Kia breidt modellengamma aanzienlijkuit <3E> AFBLIJVEN Toyota LandCruiser nu te koop met grijs kenteken Autotest n I Mill 1 fif Ittli HLijf i.f NU HALEN 07/'95 BETALEN! 440/460 Experience Cinquecento Sporting Miljoen Opels Swift 1.0 GC TECHNISCHE GEGEVENS - Hatchback Terug Tussenwand Geluidsniveau Modern KIA MOTORS PELICAR Van Hogendorplaan 139 3135 BK Vlaardingen Tel. 010 - 470 10 22 Fax 010 - 470 09 69 Woensdag 18januari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Het Zuidkoreaanse Kia breidt zijn modellengamma aanzienlijk uit in 1995. Op de komende AutoRAI brengt de fabrikant drie primeurs. Een complete nieuweling is de compacte Kia Pride. Naast de in 1993 gei'ntroduceerde Sephia se dan verschijnt een hatchback ver- sie van dit model. Ook de Sportage krijgt er een broertje bij: de drie- deurs versie. De Kia Pride is heel aantrekkelijk geprijsd. De driedeurs gaat de markt op voor fl. 18.950. De vijf- deurs versie is duizend gulden duurder. De totale lengte van de Pride meet slechts 3,60 meter. On- der de motorkap van deze nieuwe ling huist een 1,3 liter viercilinder motor die 43 kW/59 pk levert. De Koreaanse fabrikant ziet grote mogelijkheden voor deze auto. In de Amerika heeft Kia al ondervon- den hoe populair de auto is. De Pride wordt daar geleverd aan Ford en verkocht onder de naam Festi- va. Voor deze afnemer bouwde Kia al 300.000 stuks. Momenteel komt de totale jaarproduktie van de Pride op 140.000 stuks. De Kia Sephia is nu ook met vijf deuren te leveren. Naast de sedan is een hatchback versie van de Se phia leverbaar. Qua motoriek en uitrusting is de hatchback exact Een van de primeurs yan Kia op de AutoRAI is de Sephia hatchback hetzelfde als de sedan. Zo is er naast de handgeschakelde versies tevens een automaat leverbaar. De koper kan kiezen uit verschillende extra's die het comfort van de wa- gen verhogen, zoals airconditio- ning. Kia's terreinwagen Sportage kwam eind 1994 op de Nederland- se markt. Op de RAI staat de drie deurs versie. De wielbasis van de driedeurs is korter dan die van de vijfdeurs. Beide Sportage model- len zijn leverbaar met een 2,0 liter en 2,0 liter 16V motor. Een diesel- motor van 2,2 liter afkomstig uit Kia's bestelwagen Besta is nu ook beschikbaar voor de Sportage. Wie de voorkeur geeft aan een auto maat komt goed aan zijn trekken. Voortaan zijn zowel de drie- als de vijfdeurs Sportage leverbaar met een volautomatische viertraps au- tomatischetransmissie. Suzuki en Honda met primeurs in Detroit Honda en Suzuki benutten de in- ternationale autotentoonstelling in Detroit om enkele nieuwe model- len voor te schotelen. Honda toon- de de Odyssey. Dit is een ruimte- wagen, die later dit jaar als Shuttle naar Europa komt. Verder trok Su zuki het doek van de vierdeurs se dan, de Esteem. Dit model, een slag groter dan de Swift, komt eveneens naar Europa. In Amerika spreken ze bij de Hon da Odyssey van een 'mini-van'. Het is inderdaad een compacte va riant onder de ruimtewagens. Naar Nederlandse begrippen gaat het evenwel om een zeer ruime auto, die bijvoorbeeld een stationwagen op dat punt ruimschoots overtroeft. De Odyssey is gebouwd op de bo- demplaat van de Honda Accord. Dat garandeert een uitstekend rij- gedrag, dankzij de beproefde 'dou ble wishbone' wielophanging waarmee dit merk veel furore heeft gemaakt. De constructie garan deert in elk geval bij de personen- wagens al een uitstekend wegge- drag. Honda heeft deze wielop hanging ontwikkeld op basis van de kennis en de ervaringen die en kele jaren terug met de Formule I Suzuki Vitara. De X-90 beschikt dan ook over vierwielaandrijving. De Honda Odyssey, die later als Shuttle naar Europa komt, beleefde zijn debuut op de Motor Show in Detroit race-auto zijn opgedaan. De vierci linder motor in de Odysey heeft een inhoud van 2,2 liter en levert een vermogen van 103 kW/140 pk. De reeks ruimtewagens onder de vlag van Chrysler gaan door het le- ven als Chrysler Town Country, Plymouth Voyager, Dodge Cara van en de Europese Chrysler Voy ager. Dat is best opzienbarend, omdat de in Oostenrijk geprodu- ceerde Voyager in Europa al en kele jaren op de markt is. Nu is hij in Detroit gepresenteerd, onder- meer met de 2,5 liter turbodiesel motor. Behalve de Esteem heeft Suzuki in Detroit ook de 'fun-car' X-90 op de Amerikaanse markt gelanceerd. Het is een tweezitter muitneemba- re (T-bar) dakpanelen. De auto is ontwikkeld op basis van het onder- stel van de korte uitvoering van de Verder is Land Rover na 25 jaar afwezigheid weer terug op de Amerikaanse markt. Door de toe- nemende belangstelling voor luxe en ruime vierwielaangedreven ter- reinauto's heeft de Britse fabrikant onlangs besloten om de grondig vernieuwde Range Rover in de Verenigde Staten te gaan verko- pen. De nieuweling, die in Neder land in 1994 al in de verkoop is ge- gaan, oogst veel belangstelling in Detroit. Wat dat betreft blijft Land Rover een begrip als het gaat om vierwielaangedreven voertuigen. General Motors presenteerde in Detroit de Pontiac Sunfire GT en een sportieve uitvoering van de Chevrolet Cavalier, een midden- klasser in de VS. Porsche toonde er voorts zijn Carrera 4, Mercedes- Benz zijn roadster SLK als concept car van de toekomst en Nissan lan- ceerde officieel voor de Ameri kaanse markt de sportcoup 200 SX. Deze auto is eind vorig jaar in Nederland al in de verkoop ge- gaan. De auto-industrie werkt hard aan verbeteringen. Dat kost elk jaar vele miljarden guldens, maar de resultaten mogen er zijn. Neem al- leen al het feit, dat auto's vandaag de dag heel wat veiliger zijn dan ,de voertuigen van pakweg tien jaar geleden. Ook op milieugebied is de vooruitgang enorm. De organisatie voor energie en milieu, de Novem, heeft dat in een rapport onlangs weer eens haarzuiver aan- getoond: over de periode 1980-1993 is het gemiddeld brandstofver- bruik gemiddeld met 12 procent per kilometer gedaald. Dat mag je gerust een knappe prostatic noemen, te meer daar personenauto's in die jaren door extra veiiigheidsvoorzieningen en door meer luxe over het algemeen flink zwaarder zijn geworden. Zeker zo belangrijk is het feit, dat vrijwel alle nieuwe auto's, die dit jaar op de markt zullen komen al voldoen aan emissie-eisen die pas in 1996 van kracht zullen worden. Met andere woorden: auto's zijn heel wat schoner dan door milieu-activisten wordt beweerd. De uit- stoot van schadelijke stoffen is teruggebracht tot 7 procent van het niveau van 1970, toen in Europees verband de eerste eisen werden ingevoerd. Het zijn keiharde gegevens, die AutoRAI-voorzitter ir. F. Sevenstern met veel plezier bekend maakte. Logisch, want het ont- neemt de overheid argumenten om het autorijden nog duurder te maken. Een onafhankelijke studie heeft uitgewezen dat de kosten die het autorijden met zich meebrengt op het gebied van milieube- lasting en verkeersveiligheid meer dan betaald worden. Voor Sevenstern was dat aanleiding het kabinet op te roepen: Blijft u voorlopig maar eens van de auto af.Nou, daar kunnen wij ons van harte bij aansluiten. HENRI STOLWIJK Door een simpele aanpassing is de Toyota LandCruiser nog altijd te verkrijgen met grijs kenteken Wie grijs kenteken wil rijden, is al enige tijd gebonden aan een aantal strenge eisen. Konden vroeger nog bijna alle auto's geleverd worden met grijs kenteken, nu'is die spoe- ling heel wat dunner. Maar om vooral de zakelijke rijders te ple- zieren hebben veel importeurs naar passende oplossingen gezocht. Een treffende voorbeeld is het aan- passingspakket voor de Toyota LandCruiser. Toyota biedt zelfs twee mogelijk heden om de LandCruiser van per- sonenwagen naar bestelauto om te bouwen. Belangstellenden voor een LandCruiser met grijs kente ken kunnen trouwens kiezen uit di verse motortypes, de 3,0 liter vier cilinder turbodiesel en de 4,2 liter zescilinder. De gemakkelijkste oplossing is de montage van een tussenwand ach- ter de voorstoelen. Hier kleeft ech- ter wel een nadeel aan. De grijs kenteken eisen stellen dat de laad- vloer 125 cm moet meten. Dat be- tekent dat de verstelbaarheid van de rugleuning van de voorstoelen is beperkt, voor stevig gebouwde mensen kan dit problemen geven. De totale kosten van deze ombouw naar grijs kenteken bedragen fl. 1.530,- exclusief btw. Om dit probleem het hoofd te bie- den heeft Toyota nog een andere oplossing bedacht: een verhoging van het dak. Dit gebeurt door mid- del van een dertig centimeter hoog kopschot. De volledige verstelling van de stoelen blijft gehandhaafd. Voor beide grijs kenteken moge lijkheden geldt in ieder geval dat de zijruiten van de laadruimte ge- blindeerd moeten zijn. Beide om- bouwmethoden zijn ook uitvoer- baar op al rijdende LandCruisers. Voor fl. 2.545,- gulden exclusief btw kunnen de voordelen van het grijs kenteken behouden blijven. De Toyota LandCruiser 4WD FRP-TOP 3.0 Turbo Diesel LX Commercial Semi-hoog dak kost fl. 59.990,- inclusief btw. Voor de 4,2 liter diesel betaalt de klant fl. 58.235,- inclusief btw. Pittige Punto Ty De benoeming van de Fiat Punto tot Auto van het Jaar 1995 vormt een prima reden om dit model we- derom eens aan de tand te voelen. We kozen voor de turbodiesel ver sie: een vijfdeurs Fiat Punto TD SX. De laatste twee letters in de ty- pe-aanduiding geven blijk van het uitrustingsniveau, te weten stan- daard stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling en elektrisch te be- dienen voorramen. Deze Punto va riant is uitgerust met een 1,7 liter viercilinder motor (52 kW/72 pk), met turbo en kost 32.300 gulden. In deze prijsklasse zijn veel diesel- auto's te koop. Alles in ogen- schouw genomen onderscheidt de Type: Fiat Punto TD SX Motor: diesel 1,7 liter vierci linder met turbo Vermogen: 72 pk/52 kW bij 4500 toeren, 137 Nm bij 2500 toeren Prestaties: 0-100 km/h: 14,8 sec Topsnelheid: 163 km/h Gem. Verbruik: 1 op 14,5 Leverbaar: Nu Prijs: fl. 32.300 Punto zich eigenlijk op een punt. Dat is het design. De Italiaan is een lust voor het oog. Zowel van bin- nen als van buiten oogt de auto modern en uitnodigend. De Fiat spreekt bijna iedereen aan. Vanuit stilstand bereikt de Punto in 14,8 seconden de honderd kilome ter per uur. Dat is een prima waar- de. Wie de rechtervoet ook daarna op de bodem houdt, met het risico van een boete, zal uitkomen op 163 kilometer per uur: eveneens een keurige prestatie. De IWA moet het vooral hebben van zijn koppel van 137 Nm. Dat komt vrij bij 2.500 toeren per mi- nuut en staat daarmee garant voor een soepele krachtsontplooiing. We zouden bijna vergeten dat we te maken hebben met een diesel. Het geluidsniveau zorgt echter dat je niet vergeet om bij de pomp de juiste brandstof in het vulgaatje te kietjeren. De motor verlnochent zijn afkomst niet. Boven de hon derd kilometer per uur is het rust- gevende dieselgeluid onmisken- baar aanwezig. De wegligging van de Punto is dik in orde en de auto is vriendelijk'in het gebruik. Hij laat zich eenvou- dig bedienen en steekt aan alle kanten logisch in elkaar. Voorin is het comfort uitstekend en ook ach- terin is het goed toeven. Aan ruina te geen gebrek, door de ver open- slaande deuren kan iedereen ge- makkelijk een plekje vinden op de goede stoelen en achterbank. Het zitten in de Punto is een waar ge- noegen, lekker stevig en niet te hard. Dat de Fiat niet alleen modern oogt blijkt wel uit de moderne veiiig heidsvoorzieningen. Zo rust Fiat zijn jongste telg standaard uit met een airbag voor de bestuurder ter- wijl deze voor bijrijder als optie le verbaar is. Concluderend kunnen wij van de Auto van het Jaar 1995 zeggen: De Punto turbodiesel rijdt zoals hij emit ziet. lekker en comfortabel. Fiat biedt met de Punto TD SX een leuke auto die niet heel goedkoop is maar goed presteert, al is hij af en toe wat lawaaiig. Een prima rij dende auto met een tempera- mentvolle Italiaanse uitstraling en fhrmidahele stoelen. De Fiat Punto (Auto van het Jaar 1995) is in veel verschillende varianten leverbaar De turbodiesel versie presteert goed en heeft een comfortabel rijgedrag De in Nederland gebouwde 440/460 serie van Volvo kent sinds kort een actiemodel, de Experience. Een derde remlicht, bumpers in de carrosseriekleur, tweed bekleding en verstelbare lendesteunen op de voorstoelen zijn extra in de Experience. Er is een keuze mogelijk tussen een 1,6 of 1,8 liter benzinemotor of een 1,9 liter turbodiesel. De 440 als actiemodel is te koop vanaf fl. 32.950,-, de 460 vanaf fl. 33.700.-. Daarnaast heeft de fabrikant met onmiddellijke ingang al le Volvo's 440/460 standaard uitgerust met een airbag voor de be stuurder. Hij is klein maar toch ook ruim, heeft een heel sportief uiterlijk en een aantrekkelijke prijs. Dat zijn typeringen van de nieuwe Fiat Cinquecento Sporting. De 1,1 liter Fire motor zorgt voor sportieve prestaties. Voor een opvallend uiterlijk zorgen de laagprofiel ban- den, de lichtmetalen velgen en de in kleur gespoten bumpers en spiegels. De prijs van deze Cinquecento Sporting bedraagt FL. 19.950,-. Opel bereikte in 1994 de magische grens van 1 miljoen verkochte personenauto's in Nederland. Eind 1994 noteerde het RAI Data Centrum 1.011141 geregistreerde Opels in Nederland. Ten opzich- te van het totale Nederlandse wagenpark, dat 6.159.364 auto's telt, heeft Opel een aandeel van 16,4 procent. Met een flinke achterstand volgt Ford die 641.462 auto's op zijn naam heeft staan. Volkswagen staat op de derde plaats met 555.240 geregistreerde wagens. Net als de 25 voorgaande jaren werden in 1994 de meeste Opels verkocht. Het populairste was de Opel Astra. In 1994 was de Suzuki Swift de best verkochte Japanse auto. Reden te meer voor de importeur van Suzuki om met een voordelige vijf deurs versie van deze populaire auto te komen: de Swift 1.0 GC. De auto is uitgerust met een 1,0 liter motor die niet alleen zuinig is maar ook vlot. Standaard beschikt de auto over twee buitenspiegels, een in twee delen neerklapbare achterbank, en een zoemer als de ver- lichting nog aanstaat. Heel handig is ook de intervalstand op de ruitewissers en de yiswas-installatie achter. De prijs van de Swift 1.0 GC bedraagt fl. 20.495,-. Wie liever een automaat wil, moet nog even wachten. Eind februari komt de GC als automaat, de meerprijs hiervoor bedraagt fl. 2.850,-.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13