HPift - - LJ Autotest <8>HYunDm Eerste Sprinter Onderhoud op maat Dubbeldoel fietsdrager Tjaffer Pick-Up Baleno te huur Peugeot 806 turbodiesel: Technische gegevens Gedragscode Opvolger Lantra Voile pijplijn Zakelijk Gewicht DafBedrljfswagen Rotterdam BV Bedrijfswagendealer voor Rotterdam en omstreken van: Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waalhaven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010 - 437 6611 Telefax 010-41512 32 Woensdag 17 mei MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Koreaanse primeurs op show Seoul De eerste Internationale Se oul Motor Show begin mei heeft opnieuw geleerd dat de Koreanen geen loze woorden spreken. Merken als Hyun dai, Kia, Daewoo en SsangYong investeren mil- jarden in de uitbreiding van hun produktie. Rond de eeuwwisseling willen ze ge- zamenlijk tegen de 6 miljoen voertuigen bouwen, tegen 2,3 miljoen thans. Het leeu- wedeel daarvan willen ze kwijt op de wereldmarkt, waarvan ook een gedeelte in onze contreien. De Seoul Motor Show spreekt wat dit betreft boekdelen: met nieuwe modeller! en opvallende studiepro- jecten tonen de Koreaanse produ- centen dat ze hun ambities daad- werkelijk inhoud geven en hun voorspellingen niet op lucht bouwen. De tijd dat ze in feite ko- pietjes bouwden van met name Ja- panse voertuigen is voorbij: de Ko reaanse auto-industrie is zelfschep- pend geworden en staat zowel technisch als qua design op eigen benen. Kijk maar eens naar de nieuwe Hy undai Avante, de opvolger van de Lantra. Die laatste naam blijft ove- rigens gehandhaafd als de auto in September op de Nederlandse markt komt. Het moet bepaald geen verbazing wekken, als Hyun- dai-importeur Greenib Car met de nieuwe Lantra een doorbraak kan forceren in de zakelijke automarkt. De auto zal immers lager geprijsd zijn dan concurrenten uit de Japan- se hoek als de Mitsubishi Carisma, de Mazda 626, de Toyota Carina en de Nissan Primera. Ook de Europese concurrentie, te denken valt aan de Ford Mondeo en de (nieuwe) Opel Vectra, kan de borst natmaken. De Avante, eerder dit jaar al met groot succes Daewoo heeft zee/ nieuwe modellen in de pijplijn zitten, die zich kenmerken door een eigen vormgeving en techniek, zoals dit prototype DEV-2. De nieuwe Hyundai Lantra zal een siagje groter zijn dan het huidige model. uitgebracht op de Koreaanse thuis- markt, is groter en ruimer, sterker gemotoriseerd en luxueuzer inge- richt dan zijn voorganger. Daarbij is het een auto met een zeer moder- ne lijnvoering, die zeker door een opvallende achterkant een eigen karakter heeft. Naast de sedan brengt Hyundai di rect een stationwagon uit, die be gin 1996 naar ons land zal komen. Op de Seoul Motor Show droeg deze de naam Nextone. Beide va- rianten zijn straks te koop met de 1,6 en 1,8 liter motor, die te koppe- len zijn aan een handbak en een elektronische viertraps automaat. Voor de toekomst staan uitbreidin- gen met een zestienkleps 2,0 liter motor en een 1,9 liter dieselmotor op de rol. Ook Kia heeft in deze klasse een sterke concurrent gelanceerd, de Credos. Wellicht is het design niet wereldschokkend, maar het is een auto die gezien mag worden. Als de prijsstelling concurrerend zal zijn, zal de met een twee liter mo tor uitgeruste auto ook in Europa klanten kunnen vinden. Kia heeft alleen nog niet bekend gemaakt wanneer de export begint. Kia is in grootte na Hyundai de tweede Koreaanse fabrikant. Met het oog op de thuismarkt liet de producent zich natuurlijk behoor- lijk gelden. Opvallend is de fly- bride KEV-4. bedoeld als commu ter auto voor mensen die graag met de auto naar het werk gaan. De elektrische aandrijving zorgt dat het milieu zo min mogelijk belast wordt. Waar nodig kan de 800 cm grote verbrandingsmotor worden ingeschakeld. De toepassing van ultralichte materialen draagt bij aan het energiezuinige karakter van dit voertuig, dat met een lengte van 4,30 meter toch nog altijd 1.478 kg weegt. Bij Daewoo, dat de ambitieuze plannen voor groei nog niet echt in daden kan omzetten, blijkt de pijp lijn behoorlijk vol te zitten. Vooraf gunde de fabrikant ons al een ont- hullend kijkje in de keuken: daar staat een complete nieuwe lijn pro- dukten die de verouderde, veelal op technieken van General Motors gebaseerde produkten vanaf 1996 in hoog tempo gaat vervangen. Het betreft hier auto's in alle denkbare segmenten van de automarkt, die onder leiding van de Amerikaanse designers Ramon Everts en Tho mas Breazeale (beiden ex-Ford) zijn ontworpen onder codenamen als J100, T100 en V100. Ook een grote en een kleine ruimtewagen (a la Renault Twingo) staat bij Dae woo op de rol. De modellen tonen Zelfs al een soort familiegezicht, een V-vorm in de motorkap. Op de autoshow zelf kwam Daewoo met de concept car DACC-II, een stu- die naar een kleine ruimtewagen. Hierin is het toekomstige familie gezicht overigens niet terug te vin den. SsangYong is vergeleken met de eerder genoemde producenten een kleintje. Maar aangezien in toene- mende mate wordt samengewerkt met Mercedes-Benz, dat het aan deel van vijf procent in de onder- neming zal verdubbelen, valt er nog wel wat te verwachten. Op de eerste plaats geniet SsangYong er kenning als producent van luxueu ze terreinvoertuigen. De Musso-fa milie maakte zijn Nederlandse de buut al tijdens de afgelopen Auto RAI, de verkoop zal deze zomer van start gaan. Dat het bedrijf meer wil blijkt uit de elektrisch aange- dreven CCR-1die een topsnelheid moet kunnen realiseren van 120 km/uur, het maximaal vermogen bedraagt 50 pk. De speciaal ont- wikkelde batterijen geven de 4,29 meter lange auto een reikwijdte toe van 200 kilometer. Vleugeldeuren zorgen voor een aparte uitstraling. SsangYong presenteert met de CCR-1 een opmerkelijk sportieve elektrisch aangedreven auto. Alfa Romeo 146 compacte sedan Bij de introductie van de Alfa Romeo 145 praatte bijna ie- dereen over de opvolger van de 33, ondanks het feit dat de Italianen het tegendeel be- weerden. De echte opvolger is echter de 146. Op de Auto- RAI was hij, zij het wat ver- scholen, al te zien. In het hart van Itali onderwierpen wij deze nieuweling van Alfa Ro meo aan een eerste rij-impressie. Het model wordt aangeduid met notchback'. Dat wil zeggen dat hij wel vijf deuren heeft maar net geen echte hatchback is. Hoe het ook zij, het resultaat mag er zijn. Alfa Romeo zelf spreekt trots van een 'sporting saloon', een sportief- ogende, representatieve gezinsau- to. Dat laatste wordt nog eens on- derschreven door de 'familie- vriendelijke' bagageruimte. Deze meet 380 liter en wanneer de bank plat gaat zelfs 1225 liter. Ondanks dezelfde neus, hetzelfde dashboard en motoren aanbod is de 146 absoluut geen 145 met twee deuren extra. Ofschoon de auto's hetzelfde uitstekende wegkarakter hebben toont de 146 veel volwas- sener. De auto rijdt zoals je van een Alfa Romeo mag verwachten: goed en een tikkeltje sportief. Bo- vendien is het uitzicht random op- merkelijk goed, zelfs beter dan bij de 145. Het ontbreekt op het gebied van comfort en veiligheid aan niets. Zo is een airbag voor de bestuurder standaard terwijl deze voor de bij- rijder als optie leverbaar is. Stan daard zijn gordelspanners en elek trisch bedienbare ramen voor, stuurbekrachtiging, warmte we- rend glas en centrale vergrende- ling. Dat Alfa Romeo het goed voor heeft met de klanten blijkt wel uit de veiligheidsnormen die bij het ontwikkelen van de 146 zijn ge- hanteerd. Als enige in zijn klasse doorstaat hij de strengste Europese (ECE) offset crashtest. Deze wordt na 1996 wettelijk verplicht. Ook zijn alle benzineversies uitgerust met een speciale Alfa Code sleutel. Voor het starten zendt de sleutel een uniek signaal uit dat wordt her- kend door het elektronische sys- teem van de auto. Bij een verkeer- de code zal de auto niet starten. Voor de aandrijving kan gekozen worden uit drie benzinemotoren die variren van 66 kW/90 pk tot 95 kW/129 pk en een turbodiesel mo tor die goed is voor 66 kW/90 pk. De laatste laat zich bij een koude start even horen, maar presteert fantastisch. Deze zal vooral de za kelijke rijders kunnen bekoren. De diesel strijdt samen met de 1.6 ben- zinemotor om de eer van 'fijnste Alfa Romeo's 146 is een notchback sporting saloon. motor'. Het aantal kilometers dat per jaar wordt verreden zal de doorslag moeten geven. De instapper van de 146, de 1.4 IE, moet het vooral hebben van zijn aantrekkelijke prijs. Dankzij deze versie begint de lijst al bij 31.750 gulden. De duurste is de meest luxe turbodiesel, deze komt op 41.300 gulden. Vanaf de eerste week van juni staat de 146 bij de dealers. Royaal met ruimte, spaarzaam met brandstof Het kentekenbewijs vermeldt een cilinderinhoud van slechts 1,9 liter. De toevoe- ging turbodiesel belooft nog enige pit, maar toch, het blijft een motor van bescheiden formaat. Hij zal er een hele dobber aan hebben om de Peugeot 806, een ruimtewa gen met een gewicht van 1.533 kilo, uit de startblok- ken te krijgen. Tenminste, zo schatten wij in. De soepele sprint van een gazelle heeft deze 806 turbodiesel niet. Toch voel je je als bestuurder ook niet bepaald hekkesluiter. Wie het gaspedaal stevig indrukt, wordt ge- trakteerd op een alleszins accepta- bele voortgang. Bovendien geeft de krachtbron niet op. Boven de Motor: 1.905 cm3 Vermogen: 67,5 kW/92 pk Acceleratie: 15,5 sec van 0- 100 km/uur Topsnelheid: 160 km/uur Gem. verbruik: 7,7 ltr/100 km Gewicht: 1.533 kilo 100 km/uur reageert hij zelfs nog verrassend kwiek op het gas. Dat zit hem niet direct in het vermogen van 67,5 kW/92 pk, maar vooral in het geweldige koppel (trekkracht) van 196 Nm dat de motor al bij 2.250 toeren per minuut ontwik- kelt. De 806 is een imposante verschij- ning. Dat komt vooral door de hoogte (1,71 meter) en het feit dat het dak doorloopt tot boven de achterbumper, waardoor de achter- deur bijna kaarsrecht in de auto staat. Dat komt de beladingsmoge- lijkheden uiteraard ten goede. Van binnen biedt de auto een zee van ruimte. Omdat de pook in het dashboard zit en de handrem links van de bestuurder is er veel ruimte tussen de voorstoelen. Daardoor kan de stoel zelfs 180 graden draaien en is het bijvoorbeeld mo gelijk om tussen de zetels door de achterbank te bereiken. Het is maar een van de vele functionele details. Wat betreft het rijden met de auto staat de bestuurder een zeer aange- name verrassing te wachten. Windgeruis is goed onderdrukt en ook de motor laat zich nauwelijks horen. Eenmaal flink op snelheid zal het voor een leek zelfs een kar- wei zijn om te raden of het een benzine- dan wel een dieselmotor is. Dankzij een hoge zitpositie en het enorme glasoppervlak (de voorruit meet 1,4 vierkante meter, terwijl het totale glasoppervlak 4,3 vier kante meter bedraagt) heb je van- achter het stuur zicht tot twee of drie auto's verder. Het gewicht van meer dan ander- halve ton is niet bepaald gunstig voor de hoogte van de houder- schapsbelasting (voorheen wegen- belasting), die in ons land aan het gewicht is gerelateerd. Het relatief gunstige verbruik van de motor maakt gelukkig wat goed. Wij de- den toch niet bepaald rustig aan, maar niettemin lukte het prima om zo'n 13,5 kilometer weg te komen op een liter dieselolie. De 806 is evenwel door zijn for maat geen handzaam voertuig in de stad, maar door de hoge zitposi tie zijn de buitenmaten goed in te schatten. Dat maakt het manoeu- De Peugeot 806 is een erg prettige auto met onverwacht goede rij-eigenschappen. vreren op de centimeter nauwkeu- rig mogelijk. Goedkoop is de ruimte-auto aller- minst, maar dat geldt voor al dit soort wagens. De 806 zit ten op- zichte van de concurrentie nog niet eens zo beroerd. Er is al een turbo diesel voor 62.900 gulden. De luxere ST moet 67.400 gulden op- brengen. Peugeot biedt volop waar voor het geld. De afwerking is pri ma en de uitrusting van de 806 mag beslist als uitgebreid worden omschreven. HET NIEUWE WERELDMERK Autoverhuur Michalis in Gouda heeft onlangs de eerste Mercedes- Benz Sprinter in ontvangst genomen van dealer Egam B.V. De Sprinter is nog maar kort geleden met succes gei'ntroduceerd. Het is een bedrijfswagen met een eigentijds uiterlijk, waarbij Mercedes veel aandacht heeft besteed aan zaken als comfort, veiligheid en economie. Voor Michalis was de Sprinter de laatste van een serie van vijf Mercedes-Benz bestelwagens, die zijn aangeschaft. Het au- toverhuurbedrijf, dat al zestig jaar bestaat, heeft een wagenpark met onder meer grote en kleine bestelwagens, busjes, aanhangwagens en cabriolets. Daihatsu heeft een nieuw onderhoudssysteem gei'ntroduceerd: 'On derhoud op niaat'Volgens dit nieuwe systeem worden de onder- houdswerkzaamheden afgestemd op het aantal kilometers dat jaar- lijks met de auto wordt gereden: minder dan 10.000. tussen de 10.000 en 20.000 of meer dan 20.000. Het nieuwe systeem betekent voor de Daihatsu-rijders een interessante kostenbesparing van in sommige gevallen tot dertig procent. 'Onderhoud op maat' is van toepassing op de Valra, de nieuwe Cuore, het vernieuwde model van de Applause en de Charade. De auto's moeten dit jaar zijn afge- leverd. Er is een nieuwe trekhaakdrager op de markt. Deze is zo geconstru- eerd dat de trekhaak voortaan tegelijkertijd kan worden gebruikt als trekker en als drager. Tot nu toe was het niet mogelijk om fietsen op de trekhaakdrager te plaatsen, als er ook al een caravan of andere aanhanger was aangekoppeld. Een Franse fabrikant heeft dat pro- bleem opgelost. Hij ontwikkelde een fietsdrager met een in hoogte verstelbaar trekhaakhulpstuk dat de kogel vrijlaat. Dat trekhaak- hulpstuk blijft permanent op de trekhaak zitten en aankoppelen van een aanhanger is daarbij geen probleem. Pas op het moment dat de fietsen meemoeten, wordt de fietsdrager zelf gemonteerd op het hulpstuk. Dan kunnen twee fietsen mee. De nieuwe trekhaakdrager is te koop bij Halfords voor 179 gulden. A Mega Automobiles Hollande introduceert een nieuwe versie van de opmerkelijke MEGA Tjaffer. Het is een speciaal voor de Neder landse markt ontwikkelde Pick-Up, die zowel op grijs als op geel kenteken leverbaar is. De Tjaffer is de kleinste en lichtste auto op grijs kenteken en de motorrijtuigenbelasting is dan ook slechts 331 gulden per jaar. De Pick-Up heeft achter de voorstoelen een polyes ter tussenschot, naar keuze met of zonder ruitje. De laadbak is 1,27 meter lang en de wagen is voorzien van Citroen-techniek. Binnen- kort is de Tjaffer Pick-Up ook leverbaar met vierwielaandrijving. Hoewel de Suzuki Baleno nog maar onlangs op de Nederlandse markt is gelntroduceerd. hebben diverse autoverhuurbedrijven en leasemaatschappijen al belangstelling getoond voor deze midden- klasser. Verhuurmaatschappij Budget Rent-A-Car heeft als eerste de Suzuki Baleno in haar verhuurvloot opgenomen, terwijl andere verhuurders orders hebben geplaatst. De eerste zeven Suzuki's Ba leno, van een serie van 75, zijn inmiddels officieel overgedragen aan directeur Gerrit Luif van Budget-Rent-A-Car. Tegelijk met de Baleno heeft het bedrijf ook een aantal exemplaren van de Suzuki Swift vijfdeurs in zijn programma opgenomen. Motorfietsen die in de file tussen auto's doorrijden. Het komt vaak voor en we zijn er allemaal min of meer mee vertrouwd geraakt. Ook al is het soms wat zuur als je het ongeluk hebt op zo'n moment in een hete auto te zitten. Helaas gaat er wel eens wat mis, doordat bijvoor beeld iemand een portier openzwaait om zo wat verkoeling te vinden. Als de motorrijder dan met een bloedgang aan komt zetten, laten de gevolgen zich raden. Buiten dat wekt agressief gejakker van twee- wieler piloten ergernis bij de wachtende en langzaam voortsukkelen- de automobilisten. De onlangs geformuleerde gedragscode voor het filegedrag van mo- torrijders is dan ook zo gek nog niet. Op initiatief van de ANWB heb ben vertegenwoordigers uit kringen van onder meerpolitie, motorrij- ders, verkeersveiligheid (Veilig Verkeer Nederland (VVN) en Stich- ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV)) en BOVAG hiervoor de koppen bij elkaar gestoken. De code gaat ervan uit dat de bestuurder van een motorfiets zijn snelheid zo aanpast dat hij binnen de lengte van een auto kan stoppen. En indien de file snel- ler rijdt dan 40 km/uur dan zal de motorrijder moeten invoegen. Bo vendien is bepaald dat inhalen bij voorkeur gebeurt tussen de meest linkse rij auto's en de rij rechts hiervan. Dus beslist niet tussen auto en vangrail of over de vluchtstrook. Met deze gedragslijn is rekening gehouden met diverse belangen. De motorrijder mag toch passeren, zodat zijn luchtgekoelde krachtbron voldoende koeling krijgt, terwijl tegelijk ook maximaal gebruik wordt gemaakt van de capaciteit van de weg. Met andere woorden: de motorfietsen leveren op deze maniergeen bijdrage aan de lengte van defile. In theorie klinkt het fraai. De praktijk zal evenwel moeten uitwijzen of een dergelijke code werkt, maar met wat inschikkelijkheid moet dat toch lukken, zeker omdat we er allemaal voordeel aan beleven. Wim Otten

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 21