C vU Bergweg 110, Rotterdam m - EINDEJAARSKNAILERS DIERGAARDE BLIJDORP 1 6 8 8 GELDIG T/M 31 DECEMBER Betaling met bank- of giropas pincode. 'p* Parkeren in de 2 parkeergarages t/o Correct. OAGELIJKS VAN 09:00 TOT 17:011 ,,.I00 AKAI Quick Response Systeem NORMALE PRIJS749C- Correct Koopjes Kelderprijs SHARP Videorecorder 1HH HMD NORMALE PRIJS5097- Correct Koopjes Kelderprijs 2x95 Watt versterker jj^ Mini systeem met speakers SHARP AKAI 2x40 Watt NORMALE PRIJS999".- Correct Koopjes Kelderprijs 2-weg luidspreker Correct Koopjes Kelderprijs NORMALE PRIJS 599^- Correct Koopjes Kelderprijs Correct Koopjes Kelderprijs Voor telefonische bestellingen 010-4.618.600 SL: Wijs uw favoriete Rotterdamse reclame aan van 1994 - en maak kans op prachtige prijzen Woensdag 28 december 1994 p On TX 051 sK AKAI VS-G 23 VIDE0REC0RDER Videorecorder met Intelligent-HQ systeem voor een prima beeld kwaliteit. Voorzien van o.a. Quick Response Systeem, Interactive monitor systeem voor een gemakkelijke instelling met de afstandsbediening via het TV-beeld- scherm en vele automatische functies. Incl. LCD afstandsbediening. In antraciet uitgevoerd. Afm. 42.5x9x32 cm. 569 SHARP VC-A 245 VIDEORECORDER MET AFSTANDSBEDIENING Videorecorder met afstandsbediening en programmeer mogelijkheid voor 4 programma's binnen 365 dagen. Voorzien van 47 voorkeuze zenders en automatisch bandspoorsysteem. In zwart uitgevoerd. Afm. 35x9x35 cm. 499 fl Slierwood ^3^ Lnefcrfcrmancc Sound SHERWOOD AX-7030R VERSTERKER Solide uitgevoerde versterker met een vermogen van 2x95 Watt. Voorzien van 6 ingangen voor o.a. tuner, CD, tape en aux, een gescheiden toonregeling en een direct schakelaar. Verder is er een aansluitmogelijkheid voor 4 luidsprekers. Compleet met afstandsbediening. In zwart uitgevoerd. Afm. 44x12.5x33 cm. AKAI SW-MX 93 LUIDSPREKER Fraai vormgegeven 2-weg luidspreker met bass-reflex systeem. Belastbaartot 40 Watt maximaal. In zwart uitgevoerd. Afm. 26.5x38x26 cm. NORMALE PRIJS PER STUIC9§> 49 SHERWOOD RX-2030 RECEIVER Solide uitgevoerde receiver met 4 audio ingangen. Het tunergedeelte heeft 30x voorkeuze en is geschikt voor FM en AM ontvangst. Hetversterkergedeelte met zijn 2x40 Watt uitgangsvermogen en matrix surround sound mogelijkheid zorgt voor een zuivere stereo weergave. Compleet met infrarood afstandsbediening. In zwart uitgevoerd. Afm.44x11x28 cm. SHARP S-360 MINI SYSTEEM MET LUIDSPREKERS Compacte stereo installatie. De tuner, met digitate frequentie uitlezing, is programmeerbaar op 40 stations en geschikt voor FM/AM ontvangst. Het dubbel- cassettedeck heeft High speed dubbing. Het 2x10 Watt versterkergedeelte beschikt over een 3-bands equalizer en de programmeerbare CD-speler maakt het geheel compleet. Incl. twee bijpassende 2-weg luidsprekers en afstandsbediening. In antraciet uitgevoerd. Afm. 27x32x33 cm. NORMALE PRIJS579.- 499 MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG (KOOPAVOND) ZATERDAG 1-18.00 UUR 3-18.00 UUR 1-18.00 UUR 1-18.00 UUR 3-21.00 UUR 1-17.00 UUR BEREIKBAARHEID VAN CORRECT: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Met de bus: 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord, ook vlakbij. Met de auto volg de diverse aanwijsborden. DIERGAARDE BLIJDORP PRESENTEERT Glaucio viert kerst bij 34 graden Rotterdam Vandaag vragen wij voor de derde (en laatste!) maal aan de lezers en lezeressen van MaasstaD Week- bladen, om ons te vertellen wat dit jaar hun favoriete Rotterdamse re clame was. Die reclame dringt mee naar de 'Heffie', de publieksprijs van Rotterdamse reclame. Zelf dingt u ook mee naar prachtige prijzen, wanneer u een prijswin- nend voorste) heeft uitgebracht. Zon prijs is bijvoorbeeld een zon- vakantie voor twee, maar er zijn veel meer prijzen te winnen. Wij herhalen de spelregels nog even. Voor de 'Heffie' doet alleen drukwerkreclame mee: dus adver- tenties, folders of strooibiljetten. maar u mag ons ook een foto toe- sturen van een affiche. Stuur uw inzendingen naar MaasstaD Week- bladen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam, t.a.v. Karen de Graaf. Inzendingen moeten aan minimaal een van- drie voorwaarden vol- doen. Het moet reclame van een Rotterdamse adverteerder zijn. Of een onmiskenbaar Rotterdams ac cent hebben. Of duidelijk tot het Rotterdams publiek zijn gericht. Bij voorkeur voldoet uw inzending uiteraard aan alle drie de voor waarden. Als de voorronden zijn afgesloten, en dat gebeurt op 31 december, la- ten wij op woensdag 4 januari in MaasstaD Weekbladen op een hele pagina de inzendingen voor de 'Heffie' zien die de meeste stem- men hebben gekregen. Daarna mag u nogmaals uw stem uitbren- gen. Zo bepalen onze lezers wie de Rotterdamse 'Heffie' wint. Meeste stemmen gelden. Wij vragen u ook om een korte toelichting bij uw voorkeur te schrijven. Voor de leukste toelichtingen zijn er extra prijzen. Maar wat is nu Rotterdamse recla me? Om de lezers en lezeressen een idee te geven, hebben wij die vraag dit keer maar eens voorge- legd aan tekstschrij ver Jaap Toore- naar en ontwerper Hans Goedicke van reclame-adviesbureau ARA/ BDDP in Rotterdam, een van de grote in ons land (100 medewer- kers). Dat trof, want Toorenaar en Goedicke hadden juist een affi- checampagne klaar voor Diergaar- de Blijdorp, die hierbij in premiere gaat. Diergaarde Blijdorp presen- teert.....' staat er boven de affiches, uitgevoerd in de bekende popcon- certenstijl. Daaronder: The Ani mals, The Monkeys, The Cats, The Birds, The Eagles, The Turtles - kortom, hoogtepunten uit inmid- dels ai zon 30 jaar popcultuur. (Al leen The Beatles ontbreken, maar die konden dan ook niet spellen want het had The Beetles moeten zijn, en bovendien is Blijdorp in dat soort kleine wezentjes niet ge- specialiseerd.) Verder zien wij niet de muzikanten op de affiches, maar de dieren die hun peetvaders en -moeders zijn, en waarvan Blijdorp er zoveel te bewonderen heeft. „Zoek er geen bijzondere bedoe- ling achter", zegt Peter van der Ploeg van Diergaarde Blijdorp, „het is gewoon bedoeld als een vrolijke noot in de stad tijdens de donkere dagen! Er zijn negen ver- schillende affiches gemaakt, men vindt ze in groepjes van drie die rond bomen staan." Leuke campagne! Van een Rotter dams bedrijf, voor Rotterdams publiek, met een Rotterdams ac cent - rechttoe rechtaan humor. Met een polaroidje (overigens een artikel waar ARA/BDDP ook de reclame voor verzorgt) van die af fiches gooi a waarschijnlijk hoge ogen in de Heffie-competitie. Uw inzendingen nu fluks naar Maas staD Weekbladen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam, t.a.v. Karen de Graaf (we herhalen het nog maar een keer). Tot straks op de prijsuitreiking? Een golf van opwinding rolde die zondagmiddag even na half vier door de Kuip. Arnold Scholten had in de ogen van de Kromme niet voldoende gefunctioneerd en dus was het eindelijk zo ver. Het Ie- gioen zou kennismaken met Glaucio de Jesus Carvalho, het 18- jarige Braziliaanse wonderkind in spe. De samba- voetballer die al een poosje in de Kuip aanwezig was, maar die door Van Hanegem behandeld en gebracht werd op een manier zoals de oefenmeester ook omgaat met zijn Zweedse troetelkind: rustig aan dan breekt het lijntje niet. Glaucio had daar kennelijk andere gedachten over, waardoor zijn kennismaking in de Rotterdamse voetbaltempel slechts twintig mi- nuten duurde. Maar in dat korte tijdsbestek werd duidelijk dat Feyenoord veel, heel veel plezier kan gaan beleven aan de nieuwe attractie. Telkens als hij aan de bal kwam gebeurde er wat in de wed- strijd, die tot dan toe zo zouteloos als natriumarm brood was. Hij dreigde. passeerde en gaf blijk over een fabelachtige techniek te beschikken. Of hij vroeger ook nog een cursus karate voor begin ners had gevolgd wilde hij later niet vertellen, maar na zo'n mi- nuut of twintig sloegen even de stoppen door. Een incident tussen Henryk Larsson en Danny Muller liep even uit de hand en Glaucio was er als de kippen bij. Het eind van het verhaal is bekend. De scheidsrechter nam een van zijn weinige juiste beslissingen op die middag en stuurde Glaucio met rood van het veld. Toen hem duidelijk werd dat hij zich ten aanzien van het 'kaartinci- dent' geen zorgen hoefde te maken nam hij ruim de tijd voor een ge- sprek, dat zoals afgesproken het onderwerp 'Glaucio rond kerst- mis' zou hebben. „Ik kom uit een voor Braziliaanse begrippen mo- daal gezin. Het doorsnee verhaal over Braziliaanse voetballers van het arme jongetje uit een sloppen- wijk dat in 'the struggle for life' kiest voor een carriere als brood- voetballer, kan je over mij dus niet schrijven. We waren weliswaar niet overmatig rijk, maar we kon den binnen bepaalde grenzen ko- pen wat we wilden. De start van zijn voetballoopbaan heeft wel iets traditioneels. ,,Tja, waar zal ik nou anders begonnen zijn dan op straat," zegt hij glimla- chend. „Vlak bij ons huis in Sao Paulo was een veld. Daar was ik vanaf mijn achtste dagelijks te vin- den. Dat heeft een jaar of vier vijf geduurd, toen werd dat veld weg gehaald en hadden we eigenlijk geen plaats meer om te spelen. Kort daarna ben ik mee gaan doen aan buurtcompetities, waarin wijken te- gen elkaar speelden. Op een gege- ven moment werd ik gevraagd door Perituba om voor die wijk uit te ko- men, terwijl ik daar niet woonde. Dat heb ik gedaan en daarna is het allemaal in een stroomversnelling geraakt." Want dat Glaucio de Jesus Carval ho kon voetballen werd meerdere mensen snel duidelijk. Hij ontwik- kelde zich zo snel dat Portuguesa, de club waar Feyenoord hem ook vandaan haalde, hem bij de pupil- len inlijfde. Heel lang zou hij geen pupil blijven, want de kwaliteiten van Glaucio bleken royaal boven het gemiddelde uit te steken. Met als gevolg dat hij, amper 16 jaar oud, prof werd. Hij was en is een echt voetbaldier. „Ik heb altijd voetballer willen worden en dit was de kans om die droom te verwezenlijken," zegt hij over die periode. „Ik hou van voet ballen, het was bij mij ook geen must. Veel jonge Brazilianen moe ten kiezen tussen een carriere als voetballer of als bandiet. Voor mij gold dat niet. Voor gold mij een an- tijdens een toernooi. De Zeeuw was goed bevriend met Frans Bouwmeester en die tipte de Feye- noord-scout, waarna de zaak in een redelijk hoog tempo en bovenal in het diepste geheim, werd afgewik- keld. „Ik was daar heel erg blij mee. vertelt Glaucio over die voor hem toch spannende dagen. „Voetballen in Europa daar had ik van gedroomd. En Feyenoord blijkt gewoon een hele fijne club te zijn. Ik krijg heel veel warmte en daar heb je toch behoefte aan." Problemen heeft de nieuwe pu- bliekslieveling ook gehad. Vooral het Nederlandse eten kan hij mis-"' sen als kiespijn. „Het verschil in eten is ongelooflijk groot. Daar moet je echt aan wennen. Ik heb in de afgelopen maanden veel bij Braziliaanse vrienden gegeten, ze- ker toen mijn moeder terug ging. Daar kon ik de voor mij bekende kost eten. Bijna iedereen maakte Feisoada voor mij, een gerecht met witte rijst en zwarte bonen. Hmm, heerlijk is dat." Een ander 'probleem' in de over- gangsfase werd gevormd door het verschil in temperatuur. „Brr, wat is het hier soms koud. Daar zal ik waarschijnlijk wel niet zo snel aan wennen. Ze hebben mij dere drijfveer. Voetbal vind ik mooi en in die tak van sport wil ik beroemd worden en mijn geld ver- dienen. Dat is waar ik het voor doe. Voor iedere Braziliaanse voetballer is het een droom om in Europa naam te maken door daar te slagen in de voetballerij. Brazilie is dan wel wereldkampioen, maar toch is het voetbal in Europa veel belang- rijker." De droom van Glaucio de Jesus Carvalho zou veel sneller uitkomen dan hij zelf kon bevroeden. Piet de Visser had de nieuwe parel ontdekt verteld dat er in Nederland buiten- landse voetballers zijn geweest die hun voeten overgoten met heet wa ter. Zo ver ga ik niet. maar warm is duidelijk anders. Op dit moment is het in Brazilie zo'n graad of 34. Dat is voor ons een hele normale temperatuur. Als je het in Brazilie over kou hebt, dan praat je over temperaturen van een graad of zes- tien. zeventien. Dan lopen de men- sen in dikke jassen, wrijven ze zich in de handen en drinken cognac." Als ik hem bij die uitspraak wat ongelovig aankijk, schiet hij in de lach. Lachen doet Glaucio trou- wens graag en vaak. Met name bij van Hanegem heeft hij het gewel- dig naar zijn zin. Als hem ge vraagd wordt naar een oordeel over zijn coach, is hij even kort als duidelijk: „Subliem." „Ik vind het echt een geweldige coach. Hij pro- beert mij bij te brengen hoe ik mijn kwaliteiten op de beste manier kan aanwenden, zodanig dat ik kan sla gen in het Europese topvoetbal. Ik leer iedere dag bij meneer Van Ha negem en dat moet ik ook. Ik wil immers slagen als voetballer en zo veel ervaring heb ik nou ook weer niet. „Dat heb je vanmiddag kun- nen zien, refereert hij toch een beetje glimlachend aan zijn onge- lukkige debuut. Een debuut waar hij lang naar uit had gekeken. Hij wilde zich zo graag presenteren aan het Rotter damse publiek. Hij wilde laten zien wat hij kon. Niet alleen aan zijn collega's, maar Vooral aan het le- gioen. ..Een heel warm publiek," zegt hij daarover. „Dat is heel anders dan bij ons in Brazilie". Daar is het ge- ducende een gehele wedstrijd feest. De mensen juichen, dansen en springen. Hier is de sfeer veel ex- plosiever onder de supporters. Ze zijn soms even stil en dan opeens barst er een orkaan van gejuich los. Dat was toch een hele aparte erva ring. Ook de" manierwaarop de supporters hier zijn uitgedost is an ders dan bij ons." Maar zo zijn er nog veel meer din- gen, die Glaucio zal moeten erva- ren of inmiddels al heeft ervaren. De beleving van kerstmis is bij ons immers ook heel anders dan in zijn geboorteland. Al zal hij er dit jaar weinig van kunnen meemaken. Op eerste Kerstdag is hij immers afge- reisd naar Bolivia, dus veel tijd voor emoties en het vertellen van zijn ervaringen aan vrienden en kennissen heeft hij niet. „Dat is jammer, maar als je wilt slagen als voetballer, dan moet je dat accepteren. Ik had dit jaar graag kerstmis gevierd, maar dat zit er gewoon niet in. Wij vieren kerst op een hele andere manier. In de kerstnacht maakt iedereen een grote tafel waar van alles en nog wat op staat. Cadeaus, eten, drin ken alles wat je maar kunt beden- ken. In feite is Kerstmis bij ons een groot loopfeest. Iedereen gaat bij iedereen op bezoek. Dat feest be- gint op 24 december's avonds om een uur of tien en duurt tot ergens in de loop van wat jullie hier eerste kerstdag noemen. Tweede kerst dag kennen wij niet in Brazilie." Kerstbomen hebben ze wel in het land van de samba, alleen de aan- kleding is er wat anders. Als hij daarover begint te vertellen, schiet hij in de lach. ..Sneeuw ken nen we natuurlijk niet in ons land. Maar weten wel dat sneeuw bij kerstmis hoort. Vandaar dat wij al lemaal witte balletjes van katoen maken en die hangen we in de boom. Dat moet dan de sneeuw voorstellen. In andere opzichten kan je ons kerstfeest best met dat van jullie vergelijken. Ook wij kennen kerstliedjes. Dat zijn welis waar andere dan bij jullie, maar de evergreens als 'Dreaming of a whi te Christmas' kennen wij wel, ook al bestaat die witte kerst dan bij ons uit die witte balletjes. In Brazi lie ging ik ook naar de kerk. Hier in Nederland is het daar nog niet van gekomen. Het is hier anders en ik heb er ook nog geen tijd voor gehad. Dat komt natuurlijk ook omdat ik Nederlands aan het leren ben. Dat hoort zo, vind ik. Ik wil hier slagen en dan moet ik ook de taal leren spreken. Drie keer per week krijg ik Nederlandse les van een mevrouw. Dat is best moeilijk. Ze is begonnen met tekeningen en bijbehorende woordjes zoals stoel, lamp en bal. En vervolgens de cij- fers en de maanden van het jaar. Het leren van de taal in het land waar je werkt, is een onderdeel van de weg naar het succes. Een weg, die ik graag wil afleggen." Vandaar ook dat hij uitkijkt naar 1995 een jaar waarin hij hoopt voor Feyenoord van veel waarde te kunnen .ijn. Zeker in de Europa Cup wedstrijden die er nog gaan komen. „Daar stel ik me echt veel bij voor," zegt hij daarover. „Het zou in Europa mijn eerste internationa- le ervaring worden en ik hoop dat ik van meneer Van Hanegem mag meedoen en dat ik dan kan laten zien wat ik kan." De komende weken heeft hij ech- ter andere problemen aan zijn hoofd. Hij zal tot eind januari zijn kunsten moeten vertonen tijdens het Zuid Amerikaanse jeugdtoer- nooi in Bolivia. Als Koning Win ter dan nog even wacht met toe- slaan, dan kan hij bij terugkomst direct weer aan de bak in de Kuip, omdat de lengte van de schorsing die hij opliep dan mooi parallel loopt met zijn verplichtingen voor zijn eigen land. ,,Je mag gerust weten dat ik trots ben als ik voor mijn land mag spe len. Dat is iedere Braziliaan." De laatste vraag stelt hem dan ook voor een geweldig dilemma. „Wat ik zou doen als ik moest kiezen tussen spelen voor mijn land en spelen voor Feyenoord?" Het- wordt dan even stil, Glaucio pnigtU zijn hersenen en roept dan spon- taan. ,,Mag het ook voor allebei te- J' gelijk." Het is een uitspraak die- wellicht typerend mag heten voor de nieuwe aanwinst. Een voetbal dier in hart en nieren en daar kun- nen ze in de Kuip nog veel lol aan beleven. Paul de Bakker j|r Leder broque moliere in zwart. Maten 40 - 46. Normaal 59.95 Bristolprijs 39.- 8 Sue jeans in diverse lengtematen Maten 28 - 38 Adviesprijs 159.95 Bristolprijs 129.- Veterlaarsje in zwart en bruin Maten 37-42. Normaal 49.95 Bristolprijs 45.- BRISTOL ROTTERDAM Dlein 20 (boven Zeeman) em °P H®' Zuiderterras van W.C. Zuidplein VLAARDINGEN I Ho^a?!W 2 HOOGVLIET Binnenban 54 OUD-BEIJERLAND Oostdiik 45 49

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 7