlandse fabriek tot de modernste produk- tiecentra in de wereld behoort. Op dit moment zijn de aandelen nog gelijkelijk verdeeld over Mitsubi shi, Volvo Car en de Nederlandse staat, maar over een paar jaar zal de Nederlandse staat terugtreden. Doordat meer dan tachtig procent van de onderdelen van Nederland se en Europese leveranciers wordt ingekocht, geldt de auto als een Europees produkt. Dat valt daar- mee buiten de importquota voor Japanse auto's. Nederlandse toele- veranciers zijn onder meer Akzo Nobel (coatings en lakken), Ches- wick (uitlaatsystemen), Dynoplast (kunststoffen onderdelen), Inalfa (zonneschuifdaken), Niftrick (kunststoffen onderdelen). Philips (speakers), Technoplast (kunststoffen onderdelen), UPR (uitlaatspruitstukken) en Varta Bosch (accu's). Bij de Renault Twingo is het ei- genlijk heel eenvoudig. Je vindt hem ontzetterkl mooi of juist af- schuwelijk lelijk. Feit blijft dat de wagen heel vernieuwend is: Een compacte auto met een opvallende design, waarbij de voorkant iets wegheeft van een gezicht. Interieurontwerper Jan des Bou vrie spreekt graag zijn waardering uit over het kleinste lid van de fa- Nederland: Aantal perso- nenauto's naar kleur (in kleur Rood Grijs Blauw Wit Groen Zwart Beige Bruin Geel Overig Bron: CBS 94 82 22,1 15,8 19,2 9,8 18,9 15,5 16,1 4,8 8,6 15,4 6,0 0,9 3,8 8,2 3,1 11,0 1.0 9,6 0.8 9,0 milie Renault. Zo bleek uit zijn be- toog over de Twingo dat hij hield op verzoek van Renault Neder land. Opvallend vindt hij dat de sterke vormgeving die de buiteri- kant heeft, terugkomt in het interi eur, Bij veel Duitse auto's vinden we een standaard design voor het interieur terug. Ik vind dat saai worden. De Twingo is verre van dat. Het interieur moet ook iets ge- zelligs hebben. want de automobi- list zit immers veel in deze omge- ving. Niet alleen de bekleding van de stoelen komt vrolijk over ook de blauwe knoppen in het dash board. Het maakt het Twingo inte rieur heel levendig." We zien nu al dat veel andere auto- fabrikanten de Twingo lijn oppak- ken. Helaas is Fiat hiermee met de Cinquecento niet echt geslaagd. Ik weet zeker dat de Renault de ko- mende jaren niet weg te denken is qua vormgeving'.' Wat de kleuren van deze kleine ruime Renault betreft vraagt Des Bouvrie zich af waarom er geen witte auto is. Renault antwoordt hierop dat deze wel degelijk lever- baar is, maar op bestelling. Een au to in de basiskleuren wit of zwart vind ik eigenlijk het mooiste, ver- klaart Des Bouvrie zijn liefde voor wit en zwart. Het model van de au to komt met deze kleuren het beste tot zijn recht. Ik moet zeggen dat de speciale Twingo kleuren wel heel mooi en passend zijn. Dus wat dat betreft is het Twingogroen, - rood, -geel of-blauw absoluut ge- schikt voor deze auto'.' Uit onderzoek blijkt dat de kleuren van een auto overeenkomstig zijn met de modetrends. Was in 1982 de kleur bruin nog een veel voor- komende lakkleur van auto's, in 1994 is deze kleur bijna geheel uit het zicht verdwenen. Zo blijkt he- den ten dage zwart veel meer voor te komen dan in de jaren tachtig. Wel blijkt dat rood een kleur is waar automobilisten altijd al een grote voorkeur voor hadden. Imponerend is de Cadillac Eldorado Touring Coupe zeker. Het interieur van de Twingo ziet er speels en vrolijk uit. Magistraal is de uitstraling van een Cadillac. Dat was al zo in de jaren vijftig met de Eldorado Seville 59), de auto met die enorme staartvinnen' op de kofferbak. Het is vandaag de dag nog steeds zo. De jonge garde van Cadillac, de STS (Seville Touring Sedan) en de Eldorado Touring Coupe, impone ren. Zelfs nu de vinnen allang ver- leden tijd zijn. Onbekend maakt echter onbemind. Want hoewel producent General Motors er alles aandoet om de Ca dillacs te presenteren als werkelij- ke toppers op het gebied van kwa- liteit. prestaties en comfort, loopt het niet bepaald storm. Een prijs van ruimschoots boven de 150.000 gulden is een hele som voor een auto, die in Nederland niet is geze- gend met een waslijst aan gebrui- kerservaringen als bijvoorbeeld Mercedes-Benz. DeCadillac is van oudsher een schaars verkocht arti- kel in ons land. General Motors werkt niettemin onverdroten verder aan versterking van de reputatie. Voor het model- jaar 1995 is met name de vorm van de Cadillac Eldorado Touring Coupe veranderd. Dit model heeft door de rondere vormen en hogere taille 'een gespierd uiterlijk gekre- gen'. althans volgens Stephen L. Kraft, Directeur Europe voor Ca dillac. Voorts is de auto technisch geoptimaliseerd, net als het zuster- model STS (Seville Touring Se dan). Tijdens een korte kennismaking op binnenwegen en de Autobahn in Duitsland viel direct de vrij strakke wegligging op. De Cadillacs her- bergen heel wat elektronica om de wielen onder alle omstandigheden optimaal wegcontact te laten hou- den. De wagen is getooid met een per wiel geregeld ABS en met een anti-slip-regeling(ASR).Tevensis een sensor gemonteerd, die de stuuruitslag registreert en door- geeft aan de computer voor de re- geling van de veerkarakteristiek. Het systeem zorgt ervoor dat de auto in bochten zo mooi vlak blijft. Het enige dat nog herinnert aan vroegere 'Amerikanen' is het lich- te nadeinen als een verkeersdrem- pel wat (te) snel is genomen. Achter de imposante grille huist een dikke 4,6 liter V8 met in totaal 32 kleppen. Zodra het gaspedaal stevig wordt doorgedrukt en de op vallend vlot schakelende automaat een trapje teruggaat, kleurt het mo- torgeluid van een zacht gespin naar een donkerbruine brul. Door het geweldige koppel van een slordige 400 Nm bedraagt de acceleratie van 0-100 kmAiur een ruime zeven seconden, een beste waarde voor een voertuig van dit formaat. Het maximum vermogen bedraagt 224 Kw/300 pk. De kracht van de Cadillac ligt niet in het sportieve maar meer in het lange reizen. Het is wat dat betreft meer een duursporter, waarmee comfortabel uren achtereen is te rijden. GM stelt dat bijvoorbeeld maar eens in de 160.000 km! een uitgebreide motorcontrole nodig is. Normaal volstaat tussendoor slechts het verwisselen van olie en filters. De versnellingsbakolie hoeft er onder normale omstandig heden nooit uit. Prijzen van de nieuwe Cadillacs zijn nog niet vastgesteld, maar die zullen ongetwijfeld boven de an- derhalve ton liggen. De Eldorado Touring Coupe kostte immers in zijn vorige gedaante al 159.500 gulden. Maar dan krijgt de koper wel het summum van luxe. Het is wel wat zoeken met al die druk- I toetsen links en rechts van de teller voor de bediening van boordcom- puter en klimaatregeling. Toch heerst in deze auto de weldaad, hetgeen de met wulps geplooid leer beklede stoelen perfect weer- spiegelen. Bij de dieselende Peugeot 306 se dan vallen twee zaken op: de brandstoftank is niet gauw leeg en de kofferbak niet snel vol. Het zijn twee prettige eigenschappen, die deze auto ideaal maken voor ie- mand, die veel kilometers maakt en daarnaast geregeld met het ge- zin op pad gaat. Wij hadden niet de minste uitvoe- ring van de 306 sedan. De diesel rijder is bij Peugeot in elk geval niet aangewezen op n enkel uitrus- tingsniveau. De koper kan kiezen uit maar liefst drie varianten: SL, SR en ST, oplopend in luxe. Voor ons stond de STDT klaar, waarbij de laatste twee letters staan voor Diesel Turbo. In deze uitdossing is het met recht een auto met alles erop en eraan. Elektrisch te bedienen portierrui- ten en buitenspiegels, centrale por- tiervergrendeling met afstandsbe- diening, velours bekleding, getint glas en stuurbekrachtiging. Dit laatste is overigens standaard aan- wezig op alle uitvoeringen van de 306 sedan, dus ook op die met ben- zinemotor. De testauto beschikte voorts nog over een airbag, die Peugeot tegen een meerprijs van 1.250 gulden levert. Het is comfortabel rijden met deze STDT en dat mag ook wel, gezien het bedrag van 42.770 gulden waarvoor deze versie te koop is. Motorgeluiden zijn opvallend goed gedempt. Zelfs als er eens stevig aan wordt getrokken. is er geen sprake van een te veel aan dieselrumoer. De krachtbron pres- teert voortreffelijk. Veel benzine- auto's is het nakijken te geven. Dan blijf je als bestuurder toch nog lachen, omdat zelfs bij stevig gas geven het verbruik niet ongunsti- ger uitpakt dan zo'n n liter op 16 kilometer. De sedan oogt leuk. Er is niet zo- maar een kofferbak aangeplakt. Een belangrijk deel van de auto is volledig nieuw ontworpen. Hij is maar liefst 24 centimeter langer dan de 306 driedeurs. Mede daar- De ST-uitvoering van de 306 sedan zit vol luxe. De lichtmetalen velgen zijn overigens niet standaard. door heeft de bagageruimte een royale inhoud van 460 liter. Op een koffertje meer hoeft niet te worden gekeken. Handig is het ook dat de achterbank in twee on- gelijke delen (volgens de verhou- ding 60/40 procent) is neer te klap- pen. Vering en schokdemping zijn op zijn Frans, zacht, afgesteld. Geluk- kig heeft dat geen invloed op de stabiliteit, mede doordat de auto is voorzien van tamelijk zware stabi- lisatiestangen. De instapversie van de Peugeot 306 sedan beschikt over een 1,4 li ter motor van 55 kW/75 pk. De prijs daarvan bedraagt 32.715 gul den. Er zijn ook een 1,6 en een 1,8 liter benzinekrachtbron te leveren alsmede een 1,9 diesel. De sedan zal zeker voor een extra impuls van de 306 verkoop gaan zorgen. Met dit model scoort Peu geot toch al niet slecht. In Europa bekleedt het voertuig de vierde plaats in zijn segment. In Duitsland staat hij als importauto op de eerste plaats. Motor: 1.905 cm3 Vermogen: 67 kW/92 pk. Acceleratie: 12,4 sec vanO-lOOkm/uur. Topsnelheid: 180km/uur. Gem. verbruik: 6,0 ltr/100 km Gewicht: 1.102 kilo. De kofferbak biedt veel ruimte DAF Trucks zoekt opnieuw extra medewerkers. De Nederlandse fa- brikant wil in Eindhoven 150 extra mensen aannemen en in de Bel- gische vestiging in Westerlo nog eens vijftig. Bij DAF werken nu 4100 medewerkers, waarvan iets meer dan de helft op de produktie- afdelingen. De eisen die aan een grijs kenteken kleven zijn begin dit jaar gewij- zigd. Voor velen betekende dit dat de auto aangepast moest worden. om zo nog met grijs kenteken te kunnen blijven rijden. Als bij con- trole echter blijkt dat de auto ook maar enigszins afwijkt van de ei sen dan kan de gebruiker een fikse naheffing van de BPM (Belas- ting Personenauto s en Motoren) krijgen. Zo mag bijvoprbeeld het tussenschot (tussen voorstoelen en bagageruimte) geen gat bevat- ten. Het is daarom zaak de eisen goed na te volgen, want de nahef fing kan in de duizenden guldens gaan lopen. De drie Franse autoproducenten Renault, Peugeot en Citron zullen volgend jaar met drieduizend medewerkers inkrimpen. Het is de be- doeling dat vertrekkende medewerkers niet meer worden vervan- gen. De Franse producenten willen zo hun produktiviteit opvoeren De laatste tien jaar hebben de merken al 140.000 banen afgestoten. BMW gaat samen met de Indiase producent Hero de F650 motor fiets maken. Begin 1995 zal de overeenkomst worden getekend De produktie-omvang gaat aanvankelijk slechts 600 motorfietsen per jaar bedragen. Beide bedrijven zullen vervolgens de mogelijkheid om gezamenlijk auto's te produceren verder onderzoeken. In India worden jaarlijks twee miljoen motorfietsen verkocht. Van de Opel Astra is onlangs het lOO.OOOste exemplaar in Neder- land verkocht. Dit aantal werd bereikt in bijna drie jaar de Astra verscheen eind 1991 op de Nederlandse markt. De Opel" was toen direct in drie- en vijfdeurs leverbaar en als stationwagon. De vier- deurssedan kwam in mei 1992 en de cabriolet volgde in juni 1993 De aflevering van de lOO.OOOste Astra gebeurde op feestelijke wij- Subaru neemt gedurende vier jaar alle onderhoudskosten van een nieuw gekochte auto voor zijn rekening. Het aanbod geldt alleen als de Subaru in de laatste twee weken van dit jaar wordt gekocht. Over een periode van vier jaar, of 100.000 kilometer - net wat zich het eerste aandient - is de koper geen cent kwijt aan onderhoud. Koopt hij ot zij in deze periode opnieuw een Subaru, dan voert de dealer ook dan het onderhoud kosteloos uit gedurende vier jaar of 100.000 kilometer. Door elke keer binnen vier jaar een nieuwe Subaru te ko- pen, kan het onderhoud lange tijd gratis worden gehouden. Het aan bod geldt voor alle modellen, behoudens de actie-uitvoeringen. Oog voor service is voor veel bedrijven van levensbelang. Als u bij een garage komt met uw auto dan is het wel zo prettig als de recep tionist u vriendelijk te woord staat en snel voor een oplossing weet te zorgen. Zo nietdan gaan we toch naar een under. Helaas kunnen we dat als consument niet in alle gevallen beslissen, omdat er sim- pel geen concurrent is zoals bij het openbaar ven'oer. ^et m'j een H°e^e gedachte om me per trein naar Schtphol te begeven. In de maandagochtendspits zou dat wel eens even snel kunnen zijn. Bovendien bleek het retourtje nog wat goed- koper uit te pakken dan 24 uurparkeren op onze nationale luchtha- ven. De trein is in dat geval zo gek nog niet. Helaas, wat zelden voorkomt: er stond een treinstel met panne op hettraject. Oponthoud op het spoor, fdevorming op de rails. Al met al leverde de storing een vertraging op van drie kwartier. Dat was voldoende om het vliegtuig te missen. waarna niets anders restte dan overboeken naar een toestel dat twee uur later vertrok Alle- maal uiterst lastig. Hoewel de betrouwbaarheid van het NS-materieel als hoog te boek staat, een technische storing kan zich altijd voordoen. Dat is echter geen pleister op de wonde. Het zou van meer dienend gevoel hebben getuigd als we in de stilstaande trein wat meer informalie hadden gek re gen. Geruime tijd wisten we als passagiers niet hoe long we bij benadering zouden stilstaan. Niet dat de storing daarmee is op- gelost, maar een beetje uitleg en wat informatie staat wel zo vrien delijk. Pas bij aankomst op Schiphol, het eindpunt, volgde een ex- cuus uit de intercom: gelukkig, een lichtpuntje. 'Wij gaan ervoorhoort televisie kijkend Nederland geregeld in spotjes, waarin NS-personeel en NS-bedrijven de privatisering toe- juichen. Prima, maar dan graag met oog voor service, wat in elk dienend bedrijfheel normaal is. Anders blijf ik liever met de auto in dejile, hebje ten minste verkeersinformatie. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17