Antwerps T ravestie Theater brengt muzikale thriller Winnendefoto Museum- weekend 4 Komische woonboot Yvonne Keuls vertelt over Daniel Maandag Familie Paardenkoper brengt Tenzio in De Tent Vrolijk Pasen bij Foka MaasstaD Hulp Bosnie Wachttijd voor woonvergun- ning korter Museum voor Volkenkunde gratis toegang Rotterdams rocktrio Dutchmen neemt live-cd op Marathondag Het Groot Niet Te Vermijden Dans en Show Orkest in Luxor ROTTERDAM Een uit- verkocht Theater Zuidplein, dat is de bedoeling. Op vrij- dagavond 9 juni moet het dak eraf. Want als 'Dutch men' het doet, dan moet het ook meteen goed. Vandaar dat de eerste cd van het Rot terdamse rocktrio een live- exemplaar wordt, in eigen beheer opgenomen en uitge- bracht. ROTTERDAM Ruim vijftien jaar geleden ont- sproot aan het brein van Henk van pelt en louis ter Elst het idee een eigen Vlaams Reizend Travestie Theater op te zetten gericht op optredens in de grotere theaters en zalen in Vlaande- ren en Nederland. Na interne problemen in het begin van de jaren tachtig ging een ge- deelte van het gezelschap verder onder de naam het Antwerps Traverette Gezel schap, om in 1992 de groep weer her op te richten en naar buiten te treden als het Ant werps Travestie Theater. De meest recente succesvolle voorstellingen waren 'Caba ret Paradiso' en 'Trobbels at sea'. v, Woensdag 19 april 1995 CX9.56 ROTTERDAM De Rotter- damse Stichting Hulp aan Bosnie en Hercegovina heeft dringend geld nodig om trans- porten naar Bosnie te kunnen betalen. In het magazijn aan de Vierhavenstraat liggen 150 ton voedsel, kleding, schoe- nen. invalidewagens, bedden, nachtkastjes, medicijnen en dekens klaar voor vervoer. Het geld om de vrachtwagens te kunnen huren en brandstof te betalen ontbreekt echter. Aanvragen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken heb- ben helaas niet geresulteerd in subsidies, omdat transport- kosten niet worden gesubsidi- eerd. De Stichting is in Sep tember 1992 opgericht. Sinds die tijd zijn 72 vrachtwagens met voedsel en atle mogelijke hulpgoederen naar het oor- logsgebied gereden. Ook toen opgelaaid geweld dit erg moeilijk maakte. De Stichting werkt alleen met vrijwilligers, zoadat alle schenkingen direct ten goede van de noodlijdende bevolking komen. De chauf feurs van de vrachtwagens zijn eveneens vrijwilligers. De hulpgoederen zijn voor alle mensen bestemd, ongeacht re- ligie of afkomst. Voor meer informatie: Stichting Hulp aan Bosnie en Hercegovina, tele- foonnummer 476 35 58. ROTTERDAM De gemiddelde wachttijd voor een woonvergun- ning is de laatste jaren afgenomen. In 1992 en 1993 stonden woning- zoekenden gemiddeld twaalf maanden ingeschreven voor een woning, terwijl dit in 1991 nog vijftien maanden was. Dit blijkt uit het statistisch overzicht Volkshuis- versting Rotterdam, dat het Cen trum voor Onderzoek en Statistiek onlangs aan de raadscommissie al- gemene zaken heeft aangeboden. Het statistisch overzicht bevat ge- gevens over de Rotterdamse wo- ningmarkt, hier en daar uitgesplitst naar buurten en deelgemeenten. De periode waarover de rapporta- ge gaat, is van 1988 tot en met 1994. Op 1 januari 1994 waren voor de bijna 600.000 inwoners van Rotterdam ruim 278.000 wo- ningen beschikbaar. Het teruglo- pen van de gemiddelde wachttijd voor een woonvergunning is vol- gens de samenstellers van het sta- tistish overzicht mede veroorzaakt door de veranderde organisatie van de inschrijving. Zoals bekend ver- zorgde de gemeente Rotterdam tot 1992 de inschrijving van alle wo- ningzoekenden. Sinds 1992 moe- ten degenen die in aanmerking wil- len komen voor een huurwoning in de distributiesector zich laten in- schrijven bij corporaties. Voor de verdeling van het woningaanbod in de distributiesector zijn spelre- gels met betrekking tot het inko- men en de huishoudensgrootte vastgelegd in de Huisvestingsver- ordening. Op die manier wordt de beschikbare woningvoorraad zo passend mogelijk verhuurd. Slechts vier procent van de ontvan- gers van individuele huursubsidie woont te duur en krijgt dan ook ge middeld fl.304,- huursubsidie. In 95 procent van de gevallen wordt door de huurders volgens de nor- men van het ministerie van VROM 'passend' gewoond. ROTTERDAM Het Museum voor Volkenkunde is tijdens het Museumweekeinde, zaterdag 22 en zondag 23 april, gratis toegankelijk. Op beide dagen vindt in de Mediatheek van het museum een boekenverkoop plaats. De Me diatheek verkoopt in het Museum weekeinde onder andere doublures uit de collectie boeken en incom plete jaargangen van tijdschriften. Het aanbod is zeer gevarieerd. Be- zoekers zijn welkom op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. Be- zoekers van het onlangs uitgebrei- de Reispaleis betalen tijdens het Museumweekeinde een toeslag van fl. 4,-. ROTTERDAM Het museum- weekend vindt dit jaar plaast op zaterdag 22 april en zondag 23 april. Ook het Scoutingmuseum aan de Heemraadsingel 129 is dan geopend. Op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Behalve de vaste opstelling met oud en nieuw materiaal over Scouting en zijn historie staan er nu ook films klaar voor de liefhebbers. Ze geven beelden van de Jamboree in 1933 in Hongarije en - natuurlijk - over de Jamboree in 1937 in Vogelens- ang. Het museum kan gratis wor den bezocht. Het is gevestigd op de zolderverdieping van het kantoor- pand van Scouting Rotterdam, dat te herkennen is aan de dukdalf voor de deur. 'Wij zijn geen studioband De droom van Brian Feenstra, Michel Goene en Peter Moonen, tezamen Dutchmen, is om ooit van hun hobby hun werk te kun nen maken. Wetend dat er zovele bands zijn die met een leuke de mo willen doorbreken, heeft de band besloten het eens helemaal anders te doen. Over krap twee maanden moet alles klaar zijn voor die ene avond in Theater Zuidplein. Het trio: „We zijn geen studioband, in de studio krijgen we er geen gevoel bij, omdat we tegen een muur staan te zingen zonder publiek erbij. We vinden onszelf live beter dan op de demo's en dat is ook de me- ning van de mensen die onze mu- ziek al kennen. Bovendien vinden we dat bij opnames in de studio er zoveel geremixed wordt, dat het eigen geluid van de band veelal verloren gaat. En voor het pu bliek is het natuurlijk ook heel leuk om aanwezig te zijn bij de opname van een cd." Een eerste cd die meteen een live-cd wordt, dat is nogal een uitdaging. Dit wordt nog versterkt door het feit dat Dutchmen alles zelf regelt: de choreografie van de show, het licht, het persen van de cd, al deze taken heeft de band op zich geno- men. Ook zijn de leden zelf op zoek gegaan naar sponsors. „In- middels hebben we al zeven be- drijven en instellingen weten te strikken, maar meer zijn natuur lijk altijd welkom", aldus Dutch men. Dutchmen bestaat sinds 4 mei 1992 en speelt zelfgemaakte nummers. Michel Goene (gitaar en zang), Peter Moonen (bas en leadzang) en Brian Feenstra (drums), alien afkomstig uit Rot- terdam-Zuid, kennen elkaar al van toen ze nog klein waren. Al- Van links naar rechts Michel Goene, Brian Feenstra en Peter Moonen. ledrie maakten ze muziek in hun eigen bandjes. Toen dat ophield, was de weg naar elkaar een logi- sche en zag Dutchmen het levens- licht. Hoewel ze dus een trio vormen, benadrukken ze alledrie dat ze ei- genlijk met z'n vieren zijn. „We hebben onze vaste geluidstechni- cus Nikos, die er al vanaf het al- lereerste begin bij is, zowel tij dens de optredens als de repeti- ties. Hij is ons luisterend oor in de zaal en we zouden echt niet zon der hem kunnen." De bandleden herinneren zich de eerste periode na het oprichten van Dutchmen nog goed. ,,We zaten er eigenlijk mee wat we nu moesten doen. Wilden we in het Nederlands zingen of in het En- gels, wilden we covers gaan spe- len of zelf onze nummers schrij- ven of allebei? Al snel bleek ech ter dat we met zijn drieen toch het meest voelden voor Engelstalige, zelfgeschreven muziek en daarna is het balletje eigenlijk gaan rol- len. We schreven ons in voor een talentenjacht en het was meteen raak: we werden eerste. Van het een kwam het ander, we werden overal gevraagd. maar het ging in deze beginfase veel te hard. We hadden maar een stuk of twaalf nummers en konden nog niet eens twee uur volspelen", vertellen de bandleden. Dat is nu inmiddels allemaal wel anders. Dutchmen heeft verschil- lende demo's op zijn naam staan en heeft al menig avondje met muziek gevuld. Hoogtepunt in deze reeks concerten de afgelo- pen drie jaar was ongetwijfeld het optreden in het voorprogramma van de Golden Earring, vorig jaar September in een uitverkochte sporthal in Hoogvliet. „Dit is het mooiste wat we ooit hebben mee- gemaakt. Het publiek, zo'n 2.000; man, was ontzettend enthousiast en ook van Golden Earring zelf kregen we complimenten dat we onze nummerS allemaal zelf had den geschreven." Tot groot ge- noegen van de jongens van Dutchmen was Golden Earring zo tevreden met de band in hun voorprogramma dat ze in oktober dit jaar, wanneer de Earring weer in sporthal Hoogvliet optreedt, nog een keer het voorprogramma mogen verzorgen. Hoewel Dutchmen niet in een hokje geplaatst wil worden, horen de bandleden vaak dat men ze be- schouwd als een kruising tussen Golden Earring en U2. De teksten van de songs van Dutchmen gaan over het dagelijks leven van de bandleden. „We maken zelf ge- noeg mee, we schrijven geen mu ziek met een politieke op diep- gaande betekenis, maar gewoon over onszelf. Over het ontstaan van de band, onze vriendschap, relaties en ook bijvoorbeeld over Rotterdam." Voor de opname en het uitbren- gen van de live-cd worden nog steeds sponsors gezocht. De sponsoring houdt een minimale bijdrage van fl.500,- in (meer mag ook) waarvoor de sponsor ruimte krijgt op de kaft van de cd om reclame te maken. Geinteres- seerden kunnen hiervoor contact opnemen met een van de leden van Dutchmen, telefoonnummer 480 53 25 of 480 70 42. Fiona Harten En dan nu de muzikale thriller '(B) engelen in 't vagevuur' die zater dag 22 april op de planken van het bibliotheektheater wordt gebracht. In deze nieuwste produktie van het Antwerps Travestie Theater is het woordje thriller echt op zijn plaats. De 'vagevuurbewoners' moeten door bergen en dalen om ofwel rust te vinden bij de engel Gabriel of om te branden in de hel en te zuchten onder het juk van duivelin Lucifera. Op komische wijze, om- lijst met muziek en dans, brengt het amateurgezelschap de strijd tussen goed en kwaad in beeld. Aan het einde van de schooldag wordt op het op het dorpsplein ge- zellig druk. De drie zusjes Cate, Christine en Charlotte willen nog wat snoep kopen. Het vredige dorpstafereeltje wordt dramatisch verstoord als een bus komt aanrij- den. Een knal, gillen en dan... In het vagevuur is het ochtend. God kondigt aan dat er drie meis- jes op komst zijn, in afwachting van hun laatste oordeel. De meisjes geloven niet dat ze in het vagevuur terecht zijn gekomen en om weg te koemn trekken ze de toegangs- poort van de hel open en Lucifera, de heerseres verschijnt. Ook de en- gel Gabriel komt zich ermee be- moeien en wil ze meenemen naar de hemel, maar Baba-Yaga, bazin van het vagevuur, steekt daar een stokje voor. Enkele acteurs van het Antwerps Travestie Theater. Dit lugubere spektakel wordt op- gevoerd door tien acteurs, bijge- staan door een zeskoppig showbal- let. De ruim hondervijftig kos- tuums zijn speciaal voor het gezel schap ontworpen en vervaardigd. Hoe de belevenissen van de drie meisjes aflopen, kan men dus aan- staande zaterdag gaan bekijken in het Bibliotheektheater aan de Hoogstraat. Voor meer informatie en het reserveren van kaarten: tele foonnummer 433 82 58. ROTTERDAM 'De Woon boot' is de tweede komedie van Haye van der Heyden. 'De Woon boot' vertelt het verhaal van Nico en Wilma, die elkaar na een te lang huwelijksleven niet meer verdra- gen. Nico vertrekt naar het verre Oosten en ontmoet in Thailand een lieve, volgzame vrouw. Met haar keert hij terug naar Amsterdam, waar ze een woonboot betrekken. Na verloop van tijd blijkt dat Wil ma en Nico elkaar toch niet onver- schillig laten en ook in het leven van Petcharin, de oosterse vriedin van Nico, doen zich verwikkelin- gen voor. Trudy Labij speelt de rol van Wil ma en Gees Linnebank de rol van Nico in deze relatiekomedie. Bodil de la Parra is Petcharin en Peter Smits en Hugo Metsers III spelen de rol len van de jonge mannen die in het leven van Wilma en Petchar in een rol gaan spelen. Kenan Ka- ratas speelt de zesde rol, die van Okur, een Turk. Partick Theunisse is er in geslaagd om heel mooi en effectief decor te ontwerpen, dat door Pelle Herfst inventief van licht is voorzien. 'De Woonboot' wordt vrijdag 21 april en zaterdag 22 april op de planken gebracht van het Theater Zuidplein. Voor informatie en re- serveringen: telefoonnummer 481 58 44. ROTTERDAM Op zondag 23 april rijden in het Vervoer op Maat de bussen van de IntraStadslijn niet. De stad is in verband met de marathon in Rotterdam slecht be- reikbaar. De reizigers in het Deur tot Deur-vervoer worden deze dag rechtsstreeks naar hun bestemming gebracht. Indien de bestemming door de afzetting niet bereikbaar is, wordt de klant vervoerd naar de plek zo dichtbij mogelijk. Vervol- gens begeleidt de medewerker de klant naar het bestemmingsadres. Yvonne Keuls (Foto: Pan Sok). ROTTERDAM Yvonne Keuls is een begaafd vertelster. Speciaal voor het herdenkingsjaar 1995 heeft zij een verhaal op haar reper toire genomen dat speelt tijdens de Duitse bezetting. Daniel Maandag is het zoontje van een joodse con- certpianist - een nai'eve man die meent de oorlog te kunnen overle- ven als hij maar over de vereiste identiteitspapieren beschikt. Ter wijl 'buiten' de oorlogsdreigingen toeneemt, ontwikkelt zich binnen een vrolijk spel. Daniels fantasie wordt door z'n vader geprikkeld met het Zauberflote-verhaal. Voor- al de figuur van Papageno intri- geert hem. Papageno, de vogelvan- ger in verenpak en met een grote vogelkooi op zijn rug, verwijst subtiel naar Daniels vader, die de consequentie van de jodenvervol- ging niet wil zien en als een struis- vogel zijn kop in het zand steekt. Ondanks de waarschuwingen van zijn familie duikt hij niet onder ('Ik kan mijn instrument toch niet in de steek laten?'). Hij leeft met Daniel verder in hun fantasiewereld, tot- dat een razzia hieraan een einde maakt. Het verhaal is ontleend aan haar (deels autobiografische) ro- man Daniel Maandag, waarvan in- tussen meer dan 40.000 exempla- ren zijn verkocht. Yvonne Keuls bezit de stylistische gave met een simpel zinnetje veel te suggereren. Dat blijkt ook weer uit deze terugblik op een spannen- de tijd vol bizarre en vaak angst- aanjagende situaties, waarbij ze veel gevoel toont voor het kind Daniel en zijn relaties tot anderen, in een wereld die hij niet begrijpt. Yvonne Keuls kreeg grote bekend- heid door haar, veelal sociaal be- wogen, romans. Haar heldere stijl, verkapte humor en sobere vertel- trant spreekt het publiek bijzonder aan. Er zijn ook succesvolle film- en theaterversies van haar boeken gemaakt, zoals 'Jan Rap en z'n maat', 'Floortje Bloem' en recen- telijk 'Tommie'. De laatste jaren treedt Yvonne Keuls zelf op in het theater, waar ze vertelt zoals ze schrijft: warm, intens, spannend en met veel humor. Met aan de vleu- gel Toon Vandevorst, die het ver haal lardeert met motieven uit Die Zauberflote. Yvonne Keuls vertelt donderdag 11 mei en vrijdag 12 mei het ver haal over Daniel Maandag in het Theater Zuidplein om 20.15 uur. Voor meer informatie of reserve- ringen: telefoonnummer 481 58 44. ROTTERDAM De fotowed- strijd van de Kop van Zuid. die vo- rige week werd afgesloten, werd in de categorie individuele inzendin- gen gewonnen door K. van Wijn- gaarden uit Capelle aan den IJssel. Nadat MaasstaD weekbladen vori- ge week de winnaar van de ama- teur-fotoverenigingen plaatste, is het nu de beurt aan de eerste plaats van de andere categorie. Een van de prijzen is inmiddels in ont- vangst genomen: alle fotografen die in de prijzen waren gevallen. mochten mee op de persboot bij het invaren van de pyloon. A ROTTERDAM De vijf popu late muzikanten van Het Groot Niet Te Vermijden Dans en Show Orkest brengen nog vijf keer hun show 'Glorious Surrender' in het Luxor Theater Rotterdam van dinsdag 25 april tot en met zater dag 29 april. De jarenlange muzikale ervaring van Het Groot Niet Te Vermijden Dans en Show Orkest door sch- nabbelwerk op feesten en partijen werd een aantal seizoenen geleden geheel in dienst van het theatrale gesteld. Sindsdien vormt het vijf- manschap met als bezielende frontman Louis Kockelmann een niet te missen onderdeel in het theateraanbod. Zij brengen een programma, dat qua showelement onovertroffen is. Het is de over- drijving, het mega-gevoel dat zij weten te creeren dat't 'em doet. Het publiek wordt meegezogen in een stortvloed van bekende melo- dieen uit de muziekgeschiedenis, varierend van het vaderlandse le- venslied, via Franse chansons tot een Mexicaanse revue. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest eist van zijn publiek dat het zich zonder meer overgeeft aan de gecreeerde illu- sie. In wezen is Het Groot Niet Te Vermijden Dans en Show Orkest gewoon een lekker bandje, maar dankzij hun theatergevoel is het uitgegroeid tot een van de beste en meest veelzijdige orkesten van Ne derland. De voorstellingen in het Luxor Theater beginnen om 20.15 uur. Voor meer informatie: tussen 12.00 en 16.00 uur op numrner 413 83 26. Tensio van de Familie Paardenkoper (Foto: Jack Putting). ROTTERDAM De familie Paardenkoper presenteert op don derdag 20 april in De Tent op het Eendrachtsplein hun variete- en muziekprogramma Tensio, een fa- miliedrama waarin zij verwoede pogingen doen de Rotterdamse va- riete-traditie hoog te houden. Een voorstelling van het Rotterdamse Volkstheater met haar bekende mengeling van variete, theater en muziek van alle soorten, waarin een aantal succesnummers uit 1994 voor herhaling vatbaar zijn gebleken. Met de familie Paardenkoper gaat het sinds 1945 bergafwaarts. De ooit zo roemruchte variete- en or- kest-familie blijkt gestrand in Rot terdam en heeft uit armoe De Tent van het Rotterdamse Volkstheater ingehuurd om nog wat te redden van hun ooit zo gekoesterde fami- lie-tradities. Tentmeetser Drent is er niet erg blij mee, maar moet met de Paardenkopers in zee, het brengt per slot van rekening geld in het laatje. Bij overmaat van ramp blijkt de rijk aangetrouwde moeder van Johny, mevrouw Van Huigenzuylen-Paardenkoper, nog al wat kritiek te hebben op het 'ar- tistiek inhoudelijke niveau' van de prestaties van de rest van de fami lie. Dit steekt zij tijdens de voor stelling niet onder stoelen of ban- ken van de tribune. Of de artistieke aanslag van mevrouw Van Hui- genzuylen nog niet genoeg is, blijkt de inmiddels van tata Paar denkoper gescheiden Lucy Fox deelgemeenteraadslid te zijn ge- worden, waarmee zij een dikke vinger in de subsidi-pap denkt te hebben. Dit familie-drama wordt op don derdag 20 april, vrijdag 21 april, zaterdag 22 april en zondag 23 april gespeeld in De Tent op het Eendrachtsplein. Alle voorstellin gen beginnen om 21.00 uur, behal ve de voorstelling op zondag, die begintom 14.00 uur. ROTTERDAM De koopjesdrang telde tweede Paasdag voor menigeen zwaarder dan de kans om eens lekker uit te slapen. Diverse winkels benut- ten de vrije dag om flink uit te pakken met aanbiedingen en dus moesten vele koopjesjagers vroeg uit de veren. Ook Foka aan de Oostzeedijk zette zijn deuren wijd open, onder het mom Met Foka wordt tweede Paasdag nog vrolijker!'. Dat dat aan geen dovemans oren was gezegd, mag blijken uit de foto: al ruim voor de openingstijd dromden mensen zich samen voor de winkel. Om even later met dat ene koopje de vrolijkste tweede Paasdag sinds tijden te beleven.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9