s: Fruit Terminal gaat voor de miljoen GOEDKOPER! 9 95 mm wehchi Genieten van de eerste winterpret gaaH door, deZuicUrSter OPRUIMINC OPOPRUIMINU! Rituelen rond de dood Ontwikkelen en afdrukken Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? zie Pluspagina. Historische moutwijnbranderij terug in de stai Intieme sfeer in Theater de Schuurkerk Bokstrainer schrijft ellende van zich af als het om wonen gaat Schiedam Fietsklem Eko-bollen Nieuwland ONTWIKKELEN AFDRUKKE NU NOG VEEL 12 foto's 10x15 24 foto's 10x15 Popworkshop Per foto Schiedam. Kerkbuurt, Kethel, Windas EDIT1E-OPLAGE 42.850 de beste in behang verf en gordijnstoffen Klimaloodsen et 30.000 m2. showroom en magazijn Profiteer nu van de waanzinnig hoge kortingen Panasonic SUPER VHS-C NV-S65 Van 2499 Voor: I? Over de Vesten 3 3116 AD Schiedam Tel. 010-4738322 - Fax 010-4731589 Bezorging: 010-4514555 SCHIEDAM Schiedamse verenigingen, non-profitor- ganisatiese.d. kunnen een fi- nanciele tegemoetkoming van de gemeente krijgen voor de aanschaf en plaat- sing van stallingsvoorzienin- gen voor fletsen. Schiedam heeft hiervoor een speciaal potje, de 'Bijdrageregeling stallingsvoorzieningen'. De gemeente hoopt hiermee te bevorderen dat fletsen bij verenigings)gebouwen zo- danig kunnen worden ge- stald dat ze beter beveiligd zijn tegen diefstal. Zo kan het gebruik van de fiets wor den gestimufeerd. Bij dief- stal-'veilige' stallingsvoor zieningen kan worden ge- dacht aan fietsklemmen waarbij de fiets met een ket- ting aan de klem kan wor den verankerd. Organisaties die voor een bijdrage in aanmerking wii- len komen, kunnen een aan- vraag hiervoor indienen bij de Directeur Gemeentewer- ken. Daarbij dient men op tekening aan te geven om hoeveel stallingsplaatsen het gaat en waar deze moeten komen. Binnen een maand wordt over de aanvraag be- slist. De hoogte van de bij drage bedraagt 50% met een maximum van fl.2000,- ex. BTW. De regeling is op 1 januari in werking getreden en duurt voorlopig een jaar om na te gaan in hoeverre de regeling voorziet in een be- hoefte. SCHIEDAM A Is alles volgens plan verloopt, dan worden de gemeente plant- soenen in het voorjaar van 1996 voor de helfl opge- fleurd door voiiedig ekolo- gisch geteeide bloembollen. Dit is het resuitaat van de campagne 'Natuurlijk bloe- men zonder gifgeorgani- seerd door 4 milieufedera- ties en plaatselijke milieu- groepen. In het kader van deze campagne heeft Milieu- defensie Schiedam in het voorjaar van 1994 actie ge- voerd. In de gangbare bloementeelt wordt jaarlijks 2.000.000 ki lo aan bestrijdingsmiddeien gebruikt, dit is 10 keer zo- veel ais in de andere secto- ren van de iandbouw. Een aantal vooruitstrevende bol- lentelers heeft aangetoond dat het ook zonder gif kan. Om deze teiers een goede marktperspectief te bieden is aan de gemeente gevraagd om nu alvast te bestellen. De gemeente reageerde positief en besloot 30.000 van de 60.000 milieu-onvriendelij- ke bollen te verruilen voor eko-bollen. SCHIEDAM Uit het Be- heerplan Nieuwland blijkt dat de wijk in het najaar van 1995 gekenmerkt zal wor den door sloop en renovatie. Een extern bureau ontwik- kelde onlangs voor dit ge- bied zes stedebouwkundige sloop- en nieuwbouwvarian- ten waarvan een model de voorkeur van de gemeente heeft gekregen. Door middel van een woonwensenonder- zoek polste men de huidige bewoners en hieruit bleek dat het merendeel geen be- zwaren tegen sloop van de woning bleek te hebben. Het college heeft reeds inge- stemd met de plannen zodat men de tweede helft van dit jaar zal beginnen met de sloop van vijf flats in de Van Hogendorpstraat, de Van der Duyn van Maasdam- straat en de Van Limburg Stirumstraat. Daarnaast zullen 120 woningen worden gerenoveerd. In de plaats van de flats zullen 16 eenge- zinswoningen, 46 woningen voor ouderen en een woon- toren met 54 koop-apparte- menten worden gebouwd. De oplevering zal medio 1996 plaatsvinden. De Fruitport vanuit de lucht. SCHIEDAM/ROTTERDAM Een Europees centrum voor groente, fruit en geconcentreerde fruitsappen met een concen- tratie van alle belangrijke schakels in de logistieke keten van de goederenstroom; zo ziet het nog te ontwikkelen Rotterdam Fruitport eruit, in het havengebied op de grens tussen Rotter dam en Schiedam. De Fruitport, een uitbreiding van de huidi ge fruit- (Merwe)haven in Rotterdam, wordt momenteel door de Fruit Terminal Rotterdam ontwikkeld in nauwe samenwer king met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De huidi ge positie van de haven zal hierdoor in de toekomst danig ver- sterkt worden. Het Havenbedrijf gaat zich bezig houden met de infrastructuur van het havengebied, de Fruit Terminal zal het geheel in gaan vullen met de benodigde faciliteiten. Wanneer de moderne Fruitport hard op weg om nummer 1 in Eu- medio 2005 een feit is kunnen nieuwe ladingpakketten worden aangetrokken en de bestaande be ter worden geaccommodeerd. Van de totale Europeese import op de lijn Hamburg-Le Havre komt op dit moment al zo'n 42 procent naar Rotterdam. Hierligt het gemiddeld drie dagen opgeslagen in een van de vele klima- of koelloodsen die de Fruit Terminal rijk is, om ver- volgens voor een groot deel (70 procent) weer doorgevoerd te wor den naar landen als Duitsland. Frankrijk, Belgie en gebieden als Scandinavie en Oost-Europa. Van een invoer van meer dan 900.000 ton vers fruit en groente per jaar kijkt men in de Rotterdamse fruit- haven al lang niet meer gek op. De komende uitbreidingen in acht ge- nomen moet de mijlpaal van een miljoen ton groente en fruit in de nabije toekomst zeer zeker te halen zijn. De Fruit Terminal Rotterdam is Zie onze advertentie elders in deze krant. klein De betere vindt u bij: Op de Dam in Schiedam Tel.: 010 - 426 61 92 ropa te worden als logistiek cen trum voor groente en fruit. De uit breidingen in het westelijk deel van de Merwehaven zullen hier naar verwachting een belangrijk steentje aan bij gaan dragen. Vol gens een zogenaamd tien-jaren- plan (1996-2005) zullen in dit ge- bied auditieve aktiviteiten worden gerealiseerd die aansluiten op de huidige fruitoverslag en die meer mogelijkheden bieden voor lang- durige opslag. De belangrijkste schakels in de fruitoverslag zijn de laatste jaren al op indrukwekkende wijze gerealiseerd. Sinds de aanleg van de Merwehaven op de noord- oever van de Maas in 1923, wer- den tal van faciliteiten geschept voor de stukgoedoverslag. Sinds 1956 is de Merwehaven de fruitha- ven van Rotterdam. In die tijd werd tevens de Rotterdamse Fruit- veiling opgericht. De terminal heeft momenteel de beschikking over drie klimalood sen met een temperatuur tussen de vier en acht graden en vier koel loodsen met een temperatuur vanaf nul graden. Palletbrugkranen en kranen met een hefvermogen tus sen de 5 en 37 ton zorgen voor het lossen van de koelcontainers die aan dek van de koelschepen wor den vervoerd. Bijna honderd pro- cent van de lading komt gepalletti- seerd binnen op een van de 360 schepen die de haven per jaar aan- doen. Zodra de lading gelost is wordt deze door elektrische vork- heftrucks of handpalletstrucks de loodsen ingereden. In de loodsen is voor elk soort soort groente of fruit een aparte plaats ingeruimd, daar elke fruitsoort of groente zijn eigen opslagtemperatuur vereist. Zo worden appels bijvoorbeeld op twee graden bewaard en sinaasap- pels op vier graden. Kiwi's moeten SCHIEDAM Eindelijk barstte eind vorige week dan toch de winter los. In de nacht van don- derdag op vrijdag viel een pak sneeuw van bijna tien centimeter. Voor de jeugd, die nog net kerst- vakantie had, kwam het nog op tijd. Op vrijdag en zaterdag kon er volop genoten worden van de srteeuwpret. Minder groot was de pret voor de automobilisten die tijdens de ochtendspits werden verrast door gladde wegen. Pas in de loop van de ochtend werden de doorgaande wegen weer goed be- rijdbaar. Over het ajgemcen was de indruk van het verkeersbeeld dat er rustig gereden werd en ble- ven de aanrijdingen beperkt tot 'blikschade*. altijd separaat worden opgeslagen. Appels en peren produceren ety- leengas dat het rijpingsproces van kiwi's versnelt. een proces dat, eenmaal op gang gebracht, niet meer is te stoppen. Aan de andere kant van de loodsen kunnen 150 vrachtwagens tegelijkertijd bela- den worden. Een dagelijkse afhan- deling van zo'n 500 vrachtwagens is geen uitzondering. De aanvoer van fruit uit het Zuidelijk halfrond, waaronder Chili, Marokko, Argen tine en Brazilie, is afhankelijk van het seizoen. Ing. A. van der Poel van Fruit Terminal Rotterdam: „In de maanden maart, april en mei verwerken wij driekwart meer fruit dan in de 'normale' maanden. In juni loopt het appelseizoen af en gaat de citrus van start. Wanneer deze stroom in oktober, november ophoudt, is het hier heel rustig. We moeten dan weer wachten tot de tomaten in december weer op gang komen." Slechts 37 procent van de totale in voer wordt in eigen land geconsu- meerd. Het overige fruit wordt zo- als ing. A. van der poel het zelf zegt 'gere-exporteerd' naar diverse landen in Europa. Door de moge lijkheden van snelle doorvoer en de moderne faciliteiten is de Rot terdamse Fruit Terminal uniek in Europa. Sinaasappels, appels, pe ren, grapefruits, druiven, kiwi's, maar ook tomaten, paprika's en komkommers worden in grote hoeveelheden aangevoerd en vin- den in korte tijd hun weg naar de consument. Slechts de bananen ontbreken in het veelzijdige assor tment. Deze worden nog altijd ge lost in de haven van Antwerpen. Wij zijn natuurlijk bezig om de ba nanen ook naar Rotterdam te ha len, maar dan alleen die bananen die hier om markttechnische rede- nen thuishoren", aldus Van der Poel. Het assortment zal in de toe komst mogelijk verder uitgebreid worden met exotisch fruit. De vraag hiernaar is op dit moment nog te klein om het per schip te vervoeren. Relatief kleine hoeveel heden mango's en avocado's wor den momenteel nog per vliegtuig of container gei'mporteerd. Wan neer de consument, zoals destijds de kiwi, deze exotische vruchten massaal in de armen sluit, zal het vervoer van grotere hoeveelheden per schip worden geregeld. Wel- licht zullen dit dan een van de nieuwe ladingpakketten zijn die het toekomstige Rotterdam Fruit port zal gaan verwerken. Hooldweg 18 Capette aan den Ussei. Tel OtO-4518844 Mtllefaan 30-39 t a metrostation Rijnhaven fiotierdam-Zutd. Tel 010-4852273 Sleehak ballerina In div. kleuren. Maten 36-42. Elders J4r95 t/m zaterdag ROTTERDAM: Binnenwegplein 20 (boven Zeemon) ROTTERDAM: op het Zuioerterras van W.C. Zuidplein SPIJKENISSE: Stadhuispassage 2 (v/h Ter Meulen) VLAARDINGEN: Hoogstraat 219 H00GVLIET: Binnenban 54 SCHIEDAM In de hoofdbi- bliotheek aan de Lange Haven 131 is van 3 januari tot en met 24 januari de tentoonstelling 'Ritu elen rond de dood' te zien. Hoe- wel de dood voor velen nog steeds geen onderwerp van ge- sprek is, wordt er toch steeds meer zorg besteed aan de uit- vaart. Dit ritueel waar niemand van ver- schoond blijft, wordt echter op geen plaats in de wereld op de- zelfde wijze beleefd. Aan de hand van foto's wordt een over- zicht gegeven van de gebruiken random begrafenis en crematie in verschillende landen. Zo zijn er foto's te zien van een feest dat een aantal maanden na de dood van een belangrijk persoon ge- houden wordt in Zambia, de lijk- »5r.> Een grafmonument uit de vijftiendeeeuw. verbranding in Indonesia en een zandvlakte met urnen uit Alge- rije. Naast beelden uit Brazilie, de Filippijnen en Laos zijn er te vens ingetogen plaatjes uit eigen land te zien. Met behulp van de boeken op de zorgvuldig samen- gestelde leestafels kan men meer te weten komen over onder ande re rouw en dood in de zeventien- de eeuw, de laatste rustplaatsen van een aantal bekende schrij- vers, acteurs en schilders en ge- dachten van kinderen over de dood. Ook een aantal markante graf- schriften ontbreekt niet, zoals het enigszins ironische 'Men droeg mij pas op handen, toen ik hier zeker zou belanden'. De tentoon stelling is toegankelijk tijdens de openingstijden van de biblio- theek. Super VHS-C voor perfecte beeldkwaliteit HiFi Stereo geluidsweergave Speciale zoeker met Powersafe functie 10 X Motorzoom Full range autofocus Manual focus Datum/Tijd opname Incl. diverse accessoires lOP^QP 1599 KINORAMA, SCHERP IN BEELD EN CELUID! INFORMATIE TELEFOON 010-4610106 Rotterdam - Hoogstraat 141 Rotterdam - Winkelcentrum Zuidplein Rotterdam - 2e Middellandstraat 23 Rotterdam - Groene Hilledijk 173 Rotterdam - Bergse Dorpsstraat 32 Dordrecht - Voorstraat 274 Leiden - Haarlemmerstraat 170 Den Haag - Venestraat 8-10 Aanbieding geldt t/m 19 januari. Zolang de voorraad strekt. FOTO - VIDEO SCHIEDAM Op vrijdag 20 en zaterdag 21 januari presenteren een aantal bandjes zich. die in het afgelopen seizoen hebben deelge- nomen aan de popworkshops die de Erker organiseert. Zon 20 bands brengen zowel covers als eigen nummers ten gehore, waarin alle muziekgentes zijn vertegenwoor- digd. De optredens beginnen om 19.00 uur. Gratis kaarten zijn al leen vooraf verkrijgbaar aan de ba- lie van wijkcentrum de Erker. 'Exd ontwikkelkosten 5. Zie pag. 0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 1