STUURBEKRACHTIGING STANDAARD OP DE TOYOTA STARLET. DE STARLET. HEEL TOYOTA. Zuinigheid door technische vlijt NOORDMOLENSTRAAT17 - 3111 PD SCHIEDAM - TELEFOON 426.62.33 Nu minimaal f2.000,- smeergeld bjj aankoop van een Mazda 626 Sedan/Hatchback 2.0i (model '94) Meest betrouwbaar Technische gegevens: Investering verdient zich terug Technische gegevens: De Mazda 323 Hatchback heeft een gedurfd uiterlijk. Karakter Groter Prijzen Hij oogt wat gewoner, de Mazda 323 Sedan. We zijn tot heel veel bereid. Zelfs tot't omkopen van onze klanten. Zo geven we u bijvoorbeeld minstens f 2.000,- smeergeld bij aankoop van 'n Mazda 626 Sedan/Hatchback 2.0 i (model '94). En leuke onderhandse bedragen kunt u ook verwachten bij aankoop van diverse andere '94-modellen 323 of 626. Varierend van f 500,- tot f 2.000,-. Wat een actie, zeg dat wel! U moet knap sterk in uw schoenen staan om zo'n aanbod af te slaan. Dus kom snel bij ons langs en verbaas u over ons aanbod. Acht u zich te netjes voor dergelijke praktijken, dan heeft u nog keus uit 2 actiemodellen: de 626 Cronos en Capella. Zonder smeergeld, maar scherp geprijsd en over laden met extra's. Maar haast u, want voor al deze modellen geldt: op is op. En dan zijn we weer onkreukbaar als vanouds. De 626 Sedan is leverbaar vanaf f 35.995,- en de 626 Hatchback vanaf f 37.595,-. Elke Mazda wordt geleverd met drie jaar Mazda Euro Service, drie jaar algemene garantie tot max. 100.000 km, drie jaar lakgarantie en zes jaar carrosseriegarantie. Deze actie geldt zolang de voorraad strekt. Leasecontracten zijn uitgezonderd. Prijzen incl. BTW en BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. AMAZING MAZDA DEALER mazoa Even inparkeren. Even tussen de paaltjes door. Even wat haarspeldbochtjes. Kinderspel. De Toyota Starlet reed al heerlijk, nu rijdt hij nog lekkerder. Want de XLi, de GTSi en de GXi zijn tegenwoordig standaard voorzien van gratis stuurbekrachtiging. Voor hetzelfde geld - vanaf 25.395,- - rijdt u dus extra comfortabel. Elke Starlet is bovendien perfect afgewerkt en compleet uitgerust. U krijgt bovendien 3 jaar Totaalgarantie op uw nieuwe Starlet. Dat betekent: 3 jaar garantie van bumper tot bumper, tot 100.000 km. Plus 6 voile jaren garantie op roesten van binnenuit. Plus 3 jaar Toyota EuroCare: de gratis service- en hulpdienst waarop u in 33 landen 24 uur per dag kunt rekenen. Als u dan ook nog weet dat we graag wat meer doen als het gaat om inruil en financie ring is de keus voor een nieuwe Toyota Starlet toch kin- derlijk eenvoudig? Wij verheugen ons op uw bezoek. Vestiging Schiedam/Vlaardingen Loan van Bol'es 2 Tel. 010-470 38 00 Vestiging Rotterdam Aristotelisstraat 22 Tel. 010-432 35 55 Uw vriendelijke Toyota dealer voor Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen Autobedrijf Polderman, Heel Toyota! S3MMI Wij reden met de Carina E in Wales 21,02 kilometer met een liter benzine. Ventilator De Lean-burn motor is een slim stukje Toyota techniek. Het gebeurde in 1978: iets meer dan twee jaar nadat de allereerste Mazda 323 werd gemaakt, rolt al het miljoenste produktie-exem- plaar van de band. In Japan werd deze Mazda eerder al Auto van het Jaar, terwijl ook in de Ver- enigde Staten en Europa de 323 snel aan populariteit wint. Het is een verrassend handzame auto, met een kwaliteitsniveau waar menig concurrent een puntje aan kan zuigen. Uit de pechstatistie- ken van de Duitse wegenwacht (ADAC) is gebleken dat de Mad- za 323 de meest betrouwbare middenklasser is. Aardig is dat Mazda naast perso- nenauto's ook sportieve coupes als de MX-3, MX-6 en RX7 maakt. De roadster MX-5 is wer- kelijk wereldberoemd. Maar weinig andere fabrikanten hebben zo'n gevarieerd model- programma. Mazda 323 drieling De Mazda 323 Hatchback heeft een krachtig, een tikkeltje spor- tief en ook wel gedurfd uiterlijk. Gretig nemen we plaats achter het stuur en draaien aan de con- tactsleutel. Niets, er gebeurt niets, wat we ook proberen. Bijna willen we heel veel, hele lelijke woorden tegen de auto te zeggen, maar ontdekken bijtijds dat het aan ons ligt. Mazda heeft zijn testauto uitgerust met een start- onderbreker. Pas wanneer op het zendertje in de sleutelhanger wordt gedrukt, schakelt dit bevei- ligingssysteem zich uit. Het is zo- doende bijna onmogelijk de auto te stelen. Of hij moet worden ge- sleept... Wanneer we dan op weg zijn. kij- ken we eens goed om ons heen. Op het eerste gezicht ziet de hoofdruimte achterin er niet groot uit. Achteraf valt dit wel mee. Voorin zitten we prinsheer- lijk. Het dashboard, met toe- renteller, ziet er aantrekkelijk uit. Niet een vlak en grauw geheel is het, maar het bestaat uit meerdere segmenten. Er ontbreekt niets en we kunnen alle knoppen bijna blindelings vinden. Voorin onze testauto zit de 1.5i motor. We konden ook kiezen uit een 1.3i en 1.8i, maar deze zit mooi in het midden. Het vermo- gen bedraagt 66 kW/90 pk. Wat het motorkarakter betreft, is deze Mazda een beetje twee auto's in een. Tot pakweg 4.000 toeren per minuut rijdt de 323 kalmpjes voort. Maakt de motor meer toe ren dan wordt het beest in de Mazda wakker en flitst hij er in- eens vandoor. De voorwielen verliezen op het natte wegdek hun grip en spinnen heftig. De motor wil ook laten horen dat hij er is en maakt een fel blerend ge- luid. Ineens komt de andere aard van de 323 Hatchback naar bo- ven en reageert hij als een soort sportauto. Gezien zijn uiterlijk mag dat best wel. Zijn verbruik van zo'n 7,2 liter op honderd ki lometer is daarbij heel netjes. Mazda heeft veel werk gemaakt van de buitenkant en het resultaat mag er zijn: zo vind je er geen tweede (of het moet ook een 323 driedeurs hatchback zijn). Opval- lend is de achterklep met de twee ruiten. Aan de onderkant van de klep zit een verticale ruit, zodat je vlak achter de auto kunt kijken. Bij het inparkeren is dat natuur- lijk heel handig. Het staat ook wel fraai, vinden we. Het dak loopt nogal bol, terwijl de achter- ste zijruit een nadrukkelijke punt- vorm heeft. Van de zijkant geeft dat een lekker vlotte uitstraling. De 323 Hatchback maakt deel uit van een nieuwe drieling van Mazda: de 323 sedan, driedeurs hatchback en vijfdeurs hatch back. Op de sedan na hebben ze een bepaald opmerkelijke vorm- geving. De gewoner ogende se dan is overigens aanzienlijk gro ter dan de hiervoor beschreven hatchback. Daarmee verkrijgt hij al snel de status van een lekkere royale reiswagen. De ruime kof- ferbak meet 470 liter. Zowel voor als achterin is volop zitplek. In alle rust en stilte verplaatst de se dan zijn reizigers naar hun be- stemming. Binnen in de 1.3i LX is het sobertjes: elektrische be- diening van ruiten en spiegels is er niet, een toerenteller evenmin. Maar toch reden we heel behaag- lijk en omdat aan onze handjes niets mankeert, konden we de spiegels goed afstellen en kregen we de portierruiten open en dicht. De prijzen van deze leuke Mazda serie is onverwacht gunstig, we hadden ze beslist hoger inge- schat. Zo kost de driedeurs hatch back met 1.5i motor 31.495 gul den. De iets tammere 1.3i is zelfs een kleine drieduizend gulden goedkoper. De prijslijst van de sedan begint bij de 30.595 gulden en de 323 F (vijfdeurs) 1.5i komt op 36.995 gulden. De opmerkelijkste 323 is wellicht de F 2.0i V6. Deze vijfdeurs hatchback heeft namelijk een zeer potente motor in het vooron- der. De compacte zescilinder le- vert 108 kW/147 pk terwijl het maximum koppel een massieve 183 Nm bedraagt. Het laat zich raden dat de 323 flitsend pres- teert. In 9,4 tellen bereikt hij een snelheid van honderd kilometer per uur. En pas bij 208 km/uur is de luchtweerstand sterker dan de motor. Brede banden, geventi- leerde schijfremmen voor en schijfremmen achter zorgen er- voor dat de felle 323 F te beteu- gelen is. De snelle Mazda straft zijn berijder niet met een hoog verbruik want hij heeft genoeg aan gemiddeld 8,9 1/100 km. De ze rappe jongen kost bij de dealer 50.995 gulden. Motor: 1.489 cm® Vermogen: 66 kW/90 pk. Acceleratie: 11,8 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 173 km/uur. Verbruik: 7,2 Itr/lOOkm. Gewicht: 1.065 kilo. H. PENNINGS B.V. Smeergeld affaire POLDERMAN TOYOTA De nieuwe Toyota 1.8i lean-burn motor wordt in Groot-Brittannie gemaakt. Een rondleiding door de fabriek is even indrukwek- kend als verbazingwekkend. Slechts tweehonderd medewer- kers maken jaarlijks zo'n 100.000 motoren. De machines doen het meeste werk. De krachtbronnen worden voor- namelijk ingebouwd in de Carina E, waarvan de fabriek in Burnas- ton staat. De nieuwe lean-burn motor is een stukje bijzondere Toyota techniek. Het kost evenwel 2.500 gulden meer dan de bijna even sterke 1.6 krachtbron van Toyo ta. Wat rekenwerk leert dat na 35.000 tot 40.000 kilometer deze aanschaf zich heeft terugver- diend dankzij een lager brand- stofverbruik. Extra onderhoud vergt het lean burn systeem niet. Hoe zuinig kun je met de nieuwe Toyota Carina E l.8i Lean-burn rijden? Een vraag die we in Groot-Brittannie tijdens een Mo bil Economy Run mochten be- antwoorden. In het noorden van Wales was een heuvelachtige route uitgezet, die de tien Hol- landse equipes binnen een vast- gestelde tijd moesten afleggen. Een Brit - het zou ook wel eens een Schot kunnen zijn - slaagde er eerder die week in gemiddeld 1:34 te rijden met de Carina E! We halen alle trues uit de kast om die prestatie te benaderen. De lean-burn techniek van de nieuwe 1.8i motor is niet nieuw, maar stamt uit de jaren tachtig, zo werd ons vooraf verteld. De true is om de motor te laten lopen op meer lucht en minder benzi ne. Normaal zuigt de krachtbron benzinedamp en lucht aan in een verhouding van 1:14,5. Bij lean- burn bedraagt die verhouding 1 22 waardoor de auto veel zuini- ger rijdt. Bij de start kiezen we voor een moeilijke tactiek: we wachten tot een andere deelnemer vertrekt en gaan pal daarachter rijden. Daar- door heeft de glad gestroomlijn- de Carina E nog minder lucht weerstand. Op krap een meter achter onze voorganger begin- nen we aan de rit. De lampen la ten we uit, evenals de ventilator, achterruitverwarming en radio. Ze gebruiken immers stroom die de motor via een dynamo op- wekt. Hoe meer stroom er wordt gebruikt, hoe zwaarder de dyna mo draait, dus hoe meer brand- stof de motor vraagt. Het brandstofarme lean-burn mengsel bevat dus extra veel lucht. In het Nederlands heet lean burn 'mager mix'. De samenstel- ling van de uitlaatgassen is door die extra hoeveelheid lucht scho- ner, want alle benzine kan in kor- te tijd moeiteloos en volledig ver- branden. Er is immers volop zuurstof voorhanden. Zonder ka- talysator voldoet hij onder de meeste omstandigheden aan de milieunormen. Alleen bij hogere toerentallen zitten er veel te veel stikstofoxiden (NOx) in de uit laatgassen. Een katalysator kan die niet onschadelijk maken. Zo komt de auto niet door de milieu- keuringen, die ook metingen bij hogere snelheden (is hogere toe rentallen) vereisen. Tijdens de zuinigheidsrit komen hoge toerentallen niet aan bod. De rechtervoet beweegt onder het rijden steeds hooguit enkele millimeters tegelijk op en neer. De helling af laten we het gas los en trappen de koppeling in. Zo rolt de Toyota vlotjes naar bene- den. De toerenteller komt niet boven de 2.000 toeren per mi nuut, want dan schakelen we door naar een hogere versnelling. De helling op houden wachten we zo lang mogelijk met terug- schakelen. De motor is zuinig als hij ook bij lagere toerentallen lekker soepel ronddraait. Het ver mogen van de 1.8i viercilinder bedraagt 79 kW/107 pk. Het kop pel komt tot 150 Nm bij 2.800 toeren per minuut. Lean-burn en prestaties gaan prima samen. Het NOx probleem van de 'ma ger mix motor' heeft Toyota met een speciale poreuze katalysator opgelost. Deze houdt de NOx'en eventjes vast, als een soort spons. Elke dertig seconde schakelt de motor om op een normale brand- stof-lucht verhouding (1:14,5). De uitlaatgassen die dan ont- staan, reageren met de vastge- houden Nox'en waarna ze wor den ontleed in zuurstof en stik- stof. Probleem opgelost. De vori- ge generatie lean-burn motoren schakelden bij hoge snelheden helemaal om op de normale brandstofverhouding, maar dan is de auto natuurlijk niet extra zuinig. Om zo zuinig mogelijk te rijden trappen we, bij het naderen van een kruispunt, rotonde of scherpe bocht al honderden meters vante- voren de koppeling in en laten het gaspedaal los. Met gematigde snelheid rollen we door, om even verder weer heel geleidelijk vaart maken. Het vergt enorm veel concentratie. Die Britten rijden nog altijd links ook, zodat we steeds goed moeten opletten. Onze teamgenoot is zeer fanatiek en schakelt bij elke afdaling de motor helemaal uit. Ruim een ki lometer achtereen rijden we zo zonder een druppel benzine te verstoken. Als hij gas geeft is dat nauwelijks merkbaar, zo zachtjes en beheerst gaat dat. Bij het af- tanken lijken onze inspanningen nauwelijks merkbaar. We reden namelijk 1 op 21,02. Dat is toch behoorlijk zuinig, zeker gezien de vele hellingen en bochten, maar blijft achter bij de Britse topprestatie. We eindigen als zes- de Hollandse equipe. De nummer een realiseerde een verbruik van 1:23,67. Toyota claimt een ge middeld verbruik van 115,4. Dit hebben we dus met bijna. veertig procent verbeterd. Motor: 1.762 cm® Vermogen: 79 kW/107 pk. Acceleratie: 11,2 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid; 185 km/uur. Gem. verbruik: 6,5 ltr/100 km. Gewicht: ca. 1100 kilo.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 20