Lezersonderzoek Superprijsvraag BON MaasposT STADSPROVINCIE ROl "ERDAM o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 'Mijn bioed begint weer te koken' ROTTERDAM De plannen voor de nieuw te vormen stads- provincie Rotterdam zijn door de gemeente Rotterdam, de randgemeenten en de deelgemeenten overwegend positief ont- vangen. Dinsdagochtend hebben minister Dijkstal (WD) en staatssecretaris Van de Vondervoort in Den Haag de wetsont- werpen aan de pers gepresenteerd. Maar er zijn toch nog altijd een aantal aspecten waarover nog geen overeenstemming be- staat. Zo maken de gemeente Rotterdam en de Stadsregio ern- stige bezwaren tegen de voorgestelde verantwoordelijkheid voor de politie. Ook de kwestie van de Onroerend Zaakbelas- ting en de opdeling van Rotterdam in tien gemeenten is niet door iedereen onverdeeld juichend ontvangen. MaasstaD weekbladen (Waalpost, Maaspost en Dsselpost) geeft haar lezers de mogelijkheid om door middel van onder- staand lezersonderzoek hun eigen mening te geven. De uitslag van het onderzoek zal half maart in een forum aan de regionale politiek worden aangeboden. Enkele van de ingezonden me- ningen en suggesties zullen in een debat tussen lezers van deze krant en politici aan de orde komen. Plannen Naamgeving 1. Het wetsvoorstel van het kabinet spreekt over een stadsprovincie Rotterdam met 27 zelfstandige gemeenten, waarvan er tien voort- komen uit de huidige gemeente Rotterdam. Rotterdam wordt als gemeente met deelgemeenten in het voorstel van het kabinet opge- heven. Bent u voor deze plannen, maakt het u niet uit, bent u tegen deze plannen of weet u het nog niet? O voor de plannen O maakt niet uit O tegen de plannen O weet niet 2Vindt u een referendum over de vorming van de stadsregio Rotterdam zinvol? O O Ja nee weet niet Aangenomen dat de stadsprovincie Rotterdam doorgaat: denkt u dat er iets gaat veranderen in uw (deel) gemeente op het vlak van: Beter Verandert Slechter Weet niets niet Zoeken van een woning O O Zoeken van een baan O Aan vragen van een uitkering Ophalen van huisvuil Vreemdelingenbeleid Handhaven openbare orde/veiligheid Onderwijs Gezondheidszorg Uitgaansmogelijkheden/sport 4. Denkt u dat de bestuurlijke veranderingen invloed op de gemeentebelasting c.q. -heffingen zullen hebben? O burger moet meer gemeentebelasting betalen O er verandert niets O burger moet minder gemeentebelasting betalen O weet niet 5. Aangenomen dat de stadsprovincie Rotterdam een feit wordt, wie moeten er volgens u beslissingen gaan nemen over de volgen- de onderwerpen: uw eigen gemeente (dus ook de oud-deelge- meente) of de stadsprovincie Rotterdam? 6De huidige deelgemeenten en het stadscentrum worden zelfstandi ge gemeenten, waardoor de gemeente Rotterdam in haar huidige vorm ophoudt te bestaan. Bent u daar voor of bent u daar tegen? O voor O tegen O geen mening 7. In het wetsvoorstel van het kabinet wordt de stad Rotterdam opgedeeld in tien gemeenten. Dat houdt in dat er delen van Rotterdam samengevoegd zullen worden. Bovendien zijn er ook in de regio plannen om gemeenten samen te voegen. Kruist u aan naar welke van de volgende situaties uw voorkeur uitgaat: O Hillegersberg-Schiebroek en Overschie gaan samen in een gemeente of O Hillegersberg-Schiebroek en Overschie worden aparte gemeenten O Rotterdam-Centrum en Delfshaven gaan samen in een gemeente of O Centrum en Delfshaven worden aparte gemeenten waarbij het Centrum onder de verantwoordelijkheid van de Stadsprovincie valt O Albrandswaard en Barendrecht gaan samen in 6en gemeente of O Albrandswaard, Hoogvliet en Pemis gaan samen in een gemeente West-IJsselmonde of O Barendrecht, Albrandswaard en Hoogvliet/Pernis blijven aparte gemeenten 8. Vindt u dat het huidige deelgemeentebestuur automatisch het bestuur van de nieuwe gemeente moet worden? O ja O nee O geen mening 9. Wilt u zelf de commissaris van de koningin kiezen of moet deze door de Kroon (Koningin Kabinet) worden benoemd? O zelf O Kroon O geen mening 10 Wie zou u het liefst zien in de funktie van commissaris van de koningin? Wat te doen Naam: adres: gemeente: telefoon: Stuur de halve pagina voor 1 maart in een ONGE- FRANKEERDE envelop naar MaasstaD weekbladen, antwoordnummer 1579,3000 VB in Rotterdam. 11. Wilt u zelf uw burgemeester kiezen of moet deze door de Kroon (Koningin Kabinet) worden benoemd? O zelf O Kroon O geen mening) 12. Wie zou u het liefst zien in de funktie van burgemeester van uw gemeente? Gemeente Stadsprovincie Zestienhoven O O Haven O Woningbouw Milieu Cultuur/recreatie/sport Onderwijs Politie/veiligheid Drugsproblematiek Aanleg (spoor)wegen Openbaar Vervoer Werkgelegenheid 13. Vindt u dat u voldoende wordt voorgelicht over de regiovorming door de diverse autoriteiten? O ja O nee O geen mening 14. MaasstaD weekbladen (IJsselposT/ MaasposT/ WaalposT) publiceert regelmatig over de vorming van de stadsprovincie Rotterdam. Wilt u in MaasstaD weekbladen meer lezen over het onderwerp, wilt u minder lezen over het onderwerp, is de hoeveel- heid voldoende of maakt het u niet uit? O meer O minder O hetzelfde O maakt niet uit ■H I I I I Naam Adres Gemeente Telefoonnummer Leeftijd Opleiding Beroep .M/V Deze bon samen met het lezersonderzoek en de prijsvraag in ongefrankeerde envelop insturen naar: MaasstaD weekbladen, antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. Woensdag 22 februari MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 Stad of stadsprovincie Rotterdam? De plannen zijn vervat in twee wetsontwerpen: De 'Wet bijzonde- re bepalingen provincie Rotter dam' (lex specialis) en de 'Wet in- stelling provincie Rotterdam' (splitsingswet). Dinsdagavond heeft de staatssecretaris de wetten toegelicht aan de gemeenteraden en deelgemeenteraden in de Stads regio Rotterdam. De motivatie van het kabinet voor de vorming van de stadsprovincie is dat de 'regio Rotterdam, met daarin de grootste haven van de wereld, voor de Nederlandse eco nomic van grote betekenis is. De huidige bestuurlijke organisatie in de regio is onvoldoende toegerust om de regio haar economische po- sitie te laten behouden. en om een aantrekkelijk woon-, leef- en vesti- gingsklimaat te kunnen bieden. Daarvoor is een groot aantal maat- regelen noodzakelijk. Een belang- rijke maatregel is de vorming van een regionaal bestuur dat ten aan- zien van de strategische vraagstuk- ken sturend kan optreden. De op- deling van de gemeenten Rotter dam in kleinere gemeenten is een onlosmakelijk onderdeel van de vorming van de stadsprovincie.' Het is niet duidelijk of de vraagte- kens die van verschillende kanten opborrelen ook daadwerkelijk ef fect zullen hebben. Immers theore- tisch gezien is het een zaak van de Tweede Kamer. Daar zal in de tweede week van juni in een ple- naire vergadering het onderwerp besproken en afgesloten worden. De meest ernstige bezwaren rich- ten zich op de verantwoordelijk heid voor de politie en de verde- ling van de Onroerend Zaak Belas- ting (OZB). Bij de voorgestelde sa- menvoeging van de deelgemeen ten Overschie en Hillegersberg- Schiebroek worden serieuze kant- tekeningen geplaatst. In de advie- zen aan het kabinet werd een ge- zagssplitsing voorgesteld: De nor- male verantwoordelijkheid ligt bij de burgemeesters, maar in bijzon- dere situaties (ontruimingen, aan- pak drugsoverlast, voetbalvanda- lisme) zou deze bij de Commissa- ris van de Koningin moeten liggen. Het kabinet daarentegen stelt een jaarlijks vast te stellen beleidsplan van het politiekorps voor. De ver antwoordelijkheid blijft dan bij de burgemeesters. De verdeling van de Onroerend Zaak Belasting in heffingen voor woningen en bedrijven is evenmin goed gevallen. Het kabinet stelt een gemeentelijke heffing voor woningen voor en een provinciale voor bedrijven. Dit geeft volgens de stadsregio 'te gemakkelijk aan- leiding voor het beeld dat de stads provincie er is voor bedrijven en gemeenten voor burgers'. Boven- dien behouden de gemeenten ook taken ten aanzien van bijvoorbeeld bedrijfsterreinenen en het vesti- gingsbeleid voor ondernemers. De twee zijn dus niet zomaar op deze manier te scheiden. Het is de bedoeling om van het huidige Rijnmondgebied de Stads provincie Rotterdam te maken. Met een eigen Commissaris van de Koningin en Provinciale Staten. De Stadsprovincie zal worden op- gedeeld in 27 gemeenten die even- veel bevoegdheden hebben. Daar voor zal Rotterdam worden opge- deeld in tien gemeenten. Dat zijn de huidige deelgemeenten. waar- van Overschie en Hillegersberg- Schiebroek worden samenge- voegd, evenals het gebied Cen trum, Delfshaven en haven. De ge meente Rotterdam, en ook Over schie en Hillegersberg-Schiebroek vinden dat deze twee deelgemeen ten apart moeten blijven. Als de Tweede Kamer dit overneemt, ko men erelf nieuwe gemeenten. Rot terdam stemt uiteindelijk in met het samenvoegen van de deelge meenten Delfshaven bij het Cen trum en de Haven. Op het moment zijn alle gemeen ten vertegenwoordigd in het alge- meen bestuur van de Stadsregio: de regioraad. De taken van de stadsprovincie zijn de normale van de provincie, plus een aantal extra bevoegdhe den. Alle zaken die niet door een gemeente kunnen worden opge- lost, gaan naar de Stadsprovincie. Dat zijn onder andere het beheer van de haven, regionale werkgele- genheid, openbaar vervoer, het aanwijzen van grote woningbouw- locaties, grensoverschrijdend mi- lieubeheer, afvalverwerking (niet het ophalen van huisvuil, want dat blijven de gemeenten doen). Ook grootschalig cultuurbeleid, regio naal minderhedenbeleid en onder- delen van het volksgezondheidsbe- leid gaan naar de stadsprovincie. Het principe dat het kabinet daarbij hanteert is 'lokaal wat lokaal kan, regionaal wat regionaal moet.' De regioraad voert voor de vorming van de Stadsprovincie een aantal argumenten aan. In de eerste plaats vindt de regioraad dat de Stadsprovincie nodig is om pro- blemen aan te pakken die over de gemeentegrenzen heen gaan. De economische positie van de haven moet behouden en versterkt wor den; werkloosheid en drugsover last vragen om een oplossing; er zijn meer woningen in de regio no- dig; nieuwe wegen voor het oplos- sen van de files moeten worden aangelegd. Deze zaken kan de stad Rotterdam, zo zegt de regioraad, niet in haar eentje oplossen. Soms moet een plan door een aantal ge meenteraden gaan voor het tot uit- voer kan worden gebracht. Dat duurt soms te lang. Een stadpro- vinciebestuur met meer bevoegd heden kan slagvaardig oplossingen bedenken. Het Openbaar Lichaam Rijnmond - die met hetzelfde doel is opge- richt - heeft niet kunnen functione- ren. De reden was de ongelijkheid tussen de stad Rotterdam en de randgemeenten. Het machtsblok van Rotterdam was te groot. Onder meer daarom wordt de gemeente Rotterdam opgesplitst in tien middelgrote gemeenten. Op die manier houden alle gemeenten elkaar in evenwicht. Een andere reden voor de opsplit- sing is een poging het bestuur dichter bij de burger te brengen. De redenering is dat het in kleinere gemeenten makkelijker is het be stuur aan te spreken. Problemen zouden eerder kunnen worden ge- signaleerd en lokaal opgelost. De gemeenten krijgen binnen de stadsprovincie taken die van direct belang zijn voor de burger. Dat zijn aanleg en beheer van de lokale bedrijfsterreinen, onderhoud en aanleg van groen en wegen, af- valinzameling, sport, cultuur, wel- zijn. Maar ook werkgelegenheids- beleid, zoals de Bananpool is een taak van de gemeente. De burge meesters zouden verantwoordelijk moeten zijn (blijven) voor de loka le openbare orde en veiligheid. Bestuur van het centrum van Rot terdam krijgt in het wetsvoorstel speciale aandacht. Hoewel het cen trum een bestuurlijk geheel zal vormen met de gemeente Delfsha ven, is daarop een belangrijke toe- voeging. Het kabinet vindt dat het gebied van bovenlokaal belang is door de 'aard en concentratie van de topfuncties op het gebied van de economie, winkelvoorzieningen, cultuur, uitgaansleven en toeris- me.' De provincie moet daarom extra bevoegdheden krijgen om een goed lokaal bestuur te waarborgen. Daarom worden in het wetsvoor stel de bestemmingsplanbevoegd- heid en diverse daarmee samen- hangende uitvoerende taken over- gedragen aan de stadsprovincie. Een van de problemen die nog niet zijn opgelost is de naamgeving van de nieuwe gemeenten. Een deelge- meente Noord zal zijn naam moe ten veranderen. Wat te doen met de naam van de nieuwe gemeenten Overschie/Hillegersberg- Schiebroek? Of Kralingen Croos- wijk? Of de nieuwe gemeenten die het gebied Delfshaven, Centrum en havan gaat omvatten? Als de gemeente Albrandswaard samen- gaat met Hoogvliet (een wens van Albrandswaard), wat wordt dan de nieuwe naam? Het Rotterdamse College van Burgemeester en Wet- houders wil graag dat de naam 'Rotterdam' ook terugkomt in de naam van de nieuwe gemeenten. Elders op deze pagina daagt de redactie haar lezers uit om een originele naam te verzinnen. Er zijn voor de meest originele in- zenders schitterende prijzen te verdienen. Maar let op: Alleen diegenen die het lezersonderzoek volledig hebben ingevuld, komen in aanmerking voor deze prij zen. LAURENS HARTMAN Doe mee met de PRIJSVRAAG en maak kans op SCHITTE RENDE PRIJZEN: Een magnetron ter waarde van bijna 1.000 gulden, camera's ter waarde van 500 gulden, een 'royaal' verzorgd verwen-weekend voor twee personen in Hotel Inntel, inclusief een voorstelling in het IMAX-thea- ter, een dagbehandeling in een beautyfarm, rondvluchten boven uw eigen woning, CD-bonnen en nog veel meer prij zen. Let op, u maakt alleen kans op deze prijzen wanneer u het le zersonderzoek meestuurt dat hiernaast is afgedrukt. De prijzen worden aangeboden door MaasstaD relaties, waar- onder: Wooning Keukens, Foka, Hotel Inntel, Thermen Baren drecht, Cupid CD Speciaalzaak, Kroonduif. De vraag: Aangenomen dat het centrum van de stad Rotterdam inderdaad wordt samengevoegd met de deelgemeente Delfsha ven en de haven, hoe moet deze nieuwe gemeente dan gaan he- ten? Gemeente Delftse Poort Rotterdam? Of gewoon Haven? U weet het vast wel beter. Mijn voorstel voor de naam van de nieuwe gemeente is: Wilt u uw naam niet verbinden aan het lezersonderzoek knip dan de prijsvraag los van de pagina, maar doe hem wel in dezelfde envelop. De redactie garandeert uw privacy. SCHIEDAM Een oude rot in het vak en een man met de nodige ervaring is H.W. Metaal van Gem. Bel. Schiedam. Hij heeft ongeveer twintig jaar ervaring met Rijn mond en is een uitgesproken voor- stander van een regio-bestuur. „Mijn bloed begint weer te ko- ken", zo zegt het Schiedamse Ge- meenteraadslid letterlijk wanneer nu weer wordt gesproken over de regio-vorming. „In 1965 werd de Rijnmondraad opgericht en stapte ik over vanuit de gemeenteraad. In die jaren had ik nog een zetel voor de KVP (Katholieke Volks Partij), die denk ik een jaar later opging in het CD A", aldus Metaal. Ondanks zijn visie op een nieuw regiobestuur plaatst hij momenteel toch ook de nodige kanttekeningen bij de wijze waarop dit tot stand komt: ,,lk vind het een vreemde zaak dat bij de regio-vorming Rot terdam opgedeeld moet worden. Ik begrijp niet als Schiedammer hoe Rotterdam zich in mootjes kan la- ten hakken. Eigenlijk ben ik ge woon voorstander van een opinie- onderzoek. Laat de bevolking zich uitspreken over de kwestie en laat die stem maar doorslaggevend zijn. Maak duidelijk waar het om gaat en houdt een referendum", vindt Metaal. Ook in de jaren dat de Rijnmondraad bestond leefde dit bestuur niet echt onder de be volking. „Maar dat geldt eigenlijk voor de hele politiek. Op school zou eigenlijk al iets gedaan moeten worden aan staatsburgerlijk recht waardoor de belangstelling voor politiek groter wordt." Raadslid Metaal vindt het grote voordeel van een regiobestuur dat het dicht bij het werkgebied zit: „Bij de Pro vinciale Staten is dat niet het geval; die bestuurslaag is meer gericht op de Haagse Politiek. Iedere keer verbaast het mij hoe weinig men in de Tweede Kamer weet van Rijn mond. Ook bij Provinciale Staten is dat het geval." Nog steeds zit het Metaal dwars dar de Rijn mondraad werd opgeheven: „Rot- terdam wenste geen bevoegdheden af te staan en dat was de belang- rijkste reden dat de Rijnmondraad moest verdwijnen. Nu zijn we tien jaar verder en wordt er opnieuw gesproken over een regiobestuur. Een van de grote tegenstanders van toen dreigt nu zelfs voorzitter te worden. Bram Peper is bepaald niet de meest geschikte persoon hiervoor. Deze man is al besmet. Of Schiedam er ook beter van wordt wanneer er een regiobestuur komt durf ik niet te zeggen. Als we een groeigemeente zouden zijn dan lagen de zaken anders. Wel is het zo dat bij een regiobestuur er meer bovenop gezeten wordt. Er kan efficienter gewerkt worden." Eerder deze week wees S.W. Cou- wenberg, oud-hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Erasmus- universiteit, in het Algemeen Dag- blad op het feit dat de nieuwe stadsprovincie een creatie is van politici en bestuurders en nog ver af staat van wat burgers in het Rijnmondgebied bezighoudt. In het artikel zegt Couwenberg, die voorzitter is van het actiecomite 'Referendum Ja', dat men eerst de Rotterdammers had moeten raad- plegen toen men tot de conclusie kwam dat opheffing van de ge meente Rotterdam een noodzake- lijke voorwaarde was voor de re- giovorming in het Rijnmondge bied. Couwenberg tekent hierbij dan ook aan dat het democratisch gehalte van de besluitvorming flin- terdun is. Couwenberg sluit overi- gens niet uit dat de nieuwe stads provincie slechts een tussenstation is naar een agglorematiegemeente zoals de Raad van State die in zijn advies aan de Regering bepleit. dus een samenvoeging van alle be- trokken gemeenten tot een nieuwe, heel het Rijnmondgebied omvat- tende. gemeente. In dit stadium wordt dit kennelijk als een te grote sprang in de bestuurlijke ontwik- keling gezien, volgens Couwen berg. XQ Mijn vraag over de te vormen stadsprovincie Rotterdam is: De persoonlijke gegevens zullen vertrouwelijk worden behandeld en niet aan derden worden verstrekt. Ruimte voor opmerkingen en/of suggesties n.a.v. het artikel en het lezersonderzoek: XQ

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13