Het 'Rotterdam-gevoel' De stad blijft Overheid gegarandeerd goedkoper De stadsprovincie kost geld, maar levert veel meer op <^*SS5 Wat is nu dat gevoel voor Rotterdam? En verdwijnt dat gevoel voor de stad met de komst van de Stadsprovincie en de opdeling van de gemeente Rotterdam in elfnieuwe gemeenten? Een aantal echte Rotterdammers, mensen die in de hele regio bestuurlijk actief zijn, zeggen daar het volgende over: Gemeenten hadden nooit vaste grenzen De regio Rotterdam is wat betreft de bestuurlijke indeling altijd een dynamisch gebied geweest. Al in de vorige eeuw begon Rotterdam met het annexeren van omliggende gemeenten, bijvoorbeeld Kralingen, Charlois en delen van Hillegersberg. De laatste grote annexaties door Rotterdam vonden plaats tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Stadsprovincie op Stads TV P Door de komst van de Stadsprovincie Rotterdam wordt het bestuur van de overheid in de regio goedkoper. Daar sta ik persoonlijk voor garant", zei Dr. Bram Peper twee weken geleden op deze pagina. Dat klopt", bevestigt J. Verbree, medebestuurder van de Stadsregio en burgemeester van Capelle aan den IJssel. Wat kost de vorming van de stadsprovincie en wat levert het op. Dat is een van de meest gestelde vragen. Ook een van de moeilijkste trouwens. U kunt bellen met bestuur- ders van de Stadsregio. i TOTAAL - TX0.03 STADS Burgemeester Cor learners uit Bleiswijk vertelt: "Ik ben een geboren en getogen Rotterdammer, kom uit Charlois en ben lange tijd wethouder geweest in Spijkenisse. Vroeger en ook nu nog zeggen mensen uit Rotterdam- Zuid: 'we gaan naar de stad' en dan bedoelen Cor Lamers foto: Maarten Uupman ze daar het centrum mee. In Hillegersberg spreken inwoners over 'het dorp'. Kralingers vertellen graag dat ze uit Kralingen komen. En als ik in het buitenland ben, vertel ik dat ik uit de omgeving van Rotterdam kom. Iedereen uit de hele regio is tegelijkertijd trots op Rotterdam, op Feyenoord en de Euromast. Veel bewoners in de regio zijn oud-Rotter- dammers. Toen de tweede Van Brienenoord- brug werd ingevaren, stond het langs de Oude Maas in Spijkenisse helemaal zwart van de mensen. Inwoners van Bleiswijk doen onge- veer de helft van hun inkopen in Rotterdam. Het Rotterdam-gevoel is niet exclusief voor Rotterdammers en zeker niet het monopolie van de tegenstanders van de Stadsprovincie." Marietje van Rossen, burgemeester van Hellevoetsluis: "Het Rotterdam-gevoel is voor mij grensoverschrijdend. Er zijn bijvoorbeeld in de loop der jaren veel Rotterdammers naar Hellevoetsluis getrokken. Veel ouderen gaan hun kinderen nu achterna. Inwoners van onze gemeente zijn voor hun werk zeer af- hankelijk van de haven. Die haven, Feyenoord, 'geen woorden maar daden', dat is van ie- De gemeenten Hillegersberg, Overschie, Schiebroek en IJsselmonde verloren hun zelf- standigheid en kwamen onder Rotterdams bestuur. Ook delen van Rhoon, Capelle aan den IJssel, Rozenburg en Barendrecht gingen naar Rotterdam. Rotterdammers in de regio Maar ook de gemeenten in de regio had den nooit echt definitieve grenzen. De ge meente Bernisse werd gevormd uit I Ieenvliet, Geervliet, Zuidland, Abbenbroek en Ouden- hoorn, Brielle slokte in 1980 Zwartewaal en Vierpolders op. Albrandswaard is een samen- voeging van Rhoon en Poortugaal. En West- voorne is een combinatie van de vroegere ge meenten Oostvoorne en Rockanje. Een groot deel van de Rotterdammers woont inmiddels elders in de regio. De bevol- king van Capelle, Krimpen, Spijkenisse en Hellevoetsluis bestaat voor meer dan de helft uit Rotterdammers. Het omgekeerde geldt trouwens ook: veel Schiedammers en Vlaar- dingers wonen nu in Rotterdam. Rotterdam allang opgedeeld De gemeente Rotterdam is al in 1947 be- gonnen met het opdelen van de stad. In dat jaar werden namelijk de eerste wijkraden in- gesteld. Vanaf 1972 komen er rechtstreeks gekozen deelgemeenteraden. Inmiddels is Rotterdam bestuurlijk al lang opgesplitst in (deel-)ge- meenten. Ze hebben al een dagelijks bestuur (college van BenW), een voorzitter (burge meester) en een deelgemeenteraad (gemeen- teraad). Een gemeentehuis hebben de deel- gemeenten ook al, ze noemen dat de secretarie. In de loop der jaren hebben de deel- gemeenten steeds meer en grotere bevoegd- heden gekregen. Daardoor zijn ze ook steeds meer gaan lijken op echte gemeenten. In be stuurlijk opzicht is Rotterdam allang opge splitst. De Stadsregio zal via Stads TV op woens- dag 31 mei en vrijdag 2 juni aanstaande 's avonds een informatieve film uitzenden over de Stadsprovincie. Het programma heet 'De Stadsprovincie Rotterdam, Brug naar de toekomst'. De film gaat in op de noodzaak om de Stadsprovincie op le rich- ten, de gevolgen voor u en de mogelijk- heden voor de regio. Op beide dagen wordt het programma een paar maal uitgezon- den: Op 31 mei om 18.40 uur en 21.40 uur en op 2 juni om 18.40 uur, 20.40 uur en 22.40 uur. Het programma duurt circa 20 minuten. dereen die zich Rotterdammer voelt. Dat heeft niets te maken met administratieve grenzen. Marietje van Rossen foto: Theo A. Rolfast Er is ook een duidelijk verschil met Amster dam. Het Mokunr-gevoel is mij iets te chauvi- nistisch. Rotterdammers zijn lekker nuchter." Theo Eikenbroek, voorzitter van de deelgemeente Noord verklaart over zijn Rotterdam-gevoel: "Dat is de trots, de sym- bolen, de Euromast, de Kuip, niet lullen maar poetsen en de omgangsvormen. Ik woon nu 16 jaar in Rotterdam en ben van de mentali- teit gaan houden. Dat gevoel is bijvoorbeeld ook aanwezig in Spijkenisse. De helft van de Rotterdammers woont in de randgemeenten. Rotterdam zelf kent een grote instroom van Theo Eikenbroek buiten, van mensen die in veel gevallen ook dat Rotterdam-gevoel hebben ontwikkeld. De overheid kan dat gevoel niet wegkrijgen. Ik denk eerder dat het gevoel zal toenemen, om- dat de stad alleen maar groter wordt. Kijk naar Londen, dat bestaat ook uit tal van ge meenten." Rene Smit, wethouder haven en finan- cien te Rotterdam. "Rotterdam, dat is daad- kracht, nuchterheid en openheid. De haven is daarvan natuurlijk het symbool bij uitstek. Het is daarom fantastisch om wethouder ha ven te mogen zijn. Nee, ik ben hier niet ge- Rene Smit boren. Dat was in Alkmaar. Ik woon hier nu 18 jaar. Toen ik hier kwam, viel mij op dat je als het ware onmiddellijk de stad wordt in- gezogen. Dat Rotterdam-gevoel blijft, ook al woon je er niet meer. Van de Rotterdammers blijft maar 25 procent hun leven lang in de stad wonen. Dat blijkt uit onderzoek. Maar het gekke is, dat je dat Rotterdam-gevoel nooit meer kwijtraakt." Wat doet 'de Coolsingel' Het gemeentebestuur aan de Coolsingel houdt zich eigenlijk alleen nog maar bezig met grootschalige zaken, bijvoorbeeld de haven- economie, de grootstedelijke problemen zo- als drugsoverlast, de werkgelegenheid en de aanleg van grote nieuwe woongebieden zo- als de Kop van Zuid en de Noordrand. Voor deze grote zaken heeft Rotterdam de omliggende gemeenten hard nodig. Binnen de grenzen van de Maasstad is te wei- nig ruimte om voldoende huizen voor de Rotterdammers te kunnen bouwen. Als er in de haven iets gebeurt of de industrie stank- overlast geeft, merken de mensen in Brielle en Vlaardingen dat eerder dan de Rotter dammers in Hillegersberg of IJsselmonde. Zij willen daarom kunnen meepraten over de toekomst van de haven en de industrie. De haven kan ook alleen beter toegankelijk wor- den gemaakt via het grondgebied van andere gemeenten. Stadsprovincie en gemeenten Omdat veel belangrijke zaken voor de stad, de haven en omliggende gemeenten op regionaal niveau moeten worden geregeld, wordt de gemeente Rotterdam omgevormd tot stadsprovincie. Andere zaken kunnen be ter op het niveau van de stadsdelen worden aangepakt, bijvoorbeeld bestrijding van de 'kleine' criminaliteit, vandalisme en onder- houd van de woonomgeving. Dat wordt over- gelaten aan de deelgemeenten, straks zelf- standige gemeenten. Ze hebben dan zelf de mankracht, de bevoegdheden en het geld om de zaken op te lossen waar u als burger let- terlijk en figuurlijk tegen aanloopt. Het ge meentebestuur zit dan als het ware om de hoek van de straat. En de 'stad' Rotterdam blijft gewoon de Maasstad die het altijd was en nu nog steeds is. "De financiele winst van de Stadsprovincie wordt heel precies bepaald. Van tevoren staat vast dat de overheid ook echt voor minder geld haar werk gaat doen", aldus Verbree, die in het regiobestuur verantwoordelijk is voor de financien. De komst van de Stadsprovincie en de gelijktijdige opsplitsing van de gemeente Rotterdam in tien of elf gemeenten heeft een aantal grote financiele consequenties. De belangrijkste is dat door de veranderingen de overheid efficienter zal kunnen werken. "Nu gaat nog veel tijd verloren met onderling overleg, toezicht en allerlei procedures. Straks zullen de organisatiekosten van de overheid flink omlaag kunnen. Daardoor zal in deze regio deze kostenpost per inwoner tot de laag- ste van Nederland behoren. Er komt dus meer ruimte voor de uitvoering van zaken, zoals de bouw van nieuwe woningen, de aanleg van- wegen en andere voorzieningen. Meer uit- voeren met meer resultaat en minder orga- niseren, daar gaat het om." Verbree spreekt uit ervaring: de organisatiekosten van zijn eigen gemeente, Capelle aan den IJssel, zitten al lange tijd onder het landelijke gemiddelde. Verlaging van de belasting Dat de overheid goedkoper zal gaan wer ken wordt ook heel concreet gemaakt door de aanzienlijke verlaging van het belastingtarief voor onroerende goederen: woningen en be- drijven. Deze zogenaamde Onroerend Zaak Belasting (OZB) zal bijvoorbeeld in Rotterdam met gemiddeld 25 tot 30 procent kunnen da- len. "We willen nu vastleggen dat de OZB op het Jandelijk gemiddelde uitkomt. Omdat de meeste gemeenten in de regio daar nu ver boven zitten, betekent dat voor bijna alle eigenaren van woningen en bedrijven een flinke lastenverlichting. Maar een paar gemeenten zitten nu onder het landelijk gemiddelde. Daar zal het gemeentebestuur de tarieven wellicht moeten verhogen. We vinden dat ook redelijk omdat alle inwoners en alle bedrijven in de regio van dezelfde voorzieningen gebruik kunnen maken", zegt Verbree. Reorganisatiekosten terugverdiend "We komen er alleen niet onderuit om eenmalig kosten te maken voor de reorga- nisatie. Bedenk dat de gemeentelijke organi- satie van Rotterdam opljoudt te bestaan en de deelgemeenten die gemeente worden nieu we mensen en middelen nodig hebben. Ook moet er een nieuwe provinciate organisatie worden ontwikkeld. Een groot aantal diensten van de gemeente Rotterdam kunnen overi- gens gewoon blijven bestaan. We stellen in elk geval voor de reorganisatie een vast bedrag beschikbaar, zodat we achteraf niet voor ver- rassingen komen te staan", verzekert de regio- bestuurder. "In feite zijn de kosten voor reorganisa tie een investering voor een efficientere over- heidsorganisatie. Ik heb uitgerekend dat we de reorganisatiekosten binnen twee jaar al hebben terugverdiend. We weten uit ervaring dat kleinere gemeenten, tussen de 60 en 80 duizend inwoners, efficienter werken in ver- gelijking met grote gemeenten zoals Rotter dam. De optelsom van de kosten van alle deelgemeenten die gemeente worden, is met een vergelijkbaar takenpakket daardoor lager dan de hele gemeente Rotterdam. Ook uit financieel oogpunt is de komst van de Stadsprovincie daarom zeer aantrekkelijk", stelt Verbree. Over twee weken zal deze uitgave van Maasstad weekbladen wederom een speciale pagina over regiovorming bevatten. Dan wordt aandacht besteed aan de taken en bevoegdheden van de toekomstige Stadsprovincie. Stadsregiovoorzitter en burgemeester van Rotterdam Dr. A. Peper (rechts), ondertekent samen met de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mevr. A.G.M. van de Vondervoort (midden) en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mevrouw Ir. J.M. Leemhuis-Stout (links), de overeenkomst voor de organisatie van de nieuwe Stadsprovincie. De qemeente Rotterdam, de Stadsregio, de provincie Zuid-Holland en het kabinet verbinden zich daarmee, om de start van de Stadsprovincie Rotterdam per 1 januari 1997 mogelijk te maken. Een ding staat vast: de vorming van de stadsprovincie levert minimaal 80 miljoen gulden op doordat het bestuur en de ambte- lijke diensten efficienter worden georgani- seerd. Dat blijkt uit een onafhankelijk onder zoek. Lastenverlichting De winst, zo heeft het Dagelijks Bestuur van de Stadsregio vorige week beslist, wordt gebruikt voor het verlagen van de tarieven voor de onroerende zaakbelasting (OZB) vanaf 1997. Het gemiddelde tarief in de regio f 13,38) ligt nu nog 40 procent boven het landelijke gemiddelde (f 9,38). Spijkenisse heeft het hoogste tarief (f 17,60), gevolgd door Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen. Bleiswijk en Westvoorne hebben de laagste tarieven, na melijk f 4,59 en f 5,92. Gemeenten met hoge tarieven ggan om laag en het omgekeerde gebeurt ook. Zo wordt de belastingdruk in de regio gelijkmatiger ver- deeld. Toch profiteren ook gemeenten die hun OZB moeten verhogen van de stadsprovincie. Naast de 80 miljoen gulden efficiencywinst, komt er namelijk ook nog circa 60 miljoen extra beschikbaar voor het Regiofonds waar- uit de gemeenten straks hun geld krijgen. Dat geld kan ook worden gebruikt voor lasten verlichting of voor het bekostigen van bijvoor beeld woningbouw in de regio. Bij elkaar levert de stadsprovincie jaarlijks dus ongeveer 140 miljoen gulden meer op voor de regio. De kosten De kosten voor de stadsprovincie hebben vooral te maken met de reorganisatie van het Rotterdamse ambtenarenapparaat en de split- sing van de provincie Zuid-Holland. Voor de stadsprovincie worden de reorganisatiekos ten geraamd op circa 100 miljoen gulden. De bestuurskosten per nieuwe Rotter damse gemeente zullen jaarlijks ongeveer met een miljoen gulden stijgen. Daar staan mee- vallers tegenover, die deze kosten compense- ren. Bijvoorbeeld het wegvallen van onder andere de kosten van de centrale afdeling Burgerzaken op de Coolsingel. Die is over- bodig omdat de Rotterdammers hun paspoort en rijbewijs ophalen bij de eigen (deel-)ge- meente om de hoek. Daar doen ze ook ge- boorte-aangifte, gaan er trouwen, enzovoorts. Positief Er zijn dus eenmalige kosten van pakweg 100 miljoen (de claim op een rijksbijdrage niet meegerekend). En jaarlijks een extra kos tenpost van 9 a 10 miljoen gulden. Die laatste kostenpost wordt elders ge- compenseerd, bijvoorbeeld bij Burgerzaken. Daarnaast staat een jaarlijkse winst van 140 miljoen gulden. Dat betekent dat binnen twee jaar de kosten van de reorganisatie ruim- schoots terugverdiend kunnen zijn. Per saldo zijn de burgers en de gemeenten in de stads provincie dus straks beter uit. Elke donderdagavond geven zij in de radio-uitzending van Stadsradio (94,6 FM) telefonisch antwoord op vragen van luisteraars. De uitzending is van 19.30 tot 20.30 uur. Overdag tussen 9.00 en 17.00 uur kunt u uw vraag al aan- kondigen bij Stadsradio. 8e/ (aZ/eei, dn w

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 29