Rover 100-serie krijgt familietrekje Dubbele airbag troef van Baleno Barchetta voor plezier Mazda 323 sedan: Fraai zonder franje Autotest Koopjes bij Honda 'Blik op de Weg' van buis naar boek Nissan 'Sail-vloot' in Nederlandse haven Miljoenste 106 Comfort linkervoet Elektrische Caravelle Stationwagen Chrysler Neon Sport Verbazing ■f Nieuw model Fiat in loop van het jaar Traploos Zandvoort Bergen Groter Woensdag 15 februari MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 ma De 100-serie van Rover is danig onder handen genomen. Dit meest compacte model uit het gamma heeft een andere neus gekregen met als blikvangend element de grille. Die is gevormd naar het voorbeeld van de 400-, 600- en 800-serie. De familieband tussen de modellen is daarmee perfect tot uiting gebracht. Motorkap en bumpers van de 100- serie zijn eveneens veranderd. De portieren zijn voorzien van balken om inzittenden te beschermen te- gen aanrijdingen in de flanken. Bovendien is vanaf nu op alle ver- sies, dus van de 111 tot en met de 114 GTa, een airbag aan de be- stuurderszijde te leveren. De serie is daarnaast uitgebreid met een ca briolet, een auto die een jaar gele- den op de Brusselse Autosalon zijn premire al meemaakte. Rover levert de 100-serie als drie- of vijfdeurs met een motor van 1,1 liter. Die heeft een vermogen van 44 kW/60 pk. Dezelfde krachtbron is ook te vinden in de cabriolet. Dan is er nog een 1,4 liter motor met een vermogen van 55 kW/75 pk. Die stuwt de sportief uitgeruste 114 GTa voort evenals de drie- deurs CVT. Deze versie heeft een automatische transmissie met de duwschakelband van het Neder- landse bedrijf Van Doorne's Transmissie. De versnelling ver- loopt hoegenaamd traploos. Dat wil zeggen dat de inzittenden geen schakelmomenten voelen. Heel vloeiend wint de auto snelheid dankzij de CVT (Continue Vari- abele Transmissie). Ook andere merken als Subaru, Ford, Nissan en Fiat maken in sommige model len gebruik van deze Nederlandse vinding. De Rover 100-serie heeft op het eerste gezicht een geslaagde ver- nieuwing ondergaan. De auto oogt beslist leuker dan het vorige mo del, dat al geruime tijd werd gele- verd. Met de rijkwaliteifen is trou- wens nog niets mis. De Rover 100 is immers in 1993 en 1994 kampi- oen geworden in de toerwagen- klasse Groep N tot 1.400 cm3 op het Circuit van Zandvoort. De prijslijst van de 100-serie be- gint bij 22.990 gulden voor de 111 Si driedeurs. De 114 GTa komt op 27.990 gulden en de 111 Cabriolet staat op de stoep voor 39.990 gul den. De Rover heeft niet alleen een nieuwe voorkant gekregen, het gamma is ook uitgebreid met een cabriolet. Jf* De Suzuki Baleno heeft een ingetogen, zeifs wat zakelijke vormgeving. Baleno is de naam van Suzuki's nieuwste. De Japanse producent treedt met dit model toe tot een klasse waarin de Opel Astra, de Volkswagen Golf en de Ford Es cort al jaren de dienst uitmaken. Als nieuwkomer moet je dan uit het juiste hout gesneden zijn om enige indruk te maken. Suzuki speelt in elk geval een interessante troef uit door de Baleno standaard te leveren met twee 'full size' air bags, n voor de bestuurder en n voor de bijrijder. De nieuweling, die een verruiming van het gamma van Suzuki bete- kent, komt in twee carrosserieva- rianten op de markt: als driedeurs hatchback en als vierdeurs sedan. De vormgeving is ingetogen. De functionele aspecten hebben voor- rang gekregen. Het gaat dan om gebruiksgemak en interieurruimte, die de auto in redelijke mate biedt. Zowel de sedan als de hatchback hebben een behoorlijke zitruimte voorin en achterin. Voor de Baleno zijn er twee moto- ren ontwikkeld: een 1,3 en een 1,6 liter, beide voorzien van vier klep- pen per cilinder. De sedan is er in drie uitrustingsniveaus: GL, GLX en Dynamic, evenals de hatch back: GL, GS en Dynamic. Stuurbekrachtiging is standaard bij de versies met 1,6 liter motor en bij de 1,3 met automatische versnel- lingsbak. De GLX en GS alsmede de Dynamic uitvoeringen zijn het meest luxueus. Dan zijn centrale portiervergrendeling, elektrisch te bedienen ruiten en buitenspiegels standaard. De Dynamic heeft voorts nog abs en een elektronisch geregeld veersysteem SSCS (Su zuki Suspension Control System). In bochten onderdrukt dat systeem het overhellen en bij afremmen heeft het een anti-duik effect. De auto blijft dankzij het systeem sta- biel onder de meest uiteenlopende omstandigheden. Het past zelfs de wagenhoogte aan als er passagiers plaatsnemen op de achterbank of bij belading van de kofferbak. Behalve aan de afwerking en de kwaliteit stelt de producent het no- dige te hebben gedaan aan geluids- reductie. Tal van technieken die trillingen en resonanties tegen- gaan, zijn daarvoor gebruikt. Tij- dens het opdoen van een eerste rij- impressie zal moeten blijken hoe doelmatig dat alles is. Suzuki heeft de Baleno officieel onthuld tijdens de AutoRAI. In de loop van het voorjaar start de ver- koop. Importeur B.V. NIMAG in Heinenoord verwacht veel van het nieuwe model. Hij zal moeten zorgen voor een belangrijke toena- me van de verkopen bij het merk. Prijzen zijn nog niet vastgesteld. Plezier lijkt bij Fiat het thema voor de jaren negentig. Naast auto's voor zaak en gezin ontwikkelt de fabrikant steeds meer modellen, die voor rijplezier zorgen. Na de opvallende Coup Fiat en de frivole Punto Cabrio volgt in de loop van dit jaar de Barchetta. Deze open tweezitter zal in maart tijdens de internationale Salon in Geneve zijn premiere beleven. Fiat ziet deze spannende auto als een voortzetting vaeen oude tradi- tie. Jaren terug verwierf het merk veel aanzien met auto's als de Dino Spider, 124 Sport Spider 1966) en de X19 (1972). Afgaand op het ui- terlijk schaart de Barchetta zich moeiteloos in dit rijtje. Behalve het genoegen yan rijden in de open lucht hoort een tweezitter ook prestaties te leveren. Met de Barchetta lijkt dat wel snor te zit- ten. Onder de spits toelopende neus huist een viercilinder kracht bron van 1,8 liter. Hij heeft vier kleppen per cilinder en levert een maximaal vermogen van 95 kW/ 129 pk. De acceleratie van 0-100 km/uur moet in 8,9 seconden zijn voltooid. De topsnelheid ligt om en nabij de 200 km/uur. Bij een dergelijke gang zal de wind de lust om open te rijden echter gauw ontnemen. De auto is niet ontworpen om als een speer over een Duitse Autoba hn te gaan. Het werkterrein is een lekkere slingerweg, bij voorkeur in de bergen. De Barchetta heeft voor een derge- lijk traject op papier in elk geval heel wat in huis: een onafhankelij- ke wielophanging, stuurbekrachti ging en een remsysteem met schijfremmen random bediend door twee, diagonaal gescheiden circuits en een dubbele rembe- krachtiger. De motor levert 90 pro- cent van zijn maximale trekkracht vanaf 2000 toeren per minuut. Dat staat garant voor een grote sou- plesse en een bijterige reactie op het gaspedaal. Fiat heeft veel aandacht .gegeven aan veiligheid. Het frame van de voorruit dient bijvoorbeeld als rol- beugel en in de portieren zijn be- schermbalken standaard. Ook zit er een airbag in het stuurwiel, zijn er elektronische gordelspanners gemonteerd alsmede een brandpre- ventiesysteem. Dat zorgt onder meer voor het stoppen van de brandstoftoevoer bij een aanrij- ding. Fiat zal de Barchetta in Genve voor het eerst aan het publiek tonen. Vergeleken met de hatchback is de Mazda 323 sedan een tamelijk saai ogende automobiel. Dat is echter niet per se een minpunt. Smaken verschillen nu nmaal en bovendien heeft lang niet iedereen de wens om in een opzichtige auto rijden. Trouwens, de sedan biedt veel meer praktische mogelijkheden dan zijn driedeurs evenknie. Onze testauto was gezegend met een dieppaarse kleur die hem uit- stekend staat. De kleur geeft in schemrlicht een eigenaardige gloed. Samen met de lichtmetalen velgen is de uitstraling chic en fris. Het achteraanzicht van de auto komt ons in grote lijnen bekend voor. Er zijn sterke overeenkom- sten met de achterkant van de gro- tere Mazda 626. De Mazda 323 sedan lijkt niet al leen groter dan de andere 323 va- rianten, hij is het ook. De wielbasis meet tien centimeter meer dan die van ds driedeurs hatchback, terwijl de carrosserie dertig centimeter langer is. Eigenlijk vult de sedan de ruimte in tussen de andere 323 modellen en de 626. Die extra lengte zorgt voor fors wat binnen- ruimte. Een kofferbak van 470 liter is heel riant. Na het openen van de klep gaapt een enorme bagage- ruimte ons aan. Ook op zitruimte heeft Mazda niet beknibbeld. Daardoor is het voor- en achterin ontspannen zitten. Minder prettig zijn de erg zachte stoelen. Ze voelen eerst heel com- fortabel, maar na pakweg ander- half uur zitten, willen er zo hier en daar krampjes optreden. Verder is het rijcomfot? dik in orde. Stil en vlot zoekt de Mazda zijn weg, daarbij hooguit zeven liter per hon- derd kilometer consumerend. Dat is een net cijfer. Achter het stuur is het even rom- melen voordat de Mazda zich laat starten. Met een zendertje in de sleutelhanger moet namelijk eerst de diefstalbeveiliging opgeheven worden. Zonder dit attribuut is de Mazda simpelweg niet te starten. De testauto moet het stellen zonder luxe als elektrisch bedienbare ruiten en spiegels. Het dashboard heeft geen toerenteller. Het komt wat sober over, maar als gebruiks- auto schiet hij op dat punt beslist niet te kort. De sedan rijdt stil en gemakkelijk. Minder overtuigend is de koers- vastheid, zeker wanneer er veel zij- wind is. Dan heeft de auto wat hulp nodig om rechtuit te rijden. Daar staat een comfortabele wegligging tegenover. Verder behoort Mazda tot n van de betrouwbare automer- ken. Dat blijkt al enkele jaren uit onderzoeken door de ADAC, de Duitse variant van de ANWB. De Mazda kost met ingtS)g van 25 januari 30.595 gulden. Dat is in verhouding tot de royale ruimte en het comfort een prettige prijs, die ten opzichte van concurrerende se- danversies als de Opel Astra en Ford Escort zeker niet te hoog is. De Mazda 323 sedan is de ingetogen variant in de serie. De Honda-dealer heeft tot eind april een aantal aantrekkelijke acces- soire-aanbiedingen in petto. Bij aankoop van een Civic Coup 1.5i (alle uitvoeringen) krijgt de koper voor slechts driehonderd gulden extra vier sportieve en hoogwaardige lichtmetalen velgen en spat- lappen vg§r en achter, die een werkelijke waarde van 1.500 gulden vertegenwoordigen. Wie zich een Civic Sedan 1.5i aanschaft (alle uitvoeringen), kan voor duizend gulden extra rekenen op elektrisch bediende ruiten v£- gr, een alarmsysteem en een radio-cassettespeler met afneembaar front en geschikt voor aansluiting van een cd-speler. De winkelprijs hiervan is drieduizend gulden. Van de NCRV-televisieserie 'Blik op de Weg' is in samenwerking met de ANWB onder dezelfde titel een boekje verschenen. De 96 pagina's tellende uitgave is bedoeld voor de automobilist die oog heeft voor verkeersveiligheid en milieu. In korte overzichtelijke hoofdstukjes krijgt de lezer tal van wetenswaardigheden en handige tips aangereikt, over bijvoorbeeld het onderhoud van de auto, rij- stijl, het gedrag van medeweggebruikers en hoe te handelen in ge- vaarlijke situaties. Het boekje 'Blik op de Weg' ligt vanaf 14 fe bruari bij alle ANWB-vestigingen en bij de boekhandel voor de prijs van 14,95. Nissan is opnieuw hoofdsponsor van een van 's werelds grootste nautisfhe evenementen: Sail Amsterdam, dat van 10 tot en met 14 augustus op de kalender staat. Vooruitlopend hierop heeft Nissan een beperkte serie 'Sail'-versies ontwikkeld van de Micra, Sunny en de 100NX. De gehele 'Sail-vloot' beschikt over een zeer zomerse uitrusting met onder meer een glazen schuif-/kanteldak in de Micra en Sunny, en twee uitneembace dakpanelen in de 100NX. Een aparte badge en een fraai design van het interieur verraden dat het om bijzondere Nissans gaat. De Micra, Sunny en 100NX 'Sail' staan vanaf respec- tievelijk 22.895, 30.995 en 39.995 gulden in de prijslijst. In de Peugeot-fabriek in het Franse Mulhouse is vorige week de miljoenste 106 van de band gerold. De 106 is in Frankrijk de op twee na meest verkochte auto. Ten opzichte van 1993 steeg de ver- koop met dertig procent. In Nederland doet de 106 het in zijn seg ment nog beter dan in Frankrijk. Deze kleinste telg uit de Peugeot- familie bekleedt een tweede plaats en de verkoop groeide ten op zichte van 1993 met 33 procent. In de fabriek in Mulhouse, waar men uitsluitend de 106 produceert, werden in 1994 per dag 1.500 exemplaren gebouwd, wat neerkomt op 340.600 totaal. Filerijden, optrekken en remmen, steeds weer ontkoppelen, het zijn vermoeiende handelingen. Met het nieuwe systeem Drive-Matic van CBX Nederland B.V. neemt een elektronisch gestuurde vacum- installatie de koppelingsfunctie over. Bij speciaal daarvoor inge- richte garagebedrijven is in elk voertuig de Drive-Matic te installe- ren. De kosten bedragen 3.900 gulden. VW heeft in samenwerking met de ministeries Van Verkeer en Wa- terstaat en VROM een elektrisch aangedreven Caravelle ontwik keld. De bedoeling is deze te laten leasen door personenvervoerbe- drijven. Op deze manier kunnen de exploitatiekosten worden beke- ken van het zakelijk gebruik in het stadsverkeer. De Volkswagen Caravelle CL vormde de basis voor het voertuig, omdat dit type vol- doet aan alle eisen voor wat betreft uitvoering, overzichtelijicheid en bedieningscomfort. Het voertuig maakt gebruik van 32 nikkel cad mium batterijen met een capaciteit van 36 kW. De maximum snel heid met vier personen bedraagt 95 km/uur. De actieradius is 90 ki lometer Mercedes breidt de C-klasse in 1996 uit met een stationwagen. In dat jaar komt tevens de opvolger van de T-serie: de al bestaande sta- tionwagenlijn in de E-klasse. De Duitse producent zal trouwens in de tweede helft van dit jaar de sedan-versie van de E-klasse reeds vervangen door een nieuw model. Er staat echter meer op stapel, zo- als een ruimtewagen. Die komt naar verwachting in 1997. In dat jaar komt ook de compacte Mercedes A-klasse. Verder staat voor volgend jaar nog de SLK roadster op de rol. Het prototype stond al op de AutoRAI. Chrysler levert de Neon SE of LE deze maand met een sportpakket ter waarde van 1.500 gulden. Dat bestaat uit aluminium velgen, een derde remlicht, een luxueuze mattenset en een 'Sport'-badge. Ook is er de Chrysler Voyager in Climate-uitvoering voorzien van aircon- ditioning, luxe vloermatten, stootstrips en two-tone lak. De meer- prijs bedraagt slechts vijfhonderd gulden. De Jeep Grand Cherokee heeft fraaie donkergroene bekleding met bordeaux-rode afwerking op stoelen en hoofdsteunen. Het Orpheus-pakket kost 4.700 gulden extra. Mensen kunnen je enonn verbazen. Neem Osamu Suzuki, de presi dent van de Suzuki Motor Corporation. Hij is gewend dat mensen hard voor hem lopen. Op de AutoRAI zag ik dat hij een pruilenbak omver Hep. Onverstoord liep hij verder, het incident leek voor hem niet te best aan. Achter hem raapten jonge Japanners, die hem con stant op de voet volgden, pijlsnel de rommel op. Niemand hoefde iets te zeggen. het gebeurde gewoon. Daarna shot de opruim- ploegzich al buigend weer aan bij het gezelsehap, Dat buigen is bedoeld om respect te betuigen. maar ik zou er ture- luurs van worden. Het versterkt wel het idee dat zo'n topman nait- welijks gewoon te benaderen valt. Maar schijn bedriegt. Een dag later verrichtte Osamu Suzuki de openingshandeling bij de nieuw- bouw van de BV NIMAG in Heinenoord, de Nederlandse importeur van Suzuki. Hij deed dat samen met Evert Louwman, de president van de Louwman Groep waarvan BV NIMAG deel uitmaakt. De twee kwamen op een Suzuki motorfiets door een papieren afschei- ding heen rijden. Het was schitterend om te zien hoe de twee geno- ten van de verbaasde gezichten van de genodigden. Het was duide- Ujk dat ze de vrijbuiter in zichzelfeven de vrije loop lieten. Want ook al benje president, het is fijn om jezelfafen toe e\>en als kind te kun nen gedragen. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17