KAv Citroen Xantia Break stijlvolle hekkesluiter Hyundai Nextone en Marcia in aantocht The beauty and the beast Autotest <a>HYunDRi Nissans voor levende have van politie Carisma Suzuki Baleno 1.6 GLX Dynamic: e Eerste jaar af lossingsvrij Nieuw ANWB steunpunt in Miinchen - Nissan technici in finale 5s mm Technische gegevens: Produktie van Pirelli in Egypte Toyota en Lexus aan te bevelen Sierlijk Luxe V l - Veiligheid Bedrijfswagendealer Rotterdam en omstreke voor omstreken van: Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waalhaven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010-437 6611 Telefax 010-4151232 n Woensdag 31 mei 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 De Xantia Break heeft nog geen meter gereden of hij schrijft al geschiedenis. Pre- cies op de dag dat Mitterrand in Parijs het presidentschap van Frankrijk officieel over- droeg aan opvolger Chirac, trok Citroen in het Louvre het doek van de stationwagen. Een historisch moment mag dit wel heten. Te meer, omdat de Xantia Break het gat op- vult tussen de ZX Break en de grote XM Break. Het is zeer zeker een stijlvolle hek kesluiter in de nieuwe lich- ting stationwagens bij Ci troen. Een aantal van drie stationwagens bij een merk komt op zijn zachtst gezegd nog royaal over. Volgens PSA (producent van Peugeot en Citroen) heeft het ruime aanbod al- les te maken met de ontwikkelin- gen op de markt. De vraag naar stationwagens vertoont in Europa al jaren achtereen een stijging. Vooral de auto's die een elegante vorm koppelen aan veel gebruiks- mogelijkheden en ruimte zijn erg in trek. Over de afgelopen zes jaar is het aandeel stationwagens in het seg ment van de Xantia gestegen van 11,5 naar 20,4 procent. Dat geldt voor de totale markt in Europa. Ci troen verwacht dat die groei zal doorzetten. De Break krijgt dan ook goede toekomstkansen toege- dicht. Aan zijn uiterlijk zal het niet lig- gen. De Xantia heeft als stationwa gen een ranke lijn. De sierlijke tail- le en de rechte daklijn van voor tot achter geven de auto een strak ge- zicht. In velerlei opzicht wijkt de Break af van de Xantia sedan. Zo is het dak aan de achterzijde wat hoger. Voor de achterpassagiers betekent dat twee centimeter meer hoofdruimte. Verder is de station wagen 22 centimeter langer, die geheel ten goede komt aan de laad- ruimte, die dan ook een riante 1.690 liter inhoud heeft. Met neer- geklapte achterbank is er een laad- vloer van maar liefst 1,73 meter. Niet alleen aan ruimte, ook aan De Citroen Xantia Break is met 4,66 meter opmerkelijk langer dan de sedanvariant. veiligheid heeft Citroen de nodige aandacht gegeven. Zo is de beves- tigingsconstructie van de achter bank extra stevig uitgevoerd om schuivende lading tegen te kunnen houden. Op het dashboard zit zelfs een waarschuwingslampje, dat gaat branden zodra de leuning niet goed is vergrendeld. Een veilige optie is een bagagenet dat erop is berekend om eventueel naar voren schietende voorwerpen uit de buurt van de hoofden van passa- giers te houden. Comfort hoort spreekwoordelijke bij Citroen. Uiteraard beschikt ook de Xantia Break over het sublieme veersysteem. Het zorgt voor een bijzonder soepel veergedrag en voor een constante wagenhoogte. Vooral deze laatste eigenschap komt goed van pas bij een Break, omdat deze vaak wisselend wordt beladen. Het veersysteem zorgt er- voor dat de auto ongeacht de bela- ding altijd dezelfde afstand tot de weg bewaart. Overigens is het ook mogelijk om de Xantia tien centi meter te laten zakken of tien centi meter te verhogen. De auto heeft daarmee een aan te passen laad- vloerhoogte en dat kan wel eens van pas komen. Het Louvre in Parijs fungeerde als onthullingstempel voor de Xantia Break. We hebben er nog niet mee kunnen rijden. Dat zal pas later mogelijk zijn, als de produktie van de auto op gang is gekomen. De Break zal zijn officiele pu- bliekspremiere beleven tijdens de in September te houden autoten- toonstelling in Frankfurt. Prijzen zijn nog niet bekend, maar Citroen Nederland verwacht dat het moge lijk is om de instapversie 1.8i X voor ongeveer 42.500 gulden in de markt te zetten. De Hyundai Marcia komt net boven de Sonata. Hyundai wil de komende tijd het aantal modellen sterk uitbreiden. Na de opvolger van de Lantra en de stationwagen Nextone staat ook nog de Marcia op stapel voor 1996. Het gaat hier om een auto aan de bovenkant van het gamma, dus nog boven het huidige topmo- del Sonata. Onder de motorkap van de Nexto ne schuilt net als straks bij de Lan tra voor het eerst de Beta motor van Hyundai, in varianten van 1,6, 1.8 en 2,0 liter. Die laatste laat ove rigens nog even op zich wachten. Al op korte termijn zal de Lantra als eerste Hyundai te koop zijn met een 1,9 liter dieselmotor, die wordt ingekocht bij het Franse PSA. Dat Hyundai de produktie van mo- toren thans aardig onder de knie heeft. bewijst trouwens de komst van de 1.5 liter Alpha krachtbron, een zestienklepper met twee bo- venliggende nokkenassen. Deze levert 99 pk (73 kW) bij 6.000 toe- ren per minuut en zal geleverd worden in de Excel GT hatchback. In de Koreaanse topklasse heerst Hyundai met de Grandeur en de Sonata II. De kopers krijgen er een keuze bij, in de vorm van de Mar cia. In feite is het een wat extra aangeklede Sonata met leren be- kleding. panelen met houtmotief, een eigen grille en een wat forser ogende achterkant. Onder de kap zit een 2,5 liter V6. Met de Marcia zal Hyundai het luxe segment betreden. De auto zal zijn uitgerust met een volledig nieuw ontwikkelde zescilinder motor met een cilinderinhoud van 2,5 liter. Uiteraard heeft de wagen een uiterst complete uitrusting. Over prijzen is nog niets bekend. maar volgens Hyundai zal de Mar cia een positie innemen tussen de Sonata en het huidige vlaggeschip van Hyundai, de Grandeur. Impor- teur Greenib Car zal onderzoeken of de invoer van de Marcia voor de Nederlandse markt een zinvolle zaak is. Overigens heeft Hyundai aange- kondigd dat in de loop van vol- gend jaar ook een sportcoup en ca briolet in produktie zullen worden genomen. De eerste zal halverwe- ge 1996 in Nederland op de markt moeten komen en de open auto wordt tegen het einde van dat jaar verwacht. Sturend met de Alfa Romeo GTV over de meest kronkelige wegge- tjes van Nederland. voelen wij in onze maag een prettig kriebelend gevoel opkomen. Die sensatie wordt nog eens versterkt als we merken dat andere weggebruikers de snelle Alfa nastaren. Meer dan een kort moment zien en horen ze de fraaie GTV niet. Wij daarente- gen, bedienen uur na uur wellustig gaspedaal, stuur en pook. Kort ervoor reden we met zijn stamvader. Meer dan twintig jaar geleden. in 1974, lanceerde Alfa Romeo namelijk ook een model met deze naam. Het is een agres- sief gelijnde coup: hoekig, gedron- gen en erg laag. Hij bleef tot 1986 in produktie. Er is een wereld van verschil tussen het Italiaanse duo. De nieuwste GTV lijkt een ruimte- schip: efficient, evenwichtig, glad en geraffineerd. Hij heeft geen grammetje metaal of kunststof te- veel. De achterzijde is strak en simpel, maar o zo verleidelijk. De opponent, een zescilinder GTV uit 1986, ziet er grof, bonkig en bo- venal krachtig uit. Hij neemt een dreigende ineengedoken houding aan door zijn skirts, spoilers, bulti- ge motorkap en verlaagd onderstel. Een snelle draai aan de sleutel brengt de zescilinder tot leven. Donker geluid roffelt door de uitla- ten naar buiten. Het dashboard is vierkant en plat, de stoelen zijn zacht. Met een sprang gaat de GTV van start. Schakelen valt te gen, want in plaats van in de twee- de versnelling zetten we'm in z'n 'vier'. Eenmaal in de juiste ver snelling, hangt de GTV als een ter rier aan het gas. Zijn brute kracht (140 kW/190 pk) zet hij moeite- loos om in pure snelheid. Het adre- nalinepeil bereikt grote hoogte als we hem over een klinkerweggetje sturen. Een scherpe, snel genomen bocht: de banden piepen kort, maar 'frSy ,4 "r* de GTV blijft in het gareel, zijn wilde beesten uiterlijk ten spijt. De nieuwe Alfa GTV volgt in de spiegel. We zetten hem op een ach- terstand, want de dikke zescilinder beukt de GTV met botte kracht vooruit zodra het gaspedaal neer- gaat. De viercilinder (110 kW/150 pk) GTV is geen partij. De nieuwe GTV komt uit een ander tijdperk. Hij beschikt over diepe kuipstoe- len en een fraai dashboard. Ronde raceklokken, half verscholen on der een kapje, loeren achterdoch- tig, bijna schuw naar de bestuur- der. De viercilinder motor stuwt de GTV soepel voort. Vanaf 4.500 toeren kreunt de motor genotsvol snerpend in de uitlaat. de bestuur- der opzwepend tot meer toeren en meer snelheid. Blindelings gehoor- zamend trappen we het pedaal inn klap tot de bodem. Deze GTV stuurt nog exacter dan zijn voorva- der. Als we even de remmen aan- tikken, voelen we de gordels snij- den en snakken naar adem: de ver- traging is zeer hevig. Samen met de hongerige motor en perfecte be- sturing kun je zo heerlijk scherp rijden, elke millimeter wegdek be- nuttend. Schakelen gaat met de precisie van een uurwerk. De harde stoelen houden ons perfect op de juiste plaats in een sensationeel snel ge nomen bochtenreeks. Wat een heerlijke automobiel, voor hen die van lekker sportief sturen houden. De gereden GTV 2.0 Twin Spark kost 67.450 gulden. De nog snelle- re 2.0 V6 Turbo kost tienduizend gulden extra. Het prijskaartje van de Spider-uitvoering (cabriolet) vermeldt een bedrag vanaf 70.450 gulden. Op 3 juni laten de Alfa Ro meo dealers ze los uit hun showroom. De GTV uit 1986 moet ongeveer 32.000 gulden opbren- gen. Dynamiek in tijdloze verpakking Baleno is het Italiaanse woord voor bliksem of flits. Suzuki heeft deze naam ge- kozen om de dynamische kanten van de auto te onder- strepen. Die eigenschap is aan het uiterlijk niet direct af te lezen. De vorm is elegant zonder al te frivole of mo- dieuze trekjes. Er is duidelijk gekozen voor een ingetogen vormgeving, die jaren mee moet kunnen zonder ouder- domsverschijnselen. Met de Baleno betreedt Suzuki een nieuw segment, waarin krachtige opponenten als de Opel Astra, de Ford Escort en VW Golf al jaren de dienst uitmaken. Om dan te sco- ren moet je van goede huize ko men. Het komt niet alleen aan op uiterlijk vertoon, ook de rijkwali- teiten zullen op een behoorlijk ni veau moeten staan. Een dikke week sturen met de Baleno maakt in elk geval duidelijk dat de auto rijdt als de gesmeerde bliksem. De prijslijst begint bij 26.995 gul den voor de l .3 GL hatchback, die net als alle andere uitvoeringen standaard twee 'full-size' airbags heeft. De Baleno onderscheidt zich dan ook als het gaat om veiligheid. Dat geldt helemaal voor de versie die wij hebben gereden: de 1.6 GLX Dynamic. Inclusief de auto- matische viertraps versnellingsbak komt de prijs dan op 39.595 gul den. De Dynamic versie is inderdaad niet goedkoop, maar achter de ty- pe-aanduiding gaat wel een berg techniek schuil. De auto is uitge rust met het Suzuki Suspension Control System (SSCS) in combi- natie met abs op de remmen. SSCS is een vorm van actieve vering. De aanwezigheid hiervan laat zich in eerste instantie moeilijk ontdek- ken. Pas bij een slalom blijkt hoe effectief het SSCS is voor een vei- lig rijgedrag. Bij het tlink heen en weer zwengelen van het stuur is eveneens de mond gesnoerd. De automaat houdt het toerental van de motor ook laag. Bij 100 km/uur wijst de naald van de meter zo'n 2.500 toeren per minuut aan. Dat heeft tegelijk weer een gunstige in- vloed op het brandstofverbruik. Wij noteerden bij een beheerste rij- stijl en veel snelweg kilometers een gemiddelde van een liter op 13,8 kilometer. Dat is niet slecht! Suzuki levert de Baleno in twee carrosserievarianten: als driedeurs hatchback en als vierdeurs sedan. Voor de aandrijving heeft de koper de keuze uit een 1,3 liter motor van 62 kW/85 pk of de eerder genoem- de 1,6 liter. Het zijn beide moderne viercilinder krachtbronnen met vier kleppen per cilinder en multi point brandstofinjectie. De Suzuki Baleno heeft een tijdloos uiterlijk, waarbij de grille zorgt voor een stoer karakter. geen spoor te ontwaren van over- matig overhellen of een na-ijlende carrosserie. Het lijkt alsof de auto op rails rijdt. Een elektronisch brein past de schokdemping in fracties van secondes aan met be- hulp van elektromagnetisch be- diende kleppen in de schokbrekers. Het is goed toeven achter het door de airbag fors uitgevallen stuur- wiel. De stoelen hebben prettig lange zittingen en rugleuningen en ook achterin is er genoeg ruimte voor volwassenen, hoewel de hoofdruimte daar niet overmatig is. De bestuurderszetel is in hoogte verstelbaar en dat geldt ook voor het stuurwiel. De GLX heeft stan daard elektrisch bediende portier- ruiten en buitenspiegels. Tevens is er centrale vergrendeling aan boord en uiteraard is stuurbekrach- tiging standaard. De 1,6 liter motor, die een vermo- gen van 72 kW/98 pk levert, is in de auto nauwelijks te horen. Su zuki heeft de nodige aandacht be- steed aan geluidsisolatie en het on- derdrukken van resonanties. Windgeruis en rijgeluiden zijn Motor: 1.590 cm3 Vermogen: 72 kW/98 pk Acceleratie: 13 sec van 0-100 km/uur Topsnelheid: 165 km/uur Gem. verbruik: 8 ltr/100 km. Gewicht: 960 kilo DAF Bedrijfswagens Rotterdam B.V. HET NIEUWE WERELDMERK Pirelli opent een fabriek in het Egyptische Alexandri, waar op jaar- basis 350.000 truckbanden zullen worden gemaakt. Hiermee komt Pirelli tegemoet aan de groeiende vraag naar truckbanden in Egyp te, dat een wagenpark van ruim 150.000 bedrijfsvoertuigen heeft. Ook is er ruimte voor export. Een autofinanciering waarbij het eerste jaar geen rente en aflossing betaald hoeven te worden. Dat is bij de Daewoo-dealer te regelen. Bovendien kan de auto voor de voile honderd procent worden gefi- nancierd. Deze actie loopt tot eind juni a.s. Het aanbod geldt voor de Nexia en de Espero. Pas een jaar na de aankoop gaat de terugbeta- lingsregeling in, waarbij uit 36 of 48 maandelijkse termijnen is te kiezen. De zojuist verschenen Consumer Reports autogids, een jaarlijkse uitgave van de Amerikaanse Consumers Union, beveelt bijna alle leverbare Toyota's en alle modellen van Lexus aan. Onderzoekers onderwierpen standaard auto's, die bij dealers werden gekocht, aan een test. Hun conclusie: de wagens bieden veel rijplezier en ge- bruiksgemak, beschikken over adequate veiligheidsvoorzieningen en zijn bijzonder betrouwbaar. Het predikaat 'aanbevelenswaardig' kregen Toyota's modellen Corolla, Camry. Celica, MR2, Supra, Previa en LandCruiser en beide Lexus modellen GS300 en LS400. De ANWB heeft sinds 1 mei ook een Alarmcentrale steunpunt in het Zuidduitse Miinchen. Het steunpunt is ondergebracht in het hoofdkantoor van de AD AC, de Duitse zusterclub van de ANWB. Het adres is Leonhard-Moll-Bogen 1-3, 81373 Miinchen. Door ge- bruik te maken van de faciliteiten van de ADAC kan de ANWB sneller, efficienter en effectiever werken. Het Korps Landelijke Politiediensten maakt gebruik van bijna ne- gentig paarden en speurhonden. die regelmatig moeten worden ver- voerd. Het wagenpark voor de viervoeters is onlangs uitgebreid met een Nissan Urvan (waarin vier honden tegelijk vervoerd kunnen worden) en een Nissan Vanette E (met plaats voor drie honden). Voor het trekken van paardentrailers gebruikt de KLPD een Nissan Patrol en voor het vervoer van politiehonden een Nissan Sunny Wa gon diesel. Om de technische kennis van de werkplqatsmedewerkers op peil te houden, organiseert Nissan wereldwijd een tweejaarlijkse wedstrijd onder de noemer Nissan International Service Technical Contest (NISTEC). Vier Nederlanders hebben zich gekwalificeerd voor de Europese finale. De winnaars hiervan gaan door naar de slotstrijd. later dit jaar in Tokio. Op 22 mei is officieel de produktie van start gegaan van de Mitsubi shi Carisma. Dat is zonder enige tam-tam gebeurd, hoewel het ei- genlijk best een moment is om bij stil te staan. De Carisma loopt im- mers van de band bij NedCar in Born en valt daarom te bestempelen als een Nederlandse auto. De voorbereidingen hebben enige jaren in beslag genomen. Japan- ners laten in dit soort zaken niets aan het toeval over. De complete produktielijn is opgebouwd in Japan, heeft daar enige tijd proefge- draaid, is vervolgens weer afgebroken en verscheept naar Europa, om in Born weerte worden opgebouwd. Een groot aantal medewer- kers van NedCar is voor een stage naar Japan gevlogen, Japanse in- genieurs hebben een geruime tijd doorgebracht in Born. De kwali- teitsnormen in het land van de rijzende zon zijn nu eenmaal strenger dan waar ook ter wereld, eigenlijk is niets aan het toeval overgela- ten. We mogen dus aannemen, dat de Carisma aan alle hedendaagse eisen voldoet. Mitsubishi gunt Nederland bovendien de primeur van dit voertuig, dat eind juni in ons land in de verkoop gaat. De rest van Europa volgt in de tweede helft van het jaar. Het valt te betwijfeien of ook Volvo de primeur aan Nederland zal gunnen voor de verkoop van het zustermodel van de Carisma dat eveneens bij NedCar van de band zal gaan lopen. Van beide versies moeten ten minste 100.000 exemplaren in allerlei varianten van de band lopen, maar eventueel kan die produktie worden opgevoerd. De Zweden lanceren hun versie op de autoshow in Frankfurt, begin September. Dit model moet de 400-serie vervangen. die volgens de officile berichten nog geruime tijd in produktie zal blijven. Hoe lang precies. hangt natuurlijk af van het succes van de nieuwkomer. Het is nog te vroeg om daarover een voorspelling te doen. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13