Theaterpark Hoboken Metropolis Festival is vervroegd naar begin van de zomer theater PARK Poetry Park en het Festival aan de Maas gaan samen verder Nieuw theaterfestiva I in Rotterdam Organisatie verwacht vijftien bands en 85.000 bezoekers in Zuiderpark ROTTERDAM De acht- ste editie van het Metropolis Festival vindt dit jaar plaats op 1 juli. Voor de eerste keer in acht jaar heeft de Stichting Memphis, organisator van het popfestijn, ervoor geko- zen Metropolis niet in Sep tember te houden maar aan het begin van het festivalsei- zoen. De organisatie hoopt zo de drukte van andere festivals te vermijden, waardoor het aanbod van bands groter is. Twee bands hebben inmid- dels hun medewerking be- vestigd, Zion Train uit Enge- land en de hardcore band Madball uit de Verenigde Staten. Onbekend Festivalmarkt Storytelling ROTTERDAM Het Rotterdamse zomerfestival-seizoen start op zondag 11 juni met het Dunya Festival. Dit festival is voortgekomen uit Poetry Park dat werd georganiseerd door de Rotterdamse Kunststichting en het Festival aan de Maas dat werd georganiseerd door het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam. Vorig jaar werkten de beide festivals al samen aan een gemeenschappelijk project. Dit jaar is besloten de festivals bij elkaar te voegen tot het nieuwe Dunya Festival dat plaats vindt in het Park bij de Euromast, op de Parklaan en op het plein op de hoek Veerkade-Willemskade. Vijf voor Afrika ROTTERDAM Na een af- wezigheid van vier jaar is er in Rotterdam opnieuw een theaterfestival. Van vrijdag 16 tot en met zondag 25 juni trekt Theaterpark Hoboken de aandacht naar zich toe. Theaterpark Hoboken is een nieuw, tiendaags zomerfesti- val in het Museumpark, het culturele hart van Rotterdam. In tenten en op buitenlokaties in de omgeving wordt een prikkelend en uitdagend pro gramma met theater, dans, muziek en beeldende kunst gepresenteerd. Theaterpark Hobo ken zal het thea- terseizoen op bruisende wijze afsluiten. Letterenterrein Een bijkomend voordeel van het verplaatsen van de datum is dat op- tredens nu 's avonds langer door kunnen gaan. In plaats van negen uur zal het festival rond half elf worden afgesloten. De organisatie hoopt ook op heter weer dan de voorafgaande jaren, toerhhet steeds regende. Het op een na grootste popfestival van Nederland stelt zich elk jaar weer tot doel zoveel mogelijk verschillende, maar ook nieuwe muziekstijlen te presente- ren. Doordat Rotterdam acht jaar gele- den nog geen groot popspektakel Metropolis Festival, een springplank naar internationaal succes FotoRene Keijzer). had. ontstond het idee van een popfestival. De eerste jaren heette het festival nog Poppark, maar omdat deze naam nogal verwar- ring wekte met een ander popfesti val werd na twee jaar de naam ver- anderd in Metropolis Festival. Vanaf het begin af aan heeft de or ganisatie geprobeerd een breed De zomerfestivals brengen altijd veel mensen op de been. scala aan muziekstijlen op de po dia te krijgen. Deze doelstelling is in de loop van de jaren niet veran- derd. Voor iedereen die gei'nteres- seerd is in muziek en die iets an- ders of iets nieuws niet schuwt, heeft het festival wat te bieden; pop, soul, poprock. house, break beat house, het is allemaal te zien en te beluisteren op de podia van het Rotterdamse popfestival. De bands die in het Zuiderpark op- treden zijn vaak nog onbekend maar wel 'veelbelovend', aldus Memphis. Een aantal bands waar- onder Living Colour en The Urban Dance Squad is volgens de organi satie pas echt doorgebroken na hun optreden op het festival aan de Maasstad. Als voorwaarde wordt wel gesteld dat de bands een live- reputatie hebben. Op veld West komt dit jaar een groter podium te staan. Op veld Oost komt een grote circustent, die plaats biedt aan ongeveer 3500 be- zoekers. De organisatie heeft voor de tent gekozen omdat steeds rneer clubacts gebruik maken van samp les en lichteffecten. Deze effecten komen bij daglicht minder goed tot hun recht. Behalve optredens van de vijftien bands zijn er in het Zuiderpark ook andere activiteiten. Er zijn onge veer honderd kraampjes met eten en drinken uit alle werelddelen. maar ook Amnesty International en Greenpeace zijn er vertegen- woordigd met een stand. Verder zijn er natuurlijk veel artikelen te koop die met muziek te maken hebben, zoals T-shirts en CD's. Voor wie eens in de open lucht ge- knipt wil worden kan bij een spe- ciaal ingehuurde kapper terecht. Naast de standjes, wordt het Park ook gevuld met straatartiesten. Vuurvreters, acrobaten en jong leurs zullen het festival opluiste- ren. En dan is er nog de clown, die probeert zijn spullen te verkopen voor het goede doel. Voor kinderen is et het Kinderme- tropolis. Er zijn kramen waren kin- derspelen van vroeger, tollen. touwtje trekken en ballen gooien, kunnen worden gedaan. Maar de kleine bezoekers kunnen ook hun creativiteit kwijt door te playback- en of instrumenten te maken. Anke Groenenboom Even uitblazen tijdens Metropolis. WEEK 15 april 1995 t CX9.56 Dunya Festival staat in teken van Turkije In het Park is een speciaal letteren- terrein ingericht. Hier bevindt zich ook de boekenmarkt waar de be zoekers achtergrondinformatie over poezie en vertelkunst kunnen krijgen. Op hetzelfde terrein zullen verschillende dichters voordragen uit eigen werk. Te verwachten zijn onder andere Osdorp Posse uit Ne derland, Ridouan Zaidi uit Marok- ko (Nederland), Nydia Ecury uit Aruba, Anabel Torres uit Colom bia (Nederland) en Anton Korte- weg uit Nederland. Ook de vier winnaars van de poe- zie-prijsvraag, die vorig jaar werd gehouden, krijgen de kans hun werk voor te dragen. Dit zijn Ste ven Yusuf Daniels uit Amerika (Nederland), Osei-Boahene uit Ghana (Nederland), Guillaume Pool uit Suriname (Nederland) en Mahjoub Benmoussa uit Marokko (Nederland). Op het letterenterrein zal een tent staan waar de Storytellingen wor den vertelt. Het programma biedt een breed scala aan verteltradities. De 'tellingen' hebben de overeen- komst dat alle vertellers een com- binatie van zang en dans gebruiken om hun verhaal over te brengen. Sommige mensen kunnen hun voeten niet stil houden. Mooi weer en veel publiek tijdens het Poetry Festival vorig jaar (Foto: Jan van der Ploeq, archief Dunya Festival). En alle vertellers betrekken hun publiek bij het verhaal. Ze vragen het publiek een lied mee te zingen of de vertellers laten de toeschou- wers een werkelijke rol in het ver haal spelen. De verhalen gaan over mensen en dieren, maar ook over monsters, goden, godinnen, prinsessen, vreemde wezens en kabouters. Van de sprookjes die in een andere taal worden verteld, zijn Neder- landstalige samenvattingen te krij gen. Grote klapper op het Storytel- ling-programma dit jaar is Diane Ferlate uit Amerika die ook optrad tijdens de inauguratie van Bill Clinton. Verder zijn onder andere te verwachten: Janawirri Yiparrka uit Australie. Ato Kwamena Amis- sah uit Ghana (Belgie), Jan Blake uit Jamaica (Engeland) en Nilo Berrocal uit Peru (Nederland). Op een groot speciaal voor kinde ren ingericht terrein in Het Park vindt een programma voor en door kinderen plaats. Hier kunnen de jeugdige bezoekers zelf optreden. maar ook sieraden maken of schminken. De verschillende themapodia zorgen voor informatie, hapjes en drankjes. Er is een Spaans. een An- tilliaans/Arubaans, een Indisch, een Anatolisch, een Marokkaans en een Zuidamerikaans podium. Het definitieve programma van het Dunya Festival verschijnt op 7 juni in een speciale bijlage in de Maas stad weekbladen. De toegang voor het festival is uiteraard gratis. Anke Groenenboom Een mooi schouwspel tijdens Poetry Park '94. Dunya staat voor alles wat de we- reld omvat en is afgeleid van het Turks. Het Dunya Festival is een groot festival waarin kunst- en cul- tuuruitingen uit verschillende de- len van de wereld centraal staan. Naast brede aandacht voor kunst en cultuur uit verschillende landen staat jaarlijks een cultuurgebied centraal. Dit jaar is gekozen voor Turkije omdat dat land nog geen echt groot festival heeft in Rotter- dam. In en om het Museum voor Volkenkunde is een tentoonstel- ling over Turkije te zien. Buiten het Museum treden artiesten op, onder wie Ozan uit Turkije, Yiil- diiz Usmanova uit Uzbekistan en het Senem Diyifi Quartet uit Tur kije, Frankrijk, India en Neder land. Nieuw dit jaar is een podium op de Parklaan. Dit podium wordt gepro- grammeerd in samenwerking met de campagne Vijf voor Afrika. De campagne is een initiatief van Hi- vos, Fair Trade, Inzet, SNV en de Wereldwinkels. De vijf organisa- Het festival zal worden aange- daan door het 'reizende' toneel- gezelschap De Mug met de Gou- den Tand. De spe- lers van dit gezel- schap zijn, door noodzaak gedre- ven, een post- nucleair familie- verband aange- gaan en zetten in die hoedanigheid de individuele staat onder druk met scherpe, con- fronterende dialo- gen in hun nieuwe voorstelling Enter. Voor de jeugdige theaterliefhebbers brengt O'Mama- reee met de span- nende muzikale voorstelling Vara- nasi het verhaal van de Indiase As- ties hebben besloten hun krachten met betrekking tot Afrika te bun- delen. Op het podium van Vijf voor Afrika treden onder andere de Kuni Kids op uit Nederland. Deze groep heeft een speciaal nummer geschreven, voor de campagne Vijf voor Afrika, en is uitgebracht op de CD 'Wat voor Wereld'. An dere artiesten die optreden op dit podium zijn. Timbila Ta Venasi uit Mozambique, Remmy Ongala uit Tanzania en A.N.S. uit Zaire. Ook nieuw dit jaar is Het Grote Dunya Kinderlied. Fernando La- meirinhas componeerde de muziek voor dit lied en Clara Linders schreef het eerste couplet ervan. Aan kinderen van Rotterdamse ba- sisscholen is gevraagd ook een couplet voor dit lied te schrijven. Op de dag van het festival gaan de leerlingen in optocht naar het hoofdpodium waar zij Het Grote Dunya Kinderlied ten gehore zul len brengen. reserverin- gen: telefoon- nummer 412 43 44. sepoester. Wanneer zij na het ver- boden feest haar muiltje verliest op de trappen van het 'Maharadjapa- leis' gaat de knappe prins op zoek. Een sprookje met prachtige kleu- ren, water, veel rook en echt vuur. Muziekliefhebbers kunnen onder andere genieten van Pierre van Duyl, Arend Niks, Dennis Ringe- ling en Ray van Santen onder de gevoelige doch strenge leiding van Loes Luca: Nenette et les Zezettes, een wervelende show vol verras- singen, een reis door een scala van landen, ook voor hen die dit jaar niet op vakantie kunnen of rnogen. Theaterpark Hoboken zal met deze en vele andere voorstellingen een traditie inzetten, die de komende jaren zal worden uitgebouwd. Het festival zal zich ondermeer profile- ren door spraakmakende interna- tionale zomertheaterprodukties voor Nederland te ontdekken. Het gaat om voorstellingen, die een breed publiek voor zich winnen en toeschouwers een bijzondere erva- ring rijker maken. Maar het festi val zal nog meer doen. Voorstel lingen van topkwaliteit van het af- gelopen seizoen worden terugge- haald in de speciale setting van een zomerfestival in de open lucht, waardoor deze voorstellingen een groter publiek bereiken. Binnen het grote aanbod aan zomerfes tivals in Rotterdam zal Thea terpark Hoboken een lacu- ne vullen met een prik kelend en uitdagend programma, waarin zowel een breed publiek als de meer ingevoerde theaterbezoe- ker zich kan vinden. Theaterpark Hoboken vindt plaats van vrijdag 16 tot en met zondag 25 juni in het Museum- park. Voor- verkoop toe- gangskaarten vanaf 1-Kmei bij de VVV- bespreekbu- reaus in heel Nederland. Vanaf 12 juni ook aan de kassa in het Museumpark. Informatie HOBOKEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 11