P EE] Daihatsu Valera fraaie sedan EENS 'N AMERIKAAN, ALTIJD PIETERSEN! Nieuwe race-versie Volvo 850 Auto-1 van Europa Europese onderdelen Voordelige Saab Miljoenste Nissan Ford Mondeo marktleider Subsidie Mitsubishi Carisma BF 95 AMSTERDAM De vele primeurs die de Personenau- toRAI dit jaar telt zijn zonder enige twijfel het bekijken waard. Nog leuker is het ech- ter als er ook mee kan wor- den gereden. Dat is meestal pas mogelijk, wanneer de nieuwe modellen in de showrooms van de dealers staan te prijken. Baleno Exotische modellen Nauwelijks Steviger Technische gegevens 4* Nette prijs CENTER PIETERSEN Waalhaven Z.Z. 6, Haven 2248, Rotterdam Telefoon (010) 4286325 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Meeste RAI primeurs op korte termijn bij dealers De Ford Galaxy komt in September. Op de RAI staat dit conceptmodel. De definitieve uitvoering zal daarvan weinig afwijken Voor de Alfa Romeo liefhebbers is de maand mei wat dat aangaat een echte snoepmaand. Dan staan er maar liefst drie nieuwe modellen bij de dealers. De GTV. Spider en 146 kunnen dan allemaal op de weg worden uitgeprobeerd. De Audi A4 is nu al te koop. Een aantal uitvoeringen van deze op- volger van de Audi 80 staat sinds eind januari bij de dealer. Twee nieuwe modellen van Chrysler, de Stratus en de New Yorker, zullen dit jaar in Nederland op de markt verschijnen. Een exacte datum is nog niet bekend. Maar liefst drie nieuwe auto's zijn dit jaar te bewonderen in de showrooms van de Ford-dealers. Begin februari staan daar de Escort en de Mondeo 4x4. In September verschijnt Fords ruimtewagen Ga laxy op de markt. De Nissan Vanette Cargo Combi, die leverbaar is als gesloten bestel- wagen. met dubbele cabine en als acht persoons bus, is eind april te koop. Rover start het nieuwe jaar goed. De ingrijpend onderhanden genomen 100-serie is direct na de RAI leverbaar, evenals een diesel- variant in de populaire 600-serie: de 620 DI Diesel. Een van de grote primeurs van de RAI. de Suzuki Baleno, komt in april op de markt. De Suzuki-dea ler presenteert ongeveer op het- zelfde moment de Vitara Villager met een zescilinder motor. Begin februari is de Volkswagen Golf VR6 Synchro al leverbaar. De Alfa 146 Op de Sharan, Volkswagens ruim tewagen, moeten we nog tot het eind van het jaar wachten. Lada is een van de merken waar het met echt nieuwe modellen in de regel dun is gezaaid. Dit keer heeft het Russische AvtoVAZ, de producent van Lada, echter een heuse primeur. Het is de 2110 se dan. Een moderne gestroomlijnde vormgeving valt direct op. Min- stens zo opvallend is de technisch hoogstaande zestienkleppen vier- cilinder krachtbron met multi point brandstofinspuiting. Hij heeft een cilinderinhoud van 1,7 li ter en levert een maximaal vermo- gen van 70 kW/95 pk. De 2lll is de stationwagen en de 2112 een vijfdeurs hatchback. De nieuwe Lada komt waarschijnlijk in de tweede helft van dit jaar op de markt. De Lancia Kappa en de Honda Ci vic vijfdeurs zijn sinds kort al bij de dealers te bewonderen. De sta tionwagen Honda Accord Aero Deck Estate volgt binnenkort. De Skoda-dealers zijn inmiddels gestart met de levering van deFeli- cia. De Kia Pride, die op de RAI een primeur beleeft, is is binnen- De TVR Cerbera kort te beproeven bij de dealers. Ook staan daar dan de Sportage in driedeurs uitvoering en de Sephia in een vijfdeurs hatchback variant. In april is bij de Opel-dealers, die ook de Amerikaanse General Mo tors modellen vertegenwoordigen, de Chevrolet Lumina te verwach- ten. Deze bijzonder ruime sedan is een Europese primeur en bijt ook op de Nederlandse markt het spits af. Naar hier geldende maatstaven is het een auto in de topklasse. De Amerikanen zien hem in eigen land als een grote middenklasser. Onder de sierlijke motorkap van de Lumina zorgt een 3,1 liter zescilin der motor met een maximum ver- mogen van 119 kW/162 pk voor de aandrijving. Bijna elk merk heeft wel een stu- diemodel voor de toekomst in Am sterdam staan. Ze spreken stuk voor stuk tot de verbeelding. Na- tuurlijk zijn er ook producenten, die louter exotische auto's bouwe-n. Morgan. Rolls-Royce, Aston Martin, Ferrari en Bugatti zijn wat dat betreft klinkende na- men. TVR kunnen we gevoeglijk De Mitsubishi die bij NedCar in het Lintburgse Born geproduceerd gaat worden, heet Carisma. Het is een ruime auto, bedoeld voor de top van de middenklasse. Opval lend is de gestroomlijnde vormge ving. Aan de voorzijde is de her- kenbare grille van Mitsubishi te zien, terwijl de achterkant door de apart gevormde achterlichten en de gebogen lijnen van de bumper heel apart oogt. Mitsubishi zal de vijf deurs hatchback van de Carisma in de loop van dit jaar op de markt brengen. Op de RAI is dit spiks- plinternieuwe model nog tot en met 12 februari te aanschouwen. De Lada 2110 aan dit rijtje toevoegcn. Dit oer- Britse merk, waar auto's nog met de hand worden gebouwd. presen teert een volstrekt nieuw model: de Cerbera. De achtcilinder motor van 4,2 liter en een vermogen van 257 kW/350 pk zorgt voor gewel- dige prestaties, zoals een accelera- tie van 0-100 km/uur binnen de vijf seconden. De Cerbera is met ingang van 1996 te leveren doorde Nederlandse importeur B.V. NI- MAG in Heinenoord. Het Duitse Porsche heeft op de RAI een wereldprimeur met de 911 Carrera RS. Een sportonder- stel en een'bijzonder krachtige zes cilinder boxermotor van 3.8 liter zijn de ingredienten. De kracht bron levert 221 kW/300 pk. De Daihatsu Valera heeft een karakteristieke vormgeving. Daihatsu start het jaar opvallend. Het merk presenteert op de RAI niet alleen een nieuwe. ruime Cuo- re, maar tevens een sedan, de Vale ra. Dit model is een uiterst interes- sante uitbreiding van het gamma. Bij het ontwerp van de Valera heeft Daihatsu nogal wat aandacht gegeven aan vloeiende lijnen en fraaie welvingen. De auto oogt daardoor tamelijk sportief. Vooral de achterzijde met schuin uitgesne- den achterlichten zorgt voor een heel eigenzinnig beeld. De Valera staat vanaf nu bij de dealers. Daihatsu levert het model in twee uitvoeringen, SG en SR. die beide beschikken over een 1.5 liter 16-kleps multipoint injec- tiemotor. De krachtbron levert 66 kW/90 pk aan vermogen wat resul- teert in een topsnelheid van 170 km per uur. De bagageruimte van de compacte sedan meet 425 liter. Dat is in deze klasse een behoorlijke waarde. Dankzij de in delen neerklapbare achterbank is de laadcapaciteit zelfs te vergroten tot 1175 liter. De Valera SG kost vanaf fl. 26.995.-. Deze uitvoering is stan- daard uitgerust met ondermeer ge- tint glas. zij-beschermstrips, digi- taal klokje, mistachterlicht en een lichtwaarschuwingszoemer. De SR, vanaf fl. 29.995,-, heeft bo- vendien elektrisch bedienbare ra- men voor en achter en elektrisch bedienbare buitenspiegels in de carrosseriekleur, centrale portier- vergrendeling, stuurbekrachtiging en een toerenteller. Opties zijn een automatische versnellingsbak en, vanaf mei. een airbag en abs. Tigra, een voorbeeld van lef Opel toont lef. De Duitse fabrikant rekent met de introductie van de Tigra definitief af met het stempel saai". De nieuweling heeft alles in zich om een smaakmaker te wor den op de Europese wegen. Met name de opvallende vormgeving mag als een sterk punt betiteld worden. Er bestaat in elk geval een grote in- teresse voor de sportcoupe. Hoe- wel de auto pas deze week offici- eel is geintroduceerd, zijn bij voor- baat al zo'n 1.500 exemplaren ver- kocht. Opel Nederland mag dit jaar precies 3.500 Tigra's verkopen; dat lijkt niet zo'n probleem te wor den. In totaal zullen dit jaar in de Spaanse Opel-fabriek 50.000 exemplaren worden gebouwd. Daarntee domineert Opel in een klap het segment voor compacte coupes. Rijden met de Tigra is voor de lief- hebber van het echte autorijden een waar genoegen. Tenminste, als je van opvallen houdt. Want mede- weggebruikers kijken de coupe bijna steevast met begerige ogen na. De Tigra heeft dan ook een op- merkelijke vormgeving. Let maar eens dp de sterk achterover hellen- de vorm van de portieren. De be- naming 'leuk' is zeker van toepas- sing op de opvallend ronde vorm van de zijruiten en de middenstij- len. De achterkant is te omschrij- ven als karakteristiek. Daar domi neert een enorme ruit, waaronder de achterlichten voor een fraaie af- scheiding zorgen. Een kleine spoi ler versterkt de aparte aanblik. Het is eigenlijk nauwelijks te gelo- ven dat de auto is gebaseerd op het onderstel van de Corsa. Het geeft wel aan dat designers in staat blij- ven auto's een geheel eigen ge- zicht te geven, mits ze maar de vrije hand krijgen. Een grappig de tail: Opel deed voor het ontwerp een beroep op de Japanse topdesig- ner Hideo Kodama. In onze testwagen zorgt een prima presterende 1.4i-16V motor voor de aandrijving. Die levert een ver mogen van 66 kW/90 pk en daar- mee kun je heel erg goed uit de voeten. Oke, bij hogere snelheden hoor je flink wat geluid. maar dat past bij dit type. Het weggedrag is verder uitstekend. De Tigra houdt van een vlotte rijstijl en kleeft op een prettige manier aan het weg- dck. Een bochtige weg is een waar genoegen. Geen moment hoef je te twijfelen aan de kwaliteiten van deze coupe. De tamelijk hard afge- stelde vering past natuurlijk bij dit beeld. Volgens Opel haalt de 1.4i- 16V een top van 190 km/uur. maar dat hebben we niet aan de praktijk getoetst. Wie van een steviger motor houdt. kan kiezen voor de 1.6i-16V, die levert 78 kW/106 pk. In dit geval is het onderstel wat stijver afgesteld. omdat de eigenaren van deze uit voering ongetwijfeld meer presta ties verlangen. Ze leveren ten op- zichte van de variant met de klei- nere motor dan wel wat comfort in, Motor: 1.389 cm3 Vermogen: 66 kW/90 pk Acceleratie: 11.5 sec van 0- 100 km/uur Topsnelheid: 190 km/uur Gem. verbruik: 6,8 ltr/100 km Gewicht: 1.055 kilo Zoals gebruikelijk bij een coupe is de ruimte achterin beperkt. Toch past er in het bagageruim nog makkelijk een forse weekendtas De Opel Tigra is een begerenswaardige auto terwijl de 1.6i zich nog wat luid- ruchtiger presenteert. De belang- rijkste conclusie: wie vooral van lekker rijden houdt, heeft genoeg aan de 1.4i, wie eigenlijk vooral hard wil rijden kiest voor de 1,6i. Natuurlijk is de Tigra niet bestemd voor (grote) gezinneu. In een cou pe zit je achterin nu eenmaal niet lekker. Een klein kind neemt er misschien nog wel even genoegen mee, maar zal bij langere ritten toch ook gaan klagen. In- en uit- stappen is vanwege de lage dak- rand ook niet echt gemakkelijk. Mensen die bovengemiddeld lang zijn. lopen de kans dat ze hun hoofd tegen het dak stoten. Maar als je eenmaal zit, heb je zicht op een fraai dashboard. Het met leer beklede stuurwiel ligt zalig in de hand. Probeer dan nog maar eens ongestoord te blijven genieten van de jaloerse blikken van de mede- weggebruikers. De 1.4i-16V gaat fl. 34.950.- kos- ten. Dat is veel geld, maar daar krijg je ook wat voor. Standaard heeft deze uitvoering een airbag aan de kant van de bestuurder. stuurbekrachtiging, gordelspan- ners, elektronische startonderbre- king en centrale portiervergrende- ling. De snellere 1.6i-16V heeft nog lichtmetalen velgen. breed- stralers, elektrisch bedienbare spiegels en een alarmsysteem. De prijs is dan fl. 40.950,-. OFFICIAL GM DEALER Het Volvo 850 Racing Team neemt dit jaar opnieuw deel aan het Brits Toerwagen Kampioenschap. Het heeft een nieuwe race-versie ontwikkeld van de 850. die te bewonderen is tijdens de AutoRAI. Koos Volvo vorig jaar voorde Estate, ditmaal neemt de 850 sedan deel aan het kampioenschap. Het Racing team heeft hoge verwach- tingen van het komende seizoen. Door gewijzigde reglementen en door het inzetten van de 850 sedan hoopt het team podiumplaatsen te kunnen behalen. De Brit Tim Harvey en de Zweed Rickard Ry- dell zullen in de Volvo's gaan rijden. Welke auto behaalt dit jaar de felbegeerde titel Auto-1 van Europa? Deze vraag wordt tijdens de AutoSalon van Geneve, begin maart. beantwoord. De Auto-1 verkiezing is een initiatief van de Auto Eur ope Groep. Lezers van automagazines in Europa konden hun voor- keuren uitspreken voor nieuw op de markt gebrachte auto's. De Volkswagen Polo (favoriet van de Nederlandse AutoWeek-lezers), Renault Laguna, Opel Omega en deAudi's A4en A8 strijden om de titel. In februari beoordelen testteams van de vcrschillende automa gazines de zes genomineerde voertuigen op wegligging. kwaliteit. reparatiegevoeligheid. comfort, bedieningsgemak en dergelijke za- ken. De Engelse fabriek van Toyota in Burnaston bouwt Toyota's die voor minstens tachtig procent uit Europese onderdelen bestaan. Sinds de opening in 1989 is Toyota Motor Manufacturing UK al be- zig het aandeel van de Europese onderdelen in de auto's uit te brei- den. De doelstelliug van tachtig procent is begin 1995 bereikt. Ook de Nederlandse economie profiteert van dit Britse succes. Toeleve- ranciers als Hoogovens en Philips zorgen continu voor onderdelen. In juni zal Toyota de produktie in Burnaston uitbreiden met de Sta- tionwagon-versie van de Carina E. Saab duikt met 900 Coupe onder de grens van vijftigduizend gul den. De auto staat bij de dealers voor fl. 49.950.-. Hiermee is het Zweedse merk weer terug in het D-segment. De standaarduitrusting is bovendien nog zeer omvangrijk. Zo zijn bijvoorbeeld een airbag aan de bestuurderszijde. abs. koplampwissers en elektrisch bedien- de ramen aanwezig. In de Engelse Nissan-fabriek in Sunderland is half januari de mil joenste auto geproduceerd. De auto, een Primera. rolde onder luid gejuich van de medewerkers van de band. In Sunderland startte Nis san met de produktie van de Bluebird, de voorloper van de Primera. In 1992 begon Nissan Motor Manufacturing UK Limited ook met de produktie van de Micra. De fabriek in Sunderland is bovendien de grootste Engelse exporteur van auto's. De Micra's en Primera's gaan naar 36 landen waaronder zelfs Japan. De Ford Mondeo is in vrijwel alle Europese landen de meest ver- kochte auto in de grotere middenklasse. In Nederland verlieten in 1994 ruim 12.000 Mondeo's de showrooms. In de Ford-fabrieken in Belgie zijn sinds de eerste produktiedag al ruim 750.000 Mon deo's gebouwd. In 1994 kwamen ruim 408.000 exemplaren van de succesvolle zakenauto van de band, wat een absoluut record bete- kent. Voor de Nederlandse autoliefhebber is de tweejaarlijkse AutoRAI natuurlijk een enorm hoogtepunt. Gedurende een dag of tien is de RAI omgetoverd tot de mooiste showroom van ons land. Op over- zichtelijke wijze staan alle modellen bij elkaar. Dwalend langs de stands krijg je een prachtig inzicht in de ontwikkelingen in auto- land. Je ziet hier met eigen ogen dat de vele honderden miljoenen guldens die autofabnkanten jaarlijks uitgeven aan nieuwe ontwik kelingen zeer goed zijn besteed. Moderne auto's zijn altijd veiliger dan hun voorgangers, door de toepassing van nieuwe technieken. Ze zijn in veel gevallen ook veel schoner. Natuurlijk. ook moderne auto's zijn niet compleet schoon maar uit de uitlaat van een in 1995 op de markt gebrachte auto komt heel wat minder vieztgheid dan uit die van een ouder zusje. Met die wetenschap in het achterhoofd is het te begrijpen dat zowel de Franse als de Spaanse regering een premie geeft als mensen hun oude auto inruilen voor een moderne. Deze positieve actie schijnt zeer succesvol te verlopen. Zo werk je als overheid actief mee aan de verbetering van het wagenpark en daarvan profiteren we met zijn alien. Misschien is het een aardig idee voor onze regering om ook zo' n subsidie in te voeren. want ou de auto's rijden niet alleen in Zuid-Europa rond. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 15