MaasposT m Kinderkoor Jong Begin houdtdrempel laag NIEM DE GRATIS PENDELBUS yssjssasrssf" MfNHBOui UK 4 STUKS heeft het leegste grijspeil m Meier I and! MaasposT KORT OP ZOEK NAAR EEN LEENVARKEN MET BALLEN jiAlgero MaasposT Een wand moet de kracht van 35 miljoen kilo weerstaan NAAR ONZE SUPERMARKT BROERSVELD 68 - 70 SPEC/ALE AANBIEDINGi Kunstnagels in alle soorten en maten bij Studio Nailtech De Erker KERKDIENSTEN Werkzaamheden Koemarkt in voile gang SCHIEDAM WATERWEG De strijd tegen het water gaat onver- minderd voort. Na de wa- tersnoodramp in 1953 werk- te de 'Deltacommissie' een ambitieus plan uit. Het voor- zag in afdamming van de zee-armen. Ook bij de Nieu we Waterweg moest een af- sluiting komen. Eerst werd er nog gedacht aan het ver- hogen van de dijken. Bere- keningen leerde echter dat Rotterdam dan een meter omhoog moest. De Maas- boulevard en de Boompjes en aanliggende kantoorko- lossen een meter verhogen? Dat zou een wereldwonder zijn. Daarom ligt er nu een wereldwonder in aanbouw in de Nieuwe Waterweg. Specialist in designvloeren Permanent^ expositie van meer dan 400 soorten wand- en vloertegels, siergrind en linoleumvloeren. SCHIEDAM Bij de cursus striptekenen voor jongeren tus sen de 12 en 16 jaar in De Blauwe Brug zijn nog enkele plaat sen vrij. De cursus bestaat uit twee blokken van zes lessen: het eerste van 1 februari tot en met 8 maart (basiscursus), het twee- de van 29 maart tot en met 3 mei (vervolgcursus). Men kan zich opgeven voor het eerste blok of voor beide, maar het is ook mogelijk in de vervolgcursus te starten. De cursus zal elke woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur gegeven worden in De Blauwe Brug. De kosten zijn fl.48,- per blok van 6 lessen, inclusief basismateriaal. Informatie en inschrijving bij de re- ceptie van De Blauwe Brug, tel. 4701049, op werkdagen van 09.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Dansavond Bloemschikken Wordperfect Bingo Bruidsmarkt Zelfverdediging Marten Meesweg 107 - 3068 AV R'dam (OiO) 4215144 Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 25 januari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 SCHIEDAM De predikbeurten voor zondag 29 januari van de Hervormde gemeente Schiedam. Opstandingskerk Burg. Honnelage Gretelaan Aanvang 10.00 uur Ds. G. de Lang Grote kerk Lange Kerkstraat Aanvang 10.00 uur Ds. F. Oberman Aanvang 17.00 uur Ds. A. Schaap, Herkingen Bethel Kapel Nieuwe Maasstraat 68d Aanvang 10.00 uur Ds. H. Onderstal SCHIEDAM Deze week is ge- start met de voorbereidende werk zaamheden voor de tunnelbouw aan de Koemarkt. Deze tunnel zal toegang geven tot de parkeergara- ge in het winkelcentrum Nieuwe Passage, dat in het najaar zal wor- den geopend. De werkzaamheden omvatten het verwijderen van de bestrating, bloembakken en in de weg staand straatmeubilair. Ook worden er kabels en leidingen om- gelegd. Om een logische en veilige wandelroute voor de voetgangers te waarborgen zijn er hekwerken geplaatst en is de bestrating hier en daar op nivo gebracht. Ook zijn verwijzingsborden aangebracht en is een grote verlichtingsmast ge plaatst. Om te voorkomen dat fiet- sen worden neergezet op plaatsen die nu juist voor voetgangers vrij dienen te blijven, zijn tijdelijk rij- wielhekken geplaatst. Zoals het er nu naar uitziet zal de aannemer de bouw van de tunnel medio juni 1995 hebben afgerond. Daarna zal de Dienst Gemeentewerken de be strating weer aanbrengen. Op een zo druk punt als de Koemarkt is niet te voorkomen dat de bouw van de tunnel enige overlast met zich meebrengt. Met name het aanbren gen van de damwand zal voor ge- luidsoverlast zorgen. Met de direk- te betrokkenen heeft hierover reeds overleg plaatsgevonden. SCHIEDAM Exposanten ge- vraagd voor de kunstmarkt Zondag 26 februari a.s. wordt Wijkcentrum De Erker evenals voorgaande jaren omgetoverd in een grote kunstmarkt. Alle zalen zullen hiervoor beschikbaar wor den gesteld. Amateur kunstenaars en hobbyisten zullen De Erker vul- len met hun kunstwerken en de monstrates. Maar hier zal het niet bij blijven, want het geheel zal in het teken staan van Frankrijk en worden opgeluisterd door muziek en dans. Degenen, die willen deel- nemen aan de kunstmarkt kunnen zich voor 19 februari a.s. aanmel- den bij Wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, tel. 010- 4267767. Ook organiseert de Erker in fe bruari een cursus Afrikaanse per- c&ssie onder leiding van Kofi Ayi- vor. Kofi is onder andere bekend van de band Osebisa. Ook heeft hij reeds meerdere succesvolle optre- dens gegeven in wijkcentrum De Erker. Voor deze cursus zijn nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. De cursus wordt gege ven op vrijdagavond. De kosten bedragen fl.80,00 voor 7 lessen. Aanmeldingen en mlichtingen bij wijkcentrum De Erker, telefoon 010-4267767. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3 3116 AD S«hiedam Postbus 373 3100 AJ Schiedam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4738322 Telefax 010-4731589 VERTEGENWOORDIGERS: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur VERKOOPLEIDER: C. Kersbergen Telefoon 010-4004264 ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 Redactie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 FOTOGRAFIE: en voor fotobestellingen Willem de Bie Media Produkties Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 010-4778066 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Wereldwonder in aanbouw in de Nieuwe Waterweg De stormvloedkering tussen Maassluis en Hoek van Holland is een fraai staaltje van Hollands Glorie. Projectmanager Ton Roh- de vertelt enthousiast over de we- tenswaardigheden van de con- structie. „De stormvloedkering bestaat uit twee armen. Aan beide kanten .van de Waterweg inge- bouwd. Op het moment dat een waterstand wordt voorspeld van 3.20 meter Nieuw Amsterdams Peil (NAP) sluit de storipvloed- kering. Elke arm is 210 meter lang. De hoogte is 22 meter en breed zo'n deur vijftien meter. De kerende wand zit met een stalen constructie vast aan een schar- nier. De afstand van scharnier tot kerende wand bedraagt 250 me ter. In een deur is net zo'n hoe- veelheid staal verwerkt als twee Eifeltorens." De twee scharnieren waren een probleem tijdens de uitwerking. Tijdens een storm moet een wand de kracht van 35 miljoen kilo weerstaan. Uiterst ingenieus von- den de knappe koppen ook hier een oplossing voor. De Schiedamse projectleider Rohde over het verankeren van het bol- scharnier. „Het scharnier werkt als een schoudergewricht. De hoogte is vergelijkbaar met een Vf. a* -C m - r «4»A it sf| irniiiiuld De in aanbouwzijnde stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg (FOTO: BMK Hoek van Holland). eengezinswoning. Bij zo'n enor- me druk wordt het scharnier door de druk verplaatst. De volgende oplossing is hiervoor gevonden. Het scharnier heeft een tegenge- wicht van 52 miljoen kilo. Dit te- gengewicht heeft de vorm van een driehoek. De zijden zijn 70 meter lang. Het voorste gedeelte bestaat uit caissons volgestort met beton, het achterste gedeelte is gevuld met grind." Twee kolossale stalen wanden liggen in ruste langs de Nieuwe Waterweg. In werking komen ze hooguit eens in de tien jaar. Hoe krijg je een'gevaarte van 15.000 ton in beweging? Bij zo'n vraag veert de 32-jarige Rohde enthou siast overeind. In het voorlich- tingscentrum bij de bouwput staat een maquette. Gelijk zet Rohde deze in werking. „De wanden lig gen aan weerszijden van de Wa terweg in een soort dok. Afgeslo- ten door een stalen deur. Op het moment dat ze in werking moeten komen, gaan de deuren opzij en vult de dok zich met water. De wanden gaan dan drijven en door een locomobiel worden ze de ri- vier opgeduwd. Wanneer de deu ren elkaar in het water ontmoeten gaan de kleppen in de kering open en vult deze zich met water. Hierdoor zakken de wanden op een reeds ingelegd tapijt van be ton. Wanneer de storm voorbij is wordt het water er uit gepompt en draaien de wanden terug in het dok." Het lijkt een heel uniek systeem, maar dat is het niet. In Rusland bleken ingenieurs hetzelfde be- dacht te hebben. De rivier is Sint Petersburg moest ook worden ge- temd. De afstand daar was niet 360 meter zoals in de Waterweg maar 'slechts' 200 meter. Met de val van het communisme is de bouw aan de Russische waterke- ring ook gestopt. Voorheen kwam het geld uit de centrale kas, nu moet het regionaal betaalt worden, en daaris geen geld voor. Toen dit bekend werd bij de Ne derlandse bouwcombinatie ont- lokte dit bij een van de directeu- ren de volgende uitspraak: 'Wij hebben het wiel niet opnieuw uit- gevonden, maar wel tweemaal zo groot Ton Rohde is namens Rijkswater- staat aangesteld als projectmana ger. Naast allerlei zakelijke be- slommeringen is hij ook belast met de voorlichting. Naast zo'n 'dubbele Eifeltoren' werkt Ton Rohde tussen Maassluis en Hoek van Holland. In het gebouw is een kleine bioscoop en tentoon- stellingsruimte. Over bezoek heeft hij niet te klagen. De afgelo- pen twee jaar kwamen jaarlijks ruim 60.000 bezoekers naar het informatiecentrum. Iedereen die komt krijgt een rondleiding van een uur. Maar niet alleen dagjes- mensen komen langs. Zo kreeg Rohde ook ingenieurs en minis ters uit onder andere Kazachstan en Egypte op bezoek. Televisie- ploegen uit Japan, Polen en Bel- gie kwamen dit facet van Hol lands Glorie vastleggen. Het is te hopen dat deze waterke- ring nooit gebruikt dient te wor den. Berekening van Rijkswater- staat leert echter anders. ,,De ver- wachting is dat bij de huidige hoogte van de zeespiegel de ke ring gemiddeld een keer per tien jaar dicht moet. Blijft de zeespie gel echter stijgen dan neemt de frequentie toe. De waterkering moet in dat geval een keer in de vijf jaar dicht. Maar dat is pas over vijftig jaar. We voeren na- tuurlijk wel eens per jaar een een grondige test uit." SCHIEDAM In onderzoeken naar de duurste en voordeligste vrijetijdsbesteding voor kinderen, treft men meestal de denksporten aan als goedkoopste optie voor zoon of dochter. Menige ouder die zich weer eens gesteld ziet voor de zoveelste aanschaf van een paar voetbalschoenen of hockeystick verzucht dan ook minstens een maal per jaar 'Was maar op dam- men gegaan'. Wat de meeste ou- ders, maar ook onderzoekers niet beseffen is dat een kinderkoor, in ieder geval het Christelijk kinder koor Jong Begin uit Schiedam, een prima alternatief is voor bovenge- noemde problemen. Hier geen du re outfits of attributen, maar voor slechts vier gulden per maand ont- zettend veel zangplezier. Elke dinsdagavond repeteert het koor onder leiding van Elly Meyboom in de Ark te Schiedam-Noord. En geselecteerd wordt er niet; ieder een die wil, mag meedoen. Het Christelijk kinderkoor Jong Begin heeft net als iedere andere vereniging of sportclub pieken en dalen gekend in haar ruim 13-jarig bestaan. „Wanneer onze leden naar het voort'gezet onderwijs gaan, verlaten ze meestal het koor. Dat is geen eis van ons, maar dat gebeurt om de een of andere reden gewoon. Wanneer op een bepaald moment veel 12-jarigen het koor verlaten, is het erg moeilijk de groep snel weer aan te vullen", licht Nanda Gelderblom, voorzitter van het koor, het verloop toe. Met de 36 leden die het koor momen- teel telt, bevindt men zich dus in een redelijk luxe positie. Alhoewel het koor zich profileert als christe lijk kinderkoor, stelt men aan de leden niet de eis een godsdienst aan te hangen. „Ons koor staat open voor iedereen die wil komen zingen", stelt penningmeester Thea de Regt nog eens duidelijk vast. Een repetitie van kinderkoor Jong Begin. Sinds een aantal jaar staat het koor onder de deskundige leiding van dirigente Elly Meyboom. Dat het dirigeren van een kinderkoor iets anders is dan het begeleiden van een koor met volwassenen hoeft niemand tot nadenken te stemmen. De dirigente weet echter bij elke repetitie de juiste balans te vinden tussen flexibiliteit en het bijbren- gen van de nodige zangvaardig- heid. Vooral tijdens optredens komt men nog wel eens voor on- verwachte dingen te staan. Een kleuter die voor een voile zaal haar maillot staat op te hijsen of een groepje dat nietsvermoedend de map met teksten ondersteboven voor zich houdt, zijn dingen waar men bij het bestuur nog steeds har- telijk om kan lachen. Ook het ver loop van een repetitie laat een kindgerichte aanpak zien. Hoewel er altijd geopend wordt met enigs- zins serieuze toonladders, weet de dirigente hierin zoveel leuke spel- letjes te verwerken dat men spelen- derwijs de lastige ladders onder de knie krijgt. De optredens die eenmaal per maand op het programma staan vinden vaak plaats in een van de bejaarden- of verzorgingscentra in de regio. Maar ook voor de wat ex- clusievere gelegenheden wordt het koor regelmatig gevraagd. ..Wat ontzettend leuk was, was het optre- den dat de kinderen verzorgden voor de Bond van Militairen voor dienst- en oorlogsslachtoffers in restaurant Engels. Bij het ontste- ken van de boom worden wij ook elk jaar uitgenodigd en natuurlijk doen wij altijd mee aan het koor- festival", vertelt Nanda Gelder blom. Voor de vier gulden per kind die men via de contributie maande- lijks ontvangt en een kleine subsi- die van de gemeente, moet dus veel gedaan worden. Maar van een contributieverhoging willen voor zitter en penningmeester absoluut niets weten. „Wij zien ons koor als vrijetijdsbesteding voor de jeugd. Je moet daarom de drempel niet te hoog maken". Doordat men ge- noodzaakt is zuinig met geld om te gaan, is men bij Jong Begin daar- entegen zeer inventief geworden in het verzinnen van allerlei leuke ak- ties om bepaalde doelen te realise- ren. Zo wordt er elk seizoen be- gonnen met een bingo en werd er door een ballpointaktie geld bij elkaar gespaard voor een piano. Dat de ouders daarnaast altijd spontaan voor vervoer zorgen waardeert het bestuur zeer. Nanda Gelderblom: „Wij hebben weleens gedacht de ouders een vergoeding te geven, maar daar wilde niemand iets van weten." Wie een keer wil komen kijken bij een repetitie van het kinderkoor kan contact opnemen met Thea de Regt, tel. 4712923. CIRAHIC* Wij leggen op alle soorten ondervloeren! AANBIEDINC (zolang de voorraad strekt!) 40 m2 vloertegels 33 x 44 of 40 x 40. 2 Groeps vloerverwarming. Kompleetaangesloten en gelegd incl. materiaal 3.650,* Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 of 30 x 30 3.350,* ITAL CERAMICA Vierhavenstraat 19 - Rotterdam tel.: 476 20 54 PARKEREN EN STAAT DE PENDELBUS OP U TE WACHTEN! BAS VAN Otfl HE'JDEN BR0ERSVELD68-70 GRjitiq BAS VAN DER HEii SCHIEDAM Op zaterdag 28 januari is er weer een dansavond voor 55-plussers in de grote zaal van dienstencentrum De 4 Molens van 19.00 tot 23.00 uur. De toe- gang is fl.2,- p.p. (inclusief gratis hapje). Een extra the-dansant wordt op zondag 29 januari in de ontmoetingsruimte van het dien stencentrum georganiseerd. De middag duurt van 13.30 tot 16.30 uur en de toegang is fl.2,-. SCHIEDAM Woensdag 1 fe bruari start in dienstencentrum De 4 Molens een nieuwe bloemschik- cursus. De kosten bedragen onge- veer fl.5,- voor het materiaal. Deel- nemers dienen zelf een bakje en een mesje mee te nemen. Belang- stellenden worden verzocht zich uiterlijk drie dagen voor aanvang van de cursus op te geven bij de re- ceptie van het dienstencentrum, Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM In de cursus Wordperfect 5.1 voor beginners van Kluphuis Oost leert men wer- ken met dit veelgebruikte tekstver- werkingsprogramma. Er is geen speciale vooropleiding vereist, een beetje typevaardigheid is al vol- doende. De cursus start op woens dag 22 februari. Er wordt les gege ven op zes woensdagavonden van 19.00 tot 21.30 uur. Voor elke cur- sist is er tijdens de les een draagba- re PC beschikbaar. Wordperfect voor beginners kostfl. 185,-. De in schrijving wordt pas defmitief wanneer fT. 100,- is vooruitbetaald. De resterende fl.85,- betaalt men bij aanvang van de cursus. Het cur- susboek dat gebruikt wordt kost fl.20,-. Gaat de cursus door onvol- doende deelname niet door, dan krijgt men uiteraard het inschrijf- geld terug. Inschrijven kan bij Klu phuis Oost, Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM Elke dinsdag avond is er bingo in Kluphuis Oost. De prijs is fl. 15,-Er zijn di verse mooie prijzen te winnen. maar dat het gezellig is, is net zo belangrijk. De bingo start om 20.00 uur, maar men kan al vanaf 19.00 in de zaal terecht. Kluphuis Oost is gevestigd in de Galilei straat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM Zondag 29 januari kan men in het Novotel terecht voor informatie over alle dingen die van de trouwdag een bijzonde- re dag kunnen maken tijdens de Bruidsmarkt die van 11.00 tot 16.00 uur wordt gehouden. Het Novotel is gevestigd aan de Harga- laan 2, tel. 4713322. SCHIEDAM Vrouwen die eep kursus zelfverdediging hebben ge- volgd, zijn beter in staat zichzelf te verdedigen tegen onder andere - seksueel geweld. Ze zijn minder bang en voelen zich minder snel bedreigd, zo is uit onderzoek ge- bleken. Daarom wordt vanaf 26 ja nuari elke donderdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur een beginners- cursus zelfverdediging gegeven in het Sportinstituut Schiedam aan de Jacob Bijsterstraat 2 in Schiedam- noord. De cursus van tien lessen kost fl. 100,- en wordt gegeven door een bevoegd docente, die dp deelerfemers leert hoe te handelen in bedreigende situaties. Voor meer informatie en opgave: Stich- ting S VO, telefoon 4734545 of Sy lvia Deiman, docente, telefoon 47 02 131. SCHIEDAM Waarom begint iemand op 25-jarige leeftijd een nagelstudio in Schiedam? Angel van der Schoor, sinds 1 januari ei- genaresse van nagelstudio Nail tech in de Johan Braakensiekstraat, is er heel duidelijk over: ,,Ik noem het maar het nagelvirus dat zo'n elf jaar geleden bij mij toesloeg en waarvan ik sindsdien nooit meer ben genezen.". Nadat een tante van de jonge onderneemster des- tijds vol trots haar zojuist aange- meten kunstnagels liet zien zijn de nagels niet meer uit haar gedachten geweest. Door middel van een krantenwijk verschafte zij zich de nodige financiele middelen om wat er ook maar op nagelgebied ver- scheen aan te kunnen schaffen en uit te proberen. Naast de gewone baantjes die ze daarna had, volgde ze talloze opleidingen die haar in staat stelden kunstnagels te maken en eventueel later een eigen studio te beginnen. Die eigen studio werd uiteindelijk begin dit jaar werke- lijkheid. Nailtech beschikt over een uitgebreid assortiment met in totaal zo'n veertien systemen die ook onderling weer te combineren zijn. Op deze manier kan voor ie dere persoon de gewenste kunstna- gel gemaakt worden. Afhankelijk van het systeem neemt een behan- deling 1,5 tot 2 uur in beslag. De eerste afspraak komt hier een half uur bij omdat Angel van der Schoor met alle klanten vooraf een inleidend gesprek houdt waarin de wensen van de klant en de moge- lijkheden van de nagelartieste op elkaar worden afgestemd. In prin- cipe is er voor elk soort nagel een geschikte behandeling voor han- den. „Zelfs als de klant geen nagel meer heeft, kan ik er nog iets mee doen. Ik beschik over zoveel syste men dat alles waargemaakt kan worden", vertelt Van der Schoor. Naast het aanbrengen van kunstna gels is de nagelexpert ook gespe- cialiseerd in het repareren van ei gen nagels. Door een zogenaamde protector-gel wordt op de nagels een verstevigende laag aange bracht, waardoor bijvoorbeeld scheurtjes de kans krijgen zich te herstellen. Wanneer men er bij de ze behandeling voor kiest een ge- kleurde lak aan te brengen heeft men tegelijkertijd vier tot vijf we- ken perfect gelakte nagels. Welke bahandeling men ook kiest, voo|'- op staat altijd de natuurlijke nagel. „Doordat er in onze branche geen diploma's vereist zijn, hebben we in Nederland helaas veel slechte nagelstudio's. Door onkunde of het te snel opbrengen van de na gels worden de eigen nagels lelijk en dat kan natuurlijk nooit de be- doeling zijn. Door mijn werkwijze zijn lelijke eigen nagels per defini- tie uitgesloten", aldus van d£r Schoor. Met name door het ge- bruik van nieuwe produkten die op dit moment nog korter dan een maand op de markt zijn en doordat de eigenaresse alle soorten nagels persoonlijk uit heeft geprobeerd kan de studio een hoogstaande kwaliteit waarmaken. De prijzen van een nagelbehandeling liggen tussen de fl.30,- (one-week-tips) en fl. 125,- (complete behandeling die onbeperkt resultaat geeft). De nagelspecialiste is in principe be- reid van maandag tot en met zater dag van 09.00 tot 22.00 te werken. Voor een behandeling of inlichtin- gen kan men bellen naar Studio Nailtech (Angel van der Schoor), Johan Braakensiekstraat 23 Schiedam, tel. 4736034. Geld lenen kunt u overal. Er al zult u wei- nig verschil aantreffen in de rente-percen tages, in de werkwijze is er wel degelijk onderscheid op te merken. Wanneer u een maat- schappij zoekt die u het hemd niet van het lijf vraagt, maar u wel eerlijk telt Geld(t) als de beste vertelt wat de mogelijkhe- den zijn, neem dan even kontakt op met Algero. Onze medewerkers geven u graag meer informatie en maken desgewenst een afspraak om u persoon lijk te adviseren U kunt op werkdagen bellen van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3