n Rover rekent op groei met 400-serie Excel Rally sportieve Hyundai Verkwikkend bestelwerk met Nissan Vanette Cargo Gesmeed voor terrein, qeknipt voor asfalt Autotest Slopen Renault Clio Chipie Tigra met automaat Vento Atlantic Winst Renault Nieuwe Jaguar boekt verkooprecords Kia Sportage: <g>HYUnDHI Technische gegevens: De lancering van de Rover 400 moet weer een nieuwe fase van groei inluiden voor de Britse fabrikant. De afge- lopen jaren is hard gewerkt aan het herstel van de laatste massaproducent van Britse origine, die overigens door de overname van BMW wel onder Duits beheer staat. Dotje Prijs Vertoon BSisltSI Verkwikkend Kia heeft in vrij korte tijd op een breed front zijn troeven uitgespeeld. Het Koreaanse merk is al in drie totaal van elkaar verschillende markt- segmenten vertegenwoor- digd. In de personenautosec- tor met de Sephia en Pride, bij de bedrijfswagens met de Besta en in het 4x4 terreinau- tosegment met de Sportage. Multifunctioneel DAF Bedrilfswagen Rotterdam B.V. Bedrijfswagendealer voor dam en omstreken van: Rotter Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waalhaven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010-437 6611 Telefax 010-41512 32 Woenjdag 3 mei MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 „Wij verwachten over een heel jaar 3.000 exemplaren van deze nieuwe 400 te kunnen verkopen", aldus algemeen directeur Arjen de Jong van Rover Nederland. Een opmerkelijke uitspraak, want nog geen drie jaar geleden verkocht Rover in ons land in totaal nauwe- lijks drieduizend auto's. Kwali- teitsverbeteringen en een herintro- ductie van typisch Britse waarden aan de auto's hebben voor de om- mekeer gezorgd. De Rover 600 is bijvoorbeeld een groot verkoop- succes. De Rover 400 komt medio September in de verkoop. In 1996 wil Rover in ons land in totaal 8.225 auto's verkopen, hetgeen een verondersteld marktaandeel is van 1,71 procent. Rover heeft veel te danken aan het Japanse Honda, waarmee jaren- lang werd samengewerkt. Het leid- de tot een aantal gemeenschappe- lijk ontwikkelde produkten. Zo zijn de Honda Accord en de Rover 600 in technisch opzicht identiek. Rover weet zich door een rijkere basisuitrusing en de toevoeging van de typerende Rover-zaken als de grille, chromen accenten en houten strips in het interieur toch te onderscheiden. De Rover 400 is waarschijnlijk de laatste representant van de samen- werking met Honda. De overname door BMW maakte Honda bepaald niet blij, de Japanners willen zo vlug mogelijk hun handen terug- trekken. Voor de toekomst van Ro ver maakt dat geen verschil, want de Duitsers van BMW hebben het dreigende gat al ingevuld. De Rover 400 komt in eerste in stance als hatchback, met de door Rover ontwikkelde 1,6 liter motor uit de K-serie. Het is een dotje van een krachtbron, die goed is voor 82 kW/111 pk. Op een schitterend tra- ject dat ons zowel door de Engelse countryside als door steden en over de autosnelweg voerde, maakte de Rover 400 in elk geval een uitste- kende indruk. De chromen sierlijst rondom de nummerplaat op de achterkant en de karakteristieke grille geven ook deze auto wat ex tra's qua uitstraling. De toepassing van hout in het interieur en de roestvrijstalen dorpelstrips onder- strepen dat. Met een lengte van 4,32 meter en een breedte van 1,70 meter is de Rover 400 in zijn soort best een grote auto. De Jong verwacht dan ook „enige kannibalisering ten op- zichte van de Rover 600. Maar dat vinden we niet zo erg. Deze Rover 400 is een echte toevoeging, die in niets is te vergelijken met de oude 400. Wij zullen dan ook zeker nieuwe kopers aantrekken." De Rover 416 Si 5-deurs zal zo'n 38.000 gulden gaan kosten. Tegen het einde van het jaar komt er een versie met een direct ingespoten twee liter dieselmotor. In het voor- jaar van 1996 staat de introductie van de 2,0 liter motor en de sedan op het programma. Tegen die tijd moeten de 68 dealers die Rover Nederland nu onder contract heeft, twee nieuwe collega's hebben be- groet. De belangstelling daarvoor is dankzij het succes van het merk in elk geval groot. Het imago van Hyundai kan wel een sportief sausje ge- bruiken. Althans, dat vindt Greenib Car, de Nederlandse importeur van dit Koreaanse merk. Omdat de fabrikant op dit moment de aandacht vooral richt op de groei van de volumemodellen en daar trouwens ook zeer succesvol mee is, kan aan die vraag naar sportiviteit nog niet wor den beantwoord. Je kunt nu eenmaal niet alles tegelijk. Dus heeft Greenib Car in eigen be heer een bijzonder sportief karretje ontwikkeld, de Excel Rally. De au to is gebaseerd op de Excel 1,5i GS hatchback. Door op de achterklep een stoere spoiler en op de voor- kant een spoiler met koelsleuven te monteren, is een lekker agressief ogende sportwagen ontstaan. Een verlagingsset en lichtmetalen vel- gen met lage banden versterken dat beeld. Het interieur is eveneens onder handen genomen. Voorin staan twee Recaro kuipstoelen, op de achterbank en de portieren is Reca ro stof aangebracht. Inclusief het fraaie sportstuur levert dit een heel aardig effect op. Uiterlijk vertoon alleen is natuur- De Hyundai Excel Rally is een sportieve verschijning. lijk niet voldoende om dynamische prestaties te waarborgen. De tech- nici van Greenib hebben daarom onder de motorkap de turbo uit de Scoup gemonteerd. Bovendien is het motormanagement-systeem gewijzigd. Het vermogen is door deze maatregelen gestegen van 62 kW/84 pk tot maar liefst 95 kW/ 129 pk. Vertaald naar de praktijk betekent dit dat de Excel Rally in 9,6 seconden uit stilstand de grens van 100 km/uur doorbreekt. De ge- wone uitvoering heeft daar 12,3 seconden voor nodig. De topsnel- heid van de Rally komt uit op zo'n 200 km/uur. Om zo'n auto echt aan de tand te voelen wijk je natuurlijk uit naar Duitsland. Op de Autobahn mag je het gas tot op de bodem intrappen. Daar blijkt dat deze Excel over een zeer goed presterende motor be- schikt. Wie even gas bijgeeft om een voorganger te passeren, voelt dat de auto onmiddellijk reageert. Ook op topsnelheid ligt het voer- tuig vast op de weg, al voel je de oneffenheden in het wegdek als flinke stoten in je rug. Maar dat hoort natuurlijk bij een dergelijke auto. Aangezien Greenib Car de Excel Rally in eigen huis bouwt, kan maatwerk worden geleverd. Com- pleet uitgerust kost de auto 41.895 gulden. Het Rally-pakket is ook in delen verkrijgbaar. De turbo kost bijvoorbeeld 3.500 gulden, abs tweeduizend gulden. De Excel Rally is te koop in de vrolijke kleu- ren blauwgroen, rood en paars. Een gele striping zorgt voor een extra nuance. De Rover 400 is een auto van formaat in zijn klasse. 1 I De Vanette Cargo is afgeleid van Nissans ruimtewagen Serena. Dat is aan de neus duidelijk te zien. De bedrijfswagen wordt gebouwd in Spanje. Veel kantoorgebouwen be- schikken over uitstekende klimaatsystemen met aircon- ditioning. Als buiten de mus- sen van het dak vallen, is het binnen aangenaam werken. De monteur of de vertegen- woordiger die met een bestel- auto voor datzelfde bedrijf op pad is, heeft het dan veel minder aangenaam. Met de druppels op het voorhoofd en de transpiratievlekken in het hemd komt hij bij de klant. „Het is geen al te best visite- kaartje voor een bedrijf', meent P. Bracke, de alge- meen-directeur van Nissan Motor Nederland b.v. Het is een van de redenen waarom de Nederlandse importeur heeft gemeend de nieuwe bedrijfswagen Vanette Cargo, bedoeld voor het segment tot 2.800 kg GVW, stan- daard uit te rusten met airconditio- ning. Nissan is daarmee de enige en eigenlijk vindt Bracke dat merkwaardig. „Per slot van reke- ning worden juist dit soort auto's tamelijk intensief gebruikt. Boven dien is het voor de onderneming goed als de buitendienstmedewer- kers fris bij de klanten arriveren." Comfort is een factor, maar aan de veiligheid hecht Nissan zo moge lijk nog meer waarde. Uit weten- schappelijk onderzoek is immers gebleken dat de concentratie en het reactievermogen van de bestuurder te lijden hebben van een te hoge temperatuur in de auto. Een van de grote bedreigingen is het verlies van vocht door transpiratie. Men- sen worden daardoor sneller moe en versuft. „Wij hanteren daarom de filosofie dat airbags en gor- delspanners best wat betekenen voor de veiligheid in de auto, maar dat het voor de veiligheid op de weg beter is als de bestuurder in staat is om op tijd te reageren op gevaarlijke situaties", aldus Bracke. Overigens voldoet de Vanette aan de zeer strenge Europese crash-test criteria, die tot dusver alleen nog voor personenauto's worden ge- hanteerd. Het is in elk geval verkwikkend toeven in de Vanette Cargo, zoals we zelf tijdens een korte rij-im- pressie hebben vastgesteld. De air- conditioning heeft een behoorlijk hoge opbrengst. Bij de uitvoering Combi, een busje voor het vervoer van acht personen, is zelfs achterin nog een extra ventilator gemon teerd om de koele lucht door het interieur te verspreiden. Nissan levert de Vanette met een 1,6 liter benzinemotor (71 kW/96 pk) of een 2,3 liter diesel (55 kW/ 75 pk). Met deze laatste versie is vlot 140 km/uur op de teller te zet- ten. Dat komt mede doordat de vorm van de Vanette goed is ge- stroomlijnd. Met het oog op het comfort en natuurlijk de bekeurin- gen is het evenwel beter om het wat kalmer aan te doen. De top toont evenwel aan dat de Nissan behoorlijk presteert voor een be drijfswagen. De Cargo heeft standaard dubbele schuifdeuren aan de zijkant en op- zij scharnierende deuren achter. Bovendien kan de dealer maat werk leveren. Met andere woor- den, er zijn tal van op- of ombouw- mogelijkheden, zodat er een Va nette voor vele doeleinden is te le veren. Nissan werkt hiervoor nauw samen met een gerenommeerde specialist op dit gebied: Snoeks in Nieuw-Vennep. Er is al een Vanet te Cargo vanaf 23.400 gulden, maar dat is dan wel exclusief de btw. Met omzetbelasting komt de prijs op 27.495 gulden. De Sportage oogt stijlvol dankzij de overwegend ronde vormen. De door ons gereden uitvoering was bovendien getooid met blinkende dorpelbeschermers en bull bar. Het is daarmee een echte blikvanger: enerzijds stoer en anderzijds met een chique uitstraling. Dat tweespaltige gaat ook op voor het rijkarakter. De motor levert voldoende prestaties voor een sportieve rijstijl, die zelfs een nor- male personenauto niet zou mis- staan. Het veercomfort is heel be hoorlijk. Met een flinke vaart op de snelweg kilometers wegrollen is geen probleem. De Sportage is, om het naar terreinauto begrippen wat oneerbiedig te zeggen, geknipt voor het asfalt. De prettige rij-eigenschappen en prestaties passen echter volledig in de geest van deze tijd. In het 4x4 segment tekent zich immers een groeiende belangstelling af voor comfort en luxe. De rauwe uitstra ling blijft favoriet, maar dan wel graag gecombineerd met een soe- pel weggedrag. Met de Sportage zit Kia dus totaal niet verkeerd. Te meer, omdat de auto standaard be- schikt over apart inschakelbare vierwielaandrijving en een lage ge aring voor een maximum aan trek- kracht in het terrein. Het interieur oogt op zijn zachtst gezegd behoorlijk luxe. Je waant je wat dat betreft op het niveau van een middenklasse personenauto. Stuurbekrachting, elektrisch be- diende portierruiten en centrale portiervergrendeling staan ons ten dienste. De Sportage heeft vier portieren en een grote achterdeur, die overigens alleen is te openen nadat eerst het rek met het reservewiel opzij is ge- klapt. Qua binnenruimte kan hij de vergelijking aan met een station- wagon. Overigens komt er in de toekomst nog een korte uitvoering met drie deuren. Die oogt sport- iever en doet derhalve de naam wellicht wat meer aan. Wie echter gecharmeerd is van een auto met De Kia Sportage oogt elegant dankzij afgeronde vormen. een maximum aan multifunctione- le eigenschappen, die kan niet om de vijfdeurs uitvoering heen. De Sportage is voorzien van 2,0 li ter benzinemotor met dubbele bo- venliggende nokkenassen en in to taal zestien kleppen. Hij levert 94 kW/128 pk, goed voor een topsnel heid van 166 km/uur vol gens Kia. We willen het graag geloven ge- zien de souplesse waarmee de auto reageert op het gaspedaal. De voorwielen zijn opgehangen aan een zogenaamde 'Double Wis hbone' constructie. Het levert een koersvaste besturing op, ook op hoge snelheid. De starre achteras is met reactiestangen aan de carros- serie opgehangen. Grote velgen met brede banden in de rnaat 205/ 75R-15 ronden het 'voetenwerk' af. In het interieur dringen wel wat rij- geluiden door. Vooral de aandrijf- lijn laat zich op de achtergrond met een zoemend geluid horen. Het is niet verontrustend, maar wel een kenmerk dat je eraan herinnert dat je met een 4x4 onderweg bent met een robuust onderstel. De motor doet overigens plezierig stil zijn werk. De prijs van de Sportage vijfdeurs 2.0 16V bedraagt 51.900 gulden. In het 4x4 segment is dit niet zo gek hoog. Te meer, omdat de auto standaard heel compleet is uitge rust. Het interieur heeft een luxe inslag. Motor: 1.998 cm3 Vermogen: 94 kW/128 pk. Acceleratie: 12 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 166 km/uur. Gem. verbruik: 10 ltr/100 km. Gewicht: 1457 kilo. HET NIEUWE WERELDMERK Chipie is de naam van een Frans kledingmerk, maar sinds kort ook van een speciale versie van de Renault Clio. De auto heeft een jonge uitstraling en beschikt over een aantal vrolijke extra's. De Chipie is gebaseerd op de RL, de basisuitvoering, met als extra's zonwerend glas, speciale bekleding en een radioconsole met klep. Deze Clio is uitsluitend leverbaar in metallic groen, grijs, zwart en zilver. Met 1,2 liter motor kost de Chipie 23.745 gulden, met 1.4 liter motor 25.245 gulden. De vijfdeursversies kosten 945 gulden meer terwijl een bestuurders airbag een bijbetaling van 950 gulden vergt. De Opel Tigra, de compacte sportcoupe, is nu ook verkrijgbaar met automaat. De geinteresseerde koper moet daarvoor wel 2.900 gul den extra neertellen. De elektronisch geregelde viertraps automaat is gekoppeld aan de 1,4 liter Ecotec zestienklepper die in het voor- onder van de Tigra is gemonteerd. Overigens mag Opel tevreden te- rugkijken op een geslaagde introductie van de Tigra. Nog geen twee maanden na de introductie waren er al ruim 2.700 Tigra's besteld. Volkswagen levert nu ook een Atlantic uitvoering van de Vento. Tegen een meerprijs van 895 gulden wordt de Vento CL dan voor zien van een aantal fraaie extra's. De Vento heeft lichtmetalen vel gen en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Verder heeft de auto donkere zijknipperlichten, partieel donkere achterlichten en twee mistlampen. Binnenin onderscheidt de Atlantic zich door op- bergvakken in de voorstoelen, een in hoogte verstelbare stuurkolom en bestuurdersstoel, waarschuwings- en instapverlichting in de por tieren en Atlantic bekleding. Renault heeft zijn winst in het afgelopen jaar zien verdrievoudigen ten opzichte van 1993. Het netto resultaat van de autofabrikant kwam uit op 1,2 miljard gulden. Het positieve nieuws is voor een groot deel te danken aan de gestegen omzetten bij zowel de verkoop van personenauto's als vrachtwagens. Beide sectoren profiteerden van de internationale opleving, die zich ook bij andere autofabri- kanten heeft afgetekend. Dankzij de nieuwe XJ-serie zijn de Jaguar verkopen wereldwijd met dertig procent gestegen. Het eerste kwartaal van dit jaar bewees nog eens dat het hier niet om een kortstondig succesje gaat. In Ne derland werd er de eerste drie maanden maar liefst 69 procent meer verkocht dan over dezelfde periode vorig jaar. Voor Jaguar Cars Ltd. is het resultaat voor het eerste kwartaal het beste in vijfjaar met een verkoopstijging op alle belangrijke markten. Noord-Amerika zette 24 procent meer Jaguars af en Europa 66 procent. Jaguar-top- man Nick Scheele heeft al voorzichtig de hoop uitgesproken dat de doelstelling van 38.000 auto's voor 1995 overschreden zal kunnen worden. Wie zijn oude autootje naar de sloop brengt moet goed opletten: zonder erkend vrijwaringsbewijs bestaat namelijk de kans dat de laatste officiele eigenaar van het voertuig belastingplichtig blijft. Het lijkt op papier allemaal zoeenvoudig. Sinds 1 januari mogen af- dankertjes alleen nog maar door erkende demontagebedrijven wor den verwerkt. Om die erkenning te krijgen moeten de sloperijen een milieuvergunning, een inschrijving bij de Kamer van Koophandel en een ondernemersverklaring van de belastingdienst overleggen. Onder sloopbedrijven zitten blijkbaar veel knoeiers. maar er zijn in- middels toch 255 bedrijven erkend. Dat zou voldoende moeten zijn om de naarschatting 350.000 sloopauto's die dit jaar worden aange- boden te verwerken. Het aanbieden van een sloopauto kan gratis, te- genwoordig betalen we bij de aankoop van een auto al een verwij- deringsbijdrage van 250 gulden. Die sloopbedrijven halen trouwens vooral inkomsten uit de verkoop van de goed gedemonteerde on- derdelen. Voor de niet-erkende sloopbedrijven is de gang van zaken natuur lijk wel een beetje zuur, want als het goed is hebben ze straks niks meer te doen. Deze categorie ondernemers neemt het met de wetge- ving echter niet zo nauw. In de praktijk blijken velen van hen bereid een vrijwaringsbewijs uit te schrijven. De laatste eigenaar van de auto is dan tevreden. hij heeft immers aan zijn plicht voldaan. Maar helaas, dat vrijwaringsbewijs is niet erkend. Vroeger betaalde je motorrijtuigenbelasting voor het gebruik van de openbare weg. Maar bezitters van een motorvoertuig moeten tegenwoordig (bijna) altijd houderschapsbelasting betalen, of het ding nu rijdt of stilstaat. Zolang er geen officieel erkende vrijwaring is afgegeven, blijft de auto voor de belastingdienst op naam staan van de laatst geregis- treerde eigenaar. Voor het geval u uw auto naar zijn laatste rust- plaats begeleidt: let goed op, dat deze een officiele erkenning heeft. Want anders kost het u onnodig geld. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 19