VW-dealer start met verhuur kampeerauto's Renault Laguna 16V met soepele motor Elke rit is een feestje AUTOBEDRIJF LAR Autotest Airbag in de flank Designprijs voor Tigra Uitlaat Toyotadealer Polderman viertdubbeljubileum Fiat Cinquecento Sporting: <g>HYUnDHI LANCIA DEALER (De Lancia Delta HPE Volvo Duetten-Kombi dag Technische gegevens: Volkswagen is een van de weinige merken, dat al jaren- lang kant-en-klare kampeer auto's levert. Het begon al met een camper op basis van het vroegere busje en van re- center datum is er de Califor nia: een op het reizen en trek- ken afgestemde Transporter. Voor de ombouw werkt VW samen met Duitse carrosse- riebedrijven als Westfalia en Karmann. Bij het aansnijden van de chi cane is het al duidelijk: de snelheid van de Renault La guna 16V is te hoog. In een poging nog iets te redden, ne- men we net even wat te veel gas terug waarna de achter- zijde van de auto onverbidde- lijk begint te glijden. 'Tegen- sturen!', schreeuwt ons be- schermengeltje. Na drie enor- me zwieren, waarbij de auto even dwars door het gras naast de weg schuift, lukt het om de carrosserie weer in de goede koers te dwingen. Met de Cinquecento wilde Fiat de gloriedagen van de 500 nieuw leven inblazen. Helemaal is dat volgens ons niet gelukt. Feest Rotterdam en omstreken van: verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waal haven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010 - 437 6611 Telefax 010-415 1232 Uw Renault - dealer voor Schiedam en Vlaardingen Woensdag 6 april Een kampeerauto is duur. Velen krabben zich wel drie keer achter de oren voordat ze er n zullen ko- pen. Om die reden is in Nederland de goedkopere caravan meer in trek als comfortabel kampeerver- blijf. Bovendien zit je altijd met het probleem dat een kampeerauto be- hoorlijk wat onderhoud vergt. Hij heeft immers net als de personen- wagen een motor en een aandrijf- lijn. Huren is een alternatief. Vandaar dat er nogal wat verhuurbedrijven zijn in Nederland. Nu start ook een aantal Volkswagen-dealers met de verhuur. Volkswagen verwacht dat het gebruik van kampeerauto's voor een grotere groep mensen daarmee aantrekkelijker wordt. Uit onderzoek is gebleken dat vooral jonge of oudere mensen belang- stelling hebben voor het flexibele reizen met een camper. Dus zodra er nog geen kinderen zijn of als ze al weer de deur uit zijn. Huren via de personenautodealers is met name interessant vanwege de service. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk om met een defecte koel- kast ook in het buitenland aan te kloppen bij een VW-garage. „Op verschillende adressen zijn er men- sen die speciaal zijn opgeleid in het onderhoud van de kampeerauto's en waar ook onderdelen zijn te le- veren", aldus Volkswagen. De on- dersteuning is uiteraard prettig als je in Zuid-Italie problemen krijgt met de gehuurde camper. De Volkswagen-dealers hebben zes uitvoeringen in de verhuur. De lijst begint met de California Coach, waarvan het dak uitgeklapt kan worden. Hij kost vanaf 675,- per week, inclusief 1000 kilome ter. De grootste kampeerauto in het assortiment is de Karmann Distan ce Wide met een lengte van 5,70 meter. Deze heeft onder meer een bad, een douche, toilet en ruimte voor zes slaapplaatsen. De prijs hiervan bedraagt 1.350,- in de week. Genoemde bedragen gelden voor het laagseizoen. In het hoogsei- zoen komen er enkele honderden guldens bij. Het is natuurlijk veel geld, maar de afschrijving, de be- lasting/verzekering en het onder houd van een gekochte kampeer auto is al gauw een veelvoud. De Volkswagen California Exclusive is een van de compactere en dus prettig geprijsde varianten in het assortiment te huren kampeerauto's. Motor: 1,1 liter viercilinder Vermogen: 40 kW/54 pk. Acceleratie: 14,2 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 155 km/uur. Gem. verbruik: 7,6 ltr/100 km. Het lijkt allemaal erger dan het is. Het stoeien met de Laguna voltrok zich op een voor alle verkeer afge- sloten testcircuit even ten noorden van Parijs. Met naast het asfalt vol- doende uitloopstroken en het ont- breken van tegenliggers kun je wel eens wat risico nemen om de kwa- liteiten van een nieuwe auto letter- lijk tot op het randje te beproeven. Renault ziet de Laguna 16V als een sportieve toevoeging aan het gamma. Vandaar ook het circuit. De capriolen in de chicane en het feit dat het lukt de Laguna toch weer in de goede richting op de baan te krijgen, maken duidelijk dat het onderstel van deze auto heel goed in elkaar is geschroefd. De wielophanging geeft de be- stuurder heel veel signalen, waar- door die prima in staat is de wagen onder controle te houden zelfs als het koord heel strak is gespannen. Het nieuws schuilt natuurlijk onder de motorkap. Daar doet een zes- tienkleppen motor met een cilin- derinhoud van 2,0 liter het werk. De krachtbron is ontwikkeld door Volvo, waarmee Renault op dit front samenwerkt. In feite is de ROTTERDAM/SCHIEDAM Het begon allemaal 25 jaargeleden aan de Krabbendijkehof in Rotter- dam-Pendrecht, waar autobedrijf Polderman zijn deuren opende als Toyotadealer. Als klein bedrijf is men gestart, maar inmiddels zijn we een kwart eeuw verder en is Polderman uitgegroeid tot een groot autobedrijf met twee ruime en moderne vestigingen, een in de Aristotelesstraat 22 in Rotterdam- Lombardijen en een in Schiedam aan de Laan van Bol'Es 2. In laatst genoemd pand zit Polderman nu precies 20 jaar. Tezamen betekent dit dus een dubbel jubileum en dat wordt gevierd! Behalve de lokaties van Polderman heeft ook de Toyota zelf de afgelo- pen 25 jaar een hele ontwikkeling doorgemaakt. „Wij hebben hierde hele evolutie van het merk Toyota meegemaakt: van technisch een- voudige auto's tot de uiterst be- trouwbare modellen van tegen- woordig die bovendien ook nog technische hoogstandjes zijn", licht Fred van Veldhoven van au tobedrijf Polderman toe. Maar on- danks al deze veranderingen zijn klantvriendelijkheid en gunstige voorwaarden altijd centraal blijven staan bij Polderman. Zo krijgen kopers op alle nieuwe modellen drie jaar garantie, maar ook bij de aanschaf van gebruikte exempla- ren wordt nog een jaar garantie ge- geven. Om het dubbele jubileum te vie- ren, pakt Polderman groots uit. Bij aankoop van een nieuwe Toyota Starlet of Corolla krijgt men bij voorbeeld een gratis zonnedak dat zonder extra kosten gemonteerd wordt. Bij de aanschaf van een nieuwe Carina krijgt men zelfs een gratis schuifkanteldak en radio/cd. ook inclusief montage. Daarnaast is bij aankoop van een nieuwe Toyota keuze uit verschillende ak- tiepaketten. Tevens biedt Polder man bij aankoop van gebruikte modellen ook aantrekkelijke ex tra's. In verband met de jubilea heeft Polderman tenslotte binnen de ei- gen klantenkring ook nog mailings verstuurd met geluksnummers. „Nog niet alle prijzen zijn opge- haald, dus klanten moeten nog maar eens een keer goed kijken of hun nummer niet een van de win- nende is", aldus Fred van Veldho ven. Het jubileumfeest duurt nog tot en met deze week. De vestiging van autobedrijf Polderman aan de Laan van Bol'Es machine afgeleid van de 2,5 liter vijfcilinder, die Volvo toepast in de 850-serie. Door er simpel ge- steld een cilinder af te halen is aan de 2,0 liter gekomen. Het blok wordt vervolgens gebouwd in de Renault fabriek in het Franse Cle- on, waarna zelfs 15.000 van deze zestienkleppen motoren \^eer aan partner Volvo in Zweden worden geleverd. Die gaat ze straks ook gebruiken in n van zijn modellen. 102 kW/140 pk is uiteraard ruim- schoots voldoende om de Laguna rap vooruit te krijgen. De trek- kracht is zo mogelijk nog fenome- naler. Het lukte zelfs om in de hoogste versnelling vanaf minder dan duizend toeren per minuut gas te geven zonder dat de motor ging trillen of schokken. Dat maak je niet vaak mee. Maar ook bij hoge toerentallen is de machine heel ge- willig. Renault zal de Laguna 16V uitslui- tend leveren in de uitvoering RTi. Sportstoelen zijn dan standaard alsmede een spoiler op de achter- klep. De uitrusting is met zaken als centrale portiervergrendeling, elektrisch bediende ruiten en spie- gels en airconditioning behoorlijk compleet. De prijs is er naar. Vol- gens algemeen-directeur P. Debrot Aan de buitenkant is de Laguna 16V te herkennen aan de speciale lichtmetalen velgen en de spoiler op de achterklep. van importeur Renault Nederland zal de 16V net onder de 55.000 gulden gaan kosten, waarmee hij in het gamma de ruimte tussen de Laguna 2,0 en de Laguna V6 in- neemt. Gezien de prijs zal het niet de meest verkochte variant wor den, maar het is wel een lekkere versie. klant. Daarvoor is het meer dan een wat aangeklede of opgevoerde variant. De Sporting biedt meer rij- plezier dan de gewone Cinquecen to terwijl hij ook op de snelweg zijn mannetje staat. De gemakken van het compacte formaat voor stadsverkeer en vooral het parke- ren in de stad gelden natuurlijk evenzeer. Standaard is de auto uitgerust met een toerentelleren kuipstoelen. De reden waarom is natuurlijk moeilijk te achterhalen maar ons spreken de hoekige vormen van de huidige 500 nu eenmaal niet zo aan als de ronde van de vroegere. Rond vraagt om een liefkozing en be- scherming. Vierkant daarentegen is modern kil en zakelijk en wekt weinig emoties op. Om de hoekige Cinquecento toch enig gepeperd karakter te geven haalden ze bij Fiat de motor uit een Uno en plaat- sten die in het vooronder van de 500. Het resultaat is een verrassend sportieve en kwieke auto die blij- kens de verkoopcijfers al vele har- ten heeft gestolen. In sportief opvallend rood is het een lust voor het netvlies. De Spor ting staat iets lager op de wielen dan een gewone Cinquecento. De lichtmetalen velgen met brede ban- den zijn standaard. Ander uiterlij- ke kenmerken zijn een spleet in de voorbumper bij wijze van luchtin- laat, alsmede spiegels en bumpers in de kleur van de carrosserie. Het interieur onderscheidt zich van een gewone 500 door sportieve stoe ien, die uitstekend zitten. Andere opvallende details zijn rode veilig- heidsgordels en een met leer be- kleed sportstuur en bijpassende pookknop. Rijden met de Cinquecento is een feest. Wie een comfortabele vering zoekt of zich in een oase van rust wenst, die doet er goed aan eerst even een straatje om te gaan. Wie de verleiding moeilijk kan weer- staan, die krijgt een auto die je als bestuurder voortdurend op het puntje van je stoel houdt. Als een kart laat de auto zich door de bocht sturen. Zonder enige aar- zeling geeft het gaspedaal aan de joelende motor door wat je van hem verwacht. Ook wanneer het een keer te hard lijkt te gaan, kun je ongestraft gas terugnemen. De Fiat tilt misschien een wiel op maar blijft prima controleerbaar. Dit laatste komt vooral doordat de snelheid nooit echt bedreigend hoog ligt. De factor geluid en het al even eer- der genoemde directe contact met de weg en natuurlijk de enthousi- aste kilometerteller zorgen voor veel sensatie. Je schat de snelheid al gauw hoger in dan hij in werke- lijkheid is. De Fiat biedt gewoon vreselijk veel plezier voor een zeer sterke prijs. De iets stuggere vering dan bij een gewone Cinquecento zullen de meesten voor lief nemen. Natuurlijk houdt de Fiat ook met de toevoeging Sporting toch een beetje het imago van een bood- schappenauto. Het betekent met deze variatie op het Cinquecento thema wel dat het boodschappen doen iets heel aantrekkelijks krijgt. De Fiat Cinquecento is te koop vanaf 16.995 gulden. De Sporting vergt 3.000 gulden meer van de fc De Fiat Cinquecento Sporting oogt flitsend. HET NIEUWE WERELDMERK VOOR DE REGIO VLAARDINGEN SCHIEDAM, MAASSLUIS EN MAASLAND Binnenkort te bewonderen bij uw LANCIA-dealer: D0RZ0 RENAULT EEN EIGENMANIER VAN LEVEN James Wattweg 12-14,3133 KK Vlaardingen. Tel. (010) 4353533 Duett was de naam van de allereerste Volvo stationwagen. Dit mo de! is geproduceerd tussen 1953 en 1969. In samenwerking met de Volvo V44-vereniging, de Katterugclub en Volvo dealer Kempen Car is er op 14 mei de landelijke Duetten dag. Niet alleen de eigena- ren van dit type, maar ook de bezitters van de Volvo Amazon Kom- bi zijn welkom. Hetevenement wordt gehouden aan de Run 2168 in Veldhoven (afslag 32 van de snelweg A2), van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is te verkrijgen via telefoonnummer: (040) 539860. Een airbag die bij zijwaartse aanrijdingen beschermt. blijkt nut te hebben. Het is gebleken uit een test die door het Duitse autoblad Autobild is gepubliceerd. Daarbij zijn een Volvo 850 met een SIPS- bag (airbag aan de zijkant), een Toyota Carina E en een Mercedes 180 gebruikt. Volgens Volvo bleek uit de meetresultaten dat de be stuurder het er in de 850 het best afgebracht zou hebben. De bots- proef werd uitgevoerd met een kar van 946 kilo, die met een snel heid van 50 km/uur tegen de deuren van de auto's knalde. De test is een samenwerking van Autobild, de ADAC en de AMTC, respec- tievelijk de Duitse en Oostenrijkse zusterorganisaties van de ANWB. De meest prestigieuze prijs op het vlak van vormgeving is onlangs toegekend aan de Opel Tigra. Het gaat om de Car Design Award Torino-Piemonte. De jury bestaat uit journalisten van vakbladen, De Nederlandse vertegenwoordiging bestaat uit Wim Oude Weer- nink, hoofdredacteur van Autoselect. „Dit is een verbluffende ego- auto. Doordat hij is gebaseerd op de techniek van de Corsa is de Ti gra niet alleen praktisch maar ook betaalbaar voor jonge kopers", aldus een passage uit het rapport van de jury. De achterkant van een auto is belangrijker dan we soms beseffen. Bij de aankoop van een nieuwe bolide zijn alle ogen gericht op de voorzijde en de flanken. Heeft de neus wel voldoende uitstraling en is die oplopende lijn van voor naar achteren niet erg fraai? Op de weg zie je als bestuurder door je panoramische voorruit echter voor al kofferbakken en vijfde deuren. Ik betrap me er op dat je auto's vanaf de bestuurderszetel op hun vormgeving gaat beoordeien. Details aan de achterzijde kunnen het model maken of breken, vandaar dat autofabrikanten daaraan nogal wat aandacht schenken. Een chromen stripje rond de kentekenplaat kan hetchique gehalte met een factor tien vermenigvuldigen. Rover past dat toe op zijn 600-serie. Bij de Alfa 145 zie je een opmerkelijk V-vormig profiel aan de onderzijde van de achterruit. Dat staat heel apart. Zelfs het tuitje van de uitlaat is bij sommige modellen bepalend voor de uitstraling van de achterzijde. Een auto met een bijzonder potente motor is bij voorbeeld te herkennen aan de vorm van de uit laat. Soms zijn er twee pijpjes naast elkaar gemonteerd, maar tegen- woordig zijn ook vierkante of rechthoekige tuitjes in zwang. Re nault monteert zelfs hele platte, brede uitmondingen onder de Safra- ne Biturbo, voorzien van een chromen randje. Nut heeft dat allemaal niet direct, maar het zijn juist die elementen die een auto van een bepaald model en type iets persoonlijks geven. Sterker nog, aan de vorm van de uitlaat kun je zelfs zien of de be stuurder van opschieten houdt. Het is maar een weet. Wim Otten

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 11