|efjg« I Seat boekt prima resultaten Chrysler tooit diverse modellen met extra's Autotest Starlet met stuurbekrachtiging Rookvrije huurauto's Pon's Mobiliteitsprijs Veiligheid 'NederlandseMitsubishi r r Daewoo sponsort Roda JC Citroen Evasion Turbo Diesel Opel Assistance uitgebreid Volvo 850 cabrio en coupe MM Speels gemak Technische gegevens: Woensdag 8 februari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Carisma komt medio 1995 De Mitsubishi Carisma, die op de onlangs gehouden AutoRAI zijn wereldpremiere beleefde, gaat me dio dit jaar in de verkoop. De auto zal leverbaar zijn met 1,6 liter en 1,8 liter benzinemotoren. Als eer- ste valt de vrij forse interieurruimte op. De Carisma zal in eerste in- stantie als vijfdeurs hatchback de tnarkt opgaan. Ook al wordt de nieuweling gele- verd door een Japans merk, het is eigenlijk een Nederlandse auto. De fabriek NedCar in het Limburgse Born zal hem immers gaan produ- ceren. Vooralsnog bedraagt de produktiecapaciteit 100.000 Caris- ma's op jaarbasis, bestemd voor Europa. „We hebben gekozen voor produktie in Nederland van- wege de goede infrastructuur en de aanwezigheid van betrouwbare le- veranciers", zo verklaarde Mitsu bishi president Hirokazu Nakamu- ra bij de onthulling tijdens de Au toRAI. In elk geval wordt 85 pro- cent van de onderdelen betrokken van leveranciers in Europa. In de ontwikkelingsfase van de produktie is samengewerkt met Volvo, dat eenderde van de aande- len van NedCar bezit. Nakamura: „Volvo heeft zijn kennis van vei- ligheidstechnologie ingebracht en Mitsubishi die van produktietech- nologie en organisatie." In elk ge val meent hij dat NedCar tot de meest efficinte fabrieken ter we- reld mag worden gerekend. Mitsubishi plaatst de Carisma tus- sen de Lancer en de Galant in. Ofschoon prijzen nog niet zijn vastgesteld, is te verwachten dat de goedkoopste Carisma om en nabij de 35.000 tot 36.000 gulden zal gaan kosten. Daarvoor krijgt de koper in elk geval een vlot gelijnde auto. Ook al zullen smaken altijd verschillen, de Carisma hcet't een duidclijk herkenbare grille en een achterzijde met een robuuste uit- straling. Dat laatste wordt deels in de hand gewerkt door de grote ach- terlichten en de opmerkelijke ge- bogen welving in de bumper. Het geeft de auto een kloek gezicht. Het interieur oogt stijlvol. Dat komt vooral door het dashboard met een middenconsole, die vanaf de voorruit vloeiend uitmondt tus- sen de beide voorstoelen. Ook die zijn royaal benteten en de achter- bank kan in twee delen worden neergeklapt. Het is wat dat betreft een auto met alle praktische kanten van deze tijd. Zowel de 1.6 liter motor van 66 kW/90 pk als de 1,8 liter motoren van 85 kW/l 15 pk en 103 kW/140 pk hebben zestien kleppen. De Ca risma komt er in de uitrustingsni- veaus GL, GLS, GLX en MSX. Deze laatste beschikt ondermeer over zaken als een sportief afge- steld onderstel en alle denkbare luxe. Stuurbekrachtiging is op alle versies standaard. Een airbag voor zowel de bestuurder als de bijrijder is leverbaar. Dat geldt ook voor het abs op de remmen, traction control en eventueel een automatische ver- snellingsbak. De Carisma heeft een modern on derstel met random onafhankelijke wielophanging. Achter is gekozen voor een Multi Link systeem en aan de voorzijde voor het beproef- De bij NedCar te produceren Carisma is opvallend ruim de MacPherson concept. De con- structies garanderen een zeer hoge koersvastheid en dus een veilig weggedrag. Overigens heeft elke Carisma een anti-diefstalvoorzie- ning in de vorm van een starton- derbreking, die zich alleen laat de- activeren door de in de originele sleutel opgenomen elektronische code. Seat heeft feestelijke actiemodellen op basis van de Ibiza. I let aantal autoverkopen in 1994 is in vergelijking met 1993 gestegen. In totaal zijn er 450.000 voertuigen verkocht. 15.000 meer dan in 1993. De grote winnaar op de Ne derlandse automarkt is Seat. De verkopen van de Spaanse fabrikant stegen met 45 procent en kwamen daarmee uit boven de 10.000 wa- gens. Het succes is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een reeks jonge, goed in de smaak vallende modellen. Seat, dat deel uitmaakt van het Volkswagen concern, heeft in enkele jaren tijd een compleet gamma opgebouwd. Vooral de Ibi za, die zo'n twee jaar op de markt is, heeft zich ontpopt als een best seller. Ook de Cordoba, die ruim een jaar geleden op de markt is ge- komen, heeft stevig bijgedragen aan het resultaat over 1994. £££V ■ffiWJfil%?g,ilt9a[Sfiftiftatie is bo" vendien nogal wat energie en geld gestoken in uitbreiding en verster- king van het dealernetwerk. Dat betekenl verhoging van service, wat veel kopers van het Spaanse merk steliig niet ontgaan zal zijn. Seat heeft in elk geval 1995 inge- zet met drie feestelijke actiemodel len van de Ibiza. Op basis van de versie 1.4 CL zijn er de Conga en de Salsa. De eerste heeft als extra's getinte ramen, speciale wieldek- sels en bekleding met een leuk des- sin. De prijs van 22.995 gulden maakt deze Ibiza daarom best inte- ressant. De Ibiza Salsa doet zijn naam eer aan. Standaard beschikt deze over een radio/cassettespeler en vier luidsprekers. De Marinara, op ba sis van de vrij luxe GLX, is extra uitgerust met alcantara binnenbe- kleding, met bijpassende blauwe vloerbedekking en lichtblauw ge tinte wijzerplaten. De Chrysler Voyager Climate heeft onder meer airconditioning. De auto's van Chrysler zijn per de- finitie al niet karig uitgerust, maar niettemin is er toch nog ruimte voor extra zaken. Zo leveren de dealers een Neon met een sport- pakket, een Voyager met aircondi tioning en de Grand Cherokee Or pheus met een bijzonder lederen interieur. Voor deze extra's, die tijdelijk bij de auto worden geleverd, brengt Chrysler niet het voile pond in re- kening. De consument betaalt een zeer geringe of zelfs helemaal geen meerprijs. Het sportpakket voor de Neon SE of LE, ter waarde van 1.500 gulden, is zelfs gratis. Het bestaat uit: aluminium velgen, der- de remlicht, luxueuze mattenset en een 'Sport'-badge. De Voyager met airconditioning gaat de markt op onder de naam Climate. Behalve het koelende ag- gregaat is deze uitvoering extra toegerust met luxe vloermatten, stootstrips en two-tone lak. De meerprijs voor alle extra zaken be draagt vijfhonderd gulden. De Jeep Grand Cherokee Orpheus heeft fraaie donkergroene leren be kleding met bordeauxrode afwer- king op stoelen en hoofdsteunen. De reservewielhoes is in dezelfde kleuren uitgevoerd en er is een fraaie mattenset op de vloer ge- legd. Het Orpheus-pakket kost 4.700 gulden. Audi A41.6: Op alle fronten winst De Audi A4 is niet even tijdens een verloren ogenblik op een papier van A4-formaat geschetst. Dat blijkt wel uit een uitgebreide test. Op alle fronten is winst geboekt ten opzichte van de voorganger. In elk geval ruim voldoende om de toch wat hogere prijs ten opzichte van zijn voorganger, de Audi,80, te vergoelijken. Wie vandaag de dag Audi wenst te rijden, moet minimaal 48.990 gul den meebrengen. Dat is de prijs van de goedkoopste A4 voorzien van een 1,6 liter 74 kW/101 pk sterke motor. Het is tevens de uit voering waarmee we de nodige testkilometers achter de rug heb ben. Audi rekent definitief af met het beeld dat de basismodellen ka rig zijn toegerust. De A4 heeft standaard centrale portiervergren- deling, een dimmer op de binnen- verlichting, een in hoogte verstel- bare. bestuurdersstoel, stuurbe krachtiging, elektrisch van binnen- uit te verstellen buitenspiegels en een airbag in het stuurwiel. In vergelijking met de voorganger toont de A4 een stuk robuuster. De forse bumperpartijen, de sterk op- lopende wigvorm en de breed ge- bouwde wielkasten versterken die indruk. Het is alsof de auto een flinke tijd in een fitnesscentrum heeft doorgebracht, zeker wanneer hij naast een Audi 80 staat. Dan vallen ook het sterkst de uiterlijke verschillen op. Zo heeft de A4 een wulps uitstekende rand bovenaan het kofferdeksel. Alsof -het de staart is van een eend. Ook valt op /V dat hij een tikkeltje hoger is dan zijn voorloper, wat zich vertaalt in een best wel riante hoofdruimte. De afwerking staat op hoog ni veau, net als bij alle andere pro- dukten van Audi. Geen kraakje is te horen. Wat je ook vast pakt, het is allemaal even solide. Met speels gemak laat de A4 zich sturen. De stuurbekrachtiging is vrij sterk, waardoor je het gevoel met het wegdek enigszins mist. Het is een kwestie van wennen. Al gauw blijkt dat het onderstel veel aan- kan. De koersvastheid staat op hoog peil, zowel rechtuit als irr bochten. Keurig volgt de autdelk stuurcommando op. De nieuwe viervoudig gelede voorwielop- hanging draagt hieraan een forse steen bij. Je bent snel thuis in de A4. Knop- pen en bedieningshendels zitten waar je ze zou verwachten. Het stuur laat zich op twee manieren verstellen: in de hoogte en naar de bestuurder toe. De ruimte voorin is prima, achterin zullen grote men- sen wellicht met de benen wat krap zitten. Stelen van de A4 wordt trouwens behoorlijk ontmoedigd doordat de auto vanaf de fabriek is voorzien van een startblokkering. In de con- tactsleutel zit een elektronische co de. Bij het starten wordt die uitge- lezen. De A4 zal bij een nage- maakte sleutel dus alle diensten weigeren. De korte pook laat zich soepel in elke versnelling dirigeren. De 1,6 liter motor met twee kleppen per cilinder presteert behoorlijk, maar dan moet hij wel op toeren worden gehouden. Tijdens het schakelen vergt het wel wat gewenning, dat de motor niet direct toeren vermin- dert bij gas loslaten. Het koste ons in elk geval moeite om de zaak soepel te laten verlopen. Veel her- rie maakt de viercilinder trouwens niet. De geluiddemping van de A4 doet verder een aardige duit in het zakje. Ook rumoer van banden en wind klinken nauwelijks door in de auto. Voor 6.000 gulden meer levert Au di overigens een A4 met een 1,8 li ter motor van 92 kW/125 pk. Dat lijkt een pittige som voor 24 pk, maar de koper krijgt dan wel de in deze prijsklasse unieke constructie van vijf kleppen per cilinder. Be halve een hoge souplesse, zorgt die constructie voor een laag brand- stofverbruik en een uiterst geringe ultlaatgasemissie. Dat zijn van daag de dag toch ook heel prettige eigenschappen. - .c i V' De Audi A4 heeft best een imposantuiterlijk. Motor: 1.595 cm3 Vermogen: 74 kW/101 pk bij 5.300 t.p.m. Max. koppel: 140 Nm bij 3.800 t.p.m. Acceleratie: 11,9 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 190 km/uur. Gem. verbruik: 8,1 ltr/100 km. Gewicht: 1170 kilo. SE In het modeljaar 1995 besteedt Toyota nog meer aandacht aan het motto 'value for money'. Alle personenauto's vanaf de Starlet XLi zijn standaard uitgevoerd met stuurbekrachtiging, (met uitzonde- ring van de Starlet XL Diesel en de MR2). De Carina E heeft vanaf nu standaard een airbag voor de bestuurder. Daewoo Motor Benelux, het importbedrijf van het net op de markt gebrachte Koreaanse automerk Daewoo, is de nieuwe hoofdsponsor van de eredivisie-voetbalclub Roda JC uit Kerkrade. Naambekend- heid verwerven is de belangrijkste reden van het bedrijf voor de sponsoring. Voorlopig gaan de twee partijen een verbintenis aan voor een half jaar. In navolging van Peugeot heeft nu ook Citroen een turbo diesel uit voering van zijn ruimtewagen Evasion. De motor heeft een inhoud van 1.9 liter en levert 67,5 kW/92 pk bij 4.000 toeren per minuut. Het brandstofverbruik bedraagt volgens Citroen bij 90 km/uur zo'n 6,1 liter per 100 kilometer. Evenals de benzine-uitvoeringen heeft de turbo diesel standaard stuurbekrachtiging, elektrisch bediende zijruiten voor, centrale deurvergrendeling met afstandsbediening (deuren, achterklep en brandstofklep) en een in hoogte verstelbaar stuurwiel. Wie een Opel koopt. heeft het eerste jaar na aanschaf recht op gratis hulp bij pech onderweg in binnen- en buitenland dankzij Opel As sistance. Deze service bestaat onder meer uit wegslepen, huur van vervangende auto, hotel-accommodatie, vervoer naar bestemming en vergoeding van ophaalkosten. Opel Assistance kan met een jaar (voor 59 gulden) of voor twee jaar (99 gulden) worden verlengd. Volvo begeeft zich op de 'niche' markt. Het merk gaat samen met het Britse bedrijf TWR een joint-venture aan voor de produktie van exclusieve personenauto's. De nieuwe onderneming zal een coup en een cabrioletversie uitbrengen van de 850. Volvo en TWR, die een belang van respectievelijk 49 en 51 procent hebben in de joint-venture, willen de produktie onderbrengen bij de Volvo-fabriek in Uddevalla in Zweden. Hier werd voorheen de eindmontage van Volvo-modellen verzorgd, het is nu de bedoeling dat hier een hele nieuwe complete autoproduktielijn wordt opgezet. waar de eerste jaren enkele duizenden en later 20.000 auto's per jaar zullen worden gebouwd. Hertz zal vanaf deze maand rookvrije auto's verhuren. De grootste autoverhuurorganisatie ter wereld, speelt daarmee in op de toene- mende vraag van klanten naar auto's waarin niet is gerookt. Hertz is de eerste autoverhuurder die de rookvrije voertuigen introduceert. Daarom worden nu auto's ingezet met een waarschuwingssticker. Wie reserveert. kan daarbij aangeven dat hij of zij een rookvrije wa- gen prefereert. Pon Holdings zal dit jaar voor de tweede maal Pon's Mobili teitsprijs uitreiken. Dit is een uniek initiatief met als doel praktische ideen te verzamelen voor het behoud van mobiliteit en het oplossen van de fileproblemen. De winnaar ontvangt een trofee en 50.000 gulden. Pon's Mobiliteitsprijs werd twee jaar geleden voor het eerst toegekend. Het winnende idee, Call-a-Car, wordt nu door bijvoor- beeid de ANWB met succes in de praktijk gebracht. Leden kunnen via een contract een aantal dagen per jaar over een auto beschikken. Op deze manier wordt efficienter gebruik gemaakt van het Neder landse wagenpark. De kofferruimte is met 440 liter inhoud lekker aan de maat. Autofabrikanten besteden veel geld aan het verbeteren van de vei ligheid van onze auto's. Het is een goeie zaak wat niemand zal be- twisten. Dat de overheid regels en normen stelt. is ook een goeie zaak. Die overheid is er immers om ons gezamenlijk belang te be- hartigen. Daarom is het eigenlijk zo vreemd dat diezelfde overheid bepaalde veiligheidsrnaatregelen op autobussen nog niet verplicht heeft ingevoerd. Ik doel op het anti-blokkeersysteem (abs) dat voor- komt dat de remmen blokkeren waardoor het voertuig onbestuur- baar zou worden. Het is een prachtige uitvinding die op steeds meer personenauto's standaard wordt gemonteerd. Juist op autobussen zou je dat systeem mogen verwachten. Bussen kunnen immers in onverwachte situaties terechtkomen en dan is het goed als de chauf feur kan beschikken over technische hulpmiddelen om zijn passa- giers en zichzelf in veiligheid te brengen. Dat abs is echter in tegen- stelling tot in de ons omringende landen in ons land niet verplicht. De reden daarvoor is heel simpel: het kost een aantal duizenden gul dens. En aangezien de overheid het openbaar vervoer met veel geld moet ondersteunen, vindt diezelfde overheid abs in dit geval over- bodig. Overigens beschikken touringcars wel over abs. Want zodra de bus de grens over gaat, moet aan de voorschriften van het betref- fende land worden voldaan. Uw stadsbus is echter minder veilig dan mogelijk zou zijn. Is dat nou Hollandse krenterigheid? Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17