Literair ontbijten met Joost Zwagerman k H Live 1 1 Zwagerman: 'De aanslag op Rob Scholte staat los van mijn boek' Woensdag 29 maart Kleppermiddag Woensdag 29 maart KJ-Night met Arno Bremer Woensdag 5 april Pinokkio middag Rondje Rotterdam Karaoke Party met 2500 Songs HI Woensdag bij Correct Donderdag 13 april bij Correct Vrijdag zaterdag bij Correct Lf/L. ROTTERDAM Het was voor sommige aanwezigen misschien wel even slikken afgelopen zondag in het Bi- bliotheektheater. Dachten ze gezellig te kunnen ontbijten met Leon de Winter en al zijn geheimen ontfutseld te zien door Maarten 't Hart; blijkt De Winter net zoals niet schrijvende stervelingen ge- woon geveld te kunnen zijn door de griep. Gelukkig was Joost Zwagerman bereid de honeurs waar te nemen en zich naar Rotterdam te bege- ven. 't Hart vertelde hoe hij op het allerlaatste moment moest omschakelen met zijn vragen naar de 'nieuwe' au- teur. Zwagerman: „Ja, anders krijg je vragen in de trant van 'Wat is er nou tussen jou en Theo van Gogh?!' Ik ben trouwens blij dat u niet in rij- en van drie naar buiten bent gestroomd, nu ik hier zit", sprak hij de Rotterdammers sportief toe, die net de cham pagne en zalm achter hun kiezen hadden. De Buitenvrouw Eeuwigheid Rob Scholte Anti-comite at dit kind st van zijn ntie kan is 21 zo groot Is de kans wordt gastouder f donateur BRASSERIE Het Correct Studio Cafe is een 'mengtafel' van mogelijk- heden: feesten, uitgebreide diners of gewoon een drankje aan de bar. Ondertussen leggen wij elk optreden professioneel vast op video- of audiotape of verzorgen wij uw feest, presentatie of receptie achter de schermen en u kan samen met uw gasten genieten. ii Breng vanmiddag je vriendjes en vriendinnetjes mee en wanneer jullie je instrumentje meenemen, spelen jullie samen met Hans Somers en RTL-4 Clown in het grote Klepperorkest. Ook zal Clown Berry speciale goocheltrucs aan jullie laten zien. En voor de jarige hebben wij een speciale verrassing. Aanvang show 14.30, toegang 7.50 p.p. Maak voor vanmiddag een mooi paasei/paasversiering en maak kans op een leuke prijs. Reserveren: 010-4.618.690. Eerstvolgende Kleppershow 26 april In samenwerking met Pioneer zoekt Correct vanavond naar nieuw K.J.-talent. Kom kijken en zingen en kijk wie volgens jou de beste Karaoke Jockey van de avond is. Aanvang 20.00 uur. Wil je Pinokkio in levende lijve ontmoeten, kom dan vanmiddag naar het Correct Studio Cafe. Ook organiseren wij een kleurplaten wedstrijd waarvan we aan het einde van de middag een winnaar bekend maken. Voor degene met de langste Pinokkio neus, hebben wij een leuke verrassing klaar liggen. Verder wordt er vanmiddag veel gezongen en gedanst, wij maken er een gezellige middag van. De middag begint om 14.00 uur. Voor reserveringen kunt u contact opnemen met Danielle Uljee 010 - 4.618.618 Het Correct Studio Cafe nodigt u uit voor het tweede 'Rondje Rotterdam'. Gezellige muziek van verschillend genre, van het Nederlandse levenslied, Country Western tot Evergreens. U kunt o.a. optredens verwachten van Hanny van Golden, John Greenfield, Coby van Heemskerk, Ron Pressin, De Rotterdammertjes en Ronald Nab (bekend van Kaat Mossel), presentatie Hans Somers. Vanavond hebben we een speciaal 3-gangen menu voor 29.50 samengesteld. Aanvang diner vanaf 18.00 uur, de avond begint rond de klok van 20.00 uur en de toegang is gratis. Voor meer informatie en/of reserveringen 010-4.618.690. Noteer alvast in uw agenda. Donderdag 20 april Tropische avond. Samen met collega's of vrienden eerst een hapje eten en dan gezellig meezingen met een van de 2500 Karaoke Songs. Voor grotere groepen hebben wij speciale menu- suggesties, dagschotel vanaf /15,00. Correct Studio Cafe, Hoek Bergweg/ Benthuizerstraat 1eerste etage, Rotterdam, Telefoonnummer: 010-4.618.690 WOENSDAG 22 MAART 1995 TOTAALj* TX0.02 Met een wel zeer bijzondere vraag startte 't Hart de podiumdiseussie. De achternaam van Zwagerman, beginnend met een Z, betekent dat hij als kind altijd als laatste de cij- fers hoorde. Nu staat hij achteraan op de planken in de boekenkast of in het kastje aan de zijkant. Hoe beleeft hij dat nou? Niet zo'n pro- bleem, meende de ondervraagde. „Een kleine troost voor mij is dat ik dicht bij Jan Wolkers sta, een auteur die ik zeer bewonder. Als scholier vond ik het niet zo erg om als laatste mijn cijfer te horen. Veel vervelender was het om afgere- kend te worden op lenigheid bij het sporten tijdens de gymnastiekles." De oplossing die Van 't Hart als docent koos door de cijfers van leerlingen in omgekeerde volgorde van hun namen volgens het alfabet op te noemen, vond de auteur van 'De Buitenvrouw' geen goede. „Je geeft zo een kunstmatige indeling ..waar ze zich tegen verzetten." Hoe komt het toch dat Zwagerman in 'De Buitenvrouw' zo goed de op als ik; alleen de familie Kreupel Co komt erop voor." Op de vraag van 't Hart of hij geen spijt heeft dat hij destijds 'Gim mick' gepubliceerd heeft. een boek over de Amsterdamse kunstenaars- wereld die innige contacten met de maffia onderhoudt en waarvan be weerd wordt dat de hoofdpersoon gebaseerd is op Rob Scholte, ant- woordde Zwagerman resoluut nee. De aanslag op deze kunstenaar staat daar volgens hem helemaal los van. „Slechts een zin van Scholte heb ik opgenomen: 'Karel Appel heeft een papierfabriek'. Voor de rest komt hij helemaal niet in het boek voor. Daar was hij wel een beetje verontwaardigd over, heeft er lang over gedaan om het te geloven!" Scholte heeft zelf in- middels een boekje opengedaan over potentiele verdachten van de gruwelijke aanslag. Zwagerman: „Vergeleken met zijn verhalen over de kunstwereld, is 'Gimmick' een paradijs vol lieflijkheid." Joost Zwagerman tijdens het Literaire Ontbijt. onderwijswereld kan beschrijven? Niet zo verwonderlijk als je be- denkt dat hij zijn vader, moeder en allerlei andere familieleden daarin werken. „A1 die verhalen hoor je dus op familiebijeenkomsten. Heel belangrijk is dat ik vaak op scholen kom. Onlangs ben ik nog op een hele leuke Rotterdamse school ge- weest, het Emmauscollege. Maar ik kom ook weleens ergens waar de leraren zich verontschuldigen voor hun leerlingen. Al die praat- jes heb ik in mijn oren geknoopt en gebruikt." Hij werd er nog door 't Hart aan herinnerd dat hij zelf de Pedagogische Academie heeft ge daan. Zwagerman beaamde dit. „Dat klopt, maar ik kwam er na drie maanden al achter dat het on- derwijs niets voor mij was. Ik kon kiezen tussen twee kwaden: de op- leiding afmaken of in militaire dienst." De true om als links-militante jon- gere de strijdkrachten te mijden mislukte. ..Defensie was toen net aan het democratiseren." Bij her- keuring kwam hij terecht bij een groep Twentse jongens die wel heel graag wilden dienen maar wa- ren afgewezen. Die vroegen om een herkeuring om alsnog goedge- keurd te worden! Uiteindelijk is het Zwagerman toch gelukt om buiten de wapenen te blijven. 't Hart: „Je had er natuurlijk een boek over kunnen schrijven." Na 'Gimmick' en 'Vals Licht', die gaan over het grootstedelijke mi lieu, wilde hij weleens een andere scene beschrijven. „Ik bezing in 'De Buitenvrouw' mijn eigen ach- tergrond. Natuurlijk had ik mijn geboorteplaats Alkmaar kunnen nemen, maar ik heb gekozen voor Hoorn. een plaats waar ik als kind vaak met mijn ouders naar toe ging." Het verbaast hem nog steeds dat onze multiculturele sa- menleving zo weinig terugkomt in de Nederlandse literatuur. „Na acht jaar wonen in Amsterdam, heb ik het 'schuren van de cultu- ren' gezien. Ik ben de eerste witte Nederlandse schrijver die daarover heeft geschreven. Als Nederland overspoeld wordt met lava zoals destijds Pompei' en je doet hier over twee eeuwen opgravingen, zou je op grond van de boeken niet opmaken da.t er hier Turkse en Ma- rokkaanse mensen woonden." „Je weet toch dat de literatuur 20 jaar achterloopt op de realiteit?", po- neerde 't Hart. „Je schrijft hier over je jeugd, je verleden. maar niet over het nu." Zwagerman pareerde dat het feit dat in De Buitenvrouw' een pro- minente rol is weggelegd voor een Surinaamse vrouw, een onderwij- zeres, nog niet wil zeggen dat je je alleen bezighoudt met de tijdgeest. „Maar ik wil mijn neus niet opha- len voor het actuele Nederland." Veel meer dan de tijdgeest, was volgens 't Hart de liefde tussen man en vrouw het hoofdthema van Zwagermans boeken. „Met name de ongelukkige, misschien wel ob- sessionele liefde. Het wordt wel steeds idyllischer, bij de meeste schrijvers begint het al met des- tructie. Bij jou heb je een soort 'glazen-stulp-gevoel', dat wordt gecorrumpeerd door de grote boze buitenwereld." Zwagerman merkte op dat Theo, hoofdpersoon in 'De Buiten vrouw', niet alleen tevreden is met zijn minnares, maar eveneens een heel gelukkig huwelijk heeft. On- der grote hilariteit werden zijn vol- gende woorden begroet. „Het schijnt zo te zijn dat een vrouw al leen overspel pleegt als ze niet ge lukkig is. Een man kan heel tevre den zijn in z'n relatie en toch vro- lijk fluitend naar z'n vriendin gaan." Dat hij niet op de longlist staat, heeft hem slechts een paar uur ver- drietig gemaakt. „DaV staat slechts de halve ziekenboeg van Nederland op. Schrijvers als F.Th. van der Heijden staan er evenmin Beide auteurs waren het met elkaar eens dat je niet realistisch mag schrijven. Zwagerman vond het vervelend dat het nabije Nederland met zoveel dedain wordt bekeken. „Het zij zo! Wat mij wel stoort is, dat andere romans een gooi naar de eeuwigheid doen. Juist die, waarin het leven van alledag wordt gepor- tretteerd blijken later veel beter daarvoor in aanmerking te komen. 'Het Jaar van de Kreeft' van Hugo Claus bijvoorbeeld waarin de jaren '70 met het open huwelijk en de drugs zo goed worden weergege- ven." „Ik schrijf natuurlijk ook echt rea listisch", reageerde't Hart. „Maar je weet dat je daarmee in de Neder landse literatuur heel snel als een 'verteller' wordt gezien." Zwagerman onthulde dat hij mis schien nog eens een novelle over het fenomeen televisie schrijft. „Televisie is een soort verledens- fabriekje voor mij." 't Hart waar- schuwde hem nooit tijdens dit soort gelegenheden te zeggen wat je wilt schrijven. „Want dan kom je buiten en denk je: 'ik heb het al verteld!"' Over schuld schrijft Zwagerman niet. Dat komt door z'n opvoeding, dacht hij. Hij hoef- de niet mee naar de kerk en als hij ging zat daar naast de pastoor een gitaar spelende knaap. „Je had een soort schijnprogressiviteit zonder schuldgevoelens met die gitaarspe- ler die zong van 'Jezus is een fijne vent'." „Dat laatste hebben ze mij ook geleerd",concludeerde't Hart droogjes. „Hoe zit het nou precies met dat Anti-Joost Zwagerman comite?", informeerde 't Hart. Zwagerman was er kort en bondig over. „Ik voelde mij zeer vereerd dat iemand zo'n genootschap oprichtte voor mij. Het zit zo. Paul Steenhuis is de beste vriend van Wim van Zonde- ren. De laatste behartigt de zaken van Rob Scholte. Rob was erg boos op mij naar aanleiding van het boek 'Gimmick'. Die zei dus dat er wat moest gebeuren. Maar dat comite is al na twee maanden opgeheven." Om ook een Maasstedelijk tintje aan het ontbijt te geven, kregen de aanwezigen als literair toetje het boek 'Winter '44-'45' geschreven door P.A. Donker uitgereikt. Een cadeau van de gelijknamige Rot terdamse uitgeverij. Monique Snoeij Je zal maar in Sarajevo wonen. Waar sluipschutters hopen dat je buiten gaat spelen. Of in Belfast. In een vete tussen katholieken en protestanten. Of dichterbij, in Roubaix. Met 'n vader die nooit werk heeft. Nou, dan wil je als kind best even op vakantie naar Nederland. Europa Kinderhulp zorgt ervoor. Met uw steun. Wordt gastouder of donateur. Giro 9662. Tel: 01869 - 1881. II h V ♦a i rL_ L 1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 23