§1! Bravo en Brava, nieuwe middenklassers van Fiat Opvolger BMW 5-serie staat in startblokken Doek glijdt van Vectra Nissan Maxima QX: de stille kracht sSWSSi p"" in 'in I 1 Autotest <a>HYunDHi Zege voor ZX Motorfietshuren Geld terug voor banden Toyota in China Perfectionering veiligheidsgordel Kiezen voor geld Fiat breidt zijn gamma later dit jaar uit met twee midden klassers. Het zijn de Bravo en de Brava. De eerste is een hatchback en de tweede een zogenaamde notchback. De Italiaanse producent heeft de- ze term gekozen om aan te geven dat het uiterlijk een se dan lijkt, maar dat toch een grote vijfde deur is gemon- teerd. Naamgeving r~~ Frankfurt is van 14 tot en met 24 September de stad van de pri- meurs op autogebied. Een groot aantal merken zal dan tijdens de internationale autotentoonstelling nieuwe modellen presen- teren. Nu Mercedes-Benz zijn nieuwe E-klasse al heeft ge- toond, kan opponent BMW niet achterblijven. Dat zal dan ook niet gebeuren, want de opvolger van de 5-serie is in aantocht. Opel presenteert de opvol ger van de Vectra. Uit de summiere informatie die tot dusver is vrijgegeven, blijkt dat het om een van top-tot- teen nieuwe auto gaat. De nieuweling zal in Septem ber tijdens de autoshow in Frankfurt zijn publiekspre- miere beleven. Eind dit jaar zal de Vectra in Nederland op de markt komen. De cruisecontrol houdt de naald van de snelheidsmeter continu op 120. De automati- sche temperatuurregeling zorgt voor een aangenaam klimaat, mede doordat het systeem is gekoppeld aan een airconditioning, die broeieri- ge warmte uitstekend buiten de deur weet te houden. Het is prima toeven achter het stuur van de Nissan Maxima QX, waarbij wij ons verze- kerd weten van de nodige veiligheid mocht het eens mis gaan. Een dubbele airbag (links en rechts) en abs zijn standaard. Tegen dat licht valt de prijs van 54.900 gul den beslist mee. Technische gegevens: Bedrijfswagendealer voor Rotterdam en omstreken van: Verkoop, service en administratie: Noordwest: 3047 AJ, Lyonstraat 30 Waal haven: 3088 GL, van Graftstraat 25 Telefoon 010-437 6611 Telefax 010-41512 32 -Tudget T Woensdag 14 juni MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 De twee Fiats zullen voor het eerst te bewonderen zijn tijdens de auto- tentoonstelling in Frankfurt. Dat gebeurt kort nadat ze in augustus voor de verzamelde internationale pers zijn gepresenteerd in Turijn. Bravo en de Brava zullen de duur- dere Tipo-uitvoeringen vervangen. In principe spreekt Fiat dan ook van een model dat zich tussen de Tipo en de Tempra nestelt. In de praktijk zal echter toch sprake zijn van een opvolger. net zoals de Punto eerder langzaam maar zeker de scepter van de Uno heeft over- genomen. Erg veel aandacht is geschonken aan de naamgeving. Die moet 'de specifieke Fiat-waarden uitstralen: Italiaans design, technische ver- nieuwing en aandacht voor de wensen van de gebruiker". Hoe het ook zij, Bravo en Brava zijn vol- gens Fiat gekozen uit zo'n vijfhon- derd verschillende paren van aan elkaar gerelateerde namen. Een fikse dosis marktonderzoek is daaraan voorafgegaan. Zo is een kleine selectie in de slotfase voor- gelegd aan gebruikers in de lan- den, waar de modellen op de markt zullen komen. Aan de hand van de opmerkingen en readies is de uit- eindelijke keuze bepaald. De Bravo heeft een lengte van ruim vier meter en is met 174 cen timeter opmerkelijk breed. Het zustermodel Brava is met zijn 418 centimeter de langste van het duo. Fiat zal de auto's in Nederland in 24 uitvoeringen op de markt bren- gen. De klant kan dan kiezen uit zes verschillende motoren, die in cilinderinhoud varieren van 1,4 tot 2,0 liter. Zoals het de Italianen betaamt is nogal wat werk gemaakt van de vormgeving. Voorts wordt gespro- ken van een riante standaard- en een behoorlijke veiligheidsuitrus- ting. Wanneer de Bravo en Brava in Nederland te koop zullen zijn. is nog niet bekendgemaakt. Dat zal naar verwachting op zijn vroegst eind dit jaar kunnen zijn. De Fiat Bravo en Brava: twee namen voor auto's die vrijwel alles met elkaar gemeen hebben behalve de verschillende afmetingen van de kofferruimte. Recentelijk heeft BMW de eerste foto's prijsgegeven van de nieuwe- ling. Ook al lijkt de auto op het eer ste gezicht veel op het huidige mo del, bij nadere beschouwing blijkt er toch heel wat veranderd. Zo is de voorzijde ronder en vlakker ge maakt. De daklijn achter is verder doorgetrokken, waardoor die vloeiend in de wat verhoogde kof- ferbak uitmondt. BMW zal de 5-serie in September in Frankfurt in vier varianten pre- senteren: de 520i. de 525tds, de 523i en de 528i. Dat betekent dat alle uitvoeringen motoren met mi- nimaal zes cilinders hebben. De 518i met de viercilinder kracht- bron keert vooralsnog niet in het gamma terug. Wei krijgen de hui dige 530i en 540i met de achtcilin- der motoren passende opvolgers, maar die zullen later in 1996 ko- Volgens een woordvoerder van importeur BMW Nederland zal het nieuwe model meer interieurruim- te bieden dan de huidige '5'. Qua maatvoering zal hij bijna net zo groot zijn als de vroegere 7-serie. BMW gaat mee in de vaart der vol- keren. Op het vlak van veiligheid wil het merk in elk geval niet ach terblijven. Zo krijgen alle uitvoe ringen volgens BMW Nederland airbags voor zowel bestuurder als bijrijder. Ook abs op de remmen zal standaard zijn. Nadere gegevens omtrent verande- ringen aan motoren of onderstel heeft de fabriek nog niet prijs ge- geven. Niettemin valt de verwach- ten dat BMW erg veel zorg heeft besteed aan de wielophanging, net zoals dat al is gebeurd bij de 3- en de 7-serie. Het is te verwachten dat ook de 5-serie de verfijnde ach- terasconstructie krijgt, die zorgt voor een hoge koersvastheid in zowel de rechte lijn als in bochten. De nieuwe '5' zal echter pas in de- cember in Nederland zijn opwach- ting maken bij de dealers. Prijzen zijn derhalve ook nog niet bekend. Ook bij de 5-serie zullen de koplampen straks gestroomlijnd zijn afgedekt met glazen vensters. Trouwens de hele neus, hoe subtiel ook veranderd, getuigt van een zeergladde afwerking. De Vectra heeft een heel duide- lijke Europees getinte wigvorm. De oplopende taillelijn geeft de middenklasser lets sportiefs. De vormgeving lijkt wat dat betreft een knipoog naar de coup Cali- bra. Voor- en achterkant van de Vectra zijn knap gemoderni- seerd. Opmerkelijk zijn de fraai in de carrosserie opgenomen bumpers en de arodynamisch ge- vormde buitenspiegels. Opel, dat zeker in Nederland al- tijd monter heeft gescoord met de Vectra, heeft hoge verwach- tingen van de opvolger. Aan het uiterlijk zal het niet liggen. De auto zal in eerste instantie wor- den gepresenteerd als vier- en vijfdeurs versie. Later, in de loop van 1996, volgt nog een station- wagen. Dat is interessant, want tot op heden leverde Opel een dergelijk model nog niet in de klasse van de Vectra. In eerste instantie zal de klant kunnen kie zen uit zes verschillende moto ren. De reeks begint bij een 1,6 liter viercilinder en loopt tot en met de topper, een zescilinder ECOTEC krachtbron met een vermogen van 125 kW/170 pk. Andere motoren, waarvan mel ding wordt gedaan, zijn een 1,6 liter, een 1,8 liter en een 2,0 liter. Dit trio viercilinders teit vier kleppen per cilinder. Voorts zal ook de 1,7 liter turbodiesel, oor- spronkelijk ontwikkeld door partner Isuzu, nog even beschik- baar blijven voor de Vectra. Wei staat een krachtiger turbodiesel voor 1996 op de rol. Het zou gaan om een krachtbron die een vermogen van 73 kW/100 pk le- vert. Met de uitrusting wil Opel een nieuwe standaard zetten in de klasse van de Vectra. Veilig heid staat daarbij in het brand- punt. In elk geval ziet het ernaar uit dat de auto standaard met een airbag is uitgerust, waarmee de Vectra zijn concurrentiepositie zeker kan uitbouwen. Genoemd bedrag geldt evenwel voor de versie met 2,0 liter zesci- lindermotor. Wij waren onderweg met een Maxima QX 3.0 inclusief automaat, die op 74.400 gulden uitkomt. Inderdaad, dat is bijna twintig mille meer, maar dat bete kent niet dat de 2,0 liter rijders er bekaaid af zouden komen. Ook de- ze Maxima heeft de drie A's, dat el Motor: V6 met vier kleppen per cilinder. Cilinderinhoud: 2.988 cm3 Vermogen: l42kW/193pk. Acceleratie: 9,6 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 210 km/uur. Gem. verbruik: 10 ltr/100 km. Gewichl: 1.360 kilo. wil zeggen airconditioning, abs en dubbele airbags. Ook bij deze uit- voering zijn zaken als elektrisch te bedienen zijruiten, stuurbekrachti- ging, en centrale portiervergrende- ling standaard. En de stoel alsmede het stuur laten zich evengoed in al le richtingen verstellen. Nissan presenteert met de Maxima QX een auto, die werkelijk veel biedt voor een alleszins acceptabel bedrag. We praten immers wel over een wagen in de topklasse. Menig concurrent kost evenveel of meer. Wat met de voorganger niet lukte, moet nu wel gebeuren. De Japanse fabrikant wil serieus toe- slaan in de bovenste regionen van de automarkt. Voor dit jaar rekent importeur Nissan Motor Neder land al op een verkoopaantal van een slordige vijftienhonderd stuks. Achter het stuur van de Maxima QX gezeten flitst ons door het hoofd dat dat helemaal geen onwe- zenlijke doelstelling is. Vooral. omdat de auto zo comfortabel rijdt. De vering is soepel met net vol- doende stugheid om overhellen in bochten tegen te gaan. De speciale ophanging van de achteras met een zogenaamde Multi Link Beam draagarm levert een forse bijdrage aan de wegligging. Dat de con- structie goed is, blijkt onder meer al uit het feit dat de Maxima QX onlangs is uitgeroepen tot Trekau- to van het Jaar. In dat geval wor- t den hoge eisen aan de stabiliteit gesteld. Met het wijzertje nog steeds op 120 km/uur valt anderzijds ook de enorme stilte op. Eigenlijk is alleen wat gelispel van wind te horen en het rollcn van de banden. Op de achtergrond wel te verstaan. Hoe goed we ook ons best doen, het ge- luid van de zescilindermotor valt niet te ontdekken. Alleen met een stevige trap op het gaspedaal is een bescheiden, ritmisch gemurmel aan de krachtbron te ontlokken. De mate waarmee de rug tegen de stoelleuning wordt gedrukt, geeft aan dat de zespitter er stevig aan- trekt. Van het geluid is dat abso- luut niet af te leiden. De automaat hoort eigenlijk bij een dergelijke auto. Natuurlijk is met de handgeschakelde vijfversnel- lingsbak wat sportiever te rijden. Het is bijvoorbeeld te zien aan de iets snellere acceleratietijden in de technische gegevens. De automaat past echter bij het karakter van de Maxima QX. Ook de 2,0 liter is er- mee te leveren, waarmee de prijs van de auto in dat geval op 60.900 gulden komt. Het is voor een automaat een vrij forse meerprijs. De koper krijgt niettemin wel een heel geavan- ceerd brok techniek. Een eleklroni- sche regeling zorgt voor een zeer soepel schakelen. Zelfs bij hoge toerentallen is geen sprake van een enig geschok. Als het gaspedaal in n keer op de bodem wordt gedrukt, dan schakelt de bak in een mum van een tijd terug om vervolgens als aan een elastiek de Maxima een pittige acceleratie te bezorgen. In- halen is daarmee snel gebeurd. Nissan heeft zeer zeker een prima troef in de topklasse uitgestald. De Maxima QX is comfortabel, com- pleet en stil. Daarnaast biedt hij een zee aan ruimte, zowel voor- als llitlilil De Maxima QX heeft een zakelijk uiterlijk met een vleugje chic dankzij de verchroomde portiergrepen en de geprononceerde grille. achterin. De kofferbak mag er ook zijn. In elk geval kan een volwas- sen inzittende op de achterbank prima uit de weg met hoofd en be- nen, zodat de Nissan het niet gek zou doen als directie-auto. Het eni- ge dat we dan missen is een leeslampje achterin. Voorin zit dat overigens wel. De achterzijde oogt nogal groot door de brede reflecterende strook tussen de achterlichten. DAF Bedrijfswagens Rotterdam B.V. HET NIEUWE WERELDMERK f Citroen scoort al enige jaren achtereen met de ZX zeer goed in woestijnrally's. Het jongste succes is een drievoudige overwinning in de Atlas Rally, die van 20 tot en met 29 mei is verreden in Marok- ko. Ari Vatanen, Pierre Lartigue en Timo Salonen eisten de eerste drie plaatsen voor zich op. De ZX die in de woestijn wordt gebruikt. heeft overigens nauwelijks iets gemeen met de ZX, die bij de dea lers te koop is. Niettemin doet Citroen veel kennis op, die tot voor- deel kan strekken bij de produktie van auto's. Het zal immers duide- lijk zijn dat het woestijnklimaat hoge eisten stelt aan de techniek. Budget Rent-A-Car verhuurt niet alleen vierwielers. Het voertuig- park telt ook motorfietsen. Dat zijn enkele modellen van het exclu- sieve merk Harley Davidson, maar sinds kort ook van Triumph. De motoren zijn beschikbaar voor een dag, weekend of een vakantie. De Triumphs zijn onlangs officieel overhandigd aan Gerrit Th. Luif, algemeen directeur van Budget. Voor wie meer informatie over het huren van de motoren wenst: een telefoontje via het num- mer 05762-1754 volstaat. Bij aankoop van nieuwe banden de prijs van de versleten exempla- ren volledig terugkrijgen, lijkt een illusie. Toch kan het. Wie bij Profile Tyrecenters voor 1 September dit jaar Toyo banden koopt, krijgt de aanschafprijs later weer terug als hij of zij nieuwe banden koopt van dit merk. Deze geld-terug-actie is wel aan wat spelregels gebonden. In de eerste plaats gaat het alleen om het Toyo type 310. De auto moet daarvoor dus geschikt zijn. Ook dient het kenteken van het voertuig op de naam van de bestuurder te staan. Bedrijven en lease-wagens zijn van de actie uitgesloten. Het aanbod vervalt bovendien als de auto tussentijds van eigenaar verandert. De actie is aldus niet overdraagbaar. Ook is het bewaren van de aankoopnota noodzakelijk, alsmede elke tienduizend kilometer een inspectie om te zien of de banden niet overmatig slijten als gevolg van verkeerd afgestelde wielen. Toyota heeft een technisch centrum geopend in China. Via deze vestiging zal de Japanse producent kennis van de auto-industrie en autotechniek overbrengen aan Chinese partners. Het is zo de bedoe- ling mee te werken aan de ontwikkeling van de Chinese auto-indus trie. In het centrum werken onder leiding van Kenich Uchida een veertigtal Chinezen en Japanners, onder wie vecrticn specialisten van Toyota en Daihatsu. Deze Japanse producent maakt deel uit van de Toyota Group. Veiligheidsgordels leveren een fikse bijdrage een het voorkomen van letsel bij een aanrijding. Het dragen daarvan is dan ook heel be- langrijk. Autofabrikanten besteden nogal wat aandacht aan de ver- mindering van de ruimte tussen lichaam en gordel. Spanners en au- tomatisch blokkerende oprolautomaten dragen daarvoor zorg. Re nault heeft echter een systeem ontwikkeld, SRP, dat letterlijk de klap moet verzachten. Nadat bij een aanrijding eerst de oprolauto maten en de spanners hun taak hebben verricht, zorgt de SRP (Spannings Reductie Programmering) ervoor dat de spanning van de veiligheidsgordel geleidelijk wordt afgebouwd. Uit tests is ge- bleken dat hiermee extra letsel is te voorkomen. Natuurlijk kiest het kabinet Kok weer voor geld, we hadden het ei genlijk kunnen weten. Maar toch leek het even of een vleugje realis- me onze politici had beroerd. Dat was toen minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat bekendmaakte dat zij het rekening rijden vooralsnog niet wilde invoeren. Naar haar mening ontbreekt daar voor het zogenaamde maatschappelijke draagvlak. De mensen heb ben gewoon geen zin om een soort tol te betalen voor het gebruik van een weg waarvoor zij allang hebben betaald. Bovendien begrij- pen gewone mensen niet waarom zij extra moeten betalen als zij ge woon naar hun werk gaan. Alternatieve vormen van vervoer ontbre- ken immers. Jorritsma beseft dus dat autorijdend Nederland massaal zal probe- ren onder het rekening rijden uit te komen. Minister-president Wim Kok maakt dat niets uit: hij heeft zijn collega Jorritsma opgedragen het rekening rijden zo snel mogelijk in te voeren. Nu zal niemand ontkennen dat de files een groeiend probleem zijn. Maar ook van een minister-president verwacht je dan meercreatieve oplossingen. Waar blijven de aparte stroken voor vrachtwagens? Waarom zitten er in het wegennet nog zoveel onopgeloste knelpunten? De ervaringen bij de Brienenoordbrug leren dat files wel degelijk zijn op te lossen. Sinds er een tweede brug ligt, behoren die hier tot het verleden. En de aparte strook voor vrachtwagens op de A16 is een lichtend voorbeeld voorde rest van het land. Maar nee, Kok wil dat we onze portemonnee trekken. Zodat mensen die naar hun werk gaan om hun bijdrage te leveren aan de economie nog eens extra be talen. Hopelijk vindt mevrouw Jorritsma nog wat argumenten om haar collega's te overtuigen van de waanzin van het rekening rijden. Of het wat zal helpen, weet ik niet maar op dit punt heeft ze mijn steun. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 23