i Daewoo komt met goed uitgeruste modellen Ford Escort krijgt ovaal van familie Veel primeurs op PersonenautoRAI Autotest 1 Openingstijden Toegangsprijzen Rail Idee Elektrisch 4WD Gratis onderhoud Koude start donderdag 2februari l/m^O zondagl L. Beursinformatie op CD-i Evenementen tijdens RAI Conga, Salsa en Marinara Stuurbekrachtiging PA Japans Duits Nieuwkomers Voortreffelijk Infocenter Technische gegevens Woensdag 25 januari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 De Nexia is leverbaar als driedeurs, vijfdeurs en als sedan De Espero is een sedan bedoeld voor de top van de middenklasse Het Zuidkoreaanse Daewoo (uit te spreken als Dee-woe) start met twee modellen op de Nederlandse markt. Het zijn de Nexia en de Es pero. De uitrusting van beide is op zijn zachtst gezegd compleet met standaard een airbag voor de be- stuurder, stuurbekrachtiging en een startonderbreker. De Nexia en de Espero zullen ui- teraard te zien zijn op de AutoRAI. In maart start de verkoop. Impor- teur Daewoo Benelux heeft inmid- dels 32 dealer aangesteld. In de toekomst zullen dat er heel wat meer worden. „Ons streven is in Nederland, Belgi en Luxemburg samen tot 220, maximaal 240 dea lers te komen", aldus directeur B. Finson van Daewoo Benelux. Dit jaar beoogt Daewoo tussen de 3.500 en 4.000 auto's in Nederland af te zetten. Over vijf jaar moet dat aantal stijgen tot boven de 10.000. Tegen die tijd zullen er ook meer modellen zijn te leveren. De Nexia komt in drie carrosserie- varianten op de markt: als drie deurs hatchback, vierdeurs sedan en als vijfdeurs hatchback. De GL uitvoeringen hebben een 1,5 liter motor met een maximum vermo- gen van 55 kW/75 pk. In de GTX/ GLX-versies levert deze kracht- bron 66 kW/90 pk. Deze luxere va- rianten hebben ook centrale por- tiervergrendeling en elektrisch te bedienen ruiten. De prijslijst van de Nexia begint bij fl. 25.995,-. De Espero is een slag groter. Het is een ruim bemeten vierdeurs sedan bedoeld voor het segment aan de top van de middenklasse. De prij- zen zijn er dan ook naar. De goed- koopste uitvoering, de 1.5 GLX, gaat fl. 32.495,- kosten. Verder is er nog een versie met een 1,8 liter krachtbron van 70 kW/95 pk in combinatie met de uitvoering CD. Dan beschikt de auto ondermeer over de prettige luxe van aircondi- tioning. De 2.0 CD heeft een 2,0 li ter motor van 77 kW/105 pk. Deze laatste staat in de prijslijst voor fl. 37.495,-. Voor fl. 2.900,- extra wordt hij uitgerust met een auto- matische versnellingsbak. In de toekomst wil Daewoo tevens uitvoeringen met een dieselmotor lanceren. In samenwerking met het bedrijf Steyr in Oostenrijk is een nieuwe, zeer milieuvriendelijke krachtbron ontworpen. Verder is een auto ontwikkeld, die op aard- gas kan rijden. Vooralsnog zal die alleen naar landen worden gexpor- teerd waar ook de tankfaciliteiten zijn voor aardgas. Ford presenteert als een wereldpri- meur de nieuwe Escort op de Au toRAI. Met name de voorkant van de auto en het interieur verschillen wezenlijk van het vorige model. Tevens claimt Ford verbeteringen aan onderstel en stuurinrichting, waarvan comfort en wegligging profiteren. De Escort heeft nu het familieken- merk gekregen: de ovale grille in een zeer platte variant. Het geeft de auto een ranke vorm. Voorts zijn de motorkap, de koplampen en de spatborden aangepast. De bumpers zowel voor als achter gaan nu vloeiend in de carrosserie op. In zijn geheel oogt de Escort strakker dan zijn voorganger. Achter het stuur valt in de eerste plaats het nieuwe dashboard op. Verder past Ford nieuwe stoffering toe op stoelen en portieren. De zij- delingse steun van de zetels is zowel in het zitgedeelte als in de rugleuning verbeterd. De leuning is ook iets verlengd. De te waarderen assistentie van stuurbekrachtiging is nu standaard op bijna alle uitvoeringen, met uit- zondering van de 1.3 CL. Ook be schikt de nieuwe lichting Fords Es- De Escort ondergaat een gedaanteverandering cort over de airbag aan bestuur- derszijde. Het was per slot van re- kening al het visitekaartje in het vorige model. Een airbag voor de bijrijder is als extra te leveren. De aanpassingen aan het onderstel en stuurinrichting hebben volgens Ford niet alleen geleid tot een strakkere wegligging en een nauw- keurige besturing. Ook is veel aan- dacht geschonken aan reductie van geluiden, die aan de carrosserie worden doorgegeven. Ford levert de Escort met de eerder genoemde 1,3 liter motor. Verder zijn er nog een verbeterde 1,4 liter en de 1,6, 1,8 en 2,0 liter zestien- kleppen motoren. alsmede een 1,8 liter diesel en een 1,8 liter turbo- diesel. De vermogens lopen van 44 kW/60 pk tot aan 96 kW/130 pk. De RS Cosworth blijft aan de top van het gamma staan. Deze direct van de Rally Escort afgeleide sportauto heeft een turbomotor, die een vermogen levert van maar liefst 167 kW/227 pk. Alle moto ren voldoen aan eisen die vanaf 1 januari 1996 van kracht worden. De Amsterdam Au toRAI heeft veel nieuws te bieden. Onder de zestig aanwezige merken is dit jaar een enorm groot aantal geheel nieuwe modellen te zien. Een aantal merken, zoals het Zuidkoreaanse De Mitsubishi MX Daewoo en SsangYong, presenteren zich zelfs voor het eerst op de Neder landse markt. Juist door de wereldpremire van de Mitsubishi MX staat de AutoRAI dit jaar wel in een heel bijzonder teken. Deze auto zal officieel worden ont- huld vlak voor aanvang van de tentoonstelling. Het publiek krijgt hier te maken met een echte primeur, omdat van de Mitsubishi tot dusver alleen maar tekeningen in omloop zijn gebracht. De MX is te beschouwen als een Nederlands produkt. De nieuweling komt immers uit de autofabriek NedCar in Born. Mitsubishi wil daar op jaarbasis honderdduizend auto's laten bouwen. MX is de codenaam. Bij de presentatie voor de RAI zal de definitieve naam bekend worden ge- maakt. Een andere Japanse primeur is de compleet nieuwe compacte middenklas- ser van Suzuki, de Baleno. Deze nieuweling is iets groter dan de bekende Swift. Met dit model betreedt de fabrikant, bekend van de compacte au to's, een geheel nieuw segment. Voorts presenteert Suzuki de Vitara V6, het jongste topmodel van de all-roader Vitara die tevens op details verbe terd werd. Toyota maakt de Japanse primeurs compleet met het werelddebuut van de nieuwe 1.8i 'lean burn' motor. Dit is een zuinigere en schonere motor met een unieke NOx katalysator, geplaatst in de Carina E. De Duitse merken dragen ook hun steentje bij aan al het nieuws. Zo toont Porsche voor de al- lereerste keer de 911 Carrera RS. De ra- zendsnelle Porsche- variant van de jong ste 911 generatie is lichter en sneller. Een andere Duitse r fabrikant, Volkswa- De Volkswagen Golf VR6 Syncro gen, brengt de Golf VR6 Syncro uit, een model voor een uiterst beperkt marktsegment. De prestatiecijfers van de permanent vierwielaangedreven zescilinder zijn zonder meer indrukwekkend. Het Zuidkoreaanse SsangYong komt met drie modellen. Het zijn allemaal terreinauto's, die de nameq.Korando K4, Musso en New Family dragen. SsangYong maakt gebruik van Merce des-Benz motoren en techniek. Vanaf mei zullen deze Ko- reaanse auto's in Nederland te koop zijn. Behalve primeurs staan er op de Perso nenautoRAI 1995 veel auto's, die al wel eerder zijn ge- presenteerd maar nu SsangYong Musso voor het eerst in vol ornaat zijn te bezichtigen door het publiek. Dat zijn in alfabetische volgorde ondermeer: Alfa Romeo 146, Spider en GTVAudi A4; Chrysler Stratus en New Yor ker; Ford Explorer, Scorpio, Es cort. Mondeo 4x4; FSO 1.4 GLi T6V en 1.5 SLX hatchback; Lada 2110; Lexus LS 400; Mazda 626 Face Lift; Proton 415, 416; Re nault Laguna Diesel; Rover 100; Saab 900 Turbo Sensonic; Skoda Felicia; Toyota Celica Cabrio, vijf deurs FunCruiser; Volkswagen Sharan; Toyota LandCruiser De Skoda Felicia Custom 4.5; TVR Cerbera. Lancia Kappa stijlvolle verrassing De buitenkant van de Lancia Kap pa is vooral te omschrijven als stijlvol, maar niet echt opvallend. Toch is het een auto met een eigen uitstraling. Het interieur van dit nieuwe vlaggeschip van de Itali- aanse fabrikant is een echte verras sing. Van het dashboard hebben de ontwerpers een juweeltje gemaakt. Hierin domineert de middenconso- le: de instrumenten zijn verpakt in een zeer origineel vormgegeven paneel. Door wederom voor een naam te kiezen uit de letters van het Griekse alfabet, handhaaft Lancia een traditie. Een opvallende constatering: de Lancia Kappa biedt ontzettend veel ruimte. Zowel voor- als achte- rin kunnen volwassenen uitstekend zitten. De bestuurder kan zijn stoel geheel naar eigen wens instellen, bij de duurdere uitvoeringen hoef je daarvoor alleen maar op wat knopjes te drukken. Daarmee is maar aangegeven dat Lancia veel werk heeft gemaakt van het nieu we topmodel. „De opzet was in de top van de automarkt een opmer- kelijk alternatief neer te "zetten. Naar onze mening is dat gelukt", oordeelt Luc Weemaes, algemeen directeur van Fiat Auto Nederland, de importeur van Lancia. Om de automobilist die pakweg meer dan 60.000 gulden heeft te besteden, aan te spreken, moet je natuurlijk ook wel wat bijzonders aanbieden. Lancia heeft in de Kap pa vier verschillende motoren ge- bouwd: twee 5-cilinder 20v benzi- nemotoren van 2,0 en 2,4 liter, een 3,0 liter V6 en een 2,4 liter 5-cilin der turbodiesel. De vijfcilinder krachtbronnen zullen in de toe komst ook in andere modellen bin- nen de Fiat Groep worden gemon- teerd. De 3,0 liter wordt al gebruikt in de Alfa Romeo 164. In het geval van de Kappa V6. ons testvoertuig, zijn de verhoudingen van deze krachtbron zodanig gewijzigd dat ze de beoogde Kappa-rijder zullen aanspreken. Dat betekent dat de motor ondermeer een groot koppel heeft. In de Alfa 164 moet je veel meer schakelen, terwijl je bij deze Lancia wat minder vaak de rech- terhand en de linkervoet hoeft te gebruiken om toch lekker te rijden. Het behoeft geen betoog dat de Kappa voortreffelijke rijkarakte- ristieken heeft. Bij hoge en lage snelheden is het een zeer prettige reisgenoot, die tijdens de afgeleg- de testkilometers in elk geval een zeer betrouwbare indruk maakte. De ten opzichte van de Thema iets vergrote wielbasis en spoorbreedte zorgt voor een meer comfortabel weggedrag. Daarbij heeft Lancia duidelijk maatregelen genomen om de kwa- liteit van de produkten op te voe- ren, die een bijna on-Italiaanse in druk nalaat. Zo zijn alle delen van het dashboard verbonden met be- hulp van trillingdempende elemen- ten, waardoor geen irriterende kraakjes en piepjes kunnen ont- staan. Ooit gaf dat de Italiaanse au to's voor de liefhebber extra char- me, maar tijden veranderen ten goede, dat is duidelijk. Een nuttige en aardige feature is het zogenaamde Infocenter. Het is best grappig om 's morgens na het starten van de motor gewaar- schuwd te worden dat er, vanwege de lage temperatuur, een gerede kans bestaat op gladde stukken wegdek. Je stemt je rijgedrag daar dan toch automatisch op af. Het In focenter kan onder meer ook een aantal boodschappen tonen met betrekking tot het onderhoud, waardoor de bestuurder precies weet hoelang hij nog kan rijden al- vorens de auto aan een nieuwe on- derhoudsbeurt toe is. Het Infocen ter regelt ook de automatische air- conditioning. Tja, kritiek leveren op een derge- lijk voertuig is niet gemakkelijk. Als toekomstige kopers mikt Lan cia met name op artsen, notarissen, advocaten en directeuren van on- dernemingen. De prijzen variren van een kleine 60.000 tot ruim 97.000 gulden. De Lancia Kappa wordt gekenmerkt door een opmerkelijk strakke afwerking Type: Lancia Kappa V6 LS Motor: 3,0 liter zescilinder met 24 kleppen Vermogen: 151 kW/205 pk bij 6.300 t.p.m.; 270 Nm bij 4.500 t.p.m. Acceleratie: 0-100 km/uur: 8,0 sec Topsnelheid: 225 km/uur Gent. Verbruik: 10,5 ltr/100 km Prijs: fl. 91.950,- Het interieur biedt een zee van ruimte amsterdam auto rai Amsterdam De PersonenautoRAI duurt van donderdag 2 tot en met zondag 12 februari. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdags en zon- dags van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs van de PersonenautoRAI bedraagt fl. 17,50 per per- soon. Voor houders van een Pas-65. kinderen van 4 tot 12 jaar en een groep is de toegang fl. 15,- per persoon. De groepskorting geldt alleen als de groep van te voren is aangemeld en minimaal uit 20 personen bestaat. In de avonduren is het bedrag voor volwassenen fl. 15,-. Het gereduceerde tarief bedraagt dan fl. 12,50. Voor een ge- zin bestaande uit twee volwassenen en drie kinderen bedraagt de to- tale entreeprijs fl. 50,-. Wie tijdens de RAI de drukte op de wegen en de parkeerplaatsen wil mijden kan heel gemakkelijk met de trein gaan. Het station Am- sterdam-RAI ligt op enkele minuten lopen van de tentoonstelling. Daarbij kunnen treinreizigers gebruik maken van Rail Idee. Hier- mee krijgen ze korting op zowel de reis als de entreeprijs. Rail Idee is mogelijk vanaf vrijwel alle stations in Nederland en geldt ook in de avonduren. Beursinformatie verkrijgen via de computer; dat kan tijdens de Per sonenautoRAI. Zo'n 25 informatiezuilen staan verspreid over de gehele tentoonstelling. De bezoeker kan vanuit een beginscherm kiezen uit negen opties: algemene beursinformatie, beursevenemen- ten, plattegrond, merkenoverzicht, AutoRAI nieuws, autodesign, brandstof, lease en AutoRAI CD-i. Wie na de eerste kennismaking direct de CD-i in zijn bezit wil hebben: voor fl. 29,95 is het schijfje op de AutoRAI te koop. Tijdens de autotentoonstelling is er veel aandacht voor ontwikkelin- gen op, in en rond de auto. Verspreid over het gehele tentoonstellin- gencomplex zijn er paviljoenen ingericht met thema's als design. Smart Mobility (door de ACEA, organisatie van Europese autofa- brikanten), de elektrische auto, sport, en de Droomgarage. Daar staan 25 bijzondere en zeer exclusieve auto's. Voor de Droomgara ge geldt een extra toegangsprijs van fl. 5,-. Op woensdag 8 februari vindt in de RAI een seminar plaats dat ge- richt is op de elektrische auto. Van 14.00 tot 17.00 uur kunnen be- langstellenden alles over de voor- en nadelen van de elektrische au to in de stad te weten komen. Het seminar is getiteld 'Spanning in de stad'. Rondom de RAI is tijdens de autotentoonstelling een heus Four Wheel Drive Circuit aangelegd. Via een verbinding tussen de Am- stelhal en de Parkhal kunnen bezoekers een blik werpen op het cir cuit. Hier worden met verschillende 4WD terreinwagens demon- straties gegeven. Ter gelegenheid van de eindejaarsshow van Subaru vorig jaar de- cember hield Subaru een ludieke actie. Alle kopers van een nieuwe Subaru kregen toen levenslang gratis onderhoud. Wegens het enor- me succes van deze actie heeft Subaru besloten ter gelegenheid van de RAI nogmaals het gratis onderhoud aan te bieden. Deze actie biedt de koper van een nieuwe Subaru vier jaar of 100.000 kilome ter gratis onderhoud. Wordt de auto binnen deze termijn ingeruild. dan geldt het aanbod ook op de nieuwe auto. Seat heeft drie actiemodellen ontwikkeld van de Ibiza. Op basis van de 1.4 CL zijn er de Conga en de Salsa. De Conga heeft als extra's getinte ramen, speciale wieldeksels en bekleding met een leuk des- sin. Deze uitvoering kost fl. 22.995,-. De Salsa doet zijn naam eer aan want standaard beschikt deze Ibiza over een radio/cassettespe- ler en vier luidsprekers. De Marinara, op basis van de GLX. is voor- zien van alcantara binnenbekleding, met bijpassende blauwe vloer- bedekking en lichtblauw getinte wijzerplaten. De prijzen van de Marinara en de Salsa worden op de RAI bekendgemaakt. Computertechnologie heeft in de maatschappij veel teweegge- bracht. Neem zoiets als de 'koude start' van een auto. Als het vroeger stevig vroor, dan was het telkens weer de vraag of de motor vlot wilde aanslaan. Zelfs in het toenmalige televisieprogramma Wereld op Wielen, met presentator Fred van der Vlugt, was de kou de start in de vriescel een spannend moment. Valt de blinkende test- bolide door de mand of niet? Tegenwoordig slaat een moderne auto altijd vlot aan. ook al vriest het dat het kraakt. Wie maalt nog om de bediening van het choke hendeltje. Het ding is met stille trom verdwenen sinds de komst van de elektronisch geregelde benzinetoediening. Een kleine computer regelt de samenstelling van het brandstofmengsel. Niet alleen slaat de motor daarmee snel aan, ook het wegrijden gaat schokvrij. Hoeveel mensen leverden vroeger immers niet een gevecht met de bediening van de choke. Wie herinnert zich niet de pijnlijke situ- aties dat de motor bij het eerste het beste stoplicht afsloeg, omdat vergeten was de choke terug te zetten. Het resultaat is dan immers een verzopen motor'Je staat er niet zo gauw meer bij stil, maar de komst van elektronisch motormanagement in auto's heeft heel wat ergernis weggenomen en zodoende indirect een bijdrage geleverd aan de veiligheid op de weg. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 19