De snelheid waarmee het deeg rijst voorspelt de toekomst Bassie Adriaan Lachspektakelshow Onze spectaculaire POLITIE RAPPORT JB Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... MaasposT Burgerlijke Stand Reisdocument op maat Brandweer Schiedamsemiss MaasposT Oliebollen stammen uit offerfeesten voor de goden FM 106.7 en kabel 96.1 Winterfestival Programma Wegens onze jaarlijkse collectie vvisseling, alle uitlopende 1994 collectie met Kamer van Koophandel en rabrieken voor Rotterdam en de Beneden** Maas een Woensdag 28 december 1994 MaasstaD weekbladen SCHIEDAM ROTTERDAM Oliebol len horen bij Oud en Nieuw, zoals kerstbomen bij Kerst- mis en pepernoten bij Sin- terklaas. Wie herinnert zich niet de enorme stapel olie bollen die vader of moeder altijd bakte volgens het re- cept van oma, waarvan er steevast grote hoeveelheden overbleven voor de volgen- de dag aan het nieuw- jaarsontbijt? Het bakken zelf was nooit het grootste probleem. De kunst was het deeg te maken. Op pantof- fels door de kamer, niets mocht bewegen, terwijl het met gist verrijkte deeg lang- zaam moest gaan rijzen... Hoe vaak keek men dan niet bezorgd, maar voorzichtig, in de grote kom om te kijken of het deze keer zou lukken. Duivekater Gistdeeg Oudejaarsconcert Weer grote tramcontrole Valse briefjes van 50 gulden in omloop 15 kilo vuurwerk in beslag genomen Jonge knapen op heterdaad betrapt Traangas in beslag genomen Vechtpartij in cafe Gladheid veroorzaakt ongelukken Winkeldief aangehouden Koperjager aangehouden Vanwege een nieuwjaarsreceptie voor ons personeel zijn wij op 2 januari a.s. vanaf 9.15 uur geopend. De rest van een zakelijk succesvol 1995 zijn wij iedere werkdag open van 8.30 tot 16.30 uur. vrijWijvertd op proof. Ik betaai hiervoor de halve prijs. 12,95 Noteert u mij voor eon abonnement op hot Rotterdams Dagblad. j De eerste twee woken zijn gratis, daama betaai Ik 28,55 per maand via automatfsche betaling. j Naam: Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naan Rotterdams Dagblad, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. T029! MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 ROTTERDAM Stichting Litte- ra Rotterdam sluit seizoen 1994 op donderdag 29 december af met een literaire winterfestival. Marion Bloem. Mies Bouhuys en vele an- dere schrijvers zullen aanwezig zijn. Daarnaast zijn korte films van bekende Nederlandse regisseurs te zien en is er een oudejaarsmarkt. Dit literaire festijn vindt plaats vanaf 20.00 uur in alle zalen van het Bibliotheektheater in Rotter dam. De toegangsprijs bedraagt fl.20,-. Het thema is de reis tussen de belevingswereld van kinderen en die van volwassenen. Auteurs die de reis naar beide belevingswe- relden hebben gemaakt zijn uitge- nodigd. Van regisseurs die de bele vingswereld van het kind en de volwassene vervlochten, worden korte films vertoond. Voor meer informatie: Stichting Littera Rot terdam, telefoon: 433 82 58. Maandag tot en met vrijdag 7.00-9.00 Ochtendmagazine Aad van der Wei 9.00-12.00Koffieprogramma Mar co Donkersloot 12.00-14.00 Lunchradio Sissi Oostveen 14.00-16.00 Muziekmuseurr^ob van der Heiden 16.00-18.00 Schiedams Nieuws Chrit Wilshaus Woensdag 18.00-20.00 Muzikale Massage Aad Ouweneel en Arie van Win- gerden Donderdag 18.00-19.00 Non-stop Muziek Mi- cha Ingenkamp 19.00-21.00 Jazz Melodies Jaap Wapenaar 21.00-22.00 Groove Garden Men- no Sprang Vrijdag 18.00-20.00 Marokkaans Pro gramma Hassan Aissati 20.00-22.00 Turks Programma Huseyen Cayir Zaterdag 9.00-10.00 Non-stop Muziek Mi- cha Ingenkamp 10.00-12.00 Passage 12 Jan Wil- lem de Boer en Laurette Lankester 12.00-14.00 Muzikale Omloop I Peter Voorburg 14.00-16.00 Muzikale Omloop II Lennard de Bles 16.00-17.00 Muzikale Afloop Ste fan de Ruiter/Paul de Jongh 17.00-18.00 Sport Jan Fels en Henk Groenewegen Zondag 9.00-10.00 Kinderradio Chrit Wilshaus 10.00-11.00 5 Kwartier in 1 uur Bas Barendregt 11.00-12.00 Goedemorgen Schiedam Paul de Jongh 12.00-14.00 Muzikale Omloop I Ed van Dommelen 14.00-16.00 Muzikale Omloop II Jalande van der Zee en Stefan de Ruiter 16.00-18.00 Sport Patrick de Boer 18.00-19.00 Gospel Channel Mar- cello Stewart 19.00-20.00 Koers Mies den Har- tog 20.00-21.00 De Klassieken Cees van Giezen KANTOOR: Westblaak 180 3012 KN Rotterdam Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4004264 Telefax 010-4128449 VERTEGENWOORDIGER: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur VERKOOPLEIDER: C. Kersbergen Telefoon 010-4004288 ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4004491 Telefax: 010-4116454 chef-redakteur L.M. Hartman Prive 010-4522293 Redactie: L.G.H. van der Sande Prive 010-4225277 FOTOGRAFIE: en voor fotobestellingen Willem de Bie Media Produkties Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 010-4778066 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Onze oudejaarsviering is een van de weinige niet-christelijke feest- dagen. Ook al staat in de kerkelij- ke kalender op 1 januari de be- snijdenis van Jezus centraal, Oud en Nieuw werd al gevierd toen Jezus nog geboren moest worden. Pas sinds de Middeleeuwen wordt dat gedaan op de grens tus sen 31 december en 1 januari. Daarvoor was het zonnewende- punt op 25 december de dag waarop de overgang naar een nieuw jaar werd gevierd. Vanaf deze dag werden de dagen weer langer. Onze Keltische en Ger- maanse voorouders lieten zich in hun nieuwjaarsviering inspireren op de Romeinen. Deze vierden eind december het vruchtbaar- heidsfeest ter ere van de Zaaigod Saturnus. Hierbij werd flink ge- geten en gedronken, waardoor, zo geloofde men, het komende jaar gelukkig en vooral vruchtbaar zou worden. Hoe meer men at en offerde, hoe vruchtbaarder het jaar zou worden. Deze traditie van veel eten rond de jaarwisseling vinden we in on ze huidige cultuur terug in de overvloedige kerstmaaltijden en de specifieke oudejaarsgerechten, waarvan de oliebol wel de meest populaire is. Het nuttigen van 1 lUNMAtf deegwaren is overigens al een eeuwenoud gebruik rond Oud en Nieuw. In de snelheid waarmee het deeg rees kon men de toe komst lezen. Hoe harder het deeg rees, hoe voorspoediger het nieu- we jaar zou worden. Ook werden de deegwaren eeuwenlang ge- bruikt als offerkoeken voor de goden. De huidige oliebol vindt zijn oor- sprong in verschillende lokale en regionale oudejaarsgerechten. Zo kende men in Noord-Holland de zogenaamde 'bollebuisjes', die veel fijner waren dan de oliebol. Ook allerlei variaties van de wa- fel kunnen als voorloper van de oliebol worden beschouwd. In grote delen van Noord- en Zuid- Holland kende men de 'duiveka ter'. Dit was een oorspronkelijk heidens offerbrood dat de herin- nering bewaart aan het oude ge bruik van het katten-offer. Een kater werd levend begraven of in een vuur verbrand om de vrucht- baarheid van de akker te bevorde- ren. De naam 'duivekater' komt van de voorstelling die men zich van de vruchtbaarheid maakte: een katerse gedaante, de doeve- of duivelkater, wat later verbas- terd is tot duivekater. Gist vormt een van de belangrijk- ste bestanddelen van de oliebol. Zonder gist zou de bol een taai, moeilijk* te verteren baksel zijn. De mensen kennen de heilzame werking van gist al duizenden ja- ren lang. Het Oude Testament heeft het in het boek Exodus uit ongeveer 1450 voor Christus over al 'ongerezen brood': brood zonder gist. De werking van gist is heel eenvoudig. Tijdens het rij zen breekt het gist het zetmeel en de suikers af tot alcohol en kool- zuurgas. Dit laatste vormt, omdat het een gas is, luchtbellen die in het deeg vastgehouden worden. Vanwege de warmte verdampt de alcohol en de gasbellen zetten uit waardoor het deeg rijst. Gist is naast handig bij het bak ken ook erg gezond, vanwege de vitamine B die het bevat. De Grieken gebruikten het al als bloedzuiverend middel en monni- ken aten het tijdens de pestepide- mieen in de middeleeuwen. En ook tegenwoordig worden van gist veel geneesmiddelen ge maakt. Daarnaast is gist natuur- lijk een onmisbaar middel bij de bereiding van alcoholische dran- ken. Als gist op gerst wordt ge- voed ontstaat bier. Gist en drui- ven vormen samen wijn. En uit gist en meel, gerezen en onderge- dompeld in hete olie, komt de oliebol tevoorschijn. Bij de bereiding van oliebollen kunt u natuurlijk gebruik maken van de kant en klare pakken olie- bollenmeel, waaraan nog slechts water hoeft te worden toege- voegd. Maar als u echt ouderwet- se oliebollen wilt maken volgt hier het originele recept: Bereid gistdeeg van 500 gram bloem, een halve liter lauwe melk, I ei, 20 gram gist, 5 gram zout en 250 gram door elkaar ge- mengde krenten, rozijnen, oran- jesnippers en sukade. Laat dit deeg ongeveer een uur rijzen. Maak een pannetje olie goed heet en doop er twee eetlepels in. Schep dan met de vette lepels wat deeg uit de kom en laat dit als een balletje in de olie glijden. Her- haal dit enige malen. Houd reke- ning met het rijzen van de oliebol len. Schep de pan dus niet te vol. Bak de oliebollen in ongeveer 5 minuten egaal bruin. Laat ze op poreus papier uitlekken, stapel ze op en bestrooi ze met suiker. Eet smakelijk! RICHARD STUIVENBERG Schiedam, 9 tot en met 15 decem ber Geboren: Mohammed Y.,z. v. Ahimi - Bouali Sabine E., d.v. Van Oosten - Kok Felicia C.P., d.v. Van der Hidde - Van der Ree Whitney, d.v. Van Dommelen - Beekelaar Nicky, d.v. De Roos - Deegenaars Mert G., z.v. Selvi - Selvi Naomi, d.v. Kersoboom - Vrede- bregt Betul, d.v. Cicek Thomas, z.v. De Bruin - Gijsen Rabia, d.v. Duran - Duran Stephan A., z.v. Schobben - Hol- lants Bridget, d.v. Luijendijk - Van der Wilk Veerle E., d.v. Van Ammers - Spruijt Joeri, z.v. Limburg - Van Dorp Serkan, z.v. Babayigit - Babayigit Damy, z.v. Booster - De Vries Bryan, z.v. De Beer - Van Spelden Emiel, z.v. De Vette - Groeneweg Ryan R., z.v. Bierma-Warnawa Ondertrouwd: P. Groenendaal, 28 jr. - N.M. Dis- selhoff, 21 jr. A.B.J, van Wezel, 36 jr. - E.H. Boot, 37 jr. Iftikhar Ahmed Chaudhri, 26 jr. - S.S. Rampadarath, 34 jr. Gehuwd: P. Hensen, 31 jr. - P.D. Nieborg, 27 jr J. Niemantsverdriet, 41 jr. - V.L. Opran, 33 jr. G. Visser, 40 jr. - Y.L. Koorenge- vel, 38 jr. P.C. Verhagen, 25 jr. - E.A. Hoek- sema, 20 jr. Overleden: A. van der Zwan, 57 jr. J. van Put, 73 jr. M.J.H. Grollee, 81 jr. J. Korpel, 63 jr. F.J. van Zutphen, 90 jr. M.A.H. van der Meer, 81 jr. A. Einwachter, 81 jr. N.M. van Dijk, 95 jr. C.M. Moerman, 84 jr. L.H. Peulen, 86 jr. C.W. Schomper, 77 jr. J.H.M. Ruijs, 32 jr. J. Bolle, 86 jr. SCHIEDAM Bassie Adriaan brengen een fantastische famili- show in een prachtig dekor van licht en geluid. Nederlands be- kendste jeugdidolen bewijzen hun vakmanschap door zowel jong als oud twee uur volledig in hun ban en aan de stoelen gekluisterd te houden met hun programma. Na het publiek op de hen eigen uit- bundige wijze te hebben begroet nemen Bassie Adriaan een aan- tal van de met goed bekroonde liedjes van hun vele c.d.'s door waarbij jong en oud zich van hun beste kant laten zien. Daarna knal- len de lachsalvo's in hoop tempo door de zaal wanneer Bassie Adriaan de meest doldwaze en ko- mische sketches opvoeren. Het spreekt uiteraard voor zich dat Bassie alles in het honderd laat lo- pen maar dankzij Adriaan zijn ein- deloos geduld komt alles weer op zijn pootjes terecht. Doordat Bassie Adriaan al 37 jaar in het vak zitten, waarvan zij 18 jaar in bijna alle landen ter we- reld optraden onder de naam 'The Crocksons' en met hun komische en acrobatennummers triomfen oogsten in alle grote theaters en nightclubs, voelen zij feilloos aan wat het publiek van hen verwacht. Dat blijkt wanneer Adriaan aan Bassie uitlegt en dus ook aan het publiek. hoe de filmopnamen ver- lopen, hierbij moet gezegd dat Bassie op gegeven moment nattig- heid begint te voelen. De gehele show is door de strakke maar vrolijke lezing van Adriaan, die ook alle t.v.shows schrijft en regisseert, tot een fijne middag ge maakt waar de hele familie plezier aan heeft. En wanneer de kinderen (en ouders en grootouders) met vrolijk verhitte gezichten van op- winding de zaal verlaten hebben zij het gevoel de middag goed be- steed te hebben want: De lacht- spektakelshow is er voor de jeugd van 2 tot 80 jaar! ROTTERDAM Op 30 de cember 1994 zal een concert worden gehouden in de Grote- of St. Laurenskerk. De jonge, beroemde organist Martin Mans zal deze avond het we- reldberoemde orgel bespelen. Het Laurenskerkorgel is het grootste van Nederland en dat is ook te horen. Het programma is zo gemaakt dat belangstellen- den, als het ware, vanuit het ou- dejaar zo het nieuwe jaar wor den ingebracht. Vuurwerk op het orgel is onder andere een onderdeel van het programma. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt fl. 10,- kinderen tot en met 12 jaar be- talen fl.5,-. SCHIEDAM Met het invoeren van het nieuwe model paspoort en de Europeese identiteitskaart, 1 ja nuari a.s., kan een reisdocument op maat worden aangevraagd. Deze nieuwe documenten vervangen het huidige paspoort, toeristenkaart en gemeentelijke identiteitskaart. De oude documenten blijven overi gens tot de daarin vermelde datum geldig. Nieuw is de Europeese identiteitskaart die de huidige toe ristenkaart vervangt. Wanneer men alleen binnen Europa reist is dit reisdocument een voordelig alter- natief. Kinderen kunnen in tegen- stelling tot het paspoort, niet op de Europeese identiteitskaart worden bijgeschreven. Deze kaart is, net als een paspoort. vijf jaar geldig. Reisdocumenten worden verstrekt WINTER OPRUMNG door de afdeling Burgerzaken, 's- Gravelandseweg 567, tweede eta- ge. Burgerzaken is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 15.30 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer 010 - 2465155. Indien de aanvraag com- pleet wordt ingeleverd hanteert menhetklaar-terwij 1-u-wacht-sy s- teem. Door problemen met de pro- grammatuur is het mogelijk dat de ze service begin januari niet gebo- den kan worden. Men adviseert, als men in 1995 nog niet direkt een reisdocument nodig heeft, nog even met de aanvraag te wachten. Het tarief voor reisdocumenten in 1995 is: Nationaal paspoort F1.79,- Vreemdelingen-Vluchtelingenpas- poort (jan,feb,sep t/m dec) F1.79,- mrtt/m aug) F1.89,- ZakenpaspoortFl.l 15,- Europ. identiteitskaart Fl.35,- Bijschrij ven kind paspoort Fl. 10,- Wijzigen woonplt/lengteFl. 10,- Verklaring vermissing pp F1.42,- Verklaring vermissing id Fl. 17,50 SCHIEDAM De afgelopen week werd een aantal brandweer- lieden onderscheiden door burge- meester Scheeres in verband met langdurige trouwe dienst. Twee soorten onderscheidingen werden uitgereikt: een medaille met oor- konde toegekend door H.M. de Koningin voor vrijwillige brand- weerlieden met tienjaar vrijwillige dienst of een jaarteken met oor- konde voor 15, 20 of 25 jaar vrij willige dienst en onderscheidingen toegekend door brandweervereni- gingen te weten de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Vereniging van Brandweer Commandanten, die zowel worden uitgereikt aan be- roeps als aan vrijwillige brand- weerlieden voor langdurige trouwe dienst van 12,5, 20, 25, 30, 35 en 40 jaar. De vrijwilligermedaille c.q. jaarteken werden uitgereikt aan: F.M. van der Bilt, F. Faber, E.A. van Gulik, S.B. van Heiden, Th.H.G. Feldberg, A. Witberg en A. Kars. De medaille/jaarteken voor vrijwilliger en beroeps toege kend door de Nederlandse Vereni ging van Brandweer Commandan ten gingen naar: J. A. Warmendam, A.J. Asier, A.P.M. van Leeuwen, C. Lemmen, H.J. Edelenbosch. SCHIEDAM Gisteravond is tijdens de koopavond, net als vorige week, in de Rotterdamsedijk een groots opgezette tramcontrole gehouden. Het doel van de controle, die plaats vindt op de grens tussen Rotterdam en Schiedam, is om het 'diefstaltoerisme' zo veel mogelijk te beperken. Tijdens de controle zijn ongeveer 1433 reizigers gecontroleerd, waarvan er 100 (7 procent) een proces-verbaal kregen voor het zwartrijden. Van deze 1433 reizigers, zijn er 15 aangehouden in verband met de controle van de persoonsgegevens. Van deze 15 kwamen 5 verdachten in aanmer- king voor onderstaande feiten: - Een persoon verbleef illegaal in Neder land; - Een 21 -jarige Schiedammer bleek gesignaleerd te staan voor de po- litie Ridderkerk; - Een 35-jarige Rotterdammer bleek zes grote pakken koffie bij zich te hebben, afkomstig van diefstal uit het Schieland Zieken- huis; - Een 19-jarige Rotterdammer bleek een zakje met 35 gram heroine bij zich te hebben; - Een 44-jarige Rotterdammer bleek nog boetes open te hebben staan van in totaal 150 gulden. Aan de controle hebben 15 RET-ers, 25 politiemensen en 3 mensen van de Dienst Beveiligd Vervoer van Justitie meegedaan. De laatste groep had een speciaal ingerichte bus bij zich, waar 25 passanten kunnen worden op- gehouden. Ook dit keer zijn, tijdens de koopavond, bij de politie geen meldingen binnengekomen van winkeldiefstal. SCHIEDAM Afgelopen woensdag is voor de vierde keer binnen een week door onbekenden betaald met een vals briefjes van 50 gulden. Dit keer was een winkelier aan de Mgr. Nolenslaan het slachtoffer geworden. Toen de verkoopster opmerkte dat het briefje van vijftig gulden wel vals bleek, antwoordde de man dat het geld was meegewassen in zijn broek. De politie adviseert winkeliers, wanneer men met valse briefjes wil beta- len, direct de politie te waarschuwen met een goede signalement van de dader(s). SCHIEDAM Een 29-jarige Schiedammer is gisteren bij een huiszoe- king aangehouden, omdat hij in zijn woning 15 kilo illegaal sier- en knal- vuurwerk had opgeslagen. SCHIEDAM Twee Rotterdammers van 14 en 15 jaar zijn gisteren door politiepersoneel in de Nieuw Mathenesserstraat in de kraag gegrepen, voordat ze er met een gestolen auto vandoor wilden gaan. De jongens had- den de auto al opengemaakt en waren bezig om deze te starten. Gelukkig zijn ze op tijd gepakt, want de gevolgen waren waarschijnlijk niet te over- zien (de mannen moeten minstens nog drie jaar wachten op een rijbewijs). SCHIEDAM Een 16-jarige jongeman is gisteravond in de Piersonstraat aangehouden, omdat hij vuurwerk zat af te steken. Verder bleek hij traan gas in zijn bezit te hebben. De jongen is met een Haltprocedure in zijn broekzak thuisgebracht. SCHIEDAM Een 33-jarige Schiedammer is vannacht aan zijn neus licht gewond geraakt tijdens een vechtpartij tussen dronken bezoekers in een cafe aan het Rubensplein. De man is door GGD-personeel aan zijn wond geholpen. Hoe het vechten precies is begonnen is onduidelijk. SCHIEDAM Door de gladheid hebben zich gisteravond diverse inci- denten voorgedaan: - Op de Havendijk reden twee personenautos frontaal tegen elkaar. Een van de bestuurders moest met nekklachten naar het Schieland Ziekenhuis worden vervoerd. - Op de Tjalklaan reed een personenauto tegen een vrachtauto aan. Geen gewonden. - Op de Nieuw Mathenesserlaan knalden twee personenautos tegen elkaar. Ook hier geen gewonden. SCHIEDAM Een 16-jarige Rotterdammer is gisteren in het Hof van Spaland door politiepersoneel aangehouden nadat hij, samen met een an dere jongeman, een paar sportschoenen had gestolen uit een winkel. De andere verdachte wist te ontkomen. SCHIEDAM Een 34-jarige Rotterdammer is gisteravond in het oude Noletgebouw aan de Stadhouderslaan aangehouden. De man was op zoek naar koper. Omdat hij niets had weggehaald is hij uiteindelijk met een waarschuwing weggestuurd. SCHIEDAM De Schiedamse Andreea Brand is op de Miss Beauty Nederland verkiezing in het gelderse Renkum helaas buiten de prijzen gevallen. Het niet tot de prijswinnaars behoren vond zij op zich niet zo erg, maar wel het feit dat de verkiezing niet helemaal eerlijk was verlopen. Onder de 24 deelneemsters bevonden zich na- melijk twee meisjes die het vorig jaar reeds mee hadden gedaan en die bij die gelegenheid al in de prij zen waren gevallen. Dit jaar be- hoorden zij wederom tot de prijs winnaars, wat de kansen voor de overige deelneemsters aanzienlijk minimaliseerden. De Schiedamse heeft naar aanleiding van deze ge- beurtenis besloten een paar maan- den rust te nemen wat miss-verkie- zingen betreft. Met fotosessies en modeshows zal zij overigens ge- woon blijven doorgaan. Beursplein 37 - Postbus 30025 - 3001 DA Rotterdam - Tel. 010 - 405 77 77 - Fax 010- 414 57 54, I.v.m. contole beawging) L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 3