Alfa zusjes zijn kanjers Racer in kuikenformaat Accijns op diesel 500.000 Cinquecento's Pia Beck in Nissan Alfa's blijven nog even Beperkt aantal Audi's cabriolet Ajax stoelhoes Autotest Technische gegevens: <g)HYUnDHI Daewoo Nexia 1.5GLX DAF Bedriifwagen Rotterdam B.V. Bedriifswagendealervoor Rotterdam en omstreken van: Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonslraat 30 Waalhaven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010-437 6611 Telefax 010-41512 32 Eigenlijk is het heel triest voor Alfa Romeo. Het Itali aanse merk heeft zojuist be- kendgemaakt zich terug te trekken van de Amerikaanse markt wegens gebrek aan succes, terwijl bijna op dat- zelfde moment de autover- koop in de Verenigde Staten flink aantrekt. Nu lanceert Alfa ook nog eens twee stijl- volle auto's, de Spider en de GTV, die het juist in de Sta tes uitstekend zouden doen. Geweldig Inderdaad, de Daewoo Nexia lijkt niet alleen heel veel op de Opel Kadett, het is er ook een. Vier jaar nadat Opel zijn Kadett verving door de Astra is hij weer terug, zij het in een luxueuze Koreaanse uitdos- sing. Met de Nexia en de Es- pero, die een slag groter is, maakt het merk Daewoo in ons land zijn entree op de markt. De Mira TR-XX Avanzato R is geen type-aanduiding van een nieuw computermodel. Het is een 'mondvol' voor een bloedsnelle Daihatsu. Een racer in kuikenformaat op basis van de Cuore, die we kennen als een uiterst orden- telijke en spaarzame auto. Bescheidenheid siert de Cuore, maar dat hoeft volgens Daihatsu niet te betekenen dat er geen span ning is gewenst. Heel wat kopers van compacte auto's zien graag een jongensdroom in vervulling gaan: met hun zo handzaam te par- keren wagen zo nu en dan tijdens het rijden ook een veel grotere auto het nakijken geven. Tegen een Hollands decor van hagel, natte sneeuw en veel rukwinden hebben wij de jongste aanwinst van Su zuki, de Baleno, aan de tand mogen voelen. Het zijn niet de meest ideale weersom- standigheden die een fabri- kant zich zou kunnen wen- sen. Concessies aan kwaliteit of wegligging zullen zich im mers eerder openbaren. Wel- nu, de Baleno lijkt uit het juiste hout gesneden en weer- de zich kranig in het Holland- se klimaat. Dynamiek Royaal uitgerust Genoegen ®*i-£7v beetje hulpeloos over de voorwie- len naar buiten. maar dat is goed in toom te houden door simpel wat gas terug te nemen. De Nexia 1.5 GLX sedan kost 29.995 gulden.-Dat is een niet al te hoog bedrag. waarvoor de koper niet alleen een compleet uitgeruste auto krijgt maar eveneens drie jaar garantie. Daewoo levert trouwens de driedeurs hatchback al vanaf 25.995 gulden. Er is niet veel fantasie nodig om de contouren van de vroegere Opel Kadett sedan in deze Daewoo Nexia terug te vinden. Motor: 1,5 liter vier cilinder, zestien kleppen Vermogen: 66 kW/90 pk bij 5.500 t.p.m. Acceleratie: 12,2 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 170 km/uur. Gem. verbruik; 7,8 ltr/100 km. Gewicht: 1.040 kg. De stichting Natuur en Milieu heeft weer eens van zich doen spre- ken. De milieu-organisatie vindt dat de huidige accijns op diesel van 64 cent wordt gelijkgetrokken met die op ongelode benzine, dus tot 108 cent. Ja, u leest het goed: van de prijs van een liter benzi ne gaat 108 cent rechtstreeks naar de overheid. Bovendien vangt de fiscus ook nog eens een bedrag aan BTW. Bij diesel is dat wat min der, hetgeen goed is voor het goederenvervoer. Want vrachtwagens rijden op diesel. De Nederlandse transporteurs leveren een grote bij- drage aan de economie en dus is die lagere accijns op diesel uitein- delijk in ons aller belang. Anders kunnen de transporteurs immers niet meer concurreren met hun collega's uit andere landen. Maar we hebben het hier over het standpunt van Natuur en Milieu. Volgens de stichting is diesel in heel Europa een bron van ziekten. Dieselauto's vormen naar haar mening in elk geval in ons land de belangrijkste bron van luchtvervuiling. Doorde thans gangbare uit- stoot van deeltjes door dieselauto's zullen, aldus Natuur en Milieu, jaarlijks ongeveer duizend gevallen van longkanker optreden. Dat laatste valt moeilijk te controleren. Maar Natuur en Milieu gaat in elk geval wel voorbij aan het feit dat een liter diesel een hoger energisch rendement heeft dan een liter benzine. In gewoon Neder- lands: op een liter diesel kun je verder rijden dan op een liter benzi ne. Dieselauto's zijn dus zuiniger dan benzinevoertuigen. Technisch is aan de dieselmotoren de afgelopen jaren heel veel ver- beterd. Daarom voldoen de moderne diesels ook aan alle gangbare milieunormen. Dat gaat niet vanzelf, autofabrikanten spenderen aan dat soort dingen jaarlijks ntiljarden guldens. In plaats van te zeuren over het verhogen van de accijns op diesel kan Natuur en Milieu be- ter pleiten voor een subsidie op dit soort onderzoek. Want daar is het milieu echt mee gediend. Henri Stolwijk Cinquecento is Italiaans voor 500. Het is (evens de naam van een compacte Fiat, die sinds maart 1992 op de markt is. Deze auto ver- koopt zo goed in Europa dat er inmiddels 500.000 van zijn geprodu- ceerd. Fiat laat de auto bouwen in een fabriek in Polen. In Europa heeft de Fiat Cinquecento in zijn segment een marktaandeel van 48.95 procent bereikt. Alleen al in Italie zijn er 200.000 verkocht. Nederland is goed voor 10.000 exemplaren. Overigens is uit onder zoek naar voren gekomen dat 67% van de kopers een vrouw is. De vermaarde Nederlandse jazz pianiste, Pia Beck, rijdt sinds kort in een Nissan 100 NX 'Sail'. Zij heeft het eerste exemplaar van deze gelimiteerde serie. Ze zal de auto gebruiken voor het vervoer naar optredens in theaters in jazzclubs. De 100 NX 'Sail', verwijzend naar de Sail Amsterdam manifestatie waarvan Nissan dit jaar weer hoofdsponsor is, heeft veel extra luxe. De uitrusting omvat onder meer stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling, elektrisch te bedienen zijruiten en buitenspiegels en fraaie lichtmetalen vel- gen. De auto staat uiteraard voor een ieder te koop bij de dealers. De prijs bedraagt 39.995 gulden. De tentoonstelling 'Alfa Romeo. La Bellezza Necessaria' blijft een maand langer in het Stedelijk Museum Amsterdam. Nog tot 1 mei is het mogelijk om de mooiste auto's, die het Italiaanse merk in zijn lange geschiedenis heeft gemaakt, te bekijken. In Amsterdam staan elf auto's uit de collectie van het Alfa Romeo Museum in Milaan. Ook zijn veel tekeningen, schetsen, foto's en filmmateriaal overge- bracht naar het Stedelijk Museum, zodat de toeschouwer zich een goed beeld kan vormen van de historische sportieve hoogtepunten van het Italiaanse merk. De Nederlandse Audi-importeur biedt dit jaar een beperkt aantal Audi's cabriolet aan tegen een scherpe prijs. De cabrio is standaard voorzien van een comfortverhogende elektrisch/hydraulisch be- dienbare kap en van de stoelbekleding Kubus, een combinatie van stof en leer. De cabriolet is er in een oplage van zeventig exempla ren in drie uitvoeringen. De uitvoering 2.0 E kost 74.990 gulden en het model met de 2.6 liter motor precies tien mille meer. De 2.6 au- tomaat tenslotte kost 88.540 gulden. Een auto in Ajax-stijl. Voor veel supporters van deze voetbalclub zou dat een ideaal zijn. Met de autostoelhoezen, die nu bij Halfords te koop zijn, komen zij een heel eind. Op deze hoezen is het Ajax beeldmerk geborduurd. Een complete set katoenhoezen voor de twee voorstoelen. inclusief capuchons voor de hoofdsteunen, en de achterbank kost 99,95 gulden. Een set van velours kost 139,95. Een set hoofdsteuncapuchons is ook los verkrijgbaar voor 24,95 gulden. HET NIEUWE WERELDMERK Woensdag 19 april MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Koreaanse kloon van Opel Kadett Jammer maar helaas. Gelukkig voor Alfa bestaat ook in Europa een groeiende belangstelling voor bijzondere sportwagens, al dan niet open. Rover met de MGF, Fiat met de barchetta en Renault met de Spider spelen daar eveneens op in. Alfa Romeo, dat natuurlijk een tra- ditie in ere heeft te houden als pro- ducent van ultrasportieve voertui- gen, mag in dat segment niet ont- breken. De zorgvuldig opgebouw- de reputatie moet je koesteren en uitbouwen. De uitnodjging om kennis te maken met beide voertui- gen in Genua, de stad waar de Ne- derlanders John van 't Schip en Ruud Gullit hun voetbalkunsten tonen, wordt dan ook gretig aan- vaard. Met de GTV en de Spider maakt Alfa de hooggespannen verwach- tingen helemaal waar. De twee zusjes zijn echte kanjers. Op de eerste plaats zien ze er geweldig uit. De samenwerking tussen het Alfa vormgevingscentrum en spe cialist Pininfarina heeft geresul teerd in geraffineerde voertuigen met gevoelige designaccenten en precies dat tikkeltje broodnodige agressieve uitstraling dat ze onder- scheidt van de massa. Formeel ge- De Kadett blonk nooit uit door de standaard luxe of zijn statige voor- komen. Nijvere Koreaanse handen hebben daar effectief verandering in gebracht. De verbeteringen be- treffen allereerst een opvallend omvangrijk uitrustingsniveau met een standaard airbag. Aan de bui- tenkant zien we voorts een ander front, chique voor- en achterbum- pers en een licht gewijzigde kof- ferklep. Achter op de Nexia 1.5GLX sedan zitten opvallend grote lampen. De forse bumpers voor en achter zijn keurig in de kleur van de auto uit- gevoerd en hebben een chromen bies die ook over de portieren is doorgetrokken. De vorm van de koplampen is een discussie waard. Ze zijn anders dan anders, wat ook geldt voor de grille. De bestuurder komt werkelijk niets tekort. Stoel en stuur laten zich in hoogte verstellen. De koplampen ook. De interval op de ruitewisser is regelbaar en we treffen mistlich- ten voor en achter aan. evenals centrale portiervergrendeling en elektrisch bedienbare ruiten. Met drukknoppen laten verschillende accessoires zich bedienen, alleen is soms moeilijk te zien of de knop op aan of uit staat. De kofferklep is van binnenuit te openen. Achterin is opmerkelijk veel hoofd- en beenruimte. Tezamen met de luxe uitrusting is het ver- blijfsklimaat bijzonder prettig. Met een inhoud van 530 liter is de kof- ferruimte gewoon groot. De 66 kW/90 pk sterke motor brengt de sedan vlot vooruit. Hij houdt zich koest en ook de banden maken weinig geluid. De door Daewoo zelf ontwikkelde motor haalt krap dertien kilometer op een liter. Met beleid moet daar vijftien kilometer van zijn te maken. De versnellingsbak vergt een stevi- ge schakelhand. Het weggedrag van de Nexia is eerder goedmoedig dan scherp. In een te hard geno- men bocht glijdt hij al snel een Suzuki Baleno weert zich kranig De Mira TR-XX Avanzato R is een bliksemsnelle rakker. Dat zal niet de minste moeite kos- ten met de Daihatsu Mira TR-XX Avanzato R, die we voor het ge- mak maar Avanzato R noemen, wat ook prominent op de zijkant van de auto prijkt. Onder de korte motorkap staat een viercilinder krachtbron van slechts 659 cm3. Vier kleppen per cilinder, dubbele bovenliggende nokkenassen, elek- tronische benzine-inspuiting en een turbo peuteren er maar liefst 47 kW/64 pk uit. Dat is nogal wat, zeker als daarbij in aanmerking wordt genonten dat Daihatsu door de toepassing van allerlei lichte materialen het gewicht van de Avanzato R heel laag heeft weten te houden. Het bedraagt slechts 700 kg. In 9,2 seconden acceler- eert deze auto van nul naar 100 km/uur. Het onderstel is qjteraard wat aan- gepast aan de behoorlijke presta- ties. Ook wordt een soort tractie- controle systeem toegepast. Bij fel optrekken onderdrukt dat het mo gelijk doorslippen van de voorwie- len, wat de koersvastheid ten goe- de komt. Laag in gewicht betekent niet dat er enige concessie is ge- daan op het vlak van veiligheid. Zo heeft de Avanzato R een extra ste- vige carrosserie met onder meer ook dwarsbalken in de portieren. Voor het remsysteem is abs be- schikbaar. Deze vestzakracer van Daihatsu is al te koop in Japan. De Nederland se importeur heeft best interesse in de auto, maar er is nog geen besluit genomen over de vraag of de Avanzato R op de markt wordt ge bracht. Het is immers geen uitvoe ring waarvan naar verwachting ho- ge aantallen aan de man zijn te brengen. Temeer omdat alle toege- paste techniek natuurlijk een pitti- ge prijs heeft, waardoor een derge- lijke auto op zijn pad grotere en luxere concurrenten zal ontmoe- ten. In Japan spelen echter andere fac- toren mee. In dit land is het rijden van een compacte auto in de over- voile grote steden aanzienlijk goedkoper dan een voertuig van een rianter formaat. Dat komt door een systeem, waarbij voor grote auto's flink wat belasting en verze- kering moet worden betaald. Zo wordt het rijden van mini's, die zo min mogelijk ruimte opslokken, aangemoedigd. Met de Avanzato R is dat zeker geen straf. Suzuki maakt een sprong in het diepe. Voor het eerst komt dit merk met een auto onderaan in de middenklasse: het C-segment om precies te zijn. Zonder enige tradi- tie van een voorgaand model is het niet eenvoudig om dan te scoren in een segment dat in Nederland een zeer grote merkenrijkdom kent. De concurrentie is derhalve zwaar. Baleno is Jiet Italiaanse woord voor bliksem of flits, zo meldt Su zuki. De naam is gekozen om de dynamische kanten van de auto te onderstrepen. De auto heeft een elegante vorm. maar echt spraak- makend valt die niet te noemen. De Suzuki is wat dat betreft een duide- lijke middenklasser, waar rijkwali- teiten, uitrustingsniveau en ge- bruiksmogelijkheden voor de ko per gewicht in de schaal leggen. De dynamiek van de Baleno zit hem vooral in het rijden. Hij is koersvast, lekker pittig en behoor- lijk stil. Althans de uitvoering, waarmee wij op pad zijn geweest. Dat was een vierdeurs sedan met een 1,6 liter motor van 72 kW/98 pk. We hebben echter geen reden om te twijfelen dat de driedeurs hatchback of een versie met de 1,3 liter motor van 62 kW/85 pk hier- voor onder zullen doen. Uit vergelijkingen met de produk- ten van andere merken, blijkt vol gens importeur B.V. NIMAG dat de Baleno met prijs en uitrusting zeer sterk voor de dag komt. Zo is het de enige in zijn klasse, waarvan alle uitvoeringen standaard twee 'full size' airbags hebben. De Ba leno GS en GLX uitvoeringen heb ben bovenop de behoorlijke GL uitrusting- verder zaken als onder meer centrale portiervergrende ling, elektrisch te bedienen ramen. elektrisch te verstellen buitenspie gels en stuurbekrachtiging. Deze laatste voorziening is ook aan boord bij de Baleno 1.6 GL hatch back en bij de 1.3 GL sedan met automatische transmissie. Verder levert Suzuki een uitvoe ring met de welluidende toevoe- ging Dynamic. Standaard zijn dan abs en het Suzuki Suspension Con- De Suzuki Baleno heeft goede rij-eigenschappen. trol System (SSCS). Dit elektro- nisch geregelde systeem levert een bijdrage aan de actieve veiligheid. De veerkarakteristiek wordt tijdens het nemen van bochten, remmen en accelereren en bij het rijden op slecht plaveisel aangepast. Het zorgt enerzijds voor stabiliteit en anderzijds voor een maximaal haalbaar comfort. Met de Baleno verwacht Suzuki in Nederland dit niet meer geheel volledige jaar een marktaandeel van 0,65 procent te halen. „Over een jaar gerekend zou dat neerko- men op 1 procent", aldus J.H. van Doom, directeur van importeur B.V. NIMAG. In 1996 moet er verdere groei mogelijk zijn. Van het totaal aantal te verkopen Ba leno's zal naar schatting ongeveer 60% van het type hatchback zijn en 40% van het type sedan. De prijslijst begint bij 26.995 gul den voor de 1.3GL hatchback en de duurste versie is de sedan I 6GLX Dynamic met viertraps automaat. Die kost 39.595 gulden. De sedanversies zijn overigens on geveer twee mille duurder dan de driedeurs. zien zijn de zusjes gebaseerd op het onderstel van de 155, maar ze hebben onmiskenbaar een eigen karakter. De aanblik van de auto's roept her- inneringen op aan het verleden. De dubbele, in de neus verzonken pro- jectielampen hebben de twee mo- dellen gemeen. Daarentegen wij- ken de kontjes iets af. Dat van de Spider komt iets lager uit. Het is moeilijk kiezen tussen de dichte GTV (staat voor Gran Turismo Veloce) en de open Spider. De keuze valt voor de heenweg op de GTV, terug zullen we de sleutels ruilen voor een Spider. Dpn zal naar verwachting het zonnetje wat hoger staan en dat is een aangena- me bijkomstigheid. Beide varianten zijn royaal uitge rust, met zaken als snelheidsafhan- kelijke stuurbekrachtiging, ABS, dubbele airbags, gordelspanners, portieren met verstevigingsbalken en verzwaarde sloten alsmede een contactsleutel met elektronische afstandsbediening. Nee, de moder ne sportwagenkoper houdt niet van Spartaanse toestanden. Voor de testrit staan versies gereed met de nieuwe tweeliter Twin Spark 16V motor, die goed is voor maar liefst 150 pk. Balansassen ne men effectief de trillingen weg. Het geweldige vermogen onder het gaspedaal vertaalt zich in een op- windend rijgedrag. Zowel de Spi der als de GTV kleven aan het wegdek. Op de bochtige bergwe- gen in het achterland van Genua gaan we tot aan de grenzen van de mogelijkheden, maar beide auto's geven geen krimp. Gemakkelijk sturend en corrige- rend staan beide versies garant voor een enorme portie automobi- listisch genoegen. De GTV kan naast de 2.0 liter Twin Spark ook worden gekocht met een 2.0 V6 turbo, kopers van de Spider kun nen naast de 2.0 liter Twin Spark kiezen voor een 3.0 V6. Wie een bedrag van pakweg zeventig tot een kleine negentig mille te beste- den heeft kan zelf uitmaken welke variant hem of haar het meeste aanspreekt. De auto's zijn medio juni leverbaar in ons land. De Spider staat garant voor een enorme portie rijgenoegen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 5