Nieuwe Volvo volgend jaar bij dealer Autotest Jaguar zestig jaar Kwaliteit Nissan- dealers steeds hoger Koninklijke Luchtmacht kiest Ford Transit Peugeot 306 Roland Garros Cabriolet SsangYong en Mercedes werken hechtersamen Baleno te huur Mazda Airco-actie Moeilijke weken Renault Twingo Spring: Technische gegevens: Het segment van de ruimte- auto's begint aardig dichtbe- volkt te raken. Pioniers als de Renault Espace en de Chrys ler Voyager hebben gezel- schap gekregen van de Fiat Ulysse, de Peugeot 806, de Lancia Zeta, de Citroen Eva sion, de Nissan Serena en de Mitsubishi Space Gear. Straks komen nog de Ford Galaxy, de Seat Alhambra en de VW Sharan. Het valt voorwaar niet mee om in de- ze stortvloed van ruimtewa- gens nog een beetje de aan- dacht van het publiek te van- gen. Hoewel, Honda doet met de Shuttle een goede po- ging- De opvolger van de Volvo 400-serie debuteert begin September op de Internatio nale Autotentoonstelling van Frankfurt (I A A). De nieuwe middenklasser heeft een Ne- derlands karakter, want hij wordt gebouwd bij NedCar in het Limburgse Born. De produktie zal aan het einde van de herfst starten. Begin volgend jaar staat de nieuwe Volvo in de showroom bij de dealer. Zowel de Renault Twingo als wij hebben een beetje onder elkaars gezelschap geleden. De compacte Renault bleef bij de fotosessie in het mulle zand vastzitten (we hadden er nooit naartoe moeten gaan, het is bovendien niet voor het eerst). Al na enkele meters grabbelden de kleine, smalle wieltjes vergeefs naar grip. Wij op onze beurt hadden en kele dagen een stijve nek na- dat wij met geopend dak over de snelweg hadden getoerd. Het is best leuk om in de zo- merzon het dak van voor tot achter te openen, maar rij- dend op de snelweg strijkt de wind nadrukkelijk langs de nek, met het boven beschre- vene tot gevolg. 5 Woensdag 21 juni MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Honda Shuttle vol slimmigheidjes Honda gebruikte de naam Shuttle jaren terug al voor een van zijn modellen. Het betrof toende Civic Shuttle. De ruimte-auto die nu over het voetlicht is geschoven, is echter in de verste verte niet verge- lljkbaar met dat vroegere type. De hieuweling is groter, luxer en meer opgewassen tegen de concurrentie in het hedendaagse segment. De Shuttle onderscheidt zich door een reeks van slimmigheidjes: praktische oplossingen die het mo- gelijk maken de universele kwali- teiten nog beter te benutten. Zo graai je als bestuurder vergeefs naar een versnellingspook tussen de voorstoelen. Honda heeft geko- zen voor een ruimtebesparende hendel aan de stuurkolom. Lastig? Helemaal niet, want de bedie- ningsfrequentie zal laag zijn. De Shuttle is immers standaard uitge- rust met een automatische trans- missie. De hendel is daarom alleen nodig voor het in werking stellen van de automaat en de keuze tus sen voor- en achteruit. Vernuftig is ook de achterbank- constructie. Die klapt in een han- domdraai in elkaar en verdwijnt vervolgens in een ruimte onder de vloer. Het levert een vlakke bodem op, wat de belading vereenvoudigt. Handig zijn voorts de vier forse portieren. De Shuttle heeft dus geen schuifdeuren. Dat maakt de auto makkelijk in de omgang, net als een normale personenwagen. Er zijn zes zitplaatsen, waarbij de achterbank tussen de middelste twee stoelen door is te bereiken. Deze zetels zijn ook in het geheel te verwijderen. De Shuttle is gebaseerd op de bo- demplaat en het onderstel met on- afhankelijke wielophanging van de Accord Aerodeck. De wegligging is te betitelen als probleemloos, met een soepel veergedrag. De viercilinder 2,2 liter motor met een vermogen van 110 kW/150 pk doet zijn werk stil. Alleen bij hele hoge toeren laat die zich wat ho- ren. De automaat houdt het toeren- tal in de regel echter laag. Die ver- snellingsbak is trouwens een ju- weel. Bij afremmen zoekt hij auto- matisch een lagere versnelling op, zodat er bij het gasgeven bijvoor- beeld na een bocht geen moment van inhouden is. Andere automa- ten willen daarvan nog wel eens last hebben, omdat die eerst moe- ten terugschakelen. Ook bij het af- dalen van een helling is zodoende het remmend effect van de motor te benutten. De Honda Shuttle is niet goed- koop. De LS komt op 66.990 gul den. Dat is wel met alle ntogelijke De Honda Shuttle oogt compact door zijn voor dit type auto laag gehouden daklijn. Toch is de ruimte-auto lekker ruim en kan hij op dat punt de vergelijking met menig concurrent aan. vormen van luxe en abs op de rem- men. De nog royaler toegeruste ES komt op 74.990 gulden. Toch wordt dat niet als een beletsel voor succes gezien. Algemeen-directeur Bert Waterman van Honda Neder- land: „Uit onderzoek is gebleken dat in dit segment vijftig procent van de markt wordt gevormd door ruimte-auto's die 65.000 gulden of meer kosten. Dat komt doordat veelal accessoires erbij worden aangeschaft." Honda verwacht dat de Shuttle door zijn complete uit- rusting derhalve toch heel concur- rerend is. In Nederland wordt gerekend op de verkoop van 200 Honda's Shuttle op jaarbasis. Dat is slechts een schijntje in vergelijking met de 900 die de fabriek in het Japanse Sayama dagelijks produceert. Vijf tig procent van de produktie is be- stemd voor Japan, de rest voor ex port. Wim Otten De nieuwkomer draagt de code- naam V40, de echte naam blijft nog even geheim. De V40 is het zustermodel van de Mitsubishi Ca- risma, die inmiddels wel in pro duktie is genomen en medio juni zijn debuut zal maken op de Ne- derlandse markt. De twee model len delen de bodemplaat, maar hebben iedereen eigen carrosserie. Over de V40 wil Volvo wel kwijt dat het een compleet nieuwe auto betreft ..waarin verschillende tech- nische oplossingen zijn te vinden die ook in de 850 worden toege- past. De nieuwe Volvo biedt de- zelfde dynamische rij-kwaliteiten en evenveel veiligheid en rijplezier als de 850". Aan mooie woorden trouwens toch geen gebrek. In het officiele pers- bericht schrijft Volvo Nederland: „Het design van de nieuwe Volvo is een symbiose van innovatie en traditie. De moderne, arodynami- sche vorm combineert de lijnen van Volvo's spectaculaire con- ceptauto, de ECC, met typische Volvo-details zoals de klassieke grille." Wat betreft de veiligheid blaakt Volvo ook van zelfvertrouwen. „De V40 gaat de nieuwe standaard worden in zijn segment en zal het doel worden van anderen zowel op het gebied van actieve als passieve veiligheid." Met deze tekening licht Volvo de sluier op van de nieuwe middenklasser die in Born zal worden gebouwd. De designers zijn er in geslaagd om de typische Volvo-kenmerken te behouden. Jaguar bestaat zestig jaar. Als ver- jaardagscadeautje is een speciale versie van zowel de XJS 4.0 Cou pe als Convertible uitgebracht. Hoewel het uitrustingsniveau is verhoogd en er technische verbe- teringen zijn doorgevoerd is de prijs ten opzichte van voorgaande modellen met meer dan tiendui- zend gulden verlaagd. De Conver tible kost nu nog 'maar' 197.600 gulden, de Coupe staat voor 183.800 gulden in de prijslijst. Ze dragen beide de toevoeging Ce lebration. Ter vergroting van de feestvreugde zijn ze uitgerust met stijlvoile 7 x 16 inch lichtmetalen Aerosport velgen. een zwarte gril le, verchroomde buitenspiegels en een dubbele gelakte bies op de flanken. Op de motorkap prijkt de fraaie gemailleerde badge met een gouden Jaguar-kop tegen een groe- ne achtergrond. Het gaat overigens weer heel goed met Jaguar: in 1994 steeg de afzet van de XJS-modellen wereldwijd met 21 procent. Leuker kan bijna niet meer Toch hebben we heel veel plezier beleefd aan de Twingo in Spring- uitdossing. Er zit een royaal canvas dak in. dat van voor tot achter open kan. De vergrendeling gaat erg simpel: met een hendel in het mid den trek je het dak netjes dicht, al moet je even kracht zetten. Het ge- sloten dak klappert niet en laat maar weinig geluid door, zodat het nauwelijks onderdoet voor de kwaliteiten van een blikken dak. Schijnt de zon, dan open je het met een handbeweging en kun je ge- nieten van het lekkere weer. Tot pakweg tachtig kilometer per uur zit je heel behaaglijk en maakt de wind niet te veel herrie. Gaat de Renault sneller, dan slaat de wind achter in de auto en maakt hij meer herrie. De remedie is het dak ge- deeltelijk te sluiten. Doe dit niet onder het rijden, want als het hele maal openstaat kun je er niet bij vanaf de bestuurdersstoel. De Spring is gebaseerd op de Twingo Comfort, die leuke luxe heeft in de vorm van centrale por- tiervergrendeling, elektrisch be- dienbare ruiten en dito buitenspie gels. Je voelt je echt in de watten gelegd, wanneer de deuren auto- matisch van de vergrendeling floe- pen en na het instappen de zon bin- nenstroomt dankzij het schuifdak. Het is verwennerij, zo'n kleine Twingo. Van onze eerste kennismaking met de Twingo, ruim tweeeneenhalf jaar geleden. herinneren we uiter- aard het revolutionaire concept van de mini-ruimtewagen, de mak- Er is veel plezier te beleven aan de Twingo in Spring-uitdossing. kelijke bediening en de tamme mo tor. Hoewel de Twingo op elke straathoek lijkt voor te komen, vin den we het nog altijd een grappige auto om te zien. Hij heeft een ori- ginele en grappige vorm, leuke koplampen en een geinig interieur. De prestaties van de motor blijven karig, zeker in de vierde en vijfde versnelling houdt het niet over. Daar staat tegenover dat hij stil en zuinig is. De Twingo Spring kost inclusief de elektrische lekkernijen en het vouwdak maar 22.990 gulden omdat Renault zelf de helft van het vouwdak bijlegt. Er is ook een Spring met airconditioning en die komt op 24.245 gulden en ook hier belaalt Renault de helft van de koelinstallatie. De kwaliteit van de Nederlandse Nissan-dealers stijgt. Dat leest Nissan Motor Nederland af uit het jaarlijks onderzoek dat de impor- teur houdt onder de totale dealer-organisatie. De dealers die zich het best hebben bewezen op organisatorisch gebied, een goed rende- ment hebben behaald en een goed rapportcijfer kregen van hun klanten, ontvangen een Golden King Award. Dit jaar kreeg 45 pro- cent van de dealers deze Award, tegen 42 procent vorig jaar en 35 procent in 1993. Die opgaande lijn is des te opmerkelijker omdat Nissan ieder jaar hogere eisen stelt. Algemeen directeur Jan Brentebraaten van Ford Nederland over- handigde onlangs op de vliegbasis Volkel de sleutels van 97 Fords Transit aan kolonel E.W. van Wessem van de Koninklijke Lucht macht. Deze serie maakt deel uit van een totale order van tweehon- derd auto's. De Transits zijn in camouflagepatroon gespoten. hebbn een camouflagehoes en zijn voorzien van oorlogsverlichting. De Luchtmacht-Transits hebben een direct ingespoten dieselmotor, die tevens op F34-brandstof, de zogenaamde 'jet fuel' voor vliegtuig- straalmotoren, rijden. In NAVO-verband is bepaald dat uiteindelijk alle op het land gestationeerde voertuigen, tanks, vliegtuigen en he- likopters van dezelfde brandstof gebruik kunnen maken. Peugeot lanceert ieder jaar ter gelegenheid van de Franse Open ten- niskampioenschappen een speciale serie modellen met het Roland Garros-logo. Naast de 306 drie- en vijfdeurs is dat dit jaar de 306 Cabriolet, die in 1994 werd uitgeroepen tot mooiste cabriolet. De basis vormt de 306 Cabriolet 1.8 in een nieuwe metaalkleur: Grand Chelem-groen met een witte flankstriping. De voorspoiler met twee mistlampen en de buitenspiegels zijn in de kleur meegespoten. De bekleding is van wit leer met stoffen inlegstukken. De auto is voor zien van lichtmetalen velgen, elektrisch bedienbaar dak en zijruiten, kuipstoelen, getinte ruiten, stuurbekrachtiging, centrale vergrende ling met afstandsbediening, elektrisch te verstellen en verwarmbare buitenspiegels en een radio/cassettespeler met vier luidsprekers. De 306 Roland Garros Cabriolet 56.700 gulden. De Koreaanse autofabrikant SsangYong Motor Company heeft de banden met Mercedes-Benz aangehaald. Het concern wil op basis van een joint-venture met Mercedes de komende drie jaar 50.000 a 60.000 bestelwagens tussen de 1,2 en 1,8 ton GVW produceren. SsangYong hoopt op jaarbasis 40.000 bestelwagens onder de naam Istana in Zuid-Korea te verkopen. Mercedes-Benz zal 20.000 auto's van dtype onder eigen naam uit Zuid-Korea exporteren. Of de Ista na ook naar Europa zal komen is nog onduidelijk. Hoewel de Suzuki Baleno nog maar onlangs op de Nederlandse markt is gei'ntroduceerd, hebben diverse autoverhuurbedrijven en leasemaatschappijen al belangstelling getoond voor deze midden klasser. Verhuurmaatschappij Budget Rent-A-Car heeft als eerste de Suzuki Baleno in haar verhuurvloot opgenomen, terwijl andere verhuurders orders hebben geplaatst. De eerste zeven Suzuki's Ba leno, van een serie van 75, zijn inmiddels officieel overgedragen aan directeur Gerrit Luif van Budget-Rent-A-Car. Tegelijk met de Baleno heeft het bedrijf ook een aantal exemplaren van de Suzuki Swift vijfdeurs in zijn programma opgenomen. V:, Mazda start, met de zomervakantie voor de deur, een verkoelende actie. Kopers van een 626, model 95, kunnen voor 1150 gulden een airconditioning laten inbouwen. Dat betekent een voordeel van ruim drieduizend gulden. Overigens is een airco niet alleen een uit- komst tijdens warme zomerdagen, maar ook bij koud en vochtig weer. De airco regelt het klimaat in de auto en gaat dus ook het be- slaan van ruiten tegen. Het zijn weer moeilijke weken voor autofabrikanten. Zowel Volks wagen als Ford lanceert een dezer dagen zijn nieuwe ruimtewagen. De eerste noemt zijn produkt Sharan, de tweede Galaxy. Dat is in feite het grootste verschil: de auto's lopen van dezelfde band in de zelfde fabriek in Portugal, zijn technisch volkomen identiek. Ze hebben dus alleen een andere naam en dragen een ander badge. Verder zijn er op details natuurlijk ook nog wat aanpassingen ver- richt. Maar als het goed is, rijden de beide auto's exact hetzelfde. Probeer op basis van die uitgangspunten je produkt maar eens te promoten. Toch is het leuke van dit soort samenwerkingen dat je ziet. dat mer- ken elk een eigen publiek aantrekken. De marketingdeskundigen slagen er steeds weer in, om argumenten te vinden die kopers moe ten overtuigen juist voor hun merk te kiezen. Nu de fabrikanten op deelgebieden steeds meer samenwerken, wordt het werk van die deskundigen ook alsmaar ingewikkelder. Misschien is het een leuk zomerspelletje: probeer de komende weken te ontdekken wat vol- gens de fabrikanten zelf de sterkste punten zijn van de Galaxy en van de Sharan. Als daaruit verschillen blijken komen die voort uit de hersens van de marketeers van Ford en Volkswagen. Ik ben niet jaloers op ze! Henri Stolwijk Motor: 1.239 cm3 Vermogen: 40 kW/55 pk Acceleratie: 14.0 sec van 0-100 km/uur Topsnelheid: 150 km/uur Gem. verbruik: 7.0 ltr/100 km bij 120 km/uur Gewicht: 785 kg

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17