De cultuur van toen en nu op Havenmuziek-en Molenfestival Flitsend snelle turbines naast historische molens Vloot historische schepen Kinderspelletjes Vliegerdemonstratie Hoogstraat versiert etalages Threnody Expositie Film Muziek- vereniging CENTERS Schiedam Hoogstraat 121-123 SCHIEDAM - Wie wil weten hoe Schiedam er vroeger uit- zag en hoe het leven van alle- dag in de Brandersstad zijn gang ging, kan tegenwoordig zijn hart ophalen in een van de vele boeken en boekjes die er inmiddels over Schiedam en met name de rijke historie ervan zijn verschenen. Toch vergeet men vaak dat de stille getuigen van deze verloren tijd nog altijd prominent aan- wezig zijn in de stad van nu. Van de twintig molens die in de negentiende eeuw in be- drijf waren zijn er vijf be- waard gebleven. Zij vormen een denkbeeldige halve cir- kel aan de rand van het cen trum en maken de bezoeker die Schiedamse binnenkomt duidelijk op een unieke plaats te zijn aangekomen. Een dag per jaar worden de grootste molens ter wereld nog eens extra in de belangstelling ge- zet tijdens het Molenfestival. Ontstaan tijdens de viering van het tweehonderd-jarig bestaan van molen De Vrij heid, is het festival inmiddels flink uitgebreid en als het wa re versmolten met het Haven- muziekfestival dat dit jaar zijn eerste lustrum beleeft. In een sfeer van luxe en optimale gastvrijheid genieten van een frisdrankje en een lekker hapje. Maar vooral van de boeiende en spannende leans- en behendigheidsspelen. De enige echte amusements-centers in Nederland! Woensdag 17 mei 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 aasposT TCus SCHIEDAM Dankzij de inzet van Hans Verel, zelf schipper van de 22 meter lange klipperaak Ex celsior, kunnen bezoekers van het Havenmuziek- en Molenfestival weer genieten van een complete 'bruine vloot". Minstens 25 sche pen liggen dan afgemeerd in de Lange Haven en Noordvest, varie- rend van de lage, wat rankere, Westlanders en Kagenaars die vooral door de tuinders werden ge- bruikt voor het vervoer van hun produkten, tot de forse 26 meter lange Tjalken en Klippers. De schippers gingen graag in op het verzoek om te zorgen voor een le- vendig spektakel. „Ik doe zelf al jaren mee aan dit programma-on- derdeel en weet dat de schippers graag napr Schiedam komen van- wege de sfeer", vertelt de nieuwe vlootcoordinator Hans Verel. Ba- halve demonstraties van authentie- ke werktuigen, het optuigen en een oude zijschroef-installatie in wer- king, zullen er naar alle waar- schijnlijkheid ook schepen zijn die varen met muziek. Als het een beetje meezit, zullen er daarnaast dit jaar boomwedstrijden worden georganiseerd in de Noordvest met •de Westlanders en Kagenaars. In ieder geval zal er dit jaar meer zicht op de schepen zijn doordat er overleg is geweest met de kraam- houders. Daardoor zal men van dichtbij de schepen en uitgestalde foto's met gegevens over type, leeftijd en geschiedenis kunnen be- kijken en natuurlijk een praatje kunnen maken met de trotse eige- naren. Vrijdagavond zal een groot deel van de schepen al liggen afge meerd ter hoogte van de Appel- marktbrug. Zaterdagochtend varen zij dan door naar hun ligplaatsen verderop. In de Lange Haven lig gen de meeste en grootste schepen tot aan de Korenbeurs en in de Noordvest de lagere. zowel bij mo- len De Vrijheid als bij De Noord. Dichtbij de Spoelingbrug ligt de Jansje, een beurtvaarder waarmee op authentieke wijze goederen ge- laden en gelost gaan worden in sa- menwerking met de zakkendragers van het St. Anthoniusgilde. SCHIEDAM Museummolen De Nieuwe Palmboom heeft in- middels al een reputatie opge- bouwd als het gaat om leuke en in- teressante kinderaktiviteiten. Zo zijn de kinderverjaarspartijtjes bij- zonder succesvol en trekken ook de knutselmiddagen, zoals de laat- ste in paassfeer, veel enthousiaste bezoekertjes. Leerlingen van vrij- wel alle basisscholen in Schiedam of uit de direkte omgeving deden sinds de opening van de museum molen in mei 1993 kennis op van boer/molenaar/bakker en brander en dat leidde op school meestal tot een uitgebreid molenproject, dat werd afgerond met een gezamen- lijke pannekoek eetpartij. Of, zoals bij basisschool De Singel, met een ontbijt met zelfgebakken broodjes waarbij de museummedewerkers werden uitgenodigd. Op het ko- mende Molenfestival zijn er onder leiding van de medewerkers van De Nieuwe Palmboom buitenakti- viteiten. Bouwsels van strobalen en een verkleedpartij als kleine boeren, molenaars en bakkers zorgen voor een toepasselijke sfeer pn spelletjes als steltlopen, hoepe- len, ballen gooien en spekkies schieten voor de aktie. Te knutse- len is er een boer/molenaar/bak- kermobiel en tussen de bedrijven door is er nog het kindervertelthea- ter Speels met spannende verhalen. Vervelen is er dus niet bij. Als va- der en moeder lekker aan de mo- lenlunch zitten, kunnen de kinde- ren zich daar recht tegenover naar hartelust uitleven. Alle bezoeker tjes tussen de 4 en 11 jaar zijn hier- voor uitgenodigd. in sportvliegers (2 lijnen). Zijn zelfgebouwde stabiele vliegers be- schildert hij en showt ze als kunst- objecten in de lucht. Met zijn zelf- ontworpen sportvlieger werd Spit- ters bij de Nederlandse kampioen- schappen eerste in 1993 en 1994. Het succesvolle ontwerp werd daarop door het Franse vliegerbe- drijf 'Cavaliers du del' overgeno- men en verkocht in heel Europa, net als de stuntvlieger 'The Kick'. De kampioen die ook internatio- naal hoge ogen gooit, vond nog net even tijd om zijn vliegercapriolen op het Molenfestival te laten zien, voordat hij zondag 21 mei weer aan een belangrijke wedstrijd in het Noorden des lands deelneemt. Wie deze toepassing van wind- energie op de locatie van dit pro- gramma-onderdeel wil zien, na tuurlijk onder voorbehoud van vol- doende wind, is welkom om circa 13.00 uur op de Noordvest, ter hoogte van de museummolen. Nederlands vliegerkampioen Robo Spitters geeft een demonstratie. SCHIEDAM Ter opluistering van het programma-onderdeel 'Windenergie' zal Nederlands vliegerkampioen Robo Spitters rond het middaguur een demon stratie geven vanaf de hoge molen- balie van De Nieuwe Palmboom. De kleurrijke ntusicus en beeldend kunstenaar kwam in aanraking met de vliegersport in 1989 en ontwik- kelde een verregaande interesse in zowel stabiele vliegers (1 lijn) als SCHIEDAM Schiedam is een molen- en brandersstad en aan een festiviteit als het Schiedams Ha venmuziek- en Molenfestival wil- len de winkeliers van de Hoogs traat dan ook graag een steentje bijdragen. In navolging van de ui- termate succesvolle aktie van vier jaar geleden, heeft de winkeliers- vereniging Hoogstraat onlangs alle leden opgeroepen mee te doen aan een etalagewedstrijd die in het te- ken staat van branders- en mole- naarsprodukten. Dertig winkeliers reageerden positief op dit ludieke voorstel en deze ontvingen daarom onlangs een pakket bestaande uit onder andere posters, meel en graan, aan de deur afgeleverd. De bedoeling is dat de etalages van de winkelstraat deze week zullen worden omgetoverd in echte 'Branders- en molenkunstwerken', zodat bezoekers van het Havenmu ziek- en Molenfestival ook op de Hoogstraat die voor Schiedam zo kenmerkende authentieke sfeer zullen kunnen proeven. De jure- ring van de wedstrijd is in handen van VVV-direkteur Ruud Pillard en een nog nader te bepalen afge- vaardigde van de Molenstichting. Donderdag 18 mei zal dit tweetal tussen 15.00 en 17.00 uur alle ver- sierde etalages bezichtigen en de eigenaar van de mooiste belonen met een geldprijs van fl. 100,-. Voor tien andere deelnemers waar- van de etalage ook om de een of andere reden in het oog sprang, zijn troostprijzen ter beschikking gesteld. De prijsuitreiking zal za- terdag 20 mei op feestelijke wijze plaatsvinden. Het blijkt een ideale combinatie te zijn die jaarlijks tienduizenden be zoekers naarde historische binnen- stad weet te trekken. De organi- satie die het Havenmuziekfestival samenstelt is gebaat bij een leuke omgeving waar ze de muziek ten gehore kunnen brengen. wij zijn gebaat bij leuke muziek ter onder- steuning van de molens die cen- traal staan. Het Havenmuziek- en molenfestival biedt dus alle moge- lijkheden voor een gezellig dagje uit", aldus Joke Winkelman van de Schiedamse Molenstichting. Het begin van het Molenfestival ligt in een tijdperk waarin de be langrijke cultuurdragers van de stad weer in ere werden hersteld. Tot het begin van de jaren zeventig waren de vijf overgebleven molens niet meer dan de schamele resten van een voorbije tijd. Een tiental jaren geleden werd in eerste in- stantie door vrijwilligers, maar al snel ook met professionele bege- leiding het Schiedamse molenbe- stand in ere hersteld. Dat is dan ook de reden dat de molens tegen woordig weer volop funktioneren. Molen De walvisch die dateert van 1794 draait en maalt voor de pro- duktie van bakprodukten, molen De Vrijheid maalt de granen voor de bakkers van 'Het Echte Bak- kersgilde' in de wijde omtrek van Schiedam. Museummolen De Nieuwe Palmboom heeft naast de functie van Nederlands Malend Korenmolenmuseum ook nog een andere belangrijke taak, namelijk het malen van de granen voor branderij De Tweelingh. De naam van het distillaat dat in deze bran derij gestookt wordt zal geen Schiedammer onbekend in de oren klinken: Notaris. De oudste molen van Schiedam, De Drie Koorn- bloemen heeft geen eigen bestem- ming, maar springt wel regelmatig bij. evenals De Noord waarin te genwoordig een restaurant is ge- vestigd. De Stichting Schiedamse Molens die onder de bezielende leiding staat van Jos Gunneweg, beheert, onderhoudt, restaureert en pro- moot de molens. De meeste mo lens worden in werking gesteld door vrijwillige molenaars die be- horen tot een hiertoe in het leven geroepen club. De Schiedamse- Molenstichting is uiteraard erg blij met de geweldige inzet van deze molenaars en kan het belang van hun werk niet genoeg benadruk- ken. „De onderdelen van oude mo lens als die in Schiedam moeten soepel gehouden worden. Als er een ding niet goed functioneert, kan dat een geweldige schade met zich meebrengen. Een molenaar is zo vertrouwd met 'zijn' molen dat hij elk geluidje hoort en op juiste waarde inschat". aldus Winkel- Tijdens het Havenmuziek- en Mo lenfestival zullen bezoekers in de gelegenheid worden gesteld alle molens van binnen te bezichtigen. Op de begane grand van molen De Walvisch zal men traditiegetrouw weer de overheerlijke molenwafels van de 3 Kleur Grutterij kunnen krijgen. Mede doordat de wafels als het ware •gebakken worden waar men bijstaat, ging de lekker- nij er in voorgaande jaren volgens Winkelman 'in als wafel'. Rond deze molen die enige tijd geleden nog verrast werd met een nieuwe roede, zal een gezellige rommel- markt en vrijmarkt staan opge- steld. Een molen- en Schiedam- ruilbeurs zal worden gehouden op de begane grand van De Drie Koornbloemen. Niet alleen Schiedammers blijken veel pren- ten, kaarten en accessoires van Schiedam te sparen, maar ook veel buitenstaanders. In de verzame- laarshoek die buiten de molen zal worden ingericht zal men dan ook ruimschoots de gelegenheid krij gen de verzameling uit te breiden. Prachtig ingelijste molenfoto's zullen daarnaast voor een spotprijs te verkrijgen zijn bij een stand van de Molenstichting. Het enige dat men hiervoor hoeft te doen is do- nateur worden van de stichting, maar daarmee helpt men dan ook nog eens mee aan het in stand hou- den van het imponerende molen- bestand. Op de omvangrijke am- bachtenmarkt kan men de sfeer van toen nog eenmfal proeven. Naast de vertrouwde kramen met stoelenmatters en mandenmakers zullen dit jaar ook veel nieuwe am- bachten te zien zijn. Bij een por- tretfotograaf kan men zich bijvoor- beeld op de kiek laten zetten in ou de kledij en een sneldichter maakt voor iedereen die dat maar wil, in luttele seconden een prachtig vers. Bij een stand met heraldiek kan men bovendien het eigen familie- wapen laten natrekken. Rondlei- dingen zijn er deze dag ook volop. Terwijl het in museummolen De Nieuwe Palmboom. de gehele dag open huis zal zijn. waardoor men alles van (graan)korrel tot brood en borrel en het aandeel van de boer/ molenaar/bakker-brander te weten komt, kan men tussen 11.00 en 16.00 uur een gratis rondleiding krijgen in de nabijgelegen Distil- leerderij Dirkzwager. Direkt bij de molen bevindt zich ook het opstap- punt voor de stadsrondvaart door de zeekadetten. Voor een beschei- den bedrag kan men al deelnemen aan een rondje doorde Schiedamse binnenhavens. Naast de vele molens zal er zater- dag ook weer meer dan genoeg (haven)muziek vertegenwoordigd zijn. Bij de molenbroodmaaltijd waaraan men tussen 12.00 en 15.30 uur kan deelnemen voor De Nieuwe Palmboom zal pianomu- ziek te beluisteren zijn van de leer lingen van de Streekmuziekschool. Op dezelfde locatie zal een mu ziek- en dansgezelschap uit de Schiedamse partnerstad Udine een wervelend optreden verzorgen in klederdracht en met de oorspron- kelijke instrumenten. Op de bega ne grand van het Nederlands ge- distilleerd Museum aan de Lange Haven dat weliswaar nog niet ge- reed is maar belangstellenden wel alvast een kijkje gunt in de volgen- de stappen van de inrichting, zal het mandoline-orkest ONI te be luisteren zijn. De stille getuigen van voorheen zullen zaterdag 20 mei dus het stralende middelpunt vormen van een dag vol zang, dans, muziek en bovenal cultuur. De cultuur van toen en die van nu. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM Het onderdeel Windenergie op het komende mo lenfestival beloofd een gevarieerde en boeiende invulling van het pro- gramma. Enerzijds zijn daar de 13 a 14 jarige leerlingen van het Schiedams voortgezet onderwijs, die met hun wedstrijdmodellen la ten zien hoe creatief zij windener gie toepassen. Anderzijds zijn er een aantal prominente namen op windenergiegebied, die met turbi- nemodellen, foto's en veel infor- matie bezoekers laten zien hoe het er nu voorstaat met Windenergie. „Windenergie is een schone zaak. Wij zijn trots werkzaam te zijn in deze industrietak en hebben waar- dering voor dit Schiedamse scho- lierenproject" aldus een van de deelenemende bedrijven, Ned- wind. „Wij zijn ervan overtuigd dat van deze wedstrijd een moti- verende werking uitgaat en vinden het dan ook een mooie gelegen heid om de deelnemers en bezoe kers iets over de activiteiten van een windturbinefabrikant te vertel- len. Verder zijn wij natuurlijk erg benieuwd naar de inzendingen van deze creatieve wedstrijd en hopen vanuit kennis en ervaring een bij- drage te kunnen leveren in de jure- ring." Nedwind, de grootste Ne derlandse producent van windtur- bines demonstreert op het molen- festival onder meer een modeltur- bine van 2 meter hoog. De beide andere bedrijven die een vertegenwoordiger in de jury leve ren zijn WindMaster Nederland B.V. uit Lelystad en het Energie Centrum Nederland, Petten. ECN was vol lof over het initiatief van de Schiedamse Molenstichting en deed een flinke bijdrage in de prij- zenpot. Daarmee kon de eerste prijs vastgesteld worden op fl.1000,-. (tweede en derde prijs resp. fl. 500,- en fl. 250,—) Het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), gevestigd in de duinen van Petten, is het centrale instituut voor energieonderzoek in Nederland. WindMaster, eveneens een van de grootste bedrijven op turbinege- bied, richt zich ook voornamelijk op de bouw van grate windparken in opdracht van energiedistributie- bedrijven. Voor het programma- onderdeel Windenergie deed ook dit bedrijf een bijdrage in de prij- zenpot. „Omdat jongeren de 'be- slissers' van morgen zijn. is het zinvol nu al de mogelijkheden van duurzame energie onder de aan- dacht te brengen. Hierdoor ontstaat eerder een beter inzicht in de voor- delen van duurzame energiebron- nen", motiveert het bedijf het be- schikbaar stellen van prijzengeld. Op het Molenfestival brengt Wind- Master onder andere twee kleinere modellen, maar ook een kolossaal rotorblad mee van zo'n 20 meter. Naast de goed benader- en bekijk- bare schaalmodellen krijgt de be zoeker, bij zo'n gigant, ook een realistisch beeld van de enorme af- metingen die de (uit de verte) zo rank ogende turbines hebben. Intussen maken de scholenge- meenschappen Spieringshoek, Schravelant en Brandersstad met hun teams de wedstrijdmodellen gereed voor de presentatie op 20 mei. De inzendingen van de 'wind- machines' zullen worden beoor- deeld naar de inventiviteit van de toepassing, de uitvoering en het creatieve idee. Voorzitter van de jury Burgemeester Scheeres neemt aan dat het jureren nog een lastige klus zal worden: „De technische experts in de jury houden er na tuurlijk rekening mee dat we hier te maken hebben met beginners op dit gebied, maar toch zijn er al ge- ruchten over heel creatieve idee- en". En al die nieuwe modellen en idee- en komen dan op zaterdag 20 mei te staan onder de wieken van hun traditionele voorouders aan De Noordvest (tussen molen de Noord en De Nieuwe Palmboom). Even is Schiedam dan zowel futuristische als historische molenstad. SCHIEDAM De Schiedamse band Threnody heeft de finale vand e Grote Prijs van nederland ge- haald, die zaterdag 20 mei 'gespeeld' zal worden. Vrij- dag 12 mei speelde de band in de halve finale in het Paard in Den Haag en werd daar winnaar. De Jury vond de band het origineelst en roemde vooral het samen- spel van de twee gitaristen. In de finale in Amsterdam moet Threnody het opne- men tegen vijf andere bands. SCHIEDAM Het Film- huis Schiedam toont in de meimaand een treffende ex positie van schilderijen en etsen van Christine van Schie. De schilderijen van Christine van Schie hebben als uitgangspunt 'aantas- ting' van de huid. In het door haar zelf gekozen the- ma 'beschadiging' krijgen de op linnen weergegeven 'littekens' een heel treffend karakter. Daarnaast komt het begrip aantasting terug in een zestal op papier ge- maakte etsen. De tentoonstelling is tot en met 26 mei op vrijdagavond, tussen 20.30 uur en 21.30 uur, te bezichtigen voor aan- vang van de film. Het Filmhuis Schiedam be vindt zich in de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM 'In the Na me of the Father' is de film die vrijdag 19 mei op het programma staat in het filmhuis Schiedam. Kaarten voor de film die ruimn twee uur duurt en om 21.30 uur begint, kosten fl.5,- en dat geld is de film zeker waard. In the Name of the Father vertelt het trieste verhaal van de Noord-Ier Gary Con- Ion die op 22 oktober 1975 samen met zijn vader en nog twee anderen veroordeeld wordt voor het plegen van twee bomaanslagen in het Engelse Guildford nabij Londen. Vijf mensen kwa- men daarbij om het leven en velen raakten gewond. Veertien jaar later werden de Guildford four vrijgela- ten nadat hun onschuld als- nog was bewezen en de fou- ten in de rechtsgang en de brutaliteiten van de politie waren aangetoond. Kortom: de film gaat over een van de grootste blunders uit het Britse rechtssysteem. Hoe- wel de teneur van de film zo als gezegd triest is, bevat In the Name of the Father ook de nodige humor en is het einde ronduit bevredigend. En de muziek, van onder meer Sinead O'Connor en U2, is magistraal. SCHIEDAM Muziekver- eniging O.B.K. organiseert zaterdag 20 mei van 10.00 - 16.00 uur een rommelmarkt en sponsorloop. De loop start om 12.00 uur en gaat rondom het nog steeds tijde- lijke clubgebouw aan de Schiedamseweg 200, achter het pompgemaal in Bijdorp. De opbrengst van de rom melmarkt en sponsorloop is bestemd voor het nieuwe clubgebouw van Muziekver- eniging OBK. Waar en wan- neer dit nieuwe clubgebouw komt is nog steeds niet dui delijk, al zijn er wel plan- De gezelligste plek voor 'n spelletje. Rozenburg Nieuweweg 2 Rotterdam Coolsingel 191-193 WAAG GERUST EEN GOKJE MAAR ZET JEZELF NIET OP HET SPEL! TOEGANG VANAF 18 JAAR.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13