O psta pp rog ra m m a f eeste I i j k afgesloten met diploma <4* Jubileum De Gorzen De Passant viert 10-jarig bestaan MaasposT v.v.URSUS GRANDIOZE PARKET 3-DAAGSE! 80.- p.m2 39.75p.m2 25%. P SCHIELAND MaasposT KORT Tuinders in de dop houden zwerfvuiiakties MaasposT Stichting Eigen Werk blijftgroeien *5 BOUMAIXI ESMODE i A Eiken rustiek lamel Beuken rustiek lamel 80.- p.m2 Laminaat vloeren v.a. In Wear Turnover Josephine KERKDIENSTEN Caravancontrole MaasstaD weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM In een sa- menleving waarin het heb ben van een baan al lang geen vanzelfsprekendheid meer is, lijkt een ontmoe- tingscentrum voor mensen die niet (meer) aktief aan het arbeidsproces kunnen deel- nemen haast een noodzaak. De honderdert vutters, ar- beids-ongeschikten, gepen- sioneerden en werklozen die wekelijks het Schiedamse ontmoetingscentrum Eigen Werk frequenteren maken dit door hun aanwezigheid in het gebouw aan de Over- schiesestraat meer dan dui- delijk. Ook de gemeente steunt het initiatief van de stichting die al meer dan ze- ven jaar bestaat, door jaar- lijks een aardige subsidie toe te kennen. Bovenop dit vas- te bedrag ontving men twee jaar geleden ook nog een aparte bijdrage, bedoeld om de bovenverdieping te ver- bouwen tot hobbyruimte. Nadat er door de eigen leden intensief getimmerd, geverft en gerenoveerd was, konden ook de andere bezoekers en een groot aantal belangstel- lenden zich onlangs van de metamorfose op de hoogte komen stellen tijdens een speciaal daarvoor georgani- seerde open dag. Werkplek V X DONDERDAG I VRIJ DAG ZATERDAG /VI IE# HEMELVAARTSDAG /VIE# /VIE# OPENINGSTIJDEN: 10.00 UUR T/M 16.00 UUR AANBIEDINGEN AANBIEDINGEN Op alle overige parketvloeren kortingen tot QADI/CT SGravenlandseweg565 rMlAlVC I Schiedam Tel, 010-4264191 SCHIEDAM In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat vindt zaterdag 27 mei weer een inloopconcert plaats. Ditmaal zal het Vocaal Octet uit Leiden de bezoekers vermaken met hun prachtige muziek. De aanvang is om 15.00 uur en de toe- gang is gratis. Bridge Contest Broersvest 10D Tel. 4271655 Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk ~\e k (j K m m xii J Woensdag 24 mei 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 De predikbeurten voor donderdag 25 mei (Hemelvaartsdag) Hervormde gemeente Schiedam Opstandingskerk. Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.H. van der Post Grote Kerk. Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.G. de Lang en Ds.A.N Verheul Gereformeerde Kerk De Ark Aanvang: 09.30 uur Hr. W. de Bone Hervormde Evangelisatie op Gere formeerde grondslag Opstandingskerk. Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.H. van der Post De predikbeurten voor zondag 28 mei. Hervormde gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds. G. de Lang Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 Ds. F. Oberman Aanvang: 17.00 uur Ds.K.J. Visser Bethelkapel. Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Mw. D.C. van Houwelingen-Ver- donk Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark Aanvang: 10.00 uur Ds.A.N. Verheul Magnalia Dei Kerk Aanvang: 10.00 uur Hr. A.F. Ruijl Hervormde evangelisatie op Gere formeerde grondslag Gilde College Aanvang: 10.00 uur Ds.C.D. Zonnenberg Grote Kerk Aanvang: 17.00 uur Ds.K.J. Visser Indonesisch-NederlandsChristelij- ke Kerk Opstandingskerk. Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 14.00 uur Ds.A. Verburg SCHIEDAM De politie van het district Schiedam organiseert op zaterdag 3 juni a.s. vanaf 10.00 uur op het terrein van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, Calandstraat 97,een preventieve caravancontro le. Caravaneigenaars kunnen hun voertuig door technische specialis- ten van de politie (het Korps Lan- delijke Politiediensten, KLPD) en brandweer laten controleren. de politie geeft advies over de techni sche staat van het voertuig, terwijl de brandweer de contfole van de gas-installatie verricht i De controle draagt een preventief karakter. Gevonden gebreken zul- len dan ook niet worden bekeurd. Na deze actie, op zeer korte ter- mijn. worden caravaneigenaren wel bekeurd indien bij een controle blijkt dat hun caravan niet aan de gestelde normen voldoet. Eigena- ren hebben als het ware nog een laatste kans om de gebreken door politie en brandweer te laten con troleren zonder verbaal te krijgen. Bekeuringen die kunnen oplopen tot 500 gulden. Eigenaren die hun caravan op za terdag 3 juni willen laten controle ren moeten zich voor dinsdag 30 mei a.s. aanmelden bij de politie van het district Schiedam, 010-44 94499 KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4738322 Telefax 010-4731589 VERTEGENWOORDIGERS: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Telefoon 010-4004472 Prive 010-4708702. REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor fotobestellingen Willem de Bie Media Produkties Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 010-4778066 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur 'De sfeer onderling is uniek' Tijdens de open dag was overi- gens niet alleen het werk van de verbouwers te bewonderen. Aan de muur hingen de prachtige re- sultaten van de vele teken-, schil- der- of aquarellessen en door het hele pand kon men zien welke mogelijkheden Eigen Werk biedt om een leuke en interessante hob by uit te oefenen. „Voor zowel vrouwen als mannen is hier elke dag van alles te doen", legt mevrouw Bosch, penningmeester van de stichting uit. „Natuurlijk zijn er allerlei cursussen zoals schilderen, fimo-kleien en potten- bakken, maar er zijn ook genoeg mensen die hier alleen maar ko men om een kopje koffie te drin- ken of een potje biljart te spe- len." Hoewel de opzet en aktivi- teiten veel overeenkomsten ver- tonen met het club- of buurthuis- werk benadrukt de penningmees ter met klem dat de twee absoluut niet te vergelijken zijn. „In een clubhuis ben je voor een cursus toch wel aardig wat geld kwijt en bij ons dus niet. De mensen hier moeten allemaal rondkomen van de een of andere uitkering en dan blijft er eenvoudig geen geld over voor een dure cursus, hoe leuk die dan ook zou mogen zijn. Wij bieden onze mensen nu juist wel de mogelijkheid hun hobby uit te oefenen in een gezellige omge- ving. Doordat we een gesubsidi- eerde instelling zijn kunnen we de prijzen zo laag mogelijk hou- den en dan nog betreur ik het vaak dat we voor de koffie bij- voorbeeld zestig cent moeten vra- gen. Het lijkt niet veel, maar vaak is het dat toch wel". Hoewel Eigen Werk een niet meer weg te denken onderdeel is geworden van het Schiedamse stichtingenbestand, hebben de le den hun huidige positie zeker niet kado gekregen. Een protestmid- dag in '87 en vele bezoekjes van Bosch zelf aan het stadskantoor waren nodig om het gemeentebe- stuur van het nut en de noodzaak van de stichting te overtuigen. Oorspronkelijk was in het ge bouw aan de Overschiesestraat stichting De Trechter gevestigd, een plaats waar mannen zonder werk terecht konden en dat vol- gens Bosch 'het paradepaardje' van de PvdA was. In het bestuur van de stichting zat dan ook een vertegenwoordiging van de ge meente. Doordat er uiteindelijk onoverkomelijke conflicten rezen tussen dat bestuur en de bezoe kers ging het inititatief echter roemloos ten onder.. „Maar voor de voormalige bezoekers was er toen ineens helemaal niets meer om de tijd op een plezierige ma- nier door te brengen", legt Bosch uit. „in mei '87 hebben we toen met een grote groep mensen een protestmiddag gehouden voor het stadskantoor." Dat leverde uit eindelijk weer een klein begin op, van waaruit men verder kon. „De heer Mulder vertelde ons dat we maar een werkgroep moesten op- richten en dat we met reglemen- ten en voorstellen moesten ko men. Daarna zouden we weer verder praten." Een groep en- thousiaste mensen, waarvan Bos ch toen al deel uitmaakte, stapte hierop naar de notaris en liet in korte tijd een ontwerp statuten sa- menstellen die vervolgens snel werd ingediend. „We kregen toen eerst duizend gulden om het pand, dat natuurlijk enige tijd leeg had gestaan, volledig schoon te maken. Ik zei nog tegen Mul der dat we met duizend gulden niet veel zouden kunnen doen. maar hij stond erop dat we het op deze manier zouden proberen. Nou, zodra we een deel schoon hadden en het geld op was, ging ik gewoon weer naar het stads kantoor met m'n bonnetjes en kregen we weer wat geld. Stukje bij beetje hebben we zo het hele pand schoongemaakt en opge- knapt." De voltallige commissie Welzijn ging enige tijd later ech ter unaniem door de knieen voor de stichting na een bezoek aan de werkplaats. „We hadden de com missie uitgenodigd en tot onze verbazing was er van elke partij wel iemand aanwezig. Ze zagen toen pas hoe enthousiast wij be- zig waren en beloofden dat we de volgende vergadering op de agenda zouden staan. En dat was inderdaad het geval, want ik heb die vergadering natuurlijk zelf bijgewoond", aldus Bosch. De stichting krijgt nu jaarlijks een subsidie van enige tienduizenden guldens en daar is men uiteraard zeer tevreden mee. Naast het feit dat werklozen in de meest brede zin van het woord er dagelijks hun hobby uitoefenen, biedt de stichting ook een werkplek aan mensen die via een of andere in stelling of regeling aan werk ge- holpen moeten worden. „Wij hebben hier verschillende banen- poolers en vrijwilligers rondlo- pen, maar ook met de reclassering lopen er goede contacten. Alter- natief gestraften die voor een be- paalde periode werk moeten ver- richten, zijn ook al regelmatig bij onze stichting geplaatst", ver- klaart Bosch. Doordat de hobby ruimte er op de bovenverdieping bij is gekomen. kan de stichting in de toekomst nog meer en ver schillende cursussen aanbieden. Een aantal naaimachines staan al klaar om in September, wanneer de nieuwe lessen van start gaan, volop te gaan draaien. Ook een vijftal computers en drie potten- bakkerswielen ontbreken niet bij Eigen Werk. Het enige nadeel dat kleeft aan d£ze luxe aanwinsten is een vergrote aantrekkingskracht voor inbrekers, zo heeft men ten- minste al enkele keren kunnen er- varen. ,,Het Julianafonds en de gemeente hebben gelukkig bijge- sprongen, want anders hadden we hier bijvoorbeeld verder gemoe- ten zonder gereedschap", vertelt Bosch. „Met de bijdrage van het Julianafonds hebben we al een alarm aangeschaft. Inbrekers blij- ken tegenwoordig zelfs een stich ting als de onze niet meer te ont- zien. Dat is jammer, maar we la ten ons door zulke dingen niet kisten. Daarvoor hebben we veel te hard voor de stichting moeten vechten." Karin v.d. Knaap SCHIEDAM Na twee jaar lang vijf maal per week opdrachten te hebben uitgevoerd om op school beter uit de voeten te kunnen, zat het werk er voor de deelnemers aan het opstapproject woensdag 17 mei dan eindelijk op. Dit werd dan ook volop gevierd met een feeste- lijke middag in Theater de Teer- stoof. De kinderen werden voor het gedane werk beloond met een heus diploma dat hen door wet- houder Wiegman werd uitgereikt. Opstap is een tweejarig leer- en spelprogramma voor kleuters en hun moeders. Het project wordt in Schiedam gecoordineerd door het Onderwijsvoorrangsgebied Schiedam (OVG Schiedam). Het Schiedamse Opstapproject scoort op een aantal onderdelen bedui- dend beter dan vergelijkbare pro- jecten in andere steden. Opstap gaat dan ook na de zomervakantie verder met nieuwe groepen kleu ters en moeders. Het Opstapproject heeft tot doel kinderen tussen de 4 en 6 jaar te stimuleren in hun ont- wikkeling, waardoor de kans op een succesvolle schoolloopbaan wordt vergroot. Uit ervaring blijkt, dat door het meedoen aan Opstap, kinderen makkelijker leren op school. Landelijk wordt Opstap in- middels uitgevoerd in 75 steden. In Schiedam is het project in oktober 1991 van start gegaan als experi ment met 45 Turkstalige kinderen en hun moeders. Gezien het suc cesvolle verloop van het project heeft de gemeenteraad toen beslo- ten om financiele middelen be- schikbaar te stellen zodat het pro ject ook na augustus '93 voortge- zet zou kunnen worden. In het schooljaar 1993-1994 was het daardoor mogelijk twee nieuwe Turkstalige groepen te starten met in totaal 32 gezinnen. De deelne- mende gezinnen hebben de afgelo- pen twee jaar vijf maal per week thuis opdrachten uitgevoerd. De moeders kregen hiervoor weke lijks instructie van een buurtmoe- der over de uitvoering van het pro- Word lid van voetbalvereniging 1920\ Voor meer vragen of In Nchtln^en bet naar. Voorzitter r B. Antemissen Tel.47D4011 Secrtfxiri»; B. Ftegrf TeW71f644 i H. Meijer T«I.471242B gramma. Eenmaal per veertien da- gen kwam men daarnaast bij elkaar voor een groepsbijeenkomst waar in aandacht werd besteed aan een bepaald thema. De behandelde the- ma's waren enerzijds gericht op de ontwikkeling en opvoeding van het kind en anderzijds op het ver- breden van de orientatie op de Ne derlandse samenleving. Hoewel het project tot nu toe zeer succes- vol is verlopen, heeft men in okto ber '94 toch besloten de werkwijze van Opstap op een aantal punten te wijzigen. De individuele instructie tijdens een huisbezoek is verlaten ten gunste van een groepsinstructie aan gemiddeld vier moeders op de basisscholen van de kinderen. Het voordeel hiervan is dat er per buurtmoeder meer gezinnen kun nen meedoen en dat tevens de kop- peling Opstap, gezinnen en school, versterkt wordt. Intussen is al on- omstotelijk vast komen te staan dat kinderen die aan Opstap deelne- men zich optimaler ontwikkelen op zowel cognitief als motorisch gebied. De resultaten van het Schiedamse Opstapproject steken echter op twee punten in het bij- zonder zeer gunstig af ten opzichte van de landelijke gegevens. Aller- eerst blijkt er een zeer geringe uit- val te zijn van gezinnen tijdens de projectperiode. Van de 32 moeders en 35 kinderen die aan het project begonnen, haalden maar liefst 31 moeders en 34 kinderen de einds- treep. Ook de hoge opkomst van de moeders tijdens de groepsbij- eenkomsten springt eruit. In tegen- stelling tot het landelijk gemiddel- de van 67 procent, weten de bij- eenkomsten in Schiedam zeker 80 procent van de moeders te trekken. Volgens het OVG zijn deze op- merkelijke resultaten voldoende aanleiding om het project in de toekomst nog meer te verbreden, mits de financiele middelen hier voor ter beschikking zijn. SCHIEDAM De lagere school aan de Dwarstraat staat er al een hele tijd en ook de kleuterschool kent een even zo lange geschiede- nis. Toch zijn de twee pas tien jaar geleden samen verder gegaan als een openbare basisschool onder de naam De Gorzen. Maar niet alleen in naam werden de twee instelin- gen een. In September 1991 kon uiteindelijk een geheel gereno veerd schoolgebouw in gebruik worden genomen. De fusie van tien jaar geleden was donderdag 18 mei aanleiding voor een onvervalst 'De Gorzen-feestje'. In de och-- tenduren waren er tal van aktivitei- ten gepland voor de huidige leer- lingen, 's avonds stond er een wijkfeest in en rond de school op het programma. Hiervoor waren ook de oud-leerlingen, wijkbewo- ners en familieleden uitgenodigd. Met de opbrengsten uit de aan het jubileum verbonden loterij en het restaurant zullen een aantal speel- werktuigen worden gekocht voor de schoolomgeving. De aanschaf en plaatsing hiervan zal gebeuren in overleg met bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid omdat het de bedoeling is dat alle kinderen uit de wijk in hun vrije tijd voortaan van deze voorzieningen kunnen profiteren. W IJsselmondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 010 - 4508031 (excl. leggen) (excl. leggen) (excl. leggen) (excl. leggen) SCHIEDAM Denksportcen- trum Brandersstad organiseert voor het eerst in Schiedam het Epson World Bridge Contest. Hierbij worden over de gehele we- reld dezelfde spellen gespeeld. Al le uitslagen worden verzameld, waarna er een 'wereldranglijsf wordt opgemaakt. Alle spellen worden in een gratis boekje van deskundig commentaar voorzien door de bekende acteur en bridge- speler Omar Shariff. De contest vindt plaats op vrijdag 9 en/of za terdag 10 juni. De aanvang op vrij dag is 20.00 uur en op zaterdag 14.00 uur. Het inschrijfgeld be- draagt fl. 15,- per paar. Denksport- centrum Brandersstad is gevestigd aan de Boterstraat 6 te Schiedam. Voor aanmeldingen kan men bel- len naar 010-4736466 of 010- 4265496. SCHIEDAM -De zoete inval van de Hoogstraat' wordt het wel ge- noemd: eetcafe De Passant. Toen de zaak enkele dagen geleden pre- cies tien jaar bestond, was de ge zellige ruimte dan ook in rap tem po veranderd in een grote bloe- menzee. Niet alleen vele vaste klanten hadden eigenaar Maarten Lugtenburg met een ruikertje ver- rast, ook een groot aantal winke- liers van de Hoogstraat feliciteer- den hem met deze mijlpaal. De collegialiteit in de straat is volgens Lugtenburg zelf een van de be- langrijkste redenen waarom hij het in de Schiedamse binnenstad een dergelijk lange tijd heeft volgehou- den. „Ik-werk hier echt met het grootste plezier. Je kunt bij wijze van spreken 's nachts nog aanklop- pen bij de slager, kaasboer of slij- terij. Waar maak je zoiets nog mee?" Toen He van oorsprpng Haagse eigenaar zich tien jaar ge leden in Schiedam vestigde en, na enkele verbouwingen te hebben verricht, zijn eetcafeetje opende, was hij zelf overigens de laatste die had kunnen voorspellen dat hij in korte tijd zo zijn draai zou vinden in het Schiedamse. „In het begin had ik toch nog het idee om ooit nog eens naar Den Haag terug te keren. Dat zit er nu waarschijnlijk niet meer in. Ik moet eerlijk toege- ven dat ik toch best wel verknocht ben geraakt aan Schiedam, mijn grote kring van vaste klanten en vrienden." De Passant heeft in de afgelopen tien jaar vanzelfspre- kend wel de nodige veranderingen ondergaan. Zo zijn er door het ver- plaatsen van de keuken naar de achterkant van het eetcafe ruim zestien plaatsen bijgekomen en heeft de eigenaar op het damestoi- let een speciale voorziening laten installeren waar men de baby of peuter kan verschonen. Doordat de decoratieve schotten in het midden van de ruimte door een kleine in- greep snel te verwijderen zijn, kan De Passant in korte tijd plaats ma ken voor een gezelschap van zo'n 45 personen die bij elkaar aan een grote tafel kunnen zitten. Uit alles blijkt dat Lugtenburg er veel aan gelegen is het de klanten prima naar de zin te maken. Steeds is hij dan ook op zoek naar dingen om zijn uitgebreide dagzaak nog beter af te stemmen op de wensen van het publiek. Een extra deur in de gevel is bijvoorbeeld al aange- bracht waardoor ook kinderwa- gens en rolstoelen voortaan moei- teloos naar binnenTunnen. Hoe wel de symphatieke eigenaar on- middelijk toegeeft, dat er in del goedlopende zaak die dagelijks van 11.00 tot 20.00 uur open is, de nodige uren gaan zitten, zegt hij ook er nog elke minuut van te ge- nieten en zich een leven zonder eetcafe niet voor te kunnen stellen. De veranderingen in de stad ziet hij dan ook als zeer positief. „Als de gemeente nu ook nog eens voor betere parkeergelegenheid zou zorgen en daar bedoel ik mee: echt random het centrum, dan wordt Schiedam volgens mij echt een ge meente om ook van buiten regel matig naar terug te keren, want Schiedam Ieeft weer", besluit Lugtenburg. SCHIEDAM - Betrokken bij alles wat groeit en bloeit zijn ze al, de kinderen die twee keer in de week hun eigen kindertuintje onderhou- den en cultiveren. De zorg voor de natuur houdt voor deze jonge tuin ders in de dop echter niet op bij het eigen tuintje. In samenwerking met de hoofdafdeling Groenvoor- ziening en Natuur en de ONS hou den ze in de maand mei namelijk door heel Schiedam een aantal zwerfvuiiakties. Woensdag 17 mei ging het tweede team kindertuin- ders aan de slag in de omgeving van de Slachthuisbuurt. Voorzien van de nodige hoeveelheden vuil- niszakken en de handen veilig ge- stoken in stevige handschoenen. ging men in groepjes van tien on der begeleiding van enkele enthou- siaste vrijwilligers, het papier en het plastic in de wijk te lijf. De zwerfvuiiakties zijn volgens Mar cel Scheefhals, nredewerker publi- eksaktiviteiten van de hoofdafde ling Groenvoorzieng vooral be doeld om de hoeveelheid zwerf- vuil in de wijken tegen te gaan. „Zwerfvuil ontsiert immers de om geving en het is slecht voor planten en dieren. Meerkoeten kunnen bij voorbeeld verstrikt raken in achter- gebleven vislijnen. Door kinderen aan zo'n aktie te laten deelnemen krijgen ze een idee hoeveel vuil er op straat en in de plantsoenen wordt gegooid. Ze leren hierdoor ook beter voor hun eigen omge ving te zorgen". Maar niet alleen de kinderen worden door deze ak tie geinformeerd over het zwerf- vuil. Tijdens de aktie kregen de kinderen ook de opdracht de om- wonenden te informeren door het verspreiden van nieuwsbrieven. Hierin worden de bewoners opge- roepen geen vuil meer weg te gooi- en op straat. Aan de aktie is ook nog eens een kleine wedstrijd ver bonden. Nadat al het vuil is verza meld, zal het elke keer worden ge- wogen. De groep die uiteindelijk het meeste zwerfvuil blijkt te heb ben opgehaald, wordt eind mei be loond met een prijs. V1SC0NT1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3