mm Alhambra verrassing van Seat Volkswagen Polo 1.0: Kwestie van rekenen Oudere Toyota blijft betrouwbaar Fiat Trofeo succesvol Oersterke vlinder- jasbeschermer Fietsen Auto met gouden randje Volkswagen Rolling Stones Technische gegevens Nieuwe troef Fraaie auto JZ-HV-14 - Naar keuze Niet te stuiten Compleet Kranig Woensdag 15 maart 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Mitsubishi Space Gear is maatpak Ruimtevoertuigen hebben de toe- komst. Mensen die er verstand van hebben, voorspellen dat de ver- koop van dit type auto's de komen- de jaren met maar liefst 220 pro- cent zal toenemen. Als zij gelijk krijgen. dan zullen in het jaar 2000 op jaarbasis in ons land 17.000 ruimtewagens worden verkocht. Terwijl er op dit moment in totaal zo'n 28.000 rondrijden. De kopers schaffen hun ruimtewa- gen aan omdat deze zowel fijn rijdt als veel mogelijkheden geeft om allerlei spullen mee te nemen. Voor een prettige besteding van de vrije tijd is dat heel handig en dus zeer welkom. De fabrikanten on- derkennen dat natuurlijk ook, om mee te tellen zullen ze de komende jaren tal van nieuwe ontwerpen op de markt brengen. Het Japanse Mitsubishi loopt daar- bij voorop. Dit merk, dat met de Space Wagon en de Space Runner op het gebied van ruimtewagens al jarenlang een flink woordje mee- spreekt, speelt met de Space Gear een nieuwe troef uit. Deze nieuwkomer is groter dan zijn broertjes. Door een groot aan- tal variaties aan te bieden maakt Mitsubishi het ook nog eens moge- lijk om de Space Gear precies op maat aan te schaffen. Een of twee schuifdeuren, zes, acht of negen zitplaatsen, airconditioning, een verhoogd dak met extra ramen langs de bovenrand, u zegt het maar. Mitsubishi levert het. De Space Gear oogt op het eerste gezicht een beetje als een busje. Wie wat langer kijkt, ziet echter in Met de Space Gear levert Mitsubishi een auto op maat. het ontwerp allerlei fraaie details. De vloeiende lijnen en de ronde hoeken weerspiegelen het karakter van een moderne personenauto. De Space Gear is met een hoogte van 1,85 meter een tamelijk opval- lende verschijning. In combinatie met een zeer vlakke vloer garan- deert dit opmerkelijk veel binnen- ruimte. Achter de bestuurder kun- nen zodoende nog twee rijen stoe- len worden geplaatst, waarbij geen van de maximaal negen inzitten- den zou hoeven te klagen over ge- brek aan ruimte. Ze kunnen overi- gens dan niet al te veel bagage meenemen. Een bijkomend voor- deel van het concept van de Space Gear is de relatief hoge zitpositie van de bestuurder: je kunt zowel het duidelijke instrumentenpaneel als het overige verkeer vorstelijk overzien. Qua rijcomfort doet de Space Gear niet onder voor een gewone perso nenauto. Uiteraard is het wel een flinke windvanger. Een bestuurder die zijn snelheid aanpast aan de omstandigheden zal daarvan geen hinder hoeven te ondervinden. De Space Gear kent diverse va- rianten. Kopers kunnen bijvoor- beeld kiezen voor een uitvoering met een benzinemotor van 2,4 liter of van 2,0 liter dan wel met een 2,5 liter turbodiesel. De motor drijft in alle gevallen de achterwielen aan. Er is zowel een handbak als een automaat te koop. Wat betreft de handbak kent Mitsubishi twee uit- voeringen. In het ene geval zit de schakelkolom 'ouderwets' aan het stuur, in het andere geval ver« dwijnt de lange pook in de vloer. De genteresseerde kopers kunnen het aantal zitplaatsen naar keuze invullen. Zo kan naast de bestuur der een bankje worden gemon- teerd, waarop plaats is voor twee mensen. Daarachter is ruimte voor twee rijen met nog eens zes zit plaatsen. In een meer luxueuze va riant staan in de bijna 4,60 meter lange Space Gear in totaal zes uit- stekende stoelen gemonteerd, waarbij de tweede zitrij gedraaid kan worden. Zo kun je onder het rijden een bespreking houden of gezellig een potje kaarten. Op het gebied van veiligheid zegt Mitsubishi nieuwe maatregelen te hebben getroffen. Zo is er een spe- ciale voorziening die de noodzake- lijke remkracht aanpast aan het ge- wicht van de inzittenden. Als er veel zware mensen in de auto zit- ten, is er vanwege de voortstuwen- de krachten nu eenmaal meer remdruk nodig dan als de bestuur der er bij wijze van spreken in zijn eentje in zit. De circa 1.650 kilo wegende Space Gear staat in de prijslijsten voor bedragen die variren van ruim 52.000 tot iets boven de 70.000 gulden. Henri Stolwijk De Alhambra, de nieuwe ruimtewagen van Seat, was een van de verrassingen tij- den$ de internationale auto- tentoonstelling in Genve. De auto zal in januari 1996 op de markt komen. Met het model geeft Seat antwoord op de naar verwachting sterk stij- gende vraag naar Multi Pur pose Vehicles (MPV), die wij in Nederland als ruimtewa gens aanduiden. De Alhambra is op dezelfde leest geschoeid als de Volkswagen Sha- ran en de Ford Galaxy. Dat is geen toeval. Per slot van rekening maakt Seat deel uit van de Volkswagen- groep. Het is dan ook niet meer dan logisch dat de van origine Spaanse fabrikant onder eigen noemer een ruimtewagen zal pre- senteren, vindt Dick de Rooy van Pon Car, de Nederlandse Seat-im- porteur. De Alhambra komt uit de fabriek in Portugal, die Ford en Volkswa gen samen hebben opgezet. De Seat-variant zal in eerste instantie met twee motoren leverbaar zijn: een 2,0 liter viercilinder benzine versie van Ford-makelij en een 1,9 direct ingespoten diesel uit de stal van Volkswagen. De ruimtewa gens van Ford en Volkswagen zul len ook met een zescilinder 2,8 li ter op de markt komen. Overigens heeft de Seat Alhambra toch een eigen gezicht door slimme stilisti- sche ingrepen. Vooral de achter- lichten, naar het voorbeeld van de Seat Cordoba, zorgen voor de fa- milieband. De opmars van de open auto is niet te stuiten. De autotentoonstelling in Geneve maakt dat haarfijn dui- delijk. De beste graadmeter vormen de twee wereldprimeurs: de MGF die officieel in Zwitser- land is onthuld en de barchetta van Fiat, waarmee we eerder al hebben kunnen rijden. Zelfs een exclusief merk als Bentley, de sportieveling uit de stal van Rolls-Royce, trok het doek van een nieuwe open au to: de Azure, een auto op basis van de Continental R. Rover is de producent van de MGF. Een 70 jaar lange legende van open auto's leeft voort met de nieuwe open tweezitter. De auto is technisch bijzonder, zo blijkt uit de gegevens die in Geneve bekend zijn gemaakt. De motor is in het midden van de wagen geplaatst. Dat levert een perfecte verdeling van het gewicht op, wat de weglig- ging ten goede komt. Het is een 1,8 liter viercilinder, die een maximum vermogen van 88 kW/120 pk le vert. De krachtigere variant, met variabele klepbediening levert 107 kW/145 pk. Open auto's passen in de geest van deze tijd. Niet alleen zuinige en praktische auto's staan bij de fabri kanten in het middelpunt van de belangstelling. Windtunnelontwer- pen hebben niet meer het alleen- recht. Er is weer aandacht voor aparte vormen en eigenzinnighe- den. De Toyota FunCruiser, die al ruim een jaar te koop is, past in die sfeer. In Geneve presenteerde de Japanner een vijfdeurs versie. die al even frivool oogt als de drie- deurs. De auto heeft evenwel in de ze vormgeving meer praktische mogelijkheden. Hij is 41 centime ter langer dan de driedeurs Fun- Cruiser, wat zich vertaalt in veel meer plaats voor bagage. Het Koreaanse merk Daewoo pak- te uit met een fraai toekomstmodel, de Bucrane, De auto is ontwikkeld op basis van het onderstel van de Honda Accord. De vormgeving is van de hand van het Italiaanse Ital- design. De studie geeft aan dat het in ons land nog jonge merk Dae woo heel wat van plan is in de toe- komst. Geneve is uiteraard ook het plat form voor supersnelle auto's. De onthulling van de peperdure Ferra ri F130 past in dit straatje. De twaalfcilinder motor levert een vermogen van tegen de 500 pk. Tegen dat licht tekent zich zelfs de in Zwitserland gepresenteerde Por sche 911 Turbo met 300 kW/408 pk nog schril af. Volkswagen draagt de popmuziek een warm hart toe. Na sponsoring van Genesis en Pink Floyd zijn nu de Rolling Stones aan de beurt. Daarom brengt het Duitse merk in april de Rolling Stones Collection uit voor de Golf, Golf Variant en Golf Cabriolet. Voor alle drie de actiemodellen zijn een speciale Rolling Stones aanduiding, een schakelpookknop en -manchet in leder uitgevoerd met 'voodoo' en- bleem en radiovoorbereiding (4 luidsprekers en ontstoring) aanwe- zig. Het pakket extra's voor de Golf (fl. 795,-) en Golf Variant fl. 1.495,-) bevat onder meer halo- geen koplampen met extra verstra- lers achter een glas, bumpers ge- deeltelijk en buitenspiegels hele- maal in de kleur van de carrosserie gespoten en zwarte binnenbekle- ding met GL-stoelen. De cabriolet heeft in het pakket ter waarde van fl. 1.995,- onder andere een grille in de kleur van de carrosserie, zwarte binnenbekleding met sport- stoelen en een zwarte kunststof kap. Toen Volkswagen de nieuwe Polo introduceerde, sprak menigeen van kannibalisme. De Polo zou vooral klanten uit de Golf lokken. De hui- dige Polo heeft exact dezelfde bin- nenmaten als de eerste Golf ooit had. Aan de buitenkant is hij ook niet zo veel kleiner dan de huidige Golf. Het grootste onderscheid met zijn grotere broer is vooralsnog het motorenaanbod. De Polo is lever baar met een 1.0, 1.3 en 1.6 liter benzinemotoren. Binnenkort wordt daar nog een 1.9 liter diesel- motor, waarschijnlijk met turbo, aan toegevoegd. Wij reden met de eenvoudigste versie, uitgerust met de lichtste motor. Een combinatie ter waarde van 23.895 gulden. De nieuwe Volkswagen Polo is sportief en leuk om te zien. Type: Volkswagen Polo 1.0 76 Nm bij 3000 toeren Prestaties: 0-100 km/uur: 21,4 sec. Motor: 1,0 liter viercilinder Topsnelheid: 145 km/uur 45 pk/33 kW bij 5200 toeren Gem. Verbruik: i op 12 De gloednieuwe Polo 1.0 die voor ons klaarstaat is paars-blauw en oogt jeugdig en een tikkeltje spor tief. Dit laatste komt vooral door- dat de bumpers in dezelfde kleur gespoten zijn als de carrosserie. Direct na het instappen schudt de Polo je de hand, hij wil duidelijk vriendjes worden. De kleine Volkswagen heeft en doet alles om het zijn inzittenden naar de zin te maken. Alle instrumenten en be- dieningsorganen zitten op de meest logische plaats. Een draai aan de sleutel brengt de 1.0 liter motor tot leven. Hij presteert rustig en de versnellingsbak met vijf verzetten laat zich licht bedienen. De Polo is compleet uitgerust en heeft de meeste wenselijke of ver- standige opties al van de fabriek af meegekregen. Zo op het eerste ge zicht 'ontbreken' alleen de airbags. Na een paar dagen dient zich nog een optie aan die eigenlijk wel heel erg wenselijk zou zijn, namelijk stuurbekrachtiging. Vooral in de stad en bij parkeersnelheden gaat het zware sturen een beetje tegen- staan. Als je dan bedenkt dat de Polo zich qua uitrusting, motorver- mogen en afmetingen vooral leent voor stadsverkeer is dat jammer, maar gelukkig niet onoplosbaar. Voor 1.395 gulden rust de fabri kant de Polo met zo'n stuurhulp uit. Dan krijgt de Volkswagen meteen een paar andere velgen met bredere banden. Het voorgaande zou de indruk kunnen wekken dat de Polo zich liever niet op snelwegen waagt, het tegendeel is waar. Ook daar weert de Volkswagen zich kranig. Alleen dient er even rekening te worden gehouden met de niet verbluffende acceleratietijden. Bij het invoegen en vooral bij het inhalen is het goed om te weten dat de Polo 8,2 seconden nodig heeft om zijn snel heid van tachtig op honderd kilo meter per uur te brengen. De Polo rijdt uitstekend. De wegligging is goed en de carrosse rie overzichtelijk. De auto steekt aan alle kanten goed in elkaar en heeft duidelijk een eigen gezicht. De binnenruimte van deze Volks wagen is ruim voldoende. De auto biedt zonder problemen plaats aan vier volwassenen. De bagageruim- te is niet overdreven groot maar ruim genoeg voor een auto van dit kaliber, bovendien is de achter- bank neerklapbaar. Het interieur is netjes afgewerkt en goed toegankelijk dankzij de grote portierdeuren. Uit onderzoeken in Duitsland blijkt dat ook een oudere Toyota nog heel betrouwbaar is. De Duitse keurings-instantie TV onderzocht in 1994 meer dan 4,5 miljoen auto's in vijf categorieen: tot drie, vijf, zeven, negen en elf jaar oud. In vier van de vijf categorieen bezet Toyota de eerste plaats. In de categorie tot drie jaar oud constateer- den de onderzoekers bij slechts 1,9 procent van de onderzochte Ca- rina's enig gebrek en daarmee werd de Carina eerste. In de catego rie tot vijf jaar werd de Carina tweede: achter de Toyota Corolla en vr de Starlet. Bij de 7-jarige auto's waren zelfs de eerste vier plaat- sen voor Toyota: achtereenvolgens de Carina, Starlet, Corolla en Camry. In de categorie 9 jaar werd wederom de Carina eerste. Al leen bij de elfjarigen bezette Toyota pas de vierde en vijfde plaats. De door Fiat Auto Nederland gei'ntroduceerde merkencup blijkt een succes. Bij de eerste rallysprintwedstrijd van dit jaar gingen niet minder dan 24 Fiats Cinquecento Trofeo van start. Ze deden het niet gek in deze wedstrijd, die meetelt voor het Nationaal Nederlands Rallysprintkampioenschap 1995. In bijzonder slecht weer begonnen in totaal 109 equipes aan het 62 kilometer lange parcours. De eerste Trofeo kwam binnen als 32e. Het waren Evan Kersbergen en Orhan Simons uit Delft, die hiermee de eerste plaats in het Trofeo-klassement bezetten. Ze waren 29 se conden sneller dan de Zeeuwse equipe David Hannewijk/Remi Henkemans (vorig jaar Trofeo-kampioen). Derde werden Sandra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn en Suzanne van Iperen uit Haarlem. Wie echt verguld is met zijn auto, kan zijn karretje nu letterlijk laten voorzien van een gouden randje. Duobond International B.V. maakt melding van de nieuwe gold-plating techniek: alle verchroomde on- derdelen, emblemen en logo's van auto's kunnen een laagje 24 ka- raats goud krijgen. Diverse dealers in het land bieden deze Gold-op- tie aan in hun accessoirepakket, omdat ze weten dat heel wat klan ten zoeken naar een mogelijkheid om iets echt bijzonders te bezit- ten. De verguld-techniek wordt overigens gedemonstreerd op de AutoVak, die nog tot en met 18 maart in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. Jasbeschermers willen nog wel eens gauw sneuvelen omdat ze van teer materiaal zijn gemaakt. Een nieuwe sterke van polystyreenplaat vervaardigde vlinder-jasbeschermer moet daar een einde aan ma ken. Hij bestaat uit twee scharnierende vleugelplaten die op elke fiets met een achterspatbord passen. De uitsparing voor een beugel- slot of ringveiligheidsslot is zelf in te stellen. Bij Halfords: fl. 17,95. Ons land heeft de hoogste fietsdichtheid ter wereld. Met elkaar heb ben we in ons land 15 miljoen van die tweewielers. De infrastruc- tuur is er op afgestemd, want nergens ter wereld vind je verhou- dingsgewijs zo ontzettend veel fietsenstallingen. fietspaden, -routes en -wegwijzers. Kortom, op fietsgebied zijn we eigenlijk uniek. Toch maken we v olgens allerlei deskundigen nog onvoldoende ge- bruik van dit vervoermiddel. Berekend is dat 70 procent van de ver- plaatsingen in het stedelijk verkeer korter is dan vijf kilometer. Met name in de stad en binnen het eigen dorp zou de tweewieler een veel belangrijkere rol kunnen spelen dan thans het geval is. De logica daarvan kan ik wel onderschrijven. Juist in de binnenste- den heerst een tekort aan parkeerplaatsen. Als mensen vaker met de fiets gaan, wordt dat tekort vanzelf minder. Bovendien vergroot het de doorstroming van automobilisten voor wie de fiets op dat mo ment geen aanvaardbaar alternatief vormt. Toch mag je je afvragen of de stedelijke infrastructuur wel op de tweewieler is berekend. We hebben dan wel ontzettend veel fietsen stallingen, maar die vind je vaak niet in de binnensteden. Een ander probleem vormen de diefstallen. Jaarlijks worden er in ons land zo'n 1 miljoen fietsen ontvreemd. Ook daarmee bevindt Nederland zich op eenzante hoogte. Een recent onderzoek leert dat dit vaak het gevolg is van onze eigen slordigheid of gemakzucht. Het met een ketting of beugel deugdelijk vastzetten van de fiets blijkt namelijk geen populaire bezigheid te zijn. Dat is het commentaar van de RAI Vereniging naar aanleiding van het onderzoek. Ook op de kwaliteit van de sloten valt blijkens de RAI Vereniging nqg wel wat af te din- gen. Misschien dat die vereniging er om te beginnen bij de eigen le- den op zou kunnen aandringen om dan vanaf de fabriek maar betere sloten te monteren. Aangezien er jaarlijks 1,25 miljoen nieuwe fiet sen worden gekocht zou die maatregel onmiddellijk effect sorteren. Voorkomen is beter dan genezen, dat zullen de leden van de RAI Vereniging toch ook wel weten. Of zouden ze die fietsdiefstallen in hun hart misschien niet zo heel erg vinden? Je zou het haast denken. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 11