BMW wil via aardgas naarwaterstof motor Ware gezicht van Laguna Break Zuidkoreaanse auto-industrie maakt explosieve groei door Compacte automaat voor prettige prijs Daewoo Espero 2.0 CD: Veel waar voor zijn geld Autotest H <@>HYUnDBI Dertig miljoenste Mazda Auto Trophy voor Polo Kit-cars te kijk in Autotron Luchtvering VoyagAir Airmiles bij onderhoud Technische gegevens: DAEWOO 0 Een bezoek aan Zuid-Ko- rea is een belevenis op zichzelf. Het land lijkt een grote bouwput. Overal waar je kijkt wordt gewerkt aan de bouw van nieuwe flatblokken en verbetering van de infrastructuur. Al die activiteiten bevestigen het bestaande beeld van een natie die hard werkt om zichzelf economisch een betere toekomst te ver- schaffen. Pelicar nu ook officieel deoler van het merk bij u in de buurt Pelicar Pelicar Phillipsweg 15 van Hogendorplaan 139 31 25 AS Schiedam 31 35 BK Vlaardingen tel: 010-415 1456 tel: 010-470 12 84 DAF Bedrijfswagens Rotterdam B.V. Bedrij ealervoor Rotterdam en omstreken van: Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waalhaven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010-437 6611 Telefax 010-41512 32 Woensdag 24 mei MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Door de toenemende eisen aan uitlaatgassen steken auto- fabrikanten veel geld en energie in het zoeken naar al- ternatieven. De aandacht gaat daarbij uit naar de ontwikke- ling van zuinige en schone krachtbronnen. Tegelijk wordt gekeken naar de toe- passingsmogelijkheden van brandstoffen, die weinig of geen emissie opleveren. BMW heeft de spotlights om die reden al jaren gericht op waterstof. Deze stof levert bij verbranding louter onschul- dige waterdamp op. Een tc overwinnen probleem is echter de opslag van waterstof. Het goedje is gasvormig en laat zich slechts onder zeer hoge druk in combinatie met lage temperaturen samenpersen tot een vloeistof. Dit is absoluut nodig om met de perso- nenauto tenminste een acceptabele afstand van enkele honderden kilo meters op een tankinhoud te kun- nen afleggen. BMW stelt nu een tussenstap te maken door eerst in de loop van dit jaar auto's op de markt te brengen, die zijn geprepareerd voor het rij- den op aardgas. Het zijn een 3-se- rie Compact en een 5-serie Tou ring. Ze zullen vooral worden aan- geprezen bij fleetowners en koeri- ersdiensten. Met in hoge druk tanks opgeslagen aardgas is een BMW brengt in de loop van dit jaar een 5-serie Touring uit, die geschikt is voor het rijden op aardgas. actieradius van ongeveer 250 kilo meter mogelijk. Overigens hand- haaft BMW in de auto's voorlopig de benzinetank, omdat nog lang niet bij elk tankstation aardgas te koop is. In de toekomst wil de Duitse auto- producent echter komen met ge- isoleerde tanks, waarin aardgas in vloeibare vorm is op te siaan. Daarmee is een veel grotere actier adius haalbaar. Dezelfde techniek is ook te gebruiken voor de opslag van waterstof. BMW heeft nu al bij wijze van proef testwagens ont- wikkeld op basis van zijn topmo- del uit de 7-serie. De Duitse autofabrikant ziet door de hoge prijs van waterstof voor- alsnog alleen kansen in gebieden. waar uitlaatemissies geen enkele vervui-ling mogen opleveren. Hierbij wordt gedacht aan steden als Los Angeles. In de staat Cali fornia, waar deze miljoenenstad ligt, wil de overheid in de nabije toekomst een percentage auto's hebben dat geen enkel schadelijk uitlaatgas produceert. Dat is be- reikbaar met waterstof en niet te vergeten met elektrische aandrij- ving, waarnaar ook heel wat auto- fabrikanten onderzoek verrichten. Volgens BMW heeft waterstof een niet onbelangrijk voordeel ten op- zichte van elektriciteit. Het is toe- pasbaar in vertrouwde verbran- dingsmotoren, waarbij de presta- ties nauwelijks onderdoen voor een auto die op benzine rijdt. Daar mee zal de omschakeling voor veel mensen soepeltjes kunnen verlo- pen. omdat de beleving van het au- torijden niet verandert. De stationwagen van de Re nault Laguna ging in zijn ont- werpfase nog door het leven onder de naam Evado. Al- thans, zo heette het prototype dat eerder dit jaar op de auto- show in Geneve voor het voetlicht verscheen. In wer- kelijkheid krijgt de station wagen heel eenvoudig de ti- tel Break. Dat neemt niet weg dat Renault een bijzonder on- derscheidende auto presen- teert met een heel eigen uit- straling. De Laguna Break beleefde zijn premiere tijdens de onlangs gehou- den autotentoonstelling in Barce lona. Enige gelijkenis met de ont- werpstudie van Geneve is er. Dat geldt zeer zeker voor de apart uit- gesneden zijruiten aan de achter- kant. waarbij de bovenste randen van het glas tot in het dak doorlo- pen. Maar verder is toch sprake van een auto die we moeiteloos in de familie van Renault kunnen plaatsen. De voorzijde is bijvoor- beeld gelijk aan die van de Laguna vijfdeurs hatchback en ook het in- terieur en de bekleding zijn prak- tisch dezelfde. Ook bij deze stationwagen draait De Laguna Break heeft een fraai geboetseerde achterzijde. het allemaal om de achterzijde. De ontwerpers van Renault hebben duidelijk hun best gedaan om een harmonieus geheel te vormen. Op- vallend zijn de hoog geplaatste achterlichten in de vorm van een langgerekte druppel. De achterdeur heeft een verticale welving en levert door zijn vertica le plaatsing behoorlijk wat binnen- ruimte op. Renault claimt dat de Laguna Break zelfs meer laad- ruimte biedt dan zijn voorganger, de 21 Nevada, ondanks dat de Break zeven centimeter korter is. Van de Break, die overigens pas in oktober in Nederland op de markt zal komen, wil Renault ook een ze- venpersoons versie gaan leveren. De auto krijgt in dit geval een tweede kleinere achterbank, die vooral bestemd is voor kinderen. Uit veiligheidsoverwegingen staat deze bank tegenovergesteld aan de rijrichting. Op de 3,0 liter zescilinder motor na, zal de Break met alle motoren leverbaar zijn die nu in het gamma van de Laguna beschikbaar zijn. Dat wil zeggen de 1,8, de 2,0 en de 2,0 liter zestienklepper, alsmede de 2,2 liter diesel. Een prijs is nog niet bekendgemaakt. De bouwactiviteiten zijn ook heel hard nodig. De circa 44 mil- joen Koreanen hebben woon- ruimte nodig. En het verkeer in de hoofdstad Seoul loopt dage- lijks hopeloos vast. De wegen zijn niet berekend om de enorme groei van het wagenpark, die zich de laatste jaren heeft vol- trokken. In 1994 werden ruim 1,14 mil- joen personenauto's en meer dan 416.000 lichte bedrijfswagens en trucks verkocht. Dat betekent een verdubbeling ten opzichte van de resultaten van vijf jaar geleden. En in 1986 bedroeg het totaal aantal verkochte voertui- gen nog maar 288.000! Geduld is dus een schone zaak in dit land, dat ook nog eens te maken heeft met een verouderd spoor- wegnet. Van een gemakkelijke doorgang voor de bussen is na- tuurlijk ook geen sprake. Nie- mand kijkt vreemd op als een rit die volgens de dienstregeling an- derhalf uur mag duren meer dan een uur langer vergt. De groei van de thuismarkt is ideaal voor de Koreaanse produ- centen. Echte concurrentie heb ben ze in eigen huis alleen te vre- zen van elkaar: slechts heel lang- zaam opent het land de grenzen voor buitenlanders, alleen Japan- ners zijn absoluut niet welkorn. De handelsbalans met dit land vertoont een negatief beeld en de Koreanen zijn ook nog niet niet vergeten dat ze gedurende de eerste helft van deze eeuw door de Japanners zijn bezel en uitge- buit. Pas na het jaar 2000 zijn de Japanners mogelijk welkom. Het afgelopen jaar zijn een klei- ne 4.500 auto's uit westerse fa- brieken in Korea afgezet. Dat zal naar verwachting binnen enkele jaren stijgen tot ruim 25.000. Maar de buitenlanders zullen hun positie wel met moeite be- vechten. Korea heeft een gecom- pliceerde structuur, het opzetten van een distributienetwerk vergt veel geld en inspanningen. In het Korea Expositie Gebouw werd begin mei de eerste officie- le autotentoonstelling gehouden. de International Seoul Motor Show. Hierbij was een kleine .JO.OOO vierkante meter inge- ruimd voor de Koreaanse truck- en autofabrikanten en hun toele- veranciers. Voor de negen bui- tenlandse merken die zich had- den aangemeld was precies 3.600 vierkante meter beschik baar. De negen stonden dan ook wat weggedrukt in een apart neergezette tent, waar ze elk nauwelijks vier auto's konden laten zien. Dat de tent alleen via een draaideur te bereiken was maakte de aantrekkingskracht er trouwens niet groter op. Op de topdag werden maar liefst 136.000 bezoekers geregis- treerd. Dan is zo'n draaideur na- tuurlijk niet echt handig. Toch trokken Saab, General Motors, Chrysler, Volkswagen/Audi, BMW, Mercedes-Benz, Peuge ot/Citroen, Ford en Volvo zowel in de Koreaanse media als van de zijde van de bezoekers rede- lijk wat aandacht. Dus was hun beslissing bm zich te presenteren de juiste. Ze kunnen de Ko reanen ook maar beter heel seri- eus nemen, want van die zijde komt nog veel over ons heen. Henri Stolwijk Het Japanse Subaru is altijd goed voor opmerkelijke stunts. Het merk kwam eer der al verrassend uit de hoek door van alle modellen uit- voeringen met vierwielaan- drijving te leveren voor slechts bescheiden meerprij- zen. Verder schopte de Im- preza Plus het vorig jaar tot Trekauto van het Jaar mede dankzij die vier-wielaandrij- ving met een aparte schake- ling voor een lage eindover- brenging om zo het motor- vermogen optimaal te kun nen benutten. Nu komt Subaru met een scherp geprijsde auto met automatische transmissie. Het is de compacte Vivio die als automaat net onder de 20.000 gulden wordt aangebo- den dankzij een doorgevoerde re- ductie van duizend gulden. De auto is uitgerust met een ver- snellingsbak die is gebaseerd op een van origine Nederlandse vin- ding: de continu variabele trans missie van Van Doorne's Trans missie, zoals die ooit in zijn oer- vorm is gei'ntroduceerd op de toen- malige personenauto's van Daf. De Japanners duiden de verder ontwikkelde transmissie aan met ECVT, waarbij de E staat voor Subaru heeft de Vivio ECVT duizend gulden in prijs verlaagd, waarmee hij nipt onder de 20.000 gulden komt. elektronische regeling. Subaru heeft de transmissie bijvoorbeeld gekoppeld aan een elektro-magne- tische poederkoppeling. Zonder op technische details in te gaan, zorgt dit principe ervoor dat de auto soe- pel van de plaats komt, zodra het gas wordt ingedrukt. Tegelijk is er geen 'kruipneiging' zoals bij ande- re automaten veelal het geval is. Zodra dan de voet van het rempe- daal wordt gehaald, gaat de wagen al rijden. De Vivio blijft in dat ge val keurig op de plaats stilstaan. Vooral om het rijden met een auto maat binnen bereik te brengen van een grote groep mensen, heeft Su baru de prijs van de Vivio ECVT met duizend gulden verlaagd. Hij komt daarmee nu uit op 19.995 gulden. Dat betreft de driedeurs uitvoering. Voor de versie met vijf deuren moet 800 gulden meer wor den neergeteld. Overigens is ook de Vivio ver- krijgbaar met vierwielaandrijving vanaf een evenzeer heel interes- sante prijs van 22.250 gulden. De auto heeft dan wel een handge- schakelde vijfbak. De komst van de Koreanen lijkt niet meer te stuiten. On- ze eerste indruk van wat op dit moment nog het topmodel van Daewoo is, zou de veelal sceptisch reagerende concur rentie toch aan het denken moeten zetten. We hebben het over de Espero. Hij mag dan misschien een mengel- moesje zijn, het resultaat is er niet minder om! Met de bo- dem van Opel, het design van Bertone en een zeer volledige uitrusting biedt de Koreaan wat veel Nederlanders aan- spreekt: veel voor weinig geld. Het is met gemengde gevoelens dat wij plaatsnemen achter het stuur van de donkerrode Espero 2.0 CD. We weten niet wat we moeten verwachten dus laten we het maar over ons heen komen. Bij Motor: 2,0 liter Vermogen: 77 kW/105 pk. Acceleratie: 10,8 sec van 0- 100 km/uur Topsnelheid: 185 km/uur Gem. verbruik: 8 ltr/100 km. Gewicht: 1.142 kilo de kleinere Daewoo, de Nexia, is de vergelijking met de laatste Opel Kadett snel gemaakt. Bij de Espe ro, die de bodemplaat van de vroegere Opel Ascona gebruikt, gaat dat in ieder geval voor het ui- terlijk niet op. Van binnen oogt de auto Ameri- kaans. Onmiddellijk dringt zich een wat te overheersende geur van kunststof op. Gelukkig zorgen de uitstekende ventilatie en de stan- daard elektrisch te bedienen por- tierramen ervoor dat het luchtje snel uit het interieur is verdwenen. De Espero is ruim en de enorme hoeveelheid extra's maken dat het goed toeven is in de Koreaan. De vormgeving mag aan de buiten- kant dan van Italiaanse komaf zijn, het interieur doet anders vermoe- den. Dat lijkt een samenraapsel van verschillende fabrikanten. Al- les zit echter op de juiste plek maar er is een knop, of liever hendel die ons niet kan bekoren. namelijk die om het portier te openen. Deze vin- den wij wat aan de kleine kant. Op het totaal maakt dat echter niet veel uit. De Espero oogt niet alleen com- pleet, hij is het ook en wel voor een bijzonder aantrekkelijke prijs. De Daewoo rijdt prima. Hij trekt vlot op en rijdt behoorlijk door. De 2,0 liter injectie motor weet prima raad met de ruime koets van de Es pero en stuwt hem stevig voort. De vering is comfortabel. De combi natie laat zich dan ook beter om- schrijven als snelle en comfortabe- le reisgezel dan als sportwagen. Daarbij maakt de motor weinig ge- luid en ook de banden laten hun contact met het wegdek nauwelijks horen. Het schakelen verloopt licht en plezierig terwijl de besturing nauwkeurig is. Dankzij de stuurbe- krachtiging vraagt het leiden van de auto overigens slechts zeer wei nig inspanning. De prijzen van de Daewoo Espero varieren van 32.495 gulden voor de Espero 1.5 GLX tot 40.395 gul den voor de 2.0 CD met automaat. Bijna alle Espero's zijn even roy- aal uitgerust met centrale portier- vergrendeling en elektrisch te be dienen ramen, alsmede een veilig- heidsvoorziening als een airbag. Alleen het abs-remsysteem, de air- conditioning en de verwarmde en elektrisch bedienbare buitenspie- gels zijn niet standaard op elke uit voering, maar wel weer bij de door ons gereden CD. Met de Espero heeft Daewoo een heel aantrekkelijke reiswagen in zijn assortiment die ook de zakelij- ke rijder zal aanspreken. Voor een bescheiden bedrag krijgt de koper een welhaast onbescheiden auto. En dan doelen we op het hoge uit- rustingsniveau. De lichtmetalen velgen zijn niet standaard en geven de auto een volwassener aanzien De styling van Bertone is voor Italiaanse begrippen tamelijk neutraal. Dat past overigens goed bij de auto. m HET NIEUWE WERELDMERK Mazda Motor Corporation heeft een mijlpaal in de historie van het merk bereikt: de dertig miljoenste in Japan gebouwde Mazda rolde onlangs van de band. Het is nu 63 jaar geleden dat Toyo Kogyo in Hiroshima met de voertuigproduktie van Mazda begon. Japan exporteert inmiddels naar ruim 140 landen. Op basis van in Japan gemaakte onderdelen worden in veel landen modellen geas- sembleerd. Mazda produceert bijvoorbeeld op grote schaal in de Verenigde Staten. Volgend jaar start de produktie van een compacte auto in samenwerking met Ford in Engeland. De Volkswagen Polo is onlangs in Duitsland onderscheiden met de Auto Trophy 1994. De Polo won een verkiezing van de Keulse Au to Zeitung. Meer dan vijftig procent van de lezers en vakjournalis- ten stemden op de Polo als 'Beste Kleinwagen'. Volkswagen deed het ook goed in de categorie 'Familienauto'. Daar werd de Passat tweede. Het Autotron Rosmalen staat op zaterdag 27 en zondag 28 mei in het teken van de derde editie van het evenement Kit-car. Replica Autodesign '95. Een kit-car kan als bouwpakket of kant-en-klaar worden gekocht. Blikvanger is de Black Baron Dreamster, een replica van een auto die nooit heeft bestaan. Verder zijn er modellen te bewonderen van onder meer Caterham, Tiger, Lomax, Manx, Setherq, Ferrari F40, 328 en Testarossa. Porsche 968, 959 en 993, Dakar, Merlin, West- field, Spartan, Finale en Bartan. Voor het eerst wordt de Kit-car Replica Trofee uitgeloofd aan degene die de mooiste kit-car bezit. Het evenement is op beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt fl. 17,50. Kinderen onder vier jaar mogen gratis naar binnen. Er is een speciale informatielijn geopend: 04192-19050. Weweler, een van de grote producenten van luchtvering voor tou- ringcars en vrachtwagens, heeft nu een soortgelijk veersysteem ont- wikkeld voor een personenauto. Het is de Chrysler Voyager, die ge- zien zijn ruimte en dus zijn vele beladingsmogelijkheden prima kan profiteren van de voordelen van luchtvering. VoyagAir is de naam die Weweler aan het systeem voor de Chrysler heeft gegeven. Het systeem, dat op de achteras wordt gemonteerd. biedt voordelen voor de wegligging en daarmee voor de veiligheid. Onder alle omstan- digheden zorgt de luchtvering voor stabiliteit en een gelijk blijven- de wagenhoogte. Achterover hangen door bijvoorbeeld zware la ding, een aanhangwagen of de montage van een Ipg-tank wordt te- gengegaan. De inbouw van luchtvering vergt ongeveer een dag vol gens Weweler. De prijs is te vergelijken met die van een lpg-instal- latie. Autobedrijven, die zijn aangesloten bij Shell, geven sinds 1 mei van dit jaar in meer gevallen airmiles. Niet alleen bij het tanken, maar ook bij zaken als een onderhoudsbeurt of reparatie aan de auto wor den airmiles bijgeschreven. Zo kan men nog sneller sparen. De nieuwe regeling geldt bijvoorbeeld bij Peugeot-dealer Boonstoppel in Boskoop en Waddinxveen en Daewoo-dealer TweeBee B.V. in Waddinxveen, maar ook bij andere garagebedrijven die Shell- brandstof verkopen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 11