ife^OOO MaasposT Nieuwe fundatie basiliek vordert gestaag MaasstaD KORT OP ZOEK NAAR EEN LEENVARKEN MET BALLEN NEEM DE GRATIS PENDELBUS MDOUCHE heeft het laagste prijspeil van Heierlang! MaasposT FM 106.7 en kabel 96.1 Programma Lisette Lewin Pianolerares boekt verbluffende resultaten Honderdste paal ondergronds geheid LIDUINA- BASILIEK OpenTafel NAAR ONZE SUPERMARKT BROERSVELD 68 - 70 Steun ons restauratie- fonds SCHIEDAM SCHIEDAM Muziekle- rares Annelies Kars glimt nog altijd tot ver achter haar oren van trots wanneer ze over haar begaafde leerlin- gen praat. ,,Joost-Jeroen was bij mij al zover gevor- derd dat hij direkt mee kon doen in de Josti Band en ook bij de anderen zijn de resul taten vaak echt verbluf- fend." Muziekbeleving Inleving Kleuren SCHIEDAM Vorige week werd de honderdste paal ge- slagen van de nieuwe funda tie die momenteel wordt ge- bouwd onder de Liduina en Rozenkranskerk of basiliek aan het Emmaplantsoen. Nog meer dan twee honderd palen moeten er nu nog worden ge- slagen voordat het heiwerk voor de nieuwe fundatie is voltooid. Eind dit jaar wordt verwacht dat de fundatie- werkzaamheden zijn vol tooid. giro-rekening nummer: 262500 of bank-rekening nummer: 81.31.71.482 t.n.v. Liduina-basiliek Schiedam SCHIEDAM De Stichting Kinderleed heeft toestemming om op woensdag 22 februari in de gemeente Schiedam kleding in te zamelen. De inzameling wordt gehouden in Schiedam- Oost, De Gorzen, Nieuwland en Schiedam-West. De stichting heeft tot doel ouder- en dakloze kinderen te helpen. De opge- haalde kleding wordt door de stichting verkocht en van het geld worden kindertehuizen in oost-Europa gesteund. De stichting verzoekt de bewoners de geel gekleurde zakken, ge- vuld met kleding, gordijnen, beddegoed, schoeisel en ander textiel, vanaf 9.00 uur 's morgens duidelijk zichtbaar aan de stoeprand te plaatsen.. Wanneer men erg afgelegen woont of erg veel zakken heeft dan kan men vooraf telefonisch contact opnemen met de stichting zodat deze een wagen tangs kan stu- ren. De vrijwilligers zijn op werkdagen bereikbaar van 09.00- 17.00 uur op telefoonnummer 01883-18200. Betty Poncho Fimoklei WordPerfect 5.1. Grote Kerk Thurlede Borduren Opvoeding Nieuwe Bridgeclub Veelzijdig Marten Meesweg 107 - 3068 AV R'dam (OiO) 4215144 BAS VAN DER HEUDEN Kijk op stad en wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 15februari 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 Zaterdag 9-10 Non-stop muziek - Micha In- genkamp: 10-12 Passage 12 - Jan Willem de Boer en Laurette Lan- kester; 12-14 Muzikale Omloop - Peter Voorburg; 14-16 Muzikale Omloop - Lennard de Bles; 16-18 Muzikale Omloop - Aad van der Wei; 18-20 Top 25 - Paul de Jongh. Zondag 9-10 Kinderradio - Chrit Wilshaus; 10-11 5 Kwartier in 1 Uur - Bas Barendregt; 11-12 Goedemorgen Schiedam - Paul de Jongh; 12-14 Muzikale Omloop - Ed van Dom- melen; 14-16 Muzikale Omloop - Rob van der Heiden; 16-18 Sport - Patrick de Boer en Fred van Aken; 18-19 Non-stop muziek - Saskia Hemmes; 19-20 KOERS - Mies den Hartog; 20-21 De Klassieken - Cees van Giezen. Donderdag 19-21 Jazz Melodies - Jaap Wape- naar; 21 -22 Groove Garden - Mp- no Sprong. Vrijdag 18-20 Marokkaans Programma - Hassan Aissati e.a.; 20-22 Turks Programma - Huseyin Cayir e.a. Dit is de voorlopige programme- ring nu Radio Schiedam weer in de lucht is. In de komende weken kan er dus verandering in komen. SCHIEDAM Schrijfster Lisette Lewin is vrijdag 17 februari de gast op de schrijversavond van de Openbare bibliotheek en boekhan- del Mercurius in de bibliotheek aan het Bachplein te Schiedam- Noord. Haar lezing begint om 20.15 uur. Kaarten hiervoor zijn te koop voor fl.5,- bij de organisato- ren. Het werk van Lisette Lewin heeft de Tweede Wereldoorlog en haar Joods zijn als thema's. Zowel haarromans 'Voorbijna allesbang geweest' en 'Een hart van prikkel- draad' als haar documentaire werk hebben dit uitgangspunt. In de tijd dat zij als journalistiek medewer- ker van de Volkskrant haar brood verdiende, verscheen haar publica- tie 'Het clandestiene boek 1940- 1945' over clandestiene literaire uitgevers tegen de achtergrond van de Duitse bezettingstijd. Haar ro- mandebuut maakte zij in 1989 met 'Voor bijna alles bang geweest', waarvoor haar eigen (joodse) ach tergrond en belevenissen in onder ander Jakarta, Parijs en het Am- sterdamse studentenleven begin ja- ren '60. In 1993 verscheen 'Een hart van prikkeldraad' over de we- derwaardigheden van een moffen- hoer. Met dit boek brak Lewin door. Het is een toegankelijke his- torische roman die de periode 1938-1953 beslaat. De benadering van de hoofdpersoon in deze ro- men doet sterk denken aan 'De Tweeling' van Tessa de Loo. Vol- gende maand verschijrK haar nieu- we boek 'Vorig jaar in Jeruzalem' over Israel-pioniers. Voor dit boek verbleef Lewin acht maanden in Israel. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3 3116 AD Schiedam Postbus 373 3100 AJ Schiedam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4738322 Telefax 010-4731589 VERTEGENWOORDIGERS: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur VERKOOPLEIDER: C. Kersbergen Telefoon 010-4004264 ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 Redactie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 FOTOGRAFIE: en voor fotobestellingen Willem de Bie Media Produkties Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 010-4778066 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Annelies Kars voorloper 'kleurrijke' muzieklessen Annelies Kars geeft in haar mu- I V ziekschool 'Annelies' piano-, or- gel- en keyboardlessen aan ver- standelijk gehandicapten. Acht jaar geleden begon zij met deze toch wel bijzondere lessen bij een Maassluise jongen aan huis. In de tussentijd ontwikkelde zij een methode die erg goed bij mensen met een verstandelijke handicap bleek aan te slaan: de kleurme- thode. Noten worden hierbij niet aangeduid met een letter, maar worden vertegenwoordigd door een bepaalde kleur op bladmu- ziek en toetsenbord. Momenteel is haar verstandelijk gehandicapte klantenkring uitgebreid tot tien leerlingen en dit aantal blijkt al- leen maar te groeien. „Soms heb ik echt het idee dat ik de enige in Nederland ben die met deze men- sen werkt, want je krijgt vaak van collega's zulke verbaasde reac hes. Maar ik zeg altijd: waar een wil is, is een weg. Die weg moet je dan alleen even gaan zoeken". aldus de kordate pianolerares. Het zou niet reeel zijn de muziek- school van Kars aan de -Oude Maasstraat af te doen als gehandi- captenmuziekschool. Verstande lijk gehandicapten, maar ook bij- voorbeeld M.B.D.-kinderen, vormen een relatief klein percen tage van het totale leerlingenbe- stand dat momenteel tegen de 200 loopt. Wel is de muziekschool een van de weinige in Nederland die met deze kinderen en volwas- senen werkt en hiermee zulke goede resultaten bereikt. Kars doet er dan ook alles aan om haar methode zo goed mogelijk te ont- wikkelen en zichzelf steeds ver- der te bekwamen in de mogelijk- heden van muziekbeleving voor drongen tot de Josti Band en een onmisbaar element hierin gewor- den. gehandicapten. Zo gaat zij bij- voorbeeld binnenkort een aantal dagen naar de Universiteit van York omdat geleerden daar ont- zettend ver zijn met het ontwik- kelen van muzikale mogelijkhe- den voor gehandicapten. „Op een seminar zag ik een film over de dingen die ze daar al hebben be reikt en ik vond direkt dat ik daar zo snel mogelijk naar toe moest gaan. Mensen die alleen nog handbewegingen konden maken, maakten daar door aanraking van bepaalde vlakken op de computer muziek en een mat met bepaalde kanalen werd een drumstel, wan- neer iemand die alleen nog in staat was te rollen zich erop om- wentelde, fantastisch", vertelt Kars vol enthousiasme. Haar eigen manier van lesgeven aan verstandelijk gehandicapten is gebaseerd op een methode die zij zelf door de jaren heen ont- wikkeld heeft. Het beginpunt hiervan was de vraag van een moeder aan Annelies Kars of zij haar 3-jarige zoontje misschien orgelles kon geven. ,,Ik heb dat toen gedaan onder voorbehoud van een proeftijd van een maand. Bij het zoeken naar mogelijkhe- den om hem op een leuke en speelse manier het omgaan met de toetsen en het leren van het muziekschrift bij te brengen, kwam ik op het idee om te gaan werken met kleuren", licht de le- rares toe. Nadat het succes van de methode bij het zeer jonge kind was gebleken, ging Annelies er- mee aan de slag bij een verstande lijk gehandicapte jongen in Maas- sluis die zij thuis les gaf. Deze Joost-Jeroen de Nie is inmiddels, na de vele vorderingen die hij bij Annelies heeft gemaakt, doorge- Het bijbrengen van muziek aan verstandelijk gehandicapten er- vaart Annelies niet als uitermate moeilijk. „Het is uiteraard wel anders", voegt zij hier aan toe. „Er moet bijvoorbeeld veel meer uitgaan van je fantasie en inle- vingsvermogen. Allereerst moet je ze door middel van spelletjes leren hoe ze hun handen op het toetsenbord moeten houden en wanneer dat lukt ga je verder door te vertellen dat de ene hand een hondje is en dat-ie een kluif (andere hand) krijgt, wanneer die goed zija best heeft gedaan. Ja, er zijn hier in de tussentijd al heel wat elfjes, beertjes, hondjes en voetballers langs geweest." Hoe het komt dat de lerares zo goed met juist deze groep gehandicap ten om kan gaan, kan ze zelf niet goed beantwoorden. „Voor mij is het allemaal zo vanzelfsprekend. ledere leerling is bij mij gelijk. Alle mensen die hier komen, ko men voor het plezier en de ont- spanning, daar stel ik mij altijd helemaal op in", aldus Kars. In haar loopbaan als muzieklerares is ze dan ook nog nooit kwaad ge- worden, omdat het vooral plezie- rig moet blijven. Dat betekent echter geenszins dat er in de mu ziekschool maar wat wordt aan- gerommeld. Regelmatig organi- seren Annelies en haar medewer- kers theorieavonden waar men op vrijwillige basis aan deel kan ne- men. Daarnaast worden er ook uitvoeringen gerealiseerd en maakt Annelies met de kinderen een keer per jaar een gezellige busreis. Men hoeft in ieder geval niet bang te zijn bij de muziek school in een jaar tijd een bepaald programma te moeten afstomen, want daar heeft Kars een broertje dood aan. ,,Wij vragen altijd di rekt aan het begin 'wat wil je en wat kun je' en daarmee gaan we dan op eigen tempo aan de stag." Muziekschool Annelies is geves- tigd in de Oude Maasstraat 13 en heeft een dependance in De Stuurhut aan het Nijhoffplein. Voor informatie kan men bellen met Annelies Kars, tel. 4730858. Karin van der Knaap Doordat de kerk begon te zakken en scheuren vertoonde werd in een eerder stadium onderzoek gedaan naar toestand waarin de fundering zich bevond. Conclusie was dat er problemen met de palen waren en dat een nieuwe fundatie aange- bracht moest worden om de kerk te kunnen behouden. Vorig jaar werd een begin gemaakt met de funderingswerkzaamheden. In September 1994 werd de eerste paal gestagen. Om de werkzaamheden te kunnen uitvoeren moest de grond onder de SCHIEDAM In cafe 't Spul aan de Hbogstraat treedt zaterdag 18 februari toneelgroep Othello op. Vanaf 21.00 uur brengen zij hier de eenakter Betty Poncho op de planken. SCHIEDAM In Klubhuis Zuid kan men deelnemen aan twee cur- sussen op kleigebied. Een succes is nog steeds de cursus Fimo voor be ginners in vier avonden. Vanaf 6 maart kan men er elke maandag- avond van 19.30 tot 22.00 uur te- recht om zich te bekwamen in de Fimotechniek. De cursus kost fl. 100,- inclusief materiaal. Nieuw is de cursus kleitechnieken. Dit is een zestal avonden voor mensen die enkele mogelijkheden met klei willen verkennen. Een cursus voor beginners dus. De cursus start in april bij voldoende deelnemers op de donderdagavond van 20.0 tot 22.00 uur. De kosten zijn fl.50,- in clusief materiaal. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42. tel 4267297. SCHIEDAM In Klubhuis Zuid kan men vanaf 15 maart deelne men aan de cursus Wordperfect 5.1. De cursus worm zes avonden tang elke woensdagavond gegeven van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten zijn fl. 185,- en fl.20,- voor het boek. Inlichtingen op tel.nummer 4267297. SCHIEDAM Zaterdagmiddag 18 gebruari wordt de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat vanaf 15.00 uur gevuld met piano- en ho- bogeluiden van Hanneke en Wen dy de Peuter. Het inloopconcert is als altijd vrij toegankelijk, wel wordt er aan de deur een kollekte gehouden ter bestrijding van de- onkosten. SCHIEDAM In woon- en zorg- centrum Thurlede, Nieuwe Dam- laan 759 staan de komende week weer een aantal aktiviteiten op het programma. Donderdag 16 februa ri kan men deelnemen aan de ge zellige spelletjesmiddag die om 14.00 uur aanvangt. Woensdag 22 februari wordt er een bingo geor- ganiseerd die om 14.00 uur aan vangt en waarvoor de entree fl.2,50 bedraagt. Vrijdag 24 fe bruari treden de Pika's op vanaf 19.30 uur. De entreeprijs bedraagt ook hier slechts fl.2,50. Daarnaast is er elke woensdagochtend van 09.30 tot 11.30 uur handwerken. De aktiviteitenbegeleidster heeft voor iedereen wel iets om mee aan de stag te gaan. SCHIEDAM Binnenkort kan men in Kluphuis Oost leren bordu ren op naaimachines. Men leert hoe men handdoeken, tafelkleden en kussenslopen kunt voorzien van applicaties en borduursels. Er is een ervaren Turkse lerares aanwe- zig die de leerlingen op vaardige wijze de kneepjes van het vak bij- brengt. Zij kan uitleg geven in zowel Nederlands als Turks. Dit voorjaar worden er twaalf bor- duurlessen gegeven. Deze serie lessen kost fl.60,-. Les is er op vrij- dagmiddag van 13.00-15.00 uur. Als men belangstelling heeft kan men zich bij Kluphuis Oost in- schrijven. Er kunnen acht deelne mers aan de cursus deelnemen. Kluphuis Oost is gevestigd in de Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM Het opvoeden van kinderen is leuk, maar soms ook best moeilijk. Wat doe je bijvoor beeld als je kind niet wil luisteren? Of hoe kun je ervoor zorgen dat je kind vaker leuke en aardige dingen doet? Is het normaal dat ouders de hele dag politie-agentje moeten spelen? Veel zitten met deze en dergelijke vragen. Tips en ideeen zijn dan welkom. Kluphuis Oost en Thuiszorg Nieuwe Waterweg- Noord starten daarom op 14 maart met een nieuwe video-cursus voor ouders met kinderen van 3 tot 12 jaar. In de cursus 'Opvoeden, zo!' komen allerlei manieren aan bod om te straffen of te belonen. Maar ook hoe je je kind kunt prijzen en aandacht geven. Op de video wor den voorbeelden hiervan getoond. De tips kunnen ouders zelf thuis uitproberen. Er is ook gelegenheid om met andere ouders over opvoe ding te prsten. De cursus wordt ge houden in het gebouw van de Thuiszorg aan de Van Swindensin- gel 40. Start op 14 maart van 19.30-21.30 uur. De kosten zijn fl. 15,-. Aanmelden bij het cursus- buro van Thuiszorg Nieuwe Wa- terweg-Noord, tel. 4260511, op maandag tot en met donderdag van 08.30 tot en met 16.30 uur. SCHIEDAM Denksportcen- trum Brandersstad start op donder- dagmiddag 23 februari met een bridgeclub. De club zal op deze dag van start gaan met een vrijblij- vende openingsdrive, waarna de competitie op 2 maart van start zal gaan. De aanvang is 13.30 uur. In formatie: tel. 010-4265496. SCHIEDAM Op donderdag avond 16 februari treedt het vrou- wenkoor 'Veelzijdig' onder lei- ding van Ferry Bijlsma op in de kerk van de NPB-Schiedam. het bijzondere is dat dit koor popmu- ziek zingt. Gospelmuziek speelt hierin slechts een marginale rol. Veertig vrouwen zingen hierin sa- men zodat er een gevoel van ver- bondenheid met elkaar ontstaat. Als men tijdens het zingen het ge voel de vrije loop laat komt men in de sfeer van het hogere terecht. Daarom zingt men deze avond in de kerk van de NPB-Schiedam. Het optreden vormt een onderdeel van de serie 'Bevrijdende klanken' die in de maanden januari en fe bruari bij de NPB loopt. Hierin staat de relatie tussen muziek en religieuze inspiratie centraal. Tij dens deze laatset avond van de cy- clus zal religieuze inspiratie in de popmuziek centraal staan. Behalve door muziek, zal hier zeker ook in woorden op worden ingegaan. De avond begint om 20.00 uur en i wordt gehouden in het gebouw van de NPB aan de Westvest 90-92. Alle belangstellenden zijn wel kom, er wordt een vrije bijdrage gevraagd ter bestrijding van de on kosten. De experts inspecteren de toestand van de fundering van de basiliek. kerk voor een deel worden afge- graven. Met een kleine graafma- chine werd in totaal zo'n 1300 ku- bieke meter grond verwijderd; 800 hiervan werd afgevoerd en 500 hiervan werd in de directe omge- Geld lenen kunt u overal. En al zult u wei- nig verschil aantreffen in de rente-percen tages, in de werkwijze is er we! degelijk onderscheid op te merken Wanneer u een maat- schappij zoekt die u het hemd niet van het lijf vraagt, maar u wel eerlijk vertelt wat de mogelijkhe- tie Id (t) als de beste den zijn, neem dan even kontakt op met Atgero Onze medewerkers geven u graag meer informatie en maken desgewenst een afspraak om u persoon- lijk te adviseren U kunt op werkdagen bellen van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. ving opgeslagen. Tot ongeveer an- derhalve meter diep onder de be- staande kerkvloer moest de ruimte uitgegraven worden om ruimte te maken voor de heistelling. Pas nadat de afgravingen plaats hadden gevonden werd duidelijk hoe noodzakelijk een nieuwe fun datie is. Palen waren op sommige plaatsen volledig verrot en het hout ervan vermolmd. Weer andere pa len werden in goede staat aange- troffen. Met de bouw van de nieuwe funda tie is begonnen op die plaatsen waar de scheuren het grootst wa ren. Na het afgraven werden die nieuwe palen dicht naast de oude gestagen. Hierbij wordt een tech- niek gebruikt waarbij ijzeren bui- zen van ongeveer een meter lengte de gond in gaan en er iedere meter een nieuwe buis op wordt gelast. Totdat de buis op een diepte zit van zeventien tot negentien meter, zo'n twee meter dieper dan de oude houten palen. Nadat de stalen bui- zen in de grond zitten worden ze vol gegoten met beton waarna er op de palen een betonnen balk wordt gegoten. Een vijzel drukt dan de gemetselde fundatie vast op de nieuwe. Berekend is dat de hele kerk een gewicht heeft van zo'n slordige 17 tot 18 miljoen kilo. Tijdens de werkzaamheden wordt nauwlet- tend in de gaten gehouden of de scheuren in het gebouw niet groter worden of dat er nieuwe ontstaan. Op plaatsen waar gewerkt wordt aan de fundatie zakt het gebouw ongeveer 2 milimeter per maand. Pas als de nieuwe fundering met stempels wordt opgevangen komt deze verzakking tot stilstand. De werkzaamheden worden uitge- voerd door het aannemingsbedrijf H.J. Jurriens B.V. uit Utrecht, een bedrijf dat gespecialiseerd is in res- tauratie. Door hun werkzaamhe den aan andere grote monumentale gebouwen werd een specifieke kennis opgebouwd. SCHIEDAM Er zijn nog enkele ouderen welkom bij de Open Tafel in trefcentrum 't Huisje aan de Delflandseweg. Op woensdag en vrijdag kan men om 12.00 uur aan- schuiven voor een warme maaltijd bestaande uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht. Bij voldoende belangstelling kan dit ook op maandag. De kosten zijn fl.7,50 per maaltijd. Ouderen uit de hele wijk kunnen van deze voor- ziening gebruik maken. Meer in formatie en aanmelding bij het Centraal Meldpunt, tel.4264022, maandag tot en met vrijdag van 08.30- 12.30 uur. PARKEREN EN STAAT DE PENDELBUS OP U TE WACHTEN! IbROERSVELD 68 -70l GRATIS BAS VAN DERM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3