Stedelijk wonen langs de Delfshavense Schie Designprijs Rotterdam 1995 voor Philips Rdntgensysteem Eindelijk weer gorilla geboren MaasstaD ■-1« Premiere van 'De Meeuw' door Fact ifii Muzikaal programma van Jasperina de Jong in Theater Zuidplein MaasstaD Smakelijke Voortzetting 'Weet je nog wel oudje' Ki In diergaarde Blijdorp Prijzen voor Rotterdammers op World Police Fire Games ROTTERDAM Het ge- bied langs de Delfshavense Schie gaat de komende jaren ingrijpend veranderen. Nog voor de eeuwwisseling zal het gebied een fikse opknap- beurt krijgen: nieuwbouw van woningen en winkels, en speciale aandacht voor het straatbeeld en recreatie- ve voorzieningen. De ge- meente Rotterdam en de deelgemeente Delfshaven wil dat de Schie weer een aantrekkelijke plek wordt voor iedereen die er woont, werkt of er om andere rede- nen weleens komt. Vijf projecten Geschiedenis Wandelpromenade Monumentaal karakter Lustleven ROTTERDAM De De signprijs Rotterdam 1995 is toegekend aan het Larc C/N Rontgensysteem, ontworpen door Philips Corporate De sign voor Philips Medical Systems in Best. Aan de prijs is een geldbedrag van 40.00 gulden verbonden. De Rot terdamse wethouder van Kunstzaken Hans Kombrink overhandigde de prijs op za- terdagavond 4 maart in de Rotterdamse Kunsthal aan Jan Paul van der Voet, Jan Erik Baars en Caroline Brou- wer, de leiders van het ont- werpteam dat aan de Larc had gewerkt. BLIJDORP - Na enige jaren in spanning te hebben ge- wacht op een nieuwe geboor- te in het gorillahuis van Dier gaarde Blijdorp, is dat op maandag 27 februari einde lijk gebeurd. De moeder is de achtjarige Anja en de vader de negenja- rige Xebo. Hoe wel zij half- zus en halfbroer van elkaar zijn, hoeft dit geen geneti- sche consequenties te hebben voor het nageslacht. In het wild komt dit ook wel eens in een gorillagroep voor. Alleen was het wel even de vraag of de leider van de groep, zil- verrugman en 'stamvader' Ernst, de kleine zou accepte- ren, maar dat is volledig het geval. Voortplanting i Woensdag 8 maart 1995 CX9.59 Paul Haenen eet smakelijk (Foto: Steye Ravies). ROTTERDAM De negende theatervoorstelling van Paul Hae nen, 'Smakelijke Voortzetting', komt op dinsdag 21 en woensdag 22 maart 1995 naar het Luxor Theater. In 'Smakelijke Voortzetting' legt Paul Haenen zich meer dan ooit toe op de actualiteit en aan het pu- bliek ontleende invallen. Haenen improviseert rechtstreeks op wat kranten en het publiek hem aanrei- ken. Ieder avond is deze interactie- ve voorstelling anders en het pu bliek kan ook op het toneel een woordje meespreken. Margreet Dolman is mee op tour- nee. Ook dominee Gremdaat staat, iets minder prominent, op het to neel. net als dokter Valentijn (Dammie van Geest) en Jan van Bijnen (muziek). Paul Haenen in 'Smakelijke Voort zetting', dinsdag 21 en woensdag 22 maart 1995 om 20.15 uur. Toe- gangsprijs: IT 30,-/fl. 25,-, met CJP/Pas 65/Rotterdam Pas fl. 5,- korting. Kaartverkoop van maan- dag t/m zaterdag aan de kassa tus- sen 11.00 en 18.00 uur. Telefo- nisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010 - 413.83.26. Ook bij alle VVV-be- spreekburo's. ROTTERDAM Onno van Dijk (zang) en Wout Age (gitaar) bren- gen in 'Floor op Zondag' van zon- dag 12 maart een ode aan Louis Davids, met bekende en minder bekende cabaretliedjes van voor de Tweede Wereldoorlog. Daarbij ook aandacht voor artiesten uit de omgeving van Louis Davids, zoals Stella Fontaine, James Cohen van Elburg, Max van Praag en Sylvain Poons. Theatercafe Floor is ge- opend vanaf 10.30 uur, 'Floor op zondag' begint om 12.00 uur. Theatercafe Floor (naast de Rotter- damse Schouwburg), zondag 12 maart. aanvang 12.00 uur, kaarten (fl. 7,50) zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Rotterdamse Schouwburg en op de dag van de voorstelling in Floor vanaf 10.30 uur. Reserveren: 010-411.81.10, inlormatie: Bert-Jan Zoet, 010- 404.41.11. Wat dat betreft heeft het gebied alles mee: gelegen aan het water en op een steenworp afstand van het centrum van de stad. Het ge bied zelf is een verzameling van alle mogelijke stadsbeelden: stati- ge lanen, drukke winkelstraten, historische panden, maar ook buurten die nog op verbetering wachten. Om alle veranderingen goed op elkaar aan te laten slui- ten, is het Integraal Plan Schie- oevers (IPSO) ontwikkeld. Het Integraal Plan Schie-oevers bestaat uit een vijftal deelprojec- ten die langs de Schie gereali- seerd worden. Dat kan niet in een keer, maar duurt een aantal jaren. Met de uitvoering van het eerste deelplan aan de Aelbrechtskade is in het voorjaar van 1994 al be- gonnen. Het plan omvat nieuw bouw van woningen en bedrijfs- ruimten aan de Spangensekade en nieuwbouw/reconstructie aan het Mathenesserplein en de Aelb rechtskade. Verder komt er nieuwbouw aan de kop van de Nieuwe Binnenweg, en worden er langs de Coolhaven en in Mid- delland-Zuid langs de Claes de Vrieselaan nieuwe woningen ge- realiseerd. In totaal zullen er ongeveer 2.000 woningen worden gebouwd en komt er 30.000 vierkante meter aan bedrijfsruimte. Bovendien voorziet het plan in zeven par- keergarages en worden in Span- gen een basisschool en een kin- derdagverblijf gebouwd. Ook zal de buitenruimte aan de Spangen sekade, de Aelbrechtskade, de Coolhaven en de Claes de Vrieselaan grondig worden aan- gepakt. Delfshaven is tegenwoordig een deel van Rotterdam, maar was ooit, de naam zegt het al, de ha- SCHIE-OEVERS WEST X AELBRECHTSKADi COOLHAVEN IMIDDELLAND ZUID De vijfdeelprojecten van IPSO: Schie-oever West, Mathenesserplein, Aelbrechtskade, Kop Nieuwe Binnenweg en Coolhaven/Middelland-Zuid. ven van Delft. Voor de export van produkten was Delft aange- wezen op Schiedam, maar de stad nam daar geen genoegen mee en wilde een eigen verbinding met de Maas. Op 8 September 1389 gaf graaf Aelbrecht van Beijeren toestemming voor het graven van een vaart van Overschie.naar de Maas: de Delfshavense Schie. In 1841 zocht Delfshaven, dat in 1811 zelfstandig werd, uit armoe- de aansluiting bij Rotterdam, maar dat toonde geen interesse. Op 30 januari 1886 kwam de sa- menvoeging alsnog tot stand. Na het samengaan van beide ge- meenten stond de geboorteplaats van Piet Heijn grote veranderin gen te wachten. Maar in al die ja ren was er een constante: de Delfshavense Schie, niet alleen een scheepverbinding, maar het vervulde ook een recreatieve functie. En het Integraal Plan Schie-oevers stelt deze functie centraal in de verschillende deel- projecten. De herinrichting van de Aelb rechtskade is het eerste project dat in uitvoering is genomen. Doel van het herinrichtingsplan is om de waterkant van de kade be- ter te benutten als'recreatieve rou te. Langs de waterkant komt een winkelpromenade en een fiets- route die het park bij de Euromast verbindt met het recreatiegebied Midden Delfland. Er komt een dubbele rij bomen waardoor de kade een groener karakter krijgt. De funtie die de kade moet blij- ven vervullen is die van verkeers- weg voor doorgaand verkeer. De vierbaansweg wordt terugge- bracht tot een tweebaansweg met opstelstroken bij de zijstraten voor linksafslaand verkeer. Aan de andere kant van de Schie, de Spangensekade, wordt het ge bied tussen de Mathenesserbrug en de Spaanse Bocht geheel op- nieuw ingericht volgens een ont- werp van de architecten van Me- canoo. De basis van het plan wordt gevromd door de gesloten bouwblokken, die overal in Span- gen zijn terug te vinden. Tussen de blokken komen alleen grote openingen, zodat er meer uitzicht op het water ontstaat). Op deze manier wordt de Schie directer bij de wijk betrokken. De kade langs de Schie wordt opgeknapt en ver- breed en krijgt een parkachtig ka rakter, zodat ook hier recreatie mogelijk wordt. Ook het Mathenesserplein onder- gaat een grote opknapbeurt, maar het monumentale karakter van de huidige bebouwing van architect Van den Broek blijft behouden. Daarom wordt gekozen voor een reconstructie; hierbij wordt het complex gesloopt, waarna in nieuwbouw de pleingevels en de torens van Van den Broek terug- gebouwd worden. Een definitief besluit hierover wordt in maart 1995 genomen. Het plan zoals dat nu op tafel ligt voor het plein biedt de mogelijkheid dit deel van Rotterdam-West een belangrijjke kwaliteitsimpuls te geven, met woningen in de marktsector en een uitbreiding en vernieuwing van winkels en bedrijven. Ook op de kop van de Nieuwe Binnenweg worden de nodige panden gesloopt, maar blijft de sfeer van Delfshaven behouden. Het plan voor dit project is van de hand van architect Piet Blom. Op de hoeken van de Nieuwe Bin nenweg met de Aelbrechstkade en de Rochussenstraat komt veel hogere bebouwing dan er nu staat. Deze woontorens bieden een geweldig uitzicht over de Schie en Delfshaven. Het omlig- gende gebied wordt tevens gron dig aangepakt. Middelland-Zuid heeft jarenlang de lasten gedragen van het lustle ven aan de G.J. de Jonghweg. Daarom is het hoog nodig tijd voor een face-lift, zodat het er weer een lust om te leven wordt. In totaal moeten in dit gebied 884 nieuwe woningen verrijzen, 4000 vierkante meter kantoorruimte en vier parkeergarages. De Claes de Vrieselaan wordt weer een brede stadslaan met een groene midden- berm en langs de oevers van de Coolhaven komt een op het zui- den georienteerde wandelprome nade. In de plannen voor dit ge- deelte van de stad maken de ar chitecten Van Herk en Chris- tiaanse plaats voor negen nieuw- bouwlocaties. Kortom, Delfshaven is na al die jaren sinds 1389 nog steeds in be- weging. Wie meer wil weten over de spectaculaire plannen rondom de Delfshavense Schie kan con tact opnemen met Bureau Pro- jectmanagement van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, Postbus 6699, 3002 AR Rotter dam. De keuze was gemaakt door een internationale jury, bestaande uit Alfredo Arribas, ontwerper-archi- tect uit Barcelona, Peter Dormer, designcriticus uit Londen en April Greiman, grafisch ontwerpstsr uit Los Angeles, met Nederlands ont- werper Wim Crouwel als voorzit- ter. Toen de juryleden bij aanvang van de jurering werd gevraagd hun persoonlijke criteria voor de be- oordeling van design te formule- ren, was de wedervraag 'Welke criteria zijn er bij de voorselectie gehartteerd?'. Het antwoord: opti- maal aan de functie - waarbij onder functie werd verstaan zowel de ge- bruiksfunctie, de esthetische als de symbolische functie - gekoppeld aan de oorspronkelykheid en ei- gentijdsheid, viel in goede aarde. De jury besloot deze criteria onge- wijzigd over te nemen en hanteer- de ze in de navolgende besprekin- gen met grote ernst. Bijzondere aandacht had de jury voor produk ten die 'remedial' zijn - die verbe tering brengen in een situatie, een echt probleem oplossen, een hu mane kwaliteit hebben. Na de eer ste rondgang door de tentoonstel- ling toonde de jury zich aange- naam verrast door de kwaliteit van de genomineerde produkten. De vele verschillende benaderingen gaven volgens de jury blijk van een open, veelzijdige en intelligen- te mentaliteit en een grote ideeen- rijkdom. De jury koos uiteindelijk voor de Larc omdat het 'een prachtig sculpturaal object is met architec- tonische, ruimtelijke uitstraling. De vorm van het apparaat is helder en elegant en maakt de werking in- zichtelijk. Lag in het verleden bij de ontwikkeling van medische ap- paratuur de nadruk vooral op de ef- fectiviteit van de techniek, hier is juist aandacht besteed aan het ver- minderen van de bedreigende en intimiderende aanblik voor de pati ent. Daarin ligt de belangrijke hu mane en sociale waarde van dit project en daarin hebben de ont- werpers een cruciale rol gespeeld. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan de Protonna boeien van Huibert Groenendijk, de Rub- berdipshoe van Lola Pagola, de bijlagen van Trouw, de Kokke- stok van Ruud-Jan Kokke en de chiptelefoonkaarten voor PTT door Karel Martens. Moeder Anja vindt dat ze na de bevalling haar rust wel verdiend heeft. De gorilla-baby is jammer genoeg met te zien op de foto, want die ligt warm in het stro, tegen mamma aan. Rotterdam^g°^tgensysteem °ntw°rpen door Philips Corporate Design heeft de Designprijs Moeder Anja verliest inmiddels haar kleine geen moment uit het oog, sterker nog zij neemt de klei ne aan de borst geklemd overal mee naar toe in het gorillaverblijf. De moeder van Anja, Annet is overigens ook in blijde verwach- ting en die baby wordt in Septem ber verwacht. Gorilla's leven in laagland- en bergregenwouden in Centraal Afrika. Zij zijn veel meer aan het grondleven gebonden dan orang- oetans en chimpansees. Gorilla's zijn de grootste, zwaarste en sterk- ste van alle mensapen. Een vol- wassen man weegt in het wild 180 tot 250 kg. Gorillavrouwen zijn aanzienlijk kleiner en wegen 70 tot 140 kg. De vacht is zwart tot grijs- zwart. Volwassen mannen hebben een zilvergrijs rugdek. Men spreekt daarom van 'zilverrugmannen'. Op de grond lopen gorilla's vrijwel altijd op vier ledematen. Gorilla's leven in groepen van 5 tot 30 individuen. Elke groep heeft slechts een zilverrugman. In tegen- stelling tot chimpansees is de groepssamenstelling van gorilla's zeer stabiel. Zilverrugmannen be- palen het hele doen en laten van hun gevolg. Naast deze leider be staat de groep uit enkele nog niet geheel volwassen zwartrugman- nen, enige volwassen vrouwen en een aantal jonge dieren. Onder de vrouwen heerst vrijwel geen rang- orde en er wordt vaak geruzied. Vrouwen met jongen dwingen vaak veel respect af bij de groeps- genoten. Volwassen uitgegroeide mannetjes scheiden zich van de groep af. De voortplanting is niet gebonden aan vaste seizoenen. Ongeveer 8,5 maand na een succesvolle paring wordt er een (hoogst zelden twee) onbeholpen jong geboren, dat cir ca twee kilo weegt. Het jong heeft in tegenstelling tot echte boombe- woners geen klemreflex en wordt door de moeder met een hand te gen de borst gedrukt. Net als bij andere mensapen zijn de jongen zeer lang afhankelijk van hun moe der. Vrouwen zijn in hun zesde of zevende jaar geslachtsrijp, mannen iets later. Gorilla's worden in het wild hooguit 25 a 30 jaar. weekbladen Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam ROTTERDAM Enkele tiental- len Nederlandse politie-, brand- weer- en douanemensen kwamen gisteren aan op Schiphol. Ze beho- ren tot de sportploeg die afgelopen week in het Australische Melbour ne meegedaan aan de zesde World Police Fire Games en was verte- genwoordigd op ruim tien takken van sport. De Nederlandse ploeg was uiterst succesvol en heeft fraaie prestaties geleverd. De Rotterdamse deelnemers uit de ploeg gingen niet zonder eremetaal naar huis. Politieman Rob de Ko- ning won zilver bij het boksen, Henk Hanswijk van de Rotterdam se douane verdiende vier maal brons en een maal zilver bij schie- ten en er was een keer brons en een keer zilver voor douanier Simon Verhoeven bij de triathlon en zwemmen. De Nederlandse overheidsdienaars deden voor de vierde maal georga- niseerd mee aan dit tweejaarlijkse evenement. De gedachte achter de World Police Fire Games is dat met name politie- en brandweer- mensen elkaar eens op een andere manier ontmoeten. Daarom is er behalve het sportieve element ook alle ruimte voor de zogenaamde 'social events'. Vanuit de Nederlandse Politie Sportbond is enkele jaren geleden een Stichting geformeerd, die deze deelname mogelijk maakt. De deelnemers moesten wel hun eigen reis en verblijf betalen, doch door gezamenlijke afspraken te maken kon een aantrekkelijk aanbod wor den gedaan. Inmiddels was Neder- land georganiseerd vertegenwoor- digd in Vancouver (1989), Memphis (1991) en Colorado Springs (1993). Dit jaar vertrokken twee weken geleden zo'n 65 spoil ers, vergezeld van 25 supporters naar Melbourne. Er werd een week uitgetrokken om te wennen aan het tijd- en temperatuurverschil. In de aanloopweek werd er veel getraind en speelde het Politie Voetbalteam een oefenwedstrijd tegen het door geemigreerde Ne- derlanders opgerichte 'Wilhelmi- na'. De politiemensen wonnen met 5-0, maar vooral het ontmoeten van oud-landgenoten stond cen traal. Dat was ook het geval tijdens de ontvangst van de sportploeg door de Nederlandse consul-gene- raal. In tegenstelling tot eerdere edities van het evenement was er een enorme belangstelling voor de openingsceremonie. Niet minder dan 60.000 belangstellenden, waaronder veel geemigreerde Ne- derlanders, woonden de opening in de imposante Cricket Bpwl bij. De opening kan worden vergeleken met die van de Olympische Spe- len, waarbij ongeveer 7.000 spoil ers in een grootse parade acte de presence gaven. ROTTERDAM Met het pro gramma Morgenster gaat een oude wens van Jasperina de Jong in ver- vulling: optreden met een orkest. Met alle respect voor de veelzijdi ge kleinere bezettingen waarmee zij in het verleden werkte, wil zij voor een keer de beste (oude en nieuwe, bekende en onbekende) nummers uit haar repertoire 'live' uitvoeren in de meest optimale vorm: akoestische muziek naast de geprogrammeerde synthesizers en met een echte slagwerker zonder elektronische drumkit. Op 14 en 15 maart brengt ze haar program ma ten gehore in Theater Zuid plein. Deze formule geeft Jasperina ook de mogelijkheid om een enkel nummer uit de historie van het Ne derlandse cabaret dat zij slechts een of twee keer eerder vertolkte (voor een plaat of tv-uitzending), nu alsnog op de planken te brengen (zoals het schitterende 'Voorbij' van Dirk Witte). Jasperina de Jong, Ivo de Wijs en regisseur Berend Boudewijn, de samenstellers van het programma, hebben voor het repertoire verder een keuze gemaakt uit de meest succesvolle nummers uit de glorie- dagen van Kabaret Lurelei, uit de programma's van Jasperina solo ('De Gekkin van de Gracht', 'Vic toria') en uit de musicals van Ja sperina'scarriere (o.a. 'Fien'). On der supervisie van Jurre Haanstra zijn deze nummers in nieuwe ar- rangementen gestoken door Rutger Laan, Fons Merkies en Jurre Haan stra zelf. Het bestaande repertoire is aangevuld met een aantal nieu we nummers van Joop Stokker- mans en Ivo de Wijs. Berend Boudewijn regisseerde de voorstelling. Het 12-koppige or kest dat Jasperina begeleidt staat onder leiding van Rutger Laan. Het decor is ontworpen door Ad en Mattijs Werner, Yan Tax ontwierp de kleding van Jasperina de Jong en Pelle Herfst ontwierp de belich- ting. Jasperina de Jong met Morgenster. Theater Zuidplein, Men 15 maart. reserveren: 481.58.44. 4l ps f f V Jasperina de Jong brengt haar nieuwe programma Morgenster op de planken (Foto: Jan Swinkels). ROTTERDAM Jeroen van den Berg regisseert de eerste groot- schalige produktie van Fact: De Meeuw (een komedie over ambi- ties) van Anton Tsjechov (1895). Het is zijn tweede regie bij Fact. De premiere vindt plaats op woensdag 22 maart 1995 in de Rotterdamse Schouwburg, waarna een tournee volgt tot en met 27 april 1995. Fact stelt al jarenlang jonge regis- seurs in de gelegenheid om een professionele produktie te maken met medewerkers naar keuze. Vanaf seizoen 94/95 kunnen dat ook schouwburg- of andere groot- schalige produkties zijn. Dit komt doordat Fact vindt dat nergens an ders in Nederland wordt gelegen heid geboden aan jong talent om met meer dan een handjevol ac- teurs te werken en aan een speel- vlak van vier bij vier meter te ont- snappen. Bovendien vindt men dat jonge regisseurs niet alleen 'kansen' moeten krij gen, maar ook de uit- daging moeten aan kunnen om aan veiligheid van de ver trouwde kleine-zaal- circuit te ontsnappen. Er moet weer iets op het spel staan. Jeroen van den Berg is de eerste talentvolle jonge regisseur die de handschoen heeft op- geraapt. Hij studeerde in 1993 af aan de re- gie-opleiding in Am sterdam met de voor stelling Bosch Inter national. Hiervoor kreeg hij de moedigingsprijs neel '92-'93. maakte vorig seizoen bij Fact 'I did it my way', een stuk met pauze (co-produktie met het Festival a/d Werf). De Meeuw wordt gespeeld door Shireen Strooker (Arkadina), Hid- de Maas (Trigorin), Vincent van den Berg (Kostja), Oda Spelbos (Nina). Krijn ter Braak, Marthe Geke Bracht, Leo Janssen. Piet Kamerman, Agaath Meulenbroek en Frans de Wit. De cast loopt uit- een van twintigers tot zestigers. In een wereld vol botsende belangen rijden ze elkaar vol goede bedoe- lingen in de wielen. Tsjechov zet met veel humor rake typeringen neer van mensen zoals iedereen ze kent. Ze raken verzeild in een reeks gebeurtenissen die van toe- val en misbegrip aan elkaar hangt. Tsjechov toont de botsing tussen wil en omgeving, vrijheid en nood- zaak, het karakter van de mens en zijn lot. Reserveren kan via telefoonnum- mer411.81.10. de Aan- To- H.j Fact brengt in dit seizoen het stuk De Meeuw (Foto: Rince de Jong).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 5