Milieu centraal Maasboulevardfeestgroeit uit naar regionaal festijn «r- V Ji Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Spectrumfestival 'De Gorzen is een andere stad' Scholieren 'verdienen bij' Maasboulevardfestival ik wll een voordeiig (proef) abonne- ment op het Rotterdams Dagblad. SCHIEDAM Schiedam staat aan de vooravond van twee grote festivals; zaterdag begint het weekend met het Maasboule- vardfeest dat georganiseerd wordt door de Vereniging Aktieve Gorzen Evenementen (V.A.G.E.). Dit feest dat zo langzamerhand een traditie is wordt dit jaar voor het eerst over twee dagen gevierd; op zondag is het jaarlijkse voetbaltoernooi waaraan vijftig teams deelnemen met voor het eerst een volleybaltoernooi met 48 teams. Op zondag ook is het Spectrumfestival in het Beatrix- park met maar liefst negen podia. Nieuwe attractie Regionaal Eigen dorp *0 - - Bezorgt u mlj het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 12,95. CI Noteert u mij voor een kwartaaiabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand via automatische betaling. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 14 jun i 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 fP[us Programma Podium Zuid (Milieupodium) 12.00 uur-12.30 uur Afvalstriptease 12.40 uur-13.00 uur Milieukwis 13.05 uur-13.35 uur De Gemeentereiniging 13.40 uur-14.00 uur Milieukwis 14.05 uur-14.35 uur Afvalstriptease 14.45 uur-15.05 uur Milieukwis 15.10 uur-15.40 uur De Gemeentereiniging 15.45 uur-16.00 uur Theater Potdoosie! Podium Noord-West (workshoppodium) 12.00 uur-12.45 uur Workshop didjeridu 13.15 uur-14.00 uur Workshop Afrikaanse dans 14.30 uur-15.15 uur Workshop Marokkaanse percussie 15.45 uur-16.30 uur Workshop Afrikaanse dans 16.45 uur-17.30 uur Workshop Streekmuziekschool Podium Zuid-Oost(Wereldvrouwenstad) Presentatie: Germine Heuvel I 1.30 uur-12.00 uur Surinaamse Modeshow door So Mi Tan 13.00 uur-13.15 uur Buikdanseres Rosa (Angola) 13.15 uur-13.45 uur Turkse meisjesdansgroep Yasmin 14.35 uur-14.50 uur Buikdanseres Rosa 14.55 uur-15.10 uur Kinderbubbling van Curacao 16.00 uur-16.50 uur Novib speakerscorner en Columbiaanse panto mime 17.40 uur-18.15 uur Miss Minetti: The Queen of the Street Podia Dorpen Podium 1 11.00 uur-11.30 uur Joaq Ortet (Kaapverdiaans) 12.00 uur-12.30 uur Kaapverdiaanse rap 13.30 uur-13.50 uur Poppentheater Pantijn (vluchtelingendorp) 14.45 uur-15.15 uur Americo Brito (Kaapverdiaans) 16.20 uur-17.00 uur Nostalgia (voormalig Joegoslavie) 17.45 uur-18.15 uur Kansgroep 2000TX (Kaapverdiaans) Podium 2 11.45 uur-12.15 uur Mohemed Sasa; poezie (Marokkaans) 13.00 uur-13.30 uur Flamencodans (Spaans) 14.30 uur-15.00 uur Modeshow/buikdans met Catarinna (Marok kaans) 15.45 uur-16.20 uur Mustapha Aaynid (Marokkaans) 17.20 uur-17.45 uur Flamencodans (Spaans) Podium 3 11.15 uur-11.45 uur Turkse folklore 12.30 uur-13.00 uur Kinderen in Creoolse klederdracht (Surinaams) 13.50 uur-14.30 uur Yonca (Turks) 15.15 uur-15.45 uur Setdansvereniging Kwasi Kwa (Surinaams) 17.00 uur-17.35 uur Alevitische dans (Turks) SCHIEDAM - Dat het Spectrum Milieu Spektakel meer om het lijf heeft dan enkel en alleen het schoon opleveren van het Beatrix- park zal de bezoekers zondag 18 juni snel duidelijk worden. 'Milieuzorg is een opvoedings- kwestie', wist Eric Dijkhuizen, voorzitter van de organiserende stichting Medelanders, eerder al te melden. Om de bezoekers het goe- de voorbeeld dat men met het Spectrumfestival op dit gebied Itoopt te geven, ook te doen vol- gen, heeft de stichting in samen- werking met de O.N.S. en de ge- meente Schiedam tal van aktivitei- ten georganiseerd rond het thema Milieu. Zo zal er in kinderboerderij 't Hoefblad een milieu-doe-tuin worden ingericht, waar men aller- lei informatie kan krijgen over mi lieu- en natuurvriendelijk tuinie- ren. De heer Goedkoop van de Dienst Landbouwvoorziening zal belangstellenden hier voorzien van een aantal praktische tips. Tussen 11.00 en 16.00 uur kan men ook zelf de handen eens flink uit de mouwen steken. Het aanleggen van een kleine biologische tuin of het stoeien met de vraag welke planten het beste bij elkaar kun nen, zijn zelfs voor de meest ama- teuristische tuinier binnen handbe- reik. Ook kinderen kunnen bij het Milieu Spektakel op onderzoek uit. Onder begeleiding van enkele me- dewerkers van de Dienst Educatie kunnen ze alles te weten komen over het leven in de vijver en zelfs een eigen onderzoek doen naar de kwaliteit van het water. Een mi lieukwis die in drie ronden op het milieupodium wordt gehouden, moet de bezoekers duidelijk ma- ken of zij al op de goede milieu- vriendelijke weg zijn of niet. Te verwachten zijn vragen als: hoort- brood in de GFT-bak? En hoeveel afval wordt er in Nederland gepro- duceerd? Voor de grootste milieu- deskundige ligt een toepasselijke prijs in het verschiet; een fiets. Maar natuurlijk zal het afval, en met name het scheiden ervan, een belangrijke rol gaan spelen tijdens deze festivaldag in het park. Van elke bezoeker wordt verwacht dat hij of zij het afval dat deze dag ont- staat, zoveel mogelijk gescheiden wegwerpt. Her en der zullen spe- ciale afvalbakken worden neerge- zet voor het gescheiden inzamelen van schoon papier en karton, en voor GFT-afval.De platgetrapte bekertjes, fritesbakjes en blik zul len hierdoorecht tot incidenten uit het verleden worden gereduceerd. Ook zal er worden gewerkt met de heffing van een kwartje statiegeld op de plastic bekertjes. Bij speciale statiegeldkramen zal men het geld dan weer terug kunnen krijgen. Zaterdag is het dus feest aan de Maasboulevard. De organisatoren beloven weer een feest zoals het publiek dat gewend is met muziek, theater en doe-activiteiten. Het programma kent dit jaar een aantal nieuwe ingredienten zoals de vrij- markt voor kinderen. Een nieuwe attractie is de verkoop van een aantal vakken waaraan een loterij verbonden is. Op het weste- lijk veld aan de Maasboulevard is een terrein afgezet met dranghek- ken. Hierin zijn een aantal vakken gemaakt. Belangstellenden kunnen zo'n vak kopen voor vijf gulden per stuk. Om vier uur komt boer Koos met zijn scharrelkoe en laat deze dan vredig grazen binnen de dranghekken. Wanneer de koe ge- noegd heeft gegraasd wordt ge- wacht op het moment dat hij het gras gaat bemesten. De 'eigenaar' van het vak dat bemest wordt wint de wedstrijd. De prijs bestaat uit de helft van de netto winst: de andere helft gaat naar de dierenambulan- ce. Deze en nog veel meer attracties hebben de organisatoren in petto. Het bestuur van V.A.G.E. bestaat uit zes bestuursleden. „We hebben aan ons bestuur drie mensen toege- voegd omdat het evenement ge- woon te groot werd", vertelt John van Oudenaarden, de penning- meester. Zeven jaar geleden begon het Maasboulevard feest met een voetbaltoernooi. Een stel vaste klanten van Juijncafe zette een en ander op touw. De bewonersver eniging organiseerde kinderspelle- tjes waar maar liefst zeven kinde ren aan deel namen. Een aantal waar de organisatie vrede mee had; de regen kwam die dag immers met bakken tegelijk naar beneden. Ondanks de slechte weersomstan- digheden werd het een gezellig evenement en werd besloten een vereniging op te richten om dit elk jaar weer te herhalen. Hiermee was het Maasboulevardfeest geboren. Jaarlijks groeide het feest voor wat de omvang betreft en deed een toe- nemend aantal mensen en instellin- gen mee. Klubhuis Zuid bouwt nu jaarlijks een kinderdorp waar on- geveer een duizend kinderen hun creativiteit kunnen botvieren. „Langzaam maar zeker groeien we van een buurtfeest uit naar een re gionaal feest. Dat het Spectrumfes tival in hetzelfde weekend valt als ons feest vinden we geen punt. Het lijkt wel of niemand het leuk vindt behalve de organisaties van beide evenementen. We hebben veel profijt van elkaar zoals bij het hu- ren van de infra-structuur. De bra- derie bij ons is helemaal in handen van het Spectrumfestival. Wanneer de kramen hier zaterdag gebruikt zijn verhuizen ze naar het Beatrix- park voor de zondag. We merken dat na zeven jaar het Maasboule vardfeest echt begint te leven. On- ze kracht is dat we over veel kleine sponsors beschikken. We vragen de sponsors niet meer om geld maar om een activiteit onder hun naam te organiseren. Dat we groter groeien maakt niet uit als het voor ons maar beheersbaar blijft", ver telt bestuurslid Oudenaarden. „Ons bestuur bestaat grotendeels nog uit mensen die in de Gorzen wonen of er gewoond hebben. Ze zeggen wel eens dat de Gorzen een andere stad is. De sociale controle is hier nog groot. Veel mensen wil- len hier nog graag wonen en het is dan ook moeilijk om hier een huis te krijgen. Het is zelfs zo dat de stad zich wat achter gesteld voelt bij onze wijk; terwijl dat toch meestal andersom is. Kijk naar Rotterdam Zuid", zegt Oudenaar den. Het Maasboulevardfeest kent ook dit jaar weer tal van attracties. Zo wordt een heel dorp gebouwd op het middelste veld van de boule vard. De straten van het dorp wor den gevormd door een braderij. Op de kruisingen en pleinen van dit feestdorp vertonen jongleurs en acrobaten hun acts. Straatmuzikan- ten en mimespelers zorgen voor vrolijke omlijsting. Boven het feestterrein hangt een grote lucht- ballon waarmee bezoekers een vaart naar boven toe kunnen ma- ken. Het kindercircus Saranti pre- senteert het nieuwe programma 'Charivari'. Op de kindervrijmarkt kunnen kinderen geld verdienen met de verkoop van allerlei spulle- tjes. Op het podium vinden er doorlopend demonstraties plaats. Behalve het kindercircus komt op zaterdag 17 juni ook nog het Kin der Tejater Kakki Prakki naar de Maasboulevard met 'Akwarella in haar onderwaterwereld'Net als bij de andere evenementen is ook hier de toegang gratis. Eigenlijk is er voor iedere bezoeker wel wat van zijn of haar gading te vinden of het nu gaat om een swingende show van danseressen van een beatballet, een show met de nieu we blote mode, schaaksport of acrobatiek; het is te vinden op het Maasboulevardfeest. Om half vier in de middag gaat dan het muziekfestival van start waar- bij de spits wordt afgebeten door Hangman Jury. Het Maasboule vardfeest belooft weer een feest te worden zoals dat alleen door Gor- zenaren georganiseerd kan wor den. SCHIEDAM Naar Beijing gaan door thuis te blijven, is dat moge lijk? Volgens de Zuid- Hollandse Centra voor Internationale Samen- werking wel. De We- reldvrouwenconferentie die in September in Beij ing plaatsvindt dient na- melijk als motor voor de organisatie van allerlei aktiviteiten op interna- tionaal, nationaal en lo- kaal nivo. Zo worden er in Nederland in iedere provincie laagdrempeli- ge evenementen georga niseerd waar zowel de positie van vrouwen in Nederland en Europa als die in ontwikkelingslan- den wordt belicht. De Wereldvrouwenstad die een onderdeel vormt van de campagne 'Vrouwen investeren in de toe- komst m/v', is een van die evenementen. Het doel van de vrouwenstad is het bereiken van heel veel mensen en hen iets te vertellen over de we- reldvrouwenconferentie en de verschillende posi- ties van vrouwen in de wereld. Om een en ander overzichtelijk te presen- teren is gekozen voor een verdeling in ver schillende paviljoens. Het China Paviljoen zal vanzelfsprekend in het teken staan van de conferentie zelf. Naast veel informatie zal men hier ook een tentoonstelling kun nen bezichtigen over het leven van vrouwen in het China van van- daag. Tevens zal er aandacht wor den gevraagd voor een sponsorak- tie die de gezamenlijke COSsen in samenwerking met de Jongeren De ster van het Spectrumfestival: Yulduz Usmanova, de Madonna van Oezbekistan. voor Ontwikkelingssamenwerking voeren om een reis voor drie jon geren bij elkaar te brengen. De be- doeling is dat zij het geluid van de jongerenkunnen laten klinken in Beijing. In het Arbeidspaviljoen zal te zien zijn hoe vrouwen leven en werken in Derde Wereld lan- den. Ook kan men hier de eigen ondernemingsgeest laten testen en kan men aan de hand van brand- weervrouwen meemaken hoe vrouwen zich handhaven in ty- pische 'mannenberoepen'. In het Gezondheidspaviljoen kan men vooral veel te weten komen over de rituelen rondom de geboorte in de verschillende culturen. In Ne derland komt er bij deze gebeurtenis nogal wat kijken, maar hoe zit dat bijvoorbeeld in China? Natuurlijk zullen hier ook diverse 'kraamhap- jes' te proeven zijn, zoals de zoetegistballetjes uit Afrika, maar ook de oer- Hollanse Beschuit-met- muisjes. Naast het bekij- ken van verschillende tentoonstellingen en in fo-stands, kan men in de Wereldvrouwenstad vooral ook aktief aan be- paalde onderdelen deel nemen. Zo bestaat er de mogelijkheid om, gehuld in kleding uit Afrika, China of Palestina op de foto te gaan en zal kapsa- lon Chilney, speciaal voor zwarte vrouwen, een demonstratie over make-up en hairstyling verzorgen. Een belang rijke publiekstrekker zul len hoogstwaarschijnlijk de kamelen zijn, waarop men een tochtje kan ma- ken vanuit het Reispavil- joen. Wereldvrouwen stad is al met al dus een uitvoerige blik in het le ven van vrouwen van overal en nergens. Ook vrouwen, maar zeker ook mannen, die zich niet ak tief in de vrouwenorgani- saties bezig houden met de positie van vrouwen in de wereld of de conferentie in Beijing die dit op in- ternationaal nivo aan de orde stelt. zullen hierdoor toch enigszins een ingang hebben naar de thema's die in September aan de orde worden gesteld. Wat dat betreft kan het ini- tiatief van de Zuid-Hollandse COSsen niet anders dan het doel meer dan bereiken. SCHIEDAM - Het streven van de organisatie van het Spectrumfesti val, de stichting Medelanders van Overal en Nergens, om mee te din- gen naar de titel 'Schoonste festi val van Nederland' en het vasten- aktieproject van scholengemeen- schap Spieringshoek hebben ertoe geleid dat een flink aantal leerlin- gen van deze school een bijdrage gaat leveren aan het vierde Spec trumfestival dat zondag 18 juni in het Prinses Beatrixpark los zal bar- sten. Naar aanleiding van inspire- rende informatie die de schoollei- ding begin '95 mocht ontvangen van de Zuid-Hollandse Centra voor Internationale Samenwerking over de Wereldvrouwenconferen- tie die in September in Beijing plaatsvindt, was besloten het jaarthema van de school hier op aan te laten sluiten. Geheel in over- eenstemming met dit thema 'meis- jes en vrouwen wereldwijd' was daarnaast besloten het geld dat voort zou komen uit de jaarlijkse vastenaktie te schenken aan een vrouwenproject uit India. De fi- nanciele bijdrage die men met deze aktie aan het vrouwenproject kon leveren was echter zo minimaal, dat men al snel op zoek ging naar andere aktiviteiten waarmee geld voor het goede doel bijeen ge- bracht kon worden. Meehelpen op het Spectrumfestival lag direkt voor de hand. „Inhoudelijl. werd er op school al aandacht besteed aan- het Spectrumfestival en de doel- stellingen ervan door de lesbrief 'Spectrum in de klas' die tegelijk behandeld wordt met de Spectrum- krant", legt Han Raeymaekers, docent aan het Spieringshoek. uit. „Onder de leerlingen rees toen al snel de vraag op welke manier ze wat geld bij zouden kunnen ver dienen voor ons vrouwenproject op dit festival". Navraag leerde dat de organiserende stichting Me delanders wat hulp zeer goed zou kunnen gebruiken. Om te begin- nen moesten er ruim 30.000 Spec- trumkranten door de hele stad wor den bezorgd, daarnaast was heel wat mankracht nodig om de nodi- ge aantallen posters her en der op te hangen. Het meeste geld dat de ruim 300 leerlingen van de Schiedamse scholengemeenschap in dit kader op kunnen halen, zal echter verdiend worden op de fes tivaldag zelf. De leerlingen zullen er namelijk voor gaan zorgen dat het park schoon is, blijft en ook aan het einde van de dag smetloos kan worden opgeleverd. Op ieder bekertje zal dit jaar voor 't eerst een kwartje statiegeld worden ge- heven, zodat de leerlingen een aar- dig zakcentje zullen kunnen ver dienen met het ophalen hiervan. Hoewel de schoolleiding in de re- gel ervoor pleit dat het schoolwerk niet onder bijbaantjes mag leiden. stemde zij voor deze bijzondere gelegenheid zelfs in met een inkor- ting van de proefwerkweek. „Met name twee leerlingen uit vier V.W.O., Ria en Larissa, verdienen wat dit betreft alle eer", verduide- lijkt Raeymaekers. „Zodra het plan bekend werd, hebben zij direkt bij de schoolleiding gepleit voor een verkorting van de proefwerkweek. De proefwerken die daardoor nu komen te vervallen, zullen in een later stadium op een aparte manier worden ingehaald." 3s Programma 10.30 uur Opening van de Braderie 10.31 uur Start van de kindervrijmarkt 10.32 uur Plaatsing van de kofferbakverkoop 10.33 uur Opening platenbeurs 10.44 uur Ponys uitladen en temmen 10.46 uur Rondvaarten met modelschepen 10.50 uur Het vuur gaat in de stoomtrein 10.55 uur 1 voorstelling Kakkie Prakkie 10.59 uur Muzikaal Talent bestormd podium B naast Barney Beer 11.00 uur Ponys klaar voor publiek. Gratis ritjes i 1.01 uur Het leger arriveert 11.02 uur Ketels op druk voor de eerste rondrit met stoomtrein. Gra tis 11.03 uur Muziekschool Annalies synthesizershow tussen vrij- markt. Gratis 11.04 uur De paarden van het Zwarte Paard klaar voor simultaan- schaken 11.27 uur Jeugd Rijnmond Band zorgt voor: 11.28 uur Opening van het Motormuseum 11.59 uur Het rommelt bij stichting "t Lentefeest 12.00 uur Vaarklaar maken van de hete luchtballon 12.00 uur Aanvang eerste show Enge Buren. Podium D. Gratis 12.01 uur Opening Kinderdorp. Gratis 12.02 uur Eerste show van Kaal Haar. Gratis 12.03 uur Hindernisbaan voor rolstoelrijders wordt opengesteld. Gratis 12.16 uur Leger inspecteert terrein en de dijken, publiek mag mee rijden. Gratis 12.29 uur Swinning Sisters drentlen nerveus rond podium C 12.30 uur Swinging Sisters gevene een daverde show op podium C 12.31 uur eerste voorstelling Kindercircus Saranti 12.32 uur eerste show Vlag Wimpel. veld 12.45 uur eerste show van de Mormels, podium C 12.59 uur aanvang eerste regionale openlucht darttoernooi 13.00 uur soundscheck hoofdpodium 13.01 uur Het leger inspecteert of de dijken het houden, publiek mag mee 13.02 uur Adenbenemende nonstop demonstratie van de Budo sport op podium C 13.30 uur Aanvang tweede voorstelling Kakkie Prakkie 13.31 uur Fitplus demonstratie op podium C 13.45 uur de eerste nummers voor het koekienen worden verkocht, 5 gulden goed doel 14.00 uur modeshow podium C 14.01 uur Atletische demonstratie op het veld 14.02 uur tweede voorstelling van Vlag en Wimpel 14.31 uur Tweede voorstelling van Kaal en Haar 14.30 uur Tweede voorstelling van de Enge Buren 14.45 uur demonstratie fitplus 15.00 uur Mormels vinden elkaar op het veld 15.15 uur Modeshow van natpakken 15.30 uur Aanvang hoofdpodium met The Hangman Jury 15.31 uur Tweede voorstelling van kindercircus Saranti 16.00 uur Demonstratie Fitplus 16.01 uur Aanvang derde voorstelling Kakkie Prakkie 16.03 uur Vlag en Wimpelt zwaait af op het veld 16.30 uur Finale van de modeshow 16.31 uur Derde voorstelling Kaal Haar 16.32 uur Hendericks Project Hoofdpodium 16.43 uur Het leger houdt het voorgezien en haalt een borrel bij No- let 17.00 uur Aanvang slot van de dag aktiviteiten 17.30 uur slot Kofferbakverkoop 17.45 uurSjako! Hoofdpodium 18.00 uur Slot van de dag aktiviteiten 19.05 uur The Urn 20.20 uur Radio Louisiana 21.50 uur Hallo Venray 22.30 uur Slot avond Braderij 23.00 uur Naar huis TelefOOn: (i.v.m controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams D^blad,Apbvqo£dpumrneMJ79,^00(^\/B Rotterdam___ _T029_ J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 15