Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Veel belangstelling voor 'Schaduwen over Schiedam' Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon r9l 4 Second Nature in Podium 'Tafelen in Nederland' Vrouwendag Sterkste man ikwileen voor Jem ment op het Rotterdams Dagblad. A SCHIEDAM „Wie woont op een stipje van de wereld- kaart kan het niet helpen dat hij al gauw over de rand van zijn eigen pannetje kijkt", schrijft de heer de Rooij, ini- tiatiefnemer van de landelijke campagne Tafelen in Neder land in het gelijknamige ma gazine. Door de vele buiten- landse invloeden door de eeuwen heen is de Neder- landse keuken al vrij vroeg internationaal geworden. Ne derland beschikt echter over talloze eeuwenoude streekge- rechten die de moeite van het proberen meer dan waard zijn. Tafelen in Nederland was van mening dat deze ge- rechten weer een plaatsje in de schijnwerpers verdienden en benaderde daarom in Sep tember van het vorig jaar per stad een restaurant met de vraag mee te doen aan de campagne die elke maand een provincie centraal stelt op de menukaart. Succes Zuid-Holland Rob Kamphues met Pikkie Noga's (Foto: Fred Geneuglijk) Burgemeester Scheeres stond ook nog even stil bij enkele verhalen, nadat hij het boek 'Schaduwen over Schiedam' in ontvangst had genomen. Tejater Beer kent Oma's Geheim. SCHIEDAM Onder grote belangstelling, waaronder ook betrokkenen, is donderdagmiddag het eerste exemplaar over- handigd van het boek Schaduwen over Schiedam'Het boek is een geschiedenis die de gebeurtenissen en belevenissen tijdens de bezettingsjaren 1940-1945 beschrijft. De uitgave kwam tot stand na een opdracht aan de Werkgroep Tweede Wereldoor- log van de Historische Vereniging Schiedam. Vijf jaar inten- sieve arbeid was nodig om de uitgave te realiseren. Het resul taat is een uitgevoerd en gebonden boek van vijfhonderd blad- zijden met meer dan honderd illustraties. Bezorgtu mij het Rotterdams Dagblat 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 2,95. Noteert u mij voor een kwartaalabonrement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betdai ik/ 28,55 per maand via atitomatische betaling. Naam: V Adres: Postcode: Plaats: C j Telefoon: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 1 maart 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT TCus VLAARDINGEN Een over- zicht van de voorstellingen in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal van 1 tot en met 11 maart. O'Mamaree Tjopstix - Een Chinese familie moet vluchten voor de oorlog. Ze gaan te voet door de rijstvelden naar Vietnam. Maar ook daar vallen bommen. Toch houden ze de moed erin. Ze beginnen een handeltje: een rei- zende soepkraam. En de mensen komen er niet alleen voor de lekke- re soep. Bij Tjopstix valt ook altijd wat te lachen. Woensdag 1 maart, Grote Zaal om 14.00 uur. Einde ca. 15.00 uur. Vanaf 6 jaar. Toegang fl.8,-, kortingspassen fl.6,50. Rob Kamphues Pikkie Noga's Kamphues is al jaren een van de drie Types. Behalve dat is hij nu ook zichzelf. In dit solo-cabaret spreekt hij namens de man met een te klein hartje en een te groot min- derwaardigheidscomjjJex. Over het leven als een groot complot om hem ongelukkig te maken. De re- censie waren ronduit lovend: 'on- overtroffen clownesk' en 'steekt menig gerenommeerd komiek in' zijn zak'. Donderdag 2 maart, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.20,-/fl.l5,-, kortingspassen fl.15,-. Bram Vermeulen Achter mijn ogen Geen conferences of cabaret meer. Vermeulen zingt de blues. Zijn teksten tonen de man 'achter zijn ogen'. Twijfelend aan zichzelf en bang voor alles en iedereen. Op zoek naar zekerheid vindt hij bij- geloof en blues. Zijn melodieen zullen door niemand worden nage- zongen. Want alleen Vermeulen kan Vermeulen zingen. Vrijdag 3 maart, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.20,-/fl.15,-, kor tingspassen fl.15,-, Huib Broos en Nelly Frijda De kip die over de soep vloog Toneelbewerking door Pieter Vrij- man van Frans Pointls verhalen- bundel. Regie van Christiaan Nor- tier. Een man maakt de balans van zijn leven. Hij herinnert zich fami lie en vrienden. Maar ook mensen die hij doelbewust uit zijn leven heeft verbannen. En zij dringen zich steeds meer op. Groter en gro- tesker dan ze ooit waren. En zijn afrekening met de wereld keert zich tegen hem. Zaterdag 4 maart, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.20,-/fl.15,-, kortingspassen fl.15,-. Theatergroep Hobo Trompet voor Olifant Olifant en Krokodil zijn buren. Krokodil is muzikant en oefent hard. De hele dag. Olifant vindt dat maar niets. Hij vraagt zijn buurman of het wat minder kan. Niet dus, vindt Krokodil. Dan heeft Olifant de oplossing. Hij wordt ook muzikant en oefent hard. De hele dag. Krokodil vindt dat maar niets... Naar het prenten- boekje van Max Velthuijs. Woens dag 8 maart, Jeugdtheater, 14.00 uur. Einde ca. 15.00 uur. Vanaf vier jaar. Toegang fl.8,-, kortings passen fl.6,50. Videofestival Onder het thema 'Een reis door de tijd' hebben leerlingen van ver- schillende basisscholen videofilms gemaakt. De resultaten van deze opdrachten zijn vanavond te be- wonderen. In het voorprogramma van dit festival speelt de groep Mais de muziekvoorstelling 'Zit- mat de Zeeman'. Woensdag 8 maart, Grote Zaal, 19.30 uur. Toegang fl.2,50. Theatergroep De Kern George Sand of het monster van Nohant Na Belle van Zuylen portretteert De Kern opnieuw een karaktervol- le vrouw. George Sand staat be- kend als de sigarenrokende minna- res van Chopin. Ze wordt verguisd en verketterd als monster. Als feeks die zich bemoeit met man- nenzaken. Maar in de eerste plaats is ze schrijfster, bewonderd door Flaubert, Liszt en Balzac. Een voorstelling over romantiek, revo- lutie, moederschap en eenzaam- heid. Donderdag 9 maart, Grote Zaal, 14.00 uur en 20.15 uur. Toe gang matinee fl. 17,50/fl. 12,50, kortingspassen fl. 12,50. Toegang avondvoorstelling fl.20,-/fl.15,-, kortingspassen fl.15,-. Joop Visser ■iC Een volstrekt eigen stem in het Ne- derlandse lied. Deze zanger van liedjes zingt van liefde en ijdele hoop, van platteland en politiek. En van alles wat daartussen ligt. Zijn presentatie wisselt van hard bijtend tot zacht en teder. En zijn programma is nooit hetzelfde; de keuze van liedjes wordt ingegeven door het moment zelf. Al dan niet met bemoeienis van het publiek. Vrijdag 10 maart, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.20,-/fl.15,-, kortingspassen fl. 15,-. Marjorie Barnes en Dolf de Vries Trio Basic Black Aanvankelijk op het programma in September, nu pas daadwerkelijk in de Stadsgehoorzaal. Na talrijke concerten en gala's op internatio- nale podia. Na succesvolle musi cals, zoals Bubbling Brown Sugar. Na het toneel gedeeld te hebben met Frank Sinatra, Sammy Davis Jr. en Lena Home. Nu dan een one-woman show van Marjorie Barnes. Waarin al haar veelzijdig- heid, ervaring en inspiratie ten voi le tot hun recht komen. Zaterdag 11 maart, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.25,-/fl.20,-, kortingspassen fl.20,- Stadsgehoorzaal Vlaardingen, Schiedamseweg 51,3134 BB Vlaardingen. Kassa geopend van dinsdag t/m zaterdag van 10.00-15.00 uur en een uur voor aanvang, tel. 434 05 00. SCHIEDAM Wat heb je als band te klagen als je binnen een half jaar een clip voor Veronica maakt, VARA's popkrantgroep van de maand bent, twee keer tweede wordt in de finale van Pop- slag op Radio 3, in het voorpro gramma speelt van de Average White Band in Paradiso en lovende recensies krijgt van Muziekkrant OOR en de Music Maker. Niets natuurlijk. De band Second Nature wilde echter meer. Ze wilde expe- rimenteren met een ander soort muziek en daarvoor ontbrak de tijd. Daarom trok de groep zich enige tijd terug in de oefenruimte om ongestoord te kunnen werken aan nieuwe nummers. Hieruit ont- stond uiteindelijk een spannend mengsel van funk, rock, pop en jazz. Wat men zich daarbij voor moet stellen kan men binnenkort in Schiedam beluisteren. Zaterdag 4 maart om 22.00 uur treedt de veel- belovende band namelijk op in Ca fe Podium aan de Lange Haven 28/ Restaurant Le Pecheur doet oude gerechten herleven In Schiedam benaderde men res taurant Le Pecheur, het warme en sfeervolle restaurant aan de Nieu we Haven, dat deze week overi- gens ook nog eens genomineerd word als 'Leerbedrijf van het jaar'. Na Noord-Holland en Overijssel staat deze maand de eigen provin cie Zuid-Holland centraal en chef- kok Rudo van Leeuwaarden heeft hiervoor weer enkele voortreffelij- ke streekgerechten samengesteld. De deelnemende restaurants heb ben van de organisatie geen vast- staand menu opgekregen waar men zich aan dient te houden. Een team van Tafelen in Nederland is ter voorbereiding op de campagne een onderzoek gestart naar de oude gerechten en eetgewoonten. Tij- dens de eerste bijeenkomst van alle chef-koks op de Horecava, waar tevens het startschot voor de cam- pagne werd gegeven, kreeg ieder een een aantal suggesties aan de hand gedaan, van waaruit men zelf verder kan experimenteren. „Daar het het eerste jaar van de campag ne is, is het voor iedereen nog een ware zoektocht waarbij veel kan en niets moet", legt Van Leeuwaar den uit. Een gegeven dat intussen wel al vast is komen te staan, is dat een Nederlands streekgerecht niet per definitie een stamppot hoeft te zijn. Holland blijkt enorm veel mooie en lekkere produkten te hebben, die ten onrechte vrij wel vergeten zijn. Dit feit brengt echter wel met zich mee dat een aantal oude ingredienten tegenwoordig bijna nergens meer te koop is. Zo is de Schiedamse chef-kok bij- voorbeeld lange tijd naarstig op zoek geweest naar pastinaak, een groente die hij in een van zijn streekgerechten wilde verwerken. „Gelukkig hebben wij heel veel steun aan onze groente- en fruitle- verancier Hofland. Hij zoekt net zo hard met ons mee en adviseert ons wat we eventueel ter vervanging zouden kunnen gebruiken. Het is natuurlijk ontzettend fijn wanneer je iemand hebt die met je mee- denkt", aldus Van Leeuwaarden. Ruim twee maanden na de start van de campagne kan men bij Le Pecheur al spreken van een door- slaand succes: jong en oud blijkt de gerechten goed te waarderen. Voordat de gerechten op het bord van de gast verschijnen is de chef- kok er echter al maanden meer in de weer geweest. Doordat de 'smaak van toen', de 'smaak van nu' niet meer is, heeft Van Leeuw aarden de gerechten menige aan- passing moeten laten ondergaan. „Men is tegenwoordig toch ge- wend om licht verteerbaar voedsel te eten en dat waren de gerechten vroeger eigenlijk geen van alien. Daarnaast komt men hier natuur lijk voor een kwalitatief hoogst- aand menu, met reuzel hoef ik dus bijvoorbeeld niet aan te komen", stelt Van Leeuwaarden vast. De uiteindelijke gerechten zoals die op de menukaart komen te staan vergen al met al een voorberei- dingstijd van enige maanden, waarin van Leeuwaarden op een onophoudelijke zoektocht is naar dat ene perfecte eindresultaat. Veel combinaties komen ook hem op het eerste gezicht vreemd voor: „Erwtensoep met paling leek mij bijvoorbeeld een onmogelijke combinatie. Toen ik het eenmaal ging proberen t>leek het juist uiter- mate smakelijk te zijn, wij zijn zelfs van plan om de bijzondere soep op de normale kaart te zetten. De verdeling van de provincies over de twaalf maanden is geen willekeurige keuze geweest. Na tuurlijk is hierbij rekening gehou- den met seizoensinvloeden. Zo is Limburg in de maand mei aan de beurt zodat men de heerlijk verse asperges in de gerechten kan ver werken. Het samenstellen van een menu dat representatief is voor een provincie is voor de ene provincie vanzelfsprekend wat moeilijker dan voor de andere. Bij Zeeland kun jerje wat makkelijker iets voor- stellen dan bij een tamelijk jonge provincie als Flevoland. Maar zelfs daar hebben we iets van we- ten te maken met behulp van de oude visserstradities op Urk en Marken", aldus gastheer Lansber- gen. De maand maart is Zuid-Hol land dus aan de beurt en hierbij mag het beroemde Spaanse hutspotje van Leidens Ontzet in 1574 natuurlijk niet ontbreken. De ingredienten van het potje, dat in de Lakenhal te Leiden staat ten- toongesteld, zijn nooit volledig be- waard gebleven. Met behulp van bronnen uit de zeventiende en achttiende eeuw is men ze toch voor het grootste deel op het spoor gekomen. In de achttiende eeuw gaan er nog drie ponden Kalfs-kar- bonaden zonder been in, wat sauc- ijzen en een pond gehakt vlees, in de negentiende eeuw wordt dit grotendeels vervangen door aard- appels en wortels. Anno 1995 be- staat het potje uit runderlende en diverse soorten groenten waaron- der witte bonen. prei en raapjes. Naast het vleesmenu wordt er iede- re maand een vismenu samenge steld. Deze maand zal dit bestaan uit met raapstelen gevulde wij- tingrolletjes met kaasdoop. De Zuid-Hollandse gerechten met als klapstuk heerlijke toetjes als Haag- se bluf met frambozen-sorbetijs en gevulde kwarktaart met Flakkeese kruidkoekjes zijn dus ware kunst- werkjes geworden voor de echte fijnproever. De Zuid-Hollandse borrel bij uitstek is natuurlijk de Schiedamse jenever. Hoewel de borrel in veel gerechten is ver- werkt kan men bij de maaltijd toch maar beter gewoon wijn drinken. Dat men vroeger vooral bier bij de 4 maaltijd dronk, had te maken met het feit dat men niet wist welke wijnen er bij de streekgerechten gedronken konden worden. In een Duitse wijnproeverij hebben Lans- bergen en Van Leeuwaarden ech ter de juiste wijnen bij de verrasen- de menu's gekozen. Le Pecheur heeft hiermee dus alle nodige voorbereidingen getroffen, het is nu aan de gasten het resultaat eens te komen proberen. Bij Le Pecheur, Nieuwe Haven 97, kan men vanaf 17.30 uur terecht voor het diner. Reserveren op tel- .nummer: 010-473 33 41. SCHIEDAM Een overzicht van de voorstellingen in Theater de Teerstoof van vrijdag 3 tot zater dag 11 maart. Rob Kamphues Pikkie Noga's harte. 'De Fiets van Marleen' be- vat ontroerende liedteksten en staat bol van de laconieke kolder. Voor een avond heerlijk vermaak. Ingelaste voorstelling, zaterdag 4 maart, 20.30 uur. Prijs: 7,50 Tejater Beer Oma's Geheim Oma en Boudewijn zien elkaar ie- dere dag. Ze zorgen voor elkaar, maar wel op een heel bijzondere manier. Worden we nu meege- voerd in de fantasiewereld van de ze twee figuren of is er echt sprake van een tasjesroof? Is de maan van kaas? Hoe heet de speurneus Pieter?Pootjes? Een ant- woord op al deze vragen wordt ge geven (of misschien ook niet) in Oma's Geheim. Na afloop van de voorstelling kunnen de toeschou- wertjes vragen stellen aan poppen- speler Boudewijn van Limbeek. Zaterdag 4 maart, 14.00 uur. Prijs fl.7.50. Leeftijd van 4 tot 10 jaar. Rob Kamphues: tekstschrijver, ko miek en al jaren een van de drie Types. Behalve dat is hij ook zich zelf. In zijn eentje speelt hij nu een serie voorstellingen onder de titel 'Pikkie Noga's' waarin het leven soms een groot complot lijkt. Alsof iedereen samenspant om jou onge lukkig te maken. Kamphues spreekt namens de man met een te klein hartje en een te groot minder- waardigheidscomplex. De man die niet weet wat hij met deze wereld aanmoet. De Pikkie Noga's van deze wereld dus. Vrijdag 3 maart, 20.30 uur. Prijs fl. 18,- Ajuinen en Look De Fiets van Marleen Ajuinen en Look is een duo dat be- staat uit de Utrechter Thomas van Luyn en de Rotterdamer Mike Bodde. Zij deden mee aan het Gro- ninger Cabaretfestival en het Am- sterdamse Kleinkunstfestival en wonnen op beide festivals de jury- en publieksprijs. Door het pro gramma 'De Fiets van Marleen' te maken, hebben zij hun dagelijkse manier van omgaan zoveel moge- lijk onschadelijk gemaakt. In hun programma draait het om liefde, seks en spiritualiteit, maar niet van Niet uit het Raam Het Verdrag In het nieuwe 'toneel-cabaret' pro gramma van Niet uit het Raam staat onderlinge haat centraal. De drie spelers vertegenwoordigen drie landen die elkaar nodig heb ben en uiteindelijk moeten komen tot een verdrag. Eigenbelang is hun voornaamste drijfveer. Snelle, absurde dialogen. subtiele momen- ten, waar nodig afgekapt met de botte bijl en de typische Niet uit het Raam-liedjes. Een voorstelling waar hard om gelachen kan wor den, maar die toch raakt. Vrijdag 10 en zaterdag 11 maart, 20.30 uur. Prijs fl. 18,- Kaarten kunnen worden gereser- veerd bij de Schiedamse Theater- kassa:010-4269563 oorlog verwacht vanuit de bevol- king tal van readies op het boek, vooral van mensen die hun eigen ervaringen hebben. Afhankelijk van de readies komt hier nog een publicatie over. Schaduwen over Schiedam is ge- druk in een oplage van tweedui- zend exemplaren en verkrijghaar in de boekhandel in Schiedam. Tot 1 juni bedraagt de verkoopprijs fl. 29,50 en daarna fl. 35,-. Zo'n honderd mensen waren aan- wezig op de bijeenkomst die was georganiseerd bij de presentatie van het eerste boek. Dr. Herman Noordegraaf, een van de drie eind- redacteuren, hield een inleidend woord waarna Ser Louis, eveneens eindredacteur van het boek, in het kort zelf iets over de totstandko- ming van het boek vertelde en een verhaal eruit in het kort weergaf. Hij vertelde het verhaal van de vier kinderen Klara, Bronia, Mothia en Alida Wainer met hun moeder, die sinds 1929 in de Mariastraat woon- den. Zij stonden als Joodse vreem- delingen geregistreerd en kwamen in Schiedam terecht. Half juni 1941 werden vader en moeder Wainer als Russische vreemdelin- gen opgepakt en naar hun geboor- teland teruggestuurd. De kinderen zaten die dag op school toen de po- litie kwam. Veertien dagen later kwam de politie weer, op 1 juli 1941, en nam de kinderen mee. Ze hadden toen al veertien dagen zon der vader en moeder thuis gezeten. Na een lange reis, waarbij ze hun ouders wonderlijk genoeg weer te rug vonden, kwamen ze in Siberie terecht waar ze het heel moeilijk kregen. Vader Wainer werd ver- moord maar moeder en de kinde ren overleefden. Sinds 1993 wo- nen ze in Israel. Nadat burgemeester R. Scheeres het eerste exemplaar in ontvangst had genomen voerde hij kort het woord waarbij ook hij enkele ver halen uit het boek vertelde. De Werkgroep Tweede Wereld- Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar _Rotterdan2^_Dagb(ad,J^njwqord_nummeMJ579,_3000 VB Rotterdam T029 SCHIEDAM Onder het thema 'Body' probeert de organisatie van de Interna tionale Vrouwendag dit jaar meer verschillende groepen vrouwen te interesseren. Or- ganisator De Stichtirtg Schiedamse Vrouweneman- cipatie Organisaties (SVO). Om die reden is het gratis toegankelijke programma breed opgezet en staat er on der andere een modeshow met positie- en kinderkle- ding gepland. Het middag- programma vindt vanaf 13.00 uur plaats in de Ko- renbeurs aan de Lange Ha ven 45. Vanaf 17.00 uur kunnen vrouwen terecht in het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12, voor een borrel, een maaltijd (fl.13,50 vooraf opgeven bij SVO, tel. 4734545) en de film 'The Joy Luck Club. Van 12.00 tot 17.00 uur is er kinderop- vang in Het Gebouw, Broersveld 142. Op woensdag 8 maart zullen prettige, maar ook minder prettige zaken die te maken hebben met het vrouwelijk lichaam aan bod komen. Het idee hierachter is dat als vrouwen zich in eerste in- stantie bezighouden met za ken die het eigen lichaam en het vrouw-zijn betreffen, ze zich ook meer bewust kun nen worden van de bredere problematiek die in de we reld hieromtrent speelt. De- ze problematiek vormt een onderdeel van de Wereld- vrouwenconferentie die in het najaar in Peking gehou- den zai worden. Ook op 8 maart zal hier in Schiedam aandacht aan worden be- steed. De Schiedamse Sylvia Saakes, die over de hele we reld werkzaam is op dit ter- rein, zal de opening van Vrouwendag verzorgen met een voorlichting over de Wereldvrouwenconferentie. Hierop aansluitend volgt in- formatie over de aktie van Amnesty International rond de conferentie. Uitsmijter van de middag is dichteres/ kunstenares Titi Zaadnoor- dijk met de 'Bea Braad off the roadshow'. Titi, bekend van radio en tv, schrijft ge- dichten vol lichtvoetige el- lende en vrolijke verzen met pijnlijk dubbele bodem. In haar optreden toont zij aan dat vermaak inhoud kan hebben en dat er gelachen mag Aorden om serieuze po- ezie. Rond 19.30 uur zal de film The Joy Luck Club in het Filmhuis worden ver- toond. Deze prachtige film laat het intrigerende verhaal zien van vier in het traditio- nele China opgegroeide vrouwen die, na emigratie naar de VS, hopen op een betere toekomst voor hun dochters. Dat gaat echter niet zonder conflicten, die ontroerend in beeld zijn ge- bracht. MAASSLUIS - Op zater- dagmiddag 29 april organi- seert wijkcommite De Taan- straat weer het kampioen- schap om de titel 'Sterkste man van Maassluis'. De deelnemers zullen zich aan de volgende zware onderde- len moeten wagen: Truck trekken, katroltrekken, zandzakkenrace, touwtrek- ken, stenendrukken en ge- wicht tillen. Opgeven kan nog: tel.01899-18603 en 01899-2779. Te winnen zijn dit jaar een wisselbokaal, een eerste, tweede en derde prijs en alle deelnemers krij- gen een herinnering. Alle deelnemers aan het kampi- oenschap om de 'sterkste man van Maassluis' zijn verzekerd. v nr. controls berorging)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13