Ford Escort met vers bloed in de aderen RAI bezoekers waarderenTigra Zuinige sportcoupe door 'Ecotec' Autoverkoop stijgend Prijzen SsangYong Ferrari-races Oldtimerbeurs Utrecht Laguna onderscheiden BMW in Vietnam Hyundai over miljoen De auto leeft Autotest Chevrolet Blazer Opel Calibra 2.0i-16V Technische gegevens Ten einde raad Uspiste Woensdag 22 februari MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 De Opel Calibra heeft van opzij gezien een sierlijke vorm. Motor:2,0 liter viercilinder, zestien kleppen. Vermogen: 100 kW/136 pk bij 5.600 t.p.m. Max. koppel: 196 Nm bij 4.600 t.p.m. 0-100km/u:9,5sec. Topsnelheid:215 km/u. Gem. Verbruik: 1 13 km Een dubbele airbag is standaard. Hyundai heeft in 1994 voor de eerste maal een miljoen voertuigen per jaar gebouwd. In totaal rolden 910.000 personenauto's en 240.000 bedrijfswagens van de band. Voor dit jaar ligt de prognose op 1.001.000 personenauto's en 290.000 bedrijfswagens. Tot op heden nam de Lantra het grootste deel van de produktie in beslag. Naar verwachting zal de nieuwe Excel die koppositie dit jaar over- nemen. Overigens zijn 840.000 auto's van de geraamde produktie bestemd voor levering in Zuid-Korea. De rest is voor de export. De verkoop van personenauto's heeft zich in 1994 hersteld ten op- zichte van 1993. Er werden 433.900 personenauto's verkocht, wat een stijging van elf procent betekende. Ook voor 1995 verwachten RAI en BOVAG goede resultaten. De verkoop zal volgens progno ses uitkomen op 445.000 exemplaren. Ook de bedrijfswagenmarkt had baat bij de positieve ontwikkelingen van de economie. Deze markt steeg vorig jaar zelfs met 22 procent tot een totaal van 11.758 voertuigen. De verkoop van gebruikte auto's is eveneens omhoog gegaan, zo blijkt tenminste uit gegevens van de BOVAG autobe- drijven. In totaal kochten de Nederlanders 761.000 occasions. SsangYong, het Koreaanse automerk dat in het voorjaar de verkoop in Nederland start, heeft de prijzen bepaald. De Korando K4 begint bij 39.990 gulden. De Family, een vijfdeurs met een viercilinder dieselmotor, zal rond de 54.000 gulden gaan kosten. De meest spec- taculaire auto is de Musso 602, die samen met Mercedes is ontwik- keld. Er komen vier uitrustingen die in prijs beginnen bij 66.780 gulden. Voor het luxueuze topmodel Musso 602 EL X telt de koper 80.980 guldens neer, maar krijgt daarvoor onder meer abs, leren stuur en pookknop en airconditioning. De Ferrari Challenge, een wedstrijdenserie voor vrijwel standaard Ferrari 348 GTB en GTS-modellen, komt dit jaar ook naar Neder land. Op 24 en 25 juni staat tijdens Italia Zandvoort een race in ons land op het programma. De overige races zijn elders in Europa. in de Verenigde Staten en in Japan. De razendsnelle Ferrari 355 komt eveneens aan de start. Die zal de strijd aanbinden met de 348. Aan de Challenge doen maar liefst zeven Nederlandse coureurs mee, on der wie de debutante Anneke Notenboom. De Jaarbeurs in Utrecht vormt op 3, 4 en 5 maart het decor van de Oldtimer Jaarbeurs Vehikel. Dit evenement wordt voor de 27e maal gehouden en is uitgegroeid tot Nederlands grootste Oldtimerbeurs. Ruim 1.100 exploitanten bieden een indrukwekkend aanbod van antieke auto's, motoren, tweewielers, onderdelen en (andere) verza- melaarsobjecten. Ook om te kijken is de beurs de moeite waard. Er is een grote hoeveelheid ware juweeltjes te bezichtigen. De beurs is dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt 15 gul den. In vijf Europese landen is de Renault Laguna onderscheiden. Jour- nalisten uit Spanje, Kroati en Sloveni bekroonden de populaire mid- denklasser van Renault tot Auto van het Jaar in hun landen. In Kro ati vond de verkiezing voor het eerst plaats. De Laguna ontving als prijs het 'Kristallen Stuurwiel'. Hongarije koos de Laguna als 'Mooiste Auto van het Jaar'. Ook in thuisland Frankrijk was de La guna de 'Mooiste Auto van het Jaar'. Hij ontving 48 procent van de stemmen. BMW heeft als eerste Europese autoproducent een fabriek in Viet nam geopend. Dit jaar willen BMW en haar Vietnamese partner Vietnam Motor Corporation ook gaan werken aan een dealernet- werk. Alleen de 3- en de 5-serie zul len in Vietnam worden geassem- bleerd. Het zijn niet de eerste activiteiten van BMW in Azi. A1 sinds de jaren vijftig is BMW op de Filippijnen actief. Vorig jaar is een assemblagefabriek geopend voor de 3- en de 5-serie. Onlangs is het eerste dealerbedrijf geopend. In de hoofdstad Manila moeten nog dit jaar twee dealers komen. Werden er vorig jaar honderd auto's verkocht, voor dit jaar verwacht BMW zeven- tot achthonderd ko- pers. 'King of the road' ladicaal anders dan het vorige nodel toont de Ford Escort zich op let eerste gezicht niet. Rijden op >ochtige trajecten in Zuid-Frank- ijk werpt echter een ander licht op le zaak. De technici hebben heel vat werk verricht, zo blijkt. De Es- :ort rijdt voorbeeldig. Dankzij een eeks onderhuidse aanpassingen leeft de bestseller van Ford zonder neer een scheut vers bloed in de ideren gekregen. <oud uit het vliegtuig stoppen we tabij de luchthaven van Nice de ileutel in het contact van een Es- :ort 1.6 GLX. We zetten koers laar St. Tropez. Het is een schil- derachtig dorp met een haven aan de Middellandse Zee. Een be- roemd plekje op aarde, mede door- dat filmster Brigitte Bardot hier woont. In de zomer is het een druk oord, maar in dit jaargetijde over- heerst het rustieke van het vroege- re vissersdorp dat St. Tropez ooit was. Het is derhalve lekker rustig op de weg. Ideaal om de zoveelste gene- ratie van de al sinds 1968 door Ford gevoerde Escort aan de tand te voelen. Onopvallend maar niet onbemind lijkt hier te gelden. De Escort is immers al lang een hit. Vorig jaar zijn er in Nederland 14.500 exemplaren verkocht, goed voor een derde plaats achter de Opel Astra en de Volkswagen Golf. Met het totale modellen program ma van Ford verwachten we in Rijgedrag en stille carrosserie zijn sterke pun ten van de nieuwe Ford Escort. 1995 een marktaandeel van 9,2% te bereiken. Daarbij rekenen we er- op dat er dit jaar van alle merken samen in Nederland 440.000 nieu we auto's worden verkocht', aldus R. de Waard, manager field opera tions van Ford Nederland. De Escort heeft een nieuwe snuit met een platte ovale grille. Het on- derstel is verstevigd, terwijl de ve- ring soepeler is gemaakt dan bij het vorige model. De auto rijdt com- fortabel en reageert toch heerlijk voorspelbaar en koersvast, een beetje zoals grotere broer Mondeo. Het is derhalve genieten, zelfs voor automobilisten met sportieve aspi- raties die enig stoeien met haar- speldbochten niet uit de weg gaan. Door een reeks van isolerende con- structies hebben de technici van Ford het interieurgeluid met vijf decibellen teruggebracht ten op- zichte van het vorige model. Om- gerekend zou dat neerkomen op een waarneembare vermindering van zo'n 50 procent. De auto doet zeer zeker tamelijk stil zijn werk. Het dashboard is nieuw. Stijlele- menten van de Mondeo zijn hierin verwerkt. Bovendien zijn tal van knoppen, geheel in lijn met het beeldmerk van Ford, ovaal uitge- voerd. Zelfs het klokje heeft die vorm. Het uurwerk oogt in de luxe topversie Ghia exclusief dankzij de witte wijzerplaat en daarop het lo go van Ghia. Wat de veiligheid betreft heeft Ford de schaapjes op het droge. Behalve tal van versterkingen van de carrosserie heeft de auto stan daard een airbag. Die had het vori ge model trouwens ook al. Ford le- vert nu voor slechts 290 gulden meerprijs een airbag aan de be- stuurderszijde en hoofdsteunen achterin. Met de prijzen zit de Es cort zeker aan de gunstige kant van de streep. De 1.3 CL komt bijvoor- beeld op 28.490 gulden. De Clip per (stationwagon) 1.4 CL is vanaf 32.490 gulden geprijsd en een zeer luxe toegeruste 1.6 Ghia staat voor 35.490 gulden in de showroom. Dan kijkt de bestuurder bijvoor- beeld uit op een met leer bekleed stuurwiel en een bekleding van het dashboard in wortelnotehouten motief. twee wielen in een greppel terecht waar de auto vleugellam op de lin- kerzij bleef hangen. We werden vriendelijk verzocht dit niet na te doen. De auto leeft, misschien zelfs nog wel meer dan ooit tevoren. Wie dat berwijfelt, hoefde alleen maar zijn ogen de host te geven en zijn oor te luister te leggen tijdens de onlangs gehouden AutoRAI. De tentoonstelling heeft 454,968 bezoekers getrokken. Dat zijn er bijna 40.000 meer dan twee jaar geleden. Omgerekend is dat een stijging van een kleine 10 procent. De belangsteliing voor de auto is dus geenszins tanende. ondanks het negatieve beeld dat milieu-organi- saties trachten te schetsen. Eigenlijk is het niet zo verwonderlijk. Zeker als je weet wat mensen beweegt. De auto is van oudsher het symbool van individuete mobiliteit. Opde keper beschouwd wiltoch iedereen zich op elk gewenst moment onafhanketijk kunnen ver- plaatsen. Ik zal niet bestrijden dat dat bij voorkeur op een manier moet geheuren, waarbij de leefomgeving maximaal wordt ontzien. De auto-industrie heeft wat dat betreft al het nodige bereikt en zal stellig op dit punt de komende jaren meer winst weten te boeken, Natuurlijk is het verstandig om, indien mogelijk, eens een keer op de fiets te stappen. Voor vete doeleinden zullen we echter een auto nodig hebben. Niet een kleurloze kubtts op wielen, want dan zouden shows als de AutoRAI ten dode zijn opgeschreven. Een sprankelen- de vormge\>ing om te kunnen bekoren is leuk en noodzakelijk. Wij zijn toch ook niet allemaal uit hetzelfde hour gesneden. Henri Stolwijk De Tigra van Opel heeft de Publieksprijs. De Opel Tigra heeft de Pu blieksprijs gekregen. Een groot aantal bezoekers van de Auto RAI heeft dit model op de eer ste plaats gezet in een door het blad De Autokampioen gehou den enqute. Zo'n tienduizend formulieren zijn ingevuld gedu- rende de tentoonstelling. Tien nieuwe auto's stonden op de nominatie. Stuk voor stuk waren dat modellen, die in Am sterdam voor het eerst te zien waren en die ook daadwerkelijk te koop zijn. Toekomstauto's deden dus niet mee, De Spider van Alfa Romeo be- reikte ook een hoge score. Deze evenals de Tigra opvallend en sportief vormgegeven coup is een goede tweede geworden. Hij is daarmee duidelijk even- zeer favoriet bij het publiek. Op de derde positie kwam de Mit subishi Carisma, de auto die de Nederlandse fabriek NedCar voor Mitsubishi gaat bouwen. Mr. P.A, Nouwen, hoofddirec- teur van de ANWB, heeft de trofee behorend bij de Auto kampioen Publieksprijs onlangs uitgereikt aan P. Verdonk, alge- meen-directeur van Opel Ne derland. Die was uiteraard ge- lukkig met de prijs, Vooral omdat het resultaat iliustreert waar de belangsteliing van het publiek naar uitgaat: rijden in een leuke auto, die betaalbaar is. Opel hoopt dit jaar 3.500 Ti- gra's te verkopen. De Spider van Alfa Romeo is tweede. Aan het roer van de Blazer beleefden we in het sneeuwrijke Noorwegen enkele spannende momenten. (Foto: HSP) De Chevrolet Blazer is in alle op- zichten aan echte Amerikaanse ter- reinauto. Hij is groot, hoog, ziet er stoer uit en is voorzien van een even krachtige als dorstige motor. Op besneeuwde wegen in en rond Oslo maakten we kennis met deze mastodont. Terwijl links en rechts een witte winterse deken tot spie- gelhoogte lag, genoten we van de comfortabele en trefzeker rijdende Amerikaan. Instappen betekent dat je je echt omhoog moet hijsen. Daarna zit je achter een fors stuur, in comforta bele leren fauteuils. Ze zijn ver- warmd en elektrisch verstelbaar behalve, vreemd genoeg, de rug- leuning. Rechts van het stuur tref- fen we, gemonteerd aan de stuur- kolom, de bedieningshendel van de automatische transmissie. Het is een typisch Amerikaanse plek. In Europa steekt die hendel tussen de stoeien uit de vloer. Het werkt ove rigens wel heel prettig. De vierwie- laandrijving laat zich met druktoet- sen inschakelen. Vanaf het eerste moment kun je lezen en schrijven met de auto. Ondanks de enorme afmetingen en het forse gewicht van twee ton stuurt de terreinwagen strak de kleinere straatjes van de Noorse hoofdstad door. Verkeersdrempels verworden tot rimpels in het weg- dek. De Blazer hobbelt er lichtjes nadeinend overheen. De sterke zescilinder motor (4,3 liter, 142 kW/193 pk) trekt stilletjes de auto vooruit. Slechts een prettig roffe- lend geluid dringt tot de inzitten- den door. Het eerste deel van de testrit voert over de snelweg. Zon der morren maakt de grote Blazer flink vaart. Zo hoog en comforta- bel gezeten in de leren stoeien wa- nen we ons een beetje 'King of the Road'. Voor echte terreinrijders was de dikke sneeuwlaag in Noorwegen een ramp, want kuilen, gaten en keien blijven onzichtbaar. Het was daarom onmogelijk buiten de ge- baande wegen te rijden. De enige die het wel probeerde, kwam met De doorgaande wegen waren sneeuwvrij. De kleinere weggetjes waren overdekt met een spiegel- gladde ijslaag. Rustig gasgeven, niet remmen dan lukt dat best. Het remsysteem is voorzien van abs, zodat de wielen tijdens het rem men niet blokkeren. Desondanks kregen we het even benauwd toen we een klein heuveltje opreden. Bovengekomen zagen we beneden aan de helling Griekse collega's, die bezig waren met het fotografe- ren van 'hun' Blazer. Naar bene den rijdend trappen we het rempe- daal in, maar de twee ton zware Blazer minderde geen vaart. Dank zij het abs bleven de wielen op de ijslaag ongehinderd draaien. Met een vaartje van dertig kilometer per uur denderde de auto op de verbouwereerde Grieken af. En kele meters voor hun Blazer stuur- den we, min of meer ten einde raad, de neus richting de sneeuw- wal links in de hoop de vaart te remmen. Het linkervoorwiel raakte vast in de sneeuw, waarna de Bla zer negentig graden draaide om tenslotte dwars op de weg tot stil- stand te komen. Op een tweetal meters na, hadden we de Ameri kaan op een soortgenoot laten bot- sen. Dat zou zonde zijn geweest, want de Blazers verwennen hun in- zittenden door en door. De bestuurder moet niet op de kleintjes letten. De Blazer slorpt dertien liter brandstof per honderd kilometer. De Amerikaanse ver- wennerij kost in ons land 86.250 gulden. De duurste variant komt op bijna honderdduizend gulden. Veel geld voor heel veel auto. Bij een sportieve auto verwacht je ;een laag brandstofverbruik. Wie ichetst dan ook onze verbazing als ilijkt dat we met de Opel Calibra t.Oi—16V gemiddeld 13 kilometer ifleggen op n liter loodvrij. Terwijl ve toch geregeld het gas stevig lebben ingedrukt. Het verbruik is oor een dergelijke auto met een ewicht van 1.255 kilo aangenaam :ering. let spaarzame zit hem in Opels ECOTEC' technologie. Onder de- e noemer heeft de fabrikant een ijn moderne krachtbronnen met ier kleppen per cilinder en een ge- vanceerd motormanagement ont- rikkeld. Elke druppel brandstof ient zoveel mogelijk kracht op te icveren. Met de komst van de 'ECOTEC' krachtbron heeft de Calibra tege- lijk enige stilistische veranderin- gen ondergaan. En valt er direct op: de wijzerplaten van de meters zijn lichtgrijs gekleurd. Dat zorgt voor een sportieve ondertoon en het contrasteert leuk. wel de motor dan wel wat gretiger aanvoelt en vooral ook klinkt. De hierbij optredende sportieve snerp zal de liefhebber kunnen bekoren. De Opel Calibra is nog steeds een bijzonder fraaie verschijning, in staat om prima prestaties neer te zetten. Zijn nauwkeurige besturing en stevige vering staan garant voor een rotsvaste wegligging. De standaarduitrusting is com- pleet, zeker naar Opel maatstaven. Elektrisch te bedienen buitenspie- gels en zijruiten, alsmede centrale portiervergrendeling zijn stan daard. Minder voor de hand lig- gende zaken zijn de dubbele airbag (bestuurder en bijrijder) en aircon ditioning. Tegelijk leuk voor de al- gehele aankleding als functioneel zijn de voltmeter, de oliedrukmeter en het informatiedisplay van de boordcomputer in de middencon- sole. Het mag ook wel voor de prijsvan62.950,— De Calibra 2.0i Basis met een mo tor van 85 kW/115 pk kost overi- gen§4.950, Tot dusver leverde Opel de Calibra met een zestienkleppen motor van 110 kW/150 pk. De nieuwe kracht bron biedt op papier veertien pk minder. Dat lijkt inleveren, maar in de praktijk blijkt dat honderd pro- cent mee te vallen. Dankzij de ver- bluffende trekkracht mis je de paardekrachten geen moment. Souplesse is het kenmerk van de 'ECOTEC' motor. Dat verklaart ook waarom het brandstofverbruik niet buiten proporties hoog is. Hoog in de toeren doortrekken is immers niet constant nodig, hoe-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 5