Architect Van den Broek heeft zijn sporen in Rotterdam nagelaten Jonge zeeotter komt naar Blijdorp MaasstaD Orkaters speelt 'Relapsus' van Wim T. Schippers De 'Fijne Nuances' van cabaretier Bert Visscher Angelo Branduardi in Luxor Kloosterboer op solotoer MaasstaD Rotterdamse Vlooienmarkt Spanning rond zwangere olifant Jonge giraffe geboren Behoeften van de samenleving uitgangspunt in zijn ontwerpen Piet Romer uitstekend in vorm ROTTERDAM Een van de architecten die nadrukke- lijk zijn stempel gedrukt heeft op de architectuur in Rotterdam is J.H. van den Broek (1898-1978). In 1924 behaalde Van den Broek zijn diploma aan de Techni- sche Hogeschool te Delft. Zijn studie was nogal streng academisch van aard: teke- nen van antieke gipsafgiet- sels, kennis van diverse stij- len en de kenmerken daar- van, en een conservatieve ontwerpleer. Over de mo- derne architectuur en haar voorlopers had de student weinig gehoord. Plattegrond Woonhuis Snoek ROTTERDAM Na onder meer 'Kutzwagers' (1984) en het geruchtmakende, uitslui- tend door honden uitgevoer- de 'Going to the dogs', schreef Wim T. Schippers een nieuw toneelstuk voor Orkater. Voor het eerst sinds lange tijd is hij daarin ook weer zelf op het podium te zien naast onder meer Olga Zuiderhoek, Piet Romer en Aat Ceelen. In 'Relapsus' ontspint zich een thrillerach- tig verhaal rond een rijke grijsaard (een mooie rol van Piet Romer), zijn zoon en kleinzoon. Een orkest onder leiding van Jakob Klaasse verzorgt de muziek in 'Relapsus' dat op maandag 6 en dinsdag 7 maart te zien is in de Grote Zaal van de Rot terdamse Schouwburg. J MMM m Woensdag 1 maart 1995 CX9.56 ROTTERDAM De winter was kletsnat en vermoeiend. Nu breekt, tegelijk met het waterige voor- jaarszonpetje, de tijd aan om weer fris en vrolijk aan de dag te begin- nen. Waar kan dat beter dan op de halfjaarlijkse particuliere Rotter damse Vlooienmarkt die nu 2 da- gen lang, zaterdag 25 en zondag 26 maart, plaatsvindt in Ahoy' Rotter dam. Op de particuliere vlooienmarkt kun je samen lachen en je slag slaan, je amuseren voor een prik- kie. Het leukste is dat je na een ver- moeiende dag met een dikke beurs en een heleboel karrevrachten lich- ter naar huis kunt gaan. Wat mag je nu eigenlijk verkopen op die Rot terdamse Vlooienmarkt? In princi- pe alles wat je mee kunt nemen, maar let op: de Rotterdamse Vlooi enmarkt is alleen voor particulie- ren, Dus geen stapels nieuwgoed, geen opgekochte partijen en geen hap en snap. Daar zorgen wij wel voor. Op de Rotterdamse Vlooien markt is dus plaats voor iedereen behalve voor handelaren. De Rotterdamse Vlooienmarkt wordt gehouden op zaterdag 25 en zondag 26 maart in Ahoy' Rotter dam. Op dit moment zijn er nog kramen b^schikbaar. De dagprijs per kraam is fl.67,50 (hoekkramen fl. 10,- extra). Gei'nteresseerden kutinen telefonisch contact opne- men met Bureau de Vlooienmarkt in Den Haag, telefoonnummer 070 - 324 44 84. Bij het plaatselijke VVV-kantoor op de Coolsingel liggen informatiefolders klaar. BLUDORP - Olifant Irma uit Diergaarde Blijdorp is nu al bij- na 22 maanden zwanger. Maar wanneer de bevalling nu precies zal plaatsvinden is nog steeds de grote vraag. Door ervaring is geleerd dat olifan- ten zich niet gemakkelijk laten uit- rekenen. Uitgaande van de dek- kingsdatum van 6 mei 1993 zou de bevalling ergens tussen nu en half maart moeten geschieden. De ma kers van een documentaire door de NPS over olifanten wachten deze blijde gebeurtenis in grote span ning af, want daarmee is hun re portage compleet. De vrijdag na de geboorte wordt de documentaire dan al op televisie uitgezonden. Enige maanden geleden zijn de verzorgers van de olifanten al met de voorbereidingen begonnen. Al- le kleine openingen en doorgangen zijn zoveel mogelijk afgezet met boomstammen of kabels om te zorgen dat het 'nieuwe olifantje' binnen bereik van Irma blijft. Er is een draaiboek gemaakt en via een beeldtelefoon wordt Irma conse quent in de gaten gehouden. Bij toerbeurt nemen de verzorgers het 'elektronische koffertje' mee naar huis. Om de twee uur - dus ook's nachts - bekijken ze thuis op de monitor hoe het ervoor staat met de olifanten. Ook elke gedragsver- andering bij Irma wordt nauwlet- tend gevolgd. Wordt haar mest al kleiner en komt er al vocht uit haar oogklieren? Volgens de verzorgers wordt Irma ook steeds 'dromeri- ger' en begint haar moederinstinct nu duidelijk de overhand te nemen. Dit laatste uit zich vooral in een 'overdreven' beschermende hou- ding ten opzichte van haar jongste dochter Yasmin. BLIJDORP - Giraffe Frederica is op maandag 13 februari in alle vroegte bevallen van een zoon, Ba- ringo genaamd. Toen de verzorgers arriveerden, was de bevalling net achter de rug en lag het natte jong nog op de grond. Met wat hulp stond het jong anderhalf uur later al overeind. Hoewel Baringo met zijn 1.80 me ter niet bepaald klein is, is hij in vergelijking met zijn moeder (lengte circa 4,5 meter) en zijn va- der van meer dan vijf meter een ukkepuk. Baringo is het vijfde jong van Fre derica en Como en sinds 1956 het 48e giraffejong dat in Diergaarde Blijdorp is geboren. Niet voor niets komt de giraffe al vele tientallen jaren voor in het beeldmerk van de Diergaarde. Voorlopig tot het wat warmer weer wordt blijft het jong met zijn moeder binnen. 's Avonds slapen ze uit voorzorg in een apar- te 'kraamruimte'. De aanleg van de jonge Van den Broek ging echter uit naar een za- kelijke architectuur, waarbij de constructie beslissend is voor de vormgeving. In 1928 reisde hij met Van Tijen (ontwerper van het clubhUis van de 'Rotterdamsche Zeilvereni- ging' aan de Kralingse Plaslaan) naar het architect May in Frank furt. Sindsdien was hij gewonnen voor de moderne architectuur. Voor hem betekende dit meer dan het ovememen van vormen, het betekende voor hem het ontdek- ken van eigen wezen in het werk van anderen. Zijn uitgesproken doel: 'De con structie laten uitkomen in het bouwwerk' bereikte hij in sterke mate in het ontwerp voor het wooncomplex aan de Vroesen- laan. In de vele biografien van Van den Broek neemt dit half- open bouwblok steeds een be- langrijke plaats in. Waarschijnlijk is het ook het meest geciteerde project van hem, vooral omdat het een centrale plaats inneemt in het betoog over de overgang van het gesloten naar het open bouw blok. Dit project was een poging de Duitse bijdrage aan de discus- sies over het 'Nieuwe Bouwen' toe te passen in de Nederlandse en in het bijzonder de Rotterdam se woningbouw. Dit Vroesenlaanproject was - evenals het Bergpolderproject - onderwerp van discussie tussen de conservatief genoemde stede- bouwopvatting van de dienst Ste- debouw en aan de andere kant ar chitecten die zich 'verzetten' te- gen dit conservatisme, gegroe- peerd in een vereniging genaamd 'Opbouw'. De architecten van deze vereniging streefden naar •V De woonvertrekken van het woonhuis 'Snoek' liggen verhoogd om een maximaal uitzicht op de plas te garanderen. een nieuwe bouwwijze, waarbij men uitging van de behoeften in de samenleving. Het ging er niet om mooi te bouwen, maar func- tioneel. Hoewel Van den Broek pas na de Tweede Wereldoorlog lid wordt van de 'Opbouw', is zijn werk toch sterk verwant aan dit 'Nieuwe Bouwen'. Dat het Vroesenlaancomplex over het al- gemeen als onderdeel van het 'Nieuwe Bouwen' wordt om- schreven, komt voornamelijk door de functionalistische archi tectuur waarmee Van den Broek heeft geexperimenteerd. Het Vroesenlaancomplex. bevat feitelijk een hele reeks experi- menten. Een ervan is het experi ment met een alternatieve con-' structiewijze, de betonskelet- bouw, welke nog nooit eerder voor normale woningbouw was toegepast. Nieuwe materialen en technieken werden gretig toege past om snel en goedkoop te bouwen, zodat de huren niet te hoog hoefden te worden. Het meest opvallende is het hoftype dat door Van den Broek is ge- bruikt. Midden in het complex ligt een siertuin. Door aan de zij- de van het Vroesenpark het blok open te maken ontstond een rela- tie tussen de woningen en het park. Zo werd aan de eis van het 'Nieuwe Bouwen', namelijk 'licht, lucht en zon' ruimschoots voldaan. Opzienbarend was ook dat het Vroesenlaantype een flexibele plattegrond kent. Er is geen ver- schil tussen voor- en achterkant. Op die manier kan men zo een vrije woonruimte van 42 vierkan- te meter bijeen schuiven. Dit af- wijkende woonmodel leverde problemen op bij de verkoop en de verhuur. In die tijd richtte de woningvraag zich op een woning met een gescheiden woon- en slaapetage en een eigen voordeur aan de straat. Het complex dat in 1934 tot stand kwam heeft van- wege zijn experimentele karakter voor een groot gedeelte leegge- staan - tot 1940 - ondanks het feit dat de gemiddelde huur lager was dan die van de omliggende hui- zen en men bij de huur van de woning de vloerbedekking ca- deau kreeg. Zo heeft lange tijd een medewerker van het bureau aan de Vroesenlaan gezeten om eventuele huurders te interesseren door middel van een ingerichte modelwoning. De 'woonmachine' Vroesenlaan blijft binnen het werk van Van den Broek op zjchzelf staan. Het is een experiment geweest met een zeer rijke architectonische verzorging zoals de siertuin, de doorlopende bovenramen, de ge- velindeling en de glazen pui op van de koppen van het park. Ook in Hillegersberg zijn huizen van de hand van Van den Broek te vinden. Tussen de ingang van Plaswijckpark en Van der Valk staat het woonhuis Snoek. Dit woonhuis voor een gezin ont- wierp hij voor de heer Snoek, een van de bouwondernemers waar hij veel ntee samenwerkte. Het is riant gelegen aan de Bergse Plas. De woonvertrekken liggen ver hoogd om een maximaal uitzicht op de plas te garanderen. Opmer- kelijk is het gebogen dak. Wel- licht een modeverschijnsel, want ook het gebouw van de Rotter damsche Zeilvereniging kent de ze typische dakvorm. De draag- constructie is een combinatie van een staalskelet en dragende bak- steen wanden. De buitenkant wordt bepaald door gepleisterd metselwerk. houten kozijnen en een stalen balkon met matglazen hekjes. Het intqrieur zijn enkele glazen schuifpuien en en open spiltrap aanwezig. Een tweede huis is te vinden aan het Liduinaplein. Het is waar schijnlijk het eerste huis dan Van den Broek zelfstandig ontworpen heeft. Het is een traditioneel land- huis dat vooral opvalt door de vorm van de kap en een over twee verdiepingen doorlopende erker. Onlosmakelijk met Van den Broek is de naam Bakema ver- bonden. In 1947 biedt Bakema hem een compagonschap aan en sinds 1948 heet het bureau dan Van den Broek en Bakema. Deze twee architecten vullen elkaar uit- stekend aan. Van den Broek cor- rigeerde de dikwijls buitenspori- ge fantasie van Bakema en zo ontstond een unieke samenwer- king. Marcelien van Eijnsbergen BLIJDORP - Binnenkort arri- veert in Diergaarde Blijdorp wel een heel bijzondere kostganger, namelijk een zeeotter. In geen enkele Europese dierentuin zijn zeeotters te zien, alleen in dieren- tuinen in Japan, Canada en Amerika zijn deze dieren aan te treffen. De zeeotter ziet er heel anders uit en is veel groter.dan bijvoorbeeld de Europese otter. Begin dit jaar spoelde het diertje op de kust van Alaska aan, waar een plaatselijke dierenarts zich over hem ontfermde. Het groot- brengen van een jonge zeeotter is een buitengewoon intensief kar- wei, omdat het dier de eerste maanden gedurende 24 uur per dag moet worden verzorgd. Om dat voor elkaar te krijgen is een heel team van verzorgers nodig. Alle pogingen om permanente opvang te vinden liepen spaak, omdat ook de Noordamerikaanse dierentuinen en aquaria met zeeotter-ervaring geen mensen beschikbaar konden stellen. In een laatste poging om het dier te redden, klopte de US Fish and Wildlife Service bij Diergaarde Blijdorp aan. Na intensief overleg met alle betrokkenen besloot Blijdorp het dier op te vangen. De hoofdreden voor dit besluit was natuurlijk de redding van dit spe- ciale dier, maar een zeker zo be- langrijke overweging was ook de al lang bestaande wens om in het toekomstige Oceanium (dat rond de eeuwwisseling klaar moet zijn) een zeeottergroep op te nemen. Nu kan Blijdorp alvast een onschatba- re hoeveelheid ervaring en kennis opdoen. Bovendien zegde de US Fish and Wildlife Service toe, dat de eerstvolgende otter die aan- spoelt en niet meer terug kan wor den gezet, ook aan Blijdorp wordt toegewezen. De directe consequenties van het besluit zijn voor Blijdorp veelom- vattend. Op dit moment zijn twee dierenverzorgers in Alaska om in enkele weken alle kneepjes van de verzorging van de zeeotter te leren. Vooral de verzorging van de pels van een jonge zeeotter is een hei- dens werk. Met 140.000 haartjes per vierkante centimeter is de zee otter het dichtst begroeid van alle zoogdieren. Een goed onderhou- den pels is letterlijk van levensbe- lang voor een zeeotter, want in te- genstelling tot andere zeezoogdie- ren beschikt dit dier niet over een speklaag. De uit twee lagen be staande vacht moet hem bescher- men tegen de kou en in staat stellen om te blijven drijven. Diezelfde vacht was er oorzaak van dat de zeeotter omstreeks 1911 vrijwel was uitgeroeid vanwege de grote vraag. Op dit moment is er een nieuwe bedreiging in de vorm van de enorme vervuiling op en in zee met als voorbeeld de ramp met de olietanker Exxon Valdez in Alas ka. In de diergaarde wordt thans alles voor de komst van de otter gereed gemaakt. Dat heeft nogal wat voe- ten in de aarde. Voor de eerste op- vangperiode wordt op dit moment het voormalige giraffenhuis ver- bouwd, waardoor de plannen voor een theehuis daarin enigszins wor den verschoven. De tijdelijke ver- zorgingsruimte voldoet aan alle voorwaarden. Zo komt er aircondi- tioning, schoon zeewater en een waterbed om in te slapen. In de be- ginperiode zijn vier mensen nodig om de otter dag en nacht de nood- zakelijke verzorging te geven. In afwachting van het definitieve ver- blijf in Oceanium wordt een bui- tenverblijf van de gorilla's (die de ze toch nauwelijks gebruiken) om- gebouwd tot een passend semi-per manent verblijf voor de zeeotter(s) De opvang van de zeeotter is ove- rigens mogelijk geworden dankzij het VSB-fonds. Dit fonds verleent financiele steun aan projecten van maatschappelijk belang met een sociale, culturele of educatieve strekking. weekbladen Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Het 'muziektoneelstuk' van Wim T. Schippers draagt het motto 'Life is hard and then you die' dat Orka ter toeschrijft aan enen John Whi tehead. Deprimerende diepzinnig- heden, getoetst aan platte alle- daagsheid, onbenul en common sense, leiden tot vrolijke taferelen vol onbeantwoorde vragen. Terug- blikkend stelt een schatrijke we- duwnaar vast dat zijn leven anders is verlopen dan hij zich dat in zijn jonge jaren als arme sloeber voor- stelde. Bezoek van zijn nietsnut- tende zoon en een confrontatie met zijn ambitieuze kleinzoon en diens doortastende vriendin maken hem weer eens goed duidelijk dat er weinig terecht is gekomen van zijn hemelbestormende plannen. Ru- zies op een culturele bijeenkomst leiden tot een uitbarsting bij hem thuis. Het eigen Wim T. Schippers-idi- oom vol taalgrappen en creatieve zinswendingen krijgt de ruimte in 'Relapsus'. Dit levert niet alleen prachtige grappen op over de ka- rakters van zijn personages, maar ROTTERDAM Bert Visscher speelt zijn nieuwe programma 'Fij ne Nuances' in het Luxor Theater Rotterdam van dinsdag 28 februari tot en met zaterdag 4 maart 1995. Een beetje druk is Bert wel. Geen moment op dezelfde plek. Hoewel, in zijn nieuwste cabaretprogram- ma bevindt zich een groot bed op het podium en jawel, hij gaat er warempel een ogenblik op liggen. 'Zo, nu hebben we een momentje rust', klinkt het meteen. En daar mee verwoordt Visscher precies, wat de zaal ademloos denkt. Maar ja, de Groninger is iedereen na tuurlijk wel weer te snel af. Bert Visscher jongleert twee uur lang met zijn publiek en put gena- deloos hun lachspieren uit. 'Fijne Nuances' is zijn zesde theater- show. Visscher is een sublieme, overrompelende nar, die een onuit- puttelijke opeenvolging van half verstaanbare teksten en praatjes houdt, zowel in Frans, Ja pans, Rus- sisch, Gro- nings als Ne- derlands. Graag zet hij het publiek op het verkeerde been; eigenlijk weet je vante- voren nooit waar hij naar toe wil. Hij haalt daarbij alles uit de kast, de zotheid kent bij Bert geen grenzen, naar volledige tevre- denheid van zijn vele fans. 'Fijne Nuances' begint om 20.15 uur. De toegangsprijs voor de voorstelling bedraagt fl.30,- of fl.25,-, met CJP/Pas 65/Rotterdam Pas fl.5,- korting, niet geldig op Bert Visscher komt met zijn nieuwe programma naar het Luxor Theater (Foto: Sjors Visscher). vrijdag en zaterdag. Kaartverkoop van maandag tot en met zaterdag aan de kassa tussen 11.00 en 18.00 uur. Telefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 413 83 26. Ook bij alle VVV bespreek- buro's. Orkater speelt Relapsus met onder andere Piet Romer, Olga Zuiderhoek, Wim T. Schippers en Frank Schaafsma. (Foto: Ben van Duin). ook talloze wetenswaardigheden over in Nederland maar al te be- kende readies en kneuterigheid. Zo zullen vooral liefhebbers van Wim T. Schippers eerdere creaties zoals het VPRO-radioprogramma Ronflonflon en de VPRO-'drama- dy' 'We zijn weer thuis' veel ple- zier beleven aan deze voorstelling. Wim T. Schippers schreef een aan- tal stukken voor toneelgroep Cen trum, waaronder 'Kutzwagers'. Werktheater voerde in 1987 zijn Altijd wat' uit in een regie van Shireen Strooker. 'Sansrancune 1' en 'Sans rancune 2' werd met on der meer Sjoerd Pleysier en Mark Klein-Essink uitgevoerd in 1985. De voorstellingen op maandag 6 en dinsdag 7 maart beginnen om 20.15 uur. Telefonisch reserveren is mogelijk: telefoonnummer 411 81 10. ROTTERDAM Een bijzonder concert zal op zondag 19 maart 1995 plaatsvinden in het Luxor Theater: de Italiaanse troubadour Angelo Branduardi treedt dan een- malig op in Rotterdam. De zanger, componist, arrangeur Branduardi maakt al tien jaar tour- nees door vele landen van Europa, waar hij een geheel eigen publiek heeft opgebouwd. Hij brengt luis- terliedjes, gedreven songs en poe- tische teksten, soms van de hand van zijn vrouw Luisa, soms op mu ziek gezette gedichten. Angelo Branduardi werd in 1950 geboren op een boerderij in Lom- bardije, even buiten Milaan. Hij studeerde klassiek viool in Genua, verhuisde naar Milaan, waar hij fi- losofie ging studeren en een carrie- re begon als folkzanger. In 1974 werd hij ontdekt door RCA die hem in staat stelde zijn eerste offi- ciele plaat te maken. Zijn populari- teit is in Italie zeer groot, maar sinds een aantal jaren wordt hij ook in de rest van Europa en in de V.S. steeds meer gewaardeerd. Hij treedt op in televisieprogramma's, hij componeert voor films, vertaalt en schrijft eigen teksten. Hij trad op met Stephen Stills, Richie Ha vens en Jorma Kaukonen. Hij maakte vele albums en is steeds op zoek naar nieuwe muziekstromen, naar nieuw repertoire. Angelo Branduardi in concert, zondag 19 maart 1995 om 20.15 uur. Toegangsprijs: fl. 45,-/fl. 37,50, met CJP/Pas 65/Rotterdam Pas fl. 5,- korting. Kaartverkoop van maandag t/m zaterdag aan de kassa tussen 11.00 en 18.00 uur. Telefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010-4138326. Ook bij alle VVV- bespreekburo's. ROTTERDAM 'Kloosterboer op solotoer' is een cabaretesk con cert met Arno van der Heyden, Rob Elzenga en Jan Veldman. Het muzikale programma gaat over de alledaagse dingen van het leven als de geur van een kopje koffie, de voordelen van het geautomatiseer- de betalingsverkeer, de herinne- ring aan de Mobylette en het vrijen in de caravan. Eigentijdse humoristische liedjes in een warm bedje van swingende muziek, waarin stijlen van The Ramblers, Django Reinhardt, Ed dy Christiani en Dorus doorklin- ken. Maar ook wordt de beroemde spaghettiwestern Once Upon a Ti me in The West van een nieuwe muzikale interpretatie voorzien. Jan Veldman schreef de teksten. Samen met Rob Elzenga compo- neerde hij een aanzienlijk deel van de muziek, waarbij af en toe wordt geciteerd uit het naoorlogse popu late muziekrepertoire. Tevens wordt muziek van Django Rein hardt, Duke Ellington, Hoagy Car- michael en Antonio Carlos Jobim gebruikt. Arno van der Heyden is cabaretier. In 1992 won hij tijdens het Came- retten Festival in Rotterdam de pu- blieks- en de persoonlijkheidsprijs. Hij speelt op dit moment met zijn zus Margreet zijn cabaretprogram- ma 'Het Duet'. Van der Heyden was jarenlang als acteur/muzikant betrokken bij Theater te Water. Bij de KRO presenteerde hij een aan tal televisieprogramma's. Rob El zenga is muzikant en componist. Hij speelde in groepen als White Honey en Splitsing en was als ac- teur en muzikant o.a. in produkties van Theater te Water te zien. Jan Veldman schreef toneelstuk- ken voor o.a. het Ro Theater, Het Zuidelijk Toneel, de Theaterunie en Orkater. Daarnaast levert hij re- gelmatig tekstbijdragen (en lied jes) aan diverse televisieprogram ma's. Ook treedt hij op met een ei gen liedjesprogramma,. 'Kloosterboer op solotoer', Thea ter Zuidplein, woensdag 8 en don- derdag 9 maart. Voor informatie/ kaarten: 010-481.58.44. MM' Kloosterboer met Arno van der Heyden, Rob Elzenga en Jan Veldman.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 16