f Vm Suzuki komt met V6 voor Vitara w 1 Mistachterlicht Veranderde organisatie Broedelet Mazda 323 Sport Hoge kerstboom Mitsubishi doorbreekt traditie Direct Service Hogere produktie VW Renault sponsort Mondriaan Range Rover 4.0 SE 1 Mgfip MM, AutOteSt Voorbeeldig Arioso Vivace Distinctie Luxe segment Statig Beschermd Bospad Comfort ■r Technische gegevens Woensdag 28 december 1994 SCHIEDAM - XQ7.54 Vivace en Arioso zijn studies op basis Mondeo De Ford Ghia Vivace De Arioso is een prototype van Ford. Vooruitdenken en in de toekomst kijken. Voor veel autofabrikanten is dit de normaalste zaak van de wereld. Niet voor niets verschijnen er elk jaar weer tal van prototypes, auto's die het publiek een blik in de toekomst geven. Ford heeft on- langs twee coup-prototypes gepre- senteerd, de Ghia Vivace en Ario so. Beide zijn geconstrueerd op ba sis van de Ford Mondeo. Ghia Studio in Turijn, de wereld- beroemde carrosseriebouwer en een voile dochter-onderneming van Ford heeft de auto's gebouwd. Niet alleen beschikken de prototy pes over de bodemplaat van de Mondeo, ook is de 2,5 liter 24 kleps V6 motor uit het topmodel geleend voor de toekomstauto's. Toch is in het uiterlijk van de Vi vace en de Arioso niets van de Mondeo te herkennen. Ghia Stu dio's heeft wat dat betreft volledig de vrije hand gehad om zo mooi mogelijke bolides te boetseren. Frits Mayhew, directeur van Fords Europese designcentrum: „Het is Ford ernst waar het gaat om het bouwen en verkopen van opwindende auto's met een sterk eigen karakter. Deze twee prototy pes tonen aan wat dat kan inhou- den. Fords nieuwe wereldstructuur biedt een potentieel voor alle mo gelijke soorten auto's en deze twee Ghia's geven onze klanten een voorproefje van de mogelijkheden'. De vierpersoons coup, de Arioso heeft een aluminium spaceframe. De carrosseriepanelen zijn van fi- berglas. Dit heeft ertoe geleid dat de auto relatief weinig weegt en de delen makkelijk vervangbaar zijn. Van dit model kan in een handom- draai een open auto worden ge- maakt. Eenvoudigweg door het zonnedak en de achterruit via twee rails in de kofferruimte te schui- Het tweede prototype van Ford, de Vivace, is een 2+2 zitter. De sport- iviteit wordt geaccentueerd door brede banden en grote velgen. De Vivace heeft evenals de Arioso een aluminium spaceframe. De carros- serie is van composiet-materiaal gemaakt. Dat houdt in dat er diver se, zeer stijve en tegelijk heel lichte stoffen zijn gebruikt. Nissan Vanette in huid van Serena Nissans lichte bedrijfsauto Vanette ondergaat een flinke gedaantewis- seling. Hij ziet er niet alleen fraai en modern uit, de Vanette Cargo zoals het nieuwe model heet, biedt ook de rij-eigenschappen van een personenauto. Dat is in het seg ment van de bestellers, waarmee veelal heel wat kilometers worden afgelegd, beslist een voordeel. De Vanette Cargo zal begin januari zijn debuut beleven op de Brussel- se Autosalon. Op de Personenauto- RAI presenteert Nissan een Vanet te combi als mini-bus. Deze versie biedt plaats aan acht personen. Uiterlijk heeft de auto veel over- eenkomsten met Nissans ruimte- auto Serena. De Vanette Cargo biedt dan ook veel comfort en een riante standaarduitrusting. Daarbij koppelt hij volgens de Japanse pro- ducent hoogwaardige veiligheids- voorzieningen aan een gebruikers- vriendelijk en ruim interieur. De laadruimte heeft een inhoud van 4,8 kubieke meter. Het maximale laadgewicht is 980 kilo. Aan beide zijkanten zijn er grote schuifdeuren. De achterklep heeft Nissan brengt met de Nissan Vanette Cargo een auto met ongetwijfeld goede rijprestaties, gezienhet feit dat hij op de Serena is gebaseerd. plaats gemaakt voor twee deuren met de scharnieren aan de buiten- kant. Hierdoor is de vloeropper- vlakte goed te benutten. De lange wielbasis komt het comfort ten goede. 8t Nissan heeft de VanetCargo ont- worpen en ontwikkeld in Europa. De auto wordt gebouwd bij Nissan Motor Ibrica in Barcelona, waar ook de Serena vandaag komt. Di verse motoren zijn er beschikbaar. In de eerste plaats is dat een nieu we 2,3 liter viercilinder dieselmo- tor. Bij het ontwerpen van deze krachtbron is uitgegaan van een zo gunstig mogelijk verbruik en pret- tige rijkarakteristieken. Naast deze diesel zal Nissan ook benzineversies aanbieden, waaron- der een 1,6 liter viercilinder die af- komstig is van de Nissan fabriek in Engeland. Alle motoren zijn ge- koppeld aan een handgeschakelde vijfversnellingsbak. De prijzen van de nieuwe Nissan Vanette zijn nog niet bekend. Suzuki Vitara Villager V6 is bedoeld voor de op luxe gestelde rijder. Comfortabel, gedistingeerd en multifunctioneel. Onder deze noe- mers introduceert Suzuki een nieuw topmodel. Het is de Vitara Villager V6. Onder de motorkap huist een in eigen huis ontwikkelde zescilinder krachtbron met een pittig vermogen van 100 kW/136 pk. Voor de ontwikkeling van de Vita ra Villager V6 heeft Suzuki zich gebaseerd op de Vitara 5-deurs. Door vergroting van de spoor- breedte en door toepassing van een ander, meer op comfort afgesteld onderstel heeft de auto volgens Su zuki meer het karakter van een ruimte-auto met het rijgemak van een personenwagen. De Japanse producent probeert dan ook met deze Vitara Villager V6 vooral de automobilist aan te spre- ken, die houdt van distinctie. De ronde vormen, de dankzij een chromen rand opvallende grille en de licht gekleurde band aan de on- derzijde geven de auto een chique uitstraling. De zakelijk rijder moet zich er door aangesproken voelen. In elk geval is duidelijk dat Suzuki met deze V6 het luxe segment be- treedt. De motor heeft een inhoud van 2,0 liter. Hij is modern van op- zet, met dubbele bovenliggende nokken en vier kleppen per cilin- der. Het koppel bedraagt een nette 172 Nm bij 4.000 toeren per mi- nuut. Dat levert ongetwijfeld een soepel rij karakter en veel trek- kracht op, alhoewel we dat nog moeten gaan ontdekken. De pro ducent claimt in elk geval dat deze Vitara aanhangers tot een totaal gewicht van 1.875 kilo kan trek- ken. De nieuweling beleeft zijn debuut op de Internationale Autoshow van Brussel. Die loopt van 13 tot 22 ja nuari. Ook op de Personenauto- RAI in februari zal hij niet ontbre- ken. In maart gaat de nieuweling in de verkoop. Voor het voeren van het mistachterlicht zijn vaste regels. Nu zijn er door bemoeizuchtige lieden tal van zaken in onzinnige regels vast- gelegd, maar in dit geval is het geen overbodige luxe. Want mist- achterlichten zijn in de meeste gevallen nare, overbodige en mate- loos irriterende dingenTen minste, als mensenze op het verkeerde moment laten branden. En dat gebeurt ongelooflijk vaak. Volgens de regels tnag je een mistachterlicht aanzetten buiten de bebouwde kom bij een zicht van minder dan vijftig meter. Waarom mensen dan in de bebouwde kom onder normale weersomstandig- heden dat extra licht aanzetten is me gewoon een raadsel. Vergeten dat het aanstaat' is een raar argument, want onachtzame mensen horen niet in een auto te rijden. Dat er overdag onder normale om- standigheden mensen met het licht aanrijden is nog wel te verkla- ren, als daarbij het mistachterlicht ook brandt is echter weer volko- men knots. En knap irriterend. Evenmin is het logisch dat mensen in de fde dat mistachterlicht la- ten branden. Het heeft dan geen enkele functie, maar achterliggers hebben er wel last van. Hetfelle schijnsel van die mistlamp belem- mert immers het uitzicht. Je ziet in dat soort gevallen mede-wegge- bruikers de 'zondaar' met lichtsignalen waarschuwen. maar dat wordt niet altijd goed begrepen. Zo groeit de ergernis, hetgeen tot gevaarlijke situaties leidt als automobilisten menen elkaar de les te moeten lezen. Dat is nooit goed te praten, maar om dat te voorko- men is er maar ee goed advies: gebruik het mistachterlicht alleen als het echt nodig is. Henri Stolwijk Hoge zit in huiselijk sfeer Een huiselijk gevoel grijpt ons als we met de Range Rover 4.0 SE 011- derweg zijn, terwijl wind en slagregens de ruiten geselen. De hoge zit in deze auto geeft een vei- lig idee. Daarnaast roffelt de dikke achtcilinder de kilometers moeite- loos onder de grote wielen weg. De Range Rover is een auto, die lijkt te zijn geschapen voor nacht en ontij. Sterker nog dan komen de kwaliteiten het best tot uiting. den. Het ware werkterrein lijkt evenwel het goed geeffende bospad en het asfalt. De auto nodigt door de leren bekleding en de enorme luxe niet bepaald uit om eens even lekker de blubber op te zoeken. Groen hoort bij deze auto en in de ze kleur was het testexemplaar dan ook gespoten. Statig als hij is, hoort deze auto op het grindpad thuis van een Engels landhuis in een bosrijke omgeving. Dankzij het geweldige comfort en de vier- wiel-aandrij ving is het ook het ide ate voertuig om in een ruk naar de wintersportplek te rijden. Kner- pende sneeuw klinkt onder de bre de banden net zo chic als knispe- rend grind. De 4.0 SE is standaard uitgerust met airbags voor bestuurderen bij- rijder. Zowel op het gebied van de veiligheid als van de techniek is deze Range Rover, een produkt van Land Rover, bij de tijd. We noteren behalve de luchtzakook beschermende balken in de portie- ren. Aan de voorkant van het chas sis zitten thans zogenaamde crush cans. Die absorberen bij een fron- tale botsing de energie, waardoor de schade en dus de reparatiekos- ten aanmerkelijk worden beperkt. De auto is door zijn gewicht van meer dan tweeduizend kilo geen sprinter, maar een hoge gemiddel- de snelheid kan hij moeiteloos vol- houden. Daarbij zorgt de elektro- nisch geregelde luchttoevoer- ...voor veel comfort. Overhellen in bochten doet hij wel, maar minder dan veel soortgenoten in het 4x4 segment. De demping stelt zich automatisch in, bijvoorbeeld op een 'snelweg' modus. Die bevordert een strakke wegligging op hogere snelheid. Bij het betreden van een bospad kan de bestuurder via een druk op de knop overgaan op een modus, die meer bodemvrijheid garandeert. De elektronica regelt alles, zelfs als de auto omhoog moet om een beekje te doorwaden. Druk op een toets en de Range Rover stijgt ver- der uit de veren om als een lang- pootmug over de keien te schrij- De automatische transmissie scha- kelt voorbeeldig, waarbij de be stuurder kan kiezen uit diverse standen voor een economisch dan wel een sportief schakelpatroon. Een lage gearing in combinatie met de 4x4 aandrijving is in te schakelen. Ook dan marcheert de Range Rover volautomatisch door de vier versnellingen. Alleen ge beurt dat bij een lager tempo voor een maximum aan trekkracht in zwaar terrein of op plaatsen waar de dennegeur heerst. Natuurlijk is automatische tempe- ratuurregeling aa'n boord, alsmede tal van elektrisch te bedienen za ken. Juist dat comfort zorgt voor het huiselijk gevoel, zoals je dat kunt hebben al lezend in een span- nend boek met de voeten lekker warm dankzij een knapperend haardvuur. Wat dat betreft draagt de Range Rover altijd iets mystieks om zich heen. Daarom zullen er ook altijd mensen zijn, die er een hoge prijs voor willen betalen. De 4.0 SE komt zonder automaat op 132.300 gulden .'■xl S«S saawS m m- w WvivpSi m$f - wmmm f Op het asfalt en een bospad, de Range Rover voelt zich overal thuis. motor: 3.948 cm3 vermogen: 140 kW/190 pk acceleratie: 10,9 sec 0-100 km topsnelheid: 187 km/h gem. verbruik: 14,2 gewicht: 1.993 kg De Range Rover SE heeft een heel compleet dashboard. Bij Broedelet Autobedrijven, Fiat-dealer voor groot Rotterdam zal in het nieuwe jaar veel veranderen. Een ding blijft hetzelfde, het au- tobedrijf zal officieel Fiat-dealer blijven. De interne organiwordt echter flink aangepakt, met name op het terrein van service en tech niek. De schade-afdeling aan de Koperstraat is per 1 december verhuist naar het filiaal in Rotterdam West. Aan de Abraham van Stolk wordt nu alle schade correct en perfect afgehandeld. De Koperstraat is op dit moment onderhevig aan een rigoreuze verbouwing. Werk- plaats en magazijn zullen flink veranderen en van de modernste ap- paratuur worden voorzien. Tijdens de verbouwing blijft de showroom geopend. Ook zullen de werkzaamheden in de werk- plaats gewoon doorgang kunnen blijven vinden. In de showroom van Mazda-dealer staat een actiemodel van de 323 serie te pronken. Het model draagt de naam 'Sport'. De Sport is ont wikkeld op basis van de 323 Millionaire en beschikt over een 1.3- 16V motor. De auto heeft vier aluminium velgen van 13 inch met continental 175/70 banden. Een dik uitlaatsierstuk, een zijstootstrip en een dakspoiler geven de auto een sportieve uitstraling. De Mazda is in vele kleuren leverbaar. De prijs van dit actiemodel is 26.995 gulden. Wie de komende week op de A2 rijdt in de buurt van Nieuwegein ziet een spectaculaire verlichting. Op de zendmast van de Nozema en PTT telecom is een raamwerk van een kerstboom geplaatst dat voorzien is van Philips Mastercolour lampen. De belangrijkste ei- genschappen van deze lampen zijn dat ze drie maal zo lang mee gaan en vier keer zo veel licht geven als de halogeenlamp. De 375 meter hoge kerstboom is voor passerend wegverkeer binnen een straal van 25 kilometer te zien. Het is het derde achtereenvolgende jaar dat de 'boom' is 'opgezet'. Mitsubishi Motors heeft een unieke stap gezet door staal voor de au- toproduktie uit Zuid-Korea te importeren. Daarmee doet het con cern zaken met een land dat in de ogen van de Japanners een keihar- de concurrent is voor de eigen auto-industrie. Bovendien heeft het concern zelf ook staalproducenten in de gelederen. Maar uit kosten- overwegingen wil Mitsubishi Motors toch het materiaal uit Korea importeren. Dit zou twintig procent goedkoper zijn, dan het Japanse staal. Inmiddels testen zowel Honda als Nissan Koreaans plaatstaal voor hun autoproduktie. Binnenrijden zonder afspraak en de auto is klaar-terwijl-u-wacht. Heel handig voor de automobilist die zijn auto maar nauwelijks kan missen. Ook al hanteerde de Toyota-dealer dit concept al vrij lang, per 1 januari 1995 komt er een officile naam voor: Toyota Direct Service. Klanten kunnen terecht voor het laten controleren en/of vervangen van accu's, banden, bougies, oliefilters, motorolie, rem- men schokdempers en uitlaten. Het gaat hier altijd om de montage van originele Toyota-onderdelen en werkzaamheden die door Toyota-specialisten uitgevoerd worden met behulp van origineel Toyota-gereedschap. De reorganisatie bij het Duitse Volkswagenconcern verloopt suc- cesvol. De produktiviteit (produktie per medewerker) is zo hard ge- stegen dat er opnieuw een personeelsoverschot dreigt. De invoering van de vierdaagse werkweek blijkt de produktiviteit te hebben be- vorderd, stelt Klaus Volkert, voorzitter van de ondernemingsraad bij Volkswagen. Hij verwacht dat er zelfs op termijn een 24-urige werkweek zal worden ingevoerd. Volgens studies heeft Volkswagen in 1998 nog maar 90.000 men- sen nodig om 1,8 miljoen voertuigen te maken. Vijf jaar geleden werkten er 104.000 mensen bij Volkswagen en werden er 1,4 mil joen auto's gemaakt. Piet Mondriaan is bekend als een van de grootste beeldende kunste- naars van de twintigste eeuw. Het is dit jaar precies vijftig jaar gele den dan Piet Mondriaan is overleden. Dat vormde een reden om 1994 uit te roepen al 'Mondriaan-jaar'. In het Haags Gemeentemu- seum is een grote overzichtstentoonstelling van Mondriaans werk te bezichtigen. Renault treedt op als sponsor van de expositie. De ten- toonstelling waar zo'n 150 schilderijen en tekeningen te zien zijn duurt nog tot 30 april 1995.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 5