Maxima QX vooral onderhuids interessant Mercedes Sprinter vlotte verschijning Saab cabrio voor zomer en winter MERCEDES SPRINTER Daihatsu Cuore Life Style: Rallye Monte Carlsson Autotest Technische gegevens Alfa Romeo Trendino Sportivo' Toyota-rijderstrouw Ford marktleider bedrijfswagens Peugeot Boxer Bus Honda's met Stars Stripes Opel Tigra favoriet de opvolger van de 77V 208 D-410D Gele bordjes Vlot Gering Enorme sneeuwbui Waarderen Sensonic De prijs van een Mercedes-Benz Sprinter blijft onder de f'37.000,-JexclBTW) Een zeer scherpe prijsstelling (leasing all-in vanaf f999,-(excl. BTw) permnd.) Woensdag 1 maart MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 mm Met de nieuwe Maxima QX denkt Nissan Motor Nederland eindelijk vaste voet aan de grond te krijgen in de topklasse in autoland. De au to heeft weliswaar nog altijd een ingetogen, weinig opvallende vormgeving, onderhuids is er heel veel gebeurd om het voertuig te verbeteren en de concurrentie op achterstand te zetten. Interessant is bijvoorbeeld dat ko- pers van de Maxima QX kunnen kiezen uit een V6-motor met een inhoud van twee of drie liter. Die motoren zijn gemaakt van alumini um. wat leidt tot een gewichtsbe- sparing van enkele tientallen kilo- grammen. Ze zijn op de eerste plaats ontwik- keld om een hoog prestatieniveau te leveren. Maar ook is veel aan- dacht besteed aan het terugbrengen van de geluids- en trillingsover- dracht. door onder meer een nieuw type motorophanging toe te pas- sen. Details spreken hier boekdelen: in de voordeurnaden zijn bijvoor beeld drievoudige afsluitrubbers toegepast, de carrosseriedelen slui- ten haarfijn op elkaar aan. Als er al toleranties zijn, zijn die zonder meer minimaal. De voorwielaangedreven Maxima QX is voorzien van een nieuwe Multi-Link achterasconstructie, die de stabiliteit behoorlijk ver- groot. Het principe daarvan is al ja- renlang bekend, maar Nissan heeft er een nieuwe toepassing voor be- dacht. De praktijk leert, dat het rij- comfort er bijzonder mee is ge- diend. Zelfs op slechte wegen toont de Maxima QX een stabiel weggedrag. Voor op comfort ingestelde auto- moblisten lijkt deze nieuwe Nissan dan ook bijzonder geknipt. Aan luxe bovendien geen gebrek. De Maxima QX (de letters staan voor Quality Excellence) is standaard voorzien van airconditioning. Pre sident Peter Bracke van Nissan Motor Nederland constateert op grond van wetenschappelijk on- derzoek dat dit een uitermate be- langrijke veiligheidsvoorziening is. Automobilisten blijven in een aangenaam klimaat nu eenmaal be- ter bij de les. Over ruimte hoeven de kopers niet te klagen, want Een nieuwe grille geeft de Nissan Maxima QX nog wel een eigen gezicht, maar de bijzonderheden van deze auto zitten toch vooral onderhuids. zowel voor- als achterin is die in ruime mate beschikbaar. Een van de sterkste wapens van Nissan in de strijd om de gunsten van de consumenten is in dit geval zeker de prijs. De goedkoopste Maxima QX, met V6 motor en air- conditioning, staat in de prijslijst voor 54.900 gulden. Kopens kun nen kiezen uit een handgeschakel- de versie dan wel eentje met auto- maat. De prijslijst loopt vervolgens op tot 74.400 gulden. Wie dan nog 6.000 gulden over heeft, kan een zogenaamd leather-pakket aan- schaffen. Dit voorziet in lederen stoel- en portierbekleding en in elektrisch verstelbare en verwarm- bare voorstoelen. Nissan Motor Nederland verwacht over een heel jaar zeshonderd exemplaren van de Maxima QX te kunnen verkopen. Onder de naam Sprinter introdu- ceert Mercedes-Benz een nieuwe lijn lichte bedrijfsauto's voor de gewichtsklasse van 2.590 tot 4.600 kg voertuiggewicht inclusief la ding. Dat betekent een laadcapaci- teit van 800 tot 2.800 kilo en laad- volumes van 7 tot en met 13,4 ku- bieke meter. De Sprinter is de opvolger van de Tl. Met deze voorganger heeft Mercedes-Benz een stevige voet aan de grond gekregen in het seg ment van lichte bedrijfswagens met in Europa een marktaandeel van 13 procent over 1994. De con currentie is echter sterk. Ford heeft bijvoorbeeld met de nieuwe Tran sit een goede start gemaakt en het op dezelfde leest geschoeide trio Fiat Ducato, Peugeot Boxer en Cit ron Jumper is evenzeer een ge- duchte tegenspeler. tylercedes verwacht bijzonder veel van de Sprinter. Dr. Bernd Gott- schalk (divisie bedrijfswagens) zei bij de presentatie dat het de bedoe- ling is op termijn wereldwijd marktleider in het segment van 2-6 ton voertuiggewicht te worden. In de klasse boven de 6 ton is de num- mer een positie al bereikt. De oren te luister leggen in het be- drijfsleven. Vanuit dat uitgangs- punt is de Sprinter ontwikkelt. Klantgericht denken is immers de sleutel tot succes. „Onze klanten krijgen een produkt van onbetwist- bare kwaliteit en een standaarduit- rusting met veel zaken, waarvoor vroeger extra diende te worden be- taald. Ik noem schijfremmen voor en achter, een schuifdeur opzij, vijftien inch wielen en stuurbe- krachtiging zijn standaard", aldus Gottschalk. Bovendien levert Mercedes de auto in Nederland standaard met abs op de remmen en abd, een automatisch beremd differentieel. Veiligheid heeft dui- delijk voorop gestaan. Het zal dan ook niet verbazen dat een airbag aan bestuurderszijde eveneens is te leveren. De oplopende lijn aan de voorzijde zorgt voor een vlotte verschijning. Tevens is de luchtweerstand door deze vorm gering. Mede dankzij aanpassingen aan de motoren is het brandstofverbruik van de diesel- versies tussen de 8 en de 15 pro- cent gedaald ten opzichte van de Tl. Voorts liggen de onderhouds- kosten 20 procent lager. Lage kosten en beladingsmogelijk- heden zijn natuurlijk primaire fac- toren voor een bedrijfsauto, maar daarbij heeft de Duitse producent het werkklimaat voor de bestuur- der niet uit het oog verloren. De onafhankelijke voorwielop- hanging zorgt voor een prettig veergedrag een behoorlijk nauw- keurige besturing. De zitplaatsen zijn ook achter de wielophanging en de motor geplaatst, wat het comfort nog eens versterkt. Onderhoud is gering. Eens in de 45.000 kilometer is slechts een grote beurt voorgeschreven. Bo vendien geeft de Mercedes-Benz bedrijfswagenorganisatie een mo- bilteitsgarantie, waarover de dealer meer kan vertellen. De Sprinter is te leveren dan wel om te bouwen in maar liefst 450 verschillende va- rianten. De lijn motoren begint bij een viercilinder diesel van 58 kW/ 79 pk. Dan zijn er nog een vijfci- linder direct ingespoten diesel met turbo en intercooler van 90 kW/ 122 pk en een 2,3 liter zestien kleppen benzinemotor van 105 kW/143 pk. De levering start met ingang van maart. Hoe breng je de specifieke kwali- teiten van een cabriolet onder de aandacht van een breed publiek? Voor het Zweedse Saab was deze vraag niet moeilijk te beantwoor- den: je nodigt gewoon de interna- tionale autopers uit voor een pre sentatie in het mondaine Monte Carlo. Om te bewijzen dat de Saab 900 Cabriolet ook onder koude weers- omstandigheden uitstekend func tioned!, organiseer je vervolgens een testrit naar het hoog in de ber- gen gelegen Isola 2000. Deze prachtige wintersportplaats geeft in deze tijd van het jaar nog een heuse sneeuwgarantie af. Aange- zien Saab de eigen cabrio om- schrijft als een auto voor alle sei- zoenen geeft dat aspect aan zo'n rit natuurlijk een bijzonder tintje. We hebben dit aan den lijve onder- vonden: op de smalle weg naar Isola 2000 werden we 'geteisterd' door een enorme sneeuwbui. Je had een zicht van nauwelijks tien meter en het wegdek werd spek- glad; terwijl we vanuit Monaco vertrokken bij een temperatuur van een graad of achttien, onder een V De Saab 900 Cabriolet is geschikt voor alle seizoenen. De Mercedes Sprinter is een vlotte verschijning. Voor het Zweedse Saab heeft de omgeving van Monte Carlo veel his- torische waarde. Als winnaar van de prestigieuze Rallye Monte Carlo in 1962 en 1963 met zijn Saab 92 heeft de fameuze Erik Carlsson veel bijgedragen aan de bekendheid van het Zweedse Saab. Nog altijd draagt Carlsson als ambassadeur zijn steentje bij aan de uitstraling van het merk. De 65-jarige Zweed, die is getrouwd met de zus van de eveneens fameuze Stirling Moss, ontbrak uiteraard niet op de Rallye Monte Carlsson, zoals Saab de presentatie had gedoopt. Daar liet hij op de besneeuwde wegen zien dat hij het sturen nog altijd niet is verleerd. Op dat soort trajecten kun je als modale bestuurder Erik maar beter niet proberen te volgen. Trouwens, op droge wegen heeft dat ook niet veel nut. De Zweed houdt er nu eenmaal van om steeds weer het onderste uit de kan te halen. Al rijdt hij tegenwoordig niet meer in een auto met tweetakt motor, zoals het model 92 die had, maar in een Saab met een krachtige tweeliter viercilinder turbo. Ook 'Mister Saab' is immers met zijn tijd meegegaan. strak blauwe heme!. We begonnen de rit dus met open kap, de zonne- bril voor de ogen en de pet over de oren getrokken, om het laatste stuk met gesloten kap en geknepen ogen af te leggen. Dat openen en sluiten van die kap is overigens een fluitje van een cent, je drukt gewoon op een knopje en de rest gaat in luttele seconden vanzelf. Onder dergelijke omstandigheden leer je zo'n cabriolet wel waarde ren. De Saab Cabriolet had onder de motorkap de voortreffelijke 2.0 liter turbomotor. Het motormana- gement wordt perfect geregeld door het Trionic Systeem. dat er- voor zorgt dat de turbolader op een zeer decente wijze in werking treedt. Deze combinatie levert maximaal maar liefst 185 pk, maar biedt op de eerste plaats in alle op- zichten een enorm rijplezier: je kunt er ontzettend snel mee rijden, maar het is ook een fijne motor als je het kalmpjes aan doet. De stijfheid van de carrosserie is indrukwekkend, deze Saab Ca briolet behoort wat dat betreft ze ker tot de wereldtop. De weglig- ging is daardoor in een woord voortreffelijk. Overigens betaal je daar als consument wel een forse prijs voor. De Saab staat in de prijslijst vanaf zo'n 86.000 gulden, de versie met turbo kost al bijna 110.000 gulden. Voor dat bedrag is de auto wel uitgerust met allerlei comfortverhogende zaken als air- conditioning, leren bekleding, elektrisch bedienbare kap en getint glas rondom. Naar verwachting zullen dit jaar zo'n honderd Neder- landers tot aanschaf over gaan. De rit door Zuid-Frankrijk bete- kende tevens een intensieve ken- nismaking met Sensonic, een door Saab ontwikkeld systeem waarbij het koppelingspedaal ontbreekt maar de bestuurder wel moet scha- kelen. Het ontkoppelen gebeurt dan elektronisch, op het moment dat je de versnellingspook aan- raakt. Uiteraard is het even wen- nen, maar al gauw leer je dit sys teem waarderen. Het is bedoeld als alternatief voor automobilisten die graag willen schakelen maar het intrappen van het koppelingspe daal als vervelend ervaren. De Zweden hopen er zelfs zeer suc ces vol mee te zijn in de Verenigde Staten, hun belangrijkste afzet- markt. Meer dan negentig procent van de Amerikanen koopt auto's met automatische versnellingsbak- ken, maar Saab denkt met de Sen sonic een aantrekkelijk alternatief aan te bieden. Innemende blaag blijft verbazen Het gebeurde net over de Duitse grens bij Nijmegen. Op een stuk Autobahn zonder snelheidslimiet schoof de naald van de snelheids- meter uit de schaal van de kilome- terteller, die tot 160 km/uur gaat. Langzaam kroop de witte naald uit het zicht. Fabrikant Daihatsu meldt dat de nieuwe Cuore, die wij testten, een 'top' van 135 km/uur per uur heeft. Met niet geringe verbazing merk- ten we dat de driecilinder motor heel wat meer zijn mars heeft. Hoe sneller hij draait, hoe krachtiger hij de compacte Cuore lijkt voort te stuwen. Eigenlijk geeft het geen pas om met de 3,3 meter lange Cuore de linker rijstrook van de Autobahn te benutten. Maar gezien de presta- ties kan het makkelijk. Opvallend is dat de motor bij hoge toerental- len weinig meer geluid maakt dan wanneer hij rustiger draait. Je kunt nog gewoon met elkaar praten. Bij hogere toerentallen reageert de Cuore scherp op het gaspedaal. Om in te halen is het beter om te- rug te schakelen. Bij 80 km/uur in de vijfde versnelling wil hij nau welijks vaart maken. Even terug- schakelen zorgt voor een sportief accent; de Cuore flitst dan wel vooruit. Hij heeft een 'racy' karak- ter dat haaks staat op de poeslieve vormgeving. De Cuore weegt 636 kilo, wat ge- deeltelijk de soepele acceleratie verklaart. Een Opel Corsa bijvoor beeld weegt al gauw meer dan 900 kilo. Bij vlotte prestaties hoort een solide wegligging. Zowel de voor- als achterwielen zijn onafhankelijk opgehangen. De compacte Cuore rijdt daardoor comfortabel en nauwkeurig in de aangegeven rich- ting. In een snelle bocht heeft het binnenste wiel wel de neiging tot doorslippen. Dat komt omdat de carrosserie nogal overhelt naar een kant en omdat de band tamelijk smal is. De remmen zijn bekrach- tigd, zodat de Cuore snel stilstaat. Binnenin is de auto netjes aange- kleed. Ondanks de compacte afme- tingen is er voldoende ruimte. De deurbekleding en het dashboard zijn verzorgd en fraai afgewerkt. Alleen een hemelbekleding ont breekt, evenals een klokje. De spiegels zijn niet van binnenuit te verstellen, maar dat ervaarden wij in de praktijk niet als echt hinder- lijk. Bij het tanken kregen we een ple- zierige verrassing. Na een rit van 375 kilometer, inclusief het Duitse uitstapje, wilde er maar 25 liter in de tank. Bij rustig rijden is 1:20 haalbaar. Op papier zijn de prestaties van de Daihatsu Cuore weinig indruk wekkend. Maar op het asfalt blijkt de compacte auto gretig en vlot te rijden zonder overmatig geluid te produceren of veel brandstof te verbruiken. De auto biedt kortom tamelijk veel voor een bescheiden prijs. Motor: driecilinder Vermogen: 32 kW/44 pk bij 5600 t.p.m. Max. koppel: 67 Nm bij 3800 t.p.m. 0-100 km/h: 17,6 sec. Topsnelheid: 135 km/h Gem. Verbruik: 1 op 20 km Prijs: 18.295 gulden De rappe Cuore heeft een vriendelijke vormgeving en voldoende binnenruimte. Nuova Autosport heeft op de AutoRAI een exclusieve accessoire- lijn voor Alfa Romeo 145, 146 en 155 gepresenteerd. Een keur aan karaktervolle extra's zoals lichtmetalen velgen, verlagingssets en lederen interieurs, kan in deze modellen worden ingebouwd. De velgen zijn er in vier uitvoeringen en kan worden geleverd met of zonder banden in vijftien of zestien inch. De verlagingsset is van het Duitse merk Bilstein. De dashboardset Trendino Sportivo bestaat uit wortelnotehouten panelen of een carbon-fiber look inleg. Mat- tenset, lederen stuur, airbag en een interieur met rundleder zijn eveneens mogelijk. Toyota-rijders zijn het meest trouw aan hun merk. In 1994 koos 81 procent van de Toyota-rijders die een nieuwe auto kochten, op- nieuw voor dit Japanse merk. Ford is over 1994 in Nederland marktleider in het segment van de bedrijfswagens. Het merk verkocht het afgelopen jaar 1.500 voer- tuigen meer dan in 1993. Doordat de totale markt met 25 procent daalde, vergrootte Ford zijn marktaandeel zeer sterk. Dat steeg van 8,5 naar 15,7 procent. Van het type Transit werden 3.305 exempla ren verkocht, van de Courier 2.396 en van de Escort Van 807. Peugeot-Talbot Nederland en de Utrechtse busbouwer Q-Bus heb ben op basis van de Peugeot Boxer een bus ontwikkeld, die plaats kan bieden aan maximaal dertien passagiers. De bus is ook geschikt voor het vervoer van rolstoelgebruikers. De Boxers zijn hoger en breder dan normaal, zodat er genoeg bewegingsruimte is. De zij- schuifdeur maakt in- en uitstappen gemakkelijk. De deur en de op- staptrede kunnen worden voorzien van elektrische bediening. Q- Bus kan alle (middel-)lange Boxers in hoge gesloten besteluitvoe- ring ombouwen tot groepsvervoerbus. De prijzen van de 13-per- soons Boxer zijn vanaf 63.500 gulden, inclusief ombouw. Honda komt met een aantal Amerikaans getinte uitvoeringen. zoals de Civic Sedan 1.5i Dow Jones en de 1.6 Washington. Die beschik- ken ondermeer over een toerenteller, stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling, getinte ruiten rondom, metallic lak en bum pers in carrosseriekleur. De Dow Jones kost 35.990 gulden. De prijs van de Washington, met een wat sportiever karakter, bedraagt 37.990 gulden. De Civic 3-deurs is er in de uitvoeringen Silverstone en Down Town. De laatste is sportief getooid, mede dankzij een 1.3 liter mo tor met zestien kleppen. Getint glas, dakspoiler en bumpers in de carrosseriekleur zijn bij beide standaard. Heel bijzonder van de driedeurs is de in delen te openen achterdeur. Het is mogelijk alleen de achterruit te openen. Voor 27.990 gulden rijdt de Downtown de showroom uit. De Silverstone, verkrijgbaar in zwart, groen en rood, heeft een extra luxe interieur. De prijs daarvan bedraagt 32.990 gul den. De Opel Tigra heeft het geschopt tot lieveling van de AutoRAI. De ze auto heeft de Publieksprijs gekregen. Een groot aantal bezoekers van de AutoRAI heeft dit model op de eerste plaats gezet in een door het blad De Autokampioen gehouden enquete. Zo'n tiendui- zend formulieren zijn ingevuld gedurende de tentoonstelling. De Spider van Alfa Romeo bereikte ook een hoge score. Deze evenals de Tigra opvallend en sportief vormgegeven coup is een goede tweede geworden. Op de derde positie kwam de Mitsubishi Caris- ma, de auto die de Nederlandse fabriek NedCar voor Mitsubishi gaat bouwen. Mr. P.A. Nouwen. hoofddirecteur van de ANWB, heeft de trofee behorend bij de Autokampioen Publieksprijs onlangs uitgereikt aan P. Verdonk, algemeen-directeur van Opel Nederland. uw Mercedes-Benz bedrijfswagendealer voor Groot Rotterdam (onder de Maas) Dordrecht e.o. Smirnoffweg 21-23 - 3088 HE Rotterdam-Zuid tel. 010-4298211 fax 010-4292932 uw Mercedes-B Bergweg Zuid 102-2 tel. 010-4180400 fax 010- Het is opvallend dat er een discussie is losgebarsten rondom de gele bordjes met100* langs de autosrtelwegen. Die staan er aiweer enkele jaren, maar Veilig Verkeer Nederland (VVN) is nu tot de conclusie gekomen dat die bordjes eigenlijk overbodig zijn. Ze moeten steeds maar weer worden schoongemaakt. omdat automobilisten anders niet kunnen lezen wat er op staat. Dat kost geld en brengt de schoonma- kers vanwege het langsrazende verkeer in groot gevaar. Weg die bordjes. oordeelt WN daarom. Buiten Nederland kom je dergelijke bordjes, voorzover mij bekend, nergens tegen. Ze zijn een typisch produkt van ons ingewikkelde be- ieid: we raogen van de overheid officieel op de autosnelwegen wel 120 km per uur rijden, maar op veel plaatsen toch eigenlijk ook weer niet. Die domme automobilisten begrijpen absoluut niet waarom op het ene stuk snelweg 20 km harder gereden mag worden dan op het andere en daarom zijn destijds die bordjes neergezet. Echt veel helpen ze geloof ik niet, want in het algemeen rijden we harder dan 100. Dankzij de gele bordjes weten we in elk geval dat we in oveitreding zijn. Nu VVN heeft vastgesteld dat ze onveilig zijn, zullen ze binnenkort wel verdwijnen. Wat zouden we gniffelen als zoiets in BelgiS zou gebeuren, dan kon je er wellicht nog een leuke grap over maken. Maar nu doen we er maar beter het zwijgen toe. Want welbeschouwd is de hele gang van zaken rondom die gekke bordjes iets om je voor te schamen. Waarbij ik voor mezelf het ex- cuus hanteer dat ik er ook niks aan kan doen want ze hebben mij niks gevraagd. Kan ik er toch nog een beetje om gniffelen. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9