Chrysler Stratus, een Amerikaan met Europese trekjes Ford Escort nu volmaakt Chrysler leerde vak bij General Motors Technische gegevens: Technische gegevens: 470.000 Escorts in Nederland CHRYSLER COUNTY CAR ROTTERDAM B.V. Toepad 15, Rotterdam. Telefoon 010 - 452 90 66. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 -17.30 uur. Zaterdag 10.00 -17.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Twee motoren De Escort CLX 1995 met standaard airba en stuurbekrachtiging. Vanaf f 29.990,-. ft Wie de ambitie beeft om te presteren in bet leven is veel onderweg. En dan mag je zeker eisen stellen aan comfort, luxe en veiligbeid. Daarom introduceert Chrysler de Stratus 2.0i 16V LE, die standaard is uitgerust met: dubbele air bag- dwarsbalken in de por- tieren, verwarmde buitenspiegels, airconditioning en snelkeidsafkankelijke stuurbekrachtiging (tegen meerprijs leverbaar met ABS). Vanaf f 49.995,- Mondeo Ford De oprichter van Chrysler, Walter P. Chrysler, heeft het vak geleerd bij Buick. Bij de- ze divisie van General Motors stond Walter van 1912 tot 1920 aan het hoofd. In 1924 kwam hij met zijn eigen auto, de 75. Blijk- baar zat Amerika daarop te wach- ten want de orders stroontden binnen. De merknamen De Soto en Plymouth werden aan het succes- volle Chrysler toegevoegd, dat vervolgens ook nog Dodge inlijf- de. In de geschiedenis van Chrys ler spelen eveneens de merkna men Imperial en Valiant nog een rol. Voor de Tweede Wereldoor- log was Chrysler het op een na grootste automerk in de States. Een aantal namen (De Soto en Valiant) verdween in de jaren zestig weer van de markt. maar Chrysler kocht ook het Franse Simca en de Engelse Rootes Group op. Die brachten bepaald niet het verwachte succes en wer den dus aan het eind van de jaren zeventig weer afgestoten. Chrysler raakte steeds dieper in de problemen, trok zich daarom terug van de Europese markt om zich te concentreren op de Ame- rikaanse markt. De bij leven al legendarische Lee Iacocca (overgekomen van Ford) wist de ommekeer te bewerkstelligen, al raakte het concern aan het eind van de jaren tachtig opnieuw in de financiele problemen. Toen was echter al American Motors (Jeep) ingelijfd. Ook Lamborghi ni werd aangekocht maar dat be- lang is inmiddels weer afgesto ten. Jeep is wel succesvol, dit Met de prijzen zit de Escort zeker aan de gunstige kant van de streep. De 1.3 CL komt bijvoor- beeld op 28.490 gulden. De zeer luxe toegeruste 1.6 Ghia staat voor 35.490 gulden in de showroom. In deze laatste versie kijkt de bestuurder bijvoorbeeld uit op een met leer bekleed stuur- wiel en een bekleding van het dashboard in wortelnotehouten motief. Overigens is de 1,6 motor met zijn vier kleppen per cilinder en een vermogen van 66 kW/90 pk een juweel. Bij elk toerental le- vert hij trekkracht, zodat veel schakelen niet nodig is. Ford le- vert de Escort niet alleen als Ghia met deze motor. Ook de andere uitvoeringen zijn ermee verkrijg- baar. Heel scherp is de prijsstelling van de Clipper. Het is de stationwa- gon op basis van de Escort. Als 1.4 CL komt die op 32.490 gul den. Daarmee is hij in zijn seg ment een van de goedkopere. De nieuwe vorm is minstens zo revolutionair als ooit die van de Sierra. Dat model debuteerde meer dan tien jaar geleden. Aan de voorzijde domineren de bolle. haast uitpuilende koplampen die op de hoeken zijn gemonteerd. Ertussen bevindt zich een opmer- kelijke grille, die voortdurend lijkt te lachen. Achter lijken de lichten over de voile breedte door te lopen. Motor: 1.597 cm Vermogen: 66 kW/90 pk. Acceleratie: 12,2 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 177 km/uur. Gem. verbruik: 8,2 ltr/100 km. Gewicht: 1.065 kilo (vijf- deurs). Met de Stratus heeft Chrysler opnieuw een auto ontworpen die qua weggedrag voldoet aan de Europese eisen. Binnenin is er veel ruimte. Vijf volwassenen kunnen er gemak- kelijk een plaatsje in vinden. Ook langere mensen zitten op de ach- terbank ruim en hebben veel beenruimte. Ze hebben net als de bestuurder een prima uitzicht naar alle kanten. Aan de vormge- ving van het dashboard is bijzon- der veel aandacht gegeven. De designers hebben er daarbij reke- ning mee gehouden dat automo- bilisten via hun zintuigen maar liefst driehonderd design-details in zich opnemen. De verantwoor- delijke ontwerpers 'bemoeiden' zich zelfs met de bediening van de knopjes voor de elektrische spiegel-verstelling, het geluid waarmee het kofferdeksel in het slot valt, de vorm van de versnel- lingspookknop en het gewicht en het formaat van de contactsleutel. Zo krijg je uiteindelijk een auto die veilig is en in alle opzichten prettig aandoet. Het rijgedrag voldoet geheel aan de Europese maatstaven op dat gebied door de redelijk strakke vering. Voor de aandrijving zijn twee motoren beschikbaar, een 2,0 li ter viercilinder en een nieuw ont- wikkelde V6 van 2,5 liter. In combinatie met een automatische versnellingsbak maakt die laatste van de Stratus een weldadig rij- dende auto. Maar wie kiest voor de 2,0 liter hoeft zich bepaald geen zorgen te maken: ook met deze krachtbron blijkt de Stratus tot aansprekende prestaties in staat. Afhankelijk van de uitvoe- ring kost de Stratus van 49.995 tot 68.895 gulden. Motor: 1.996 cm Vermogen:96 kW/132 pk bij 6.000 t.p.nt. Max. koppel:175 Nm bij 5.850 t.p.m. Acceleratie:0-100 km/uur: 10 sec Topsneiheid:205 km/uur Gem. Verbruik:8,8 ltr/100 km Afgebeeld is de Escort Ghia. Prijs incl. B.T.W., excl. kosten rijklaar maken. Ford Garantie Extra: een extra zekerheid voor na de standaardperiode tot een totaal van 3 jaar met 50.000 km of 100.000 km. Vanaf f 595,- infcl. B.T.W. Wijzigingen voorbehouden. De naam Escort is een van de ou- de maar nog absoluut niet uitge- diende namen in de wereld van de auto. Zelden voert een merk een typenaam zo lang. In 1968 verscheen de Escort voor het eerst ten tonele. Het was het mo del met de welvende flanken, een beetje afgekeken van de toenma- lige Ford Granada. Latere versies van de Escort kregen een hoeki- ger vormgeving. Begin jaren tachtig stapte Ford bij de vierde modelverandering over van ach- terwiel- naar voorwielaandrij- ving. Het was een radicale wijzi- ging, die de trouwe Ford-rijder wist te waarderen. Sterker nog. het nieuwe rijgedrag zorgde voor een stijging in de verkopen. In elk geval zijn er zelden zoveel auto's van een auto met een en dezelfde naam in Nederland ver- kocht. Sinds 1968 zijn maar liefst een slordige 470.000 Fords Es cort op naam gezet. De Escort 1995 staat nu bij ons klaar om u te verrassen. Want de Escort 1995 is een compleet nieuwe auto. Op en top luxe met een volledig nieuw ontworpen interieur en nieuwe Vision stoelen. Verrassend in uiterlijk, maar zeker ook in rijkwaliteiten. Een subliem weggedrag, binnenin superstil en een bijzonder hoog uitrustingsniveau. Zoals op de CLX met o.a. standaard stuurbekrachtiging getint glas wis/was-installatie achter in 60/40 delen neerklapbare achterbankleuning bumpers in carrosseriekleur toerenteller centrale deurvergrendeling velours bekleding 1.4 75pk, 1.6 en 1.8 16V motor, diesel- of turbodiesel uitvoering. En natuurlijk Ford's unieke Dynamic Safety Engineering, die de Escort 1995 een van de veiligste auto's in zijn klasse maakt. De meest verrassende Ford staat nu klaar voor een proefrit die u zeer aan- genaam zal verrassen. Er is al een Escort 1995 vanaf f 28.490,-. Het verhaal achter Chrysler kun je op zijn minst bijzonder noe- men. Een jaar of zes, zeven gele den leek de kleinste van de drie overgebleven Amerikaanse auto- fabrikanten rechtstreeks in de fi nanciele afgrond te zakken. De auto's waren van slechte kwali- teit en de styling sprak niemand meer aan. Dus keerde het Ameri kaanse publiek het merk de rug toe, met razendsnel oplopende verliezen tot gevolg. Alleen de Chrysler Voyager bleef tegen de verdrukking in een best-seller. Die hield het merk nog net over- eind. Maar in plaats van het hoofd in de schoot te leggen, besloot de top van Chrysler de problemen te lijf te gaan. Eerst werd de interne organisatie gestroomlijnd, waar- door de kwaliteit met sprongen vooruitging en de produktiekos- ten daalden. Duizenden mensen verloren hun baan, maar nog veel meer mensen konden hun baan behouden. Vervolgens werden nieuwe modellen in ontwikkeling genomen, waarbij de ontwerpers hun verbeelding de vrije loop mochten laten. Het leidde op een aantal autoshows tot prachtige toekomstvisies, die de nieuws- gierigheid opwekten bij het pu bliek. Vervolgens moesten die visies natuurlijk wel worden om- gezet in realistische auto's. Dat is gelukt. De afgelopen jaren heeft Chrysler in de Verenigde Staten een serie auto's op de markt ge zet die zowel kwalitatief als qua styling ruimschoots voldoen aan de hedendaagse normen. De vruchten van het succes zijn zoet, want inmiddels zit Chrysler weer dik in de zwarte cijfers. Ook in Europa gaat het het merk voor de wind. Een paar jaar gele den werd de oversteek weer ge- waagd, omdat een fabrikant die succesvol wil zijn, moet opereren op alle wereldmarkten. En de Eu ropese automarkt is de grootste in de wereld. Inmiddels beschikt Chrysler al over produktiefacili- teiten in het Oostenrijkse Graz. De modellen slaan weer aan, de verkoop toont een sterk opgaan- de lijn. Dat is onder meer te dan- ken aan de Neon. Met dit model heeft het merk een nieuwe koers uitgezet. De Neon is immers een heuse middenklasser van Euro pese afmetingen, die in ons we- relddeel concurreert met onder andere de Opel Vectra, de Ford Mondeo en de Renault Laguna. De nieuwste loot aan de Europe se stam van Chrysler heet Stratus. Het is de opvolger van de Sarato ga. Op het eerste gezicht doet de Stratus eerder denken aan een Europese auto dan aan een Ame rikaan, maar dan wel een die is voorzien van een royale portie luxe, waaronder de standaard ge- monteerde airconditioning, een radio met RDS en twee airbags. De Stratus is gebouwd volgens het hedendaagse concept van Chrysler, het zogenaamde 'cab forward design'. De voorruit is daarbij zo ver mogelijk naar v.o- ren geplaatst, waardoor je bin nenin vanzelf meer ruimte krijgt. Het logische gevolg is, dat de neus relatief kort is. In dit geval is de motorkap zelfs breder dan lang! Door de gekozen styling, met grote ramen en een lage tail- lelijn. heeft de Stratus een karak- tervolle uitstraling. Chrysler heeft ook de Stratus ontwikkeld volgens het zogenaamde 'cab forward design', wat een hoop binnenruimte garandeert. Official Ford dealer voor Schiedam en Vlaardingen Telefoon 010-426 46 90 Telefax showroom 010 - 473 99 50 Telefax garage 010 - 473 67 60 Llirysler Stratus LE: vana f 49.995,-.Prijzen incl. B.T.W., af importeur, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingskijdrage. Lease vanaf f 1300,- per maand (48 mnd., 20.000 km. p/j, full operational lease; excl. B.T.W. en brandstof). Wijzigingen voorkekouden. Ckrysler Import Holland B.V. Telefoon: 03473 - 6 34 00. Vink Evag Automobielbedrijven B.V. Jan Evertsenweg 6, Industrieterrein Vijfsluizen 3115 JA Schiedam, Postbus 96, 3100 AB Schiedam Ook bet interieur speelde bij de ontwikkeling een belangrijke rol. Wat dacbt u van een in boogte verstelbare stuurkolom, elektriscb bedienbare zijramen, een stereo- installatie met vier speakers en centrale deurvergrendeling? Of van de enorme bagageruimte van 416 liter die nog eens extra ruim wordt door de neerklapbare achter bank? Stand aard, wel te verstaan. Het is dan ook niet vreemd dat Chrysler met de nieuwe Stratus (tevens leverbaar in een 2.5i V6 LX versie) de nieuwe standaard bepaalt. Maak daarom snel een afspraak met uw dealer. De motor is al gestart. Always Driving Forward Ford probeert continu zijn mo dellen te perfectioneren. Het bes- te bewijs vinden we bij de Escort, die onlangs zijn tweede face-lift heeft ondergaan in vijf jaar tijd. De auto oogt niet alleen weer wat moderner dan het vorige model, ook het rijgedrag is er opmerke- lijk op vooruit gegaan. Daarbij vallen vooral de rust in het interi eur en de comfortabele vering op. De Escort is al lang een hit. Vorig jaar zijn er in Nederland 14.500 exemplaren verkocht, goed voor een derde plaats achter de Opel Astra en de Volkswagen Golf. Je zou het niet verwachten. Dat komt doordat het beeld van dit model al zo vertrouwd is. Wie zijn ogen echter goed de kost geeft, die zal zien hoe vaak hij een Escort op straat tegenkomt. Stilletjes aan blijft Ford aan de top. Zeker een auto als de Escort drijft op zijn vele goede kanten. Het uiterlijk is ingetogen en zal zelden aanstootgevend werken. Zijn betrouwbaarheid is genoeg- zaam bewezen in de loop der ja ren. Daarnaast zorgt Ford voor een royale u'ltrusting in relatie tot een aangename prijsstelling. Bij het nieuwe model is die formule opnieuw voortgezet. De Escort heeft nu een andere snuit met een platte ovale grille. Het onderstel is wat veranderd, terwijl de vering soepeler is ge- maakt mede dankzij de standaard gemonteerde met gas gevulde schokdempers. De auto rijdt comfortabel en reageert toch heerlijk voorspelbaar en koers- vast. De Ford past zich aan elke rijstijl aan. Beheerst sturen door de stad gaat even soepel als een beetje sportief koersen op een bochtige buitenweg. Het is de kracht van de Escort. Wij voelden ons in elk geval direct thuis in deze auto. Door een reeks van isolerende constructies hebben de technici van Ford het interieurgeluid met vijf decibellen teruggebracht ten opzichte van het vorige model. Omgerekend zou dat neerkomen op een waarneembare verminde- ring van zo'n 50 procent. De auto doet zeer zeker tamelijk stil zijn werk. Het dashboard is gevormd in de stijl van dat van de Mondeo. Di verse knoppen zijn ovaal. Dat past bij het beeldmerk van Ford. Zelfs het klokje heeft die vorm. Het uurwerk oogt in de luxe top- versie Ghia exclusief dankzij de witte wijzerplaat en daarop het logo van Ghia. In de Escort waan je je veilig. Het stuurwiel heeft een airbag en voor 290 gulden extra levert Ford die ook aan de kant van de passa- gier. De portieren zijn uitgerust met beschermende balken. Ford hanteert hierbij het DSP, het Dy namic Safety Program. Veilig- heid hangt niet af van een paar Heel chic is het interieur van de Ghia. Het rijgedrag en de stille carrosserie zijn sterke punten van de nieuwe Ford Escort. componenten, zo meent deze producent, maar van de totale structuur van de auto. De stijf- heid van de carrosserie valt daar- onder, maar evenzeer zoiets als een zitpositie, uitzicht en een lo gische bediening van de auto. Overigens is een bezoek aan de Ford dealer niet alleen vanwege de nieuwe Escort de moeite waard. Ook staat er nu de Scor pio met zijn opvallende veran- derde uiterlijk. rnxWWWiMfl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 23