V Presentatie nieuwe cd Rijnmondband CORRESPONDENT m* Astma Fonds zoekt collectanten in Schiedam-Groenoord POLITIE RAPPORT Haal De Geest van Vlaardingen in huh i IaasstaD MaasposT IIssilposT MaalposT MaasposT Burgerlijke Stand Dc SCHAKll Dienstuitvoering ONS gewijzigd Vlaardings Parfum Merengue de Vlaardengue VLAARDINGEN Een hoogtepunt in de loopbaan van leermeester van Eddy Schoonfeld; de doop door Koningin Beatrix van de Batavia. De Vlaardinger werkte intensief mee aan de replica van het zeventiende eeuwse VOC-schip, dat voornamelijk specerijen uit de 'Oost' haalde. Batavia en Wasa Oude methoden weekbladen De redactie in Schiedam zoekt: Uitkeringsfraude Verdachte met tien schroevedraaiers aangehouden 34-jarige man gewond bij explosie Steiger vernield 23-jarige man gewond tijdens bouw werkzaamheden Niet teruggekeerde gedetineerde aangehouden Dronken man zwaar gewond Zodat V thuis hunt voorproeven en nagenieten. T PRIJSVRAAG Woensdag 26 april 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM - De opgave van dc burgerlijke stand schiedam voordc periode van 7 tot en met 13 april 1995. Geboren: Nicole, d.v. Mohammed Van de Sande Hibaaq M„ d.v. Wacs - Yousuf Eva, d.v. Keemink-Schufer Samira, d.v. El Aissati - El Aissati Thobias B., z.v. Sprong -Porsius Mirte E., d.v. Van Beurden Maurits A.W., z.v. Unkel - Snoe- ren Go/.de, d.v. Yetgin - Yetgin Jamie, z.v. Van Gogh - Van Nieu- wenburg Bartholomeus M., z.v. Lansbergen -DeKok Jasper J., z.v. Witberg Siham, d.v. Al Hahaoui - Ettahere Tamosz A., z.v. Van Leeuwen - Zaleska Anthony, z.v. Sluimer-Jans Jedida M., d.v. Boose-Janssen Sharon, d.v. Wouters - Van Eijk Ella, d.v. Timmers - Vermeulen Bob, z.v. Verweij - Van Rij Michel A., z.v. Jonasson - Mellaart Laura, d.v. Troost - Lansbergen Amel, z.v. Avdic - Avdic Ondertrouwd: M. van Duffelen. 24 jr. - W.S. Douwes, 23 jr. G.J. Fens, 33 jr. - W.E.M. Knijnen- burg, 32 jr. P R. Fundador, 64 jr. - C.J. Neus, 39 jr. E.P.R. Gommers, 26 jr. - D.J.D. Mettes, 25 jr. R. Heijkoop, 31 jr. - B. Gloudi, 24 jr- D.J. Kouwenhoven, 35 jr. - M. Bouws, 26 jr. B.T.C. van de Peppel. 19 jr. - R.F. La voir, 19 jr. P. Verhoek, 39 jr. - A. van der Ree, 30 jr. Gehuwd: R. Minnaard, 26 jr. - S.M. Dorr, 26 jr- C.G. Meijer, 33 jr. - P.M. Meden- dorp, 33 jr. B.A. Colle, 72 jr. - J. Drees, 73 jr. G.A. Brouwer, 34 jr. - S.Schriek, 26 jr. Overleden: D. Yssels, 70 jr. J. van Vliet, 50 jr. R.L. Eeckhout. 80 jr. J.J. van den Tempel, 88 jr. A. Hendriks, 66 jr. J. Frijmuth, 67 jr. J. van Heest, 72 jr. J.C. Rolling, 88 jr. P. van der Stelt, 74 jr. K.C. Baris, 72 jr. W.M. Bosman, 90 jr. C.A. Melching, 85 jr. P.F. Kiela, 71 jr. C.J. Maat, 81 jr. A. de Zwart, 77 jr. W. Bijl. 86 jr. J.E. Meijer, 94 jr. D.M.E. van Wijk, 91 jr. W.J. Bergwerff, 83 jr. H.C. van der Vlist, 94 jr. 'Leermeester' Schoonfeld bouwt mee aan de Batavia „Een vriend van mij had zijn op- leiding jachtbouw gehaald en wij zijn samen gaan kijken op de scheepsbouwwerf in Lelystad. Later heb ik nog een uitnodiging gehad om te gaan kijken bij het plaatsen van de boegspriet. Ik wilde daar graag werken en er was nog plaats. Ik had mijn HTS- diploma fijn mechanische tech- niek gehaald eif werkte op de te- kenkamer van een machinefa- briek. Dat zag ik mezelf niet doen tot mijn pensioen en wilde graag iets avontuurlijks gaan doen. Sommige mensen maken dan een wereldreis, maar ik heb een half jaar onbetaald verlof genomen om bij scheepsbouwmeester Wil- lem Vos te gaan werken. Na dat half jaar heb ik de knoop door- gehakt en ontslag genomen. Ik heb toen anderhalf jaar als vrij- williger bij de Batavia gewerkt. Daarna ben ik leermeester gewor- den en mocht ik zelf mensen op- leiden in scheepstimmeren. En vanaf oktober '93 heb ik op de scheepswerf een baan. We wer ken ook nog aan andere projecten zoals de 'Flevo-aak', een platbo- dem, en aan de voorbereiding van de 'Zeven Provincien'. Ook wor- den er nu allerlei nieuwe gebou- wen neergezet. Er komen per jaar ongeveer zo'n 300.000 tot 350.000 duizend mensen kijken en de infrastructuur moet daar op worden aangepast. Er kornt een nieuw restaurant, een filmzaal en een atelier voor de beeldsnijderij. Het leuke is dat de scheepswerf geen museum is, want er wordt gewerkt; maar het is eigenlijk ook geen bedrijf, want er lopen be- zoekers rond", aldus Eddy Schoonfeld. ,,De Batavia is, in tegenstelling tot het VOC-schip Amsterdam, een reconstructie. Er is van de Batavia geen model en geen teke- ning. De Batavia is op een van haar reizen vergaan en er is een klein gedeelte van het deel links achter gevonden. Voor de bouw hebben we veel historisch onder- zoek gepleegd. In oude boeken over scheepsbouw stonden tabel- len die bijvoorbeeld de verhou- ding weergeven tussen de lengte van de grootmast en de totale lengte van het schip. Een andere manier waarop we ontdekten hoe driehonderd jaar gelden schepen gebouwd werden, was door het kijken naar modellen en schilde- rijen zoals die zich bevinden in het Museum voor de Scheepvaart in Amsterdam en het Maritiem Museum in Rotterdam. Op een gegeven moment kwamen we er ook achter dat Nederlandse scheepsbouwmeesters in op- dracht van de Koning van Zwe- den r<?nd 164(f. een schip. de Wasa, gebouwd hebben. Dat schip is echter tijdens de eerste vaart vergaan. In de jaren zestig is het schip opgedoken en staat nu tentoongesteld in Stockholm. We zijn toen met een aantal mensen van de werf met een busje naar Zweden gegaan. We hadden con tact opgenomen met het museum en mochten voor het museum openging op de Wasa. Om geen scheve ogen te krijgen van de be- zoekers, moest dit voor openings- tijd gebeuren. Zij mochten niet op het schip. Die Zweden stonden raar te kijken dat wij eenmaal op het schip zo onze weg konden vinden. Maar ja, we werkten na- tuurlijk dagelijks op een dergelijk schip en de opbouw en indeling was vrijwel gelijk. Het leuke was ook dat de gesprekken in het En- gels gingen en wij en de Zweden af en toe aan het zoeken waren naar de Engelse term voor een be- paald scheepsonderdeel. Vaak was dat niet te vinden en als zij het dan in het Zweeds noemden, konden wij er toch wel wijs uit worden, omdat het oud-Neder- landse termen waren." „Wat het werken aan de Batavia ook zo leuk maakt, is dat we ze ventiende eeuwse bouwmetho- den gebruiken. Voor het VOC- schip Amsterdam is bijvoorbeeld triplex gebruikt. Voor de Batavia worden echte eiken planken ge bruikt. Die worden aangevoerd vanuit Denemarken. Vrijwel alles wordt met de hand gedaan. Al- leen het grove werk wordt met electrisch gereedschap gedaan. Je kunt't niet maken om iemand ja ren in de zaagput te laten staan om met de hand bomen te zagen. Maar de afwerking wordt met de hand gedaan. Dat kun je bijvoor beeld zien aan het beeldsnijwerk. Er is niet een beeld gelijk. Het schip is ook niet symmetrisch. Aan de ene kant van het schip kan een trap bijvoorbeeld smaller zijn dan aan de andere kant. Er hoeft niets te worden nagemeten van een model, simpelweg omdat er geen tekening van de Batavia be- staat. Als een onderdeel klaar is wordt het gefotografeerd." De scheepswerf in Lelystad is al- tijd geopend behalve op Nieuw- jaarsdag en eerste Kerstdag. De entree is fl. 15,- en voor fl.50,- per jaar kan men donateur worden. Donateurs en aanverwanten mo- gen altijd een kijkje komen ne- men op de werf van Scheeps bouwmeester Willem Vos. Irene Boer SCHIEDAM In een brief aan Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat, vraagt de gemeente Schiedam haar alle invloed aan te wenden om een einde te maken aan de aanhoudende geluidshinder die de Schiedamse bevolking on- dervindt van met name overvlie- gende vliegtuigen uit het voorma- lig Oostblok, in de volksmond ook wel aangeduid als het 'Russenpro- bleem'. Zij maakt in de brief on- dermeer melding van het feit dat haar uit de bevolking regelmatig klachten bereiken over geluidshin der van luchtverkeer dat het grond- gebied van Schiedam naar en van de luchthaven Zestienhoven over- vliegt. Ook wordt verwezen naar een incident dat zich in de avond- uren van 2 maart jl. voordeed. De omvang van de klachten, in totaal 117 geregistreerde. was daarbij zo- danig dat de Centrale Meld- en Re- gelkamer van de DCMR Milieu- dienst Rijnmond sprak over een ware 'klachtengolfNaar aanlei- ding van dit incident heeft de DCMR zelfs al de nodige maatre- gelen getroffen om de Centrale Meld- en Regelkamer voor derge- lijke klachtenstromen voortaan be- ter telefonisch bereikbaar te ma ken. Volgens de gemeente zijn de nood- zaak voor dergelijke maatregelen tekenend voor de situatie in Schiedam en zij vraagt de minister dan ook te zoeken naar oplossin- gen in de zin van het wijzigen van de aanwijzing of het opleggen van beperkingen. SCHIEDAM De Rijnmond band zal zondag 30 april tijdens een openluchtconcert in de Plan- tage haar nieuwe cd presenteren aan het Schiedamse publiek. Het eerste exemplaar van deze geluids- drager die de titel 'Band across the sea' draagt, zal hierbij worden overhandigd aan de heer Hafkamp, de wethouder van cultuur. De Rijnmondband is al 66 jaar aktief als drumfanfare in en buiten Schiedam. Vooral in de periode van mei tot en met oktober zijn zij dikwijls present op taptoes, con- certen en tijdens optochten. De band heeft hierdoor zowel natio- naal als internatio'naal al een zeke- re faam verworven. Zonder enig overdrijven kunnen de Schiedamse muzikanten zich tot de top van Ne- derland rekenen. Toch blijkt dit mooie etiket bij het werven van le- den vaak eerder in het nadeel dan MaasstaD MaasstaD weekbladen is een combinatie van huis-aan- huisbladen in de „provincie" Rotterdam en verschijnt wekelijks in een oplage van 625.000 exemplaren. MaasstaD weekbladen wordt uitgegeven door Rotterdams Dagblad c.v.. Het verspreidingsgebied van MaasstaD weekbladen is uitgebreid met een aantal gemeenten waaronder de Hoeksche Waard, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Spijkenisse, Hoogvliet, Rhoon, Capelle a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel en omliggende gemeenten. voorde berichtgeving overde Schiedamse politiek en het schrijven van algemene artikelen, zowel korte berichten als in de 'human interest' sfeer. Vereisten: - perfecte kennis van de Nederlandse taal - goede algemene ontwikkeling - aantoonbare politieke belangstelling - enige journalistieke ervafing - woonachtig in Schiedam Voor telefonische informatie over deze functie kan men zich wenden tot Maurice Heynen telefoonnummer 010-4736543 of 4004484. Schriftelijke readies kunnen gericht worden aan MaasstaD weekbladen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam, t.a.v. Laurens Hartman, chef redacteur. in het voordeel van de band te wer ken. iets wat Rijnmondbandlid Arthur van den Berg ten zeerste betreurt. „Wij zijn een band van vijftig man en willen ons ook graag met dit aantal blijven presen teren. Helaas hebben potentiele le- den nog altijd het idee dat je ont- zettend goed moet zijn om bij ons te mogen spelen. maar dat hoeft helemaal niet het geval te zijn. Juist het samenspel bepaalt de kwaliteit en daarnaast hebben wij binnen de vereniging voldoende hulpinstructeuren die helpen het nivo te verbeteren", aldus Van den Berg. Daarentegen kan hij zeker niet ontkennen dat er in het spelen bij de drumfanfare veel tijd en energie gaat zitten. „Zeker in het zomerseizoen ben je er toch wel even mee bezig. Wanneer bijvoor beeld de taptoe in Breda op het programma staat of het Wereld- concours in Kerkrade, blijft het niet bij twee repetities per week. Maar je krijgt hier wel ontzettend veel voldoening voor terug." Ook wordt de drumfanfare regelmatig gevraagd een optreden te verzor- gen bij speciale avonden of gele- genheden. Zo luisterde de band de tien dagen lange introductie van de Opel Vectra op in het Haagse Con- gresgebouw. „Voor dergelijke evenementen hebben wij een im- pressario die ons hiervoor boekt. We zijn in feite dus gewoon een klein bedrijf, dat geld moet verdie- nen om de begroting sluitend te maken'" licht Van den Berg toe. De fanfare mag zich echter geluk- kig prijzen met de grote schare do nateurs en sponsors die men achter zich weet. Mede hierdoor was het mogelijk ook weer een nieuwe cd met een mix van statige marsen, concertwerken en swingende Big- Bandmuziek op de markt te bren- gen. De benodigde gelden werden de band namelijk weer in de vorm van een renteloze lening door een aantal sponsors verstrekt. De prijs van het muzikale schijfje kon hier door ook weer uitermate aantrek- kelijk worden gehouden: fl.25,-. De cd 'Band across the sea' zal tij dens het concert, dat overigens om 15.00 uur aanvangt, te verkrijgen zijn bij een speciale stand van de band. Muzikanten die zich aange- trokken voelen tot deze dynanti- sche en uiterst plezierige hobby kunnen contact opnemen met de heer Van den Bos (secretaris Rijn mondband), tel. 010-2650598. Ook kan men een kijkje komen ne- men tijdens een repetitieavond in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat 183, op vrijdagavond van 20.15-22.15 uur. Jongens tus sen de 8 en 16 jaar kunnen terecht bij de Jeugd Rijnmondband die op vrijdagavond van 18.45-20.00 uur repeteert in het Blauwhuis. Voor informatie over de jeugdband kan men contact opnemen met de heer Swaneveld, tel. 010-4701043. SCHIEDAM Van 15 tot 20 mei organiseert het Astma Fonds weer de jaarlijkse collecte. Met de op- brengst helpt het Astma Fonds mensen met astma. chronische bronchitis of longemfyseem. On- der andere door wetenschappelijk onderzoek, voorlichting aan pati- enten en hun omgeving en scho- ling van artsen en verpleegkundi- gen. Het Astma Fonds hoopt dit jaar met 55.000 collectanten op pad te gaan. De laatste jaren lag het aantal collectanten stabiel ronde de 50.000. Door een beroep te doen op de hulpvaardigheid van de ove- rige Nederlanders wil het Astma Fonds proberen ook de plaatsten en straten waar tot dusverre niet werd gecollecteerd te bereiken. Hiervoor is een landelijke wervingscampagne ontwikkeld met wervingsposters en wervings- advertenties. Hiermee wil het Ast ma Fonds trachten meer Neder landers te bewegen een paar avon den tussen 18.00 en 21.00 uur ac- tief te zijn met collecteren. Wie in de week van 15 tot 20 mei een paar uurtjes over heeft om te collecteren voor het Astma Fonds kan contact opnemen met de plaat- selijke collecte-organisatie: C. Ui- tenbogaard, tel. 4700362. SCHIEDAM Met de komende feestdagen wijzigen de dienstuitvoe- Ringen van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Een overzzichtje. Op zaterdag 29 april is het ONS Milieustation aan de Van Heekstraat ge- sloten. Op maandag 1 mei wordt geen huisvuil opgehaald. Dit i.v.m. slui- ting van het Roteb-overslagstation. De ophaaldiensten verschuiven naar donderdag 4 mei. (dubbele ophaaldag). De ONS kantoren en het Milieus tation zijn wel open. De ONS kantoren en het Milieustation zijn op vrijdag 5 mei gesloten. Er wordt ook geen huisvuil opgehaald. De ophaaldiensten verschuiven naar dinsdag 9 mei. (dubbele ophaaldag). De warenmarkt in het Centrum gaat gewoon door. Op 1 mei en 5 mei dus geen huisvuil buiten zetten. De ONS blijft bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en TV signalen. Voor meer informatie telefoon 2621000. SCHIEDAM Twee Schiedammers hebben woensdag 19 april proces verbaal gekregen voor het oplichten van de Sociale Dienst. Een 45-jarige man deed dat in 1990 voor ruim 11.000 gulden, terwijl een 30-jarige man dat, in het zelfde jaar, voor ruim 7000 gulden deed. Beiden moeten het volledige bedrag terugbetalen. SCHIEDAM Een 40-jarige Rotterdammer is woensdag 19-4 op de Pr. Beatrixlaan tijdens een controle uit de tram gehaald. De man bleek 'gewa- pend' te zijn met een zaklantaarn, tien schroevedraaiers en een combina- tietang. Voor nader onderzoek werd hij meegenomen naar het bureau. Na- dat de verdachte, na het verhoor weg mocht, herkende een van de bezoe- kers aan het politiebureau hem als diegene die twee weken eerder een auto op de Anna van Burenstraat had opengebroken. Na deze diefstal wist de dader toen te ontkomen. Direct werd de verdachte weer ingerekend voor nader verhoor, die later op de middag, na een proces verbaal, toch nog werd heengezonden. SCHIEDAM Een 34-jarige Rotterdammer is donderdagnacht rond half vier ernstig gewond geraakt bij een explosie in een cafe aan de Vlaardin- gerstraat. De man, lopend aangetroffen in de Alberdastraat, is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Of hij iets met de explosie te maken heeft is op dit moment niet bekend. De politie moet de man nog verhoren. Verder is ook een vrouw in de naastgelegen bakkerij licht gewond geraakt. De vrouw was daar bezig met het bakken van de dagelijkse broden. Door de GGD is zij ter plekke behandeld. Door de explosie is zowel het cafe als de woning daarboven geheel verwoest. Twee naastgelegen woningen zijn ontruimd. Rond kwart over zes kon de brandweer brandmeester geven. De politie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van de explosie. SCHIEDAM Onbekenden hebben afgelopen dagen vier spanpoten (houten planken) van een steiger in het Julianapark vernield. De schade ligt rond de 5000 gulden. De steiger was daar neergezet in verband met bouwwerkzaamheden aan de school. Met de planken heeft de jeugd hutten gebouwd. SCHIEDAM Een 23-jarige Rotterdammer heeft gisterochtend in de Hargastraat een hersenschudding opgelopen. Hij is naar het Schielandzie- kenhuis vervoerd. De man was daar bezig met bouwwerkzaamheden. Waarschijnlijk is hij door duizeligheid gevallen, waarna hij met z'n hoofd ergens tegenaan is gevallen. De juiste toedracht wordt echter nog onder- zocht. SCHIEDAM Een 37-jarige Schiedammer is donderdag 20 april aange houden en naarde gevangenis vervoerd. De man kreeg met paasweekein- de vanuit de gevangenis verlof, maar kwam daarna echter niet meer terug. Agenten in burgerkleding zagen de man in de tram zitten, waarop diverse auto's werden gemobiliseerd. Toen de gedetineerde de politie zag pro- beerde hij te vluchten. Na een kleine achtervolging werd hij aangehouden. Tijdens de rit naar het bureau probeerde hij nog uit de auto te springen. Ook dat lukte niet. De man zal zijn straf, gekregen in verband met diverse inbraken, nog moeten uitzitten. SCHIEDAM Een 46-jarige Schiedammer is vrijdagmiddag 21 april ge wond naar het Dijkzigt ziekenhuis vervOerd. Door onbekende oorzaak kreeg het slachtoffer onenigheid met twee andere dronken mannen. Hier door ontstond een valpartij op de Goeman Borgesiuslaan. Het slachtoffer had als enige een hoofdwond, een gescheurde onderlip en vermoedelijk een kaakfractuur. In het Dijkzigt constateerden artsen bovendien bloed in de longen van de man. Beide verdachten, twee Schiedammers van 36 en 37 jaar, zijn ter ontnuchtering en voor verhoor naar het bureau gebracht. Op 6, 7 en 8 mei komt De Geest van Vlaardingen tot leven in de Stadsgehoorzaal. Veertien jonge enthousiaste BHBS&i.j toneelspelers en vijf door de wol geverfde muzi kanten spelen, zingen en dansen het verhaal van de familie Blijleven. -v.™..,.Sfe Hoe vader Karel worstelt met zijn oorlogsverleden, hoe zoon Harry hippie wordt en zijn vader treitert en hoe alles weer goed komt op het bruiloftsfeest van kleindochter Myriam. Twee liedjes uit deze bevrijdingsvoorstelling, gecompo- neerd door Cornelis Pons, komen op CD uit: Een hartverscheurende liefdesverklaring aan onze goeie, ouwe vissersstad die geen Vlaardinger ooit vergeet, ook al zit hij op Ratatonga. Vlaardingen los uit de heupen, het nieuwe Caraibische ritme, dat de stad voorgoed in zijn greep heeft: van Havenhoofd tot Holyweg en van Van Hogendorplaan tot Zuidbuurt. Vanaf zaterdag 29 april in Vlaardingen te koop bij de VW, Stadsgehoorzaal, Delta Hotel, Ibis Hotel en Groot Vlaardingen, Westhavenkade 14; tijdens de voorstellingsdagen in de Stadsgehoorzaal en in Schiedam bij Maaspost, Over de Vesten 3a. Prijs m j Beantwoord de vragen en maak kans op een GRATIS CD. 1 In welk jaar werd de Visbank gebouwd? j 2 Aan welk water ligt de Visbank? Knip tie bon uit en stuur hem op naar Maaspost, postbus 373, J 3100 AJ Schiedam Uw inzending moet uiterlijk 4 mei binnen zijn. i Onder de goede inzenders worden tien CD's verloot. De prijswin- J naars worden bekend gemaakt in de Maaspost van 10 (Schiedam) en i 11 mei (Vlaardingen) en krijgen schriftelijk bericht. I1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 5