Transportfestival op Miillerpiertijdens Pinksterweekend Harmonie-orkestWilton-Fijenoord bij Top Drie van Nederland Ji Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Eye of Isis wint Grote Prijs van Spijkenisse W 1m Dirigent Orpheus slaagt cum laude Streek- museum 1e Pinksterdag geopend Museum- concert Cor Witjes Concert ik wil een voordelig (proef) abonne- ment op het Rotterdams Dagblad. ROTTERDAM De Miil- lerpier zal met Pinksteren - 3 tot en met 5 juni - bevolkt worden met een bonte verza- meling van imposante trucks, hijgende stoommachines en glanzende old-timers. Het Transportfestival wordt al- weer voor de vijfde keer ge- organiseerd en het is de twee- de keer dat het festival zijn tenten opslaat in Rotterdam. Reeds in januari zijn de voor- bereidingen voor het festival gestart in samenwerking met de Recreatie Rotterdam. Brandweer SCHIEDAM - Met kippevel op de armen en met rode oren hadden ze zitten luisteren, de zestig koorleden van het Schiedams mannenkoor Orp heus. Het was tenslotte niet zo maar een concert zater- dagavond 13 mei in de Pie- terskerk te Leiden. Vanachter het podium dat akelig leeg was hoorde men de eerste tromgeluiden. Daarna kon men enkele musici op de maat de kerk zien binnenlo- pen, in de hand de originele dodentrommen. Voor dit angstaanjagende, maar won- dermooie spektakel kon men de eigen dirigent zien staan, de 24-jarige jongeman waar het deze avond allemaal om draaide. Na afloop wachtte men met hem in spanning de uitslag af van het praktijkexa- men, dat met deze uitvoering van 'The Music for the Fune ral of Queen Mary' was afge- legd. Toen deze rond de klok van tien bekend was, ging er dan ook een luid gejuich op. Pirn Overduin, sinds 1994 di rigent van K.S.M. Orpheus, had niet alleen zijn examen met goed gevolg afgelegd, hij werd er ook nog eens voor beloond met het ongelofelij- ke cijfer van een negen. Bezorgt u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs: 12,95. Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik f 28,55 per maand via automatische betaling. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 31 mei 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 SCHIEDAM De Vlaardings- Schiedamse band The Eye of Isis heeft zaterdag 27 mei in Tex-Mex de finale van de Grote Prijs van Spijkenisse gewonnen. Uit acht voorrondes met elk vier bands was The Eye of Isis uiteindelijk als bes- te band naar voren gekomen. Door deze prestatie hebben zij zich ge- plaatst voor het grootste popfestijn van Spijkenisse: Spike-pop dat be gin September weer losbarst. Mu- zikaal gezien gaat het de band te- genwoordig beter dan ooit. De prijs van Albrandswaard werd eer- der dit jaar al op overtuigende wij- ze in de wacht gesleept en het aan- tal optredens op grote festivals neemt nog altijd toe. En dat terwijl de band pas vijf jaar geleden door ntiddel van home taping van een handvol ruwe songs en ideeen de basis legde voor haar zo succesvol- le bestaan. Nadat in het daarop vol- gende jaar hard werd gerepeteerd en het repertoire zich met louter zelfgeschreven nummers uitbreid- de, vond in 1992 de officiele band- presentatie van de band plaats. Kort daarop werd de band ook ge- selecteerd om een live-demo op te nemen. Intussen heeft The Eye of Isis zijn kwaliteit meerdere malen bewezen. Steeds meer mensen le- ren de swingende up-tempo num mers en gevoelige ballads dan ook kennen en waarderen. Wat de jury van Spike-pop er van vindt, is nog even afwachten. Wie niet zo lang kan wachten op een kennismaking met dit nieuwe fenomeen kan altijd even bellen met Peter Mornn, de zanger van de band op tel.nummer 4101535 of Henk Wessels, tel. 4352133. Zij kunnen belangstel- lenden data en plaatsen van ko- mende optredens verschaffen. De bezoekers kunnen genieten van de nostalgische sfeer van stampen- de machines, van glimmend ge- poetste antieke werktuigen en van kunstig gemaakte schaalmodellen. Op de Maas varen stoomschepen af en aan met passagiers. De oude glorie is vol in bedrijf en de trotse eigenaren vertellen het publiek graag alles over hun 'troetelkind- jes'. Verder zijn er onder andere historische motorfietsen. tractoren. stationaire motoren, autobussen, militaire voertuigen, orgels, brand weerauto's en nog veel meer te zien. De combinatie van een festival voor stoommachines, trucks en old-timers is uniek in Europa. De bezoeker krijgt hierdoor een goed overzicht van het brede terrein van de techniek en alle vormen van transport door de jaren heen. Van de eerste 'steam road locomotives' van bijna een eeuw oud tot de im posante wegreuzen van morgen. Een groot gedeelte van het terrein wordt ingericht om de vele oude aandrijvingen onder andere door middel van stoomkracht aan het publiek te tonen. Het is dus niet zo- maar een passieve tentoonstelling van praehtige machines, alles zal ook in werkende staat te zien zijn. Houtzagerijen, landbouwmachi- nes, wegenbouwmachines, een lo- komobile, straatlokomotieven, stoomboten, kortom teveel om op te noemen. De inzendingen komcn vanuit heel Europa zoals Enge- land, Duitsland en Belgie. Naast al deze werkpaarden is er ook veel ruimte gereserveerd voor ontspanning. Een stukje kermis, een centraal geplaatste horecatent met 's avonds live muziek, rond- vaarten met een orginele stoom- boot, verschillende activiteiten voor kinderen en dergelijke. Aan de vooravond van de opening, op vrijdagavond, is er een concert van de bekende Amerikaanse country zangeres Jann Browne met haar band. En op zaterdag- en zondag- avond worden sixtiesavonden ge- organiseerd met de rock 'n roll- formatie The Curse. Op zaterdag 3 juni vertrekt er een bijzonder convooy vanaf de North Sea Ferries in Europoort richting Rotterdam. In dit convooy bevin- den zich onder andere zeven histo rische brandweerauto's, waaron- der een zware mastodont (een zes- wiel aangedreven Thorneycroft chrash-tender uit 1953); zij zullen om 09.00 uur vertrekken richting de Mullerpier. Buiten de brand weerauto's rijden er in het con vooy ekelc historische motorfiet sen en verschillende antieke En- gelse vrachtwagens mee. Het con vooy, bestaande uit ruim honderd deelnemers, start vanuit Engeland en wordt daar georganiseerd door de Fire Service Preservation Gruop North Midlands Branche. Deze groep van brandweer-en- thousiastelingen werd opgericht in 1968 door een kleine groep men- sen, alien werkzaam bij de natioale Brandweer en diverse hulpverle- ningsorganisaties die regelmatig bij brandweertaken betrokken zijn. Sinds de oprichting heeft de groep een gestadige groei doorgemaakt en nu omvat zij een groot ledenbe- stand. Allerhande verzamelingen van brandweerartikelen, varierend van handpompen uit de 18de eeuw, verzamelingen van helmen en emblemen tot historische brand weerauto's en ambulances. Het festivalterrein is voor het pu bliek geopend op vrijdag van 19.00 uur tot 24.00 uur, op zater dag van 11.00 uur tot 24.00 uur, op zondag van 11.00 uur tot 24.00 uur en op maandag 11.00 uur tot 17.00 uur. 'Dirigeren was mijn geheime kinderwens' Doordat de dirigent hiermee cum laude is geslaagd voor het praktijk- examen koor- en orkestdirektie aan het Koninklijk Conservatori- um te Den Haag, heeft hij het recht gekregen nog twee jaar verder te studeren. Hij zal zich hierdoor kunnen ontwikkelen tot Uitvoe- rend Musicus, een titel die hem de mogelijkheid biedt voor professio- nele orkesten te staan. Vooralsnog is er geen haar op zijn hoofd die er- over denkt Orpheus op korte ter- mijn te verlaten. „Wij zeggen wel eens: wie hier eenmaal is geweest, gaat nooit meer weg. Dat geldt evengoed voor mij. Na elke repeti- tie ga ik hier weer met energie weg en dat is natuurlijk een goed teken. Vooral op avonden als in Leiden, merk je weer met welk bijzonder koor je eigenlijk te maken hebt. Ik stel het dan ook ontzettend op prijs dat ze er waren en vooral hoe ze er waren", legt Overduin uit. Toch Dirigent Pim Overduin legt uit hoe hij het horen wil. waren het niet de Schiedamse mannen die de dirigent onder zijn hoede had tijdens zijn zo succesvol verlopen examen. Die eer was voorbehouden aan een ander koor dat Overduin al enige tijd dirigeert, het Leiden English Choir. Het or- kest bestond die avond uit vrien- den van de examenkandidaat, die eveneens studeren of gestudeerd hebben aan het Koninklijk Conser- vatorium. Of het nu door het 900-koppig pu bliek kwam, de perfecte ambiance in de kerk of de muziekkeuze; Overduin kan er zelf ook niet pre- cies de vinger op leggen. Vast staat echter dat alle facetten deze avond perfect op elkaar aansloten. Over duin wist van te voren in ieder ge- val wel dat hij er iets bijzonders van wilde maken, iets waarover men nog lang na zou praten. Maar hoe zo iets uitpakt moet je uitein delijk maar afwachten. ,.Er zijn honderdduizend mooie stukken, maar je weet dat je voor je eind- examen veel mensen bij elkaar kunt krijgen. Dan wil je ook echt met iets bijzonders voor de dag ko- men". En bijzonders werd het. De examencommissie bestaande uit de adjunct-direkteur en een leraar van het Conservatorium en drie des- kundigen van buitenaf hadden na afloop dan ook niet langer dan de voorgeschreven twintig minuten nodig om Overduin uiteindelijk mee te kunnen delen dat zijn koor- •en orkestdirektie van The Music for the Funeral of Queen Mary' van Purcell en het 'Requiem' van Mozart een negen waard waren. Hoewel het recent afgelegde exa men zeker gezien kan worden als een voorlopig hoogtepunt in het le- ven van de ijverige dirigent, was het zeker niet het eerste grote pro ject in zijn nu al indrukwekkende loopbaan. Wie kiest voor een carri- ere aan het Conservatorium, weet dat hij kiest voor een druk bestaan, waarin veelal de praktijk moet worden opgezocht. Overduin heeft zich dan ook in de vijf jaar dat hij nu aan het Conservatorium stu- deert al meerdere malen bewezen in grote en zeer professionele pro- dukties. Ruim twee jaar geleden profileerde hij zichzelf als aanstor- mend talent met het dirigeren van het singspiel 'Mahagonny' van Bertold Brecht en Kurt Weil. In datzelfde jaar leverde hij ook een belangrijke bijdrage aan de Neder- landse uitvoering van The Phantom of the Opera. Hij werkte daar als repetitor en assistent muzi- kaal leider, 22 jaar jong. „Er waren al vijfendertig audities gehouden en er was nog geen dirigent", ver- telt een bescheiden Overduin. „Ik ben er toen vol enthousiasme inge- sprongen. Tegen zo'n project zeg je tenslotte geen nee." Maar ook na deze geweldige leerschool is de van oorsprong Zeeuwse dirigent niet stil blijven zitten. In zijn ge- boorteplaats Middelburg voerde hij onlangs nog herontdekte symp- honieen uit van de Zweedse com- ponist Christian Ernst Graf en eind vorig jaar componeerde hij tussen de bedrijven door de muziek voor de theateruitvoering van 'Jungle Book". Elke dinsdagavond staat hij echter 'gewoon' met hetzelfde enthousi asme in de Schiedamse Magnalia Dei Kerk om de mannen van Orp heus tot ongekende hoogten te brengen. 'De man met het stokje' heeft zich bij de Schiedammers in de korte tijd dat hij voor de groep staat ongekend populair gemaakt. Tekenend is in dit verband de me- nigte die zaterdag 13 mei per tou- ringcar naar Leiden toog om 'hun' Pim bij te staan op dit belangrijke moment in zijn carriere. „Pim had ons ruim van te voren van alles op de hoogte gesteld en eigenlijk di- rekt waren er al een aantal enthou- siaste leden die vroegen wie er zin had om mee te gaan. Eerst waren het er acht, twee auto's vol, maar al spoedig hadden we er 62 en moes- ten we een bus huren", vertelt een trotse secretaris van Orpheus, mevrouw Stouthandel. Voorlopig kan men dus nog volop genieten van de gedreven musicus. Zelf is hij zich nog altijd terdege bewust van het feit dat hij zich nog volop moet ontwikkelen tot de topdiri- gent die hij over een jaar of zes hoopt te zijn. ,.Wat weet je op je vierentwintigste nou van een be- paalde periode. Aan die algemene muziekkennis moeten heel wat jaartjes ervaring bijdragen. Daar- om breken volgens mij ook veel dirigenten pas op hun dertigste door", concludeert Overduin tot slot. Desalniettemin moet hij, ook aan zichzelf, toegeven op de goede weg te zijn. Het jongetje dat meer dan twintig jaar geleden al bij zijn oma met een stokje op de stoof stond te tikken, is op weg een naam te worden in de muziekwe- reld. En het Schiedamse Orpheus heeft hem nog lang in het midden. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM Het Schiedamse harmonie-orkest Wilton-Fijenoord heeft zaterdag 27 mei deelgeno- men aan het Nationaal Topcon- cours in Arnhem, waarvoor zij eer- der dit jaar door uitstekende pres- taties waren geselecteerd. Een Eer ste prijs met onderscheiding viel hen na een wervelende uitvoering van 'Apotheosis of this Earth' van componist karel Husa uiteindelijk ten deel. De prijs betekent dat de harmonie als derde is geeindigd tij dens het Nederlands kantpioen- schap voor amateur-muziekvereni- gingen in de hoogste (vaandel) af- deling. Het stuk van Husa dat voor dit concours was uitgekozen werd beoordeeld door drie juryleden die speciaal letten op de zuiverheid, het klankgehalte en de klankver- houding, de techniek en articulatie, ritmiek en samenspel, dynamiek, nuancering en interpretatie waar- onder frasering. De jury beloonde de uitvoerende harmonie met 163,5 punten, een gemiddelde per rubriek van 9,1. De Schiedamse harmonie had deze dag de zeker niet gemakkelijke taak om als eer ste orkest te beginnen. Het inspeel- werk van A. Del Borgo 'Adagio for Winds' klonk echter als een or- gel in het nog steeds niet helemaal gerenovcerde Musis Sacrem te Ar nhem. Nadat de lady-speaker een uitleg had gegeven over de motive- ring van Husa om Apotheosis of this Earth' te componeren, kon men met dit stuk beginnen. Tijdens de gehele uitvoering werd ieder- een, zowel in de zaal als op het po dium, meegesleurd door de span ning die dit muziekwerk met zich meebracht. Husa had zelf al ge- schreven dat hij in het stuk tot uit- waardering had voor deze gedurf- de keuze en de fenomenale inzet van de harmonie in deze 'toch zeer moeilijke materie". Bij de harmo nie overheerste na afloop van het concours dan ook een feestelijke stemming. Hoewel de eerste plaats naar harmonie Orpheus uit Tilburg was gegaan en de tweede naar har monie Concordia uit Hilvaren- beek, kunnen de Wilton-Fijenoor- ders trots en voldaan terugkijken op deze prestatie van wereldni- veau. Ook bij de harmonie zegt men op te kijken van de eigen prestatie, maar voorzitter Wouters voegt hier wel aan toe dat men zonder de ongelofelijke inzet van dirigent Jean Gruter nooit tot zo'n goed resultaat was gekomen. VLAARDINGEN Dit weekend is de eerste zondag van de maand, daarom wordt in het museum zater dag en zondag (le Pinkster dag) nog eenmaal de Film ge- draaid over de bevrijding van Vlaardingen en de fees- ten die daarop aansloten. Het blijkt dat met de be scheiden middelen, die toen beschikbaar waren, de stad in staat was, naar de huidige maatstaven, een geweldig feest te bouwen. Het is tevens de laatste zon dag dat "Nooit Weer" Vlaardingen en de 2e W.O. te bezichtigen is. (Op 17 juni wordt de tentoonstelling ge- sloten). VLAARDINGEN-Het laat ste concert van de serie 1994/1995 in de muziekka- mer van het Visserijmu- seum aan de Westhavenka- de, wordt op zondag 28 mei verzorgd door het Duo Fra- tres Corona, bestaande uit Silvain Kroon (viool) en Vincent Kroon (piano). De aanvang is 15.00 uur. Het Duo Fratres Corona (opge richt in 1982) geeft regelma tig concerten in binnen- en buitenland. Zo speelde het in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Amster dam en trad het de afgelo- pen jaren meerdere malen op in het Midden-Oosten. De leden van het duo volg- den een aantal kamermu- ziekcursussen, o.a. bij Boris Berman en Mark Lubotsky. Silvain Kroon is geboren in 1965. Vanaf zijn negende jaar kreeg hij vioolles van Herman Salomon. Hij stu- deerde bij Bouw Lemkes aan het Sweelinck Conser vatorium en bij Olga Mar- tinova en Jean-Jacques Kantorow aan het Rotter- dams Conservatorium. Hij maakte deel uit van het Na tionaal Jeugd Orkest en het orkest Nieuw Sinfonietta Amsterdam. Vincent Kroon is geboren in 1968. Hij kreeg zijn eerste pianolessen op 9- jarige leeftijd van Jan Al- bers. Zijn opleiding aan het Sweelinck Conservatorium kreeg hij van Willem Brons. Op 12-jarige leeftijd be- hoorde hij tot de finalisten in het Edith Steinconcours te Den Haag. Hij heeft zich toegelegd op het kamermu- ziekrepertoire en de zangbe- geleiding. VLAARDINGEN-Cor Wit- jes en zijn Eigenwijzen zul len op zondag 4 juni (eerste Pinksterdag) weer een gezel- lig optreden verzorgen in cafe d'Oude Stoep. Onder het motto 'inhaken en mee- zingen maar' zal vanaf 22.00 uur het feest beginnen. De toegang is geheel gratis en cafe d'Oude Stoep is ge- vestigd aan de Smalle Ha- venstraat 5. SCHIPLUIDEN Op tweede pinksterdag, maan dag 5 juni, zal er weer een concert worden gegeven in de orgelloods van J.v.d. En- de, Willemoordseweg 3 in Schipluiden. Organist en pi anist zijn respectievelijk Wim Hazeu en Arjen Lei- stra. De entree is vijf gulden waarbij de koflfie is inbegre- pen. Het concert begint om 15.00 uur. Harmonie-orkest Wilton-Fijenoord in de oefenruimte (archieffoto). drukking wilde brengen dat 'oor- log, hongersnood, vernietiging van fauna en wouden en de achteruit- gang van het leefmileu aan de orde van de dag zijn". Hij dacht dat de manier waarop de mens de natuur als het ware misbruikt uiteindelijk wel tot een catastrofe moest leiden. Dit alles werd dan ook muzikaal tot uiting gebracht in het eerste deel. Het tweede deel liet tenslotte de vernietiging van de aarde horen, waarop de troosteloze verlatenheid die hierop volgt in deel drie te be- luisteren was. Het moeilijke stuk, waarvoor maanden repeteren no- dig waren geweest, werd zowel door de jury als door het aanwezi- ge publiek zeer gewaardeerd. In het juryrapport stond dan ook nog eens apart vermeld dat men grote T elefOOn: (i.v.m. controls bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: JJotterdam^Dagblad^Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam T029

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 25