BMR Op zuinige toer met Toyota Carina E 1.8i Ford Scorpio 2.0 GHIA: Auto met glimlach Autotest KrachtigeGolf Peugeot 405 Airline Tupperware in Twingo's Opel nummer 1 Lammers rijdt LM 600 Sportieve motorfiets Beste kinderfiets Terugroepacties m Technische gegevens PS Comfort t Kwistig In huis Woensdag 22 maart MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Opel Frontera: robuust in terrein, comfort op asfalt Opel ziet toekomst in het seg ment van de vierwielaange- dreven terreinauto's. Niet al- leen levert het merk de Mon terey maar ook de iets gunsti- ger geprijsde Frontera, die nu flink is verbeterd. Het rauwe uiterlijk is gehandhaafd, want daaraan mankeerde het niet volgens Opel. Vooral aan het onderstel is stevig gedokterd, wat het comfort op het asfalt duidelijk ten goede is geko- men. Het rijgedrag ligt nu zelfs niet eens zover meer af van dat van een middenklas- se personenauto. We hebben de Frontera's onder zware omstandigheden kunnen be- proeven. Het sneeuwde in de eer- ste plaats dat het een lieve lust was en bovendien had Opel in de testroute enkele bemodderde pa- den opgenomen, waarin inmiddels diepe voren waren getrokken. Zo diep zelfs. dat de bodem van de au to geregeld de grond raakte. Het deerde de Opel niet. Hij ploegde zich onverstoorbaar voort. Daar- voor hadden we dan wel de vier- wielaandrijving ingeschakeld. An ders zou de landelijke exercitie snel zijn gestrand. Bovendien had den we de 4WD schakeling ook hard nodig op het asfalt, dat door de sneeuwval tamelijk glad was geworden. Het zijn geen Nederlandse omstan digheden. dat zal duidelijk zijn. De route leidde door de Franse streek Savoie rond Annecy. Het gebied vormt de overgang van de Franse Jura naar de Alpen. Een betere om- geving voor een 4x4 auto kun je nauwelijks bedenken, zeker niet als het sneeuwt. Het eerste deel van het traject leg- gen we af met een luxe Frontera Wagon met leren bekleding. Onder de imposante motorkap zorgt de nieuwe 2,2 liter viercilinder benzi- nemotor met zestien kleppen voor de aandrijving. Dankzij het be- hoorlijke vermogen van 100 kW/ 136 pk heeft die weinig moeite om de auto door de modder te sleuren. Zelfs vanaf een zeer laag toerental pakt de krachtbron nog lekker gre- tig op. Het tweede deel maken we kennis met de nieuwe dieselmotor: een 2,8 liter viercilinder turbo met directe brandstofinspuiting. Dit ga- randeert een kwiek karakter en een fractie lager verbruik dan een ver- sie met indirecte inspuiting. Een kniesoor die daarop natuurlijk let bij deze auto. De diesel levert 83 kW/113 pk. De Frontera doorstond de avon- tuurlijke beproevingen met glans. Toch valt vooral het comfort op het asfalt op, zeker ten opzichte van het vorige model. Opel heeft de auto rondom op gasgedempte schokbrekers gezet. Verder doet de verbeterde ophanging van de ach- teras een duit in het zakje. Opel heeft de bladveren verruild voor schroefveren. De as is nu opgehan- gen volgens het multi-link princi- pe, met reactiestangen in de lengte- richting en overdwars. Ongemerkt zet je er op de snelweg flink de sokken in met deze 4x4, waarbij kruissnelheden van meer dan 120 km/uur geen aanslag bete- C A v #- kenen op lijf en leden. De Frontera rijdt als op rails, zo stabiel is hij. Alleen de besturing is wat vaag in direct, maar dat is niet meer dan normaal bij een auto die ook in het terrein zijn mannetje moet kunnen staan. Van de Opel Frontera zijn er sinds de introductie in 1991 een dikke 100.000 exemplaren aan de man gebracht. Dashboard, carrosserie en onderstel zijn nog altijd afkom- stig van de aan General Motors ge- lieeerde Japanse producent Isuzu. Maar dat merk je niet, want de auto ademt als Opel. ,,Mede doorde op- levende economie verwachten we in de toekomst een aantal van 40.000 verkopen per jaar te kun nen halen. Daarbij is de Duitse markt overigens alleen al goed voor 15.000 Frontera's", aldus Jiirgen Knorz, manager marketing lange termijn planning bij Opel in het Duitse Riisselsheim. De prijslijst van de Frontera begint bij 52.950 gulden voor de drie- deurs Sport met softtop en de al langer gevoerde 2,0 liter motor van 85 kW/115 pk. Wie stevig in de beurs wil tasten komt uit bij de Wagon 2.8TDI GFS voor 75.500 gulden. WIM OTTEN Aan de andere kant van de Noordzee hebben we ons eens van de zuinige kant laten zien, met medewerking van Toyota wel te verstaan. Deze producent heeft immers voor de Carina E, die in Engeland wordt gebouwd, een superzuinige 1,8 liter motor ontwikkeld. Geen loze belofte, zo blijkt, want met de ruim beme- ten middenklasser is even spaar- zaam op een liter benzine te rij- den als met een veel compactere auto. De 'lean burn' motor van Toyota is uitgerust met een speciaal soort katalysator om de stikstofoxyden te elimineren. Toyota past het zogenaamde 'lean burn' principe toe in de 1,8 liter motor. Het is jargon voor een arm brandstofmengsel. Het betekent dat de krachtbron extra veel lucht voor de verbranding aanzuigt en tegelijk genoegen neemt met wat minder brandstof dan de meer con- ventionele motoren. De cijfers illu- streren het: de 'lean burn' motor mengt brandstof met lucht in een verhouding van 1 tot 22, terwijl een verhouding van 1 op 14,5 ge- bruikelijk is. De nieuwe Toyota 1.8i lean burn motor is daarmee tien procent zuiniger. Het emissie- probleem - bij hogere toerentallen komen er door de grote hoeveel- heid lucht teveel stikstofoxyden vrij - is opgelost. In het uitlaatsys- teem zit een speciale katalysator, die deze stof letterlijk elimineert. Tot een snelheid van 150 km/uur kan de Carina E profiteren van de 'lean burn' methodiek. Daarboven schakelt de computer over op een normale verbranding, die minder zuinig is. De Carina E is beslist geen slak met deze motor, ook al is hij zui nig. Hij levert 79 kW/107 pk en dat is een behoorlijk vermogen. Uit- eindelijk telt echter het verbruik en dat is inderdaad gering: bij 90 km/ uur neemt de Carina E genoegen met slechts 4,9 liter/100 km. Bij 120 km/uur loopt dit cijfer op tot 6,5 liter/100 km. In stadsverkeer komt het verbruik uit op 8,1 liter/ 100 km. Toyota verwacht veel van het 'lean burn' principe. Hiermee is immers te beantwoorden aan strengere emissie-eisen, die in de toekomst aan auto's zullen worden gesteld. Wie erin slaagt het brandstofver- bruik per kilometer te verlagen, heeft uiteraard direct al een gerin- gere uitstoot van uitlaatgassen. Zo zijn twee vliegen in een klap ge- vangen. In het donker valt het eigen- lijk pas op: de Ford Scorpio lijkt op een getekende auto in een vrolijke Walt Disney strip. De grille met de chro med rand is net een glimla- chende mond met aan weers- zijden vriendelijk gevormde koplampen. Hoe dan ook, aan een eigen gezicht ont- breekt het de Scorpio niet. Ford heeft zijn topmodel een zeer opvallend uiterlijk gege- ven. Mooi of lelijk? Er is al veel over dit onderwerp geschreven. In elk ge- val hebben wij opmerkelijk ge- noeg vooral mensen ontmoet, die de loftrompet afsteken over het voorkomen 'van de Scorpio. „Eindelijk eens een auto, die niet lijkt op de rest." Voor die onder- scheidende eigenschap zijn net zo- veel argumenten aan te voeren als voor een ingetogen uiterlijk. Men- sen hebben nu eenmaal verschil- lende smaken. De een wenst een teruggetrokken bestaan en dus geen schreeuwerige auto, de ander wil juist laten weten, dat hij er is. Deze laatste categorie zit goed met de Scorpio. De voorkant heeft iets weg van een lachend gezicht. Bij nadere beschouwing heeft de auto best iets chics over zich. Het kwistig gebruik van chromen strips en de platte over de voile wagen- breedte doorgetrokken achterlicht- partij zorgen voor die indruk. Het is goed toeven in de Scorpio. De achterbankpassagiers komen er ze ker niet karig bedeeld vanaf. De grote portieren geven ruim toe- gang en wie eenmaal zit, heeft wei nig moeite om de ene knie over de andere te leggen. Het is nu te be- grijpen, waarom deze Ford veel wordt gezien met chauffeur. De 2,0 liter motor telt in totaal zes tien kleppen. Het klinkt heel hitsig, maar in de praktijk is daarvan niet zo gek veel te merken. De motor presteert gewoon goed en vooral soepel zonder echt vreselijk spor- tief te zijn. De wagen weegt dan ook bijna anderhalve ton. Vol- doende om de 103 kW/140 pk van de motor tot hanteerbare proporties te temmen. Wie een wat wildere versie verlangt, kan misschien be- ter kiezen voor een 2,9 liter zesci- linder krachtbron van meer dan 200 paardekrachten. Vanachter het stuurwiel kijken we uit op een met tamelijk veel knop- jes bezet dashboard. De Scorpio heeft in de GHIA-uitrusting dan ook heel wat in huis. We noemen een aantal opvallende zaken, zoals cruise control, de boordcomputer, een elektrisch te verwarmen voor- ruit en airconditioning. Ook de strips in wortelnotehouten motief horen bij de GHIA. Daarnaast zijn zaken als centrale portiervergren- deling en elektrisch te bedienen zijruiten aan boord. De hoorn des overvloeds voert de boventoon. evenals de veiligheid. Ford heeft de auto standaard onder meer uitgerust met een airbag en met abs op de remmen. De auto is als extra uitgerust met een automatische versnellingsbak met vier trappen. Hij kent drie rij- programmaV economy, sport en winter. Na het starten schakelt de automaat altijd op de stand -eco nomy-, die comfort paart aan een zo laag mogelijk brandstofver- bruik. Hoewel de Scorpio door zijn formaat en gewicht natuurlijk nooit een trendsetter zal zijn op dit terrein, de motor manifesteert zich niet als een slokop. Ten opzichte van het vorige model van de Scorpio is het geluid in de auto enigszins gereduceerd. Bij kruissnelheden van pakweg 120 km/uur, harder mag toch niet, be- vindt het rumoer zich op een heel laag en dus aangenaam niveau. Al leen als de motor erg veel toeren maakt, laat hij zich enigszins gel- den maar nimmer op een ondraag- lijk niveau. Wie de topper van Ford wil rijden, moet minimaal 52.990 gulden ncertellen. Daarbij komen dan nog de rijklaarmaakkosten en de ver- wijderingsbijdrage van 250 gul den. De 2,0 liter GHIA met auto maat komt op 67.490 gulden. Weelde heeft zo zijn prijs. Voor 4.500 gulden staat echter de GHIA met handgeschakelde vijfbak voor de deur. Yes! Motor: 1.998 cm' Vermogen: 103 kW/140 pk. Acceleratie: 12,9 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 195 km/uur. Gem. verbruik: 10 ltr/100 km. Gewicht: 1.467 kilo. De lage brede achterlichtpartij geeft de achterkant van de Scorpio een voornaam voorkomen. Hartmann Motorsport kan de VW Golf, type III, spierballen geven. Het vermogen van de 1,8 liter motor groeit bijvoorbeeld door een speciale tuning van 90 naar 150 pk. Dat doet Hartmann Motorsport door het bewerken van de cilinderkop, toepassing van een HM nok- kenas en onder meer door een nieuwe elektronisch geregelde ont- steking en brandstofinspuiting. Tevens komen er twee katalysatoren in het uitlaatsysteem om aan de emissie-eisen te voldoen. De maxi- mumsnelheid gaat onthoog naar 220 km/uur. Er zijn ook andere tuningsets verkrijgbaar. Informatie is verkrijgbaar via Autobedrijf Jaap Bastinck in Rotterdam, tel. 010-4186988. De naderende zomer is voor Peugeot aanleiding om de 405 uit te rusten met een elektrisch bedienbaarglazen schuif-/kanteldak (in de GFX-versie) en airconditioning met temperatuur-regelaar (in de GRX-versie). De GFX wordt bovendien nu standaard geleverd met parelmoerlak of vernis metaallak. De naam van deze zomerse Peu- geots is Airline. De extra uitrusting van de GFX vertegenwoordigt een waarde van 2.650 gulden, terwijl er slechts 160 gulden voor hoeft te worden neergeteld. De airco in de GRX kost normaal gesproken 4.890 gul den. Hiervoor betaalt de klant 1.330 gulden. De 405 Airline is te koop met drie benzine- en twee dieselmotoren in sedan- en in break- uitvoering. De grootste Tupperware party in Nederland. Zo zag leasemaat- schappij Overlease in Utrecht de aflevering van 151 Renaults aan Tupperware Nederland. Al ruim twintig jaar heeft Overlease aan Tupperware een trouwe klant. Ieder twee jaar bestelt het bedrijf nieuwe auto's voor de unit-managers, die per jaar heel wat kilome ters afleggen. Tupperware in Foenen aan de Vecht verkoopt zijn al- om bekende produkten via 'party's' die bij de mensen thuis worden gehouden. Om precies te zijn 151 unit-managers kregen op zaterdag 4 maart de sleuteltjes van hun nieuwe Renault. Opel heeft in 1994 een nettowinst gemaakt van 858 miljoen dollar, een stijging van 43 procent. Daarmee is Opel voor de vijt'de achter- eenvolgende maal de meest winstgevende autofabrikant van Euro- pa. In West-Europa was Opel (met het identieke zustermerk Vaux- hall in Engeland) voor het derde jaar achtereen het meest verkochte merk. In totaal werden in 1994 1,5 miljoen nieuwe Opels en Vaux- lialls verkocht. Dit betekent een stijging van 4,8 procent. De goede resultaten zijn in belangrijke mate te danken aan de nieuwste mo- dellen Omega en Corsa. Voor het komende jaar is Opel eveneens optimistisch over de verkoopresultaten. doordat de vraag naar de Tigra nu al de produktiecapaciteit overtreft. Jan Fammers rijdt dit jaar voor het team van Marcos de 24-uurs race van Fe Mans. De Nederlander, die al verschillende keren aan deze race deelnam en hem zelfs een keer won, rijdt in een nieuwe EM 600. In oktober vorig jaar testte hij voor het eerst een Marcos, de FM500. Dat Marcos serieus een gooi wil doen naar de overwinning in de 24-uurs race van Fe Mans blijkt uit het aantrekken van nog een aantal andere zeer ervaren rijders die het parcours ter plaatse kennen als hun broekzak. Jan Fammers' mede-rijders zijn Chris Hodgetts. die al langer voor Marcos rijdt, en Andy Wallace, met wie Fammers al eerder samen 'Fe Mans' reed. Een sportieve motorfiets voor de fijnproever. dat is de Suzuki GS 500 Challenge. De machine, die in een gelimiteerd aantal op de markt komt doet qua aanblik nauwelijks onder voor een krachtige superbike. De Suzuki heeft een bijzonder laag gewicht 169 kilo), wat vooral voordeel oplevert bij snel bochtenwerk. Dankzij de zes versnellingen kan altijd in een gunstig toerental worden gereden voor maximale trekkracht. De motorfiets is smal door het compacte tweecilinder motorblok. Hij heeft een volledige kuip met geinte- greerde dubbele koplamp. De motor wordt geleverd met twee jaar garantie en een gratis reisverzekering van een jaar. De Suzuki GS 500 Challenge kost 11.499 gulden. De Sparta 300 Ponystar is gekozen tot beste kinderfiets van het jaar 1995. De ANWB heeft voor de tweede maal deze verkiezing. de Kinderkeus. georganiseerd. Welke fiets deze prijs krijgt wordt be- paald door een deskundige vakjury onder leiding van de ANWB en door kinderen, die tenslotte echt deskundig zijn op dit gebied. De Ponystar won voornamelijk door zijn zorgvuldige afwerking en uit- voering en door zijn prima remsysteem met kindvriendelijke hand- grepen. Ook de verlichting, meestal een ondergeschoven kindje op de kinderfiets, werd in orde bevonden. De bedrading is netjes weg- gewerkt en een speciale beschermbeugel maakt het achterlicht min der kwetsbaar. Het gebeurt vandaag de dag nog al eens dat autofabrikanten hun produkten terugroepen naar de garage. Dat is dan om relatief kleine probiemen te verhelpen. Recente voorbeelden daarvan zijn Opel en Volkswagen. De eerste moest wat voorzieningen treffen aan een se- rie Astra's, de tweede aan een serie Golfs en Jetta's. Aangezien bei- de fabrikanten met deze modellen zeer succesvol zijn. betrof het meteen miljoenen auto's. Dat trekt natuurlijk de aandacht. Hetgeen op zichzelf terecht is, want autofabrikanten horen kwalitatief goede produkten te verkopen. De vraag of dit ooit voorkomen zal kunnen worden is moeilijkerte beantwoorden. De ontwikkeling van een au to is een ingewikkeld proces, waarin nu eenmaal wel eens wat font kan gaan. Bedenk alleen maar eens aan welke eisen een auto moet voldoen. De metteer in het uiterste noorden van Noorwegen wil dat zijn voertuig ook tijdens een koude winterochtend net zo vlug start als degene die in de laars van Italie na een bloedhete dag instapt. We vinden dit allemaal logisch, maar het stelt wel hoge eisen aan de bouwers. Auto's zijn samengesteld uit vele duizenden onderdelen. Voordat een nieuw model op de markt komt, worden prototypen blootge- steld aan ingewikkelde en zware testen. Daarbij moet blijken of alle onderdelen onder alle omstandigheden blijven functioneren. Maar de praktijk is natuurlijk iets anders, dat is de ultieme test. Fabrikan ten erkennen dat: gedurende de levenscyclus van een auto worden continue verbeteringen doorgevoerd. Gekscherend wordt wel eens gezegd, dat de laatste auto die van een bepaald model van de band loopt, de meest volmaakte is. Soms leert de praktijk, dat het beter is een bepaald onderdeel in de totale serie te vervangen of te verbeteren. In dat geval leidt dat tot een terugroepactie, of recall zoals het vakjargon luidt. Als het je treft is dat vervelend. Maar het geeft toch ook best wel een veilig gevoel dat fabrikanten constant werken aan verbeteringen. En dat gevoel overheerst toch bij dit soort zaken. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17