X2 Renaults handzame 'Citadines' Corsa Twister leuke cabriolet 'Compacte BMW met meer pit x y i KALFSBEEK Autotest Prijzen Toyota Safety Stop KALFSBEEK UW BMW DEALER Afscheid van deel PR BMW 318ti: TECHNISCHE GEGEVENS: BMW in 1995 Renault Clio Club Med Sponsoring Citroen Magnetische ski-houders Veel autofabrikanten hebben een elektrische auto ontwik- keld. Veelal blijft het alleen maar bij een of twee model- len, die voor proefprojecten worden gebruikt. Tot pro duktie overgaan is er meestal niet bij. In het Duitse Mosel is Volkswagen echter gestart met de produktie van de Golf CitySTROMer. Hiermee is de fabrikant de eerste ter we- reld die elektrisch aangedre- ven auto's in serie produ- ceert. Importrecht Schuifdak V Bij de les blijven ~y* I Jllfcsls Automobielbedrijf Kalfsbeek bv Nieuwe Haven 233 3117 AB Schiedam Telefoon: 010-4731155 Fax: 010-4265162 P.C. Hooftlaan 11 3141 AB Maassluis Telefoon: 01899-19588 Fax: 01899-24886 Kerklaan 65-67 2291 CE Wateringen Telefoon: 01742-93580 Fax:01742-98560 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Woensdag 4januari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 VW neemt elektrische auto in produktie VW is niet over een nacht ijs ge- gaan. Eerst moest de aandrijftech- niek helemaal vlekkeloos zijn. Het comfort, de prestaties en de veilig- heid zijn over ruim 1,4 miljoen ki lometer nauwlettend beproefd. De eerste serie CitySTROMers is bestemd voor een energiebedrijf in Duitsland. Volkswagen heeft al meerdere auto's ontworpen die mi- lieubewust rijden. Zo levert de fa brikant de Golf Eco, die vooral een heel gunstig verbruik in de stad laat zien dankzij het start-stop-sys- teem. De economische turbo-die- De Golf CitySTROMer is herkenbaar aan de aanduiding op de achterklep en aan het geringe motorgeluid sel met directe brandstofinspuiting haalt ook een heel gunstig brand- stofverbruik. Niettemin mikte Volkswagen van meet af aan niet louter op verbete- ring van de 'milieu'-prestaties van verbrandingsmotoren. Al in 1972 richtte het concern tevens de aan- dacht op elektrische aandrijving. Sindsdien zijn heel wat conceptau- to's gemaakt die zijn voorzien van een elektromotor, met als uiteinde- lijk resultaat nu de Golf Ci tySTROMer: een geavanceerd aandrijvingssysteem in een modale jas. Lood-gel accu's leveren de beno- digde energie aan de motor. Die ontwikkelt een maximaal vermo- gen van 17,5 kW. Op de accu's geeft VW drie jaar garantie. Ze zijn voor- en achterin de auto ge- plaatst, zodat het gewicht gunstig is verdeeld. Dit resulteert in een goed weggedrag. Tevens is er ach terin ruimte over voor passagiers en bagage. Met voile accu kan de Golf Ci tySTROMer bij een constante snelheid van 80 km/uur een af- stand van zo'n 80 kilometer afleg- gen. Worden de kilometers in de stad gemaakt dan ligt het actiera- dius op 50 60 kilometer. De top- snelheid van de Golf bedraagt 100 km/uur. In dertien seconden be- reikt de CitySTROMer vanuit stil- stand 50 km/uur. De stuurbekrachtiging in de Golf maakt de auto gemakkelijk be- stuurbaar, vooral in binnensteden. De auto in CL-uitvoering kost in Duitsland 49.500 mark, wat voor- alsnog een pittig bedrag is. De ho- gere kosten zitten hem in de ont- wikkeling en deels in de accu's. Het energieverbruik per kilometer is echter aanzienlijk lager dan van een Golf met benzinemotor. Volkswagen bekijkt op dit mo ment of de auto ook gexporteerd zal worden. De Ludo vormt wellicht de basis voor de nieuwe Clio Compacte auto's die gemakkelijk wendbaar zijn, wacht een goede toekomst. Door de toenemende drukte op veel wegen en de be- perkte parkeerruimte in menige stad, groeit de aandacht voor hand zame voertuigen die er, als het even kan, ook nog erg smaakvol uitzien. Autofabrikanten haken hier enthousiast op in. Zo ook Re nault met zijn 'Citadines'. Het gaat in dit geval om vier toe- komstige stadsauto's. Hiermee geeft de Franse fabrikant een visie op het verkeer en de stad van de nabije toekomst. De eerste van de vier stadsauto's van Renault is de Ludo. Dit proto type biedt ruimte aan vier perso- nen. De auto is van binnen zelfs' wat groter dan de Twingo, waar- door de beenruimte van de passa- Wapperende haren, de zon bran- dend op het voorhoofd en een elle- boog losjes op het portier van de 'open versie' van de Opel Corsa. Helaas is het nog niet bepaald ca- brio-weer. maar binnenkort kun- nen we het wel beleven. De open uitvoering gaat de markt op als Corsa Cabrio Twister. Voor de ontwikkeling stond de Duitse firma R R Kupfer garant. Samen met Adam Opel A.G. heeft het be- drijf een frivool ogende auto op de weg gezet. Tijdens de Personenau- toRAI van 2 tot en met 12 februari zal de Corsa Cabriolet officieel worden gepresenteerd. Nederland is dan het derde land waar deze open Opel de markt op gaat. In Belgie sloeg de auto goed aan. Daar waren er in een paar maanden tijd al 300 exemplaren verkocht. Ook Zwitserland boekt successen met de Corsa Cabrio. Opel-dealer Van Twist in Dor drecht heeft het exclusieve import recht van de Opel Corsa Cabrio verworven. De Dordtse dealer zal tevens de ombouwwerkzaamhe- den gaan uitvoeren. Het unieke van deze auto is dat de cabrio-ver- sie is te leveren met alle motorva- rianten, mits het een driedeurs Cor sa betreft. Zelfs een turbodiesel is dus mogelijk. De ombouwkosten komen op 8.950 gulden inclusief btw. Voor ongeveer 33.000 gulden staat er dan ook een open versie op de stoep. Bezitters van een Corsa-(het nieuwe model wel te verstaan) die hun trouwe vervoermiddel ook graag als cabrio zien, hoeven niet te treuren. Ook hun auto kan wor den omgebouwd. Voor het linnen dak kan de koper kiezen uit diverse kleuren. het han- dige van dit dak is dat het ook tot de helft kan worden geopend. De cabrio biedt voldoende ruimte voor vier passagiers. Eigenlijk hoeft er voor de kapconstructie De Opel Corsa Cabrio Twister geen ruimte te worden ingeleverd. Zelfs de kofferruimte blijft voor het grootste gedeelte in tact. De Corsa Twister kan bij alle Opel- dealers in Nederland worden aan- geschaft. Verlekkerd lopen we eerst eens om de auto heen, voordat we achter het stuur kruipen. Het is een rode BMW 318ti Compact met sport- interieur. Een jongensdroom wordt een beetje werkelijkheid. De BMW staat op lichtmetalen wie- len, terwijl het onderstel verlaagd is. De ruimte tussen carrosserie en wegdek is krapper en dat zorgt voor een krachtige uitstraling. De wielkuipen van de 318ti zakken net iets over de brede banden, waardoor extra duidelijk te zien is dat de auto lager ligt. De BMW is afgewerkt met stoere zwarte details, zoals het knipper- lichthuis en de kleine antenne. De Compact is de korte uitvoering van de veelgekochte 3-serie. De ge- drongen vorm van deze hatchback uitvoering leent zich uitstekend voor een sportieve uitdossing naar de beste - ti - traditie. Na het instappen begint de start- procedure. Omdat niet alleen wij de BMW een warm hart toedragen - het dievengilde is er helaas ook tuk op - zit er standaard een start- onderbreker in de auto. Deze maakt snel starten simpelweg on- mogelijk. Een sleutelhanger met een unieke code moet tegen een Motor: 1.796 cm3 Vermogen: 103 kW/140 pk. Acceleratie: 9,9 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 209 km/uur. Gem. verbruik: 8,3 ltr/100 km. Gewicht: 1.255 kilo. contactpunt op het middenconsole gedrukt worden. waarna de bevei- liging uitschakelt. Zonder deze sleutelhanger ben je dus nergens. De sportstoelen zitten als gegoten. Het zijn fraai gewelfde, uitgebreid verstelbare zetels. Op een 'klaver- blad', in een lange wijde bocht, gaat het gaspedaal diep. De BMW versnelt. Zonder probleem stuift de Compact de bocht door. De brede banden klauwen zich aan het as- falt. Het verharde onderstel, af- komstig van de BMW M3 (de al- lersnelste van de BMW 3-serie), houdt de auto vlak en in koers, ook als het harder gaat. Het sportieve onderstel verandert het zitcomfort, maar rijdt desondanks zeer plezie- rig. Het is ook niet zo dat elke zandkorrel voelbaar is. Elke stuurbeweging wordt zonder dralen opgevolgd. Bestuurders die de neiging hebben onderweg kaart te lezen of een cassettebandje van de vloer willen oprapen zijn ge- waarschuwd. Het strakke onderstel en de verkorte wielbasis zorgen er- voor dat de rijder bij de les moet blijven. In het begin voelt de auto nogal nerveus aan. De kleinste be- weging in het stuur doet de auto van richting veranderen. Voor sportieve rijders is het een feest. Wie het meer op comfort houdt, De BMW 318ti is compact maar wel behoorlijk ruim doet er goed aan naar een wat 'tammere' versie uit de 3-serie uit te zien. Althans een uitvoering zonder het ti-onderstel. De 318ti heeft een zestienkleppen motor van 1,8 liter. Het vermogen bedraagt 103 kW/140 pk. Daarmee bereikt hij in 9,9 seconde een snel heid van honderd kilometer per uur. Wanneer er veel toeren ge maakt worden, ontwikkelt de mo tor voelbaar het meeste vermogen. Daarbij laat hij zich ook duidelijk horen. Is de BMW op een kruis- snelheid van 120 km/uur, dan is het geluid niet geheel verdwenen. Een snelle auto als deze behoeft goede remmen. De BMW stelt ze- ker niet teleur. De schijfremmen (voor geventileerd, ABS stan daard) vertragen fenomenaal. In Het interieur heeft een passende sportieve inslag een mum van tijd staat de auto stil. 53.950 gulden. Voor tienduizend Dat geeft zekerheid als het erop gulden minder staat de 316i Com- aan komt. pact klaar. Minder duur, maar ook De sportieve 318ti Compact kost minder snel. giers voldoende is voor vier vol- wassenen. De Ludo vormt een goede basis voor de nieuwe Clio die in 1997 zal verschijnen. Patrick Le Quement. Renaults vice president corporate design, zegt over het ontwerp: ,,De Ludo is een realis- tisch voorstel. Veel details van de auto zullen eventueel gebruikt gaan worden bij volgende produk- ten van Renault." Wat de Ludo uitstekend geschikt maakt als stadsauto is de LPG-mo- tor met katalysator. Hierdoor is de uitlaatemissie aanzienlijk minder dan van de gemiddelde benzine- motor. Voor het gemak tijdens het rijden in de stad is de Ludo voor zien van een elektronische koppe- ling en het Carminat-verkeersin- formatiesysteem. Met dit systeem kan de automobilist moeiteloos via de boordcomputer de weg vinden in elke stad of dorp. De Modus is een prototype van een bedrijfsauto met een hybride mo tor. De bestuurder kan kiezen tus sen een elektrische aandrijving of dieselmotor. De auto is heel com pact en heeft een variabel concept. Op het onderstel kunnen verschil- lende laadmodules worden ge- plaatst. Doordat het chassis te ver- lagen is, is het uit- of inladen een fluitje van een cent. Modellen die echt ver in de toe komst kijken zijn de 'Ampratri- ces". Het zijn kleine elektrisch aan- gedreven auto's met plek voor twee personen. Grote ronde ramen kenmerken deze stadswagentjes. Dat Renault van alle markten thuis is, bewijst het vierde toekomstmo- del dat ontwikkeld is voor de vrachtwagendivisie. De City-Site is een vooruitblik van Renault op de toekomst van het openbaar ver- voer in de stad. Heel handig in de ze auto zijn de verschillende inde- lings- en gebruiksmogelijkheden. Net als de Modus is de City-Site voorzien van een hybride aandrij ving. Deze is geluidsarm, schoon en heeft een grote actieradius. Per l januari krijgen alle BMW- modellen met uitzondering van de 316i Compact, 316iN sedan en de 3-serie Cabrio standaard hoofd- steunen achterin. Alle zescilinder uitvoeringen van de BMW 3-serie (320i, 325i, M3, 325td, 325tds) krijgen dan bovendien een stan daard airbag voor de voorpassa- gier. In de loop van 1995 zal de 3- serie Compact ook zijn te leveren met de nieuwe dieselmotor uit de 318tds. In een gelimiteerd aantal brengt Renault de Clio Club Med op de markt. Als basis is de Clio RN ge bruikt. Zoals het actiemodellen be- taamt is de Club Med uitgerust met verschillende extra's. De auto is herkenbaar aan de in de kleur van de carrosserie gespoten bumpers. De achterbank is in twee delen neerklapbaar en bij de driedeurs versie kunnen de zijruiten open. Verder heeft de Club Med centrale portiervergrendeling. De Clio Club Med met 1,2 liter motor is te koop vanaf 27.595. De 1,4 liter versie staat in de prijslijst voor 28.845 gulden. Voor Citroen staat 1995 in het te- ken van de film. Het merk is in 1995 de hoofdsponsor van het In ternational Film Festival Rotter dam, van 25 januari tot 5 februari. Het Franse merk staat garant voor een comfortabel vervoer van VIP's. Tevens zal de Citroen Pu- blieksprijs worden uitgereikt aan de makers van de favoriete film van het publiek. Ook 'Honderd jaar Cinema' zal op de steun van Citroen kunnen rekenen. In Frank- rijk zal Citroen actief zijn tijdens de festivals in Cannes en Deauvil- le. Toyota heeft voor twee modellen prijzen in de wacht gesleept. De in 1994 geintroduceerde FunCruiser werd in de klasse terreinwagens onderscheiden met de 1994 IBCAM British Steel Auto Design Awards. Dezelfde prijs in de categorie cabriolet kreeg ook de Celica Cabriolet, die zijn premiere tijdens de Birmingham Motor Show be- leefde. De jury, bestaande uit 35 leden uit verschillende landen. prees de auto's om hun design, comfort, ergonomie, veiligheid en kwaliteit. J** w'SMjfSfS MM Wintersportliefhebbers die zich met de auto naar de sneeuw bege- ven, hebben vaak een probleem: hoe nemen we de lange latten mee? Een skibox is een uitstekende oplossing, maar nogal prijzig. Met de magnetische ski-houders van Halfords is de consument niet alleen goedkoper uit, de bevestiging is ook nog eens zeer eenvoudig. De kunststofhouders zijn bevestigd op een magnetische plaat die muur- vast op de auto zit. Een set van twee houders voor twee paar ski's kost 99 gulden. Het aantal autodiefstallen neemt schrijnend toe. Veel mensen zien in een alarminstallatie of startonderbreker de oplossing. Vaak vormt de pincode die zo'n preventiesysteem met zich meebrengt nog een probleem. Gemak dient de mens, dus komt Interstate met een ge- bruiksvriendelijk beveiligingssysteem. De Safety Stop is wel van een pincode voorzien, maar deze hoeft alleen te worden ingetoetst als de automobilist wegrijdt. Verlaat hij de auto, dan is het systeem automatisch ingeschakeld. Voor 399 gulden inclusief montage en btw zit de Safety Stop in de auto. Als het goed is, betalen we dit jaar voor de laatste keer geld voor een papiertje dat welbeschouwd geen enkele waarde heeft. Ik doel op het deel III van het kentekenbewijs, dat we op last van de overheid op de voorruit moeten plakken. Voor 1995 bedragen de aanschaf- kosten 22 gulden. Aangezien het wagenpark inmiddels heel dicht naar de zes miljoen begint te lopen, levert dat de overheid een dikke 120 miljoen gulden op. En wat krijgen we daar voor terug? Helemaal niks. Het is een regis- tratiemiddel dat niet werkt. Officieel heet het dat het deel III moet voorkomen dat gestolen auto's op een andere naam geschreven kunnen worden. Het toenemend aantal verdwenen auto's bewijst dat dit je reinste flauwekul is. In landen als Polen, Tsjechoslowakije en Rusland, waar inmiddels heel wat in ons land ontvreemde auto's rondrijden, geeft niemand natuurlijk een cent voor zo'n Hollandse administratieve maatregel. Voor het controleren van de registratie heeft zo'n deel III ook geen enkele waarde: geen politieman kijkt of het nummer van het papiertje op de voorruit correspondeert met het nummer op het echte kentekenbewijs. Daarvoor hebben die mensen trouwens ook geen tijd. Aan het voorkomen van fraude met kente- kenbewijzen dragen de vele tientailen miljoenen dus ook al niet bij. Het is gewoon een maatregel om ons geld uit de zak te kloppen. En het gekke is, dat we dat nog allemaal hebben gepikt ook. De over heid ziet blijkbaar ook eindelijk de waanzin ervan in: het deel III kan verdwijnen, omdat de politie met moderne apparatuur simpel kan controleren op wiens naam een auto staat. of de motorrijtuigen- belasting is afgedragen en of het voertuig is verzekerd. Dat is de of- ficiele lezing. Officieus is het besef doorgedrongen dat het deel III eigenlijk gewoon diefstal is. We zullen maar zeggen: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13